Ρεαλισμός και Κυνισμός

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Κάτι που εσείς το βλέπετε ως κυνισμό, εγώ το βλέπω ως ρεαλισμό
Εντελώς άσχετα από το γιατί προέκυψε αυτό το θέμα, προσωπικά, αδυνατώ να συλλάβω την απόλυτη διαφορά αυτών των δύο.

Αυτό που αναγνωρίζω στον ρεαλισμό είναι η έλλειψη συναισθήματος.
Και έλλειψη συναισθήματος είναι έλλειψη ευαισθησίας.
Και η έλλειψη ευαισθησίας είναι ...κυνισμός

..στη δική μου σφαίρα κατανόησης της πραγματικότητας.
Ή αν θες στο δικό μου υποκειμενικό ρεαλισμό...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση Editor:
Το θέμα προήλθε από split του θέματος: Μπορούν όλοι να έχουν άποψη για όλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ενώ με τον Σουρρεαλισμό, ε? φανταστική μου φεγγάρω? :clapping:

Η επιθυμία για ανάλυση υπερισχύει από τα αισθήματα (Barres, Proust)

Η δύστροπη μανία που συνίσταται στο να ανάγεται το άγνωστο στο γνωστό, μέχρι και η ασχετοσύνη σε δικαίωμα για άποψη, σε κάτι δηλαδή που είναι δυνατόν να ταξινομηθεί, λικνίζει τα μυαλά...

Κάποιες φορές, κάτι σε σπρώχνει να ρίξεις λεία ή πλακουτσωτή πετρούλα στη θάλασσα κι ας ξέρεις ότι θα κάνει μερικά βατραχάκια και θα χαθεί για πάντα κι αυτή και η ανατάραξη που προκάλεσε με ομόκεντρους κυματόκυκλους, πανταχόθεν!


Πές τα φεγγαροdaughter Isi..τελ δεμ χρυσόστομη να μη τα λέω εγώ και κουράζομαι! :bleh:

:-* <===φιλί στο Σεληνόφως :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.

Κάτι που εσείς το βλέπετε ως κυνισμό, εγώ το βλέπω ως ρεαλισμό


Έχω την εντύπωση ότι το έχω γράψει και εγώ κάπου αυτό και μάλλον είναι στο θέμα με το ποιον θεωρείτε τον ιδανικό ή κάπως έτσι και το ασπάζομαι σε μεγάλο βαθμό.

Οι έννοιες έχουν μια αντικειμενική ερμηνεία αλλά κατʼ επέκταση και μια υποκειμενική εφαρμογή, οπότε ΠΩΣ και ΠΟΙΟΣ ορίζει το ρεαλισμό και τον κυνισμό?

Υπάρχουν άνθρωποι που αιθεροβατούν πάνω σε ροζ συννεφάκια..
Υπάρχουν άνθρωποι που αδυνατούν να αντιμετωπίσουν την πραγματικότητά τους και κλείνουν τα μάτια
Υπάρχουν άνθρωποι που απλά ζουν στη θεωρία.

Για μένα αυτοί δεν είναι ρεαλιστές και εγώ γιʼ αυτούς που θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά ρεαλιστή μπορεί να είμαι η προσωποποίηση του κυνισμού.


Για μένα ρεαλισμός είναι το να βλέπεις τα πράγματα ως έχουν και να αντιμετωπίζεις τα προβλήματα που έρχονται….και πολλές φορές ΒΕΒΑΙΩΣ και να γίνεσαι σκληρός αλλιώς σε φάγανε λάχανο.
Ρεαλισμός είναι να μην επιτρέπεις να σε εκμεταλλεύονται και να σε θυματοποιούν.
Το να μπορείς να βλέπεις τα πράγματα ρεαλιστικά συνήθως προέρχεται από μια σκληρή και επώδυνη διαδικασία….παθαίνω και μαθαίνω και δεν την ξαναπαθαίνω..
Αλλιώς λέγεται και ωρίμανση ή λιγότερο κυνικά αυτοάμυνα….
Αυτός ήταν ο δικός μου υποκειμενικός ρεαλισμός

Ποιος είπε λοιπόν ότι ο ρεαλισμός ισούται με την έλλειψη συναισθημάτων?
Θα ήθελα πολύ μια εξήγηση ως προς αυτό.
Και φυσικά αναφέρομαι στην isi οπότε και θα ήθελα αν και όποτε θέλει να απαντήσει.


Υγ έρχεται το off topic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Προσωπικά άλλα πράγματα βρήκα σαν ορισμούς των λέξεων Cynic https://en.wikipedia.org/wiki/Cynic

και Realism https://en.wikipedia.org/wiki/Realism

θέλετε να συμφωνήσουμε πρώτα τι σημαίνουν οι λέξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Προσωπικά άλλα πράγματα βρήκα σαν ορισμούς των λέξεων Cynic https://en.wikipedia.org/wiki/Cynic

και Realism https://en.wikipedia.org/wiki/Realism

θέλετε να συμφωνήσουμε πρώτα τι σημαίνουν οι λέξεις;


Ρεαλισμός= η πραγματοκρατία, η αντίληψη ότι υπάρχει μια αυτοτελής ανεξάρτητη από την ανθρώπινη φύση πραγματικότητα .
Αντιθ.
Ιδεαλισμός. Ρομαντισμός

Στη λογοτεχνία και στις εικαστικές τέχνες = πιστή αναπαράσταση της πραγματικότητας.

Κυνισμός = αδιάντροπη ειλικρίνεια
Κυνικός = ωμός, αδιάντροπα ειλικρινής.

Τεγόπουλος –Φυτράκης


Ευχαριστώ kynofile για την καλή σου διάθεση.
Είπα στο προηγούμενο ποστ ότι οι έννοιες έχουν αντικειμενική ερμηνεία αλλά η υποκειμενικότητα με την οποία τις ερμηνεύει ο καθένας είναι κάτι τελείως το διαφορετικό.
Βάζω και τον εαυτό μου μέσα εννοείται.

Ο μόνος λόγος που έγραψα όσα έγραψα οφείλεται στην κατάπληξή μου όταν διάβασα ότι ο ρεαλισμός ισούται με την έλλειψη συναισθημάτων και απλώς ήθελα μια διευκρίνιση από το μέλος που το υποστηρίζει.
Κατά τα άλλα καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ποιος είπε λοιπόν ότι ο ρεαλισμός ισούται με την έλλειψη συναισθημάτων?

Κανένας! Κανένας δεν το όρισε ούτε σαν κανόνα, ούτε σαν σωστό ούτε σαν παράδειγμα.

Είναι η προσωπική/υποκειμενική μου θεώρηση και δεν επιδέχεται επεξήγηση.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ο ρεαλισμός στερείται συναισθήματος και ευτυχώς που είναι έτσι!
Το ίδιο και οι ρεαλιστές. Αλλιώς θα ήταν ρομαντικοί.
Ένα κι ένα κάνουν δύο. Πάει και τελέιωσε. Που είναι ο συναισθηματισμός σ'αυτό;


Δεν θεωρώ τον ρεαλισμό ή την έλλειψη συναισθημάτων ή τον κυνισμό αν θέλετε, ούτε "καλό" ούτε "κακό", παρά μονάχα μια στάση απέναντι στα πράγματα. Μια στάση ζωής. Τη σέβομαι και την αποδέχομαι και έχω φίλους ρεαλιστές που τους συμβουλεύομαι όταν ξέρω πως χρειάζομαι να ακούσω μια άποψη ωμή και αδιάντροπα ειλικρινή(και άρα κυνική), μια άποψη...αντικειμενική και απαλαγμένη από το δικό μου συναίσθημα που πολλές φορές μπορεί να με μπλοκάρει.

Έχω και τις άλλες μου στιγμές όμως. Εκείνες που δεν αντέχω και δεν χρειάζομαι την "αλήθεια" γιατί είμαι έτοιμη να γίνω 1000 κομμάτια και το μόνο που θέλω είναι έναν ώμο και μια αγκαλιά και κάποιον που μπορεί να καταλάβει πως ξέρω τη ρεαλιστική πλευρά, ξέρω το "σωστό", αλλά χρειάζομαι ένα πατ-πατ στην ψυχούλα μου που είναι έτοιμη να σπάσει.
Θέλω κάποιον εκείνη τη στιγμή που θα υπολογίσει τη συναισθηματική μου κατάσταση και όχι την κριτική μου ικανότητα.

Επαναλαμβάνω αυτή είναι μονάχα η δική μου υποκειμενική θεώρηση!!

Εσύ prime αν θέλεις, μπορείς να μου δείξεις το αντίθετο;
Πως δηλαδή ο ρεαλισμός είναι διαποτισμένος από συναίσθημα;

Θέλω να πω μονάχα κάτι στο Valder που ήθελα και έπρεπε να έχω πει από το προηγούμενο ποστ:

Έχεις έναν ρεαλισμό που μπορεί να σπάει κόκκαλα πολλές φορές (το ξέρεις και ο ίδιος αυτό, ή μήπως όχι;) αλλά είναι πάντα επί της ουσίας και είναι μια στάση που εκτιμώ και σέβομαι και δεν ενοχλούμαι ακόμα κι όταν αγγίζει τα όρια του κυνισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
από τους ορισμούς στο Wiki

In some versions of realism, in stark contrast to everyday usage, a distinction is drawn between existence and reality, based on the idea that potentials can be real but that only actuals can exist.

Βρίσκω ενδιαφέρουσα τη διαφορά ανάμεσα στην "ύπαρξη" (existence) και την "πραγματικότητα" (reality) και την ιδέα ότι τα δυναμικά (σαν λανθάνουσα ικανότητα) μπορούν να είναι "πραγματικά", όμως μόνο τα Υλοποιημένα "υπάρχουν"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρίσκω ενδιαφέρουσα τη διαφορά ανάμεσα στην "ύπαρξη" (existence) και την "πραγματικότητα" (reality) και την ιδέα ότι τα δυναμικά (σαν λανθάνουσα ικανότητα) μπορούν να είναι "πραγματικά", όμως μόνο τα πραγματοποιημένα "υπάρχουν"

Όταν το διάβασα αυτό μου ήρθε στο μυαλό η φράση "Φςςς, τι είπε το άτομο!" :P
(δεν το λέω κακοπροαίρετα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Κάτι που εσείς το βλέπετε ως κυνισμό, εγώ το βλέπω ως Ρεαλ-ισμό

Ρεάλ Μαδρίτης ή Σοσιεδάδ ?

Δηλ. το κυνικό δεν είναι ρεαλιστικό? Ο ρεαλισμός δεν εμπεριέχει τη κυνικότητα φουλαρισμένα γεμάτος ως το χείλος του ποτηριού με δαύτη?

Δεν είναι μια επιμέρους πραγματικότητα μέσα στην αχανή πραγματικότητα το γεγονός οτι μπορείς να ασκείς κριτική με τη κυνική μέθοδο? Ο κυνισμός, άραγε ανήκει στο κόσμο των μύθων και των Νορβηγικών παραμυθιών?

Ο κυνισμός από ποιούς εκφράζεται αν όχι από υπαρκτά φυσικά πρόσωπα, των οποίων ο ρεαλισμός τους πώς και σε τί αίρεται σε σχέση με αυτή τους τη κυνικότητα?


Οι έννοιες έχουν μια αντικειμενική ερμηνεία αλλά κατʼ επέκταση και μια υποκειμενική εφαρμογή, οπότε ΠΩΣ και ΠΟΙΟΣ ορίζει το ρεαλισμό και τον κυνισμό?

Η ορθή γνώση οδηγεί στην ορθή πράξη που θα'λεγε και ο Socrates..

...αλλά η εκπεφρασμένη γνώση που δεν είναι ορθή (επιστημονικά, κοινωνικά κλπ.) είναι τόσο σχετική έννοια όσο υποδηλώνει και η γενική Θεωρία της Σχετικότητας!

Είναι καθαρά συναρτησιακό το θέμα...όλοι έχετε ποσοστά δίκιου και σφάλματος την ίδια στιγμή...ακόμα κι εγώ που με το Σολομώντιο γράψιμο αναφέρω αυτά, έχω δίκιο και άδικο ταυτόχρονα..

Όλα επαφύονται στο σύστημα που ορίζεται εξ'αρχής και στο βαθμό ορθότητας που αναλογεί στο εξ'ορισμού σύστημα αναφοράς μας..

Όποιος ξέρει το σωστό και το δίκαιο, αυτός δε θα πράξει το κακό και το άδικο...

Όταν κάνουμε το κακό, ή αμολάμε μια μπαρούφα αυτό συμβαίνει επειδή δεν ξέρουμε ποιο είναι το καλό και το ορθό...

Αυτό επεκτείνεται σε πολλά..

Γι'αυτό και είναι τόσο πολύ σημαντικό να διευρύνουμε τις γνώσεις μας συνεχώς..

Δε μπορεί κανείς να γίνει ευτυχισμένος ζώντας ή πράττοντας ενάντια στις πεποιθήσεις του..κι όποιος ξέρει το δρόμο που πρέπει να ακολουθήσει για να ευτυχίσει (όσο του αναλογεί και όσο του επιτρέπουν οι δυνάμεις του) δεν αργεί να τον πάρει (τον δρόμο) και να προσπαθήσει..

Όποιος ξέρει, λοιπόν ποιό είναι το καλό και το σωστό, θα προχωρήσει και θα το βάλει σε εφαρμογή..

Γιατί κανένας δε θέλει να γίνει δυστυχισμένος !

Ανάγοντας την παραπάνω Σωκρατική θεώρηση στο θέμα "αν μπορούν όλοι να έχουν άποψη για όλα" φυσικά και μπορούν εφόσον έχουν ορθή γνώση και θα λάβουν την απόδειξη για αυτό (ότι δηλ μπορούν) καταλήγοντας σε ορθή πράξη...

Αλλιώς φτού κι απ'την αρχή!

Θα μπορούσες να ζήσεις ευτυχισμένη κάνοντας διαρκώς πράγματα που βαθια μέσα σου θεωρείς λανθασμένα και άδικα?

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που λένε ασταμάτητα ψέματα και κλέβουν και συκοφαντούν άλλους..αλλά το κάνουν επειδή δε ξέρουν ότι είναι λάθος - ότι ειναι άδικο, αν θέλεις...

Νομίζεις ότι αυτός ο τρόπος ζωής τους κάνει ευτυχισμένους? Ο Σωκράτης (κι εγώ) πίστευε πως όχι...

Εδώ να θυμίσω ότι ο Κυνισμός επηρεάστηκε πολύ από τη Σωκρατική διδασκαλία, σύμφωνα με την οποία η γνώση ταυτίζεται με την αρετή με την έννοια ότι η γνώση έχει αξία μόνο σε συνάρτηση με την πράξη (με ταυτόχρονη υποτίμηση κάθε γνώσης καθαρά θεωρητικής).

Συνεπώς, η μόνη γνώση που έχει αξία είναι αυτή που δίνει τη λύση του πρακτικού προβλήματος της ευτυχίας..

Αν αυτό δεν είναι το άκρων άωτον του ρεαλισμού, τότε υπόδειξε μου εσύ miss prime τί είναι ρεαλισμός ?


Οι κυνικοί ήταν περιφρονητές της κοινωνικής συμβατικότητας αλλά παρόλαυτα ρεαλιστές ως το μεδούλι..απλώς έδιναν άλλο ορισμό απο το δικό σου στο ποιές είναι οι προτεραιότητες και σε τι θα πρέπει να συνίσταται η πραγματικότητα της ζωής μας:

-Αυτάρκεια και απομάκρυνση απο τα εξωτερικά αγαθά

- τάση ενάντια στον πολιτισμό και των μορφών της κοινωνικής ζωής όπως οικογένεια, κράτος

- προκλητικός βίος

-περιφρόνηση κάθε κοινωνικής συνήθειας, απουσία αιδούς και ελευθερία του λόγου

Γιατί αυτό είναι αντιρεαλιστικό? Επειδή είναι μη συνηθισμένο? Εναλλακτικό με χίλια, το λες :)


Υπάρχουν άνθρωποι που αιθεροβατούν πάνω σε ροζ συννεφάκια..

Εμένα τα συννεφάκια είναι σιέλ..(μη μου βγεί με το ροζ κανα όνομα "μπουρδελι@ρης"!)


Υπάρχουν άνθρωποι που αδυνατούν να αντιμετωπίσουν την πραγματικότητά τους και κλείνουν τα μάτια..


ή τα γουρλώνουν..

Η ρεαλιστική στάση, η εμπνευσμένη από τον θετικισμό, προσωπικά μου φαίνεται εχθρική προς κάθε διανοητική πτήση...

Με τρομάζει γιατί είναι φτιαγμένη από μετριότητα, από μίσος και επίπεδη αυτάρκεια..αυτή είναι που γεννά σήμερα τα πιό φθηνά σε όλους τους τομείς...βιβλία, εκπομπές, θεατρικές παραστάσεις κοκ...

Οχυρώνεται αδιάκοπα στις τηλεοράσεις και τα σαχλοέντυπα και αφήνει στην άγνοια την επιστήμη, την τέχνη, επιδιδόμενη στο να κολακεύει τη κοινή γνώμη στα πιο χαμηλά γούστα της..

Η διαύγεια που αγγίζει την ανοησία, τη ζωή των σκύλων..

Ο νόμος της μικρότερης προσπάθειας καταλήγει να επιβληθεί στη δραστηριότητα των καλύτερων πνευμάτων και στο ρεαλισμό αυτό είναι εμφανέστατοτοτοτοτο...


Υπάρχουν άνθρωποι που απλά ζουν στη θεωρία.


Ο κυνισμός του ρεαλισμού όμως είναι ότι ΟΙ ΠΕΡΙ ΟΥ Ο ΛΟΓΟΣ άνθρωποι πρέπει να ανοίξουν τα πορτοπαράθυρα και να κάνουν πράξη τον ρεαλισμό τους εφόσον είναι και πρεσβευτές του ρεαλισμού...σωστά?

Αct upon it, λοιπόν και μη κοιτάς τους άλλους..



Για μένα αυτοί δεν είναι ρεαλιστές και εγώ γιʼ αυτούς που θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά ρεαλιστή μπορεί να είμαι η προσωποποίηση του κυνισμού.


Δεν αναφέρεται πουθενά σε αυτό το κόσμο ότι ο ρεαλισμός είναι μια θεωρητική κατάσταση της ύλης ή του πνεύματος..

Απλώς οι Κυνικοί είναι πρακτικότατοι εάν ανατρέξουμε εν συντομία σε ο,τι δίδαξαν και ο,τι εφάρμοσαν στα ζώντα..

Τώρα βέβαια, οι άνθρωποι πεθαμένοι όντες, μπορεί να είναι στήλες άλατος και να μη το κουνάνε ρούπι!


Γι'αυτό και δε μπορώ να σε παρακολουθήσω γιατί αυτά τα δύο τα παρουσιάζεις σαν να πρόκειται σχεδον για αντιθετικές έννοιες?



Για μένα ρεαλισμός είναι το να βλέπεις τα πράγματα ως έχουν και να αντιμετωπίζεις τα προβλήματα που έρχονται?.και πολλές φορές ΒΕΒΑΙΩΣ και να γίνεσαι σκληρός αλλιώς σε φάγανε λάχανο.


Ο ρεαλισμός σε κάνει σκληρόπετση όμως, μέσα απο διαρκείς αγώνες και ζητήματα που θα χρειαστεί να αντιπαλέψεις και ο κυνισμός καραδοκεί στη γωνία...

Εκτός και είσαι αγαθιάρικο νινί..

Όλοι, με το σωστό αριθμό χρωμοσωματικών ζευγών, έχουμε ένα ποσοστό κυνισμού ακριβώς επειδή είμαστε έρμαια μιας πραγματικότητας λίαν ζοφερής που μας σκυλιάζει και αντιστρόφως ο κυνισμός μας είναι η αναγκαία βάση και κρυψώνα μέσα στην οποία φυλάσσουμε εαυτούς σαν αντίδραση ή αμυνα μπροστά στον οδοστρωτήρα του πραγματικού..

Υπάρχει όμως καλύτερη κρυψώνα...

(και τη θέλουμε!)

Είναι η φαντασία και η υπέρβαση του πραγματικού....


Ρεαλισμός είναι να μην επιτρέπεις να σε εκμεταλλεύονται και να σε θυματοποιούν.

και πως το κάνεις αυτό? Μήπως by being Cynic ?

Η χλεύη, η επιθετικογενής αντίδραση ή η αμυντικογενής επίθεση είναι κυνισμός...γιατί είναι πράξη αυτοδικίας, πράξη αποκατάστασης της δικαιοσύνης κάποιου...αλλά μέσα απο αυτή δραματοποιείται ένας άλλος..

Εσύ λές είμαι ρεαλιστικός ή ρεαλιστής αλλά είναι το ίδιο με το "είμαι κυνικός" στις μέρες μας...(and i like it or i can't help it!)


Το να μπορείς να βλέπεις τα πράγματα ρεαλιστικά συνήθως προέρχεται από μια σκληρή και επώδυνη διαδικασία?.

The same with cynism..


παθαίνω και μαθαίνω και δεν την ξαναπαθαίνω..


αμ δε..


Αλλιώς λέγεται και ωρίμανση ή λιγότερο κυνικά αυτοάμυνα?.

σιγά μη λέγεται και σίου ζίτσου...σα να θές φαναρτζή ακούγεσαι...



Ποιος είπε λοιπόν ότι ο ρεαλισμός ισούται με την έλλειψη συναισθημάτων?


Ο ρεαλισμός είναι ένα πολλαπλό ολοκλήρωμα με 2 τουλάχιστον μεταβλητές, ποτέ μία!

Ιδιαιτέρως συχνά είναι και έλλειψη συναισθημάτων αλλά όχι μόνο..

Ρεαλισμός είναι η ωμότητα της έκφρασης, ρεαλισμός είναι να ξυπνάς το πρωϊ σαν τον robocop για να πάς στη δουλειά αλλά και το πετάρισμα του έρωτα στα φλογισμένα στήθη της παιδούλας!



Θα ήθελα πολύ μια εξήγηση ως προς αυτό.


Κι εγώ θα ήθελα πολύ ενα Καζάν ντιπί με γάλα βουβαλίσιο...


Και φυσικά αναφέρομαι στην isi οπότε και θα ήθελα αν και όποτε θέλει να απαντήσει.

Ιsi γερά με κυνικό τσαμπουκά...να σπάσουμε τους φραγμούς του ρεαλισμού να πάμε να κάνουμε ένα μπανάκι στη Τσαμαδού (ποίημα) !



Αρχική Δημοσίευση από kynofilos:
Προσωπικά άλλα πράγματα βρήκα σαν ορισμούς των λέξεων Cynic και Realism

Κι άμα βρήκες άλλα εμείς δε μπορούμε να διαφοροποιηθούμε από τα λεξικά λές και αυτά έχουν το μονοπώλιο των πιο εμπεριστατωμένων ορισμών..

(Θα'χει πάθει έμφραγμα ο Φυτράκης..θα μιλάει με τον Τεγόπουλο στο κινητό και θα 'χει λοξυγκάκι τώρα, τον κόβω!!)



Υ.Γ. Είναι αυτό που λέμε "η διαμερισματοποίηση μιας απάντησης" ...

Αν και κούρασα, ελπίζω να μη κούρασα !!! (surreal)


**Έτσι είπα να ρίξω λίγο ηλιέλαιο να κάψει που πολύ μ'αρέσει γιατί τα κάνει όλα τόσο μα τόσο τραγανά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Χωρίς να αναφέρω αν συμφωνώ ή όχι avaptistos αλλά δεν καταλαβαίνω οι σπόντες και ατάκες με ειρωνική τουλάχιστον προδιάθεση στα γραφώμενα της prime. Οκ μπορεί η prime να ήταν σε διαμαρτυρία mode αλλά δεν ειρωνεύτηκε ούτε για πλάκα. Απλά ζήτησε αν θέλεις τα ρέστα.

Και μια μικρή παρατήρηση. Οι εννοιες δεν έχουν πάντα σταθερή αξία στον χρόνο. Δλδ μπορεί ο κυνισμός να ξεκίνησε από τους κυνικούς, που χαρακτηρίζονταν από ότι λες (προσωπικά δεν ξέρω αν είναι έτσι) αλλά νομίζω ότι η έννοια έχει σήμερα αποκτήσει μια ελαφρία άλλη κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Κυνισμός = αδιάντροπη ειλικρίνεια

Ειλικρίνεια Ξεδιάντροπη... μπορεί λοιπόν η αλήθεια να σε κάνει να ντρέπεσαι; να πρέπει για να τη δεις να νικήσεις τη ντροπή σου; Να είναι ντροπή να την μοιραστείς;
Να είναι ντροπή να την πεις; Την αλήθεια;
Να είναι καλύτερα να συντηρείς ένα ψέμα; μια εθελοντική πλάνη που κρίνεις ότι σε βοηθάει στη ζωή; Μια πλάνη που την μοιράζεσαι από κοινού με πάρα πολλούς άλλους ανθρώπους και παύει να θεωρείται πλάνη.
Ο Κυνικός έρχεται να αμφισβητήσει όλα όσα έχεις μάθει από μόρφωση και εκπαίδευση σαν κοινωνικές αξίες και συνήθειες και να σε παροτρύνει να βρεις το ένστικτό σου, τον πραγματικό πρωτογενή εαυτό και να δώσεις αξία στην έκφραση εκείνου. Να θέλεις τίποτα. Να επιδιώκεις τίποτα. Να υπάρχεις σαν ένστικτο, σαν θέληση μια και μοναδική, μόνη της χωρίς φραγμούς με μόνη αξία την ίδια της την ύπαρξη.
Φιλοσοφικά η ισορροπία μεταξύ Κυνισμού και Ήθους εθεωρείτο ύψιστη επίτευξη τους Ρωμαϊκούς χρόνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Όταν το διάβασα αυτό μου ήρθε στο μυαλό η φράση "Φςςς, τι είπε το άτομο!" :P

Σημασία έχει ότι το συνέλαβε η φαντασία σου καλή μου Μισέλ και αυτό ενεργεί ευεργετικά σε πολλούς τομείς.
Χαίρομαι που καμιά φορά λέω το προφανές συμπέρασμα από αυτά που διαβάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σημασία έχει ότι το συνέλαβε η φαντασία σου καλή μου Μισέλ και αυτό ενεργεί ευεργετικά σε πολλούς τομείς.
Χαίρομαι που καμιά φορά λέω το προφανές συμπέρασμα από αυτά που διαβάζω.

Δεν το είπα επειδή ήταν προφανές, κάθε άλλο, απλά η διατύπωση του ήταν λίγο ...confusing, μου θύμισε (συνειρμικά εντελώς) το αστείο βιντεάκι που είχα ποστάρει με το παρόν και τον αριθμό αν το έχεις δει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top