Βιασμός 16χρονης στην Εύβοια κατα τη διάρκεια καταλήψεων

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Απλά ο Κρόνος λέει ότι η κοπέλα εκείνη την ώρα δε θα σκεφτόταν προφανώς την νομοθεσία, για να ξέρει ότι και με το να πει "όχι", η μετέπειτα πράξη θα θεωρηθεί βιασμός. Αλλά λογικά, θα φώναζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βιασμος ειναι εφοσον αυτη δεν θελει και την αναγκασουν, συνιθος με την χρηση βιας. Αλλα αμα εσυ δεν θες και σε πιασουν 4 ατομα δεν θα φωναξεις; Αν δεν φωναξεις προφανος θελεις...

Μπα... δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα....
Υπάρχουν περιπτώσεις που από το σοκ ή απ τον φόβο δεν σου βγαινει πραγματικά η φωνή...
Μου έχει συμβει και ξέρω...
Να ουρλιάζω κυριολεκτικά μέσα στο μυαλό μου αλλά απ εξω να μην έχει βγει κιχ....
Σας εύχομαι να μην σας συμβεί για τον οποιονδήποτε λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ Κουέ μου...
Παιδιά, βιασμός ονομάζεται όχι μόνο για τη σωματική παραβίαση, αλλά και (ίσως κυρίως) για την ψυχική... Την καταπάτηση, την κατάπνιξη του θέλω σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αχ Κουέ μου...
Παιδιά, βιασμός ονομάζεται όχι μόνο για τη σωματική παραβίαση, αλλά και (ίσως κυρίως) για την ψυχική... Την καταπάτηση, την κατάπνιξη του θέλω σου...
Αυτό συμβαίνει τώρα, με τους ρουφιάνους* να ασχολούνται όλη μέρα με την κοπέλα και με το όλο θέμα.



(*Και να φανταστείτε ότι έχω αδερφή επίδοξη δημοσιογράφο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οπως τα λεει ο ifrit. Εσενα αμα πηγενε καπιος να σε βιασει θα σκευτοσουν την νομοθεσια η πως θα γλυτωσεις απο τα χερια του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Βασικά, δίκιο έχει και η κουε. Σε ορισμένες στιγμές δεν μπορείς ούτε να φωνάξεις :|
Απλά, η λογική αντίδραση σε έναν επικείμενο βιασμό είναι η φωνή κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν μπορεις να προβλεψεις πως θα αντιδρασει ο καθενας εκεινη τη στιγμη. Με κινησεις και λοιπα μπορει να φαινεται εμφανως οτι δεν θες, αλλα να μην μπορεις να φωναξεις. Μου εχει συμβει να βρισκομαι σε κινδυνο, να εχω πανικοβληθει ασχημα, και πηγαινοντας να φωναξω η φωνη μου ηταν ψιθυρος. Μην κρινετε απο το αν την ακουσε κανεις η οχι για το αν εγινε η πραξη.

Η αποψη του αδεσποτου με καλυπτει περισσοτερο, δεν ειναι ο,τι πιο ευκολο για μια κοπελα να κανει τετοια καταγγελια που τη στιγματιζει ετσι κι αλλιως σαν πραξη, ενω δεν εχει καν συμβει..ειναι ΠΟΛΥ τραβηγμενο.
Οπως και να χει, ακομη κι αν τελικα δεν εχει γινει βιασμος, η αντιδραση της "τοπικης κοινωνιας" ειναι περα για περα απαραδεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
"Μάλιστα μία από αυτές βιντεοσκοπούσε με το κινητό της το συμβάν και στη συνέχεια το έστειλε σε άλλους μαθητές του σχολείου. Σύμφωνα με πληροφορίες το βίντεο εξετάστηκε από τους αστυνομικούς και προέκυψαν ενοχοποιητικά στοιχεία τόσο για τους τέσσερις μαθητές όσο και για τις τρεις μαθήτριες."

Μα πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τα νέα παιδιά. Είναι δυνατόν να βλέπουν 3 κοπέλες να βιάζεται μια άλλη και να τραβάνε απλά βίντεο; Τραγικό!

παιδια επειδη σε καποιους φαινονται απιστευτα δε σημαινει οτι δε γινονται.προσωπικα εχω δει τετοια βιντεακια που εδειχναν κοπελες οτι το ευχαριστιοντουσαν και διπλα συμαθητες τους τραβουσαν βιντεο και σχολιαζαν.ενα αυτο.δευτερο συμμαθητες της ηταν οχι εξωσχολικοι που τους ηξερε και αυτη και το υπολοιπο σχολειο.λιγο δυσκολο ετσι ξαφνικα να τρελαθηκαν να την αρπαξαν να τη βιασουν.αυτη να μη φωναζει και μαλιστα να υπαρχει και κοινο που τραβαει βιντεο αποτελουμενο και απο κοριτσια που τραβαγαν.στα καναλια τους φενεται απιστευτο ολο αυτο αλλα μονο και μονο για να γινεται ντορος.το τραβανε το θεμα ως εκει που δε παει.δε μου καθεται εμενα καλα προσωπικα για βιασμος..αποψη μου..
Μα είναι δυνατόν να κυκλοφορούν τέτοια βίντεο με γνωστά πρόσωπα; Αλλά και εσύ που τα βρήκες; Γιατί οκ να βλέπεις μια τσόντα, αλλά όταν βλέπεις την μαρία που κάθεται στο διπλανό θρανίο σε τέτοια θέση, είναι πως να το πω...τραγικό! (μα δεν μου βγαίνει άλλη λέξη!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Snake

Νεοφερμένος

Ο Snake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
To ποσο τραγικό για μια κοινωνία ειναι ενα τετοιο θέμα δεν θα σας το πω εγώ. Δεν θελω ομως να ασχοληθώ αρχικά με αυτό παρά με την αντιμετώπιση από τα "αγαπημένα μας" κανάλια. Σαν τα όρνεα έχουν πέσει πανω στο θέμα, και αφου μυρίστηκαν "αίμα" αντε να τους τραβήξεις. Κατι ανάλογο με τη διαπόμπευση των πρωταγωνιστών (και μη) της υπόθεσης του Αλεξ.
Ας μη γινω κακός από τώρα και πω ότι η κάθε χώρα εχει την "ενημέρωση" που της αξίζει. Απλά περιμένω να δώ ως που θα φτάσει η αναλγησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καποια άτομα που λένε οτι τα ήθελε, θα θελα να ξερα αν ήταν η μητέρα σας ή η αδελφή σας αν θα λέγατε τα ίδια. Δεν φτάνει που είναι ήδη δύσκολο να καταγγείλει μια κοπέλα βιασμό, έχει να αντιμετωπίσει και την αμφισβήτηση του κάθε εξυπνάκια. Αίσχος. :down: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Καποια άτομα που λένε οτι τα ήθελε, θα θελα να ξερα αν ήταν η μητέρα σας ή η αδελφή σας αν θα λέγατε τα ίδια. Δεν φτάνει που είναι ήδη δύσκολο να καταγγείλει μια κοπέλα βιασμό, έχει να αντιμετωπίσει και την αμφισβήτηση του κάθε εξυπνάκια. Αίσχος. :down: :mad:

Aυτο δυστυχως παντα γινοταν και θα γινεται Michelle...Δεν ειναι τυχαιο οτι καταγγελονται τελικα οι μισοι(περιπου) βιασμοι μονο,μιας και η κοπελα εχει τον φοβο να μην στιγματιστει...:|
Αυτο για τον αν μπορουσε να φωναξει η οχι η κοπελα η Κ.Ε. και η Κατερινα απαντησαν, το τι μπορει να συμβει πολλες φορες.
Και αν πιστευετε οτι σε περιπτωση που φωναζε θα εσπευαν οι φιλοι-περαστικοι συμμαθητες να βοηθησουν, προσωπικα επιτρεψτε μου να κρατω αμφιβολιες.:/:
Η "παλικαρια" για την οποια ηταν καποτε γνωστος ο Ελληνας, λυπαμαι που το λεω, εχει μεινει μονο γραμμενη στις σελιδες των βιβλιων της ιστοριας του λυκειου.:|
Η συντριπτικη μειοψηφια θα βοηθοπυσε σε παρομοια ή γενικα σε δυσκολη κατασταση.
Οσο σκληρο και αν ακουγεται,εγω το πιστευω για πολλους λογους.
Και αν και για να ειμαι ακριβοδικαιος πιστευω οτι στον αρχικο τιτλο θα επρεπαι να μπει στο τελος κι ενα (?) για να ειμαστε καλυμενοι μεχρι την τελικη αποφαση, εμενα εντυπωση μου εχουν κανει ολοι αυτοι οι συγγενεις των παιδιων που οχι μονο τα υποστηριζουν (και καλα κανουν!!!), αλλα τα εχουν βγαζει και "ηρωες" και οτι καλα εκαναν αφου ταη θελε ο κ@λος της Βουλγαρας και ολα τα αλλα υπεροχα που εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου.
Δεν λεω συγγενεις ειναι, αλλα τα παντα εχουν ενα μετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Παιδιά, δεν καταγγέλονται οι μισοί βιασμοί!!! Παραθέτω απόσπασμα από ένα σημερινό μου post στο blog μου

Όπως διάβασα σε άρθρο της ert, μια 22χρονη κοπέλα έστειλε επιστολή προς τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας εξιστορώντας το πως έπεσε θύμα σεξουαλικής κακοποίησης από τον ίδιο της τον πατέρα. Σύμφωνα πάντα με το ίδιο άρθρο, από τους 4.500 βιασμούς που γίνονται πανελληνίως (όχι μόνο οι ενδοοικογενειακοί, αλλά γενικότερα οι βιασμοί) μόνο οι 47 φτάνουν στα δικαστήρια επειδή τα θύματα φοβούνται να μιλήσουν. Ποσοστό της τάξης του 0,01%!!!

:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παιδιά, δεν καταγγέλονται οι μισοί βιασμοί!!! Παραθέτω απόσπασμα από ένα σημερινό μου post στο blog μου.....0,01%!!!



:(

Α μαλιστα...:worry:
Μαλλον παραημουν αισιοδοξος ετσι;;;;:/:
Τωρα που βλεπω το ποσοστο σου,πολυ θα ηθελα να ισχυε το "μισοι" που ειπα πιο πριν...Και να φανταστεις οτι το ανεφερα και σαν μικρο ποσοστο...:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Α μαλιστα...:worry:
Μαλλον παραημουν αισιοδοξος ετσι;;;;:/:
Τωρα που βλεπω το ποσοστο σου,πολυ θα ηθελα να ισχυε το "μισοι" που ειπα πιο πριν...Και να φανταστεις οτι το ανεφερα και σαν μικρο ποσοστο...:|

Είναι απίστευτα μικρό το ποσοστό! Και εγώ σήμερα το έμαθα και έπεσα από τα σύννεφα! Οπότε καταλαβαίνετε πόσο δύσκολο είναι για ένα άτομο να καταγγείλει τον βιασμό του... Οι (παράλογες βέβαια) ενοχές του ατόμου (εγώ προκάλεσα τον βιαστή, αν δεν φορούσα κοντή φούστα κτλ) έχουν ως αποτέλεσμα η συντριπτική πλειοψηφία των βιαστών να παραμένουν ασύλληπτοι. Γι' αυτό και μόνο θεωρώ ότι η default αντίδραση θα έπρεπε να είναι στήριξη στο θύμα και σε καμία περίπτωση να το βγάλουμε και θυτη, ακόμη και αν τελικά δεν επρόκειτο για βιασμό. Πείτε μου τώρα, αν αύριο μεθαύριο βιαστεί μια άλλη κοπέλα (ας μην σκεφτούμε καν την περίπτωση να είναι κ αυτή αλλοδαπή) με τι κουράγιο να το καταγγείλει όταν ξέρει οτι η κοινωνία θα γυρίσει και θα της πει "τα θελε ο κ..ος σου!!!"; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Μου έκανε εντύπωση η αξιοπρέπεια και η σοβαρότητα της μανας της κοπέλας. Βγήκε και είπε από την πρώτη στιγμή ότι αυτό που θέλει είναι να τιμωρηθούν οι ένοχοι κ αν είναι η κόρη της ενοχη να τιμωρηθει αυτή..ούτε εβρισε τους συμμαθητές της κόρης της, ούτε επιθέσεις, τπτ απολύτως, ψύχραιμη και σοβαρη, σε σημείο να τη θαυμασω...Βεβαια δε μου άρεσε η επιλογή της να πάει στη Στεφανίδου αλλά θα είχε τους λόγους της πιστεύω, δε μπορώ να την κρίνω γιαυτό.

Και από την άλλη πλευρά οι μαναδες και οι συγγενεις των αγοριών που βγηκαν δημοσια να βρισουν με σκληρούς χαρακτηρισμούς την κοπέλα, να τη στιγματισουν, να της προκαλέσουν ακόμα μεγαλύτερο πόνο κ ψυχικά τραύματα και δεν αφησαν ανοιχτό το παραμικρό ενδεχόμενο να ειναι ενοχα τα καμαρια τους. Κάτι τετοια άτομα σε κανουν να ντρεπεσαι...

Νομίζω άκουσα ότι βρεθηκαν μόλωπες στους προσαγωγούς της κοπέλας, ε είναι λίγο αδύνατον λοιπόν να πήγε με τη θέλησή της. Κ όσω για το γιατί δε φώναξε με κάλυψε η Κουέ. Εξω απο το χορό ευκολα το λες, απολύτως λογικό φαίνεται, όταν όμως σου τύχει, δεν βγαινει αχνα όσο κ αν προσπαθεις να φωναξεις, όσο κ αν το θέλεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όπως ξαναείπα σε άλλο σχετικό τοπικ, ο βιασμός είναι το μόνο έγκλημα όπου το θύμα πρέπει να αποδείξει την αθωότητά του. Αυτό, όσο απαραίτητο είναι για να αποδοθεί δικαιοσύνη, άλλο τόσο είναι επίπονο και σκληρό, όταν ο βιασμός έχει πραγματικά συμβεί...

Ειδικά στις περιπτώσεις όπου ο βιαστής δεν είναι κάποιος άγνωστος που δεν γνώριζε το θύμα από πριν, αλλά είναι συγγενής, φίλος, γνωστός, τα πράγματα περιπλέκονται χειρότερα και ακόμα και το ίδιο το θύμα καταλήγει να αναρωτιέται: "Μήπως το προκάλεσα εγώ;" ενώ την ίδια στιγμή και ο βιαστής ισχυρίζεται ακριβώς αυτό: Πως με τη συμπεριφορά, τα ρούχα ή τη στάση της, το θύμα του έδωσε το πράσινο φως.

Κατά την άποψή μου όλο αυτό είναι ένα είδος, ψυχολογικού πολέμου και πειθαναγκασμού.
Πολλές φορές το θύμα εκφοβίζεται άλλοτε έμμεσα κι άλλοτε άμεσα, να υποκύψει στις σεξουαλικές ορέξεις κάποιου, χωρίς να της(ή και να του, σπανιότερα) δοθεί ΚΑΝ η ευκαιρία να εκφράσει την διαφωνία της!
Πόσο μάλλον να φωνάξει ή να αντιδράσει...

π.χ. (υποθετική ιστορία) Αγόρι και κορίτσι γύρω στα 16-17, γνωστοί μέσω τρίτων απ' το σχολείο για αρκετό καιρό, χωρίς να έχει εκφράσει κανένας από τους δύο τη σεξουαλική του προτίμηση προς τον άλλο. Εκείνος της μιλάει για την κοπέλα του, εκείνη του έχει μιλήσει για τον κοινό τους φίλο που τον γουστάρει αλλά δεν ξέρει πως να του το πει.
Το αγόρι καλεί την κοπέλα σπίτι του να ακούσουν μουσική. Εκείνη δέχεται να πάει.

Έχει συναινέσει να κάνει μαζί του σεξ; (Πιθανολογώ πως κάποιοι άντρες θα απαντούσαν "ναι")

Την ώρα της ξενάγησης στο χώρο του, το αγόρι βγάζει από ένα συρτάρι ένα μαχαίρι που χρησιμοποιούν οι δύτες στις καταδύσεις τους. (Δοκιμάστε να ψάξετε στο Google Images με τις λέξεις diving knife και θα δείτε τι εννοώ). Της το δείχνει, της εξηγεί πως λατρεύει το ψαροντούφεκο και συνεχίζει να το κρατά και να παίζει μ' αυτό, κάνοντας της αστεία, πως δήθεν θα της κόψει το λαιμό, ή θα την τραυματίσει.

Σαν υπενθυμίζω πως τα δύο άτομα είναι από καιρό γνωστοί... Η κοπέλα δε φοβάται γιατί δεν έχει σκεφτεί ποτέ πως κάτι κακό μπορεί να της συμβεί, όπως σχεδόν όλοι μας ακούμε και βλέπουμε φόνους γύρω μας, αλλά σχεδόν ποτέ δε σκεφτόμαστε πως μπορεί να πέσουμε εμείς οι ίδιοι θύματα δολοφονίας. Ωστόσο νιώθει άβολα και του δηλώνει ευγενικά πως η ώρα έχει περάσει και πρέπει να γυρίσει σπίτι της. Αισθάνεται σαν να ξετυλίγεται μπροστά της μια ταινία και συνειδητοποιεί πως οι ταινίες δεν έχουν πάντα καλές καταλήξεις.

Εκείνος τότε κλειδώνει παιχνιδιάρικα την πόρτα ...μεταξύ αστείου και σοβαρού.

Τώρα η κοπέλα φοβάται και ο φόβος είναι το ισχυρότερο όπλο στα χέρια του. Από εδώ και κάτω δεν έχει σημασία τι ΘΑ μπορούσε να έχει κάνει η κοπέλα. Δεν έχει τις ίδιες αντιδράσεις κάποιος που φοβάται με κάποιον που μπορεί ψύχραιμα να σκεφτεί πριν αντιδράσει.

Ας υποθέσουμε πως η κοπέλα δοκιμάζει να «πάει με τα νερά του» χαριτολογώντας και αντιμετωπίζοντας την κατάσταση ψύχραιμα σαν να πρόκειται πραγματικά για κάποιο αστείο…

«Έλα βρε Χ…, θα αργήσω και η μάνα μου θα φωνάζει, μα τι σʼ έπιασε τώρα, δεν είναι καθόλου αστείο αυτό που κάνεις, έλα άσε με να φύγω και θα τα πούμε αύριο…»

Εκείνος συνεχίζει να μιλάει μαζί της για άσχετα θέματα, αλλά κρατάει πάντοτε το μαχαίρι στο χέρι του, σαν να έπαιζε με κάποιο κομπολόι, μέχρι που την πλησιάζει και της ζητάει να υποκύψει στις σεξουαλικές του ορέξεις.

Τι νομίζετε πως θα έπρεπε να κάνει εκείνη;
Τι νομίζετε πως μπορούσε να κάνει;
Για πόσο καιρό άραγε θα βασανίζεται άδικα από σκέψεις πως εκείνη το προκάλεσε -όπως τα παιδάκια που νιώθουν πως εκείνα προκάλεσαν το διαζύγιο των γονιών τους;

Και τι θα ισχυριστεί ο κατά τα άλλα φίλος και γνωστός της;
«Μα ήρθε σπίτι μου! Δεν μου είπε πως δεν ήθελε! Το μαχαίρι; Εεεεε σιγά μη την τραυμάτιζα!!!!»

Και το θύμα μας σε ποιόν να μιλήσει για το όλο συμβάν και τι να πει;
Μπορεί η μαμά της όταν έπεφτε από το ποδήλατό της, να τη μάλωνε κι από πάνω που έπεσε και χτύπησε. (Δική μου είναι η ιστορία ότι θέλω την κάνω, αλλά αυτά είναι πράγματα που γίνονται…) Μπορεί και τώρα να τη μαλώσει και να της πει πως εκείνη έφταιξε!!
Θέλει μεγάλο κουράγιο για να βγεις και να δηλώσεις δημόσια πως σε βίασαν και μάλιστα κάποιος γνωστός.
Πόσο μάλλον αν αυτός ο βιαστής είναι ο γιος του αστυφύλακα του χωριού, ή του δασκάλου σου ή κι εγώ δεν ξέρω ποιανού.


Ο Βιασμός είναι ένα κακό παιχνίδι εξουσίας. Αυτός που βιάζει επιδεικνύει με αυτόν τον τρόπο ένα είδος δύναμης. Είναι ο κυρίαρχος, είναι αυτός που κατευθύνει το θύμα σύμφωνα με τις ορέξεις του…

Πόσο μάλλον όταν οι πιθανοί βιαστές είναι τέσσερις.

Ας υποθέσουμε ότι ο βιασμός έγινε.

Γιατί δεν πήγε η κοπέλα να ζητήσει βοήθεια πριν το βιασμό;
Να σας πω εγώ γιατί: Γιατί δεν φαντάστηκε πως τα πράγματα θα έφταναν ως εκεί. Όσο περίεργο κι αν ακούγεται ειδικά όταν πρόκειται για άτομα που ήδη γνωρίζεις, εκτιμάς, αγαπάς, είναι δύσκολο να πάει το μυαλό σου στο κακό.

Γιατί δε φώναξε; Γιατί –όπως είπε και η ΚΟΥΕ- για χίλιους δύο λόγους μπορεί να μην μπορούσε…

Γιατί, γιατί και ναι μεν αλλά...

Με όλα αυτά τα γιατί το μόνο που κάνουμε είναι να απενοχοποιούμε οποιονδήποτε βιαστή από την αποτρόπαιη πράξη του και να ενοχοποιούμε το κάθε θύμα βιασμού που όχι μόνο υπέστη μια σεξουαλική κακοποίηση αλλά στη συνέχεια αναγκάζεται να υποστεί και έναν δεύτερο κοινωνικό βιασμό πολύ χειρότερο ίσως του πρώτου!

Η εν λόγω κοπέλα είναι αυτή που θα αναγκαστεί να αλλάξει γειτονιά, σπίτι, σχολείο, φίλους. Για να μη μιλήσω για τα εσωτερικά τραύματα που δεν ξέρω καν αν επουλώνονται ποτέ…

Με τη στάση της η κοινωνία μπορεί να αναγάγει τους βιαστές σε ήρωες και τρέμω στην ιδέα πως η μικρή κοινωνία του συγκεκριμένου περιστατικού έχει κάνει αυτό ακριβώς και ίσως και πολύ χειρότερα: έχει εξισώσει μια πράξη επιθετική και κακόβουλη όπως είναι ο βιασμός με την αποτυχημένη έστω αμυντική στάση που δεν μπόρεσε να κρατήσει το θύμα.
Δηλαδή το να μην καταφέρεις να αποφύγεις το βιασμό σου είναι το ίδιο μεμπτό για τον εν λόγω -ο θεός να τον κάνει- καθηγητή, με το να σε βιάσουν! Που έχουμε καταντήσει…!

Ξεχάστε όμως το συγκεκριμένο γεγονός σαν γεγονός και σκεφτείτε αυτό που λέει ο Monaxos γιατί αυτό είναι και το σοβαρότερο:

Εγώ νομίζω πάντως ότι το τελευταίο που μας νοιάζει σε αυτή την υπόθεση είναι εάν πράγματι έγινε ο βιασμός κτλ. Εμένα προσωπικά αυτό που με απασχολεί είναι πως η αυτόματη αντίδραση της τοπικής κοινωνίας στο άκουσμα καταγγελίας για βιασμό στο σχολείο δεν ήταν η αυτονόητη, δηλαδή να τον καταδικάσουν (ακόμη κ αν δεν έγινε). Προτίμησαν να προστατέψουν τους φερόμενους ως δράστες.
Και να προσθέσω, πως με όλα αυτά που παίρνουν το φως της δημοσιότητας ακόμα λιγότερα θύματα βιασμού θα επιλλέγουν να κρατούν τη σιωπή τους και να κουβαλούν την αποτρόπαιη εμπειρία τους σιωπηλά, μέσα στις μετέπειτα διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Αίσχος!

Με συγχωρείτε αν σαν κούρασα.
Προτίμησα να πω όλα όσα σκέφτομαι σε ένα ποστ και να μην μιλήσω άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καποια άτομα που λένε οτι τα ήθελε, θα θελα να ξερα αν ήταν η μητέρα σας ή η αδελφή σας αν θα λέγατε τα ίδια. Δεν φτάνει που είναι ήδη δύσκολο να καταγγείλει μια κοπέλα βιασμό, έχει να αντιμετωπίσει και την αμφισβήτηση του κάθε εξυπνάκια. Αίσχος. :down: :mad:

Καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν πιστευω οτι τα ηθελε η κοπελα μου. Βασικα δεν περνω την πλευρα κανενος γιατι δεν ξερω τι εγινε, θα επρεπε να ειμαι μπροστα για να ξερω. Απλα βλεπω οσα γινονται και προσπαθω να βγαλω μια ακρη(δεν βγαζω ομως)
Αν η αδερφη μου ητανε ενα τσ*υλ@κι τοτε ναι θα ελεγα τα ιδια, η μαλλον δεν θα επερνα θεση γιατι απο την μια ειναι μεν η αδερφη μου αλλα απο την αλλη κοροΐδευει τον κοσμο και βαζει και τα αλλα παιδια σε μπελαδες, αλλα μεσα μου θα ηξερα οτι τα ηθελε. Το συγκεκριμενο κοριτσι δεν ξερουμε ομως αν ητανε η οχι, και πρωσοπικα δεν πιστευω λεξη απο οσα λεγονται στα δελτια ειδισεων γιατι ο καθενας λεει τα δικα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
:worship: Respect Isiliel :worship:
Παρεμπιπτόντως, γιατί και εδώ και αλλού οι μόνοι που αμφισβητούν οτι έγινε βιασμός είναι άνδρες και στην πλειοψηφία τους νεαροί;
(δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν είναι ρητορική η παραπάνω ερώτηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
:worship: Respect Isiliel :worship:
Παρεμπιπτόντως, γιατί και εδώ και αλλού οι μόνοι που αμφισβητούν οτι έγινε βιασμός είναι άνδρες και στην πλειοψηφία τους νεαροί;
(δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν είναι ρητορική η παραπάνω ερώτηση)
Ακόμα δεν έχει αποφανθεί ούτε το δικαστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
:worship: Respect Isiliel :worship:
Παρεμπιπτόντως, γιατί και εδώ και αλλού οι μόνοι που αμφισβητούν οτι έγινε βιασμός είναι άνδρες και στην πλειοψηφία τους νεαροί;
(δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν είναι ρητορική η παραπάνω ερώτηση)
Εσύ γιατί είσαι τόσο σίγουρη ότι έγινε βιασμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top