Εγραφή μαθματικών σε υπολογιστή

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συχνά χρείαζομαι να γράψω μαθηματικές σχέσεις ή εξισώσεις στον υπολογιστή. Οι μόνο τρόποι που εχω δοκιμάσει είναι του OpenOffice και του office 12. Ομως αυτοι οι τρόποι δεν σε βοηθούν αν η εξίσωση είναι μεγάλη. Υπάρχει κάτι καλλίτερο; Να δοκιμάσω το MathType; Η μηπως το LaTeX;

Εψαξα για το LaTex, το μόνο που βρήκα ήταν site φοιτητών. Δεν υπήρχε κοινή άποψη για το τι χρειάζομαι όποτε τα παράτησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Μπορείς να δοκιμάσεις το matlab. Είναι μαθηματικό πρόγραμμα και το κάναμε στο πανεπιστήμιο. Ακόμη υπάρχει και το mapple αλλά νομίζω είναι απλότερο από το matlab. To κακό είναι πως μάλλον δεν κυκλοφορούν ελεύθερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αν θέλεις απλά να γράψεις, και όχι να υπολογίσεις, υπάρχει το Microsoft Equation που είναι ενσωματωμένο στο word. Εκτός αν δεν κατάλαβα τι εννοείς. Πας Εισαγωγή -->Αντικείμενο --> Microsoft Equation
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
To mathtype δεν έχει πολύ μεγάλη διαφορά από το equation editor (αυτό που έχει το office...)
Εγώ τη σχολή με το equation editor την έβγαλα!(και είχαμε πολλέεεεες εργασίες με άπειρους τύπους!)

Το latex είναι σαφώς πιο ισχυρό, αλλά μέχρι να το μάθεις θα σου φύγει η μαγκιά!
(για να γράψεις εξίσωση, ουσιαστικά γράφεις κώδικα!)
Τη διπλωματική μου την έκανα σε latex, και η αλήθεια είναι ότι προς το τέλος που είχα αρχίσει να συνηθίζω και να θυμάμαι απ' έξω κάποιους τύπους, μου φαινόταν πολύ πιο εύκολο από το equation... αλλά θα σου πάρει καιρό να το μάθεις καλά!
(+ το ότι θα πρέπει να μάθεις τους υπόλοιπους τύπους πχ για να βάλεις εικόνα, να γράψεις σε bold κλπ....)


Η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις το MatyhType μήπως και σου κάτσει καλύτερα
και .... να κάνεις κουράγιο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μπορείς να δοκιμάσεις το matlab. Είναι μαθηματικό πρόγραμμα και το κάναμε στο πανεπιστήμιο. Ακόμη υπάρχει και το mapple αλλά νομίζω είναι απλότερο από το matlab. To κακό είναι πως μάλλον δεν κυκλοφορούν ελεύθερα.
Πολυ βαρυ δεν ειναι για αυτο που το θελω;
Αν θέλεις απλά να γράψεις, και όχι να υπολογίσεις, υπάρχει το Microsoft Equation που είναι ενσωματωμένο στο word. Εκτός αν δεν κατάλαβα τι εννοείς. Πας Εισαγωγή -->Αντικείμενο --> Microsoft Equation
Αυτο εννουσα οταν στην αρχη αναφερα το office

To mathtype δεν έχει πολύ μεγάλη διαφορά από το equation editor (αυτό που έχει το office...)
Εγώ τη σχολή με το equation editor την έβγαλα!(και είχαμε πολλέεεεες εργασίες με άπειρους τύπους!)

Το latex είναι σαφώς πιο ισχυρό, αλλά μέχρι να το μάθεις θα σου φύγει η μαγκιά!
(για να γράψεις εξίσωση, ουσιαστικά γράφεις κώδικα!)
Τη διπλωματική μου την έκανα σε latex, και η αλήθεια είναι ότι προς το τέλος που είχα αρχίσει να συνηθίζω και να θυμάμαι απ' έξω κάποιους τύπους, μου φαινόταν πολύ πιο εύκολο από το equation... αλλά θα σου πάρει καιρό να το μάθεις καλά!
(+ το ότι θα πρέπει να μάθεις τους υπόλοιπους τύπους πχ για να βάλεις εικόνα, να γράψεις σε bold κλπ....)


Η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις το MatyhType μήπως και σου κάτσει καλύτερα
και .... να κάνεις κουράγιο!:P
Ξερεις τι ... αυτο που με κουραζει στο equation είναι ότι όταν γραφω ενα όριο ας πουμε και μετα πρέπει να ψάχνω να βρω που είναι π.χ. το κουμπάκι για εκθέτη μετα που είναι το κουμπάκι για κλάσμα κτλ κτλ ... Και για αυτό σκέφτομαι την λύση του LaTex ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ξερεις τι ... αυτο που με κουραζει στο equation είναι ότι όταν γραφω ενα όριο ας πουμε και μετα πρέπει να ψάχνω να βρω που είναι π.χ. το κουμπάκι για εκθέτη μετα που είναι το κουμπάκι για κλάσμα κτλ κτλ ... Και για αυτό σκέφτομαι την λύση του LaTex ...

Mε το latex θα πρέπει να θυμάσαι ότι για να γράψεις όριο πρέπει να βάλεις την τάδε εντολή, για εκθέτη την άλλη κλπ...
Δεν έχει κουμπάκια!
αλλά για πολύ καιρό θα πρέπει να έχεις δίπλα σου ένα βιβλίο/φυλλάδιο/κάτι για να βλέπεις πώς γίνεται αυτό που θες!
Και αυτό θα πρέπει να το κάνεις όχι μόνο για τις εξισώσεις αλλά για τα πάντα!
Βασικά είναι με τι θες να μπλέξεις!
Η άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις με latex αυτή τη στιγμή...
Απλά κάνε ένα κουράγιο και ψάχνε τα κουμπάκια....
(Αν θες μπορώ να σου στέιλω ένα αρχείο latex να δεις με τι πας να μπλεξεις...)


Το matlab απλά ξεχνα το! Δεν είναι για να γράφεις σχέσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα κοιταξω το mathtype ... ευχομαι να παιζει με Office 12
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Careca

Νεοφερμένος

Ο Careca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Και εγώ το math type θα σου προτείνω. Έχω γράψει άπειρες εργασίες με αυτό και όσο για τα όρια, τα ολοκληρώματα και όλα τα σχετικά τα έχει έτοιμα και εφόσον θες κάτι απλό για να γράφεις μόνο μαθηματικές σχέσεις νομίζω οτι το math type σου κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
mathtype & matlab χρησιμοποιώ αλλά καθενα για διαφορετική χρήση:για απλό γραψιμο αρκει το πρώτο, για περαιτέρω πράγματα το matlab δεν ειναι και τόσο δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top