Γρίφοι! Εδώ γράψτε ότι γρίφους ξερετε και αφήστε τους άλλους να μαντέψουν!

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ένας από τους αγαπημένος μου γρίφους που έχω λύσει

Σε ένα μακρινό βασίλειο ζούσαν κάποτε 107 Αθάνατοι. Με τους αιώνες έμαθαν τόσα που θεώρησαν τους εαυτούς τους πάνσοφους, ανώτερους και από τους θεούς.
Οι Θεοί όταν είδαν την ύβρι, αποφάσισαν να τους τιμωρήσουν.
Τους έπιασαν και τους έκλεισαν σε 107 κελιά, σε μία φυλακή ειδικά διαμορφωμένη για την αιώνια τιμωρία τους.
Ηταν μία κυκλική φυλακή που στην περιφέρεια της είχε τα 107 κελιά των Αθανάτων και στην μέση της αυλής ένα άδειο κελί.
Είχε μόνο ένα στρώμα, μία λάμπα και τον διακόπτη της.
Οι Θεοί τους είπαν.
Κάθε ημέρα θα διαλέγουμε έναν από σας εντελώς τυχαία και θα τον βάζουμε στο κελί στη μέση της αυλής.
Οταν ένας από σας μας πεί κάποτε, με απόλυτη βεβαιότητα ότι από αυτό το κελί περάσατε όλοι, τουλάχιστον από μιά φορά ο καθένας, τότε θα σας αφήσουμε ελεύθερους.
Σας δίνουμε τώρα 1 λεπτό καιρό να σκεφτείτε και κατόπιν θα σας κλείσουμε στα κελιά σας, όπου δεν θα μπορείτε να δείτε ούτε να ακούσετε ο ένας τον άλλο.
Και έτσι έγινε.
Οταν πέρασε το λεπτό οι φύλακες Θεοί έκλεισαν τους Αθάνατους στα κελιά τους. Και όπως είπαν, διάλεγαν κάθε ημέρα έναν Αθάνατο τυχαία και τον έβαζαν στο κελί στην μέση της αυλής.
Πέρασαν χρόνια, ίσως αιώνες.
Μία ημέρα ένας Αθάνατος τους είπε ότι είναι 100% βέβαιος ότι όλοι οι Αθάνατοι είχαν περάσει τουλάχιστον μιά φορά από το κελί της αυλής. Το απέδειξε και οι Θεοί τους άφησαν ελεύθερους.

Η Ερώτηση
Πως ήταν βέβαιος ο Αθάνατος ότι είχαν περάσει όλοι από το 108ο κελί στην μέση της αυλής ;

Όποιος τον ξέρει μην πει την λύση σε κάνεναν θα τον σφάξω :devil: :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
Βρήκε το λογαριασμό της ΔΕΗ κάτω απ το στρώμα που έλεγε

Χρέωση:

107*24ΩΧΒ = κάμποσα ευρώ! :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :rofl: :hehe: :rofl: :hehe: :rofl: :hehe:

μαλακία ε;

Λοιπόν σοβαρά τώρα η μόνη λύση είναι να είχαν κομματιάσει το στρώμα με τα γυαλιά απ τη λάμπα, σε εκατονεπτα κομμάτια. ε ο τελευταίος θα τα μέτραγε και ιδου η λύση :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder :
Βρήκε το λογαριασμό της ΔΕΗ κάτω απ το στρώμα που έλεγε

Χρέωση:

107*24ΩΧΒ = κάμποσα ευρώ! :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :rofl: :hehe: :rofl: :hehe: :rofl: :hehe:
και δεν μου λες άρχοντα πως βρέθηκε ο λογαριασμός κάτω απο το στρώμα :whistle: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λοιπον, ο καθε χρονος εχει μεσα 365 μερες.Αν θεωρισουμε οτι ητανε στην φυλακι 20 χρονια παει να πει οτι 365x20= 7300 μερες. Αφου λοιπον οι αθανατοι ητανε 107 τοτε ο καθενας ειχε κατσει αναλογικα 7300 : 107= 68, κατι φορες. Αρα αμα θεωρισουμε οτι παρολο που διαλεγωνταν τυχεος δεν μπορουσε καπιος να μπη για δευτερη φορα αν δεν περασουν ολοι απο μια τοτε συγουρα ειχαν περασει ολοι

Τελιως ασχετο ε;

Παντος θα το σκευτω πιο καλα και θα απαντισω καθος αφτην την φορα δεν το πολυ σκευτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate

Νεοφερμένος

Η kate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Συμφωνησαν να τραβάει καθένας που μπαίνει πρώτη φορά μια γραμμούλα στον τοίχο.
Δεν είχαν στυλό ε;
Καλά, να κάνει μια τρύπα στο στρώμα.

Edit: Sorry είδα ότι έγραψε το ίδιο ο valder παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcelain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Σπάνε τη λάμπα, κόβει ο καθένας το δέρμα του και με το αίμα ζωγραφίζει ένα 1 στον τοίχο.. Όταν αρχίζουν να μην κόβουν πια τα κομμάτια γυαλιού χρησιμοποιούν τα δόντια τους στον καρπό τους..

Εύκολο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos :
Λοιπον, ο καθε χρονος εχει μεσα 365 μερες.Αν θεωρισουμε οτι ητανε στην φυλακι 20 χρονια παει να πει οτι 365x20= 7300 μερες. Αφου λοιπον οι αθανατοι ητανε 107 τοτε ο καθενας ειχε κατσει αναλογικα 7300 : 107= 68, κατι φορες. Αρα αμα θεωρισουμε οτι παρολο που διαλεγωνταν τυχεος δεν μπορουσε καπιος να μπη για δευτερη φορα αν δεν περασουν ολοι απο μια τοτε συγουρα ειχαν περασει ολοι

Τελιως ασχετο ε;

Παντος θα το σκευτω πιο καλα και θα απαντισω καθος αφτην την φορα δεν το πολυ σκευτικα
Διαλέγονταν τυχαία αυτο σημαίνει ότι μπορεί να εμπαίνε συνέχεια ο ίδιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Porcelain :
Σπάνε τη λάμπα, κόβει ο καθένας το δέρμα του και με το αίμα ζωγραφίζει ένα 1 στον τοίχο.. Όταν αρχίζουν να μην κόβουν πια τα κομμάτια γυαλιού χρησιμοποιούν τα δόντια τους στον καρπό τους..

Εύκολο..
Ναι όμως έτσι πως ξέρουμε ότι ο καθένας έχει μπεί έστω μια φορά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ξέρω γω... συμφώνησαν πως κάθε ένας που θα μπαίνει για πρώτη φορά στο μεσαίο κελί θα ανάβει τη λάμπα μέχρι να ζεσταθεί αρκετά και μετά θα κάνει ένα σημάδι - κάψιμο στο στρώμα (μετά προφανώς θα σβήνει τη λάμπα για να μην καεί γρήγορα :bleh:). ε, ο τελευταίος που μπήκε πρώτη φορά στο κελί μέτρησε 106 σημάδια στο στρώμα και πάπαλα (πίπες λέμε, το ξέρω :hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless :
ξέρω γω... συμφώνησαν πως κάθε ένας που θα μπαίνει για πρώτη φορά στο μεσαίο κελί θα ανάβει τη λάμπα μέχρι να ζεσταθεί αρκετά και μετά θα κάνει ένα σημάδι - κάψιμο στο στρώμα (μετά προφανώς θα σβήνει τη λάμπα για να μην καεί γρήγορα :bleh:). ε, ο τελευταίος που μπήκε πρώτη φορά στο κελί μέτρησε 106 σημάδια στο στρώμα και πάπαλα (πίπες λέμε, το ξέρω :hehe:)
αυτό που μου άρεσε ήταν ότι χρησιμοποιήσες όλα τα στοιχεία , όμως αν είναι τόσο ζέστη ώστε να αφήνει σημάδι τότε πως θα την έπιαναν ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ε τι σκ**ά λάμπα είναι δαύτη; μόνο γλόμπος και διακόπτης; πως συνδέονται; πολύ σουρεαλιστικό μου ακούγεται :hehe:. τέσπα, τον ακουμπάει στο στρώμα πριν ανάψει (τον γλόμπο ρεεεεεεε :rofl:). μετράει έτσι :D;

πα να φάω (άσχετο :bleh:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone :
Ναι όμως έτσι πως ξέρουμε ότι ο καθένας έχει μπεί έστω μια φορά?

Αμα ο καθενας το κανει μονο την πρωτη φορα που μπηκε; Η αμμα αντι για ενα 1 εγραφε το ονομα του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Σπάνε τη λάμπα, κόβει ο καθένας το δέρμα του και με το αίμα ζωγραφίζει ένα 1 στον τοίχο.. Όταν αρχίζουν να μην κόβουν πια τα κομμάτια γυαλιού χρησιμοποιούν τα δόντια τους στον καρπό τους..

Εύκολο..

Θεος: "Θαναση, σημερα θα μπεις εσυ"
Θανασης (φωναχτά) "ΠΑΙΔΙΑ!! Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΕΙΜΑΙ, ΜΠΑΙΝΩ!"

πιό έυκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone :
δεν θα μπορείτε να δείτε ούτε να ακούσετε ο ένας τον άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
δεν θα μπορείτε να δείτε ούτε να ακούσετε ο ένας τον άλλο
ώχ, δεν το είδα...
wait! Internet εχουν; :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Λοιπόν...Κάθε αθάνατος που έμπαινε στο κεντρικό κελί για πρώτη φορά, άφηνε το φως αναμένο το Βράδυ. Αν έμπαινε για παραπάνω από μία φορές δεν το άναβε. Οι υπόλοιποι μέτραγαν πόσα βράδια έμεινε αναμενο το φως και όταν φτάσαν στα 107 βράδια που το φως ήταν αναμενο, κατάλαβαν όται είχαν περάσει όλοι. Κοτσάνα?????? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nv :
Κοτσάνα?????? :redface:
όχι είσαι αρκέτα κοντά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Όταν έμπαινε κάποιος για 2η φορά άφηνε ανοικτό το φως. Επίσης ο κάθε κρατούμενος μετρούσε πόσες φορές μπήκε και ήταν ανοικτό το φως. Έτσι όταν έφτασε να μετρήσει 106 φορές που μπήκε και ήταν ανοικτό το φως έχουν μπει σίγουρα όλοι από τουλάχιστον 2 φορές.. Μου φαίνεται ότι με τον τρόπο μου θα μείνουν πολύ καιρό στη φυλακή :P Α, και δε χρησιμοποίησα το στρώμα.. Ε ας πούμε ότι σε αυτό κοιμούνται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
είστε πολύ κόντα στην λύση. Όταν θέλετε να μου πείτε να σας πώ την λύση ή έκτος το βρεί κάποιος ακριβώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
εγώ ομολογώ ότι δεν έχω καταλάβει τις παραμέτρους του προβλήματος λάμπα - διακόπτης. επίσης, δεν έχω καταλάβει τπτ από το μάθημα που δίνω σε 13 ώρες. πρόβλημα ε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top