Πολεμικές τέχνες

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Το καράτε μου είχε πει η μια γυμνάστρια οτι έχει πολύ σκληρή γυμναστική
Εγώ θυμάμαι οταν έκανα καράτε ήμουν 12- 13 και μας έβαζε να ξαπλώνουμε ανάσκελα, να σηκώνουμε ελάχιστα τα πόδια και την πλάτη για να σφίγγουν οι κοιλιακοί μας, μας άφηνε έτσι αρκετή ώρα, και όταν μας έβλεπε πως είχαμε φτάσει στο αμην ερχόταν και ανέβαινε πάνω στην κοιλιά μας, δεν καταλαβαίναμε τίποτα γιατί είμασταν σφιγμένοι αλλά έτσι και κατεβαζαμε πόδια και πλάτην την είχαμε κάτσει.
Ή έπαιρνε μπουκάλια γεμάτα νερό και τα έριχνε απο ψηλά στην κοιλιά μας.
Το πιο γελοίο ήταν οταν μάθαινα να σηκώνω το ξύλο απο το έδαφος με το πόδι χωρίς να σκύψω και την πρώτη φορα που το έκανα το Σήκωσα:clapup: και μου ήρθε στα χείλια με αποτέλεσμα να πρηστούν:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akpe

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Με aikido έχει ασχοληθεί κανείς; Σκέφτομαι να γραφτώ στο dojo του Νέου Κόσμου αλλά εδώ και καιρό έχω μείνει μόνο με τη σκέψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Η καλύτερη πολεμική τέχνη είναι το ξύλο του δρόμου;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akpe

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Η καλύτερη πολεμική τέχνη είναι το ξύλο του δρόμου;):P

Μου θύμισες όσα έχω ακούσει για Krav Manga...ή αλλιώς ξυλίκι με όνομα :D
Νομίζω ξεκίνησε απο τη μέση ανατολή και είναι άκρως επιθετικό, σαν στόχο δεν έχει την αυτοάμυνα, αλλά το κομμάτιασμα των οστών του αντιπάλου :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Πιστεύω πως η καλύτερη πολεμική τέχνη είναι το kick-boxing και θέλω να αρχίσω αλλά όπως είπε και ο akpe έχω μείνει μόνο στη σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από akpe:
Μου θύμισες όσα έχω ακούσει για Krav Manga...ή αλλιώς ξυλίκι με όνομα :D
Νομίζω ξεκίνησε απο τη μέση ανατολή και είναι άκρως επιθετικό, σαν στόχο δεν έχει την αυτοάμυνα, αλλά το κομμάτιασμα των οστών του αντιπάλου :whistle:
Γαμ***!!!Πάντως θα ήθελα να γραφτώ κάτι σε στυλ ξυλίκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akpe

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Jason93:
Πιστεύω πως η καλύτερη πολεμική τέχνη είναι το kick-boxing και θέλω να αρχίσω αλλά όπως είπε και ο akpe έχω μείνει μόνο στη σκέψη.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω, εν μέρει :) Σκοπός της οποιαδήποτε πολεμικής τέχνης δεν είναι μόνο το "ξυλίκι" (το οποίο αν δεν απατώμαι διδάσκεται κυρίως για λόγους εναρμόνησης σώματος και πνεύματος - εξ'ού και οι "χορευτικές" κινήσεις στις περισσότερες πολεμικές τέχνες, αλλά καί για αυτοάμυνα) αλλά και η -πνευματική και σωματική- βελτίωση του διδασκόμενου :)

Γιαυτό και προσωπικά δεν θεωρώ π.χ. το krav manga ή το box τέχνη αλλά άθλημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Jason93:
Πιστεύω πως η καλύτερη πολεμική τέχνη είναι το kick-boxing και θέλω να αρχίσω αλλά όπως είπε και ο akpe έχω μείνει μόνο στη σκέψη.

Η γνωμη μου:Καλυτερα να μαθεις μια πολεμικη τεχνη αυτοαμυνας!Η μαι τεχνη που τα συνδιαζει και τα δυο.Αλλα πιστεψε με η αυτοαμυνα ειναι αυτη που σε γλυτωνει για να μην τις φας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Αλλά πίστεψε με η αυτοάμυνα είναι αυτή που σε γλιτώνει για να μην τις φας!

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω λιγάκι με αυτήν την άποψη σου... Δεν σε γλιτώνει η αυτοάμυνα από το να τις φας, αλλά μόνο το μυαλό σου και πως θα το χρησιμοποιήσεις εκείνη την στιγμή! (τώρα θα μου πείτε «δάσκαλε που δίδασκες...» αλλά δεν έχει να κάνει...!) Το ότι ξέρεις μια πολεμική τέχνη (έστω και για αυτοάμυνα) δεν κυμαίνει ότι δεν θα τις φας... και τίποτα να μην ξέρει ο άλλος, απλά να κινηθεί λίγο πιο γρήγορα ή αναπάντεχα και τέλος το έχασες το παιχνίδι!

Να θυμάστε μια παροιμία που λεει «Του φευγάτου η μάνα, δεν έκλαψε ποτέ» Καλύτερα να σε πουν κότα παρά να λες (και καλά να μπορείς να το πεις εκείνη τη στιγμή) την επόμενη μέρα, στον εαυτό σου, πάνω στο κρεβάτι του πόνου «δεν το βούλωνα ο μλκς...» Και όλα αυτά τα λεω γιατί εμένα η άποψή μου είναι ότι όταν ποτέ χρειαστεί να μπλεχτώ σε καυγά, δεν θα πάω για πολλά πολλά γιατί η πείρα λεει «ήττα»! με μια άντε βαριά, βαριά δύο πρέπει ο αντίπαλος να είναι πλέων, μη επικίνδυνος... κατά τη γνώμη μου σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχουν κανόνες και όταν συμβαίνει αυτό, υπάρχει δηλαδή το απρόβλεπτο, καμία πολεμική τέχνη δεν σε σώζει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes:
Να θυμάστε μια παροιμία που λεει «Του φευγάτου η μάνα, δεν έκλαψε ποτέ» Καλύτερα να σε πουν κότα παρά να λες (και καλά να μπορείς να το πεις εκείνη τη στιγμή) την επόμενη μέρα, στον εαυτό σου, πάνω στο κρεβάτι του πόνου «δεν το βούλωνα ο μλκς...» Και όλα αυτά τα λεω γιατί εμένα η άποψή μου είναι ότι όταν ποτέ χρειαστεί να μπλεχτώ σε καυγά, δεν θα πάω για πολλά πολλά γιατί η πείρα λεει «ήττα»! με μια άντε βαριά, βαριά δύο πρέπει ο αντίπαλος να είναι πλέων, μη επικίνδυνος... κατά τη γνώμη μου σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχουν κανόνες και όταν συμβαίνει αυτό, υπάρχει δηλαδή το απρόβλεπτο, καμία πολεμική τέχνη δεν σε σώζει!!!
η μικρη εμπειρια μου μου δειδαξε να κανω τα παντα ωστε να μην χρειαστει ουτε καν κοτα να γινω ... Παντα μα παντα ... σε καθε τσακομο κανω τα αδυνατα δυνατα ωστε είτε να μην υπαρξει καθολου ή εστω να μεινει στα λογια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Εγώ έκανα 2χρόνια καράτε,αλλά δυστυχώς,για διάφορους λόγους,αναγκάστηκα να το σταματήσω.. :( Για'μενα δεν είχε χρηστική αξία μόνο ως προς το να ξέρω να αμύνομαι,αλλά ήταν κάτι πολύ παραπάνω απ'αυτό..ήταν φιλοσοφία ζωής... :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τη διαφορά μεταξύ καράτε και ταεκ-βο-ντο??
Σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποια πολεμική τέχνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τη διαφορά μεταξύ καράτε και ταεκ-βο-ντο??
Σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποια πολεμική τέχνη...

Το ένα είναι Κορεάτικο (tae-kwon-do) και το άλλο κινέζικο. Πάντως έχοντας κάνει tae-kwon-do και kung-fu να ξέρεις ότι το kung-fu είναι πολύ πιο αποτελεσματικό και στις τεχνικές του και από άποψη γυμναστικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Το ένα είναι Κορεάτικο (tae-kwon-do) και το άλλο κινέζικο. Πάντως έχοντας κάνει tae-kwon-do και kung-fu να ξέρεις ότι το kung-fu είναι πολύ πιο αποτελεσματικό και στις τεχνικές του και από άποψη γυμναστικής.

Αφού το κατέχεις λοιπόν να ρε ρωτήσω: το kung fu περιλαμβάνει κ κάποιο τρόπο αυτοάμυνας? Και για να πεις ότι εμαθες αυτοάμυνα πόσο καιρό προπόνηση χρειάζεσαι περίπου? Εχεις να μου δώσεις κάποιο σχετικό λινκ ή περισσότερες πληροφορίες γιαυτό το αθλημα? δεν εχω την παραμικρή ιδέα περί τινος προκειται, τι εξοπλισμό χρειάζεσαι κλπ κλπ. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων:) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Αφού το κατέχεις λοιπόν να ρε ρωτήσω: το kung fu περιλαμβάνει κ κάποιο τρόπο αυτοάμυνας? Και για να πεις ότι εμαθες αυτοάμυνα πόσο καιρό προπόνηση χρειάζεσαι περίπου? Εχεις να μου δώσεις κάποιο σχετικό λινκ ή περισσότερες πληροφορίες γιαυτό το αθλημα? δεν εχω την παραμικρή ιδέα περί τινος προκειται, τι εξοπλισμό χρειάζεσαι κλπ κλπ. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων:) .

Κοίτα, κατ' αρχήν υπάρχουν είδη kung-fu το καθένα με δικές του ασκήσεις και γυμναστικές και όπλα. Απ' όσο ξέρω κι έχω δει όλα βασίζονται σε γερό σώμα(δηλαδή γυμνασμένο-όχι φουσκωμένο) και έχουν στόχο να κάνουν το σώμα ελαστικό(ανοίγματα) και το μάτι γρήγορο(αντανακλαστικά). Αυτό γίνεται μέσα από πολλές ασκήσεις. Ως προς την αυτοάμυνα, δεν είναι μόνο ότι σε μαθαίνουν κάποια στανταρ πράγματα που πρέπει να κάνεις (χτύπα ξύλο) αν χρειαστεί, αλλά να έχεις αυτοπεποίθηση, να είσαι σε εγρήγορση και οι ασκήσεις που κάνεις βασίζονται περισσότερο στο τί σου βγαίνει να κάνεις παρά στο τι πρέπει να κάνεις... Εγώ κάνω hung-gar(τίγρης και γερανός) σε μία σχολή στο Ηράκλειο Κρήτης οπότε μάλλον δε σε ενδιαφέρει.. Για Αθήνα ρώτα καλύτερα το γίδι που τα ξέρει... Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι να αποφύγεις σχολές που κάνουν πολλά είδη kung-fu.
Αν και με έπιασες λίγο απροετοίμαστη,από site μη μπλέξεις με εμπορικά. Αν θες να μάθεις καθαρά για την τέχνη: https://www.polemikestexnes.gr/carts.php?cat=2
Όσο για τον εξοπλισμό, τις πρώτες μέρες δε χρειάζεσαι τίποτα. Αν η σχολή δίνει στολές θα σε μετρήσουν και θα την πληρώσεις. Αργότερα που θα αρχίσεις τα όπλα λογικά δε θα χρειαστεί να αγοράσεις τίποτα. Κατά τα άλλα πληρώνεις το μήνα σου σα να πηγαίνεις σε γυμναστήριο και πας (συνήθως) όσες φορές την εβδομάδα θες. Επίσης υπάρχουν ωράρια, δύωρα συνήθως, κατά τα οποία έχει μάθημα και ίσως κάποιες ώρες που μπορείς να προπονείσαι μόνος σου. Πάντως μην το φοβηθείς, άμα περάσεις έξω από ένα ετοιμόρροπο κτήριο και μέσα ακούγονται κραυγές, μπες και χάζεψε και όταν τελειώσει το μάθημα μίλα με τον δάσκαλο. Άλλο που δε θέλει αυτός να σου πει τι κάνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Α! Όσο για το πόση ώρα χρειάζεσαι: εγώ πάω τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα και με φοβούνται, μία άλλη κοπελίτσα που είναι στη σχολή μου και με "πλακώνει" αν και πιο μικρόσωμη πάει κάθε μέρα αλλά το νορμάλ είναι 2-3 φορές την εβδομάδα... Ένα μήνα μετά θα ξέρεις τα βασικά και θα δεις και τις πρώτες θετικές αλλαγές στο σώμα σου(γράμμωση στις γάμπες, ανόρθωση οπίσθιων και γενικά ό,τι ψάχνει μια γυναίκα)..

Η τυπική στολή του hung gar... Βγαίνει και σε αμάνικο και στη δική μου σχολή όπου βλέπεις άσπρο κάντο κόκκινο(αν και εγώ έχω ένα κοινό t-shirt). Επίσης στο παντελόνι χωράω εγώ, το γίδι κι εσύ αλλά το τυλίγεις γύρω από τη μέση και το δένεις με τη ζώνη που είναι 3-4 μέτρα. Ιδανικό για άντρες που θέλουν να έχουν άνετα τα... ευαίσθητά τους μέρη...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αν σου πω ότι το μόνο που δε μου άρεσε ήταν η στολή??Μπλιαξ απαίσιο ρούχο όμως ε?? Ησουν πολύ κατατοπιστική!Σ ευχαριστώ! Μια διευκρίνιση: Δε με ενδιαφέρει τόσο η γράμμωση κ τα υπόλοιπα που λες, σε αυτά βοηθά και το τέννις, αλλά το να μάθω κάποιον αποδοτικό τρόπο αυτοάμυνας. Μαρεσαν όμως αυτά που μου είπες και μάλλον εκεί θα καταλήξω! Να σε ρωτήσω κατά τη γνώμη σου καλύτερα είναι σε κάποιον σύλλογο kung-fu ή σε γυμναστήριο που κάνουν μαθηματα kung-fu?? Δε γνωρ'ιζω αν εχει διαφορά απλά είναι που αυτές τις δύο περιπτώσεις εχω συναντησει. Υπάρχει κάποια ουσιώδης διαφορά ανάμεσα σε όλα αυτά τα είδη που αναφέρονται στο σάιτ που μου έδωσες? Η όλα κάνουν για όλες τις περιπτώσεις και για κάθε άθρωπο? Α και όταν λες όπλα τι ακριβώς εννοείς????:hmm: Οπλα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
χι χι... ναι... ανάλογα με τον δάσκαλο μαθαίνεις και όπλα... νομίζω υπάρχουν 17.. κάτι σαν ακόντιο, κάτι σα χατζάρα, σπαθιά διάφορα... Σε μαθαίνουν να τα χρησιμοποιείς και να αμύνεσαι απέναντί τους... Κοίτα, σε γυμναστήριο με όργανα που by the way κάνουν kung fu εγώ δε θα πήγαινα.. Καλύτερα να βρεις ένα δάσκαλο που να έχει τη δική του σχολή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Καλύτερα να βρεις ένα δάσκαλο που να έχει τη δική του σχολή..
Αυτό θέλει πολύ ψάξιμο τότε..:hmm: Οκ λοιπόν σε ευχαριστω για όλα!Δε σε ζαλίζω άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Οχι ρε! Αντε από κει... :P Απλά δεν ξέρω να σε βοηθήσω από Αθήνα... Άμα δει το γίδι το θέμα θα ξέρει να σου πει σίγουρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top