Σχετικά με τους τρόπους δημιουργίας τοπικού δικτύου για το μοίρασμα της ADSL

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ακριβως οπως υποψιαζομουν ειναι το θεμα ... οποτε ... το ξεχναω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αν συνδεόσουν σε ασύρματο δίκτυο δε θα σε εξυπηρετούσε τρομερά από πλευράς ταχύτητας? Ψάξε στην περιοχή σου για καμια βιβλιοθηκη ή για κανενα γνωστό σου που να χει κεραία.. Οι βιβλιοθήκες των Πανεπιστημίων εχουν στάνταρ ασυρματο δίκτυο και αν βρεις κ κάποιον γνωστό σου να σου δώσει τους κωδικούς του ξεμπέρδεψες..Αφού πρόκειται για το ε-στεκι κ αν ερχεσαι αθηνα σου δινω κ τους δικούς μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το μονο ασυρματο δικτυο στο αγρινιο ειναι εχει συνδεση μονο adsl 384 ... Οσο για την αθηνα ... χμμ δεν εχω τοπο να εργαστω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Παιδες, φοναξε προχτες το αδερφο μου για να μου φτιαξει ενα LAN επειδη ηθελα να μεταφερω απο τον υπολογιστη στο λαπτοπ κατι αρχεια...
Το προβλημα ειναι οτι οταν ειναι συνδεδεμενοι οι δυο υπολογιστες, το internet
δε λειτουργει....Η συνδεση του adsl γραφει ενεργη αλλα δεν ανοιγει καμια σελιδα....
Ετσι, αναγκαζομαι καθε φορα να αποσυνδεω το λαπτοπ για να μπω στο ιντερνετ....Πως θα γινει να τα εχω και τα δυο?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Παιδες, φοναξε προχτες το αδερφο μου για να μου φτιαξει ενα LAN επειδη ηθελα να μεταφερω απο τον υπολογιστη στο λαπτοπ κατι αρχεια...
Το προβλημα ειναι οτι οταν ειναι συνδεδεμενοι οι δυο υπολογιστες, το internet
δε λειτουργει....Η συνδεση του adsl γραφει ενεργη αλλα δεν ανοιγει καμια σελιδα....
Ετσι, αναγκαζομαι καθε φορα να αποσυνδεω το λαπτοπ για να μπω στο ιντερνετ....Πως θα γινει να τα εχω και τα δυο?:hmm:

Πως είναι συνδεδεμένα τα pc? και πώς το modem/router στον κεντρικό υπολογιστή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
το ρουτερ με usb, οι υπολογιστες με καλωδιο δικτυου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
το ρουτερ με usb, οι υπολογιστες με καλωδιο δικτυου....

μήπως συγκρούονται οι IP του τοπικού με το router με αυτές του τοπικού μεταξύ των υπολογιστών?
Αν για παράδειγμα το κεντρικό μηχάνημα έχει ip 192.168.1.2 και ο router 192.168.1.1, αλλά και στο laptop έχει μπει το ίδιο για το lan τότε υπάρχει πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
τωρα......δεν εχω ιδεα απο αυτα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχικά USB και ρούτερ δεν υφίσταται.
Από ότι καταλαβαίνω έχεις modem usb και έβαλες καλώδιο να συνδέσεις το λαπτοπ απευθείας με τον υπολογιστή.

Τα XP(νομίζω και 2000) έχουν έτοιμο ένα wizzard που κάνεις share την σύνδεση του modem και ο υπολογιστής δουλεύει και ως dhcp και μοιράζει settings αυτόματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται link απο άλλο forum αλλά μιας και εκεί όπως και να το κάνουμε είναι πιο πιθανό να βρείς την απάντηση, το παραθέτω. Δες λοιπόν αυτόν τον οδηγό και ακολούθησε τις οδηγίες. Είναι πολύ απλό:
https://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=3822
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αρχικά USB και ρούτερ δεν υφίσταται.
Από ότι καταλαβαίνω έχεις modem usb και έβαλες καλώδιο να συνδέσεις το λαπτοπ απευθείας με τον υπολογιστή.

Τα XP(νομίζω και 2000) έχουν έτοιμο ένα wizzard που κάνεις share την σύνδεση του modem και ο υπολογιστής δουλεύει και ως dhcp και μοιράζει settings αυτόματα.

Φυσικά και υφίσταται Router με interface USB,εδώ υπάρχει ethernet over USB...
Εγώ για παράδειγμα έχω router intracom jetspeed 520i με UTP/RJ και USB interfaces.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Θα δεις τι ΙΡ έχεις στο PC και στο φορητό καθώς και το subnet τους.
Επίσης θα δεις και την ΙΡ που έχει το pc για το internet.
Λογικά για τη σύνδεση pc-φορητού θα έχεις ΙΡ's του στύλ 192.168.χ.ψ όπου το χ θα είναι ίδιο και στα δύο μηχανήματα, ενώ το ψ διαφορετικό.
Η ΙΡ του internet θα είναι άσχετη....
Αν ισχύουν τα παραπάνω, θα πας στο pc, θα ανοίξεις ένα command prompt (start->run->cmd) και θα δώσεις την εντολή
"route add -p 192.168.x.0 mask 255.255.255.0 ip-του-φορητού"
(χωρίς τα εισαγωγηκά),το χ θα είναι το νούμερο που έχουν οι ιρ....

Ελπίζω να βοήθησα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Φυσικά και υφίσταται Router με interface USB,εδώ υπάρχει ethernet over USB...
Εγώ για παράδειγμα έχω router intracom jetspeed 520i με UTP/RJ και USB interfaces.
Έχεις ένα πμ γιατί μου φαίνεται περίεργο αυτό που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
hallo there! Λοιπόν η ερώτηση δεν είναι δική μου [εγώ μια ταπεινή pstn γραμμη με dial-up έχω στο σπίτι! :D) αλλά μιας φίλης που παιδεύεται και δεν μπορεί να καταλάβει τι φταίει... Αν δεν μου τα έχει πει καλά παρακαλώ πείτε μου τι να τη ρωτήσω για να σας πω να [την] βοηθήσετε :)

Λοιπόν:
"θέλω να ρωτήσεις αν ξέρει κάποιος για το αν ο ΟΤΕ σε conn-x και dsl kits που έχει έχει κομμένα τα ports για torrent. Δεν κατεβάζει τπτ! Και, υπάρχει τρόπος να μπούμε στον server? εκεί χρειάζονται username/password που δεν τα δίνει η otenet."

σας το μετέφερα ακριβώς... any suggestions/ideas... ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αν έχει ρούτερ, χρειάζεται να κάνει port forwarding (google it).
Για τα torrents ας χρησιμοποιεί μtorrent, ειναι το πιο ελαφρύ.

όταν λεει να μπει στον σερβερ τι εννοά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
θα παει στο my.otenet.gr θα βαλει τον κωδικο πελατη που της εχουν δωσει και το password της και μετα θα παει εκει που δειχνει τα στοιχεια συνδεσης της, εκει εχει μια επιλογη για εξτρα ασφαλεια - θα την απενεργοποιησει και θα ειναι οκ :)

ειναι λαλακια της ΟΤΕΝΕΤ αυτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ατς, ο χάντερ πιστεύω είχε καλύτερη ιδέα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
thx!

για ...fill me in σε αυτό:


"το ότι εγώ δεν βλέπω πουθενά κάτι σχετικό με extra ασφάλεια φταίει ο πυρετός μου ή η τύφλωση μου?" [είναι άρρωστο το καημένο αγνοήστε το!]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
φταίνε και τα δύο συνήθως:P:P

για πείμενε τον χάντερ...εγώ εν έχω κονεξ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ειναι αυτο που ειπε ο χαντερακος!!
κανονικα κατεβαζει το κονεξ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top