Εδώ κάνουμε δίαιτα!

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εγώ ακούω ακούω, αλλά όλα αυτά είναι πολύ υλοποιήσιμα όταν τον χρόνο τον ορίζεις εσύ.

τα ακουω βερεσε αυτα.

ξυπναω καθε μερα στις 6.30 για να παω σχολη, γυρναω στις 4, μετα δουλευω και ξεμπερδευω στις 10 καθε μερα.

και παλι προλαβαινω να εχω σχετικα καλη διατροφη. Διοτι απο τα εβερεστ θα μπορουσες να παρεις αντι για ζαμπονοτυροπιτα μπακετα ολικης με αυγο και ζαμπο και ντοματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Διοτι απο τα εβερεστ θα μπορουσες να παρεις αντι για ζαμπονοτυροπιτα μπακετα ολικης με αυγο και ζαμπο και ντοματα.

κι απ τα goodys σαλάτα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και εγώ βερεσέ τα ακούω. Να σου πω λοιπόν για το κτίριο του πρώην Αθήνα 2004 και τωρινής Μηχανοργάνωσης της Eurobank που ξέρω, και κάπως έτσι είναι και στην περιόχή της μαμάς εταιρίας. Το κτίριο είναι τεράστιο και μόνο το Κτιριο Α από 4 είναι 4όροφο με κάτι σε 80μχ80μ και συνθήκες φάρμας, συνεπώς υπολογίστε λαό.

Έχει ένα κυλικείο που πουλάει όπως όλοι τυροπιτες μέσα στην λαδίλα+τυποποιμένες μπακέτες και αραβικές που όμως έχουν μέσα πάντα κάτι σαν μαγιονέζα. Τριγύρω έχει πόσα deliverάδικα και δύο φούρνους που ο ένας μόνο φαίνεται καλό αυτό που πουλάει και μαζί με το τόστ αποτελεί την πιο υγειηνή λύση.

Ο κυλικείος πουλάει βέβαια και σαλάτες όπως τα αγαπημένα μας goodies (που προσωπικά τα μισώ) σε κάτι τιμές όμως να βγείς έξω από τα ρούχα σου. Και επειδή η τσέπη του καθενός είναι προσωπική ιστορία να σας πω ότι θεωρώ πανάκριβα τα 5? για μια σαλάτα ή 7? για μαγειρευτό αμφιλεγόμενης ποιότητας από τα γύρω πιασοκολάδικα. Και χειρότερα ήταν στον παλιό υπόδρομο που ήταν πριν μετακομίσουμε αλλά και στο Μαρούσι που είναι η έδρα της εταιρίας που δουλεύω.

Και οι συνθήκες αυτές υπάρχουν στις περισσότερες μη κεντρικές φάρμες εργαζομένων. Εκτός και αν είναι η Shell που ξέρω που τους παρέχει όπως πρέπει κανονικό μεσημεριανό

Συνεπώς ναι το τάπερ είναι η καλύτερη λύση, όταν όμως χρησιμοποιείς το αμάξι κάτι που δεν υφίσταται.

Σχετικά με την άθληση που εγώ παίζω μπάσκετ
1)Δεν πατά κανένας στο γήπεδο
2)Το γήπεδο δυστυχώς το έχουν άφησει στην μοίρα του, για να μην σχολιάσω ότι είναι πάνω σε κεντρική λεωφόρο αν με καταλαβαίνετε.
3)Για φώτα μην το συζητήσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως έχετε υπ'όψιν ότι μία σαλάτα Goody's μπορεί να έχει παραπάνω θερμίδες και λιπαρά από ένα cheeseburger...
Δε λέω, λιγότερη χοληστερίνη και ακόρεστα λιπαρά...

Αλλά κάλλιο να αποφεύγετε τις σάλτσες και να ρίχνετε λίγο λάδι (μία κουταλιά σούπας) από το bar...

Δείτε και το site τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είσαι μικρό ακόμα και ο μεταβολισμός τραβάει.
Και εγώ έτσι σαν εσένα ήμουν αλλά σιγά σιγά αλλάξαν τα πράγματα. Βέβαια σε κάποιους δεν αλλάξαν. Ίσως να είσαι από τους τυχερούς.
Σε μένα αναφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Παιδιά δεν ξέρω τι πιστεύετε αλλά μια δίαιτα μόνο δε βοηθάει, όχι μακροπρόθεσμα τουλάχιστον γιατί συνήθως τα κιλά που χάνει κανείς τα ξαναπαίρνει αμέσως.
Και όσο γρηγορότερα τα χάσεις τόσο χειρότερο είναι.
Όταν πετύχεις το στόχο και χάσεις π.χ. 10 κιλά σε ένα μήνα μετά από τη στέρηση τρως περισσότερο από όσο έτρωγες πριν τη δίαιτα.
Πρέπει να γίνει ριζική αλλαγή στις διατροφικές συνήθειες σε συνδυασμό πάντα με γυμναστική.
Αλλιώς το δέρμα «κρεμάει» και το αισθητικό τουλάχιστον αποτέλεσμα είναι σίγουρα άσχημο.

Ως παράδειγμα έχω πάντα τη μάνα μου η οποία είχε φτάσει σε ηλικία 30 χρονών να ζυγίζει 85 κιλά με ύψος 1,56 περίπου.
Έκανε δίαιτες μόνη της, από ειδικό, πήγε σε ινστιτούτα έκανε ό,τι μπορούσε αλλά βρισκόταν στα ίδια μετά από λίγο καιρό.
Τελικά ξεκίνησε γυμναστική καθημερινά και έτρωγε τα πάντα αλλά σε μικρές ποσότητες –με περικοπές φυσικά στα λιπαρά και τηγανητά-
Κατάφερε μετά από 2 χρόνια να φτάσει στα 53 κιλά και από τότε δεν τα ξαναπήρε έχοντας βέβαια πολύ μικρές αυξομειώσεις στο βάρος της όπως όλοι οι άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Και εγώ βερεσέ τα ακούω. Να σου πω λοιπόν για το κτίριο του πρώην Αθήνα 2004 και τωρινής Μηχανοργάνωσης της Eurobank που ξέρω, και κάπως έτσι είναι και στην περιόχή της μαμάς εταιρίας. Το κτίριο είναι τεράστιο και μόνο το Κτιριο Α από 4 είναι 4όροφο με κάτι σε 80μχ80μ και συνθήκες φάρμας, συνεπώς υπολογίστε λαό.

Έχει ένα κυλικείο που πουλάει όπως όλοι τυροπιτες μέσα στην λαδίλα+τυποποιμένες μπακέτες και αραβικές που όμως έχουν μέσα πάντα κάτι σαν μαγιονέζα. Τριγύρω έχει πόσα deliverάδικα και δύο φούρνους που ο ένας μόνο φαίνεται καλό αυτό που πουλάει και μαζί με το τόστ αποτελεί την πιο υγειηνή λύση.

Ο κυλικείος πουλάει βέβαια και σαλάτες όπως τα αγαπημένα μας goodies (που προσωπικά τα μισώ) σε κάτι τιμές όμως να βγείς έξω από τα ρούχα σου. Και επειδή η τσέπη του καθενός είναι προσωπική ιστορία να σας πω ότι θεωρώ πανάκριβα τα 5? για μια σαλάτα ή 7? για μαγειρευτό αμφιλεγόμενης ποιότητας από τα γύρω πιασοκολάδικα. Και χειρότερα ήταν στον παλιό υπόδρομο που ήταν πριν μετακομίσουμε αλλά και στο Μαρούσι που είναι η έδρα της εταιρίας που δουλεύω.

Και οι συνθήκες αυτές υπάρχουν στις περισσότερες μη κεντρικές φάρμες εργαζομένων. Εκτός και αν είναι η Shell που ξέρω που τους παρέχει όπως πρέπει κανονικό μεσημεριανό

Συνεπώς ναι το τάπερ είναι η καλύτερη λύση, όταν όμως χρησιμοποιείς το αμάξι κάτι που δεν υφίσταται.

Σχετικά με την άθληση που εγώ παίζω μπάσκετ
1)Δεν πατά κανένας στο γήπεδο
2)Το γήπεδο δυστυχώς το έχουν άφησει στην μοίρα του, για να μην σχολιάσω ότι είναι πάνω σε κεντρική λεωφόρο αν με καταλαβαίνετε.
3)Για φώτα μην το συζητήσουμε
Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι when there is a will there is way, τα υπολοιπα ειναι αυτα που λεμε στους εαυτους μας για να δικαιολογησουμε την απαθεια μας.

μην ανυσηχεις, ξερω, ημουν στη θεση σου (μαλλον σε δραματικα χειροτερη). Συνεπως αν θες να κανεις κατι για την ΥΓΕΙΑ και την εμφανιση σου, σταματα να βρισκεις δικαιολογιες και πιασε τα ταπερακια.

btw το μπασκετ δεν κανει και πολλα, κανε βαρη. Ασε ξερω δεν θελεις να φουσκωσεις.

Πάντως έχετε υπ'όψιν ότι μία σαλάτα Goody's μπορεί να έχει παραπάνω θερμίδες και λιπαρά από ένα cheeseburger...
Δε λέω, λιγότερη χοληστερίνη και ακόρεστα λιπαρά...
ναι και ολοι ξερουμε οτι αμα φαμε κορεσμενα λιπαρα θα ΠΑΘΟΥΜΕ AIDS KAI TON KAKO KARKINO! Βεβαια η αληθεια ειναι οτι τα κορεσμενα λιπαρα δεν κανουν κακο καθεαυτα αλλα λεμε τωρα.

για πες μου ομως, αληθεια, ποσες βιταμινες, μεταλα και ιχνοστοιχεια εχει το μαρουλι της σαλατας και ποσο λευκο αλευρι και υδρογονομενα λιπαρα εχει το cheesburger?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι when there is a will there is way, τα υπολοιπα ειναι αυτα που λεμε στους εαυτους μας για να δικαιολογησουμε την απαθεια μας.

btw το μπασκετ δεν κανει και πολλα, κανε βαρη. Ασε ξερω δεν θελεις να φουσκωσεις.

Προσπερν'ώ για μια ακόμη φορά το ειρωνικό/απαξιωτικό-περίπου (δεν θα είναι για πάντα) κατεμέ σχόλιο σου και να πω ότι έχεις δίκιο στο αν έχεις θέληση. Αλλά για μένα δεν είναι πάντα αρκετό.

Σχετικά με το μπάσκετ να σου πω. Το μπάσκετ δεν κάνει πραγματικά τίποτα όταν γίνεται σε καταστάσεις πάω στο γήπεδο για μονάκια και οι μισή στο γήπεδο κάνουν και ένα τσιγαράκι στο διάλειμα ή και το καινούργιο πίνουν καμιά μπύρα. Για διαφόρους λόγους για μένα.
1)Η θέση που παίζω είναι στατική
2)Όλοι βαριούνται να παίξουν
3)Ο χώρος κίνησης είναι ήδη λίγος
4)Δεν υπάρχει συστημα
Αλλά όταν γίνει συστηματικό όπως μια προπόνηση σε ομάδα με διπλό και τρέξιμο ή τουλάχιστον τα μονά γίνουν δυνατά και έντονα ώστε να σκίζεσαι τότε κάνει δουλειά κυρίως λόγω ότι αυξάνει τον μεταβολισμό. Εγώ άρχισα σιγά σιγά τα κιλά όταν σταμάτησα το μπάσκετ λόγω πολής

Με βάρη δεν χάνεις κιλά κυρίως λόγω της στατικότητας. Η αερόβια άσκηση με συνολίκή κίνηση του σώματος είναι σίγουρα ο καλύτερος τρόπος να χάσεις κιλά γυμναζόμενος.

Τώρα σχετικά με την σαλάτα. Όσοι έχετε δει το Super Size Me θα ξέρετε ότι η σαλάτα των Mac θερμιδικά συγκρίνεται με ένα BigMac μαζί με τα παρελκόμενα βλαβερά. Γιατί των Goodies να είναι διαφορετική? Και όποιος πει ότι τα Goodies είναι καλύτερα όπως όλοι γιατί είναι ελληνικά μάλλον ίσως και μεσογιακά, διαφωνώ προκαταβολικά για το αυτονοήτο γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ούπς το ξέχασα ναι Μισέλ σε σένα αναφερόμουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ούπς το ξέχασα ναι Μισέλ σε σένα αναφερόμουν.
Ο μεταβολισμός τραβάει αναλόγως πως είναι και η διατροφή σου. Σε πληροφορώ οτι στα 16 μου που έτρωγα ελάχιστα με φοβερές στερήσεις για να είμαι στιλάκι αν έτρωγα μια μέρα 1000 θερμίδες σύνολο μπορεί να έβαζα και ένα κιλό!! Που άλλη με 1000 θερμίδες (κι εγώ τώρα) χάνει! Επίσης ο μεταβολισμός δεν είναι τόσο διαφορετικός στα 20 και στα 28. Πέφτει λίγο στα 30 και η πτώση συνεχίζεται με αργό ρυθμό μέχρι μεγάλες ηλικίες. Δεν πέφτει αμέσως πχ σε 5 χρόνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Βασικά θα έλεγα ότι έχει περισσότερη σχέση με τις συνήθειες ζωής.
Πάντως σε κάθε περίπτωση μαζί με τα χρόνια έρχεται και η μείωση του μεταβολισμού απλά δεν ξέρω πόσο έχει σχέση με το παραπάνω και πόσο είναι μια φυσική διαδικασία. Αλλά οι περισσότεροι γνωστοί μου είδαν διαφορές μετά τα 20 αλλά πολύ έντονα μετά τα 23-24.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αλλά για μένα δεν είναι πάντα αρκετό.

again δικαιολογιες. Το θεμα ειναι το εξις, εσυ λες οτι δεν εχεις χρονο και μεσα να προσεχεις το σωμα σου. Αλλα οταν στα 60 σου θελεις καθημερινη χορηγηση αντιυπερτασικων και καθε δυο βδομαδες εξετασεις τα λεφτα αυτα θα τα πληρωνω *εγω*, και οταν φτασεις 80 και δεν θα μπορεις πια να κουνηθεις απο το διαβητη και το βαρος σου θα τα πληρωνουν τα παιδια σου που θα πρεπει να σε κανουν μπανια. Και αυτο γιατι, γιατι δεν μπορεις να παρεις ενα ταπερακι 8χ10cm στη δουλεια μαζι σου και να κανεις 100 κοιλιακους και 50 Push ups το βραδυ ξερω γω.

Ειναι ευκολο? Οχι, αλλα αφενος τι στη ζωη ειναι ευκολο και τι ειναι απαραιτητο?

(το εσυ το χρησημοποιω ελευθερα, δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε εσενα, ξερω πως ειναι το εχω περασει κατα πασα πιθανοτητα πολυ χειροτερα απο εσενα, εχω φτασει 130 κιλα, οποτε μην προσβαλεσαι)

για το μπασκετ:

so...μην παιζεις μπασκετ, ειναι επικυνδηνο ετσι και αλλος, το ποσα γονατα κατεστραμενα εχω δει απο μπασκετ δεν περιγραφεται. Αστο, γραψου γυμναστηριο και πηγαινε 4 φορες τη βδομαδα απο 45 λεπτα. Γραψου στο κοντινο μικρο γυμναστηριο για να μην χανεις χρονο και ξεμπερδευε.

Με βάρη δεν χάνεις κιλά κυρίως λόγω της στατικότητας. Η αερόβια άσκηση με συνολίκή κίνηση του σώματος είναι σίγουρα ο καλύτερος τρόπος να χάσεις κιλά γυμναζόμενος.

ετσι λες ε? θες να σου απαντησω βασιζομενος στη φυσιολογια η την εμπειρια? Ξερεις τι ειναι το χρεος οξυγωνου? Didnt think so (και γιατι να ξερεις αλλωστε δουλεια σου ειναι?) απλα δεξου το λογο μου σε αυτο, και το συζηταμε αλλου για περισοτερες λεπτομεριες, τα βαρη εχουν την μεγαλυτερη και πιο μονιμη αλαγη στη σωματοδομη. Καλες οι αεροβικες αλλα δεν ειναι για μακροχρονιες λυσεις, και ειναι καθαρα συμπληρωματικες. Κοιτα ποιοι ειναι οι πιο "αλιποι" αθλητες. Οι κολυμβητες που κανουν αεροβικη ασκηση 4 ωρες την ημερα η οι sprinter που κανουν καθαρα προπονηση δυναμης (με μεγιστη εκθεση σε ασκηση τα 10 sec) 2 ωρες τη μερα?

Τώρα σχετικά με την σαλάτα. Όσοι έχετε δει το Super Size Me θα ξέρετε ότι η σαλάτα των Mac θερμιδικά συγκρίνεται με ένα BigMac μαζί με τα παρελκόμενα βλαβερά. Γιατί των Goodies να είναι διαφορετική? Και όποιος πει ότι τα Goodies είναι καλύτερα όπως όλοι γιατί είναι ελληνικά μάλλον ίσως και μεσογιακά, διαφωνώ προκαταβολικά για το αυτονοήτο γιατί.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΙ ΘΕΡΜΙΔΕΣ! Καλες οι θερμιδες αλλα ειναι η μιση δουλεια. Παραδειγμα: Τρως τρεις μπανανες και δυο μηλα, αυτο ειναι περιπου 550 θερμιδες. Τρως και μια σοκολατα (επισις 550 θερμιδες) ειναι το ιδιο? Οχι και θα σου πω ευθυς αμμεσως γιατι. Οι 550 θερμιδες των φρουτων συνοδευονται απο ενζυμα, μεταλικα στοιχεια, βιταμινες και ιχνοστοιχεια που ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για τον οργανισμο ωστε να μπορεσει να ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕΙ την ενεργεια που πηρες απο τη τροφη. Η σοκολατα απο την αλλη εχει μονο ζαχαρη και κακης ποιοτητας βουτηρο. Το σωμα σου δεν ξερει τι να τα κανει αυτα γιατι του λειπουν ολα τα υπολοιπα.

Θες εμπειρικο παραδειγμα? Εγω οταν τρωω σωστα μπορω να φτασω 4500 θερμιδες ημερισιος και να μην παιρνω βαρος. Οταν τρωω σαβουρες (σοκολατες πιτσες κτλ) χανω βαρος στις 2500 θερμιδες. Αλλα η απολεια βαρους ειναι πλασματικη, γιατι χανω μυς ενω βαζω λιπος.

πιο συγκεκριμενα. Το καλοκαιρι 2 βδομαδες στις διακοπες σταματησα τα βαρη και τις ταχυτητες και ετρωγα τελειως ελευθερα. Πηγα απο τα 85kg στα 83 ενω η μεση μου πηγε απο τα 82cm στα 87. Μετα το καλοκαιρι που ξεκινησα προπονησεις και πραγματικα δεν κλεινω το στομα μου απο το φαι, εχω φτασει 89Kg αλλα η μεση μου ειναι 84Cm. Τρωω σαφως περισοτερο αλλα καλυτερης ποιοτητας φαγητο.

Βασικά θα έλεγα ότι έχει περισσότερη σχέση με τις συνήθειες ζωής.
Πάντως σε κάθε περίπτωση μαζί με τα χρόνια έρχεται και η μείωση του μεταβολισμού απλά δεν ξέρω πόσο έχει σχέση με το παραπάνω και πόσο είναι μια φυσική διαδικασία. Αλλά οι περισσότεροι γνωστοί μου είδαν διαφορές μετά τα 20 αλλά πολύ έντονα μετά τα 23-24.

η μειωση του μεταβολισμου σε καθιστικους ανθρωπους οφειλεται σε ορμονικους παραγωντες και μπορει να φτασει το 10% ανα δεκαετια μετα τα 30. Σε αθλητες ειναι λιγοτερο (πολυ λιγοτερο) απο 5% ανα δεκαετια μετα τα τριαντα και συνηθος αντισταθμηζεται απο την αυξημενη μυικη μαζα που συσορευει ο αθλητης μεχρι ας πουμε τα 50. Οι πιο χαρακτηριστικες ορμονες που μειονονται ειναι η τεστοστερονη, η αυξιτικη ορμονη, οι σωματομεδινες και η θυροξινη. Αυτο ΔΕΝ ειναι φυσικη διαδικασια του οργανισμου, ενας ασκουμενος ανθρωπος θα εχει σαφως υψηλοτερα επιπεδα απο ενα μη αθλουμενο μικροτερης ηλικιας. Για παραδειγμα ενας αντρας που αθλητε εχει υγειεστατη libido ακομα και μετα τα 70 που το 90% των ανδρων εχουν ηδη ξεχασει τι ειναι το πραγμα που υπαρχει αναμεσα στα ποδια τους.

Και παντα υπαρχουν οι φαρμακευτικες λυσεις αν υπαρχει σοβαρο προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
μπουχουου.....:( ανεβηκα στη ζυγαρια και ειμαι 61,3 κιλα.....
θελω να φτασω 57-58 ....... μπορω??
ναι θα τα καταφερω............τερμα τα πολλα γλυκα, τα toffee nut latte.απο σημερα αρχιζω διαδρομο 30 λεπτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ΚΑΝΕ ΒΑΡΗ!!!!!βαρεθηκα να το λεω, doh!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
epote συμφωνω απολυτα με το post σου (#72)!
Ευγε πραγματικα!(Δεν εχω διαβασει υποψην προηγουμενες σελιδες!)
Εγω παλι ειμαι στην αλλη μερια της πλαστιγκας...
Θελω να παρω κιλα.Προσπαθω να εχω μια ολοκληρωμενη διατροφη (και υδατανθρακες και πρωτεινες και φρουτα κτλ κτλ) αλλα...Ειμαι κολλημενος αρκετο καιρο στα 72 και κατι.
Για το υψος μου (1.85) θελω να φτασω τουλαχισοτν τα 78.(Με γυμναστηριο υποψην ε!)
Το κακο ειναι οτι λογο μαθηματων και ενιοτε δουλειας δεν εχω την δυνατοτητα να κανω το γνωστο "πολλα και "μικρα" γευματα την μερα" κι ετσι...

P.S. εepote και ο αδερφος μου απο τα 122 κιλα πηγε μονος του στα 80...και ευτυχως δεν του αφησε "κουσουρια"...Ξερεις κρεμασμενο δερμα κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Α) Ο μεταβολισμός χαλάει με ένα κλικ στα 22-23 (όλοι οι γνωστοί μου εκεί βλέπουν διαφορές) και πιο σημαντικά στα 25!
Β) κάντε και αεροβική γυμναστική και βάρη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Καλά... κάτσε να αρχίσετε να πλησιάζετε τα 30φευγα και θα σας πω εγω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ε, ναι, στην τελική λογικό είναι!! :)

Όποιος θέλει να κάνει δίαιτα, γιατί απλά έχει κιλά να χάσει, ας την κάνει...
Όποιος θέλει να το αφήσει για πιο μετά, οκ.

Αλλά άλλο 30 άλλο 19 κι άλλο 42.

(κουέ μου μάκια!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
(χου χου κι απο μενα!)


λοιπόν... σας θυμίζω... ΑΥΡΙΟ ΞΕΚΙΝΑΩ ΓΕΡΑ!!!! :clapup:



(Θα πω το ψωμί ψωμάκι και τη σοκολάτα...σοκολατάκι :P ε ρε πείνα που θα πέσει :/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Και εγώ, ...ο,τι και να φαω και οσο και να φαω και οποια ωρα και να το φαω εχω παντα ιδανικο βαρος... για αρκούδα!...:redface:

:hehe::hehe::hehe::hehe:

Πράγματι και εγώ γέλασα πολύ με αυτό..., να είσαι καλά κούκλα μου !!!!

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top