• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Φακοί επαφής, γυαλιά ή διαθλαστική επέμβαση;

Γυαλιά ή φακοί επαφής;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 59 31.9%
  • Φακοί επαφής

    Ψήφοι: 30 16.2%
  • Φοράω και τα 2

    Ψήφοι: 63 34.1%
  • Κανένα απο τα δύο

    Ψήφοι: 37 20.0%
  • Διαθλαστικές Επεμβάσεις

    Ψήφοι: 2 1.1%

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Mμμμ...πως μου είχε ξεφύγει αυτό το θέμα; :P Λοιπόννννννν....έχω κι εγώ μυωπία ( 0.5 και 3.5) κουλό αλλά οκ συμβαίνει...Λόγω καλής συνεργασίας των ματιών μου μπορώ και κυκλοφορώ χωρίς γυαλιά οπότε έχω αποφύγει τους φακούς...Βασικά φοβάμαι να βάλω κάτι στα μάτια μου :worry: και από την άλλη τα γυαλιά σου δίνουν στυλ, έτσι τουλάχιστον λένε :P. Γυαλιά φοράω στο σπίτι (τηλεόραση, pc κλπ) και στην δουλειά μου (παλιά...εκεί που ήμουν δεν με έπαιρνε βασικά να φοράω :P). Έξω μόνο όταν αισθάνομαι κουρασμένα τα μάτια μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εχω λιγη μυωπια και φοραω κατι λατρεμενα κοκαλινα γυαλακια τις ωρες που ειμαι στο πισι/διαβαζω/σινεμαδιαζομαι κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Εγω δυστυχως εχω μυωπια και φοραω γυαλια οχι συνεχεια μονο οταν ειμαι στον υπολογιστη,οταν βλεπω τηλεοραση και στο σχολειο.Προτιμω τους φακους επαφης επειδη ειναι πιο ωραιοι και δεν φαινονται σαν τα γυαλια....Βεβαια μπορει να προκαλεσουν πολλα προβληματα στα ματια αλλα νομιζω με αρκετη προσοχη κατα την χρηση τους δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.:)

Ώρες ώρες όμως και οι φακοί είναι τρομερά εκνευριστικοί...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Έχω σχετικά μεγάλη μυωπία και φορώ γυαλιά πάντα. Τα προτιμώ από τους φακούς που κάθε τόσο θέλουν καθάρισμα και μεγάλη προσοχή γενικότερα. Πιστεύω ότι οι φακοί δεν είναι και τόσο εύχρηστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiria

Νεοφερμένος

Η Sotiria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Troll είναι θέμα συνήθειας...6 χρόνια φοράω, μπορεί και παραπάνω,γιατί και εγώ έχω μεγάλη μυωπία..Στο σπίτι όμως φοράω γυαλάκια,έξω σπάνια!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Δεν φοραω τιποτα απο τα δυο (δεν τα χρειαζομαι δηλαδη) αλλα προτιμω τα γυαλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Troll είναι θέμα συνήθειας...6 χρόνια φοράω, μπορεί και παραπάνω,γιατί και εγώ έχω μεγάλη μυωπία..Στο σπίτι όμως φοράω γυαλάκια,έξω σπάνια!!:redface:

εγώ αισίως 11 :). [φακούς...γιατί γυαλιά....κλείνω 20ετία σε λίγο...:/:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Φοράω κι εγώ γυαλιά εδώ και 14 χρόνια. Έχω υπερμετροπία. Προτιμώ τα γυαλιά λόγω συνήθειας πλέον αλλά και γιατί μου αρέσει. Δε θα φορούσα ποτέ φακούς επαφής λόγω της όλης διαδικασίας που απαιτούν καθημερινά και της επικινδυνότητας τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έχω 8 και 8,5 μυωπία και φοράω φακούς. Βασικά το κάνω κυρίως για λόγους αισθητικής ή μάλλον κόμπλεξ. Έβαλα γυαλιά στην ΄Β Δημοτικού και τα άλλα παιδιά με κορόιδευαν οπότε μου έχει μείνει ψυχολογικό, όσο τρελό κι αν ακούγεται.:( Οπότε με τα πολλά έβαλα φακούς στα 13 μου για εξόδους μόνο και κανονικά στα 15 μου. Μάλιστα φοράω ημίσκληρους επειδή έχω και πολύ αστιγματισμό οι οποίοι μέχρι να τους συνηθίσεις είναι πολύ επώδυνοι αλλά τίποτα δεν με πτόεισε!:D
Γυαλιά έχω πολύ τυπάδικα αλλά τα φοράω μόνο στο σπίτι ή αν θέλω να πάω κάπου κοντά. Μου έχουν πει ότι μου πάνε κι αυτά αλλά δεν πείθομαι.:P
Πάντως πέρα από αισθητική ο φακός σου δίνει πολύ μεγάλη ελευθερία σε σχέση με τα γυαλιά. Η σωστή απολύμανση είναι απαραίτητη, αν και ξέρω άτομα που δεν το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Εμένα τι μου προτείνετε? Απέκτησα μυωπία πριν 3 περίπου χρόνια και φοράω σταθερά γυαλιά απο τότε... αλλά τα έχω "βαρεθεί" ρε γμτ...Αναγκάζομαι να τα καθαρίζω κάθε λίγο γιατί δεν τα μπορώ βρώμικα

Απο την άλλη "αηδιάζω" στην όλη διαδικασία με τους φακούς... εδώ βλέπω την αδερφή μου να τους βάζει και φεύγω:D

Προτείνετε να αλλάξω δοκιμαστικά σε φακούς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Μεγάλη στραβομάρα εδώ 6-6,5 μυωπία, γυαλιά απο 3η δημοτικού.
Φακοί επαφής για κάνα εξάμηνο και μετά μακρυά, γυαλιά για πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Προτείνετε να αλλάξω δοκιμαστικά σε φακούς?

Ναι.:clapup: Αλλά να είσαι σίγουρος ότι θα τηρείς τους κανόνες υγεινής και δεν θα τεμπελιάζεις. Επειδή τα αγόρια έχετε μια τέτοια τάση.;)

Όσο για το ότι αηδιάζεις, αν συνηθίσεις μετά δεν θα σου κάνει αίσθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dedilou

Νεοφερμένος

Η Dedilou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω υπερμετρωπία από πολύ μικρή ηλικία:/: ..αρχικά είχα 4,5 στο αριστερό και 4 στο δεξί. Τα πρώτα χρόνια έκανα θεραπείες, του στιλ έβαζα μια τάπα στο δεξί μου μάτι το οποίο και καλά ήταν το καλό (το αριστερό όπως συνηθίζουν να το λένε οι οφθαλμίατροι ήταν το τεμπέλικο) και από πάνω τα γυαλιά και καθόμουν έτσι για Κανά 2ωρο προσπαθώντας να διαβάσω ή να κάνω κάτι άλλο για να περάσει η ώρα..πραγματικά ένοιωθα σαν γκαβή...Παρόλα αυτά η βελτίωση δεν ήταν θεαματική έπεσε μισό βαθμό και στα 2 μάτια...Ξαφνικά όμως στην ηλικία των 15 δεν άρχισα να βλέπω τίποτα με τα γυλιά..όταν πήγα στο γιατρό μου είπε ότι είχε μειωθεί:blink: :blink: :D ...μέσα σε 2 χρόνια άλλαξα 4 φορές φακούς και τώρα πλέον έχω 2 και ίσως και κάτι λιγότερο βαθμούς στο δεξί και 2,75 στο αριστερό :clapup::) ..Για την ώρα φοραω φακούς οταν ειμαι εξω απο το σπίτι αλλα παντα εχω και τα γυαλακια μου μαζι..αντε περιμένω τώρα να δω πως θα εξελιχθεί το πραγμα και αν είναι σε κανά δυο χρόνια να κάνω ένα λέιζερ να τελειώνω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Τίποτα πλέον…. Να ναι καλά το laser.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Δεν έχω τίποτα από παθήσεις αλλά φοράω φακούς επαφής με χρωματάκια! Κάνω συλλογή! Τη καταβρισκω που μπορώ να αλλάζω χρώμα καθε μέρα στα μάτια μου!Τρελό γέλιο!Το γκρί είναι αυτό που φοράω πιο συχνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Τίποτα πλέον…. Να ναι καλά το laser.

έκανες laser?? :confused: κι εγώ το σκεφτόμουν,αλλά δεν έχω πολύ μυωπία.. 2 βαθμούς και στα 2..εσύ πόση είχες?είσαι ευχαριστημένος? για πες εντυπώσεις..! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
έκανες laser?? :confused: κι εγώ το σκεφτόμουν,αλλά δεν έχω πολύ μυωπία.. 2 βαθμούς και στα 2..εσύ πόση είχες?είσαι ευχαριστημένος? για πες εντυπώσεις..! :clapup:
Φορούσα γυαλιά γιατί είχα μυωπία και αστιγματισμό μόνο στο αριστερό γύρω στο 1, αλλά όταν δεν τα φόραγα το μάτι μου χονδρικά να το πω έφευγε μετά από πχ πολλές ώρες στο pc.
Δεν λέω ωραία τα γυαλιά αλλά δεν άντεχα να είμαι δέσμιος για μια ολόκληρη ζωή όταν θα έβλεπα μια ταινία στο cinema και ειδικά όταν θα οδηγούσα…άσε που και από οικονομικής απόψεως τελικά συνέφερε…πόσους σκελετούς αλλάζεις σε όλη σου του ζωή?? σε λίγο καιρό πάω και φαντάρος γιατί να τα φοράω …λίγο και κάτι γνωριμίες ετυχε και βρήκα για το οικονομικό …έδεσε…
Στην αρχή κάνεις το λεγόμενο προεγχηριτικο έλεγχο…που στην ουσία σου χαρτογραφεί το μάτι και σου δείχνει ακριβώς τι έχεις διότι δεν θεραπεύονται όλες οι περιπτώσεις…και μετά προχωράς…οπού σου λένε τις πιθανές παρενέργειες οι πιθανότητες για κάτι άσχημο είναι πολύ μικρές αλλά όταν μου τις είπανε σκέφτηκα <<σε όλα τα χειρουργεία κίνδυνος υπάρχει αλλά εδώ έχω το δικαίωμα επιλογής να μην το κάνω>> αλλά δεν κράτησε πολύ η σκέψη το ότι τα πράσινα ματιά μου δεν θα φόραγαν γυαλιά μου άλλαξε την διάθεση. Έτσι λοιπόν ξαπλώνεις σε ένα κρεβάτι, και ξεκινάει η λίπανση με τα κολλύρια η τοποθέτηση γάζας για την ακινητοποίηση και ενός φακού στο μάτι….μετά κοιτάζεις συνεχεία ένα πράσινο φωτάκι που είναι το laser και ξαφνικά…για πολύ λίγο τυφλώνεσαι(φοβερό αίσθημα) σε 5 λεπτά έχεις τελειώσει και κάθεσαι για 30 λεπτά σε ένα δωμάτιο…αυτό ήταν απλώς δεν πρέπει να το ακουμπώ το μάτι καθόλου και να μην μπαίνει νερό επίσης όταν κοιμάμαι φοράω καλύπτρα για να μην τρίβεται και κάθε 2 ώρες κολλύριο για 20 μέρες όλα αυτά και μετά τέλος. Διαφορά παρατήρησα στο ότι βλέπω σε σχέση με τα γυαλιά μου πιο περιμετρικά και έτσι δέχομαι περισσότερες πληροφορίες σε λιγότερο χρόνο, άσε που μου ανέβηκε η ψυχολογία....., τις ταινίες τις βλέπω πιο ξεκούραστα…πραγματικά άξιζε και δεν ήτανε και τίποτα δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Έχω 8 και 8,5 μυωπία και φοράω φακούς. Βασικά το κάνω κυρίως για λόγους αισθητικής ή μάλλον κόμπλεξ.

και τα άλλα παιδιά με κορόιδευαν οπότε μου έχει μείνει ψυχολογικό, όσο τρελό κι αν ακούγετα

εγώ πάντως σε νιώθω απόλυτα !!! :)

Η σωστή απολύμανση είναι απαραίτητη, αν και ξέρω άτομα που δεν το κάνουν.
αυτό ακριβώς...!

Απο την άλλη "αηδιάζω" στην όλη διαδικασία με τους φακούς... εδώ βλέπω την αδερφή μου να τους βάζει και φεύγω:D

Προτείνετε να αλλάξω δοκιμαστικά σε φακούς?

ΝΑΙ!!!!! Και μην νομίζεις... Η πρώτη φορά είναι (εμένα μου είχε πάρει 3 ώρες την πρώτη φορά ποθ τους φόρεσα!) Μετά από πολύ λίγο συνηθίζεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Παιδάκια, εγώ από όσο ξέρω οι ίδιοι οι οφθαλμίατροι δεν κάνουν λέιζερ στους εαυτούς τους συνήθως...
Δε λέω σε σένα μπορεί να πέτυχε, απλά οι κίνδυνοι είναι χειρότεροι, αν τυχόν την πάθεις...Εγώ δεν θα έκανα!
Μία χαρά είναι και οι φακοί μου!Αρκεί να ξεπεράσετε τα κόμπλεξ σας!
It's just glasses! Σιγά ο μισός και παραπάνω κόσμος έχει πρόβλημα με την όραση..ΕΕΕ...SO WHAT???;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μία χαρά είναι και οι φακοί μου!Αρκεί να ξεπεράσετε τα κόμπλεξ σας!
It's just glasses! Σ

Εδώ είσαι λάθος... ΔΕΝ είναι (πλέον τουλ!) μόνο θέμα κόμπλεξ.[ναι ίσως ήταν όταν ήμουν...6-7 και ήμουν το μοναδικό παιδάκι στην τάξη με γυαλιά αλλά ε...είναι μπόλικα χρόνια πριν !) .. Ακριβώς γιατί όπως λες κι εσύ οι μισοί (κ βάλε!) κάτι έχουν με τα μάτια τους δεν τίθεται εκεί το θέμα...Το "θέμα" είναι η εξάρτηση... γιατί όταν έχεις 7-8-9-10 βαθμούς μυωπίας πχ [και μη μου πεις δεν υπάρχουν τέτοιες μυωπίες!] δεν μπορείς να σηκωθείς να πας στην τουλέττα στο σπίτι σου μες τα μαύρα μεσάνυχτα χωρίς γυαλιά...

Στις μεγάλες μυωπίες η απόλυτη εξάρτηση και όχι το κόπμπλεξ είναι το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top