Βιβλία προγραμματισμού κι εφαρμογών

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν έχω ίδεα για PHP και θα ήθελα σιγά σιγά να ξεκινήσω να μαθένω.
Θέλω για αρχή ένα βίβλιο να είναι κατανοήτο και να με βάλει στο κλίμα ;)

Να είναι στα ελληνική γλώσσα γραμμένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Α εγώ θα πρότεινα ξένο e-book. Για ελληνικά θα επανέλθω l8r!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμενα πάντως τα e-book δεν με βολευουν... Θελω κατι σε χαρτι βρε παιδι μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Τύπωσέ τα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εδώ δεν έχει κάθολου άδικο ο emufear .... εμένα με ενοχλούν επειδή είναι στα αγγλικά και δεν έχω άνεση στα αγγλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
εμένα με ενοχλούν επειδή είναι στα αγγλικά και δεν έχω άνεση στα αγγλικά
Να διαβάσεις λοιπόν στα αγγλικά ακόμα και άν βρείς ελληνικά. Εγώ έχοντας παρατήσει τα αγγλικά στο Lower στην ηλικία σου περίπου πέρασα 4 χρόνια στο πολυτεχνείο αναγκασμένος να διαβάζω αγγλικά βιβλία. Μετά έδωσα με 3 μήνες φροντιστήριο Proficiency (Cambridge) και το πήρα με Β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
Να διαβάσεις λοιπόν στα αγγλικά ακόμα και άν βρείς ελληνικά. Εγώ έχοντας παρατήσει τα αγγλικά στο Lower στην ηλικία σου περίπου πέρασα 4 χρόνια στο πολυτεχνείο αναγκασμένος να διαβάζω αγγλικά βιβλία. Μετά έδωσα με 3 μήνες φροντιστήριο Proficiency (Cambridge) και το πήρα με Β.
Και εγώ σκόπευω να συνεχίσω τα αγγλικά μολις περάσω πανεπιστήμιο.....

νομίζω ότι βγήκαμε όμως off-topic :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αγοράσα το εισαγωγή στην php για τον παγκόσμιο ιστο με εικόνες του larru ullman :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dt008

Νεοφερμένος

Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
RTFM
==
read the fine (or f***ing) manual
:)
χωρίς πλάκα, το manual της PHP είναι απίστευτα καλογραμμένο, με πλήθος παραδειγμάτων και είναι και μεταφρασμένο στα ελληνικά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dt008 :
RTFM
==
read the fine (or f***ing) manual
:)
χωρίς πλάκα, το manual της PHP είναι απίστευτα καλογραμμένο, με πλήθος παραδειγμάτων και είναι και μεταφρασμένο στα ελληνικά!!
Οοου δεν ήξερα το manual υπάρχει και στα ελληνικά. Όμως εμένα το βίβλιο με βοήθησε παρά πολύ. Με έβαλε στο κλίμα της php. Δεν το μετάνιωσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Έχω κατεβάσει κάτι καταπληκτικά ebooks για php αλλά είχα το ίδιο πρόβλημα με σας.
1ον δεν μπορώ να διαβάσω 1000 σελίσες στο pc ιδίως αν είναι στα αγγλικά. Επίσης προτιμώ να πάω να τα στάξω παρά να τυπώνω για πάντα.
Το 2ο θέμα είναι αφού πήρα την απόφαση να τα στάξω, ας τα στάξω για κάτι καλό. Βρήκα στην Προτοπορεία 3 βιβλία που φαίνονται καλά αλλά περιμένω να μιλήσω φίλη καθηγήτρια προγρααμματισμού στο πολυτεχνείο για να μου δώσει καμια συμβουλή.

Ορίστε και τα βιβλία που βρήκα:

PHP Οδηγός Προγραμματισμού
Συγγραφέας: Hughes, Sterling

Ανάπτυξη Web Εφαρμογών με PHP και MySQL
Συγγραφέας:Thomson, Laura | Welling, Luke

Πλήρης Οδηγός της PHP 5
Συγγραφέας:Atkinson, Leon | Suraski, Zeev
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
το Πλήρης Οδηγός της PHP 5 μπορω να το επιβεβαιωσω και εγω οτι ειναι πολυ καλο. Πλεον οταν χρειαζομαι κατι, μονο απο αυτο :)Ειναι πληρες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Τέλεια. Κι εμένα μου φαινόταν το καλύτερο(Είναι και το μεγαλύτερο). ;) Αλλά κάνει 50 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μωρε και 100Ε να εκανε δεν θα με πειραζει. Στα βιβλια δεν κοιταω τιμες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HitMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βίκτωρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Μην χτυπήσετε για το Φτυάρι :clapup:

Εγώ θα σας προτείνω το https://www.phpmysql-manual.com/ [Το site του Βιβλίου] που είναι γραμμένο από έναν καλό φιλό και συνεργάτη [κυκλοφορεί στα Αγγλικά και μπορείτε να το βρείτε σε οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο] και καλύπτει πολύ καλά τα main fields πάνω στο web development με PHP & MySQL.

Κατ'εμέ πάντως 1 καλό βιβλίο είναι αρκετό, και από εκεί και περά το Manual [ΜΕ user comments πάντα, μα πάντα] + κάποια fora ή communities με tutorials ή/και άρθρα είναι ο καλύτερος συνδιασμός.

Και κάτι πολύ καλό για εκτύπωση [μία σελίδα είναι βρε!]: https://www.ilovejackdaniels.com/cheat-sheets/php-cheat-sheet/

Υ.Γ.: Καλως σας βρήκα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Καλό!
Είσαι admin ενός php-mysql site και δεν ξέρεις php? Μου φαίνεται κάπως περίεργο! Σοβαρά τώρα. Δεν λέω να είσαι κάφρος αλλά....

Όπως και να έχει τα βιβλία ήταν χρήσιμα μέχρι την έλευση του internet και των newsgroups.

Μόνο κάτι συγκεκριμένα πράγματα όπως προγραμματισμός παιχνιδιών αξίζουν σε βιβλία και αυτό πάλι ίσως παλαιότερα όταν το DX6 ήταν στριφνό σαν να μην πω.

EXP αρχηγέ. όλα στα πόδια σου είναι online και ότι θες ρώτα και θα σου πω. Ελπίζω μόνο να θυμάμαι γιατί έχω κανά δίχρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλό!
Είσαι admin ενός php-mysql site και δεν ξέρεις php? Μου φαίνεται κάπως περίεργο! Σοβαρά τώρα. Δεν λέω να είσαι κάφρος αλλά....
Για τα θέματα εμφάνισης και coding είμαι υπεύθυνη εγώ. Ο Exp ασχολείται με άλλα θέματα (οικονομικά, marketing κλπ)
Όπως και να έχει τα βιβλία ήταν χρήσιμα μέχρι την έλευση του internet και των newsgroups.

Διαφωνώ καθέτως. Τα βιβλία είναι πάντα χρήσιμα. Προσωπικά προτιμώ με χίλια ένα καλό βιβλίο απο οτιδήποτε online. Τα fora κλπ είναι για να συμπληρώνουν τις γνώσεις σου, όχι για να τις αποκτάς εξ αρχής, διότι έτσι δεν τις αποκτάς δομημένα. Τουλάχιστον για μένα είναι έτσι.
Βέβαια γούστα είναι αυτά, αλλά μην βγάζεις και πόρισμα για όλους απο τις προσωπικές σου προτιμήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Για τα θέματα εμφάνισης και coding είμαι υπεύθυνη εγώ. Ο Exp ασχολείται με άλλα θέματα (οικονομικά, marketing κλπ)
Ααααααααααααααααααααα. ΟΚ.

(Demelene) Όπως και να έχει τα βιβλία ήταν χρήσιμα μέχρι την έλευση του internet και των newsgroups.

(Michelle) Διαφωνώ καθέτως. Τα βιβλία είναι πάντα χρήσιμα.

Βέβαια γούστα είναι αυτά, αλλά μην βγάζεις και πόρισμα για όλους απο τις προσωπικές σου προτιμήσεις.
Επειδή μπαλάκια εύκολα πετιούνται αριστερά και δεξιά, για να μην επεκταθώ κοιτά ακριβώς τι έγραψες και τι έγραψα, κοίτα την γραμματική κοίτα και την σύνταξη. Συνεπώς ή κάνεις quote στον ευατό σου λέγοντας δεν πρέπει να βγάζω προσωπικά συμπεράσματα από τις προσωπικές μου προτιμήσεις ή καταλαβαίνεις ότι η σύνταξη αυτή περιλαβμάνει πάντα την προσωπική γνώμη/εκτίμηση του συγγραφέα και όλοι την χρησιμοποιούμε συχνά πυκνά και όχι μόνο σε αυτό το θέμα. Επιτέλους ποια (δεν αφορά εσένα μόνο)

Σχετικά λοιπόν με την ουσία αυτού που λες μπορώ να συμφωνήσω με την λογική του πλεονεκτήματος που έχει ένα τυπωμένο χαρτί σήμερα σε σχέση με την ηλεκτρονική έκδοση πάνω σε μια οθόνη. Και εγώ προτιμώ να διαβάζω από ένα έντυπο αντί από μια οθόνη. Όμως ο προγραμματισμός συγκεκριμένα γίνεται στο πληκτρολόγιο και όχι στο κρεβάτι. Και για scripting καταστάσεις όπως η php που ενδοιαφέρεσαι Exposed δεν αξίζει τα λεφτά για μένα. Η οποιαδήποτε προγραμματιστική γνώση θα την βρεις με το κιλό online και η προγραμματιστική τεχνική είναι δικιά σου κατάκτηση αν και αυτή έχει τυποποιηθεί πλήρως ειδικά στα Web Apps. Άσε που στα Web Apps το δύσκολο δεν έιναι η server side scripting γλώσσα αλλά τα μυστικά της html και javascript. Thank God for AJAX. Ειδικά το html κομμάτι αφορά κυρίως γραφίστα και όχι προγραμματιστή και γιαυτό είναι και το πιο στριφνό για τους πορωμένους προγραμματιστές.Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος.



Τα παρακάτω είναι πολλά και έτσι τα έγραψα (δεν έχει δουλειά) για όποιον ενδοιαφέρεται.Έχω γράψει κώδικα από την Πέμπτη δημοτικού και πιστεύω ότι έχω μια εμπεριστατομένη άποψη στον χώρο μετά από 15+ χρόνια.

Παλιά δεν είχες άλλη επιλογή. Το βιβλίο ήταν ο μόνος τρόπος να μπεις στο πνεύμα σε ένα κόσμο που βασίλευε η αχρηστίλα της gwbasic-qbasic και η δυστροπία της C/C++ και το αστείο που λεγόταν LOGO.Java και VBA δεν υπήρχαν έτσι παρά μόνο στο μυαλό κάποιων.Εδώ δεν υπήρχε mouse. Ο βαθμός δυσκολίας του βιβλίου είχε και μεγάλη σημασία στο πόσο εμφάθυνες.Ιντενετ δεν έπαιζε ούτε bbs. Την εποχή εκείνη αγόρασα και τα μοναδικά βιβλία με αξία χρόνων. Που και πάλι όσο και αν έψαξα κανένα βιβλίο δεν είπε την πραγματική αλήθεια για κάποια πράγματα στην C τότε που όλοι μετά από ένα σημείο καταλαβαίνουν.

Με την έλευση όμως των φιλικότερων γλωσσών και περιβάλλοντων ανάπτυξης και παραθύρων,ένα βιβλίο έγινε για να σε βάλει στο κλίμα.Προσωπικά καλύτερα να τα είχα δανειστεί.Τα υπόλοιπα αν αποφάσιζες να ασχοληθείς σοβαρά έπεφτες απάνω τους με το έτσι θέλω. Τι και αν διάβαζες templates και hardcore διπλά και τριπλά pointers αν δεν τα χρησιμοποιούσες ποτέ. Η πράξη είναι ο καλύτερος δάσκαλος στον προγραμματισμό και ο κώδικας ή ένα παράδειγμα μια χαρά σύμβουλος.

Με την έλευση στην Ελλάδα του ιντερνετ αλλά και των google-groups ότι ψαγμένη τεχνική και ότι hardcore απορία είχες την έβρησκες (άλλωστε τον τροχό τον είχαν ανακαλύψει 10 φορές ήδη έξω) ή σου απαντούσαν ειδικές ομάδες ανθρώπων που είναι δουλειά τους. Εμένα έτυχε να μάθω απίστευτα πράγματα από απορίες που δεν έβρισκα και ακόμα και σήμερα δεν είναι γνωστά. Μαζί με την φιλικότητα ήρθε και το debug και φυσικά όλο και καλύτερα προστατευόμενα λειτουργικά από memory leaks και άλλα crash-bugs και επεξηγήσεις. Αυτά στην εποχή του dos και win3.1 δεν υπήρχαν. Τα helps ήταν για τους μυειμένους και φυσικά ένα βιβλίο ήταν ο μεταφραστής στην common γλώσσα αυτών που λέγαν.

Το μοναδικό απόρθητο φρούριο που είχε μείνει ήταν ο προγραμματισμός των παιχνιδιών όπου εκεί ακόμα και σήμερα δεν υπάρχουν ακριβώς όλα αυτά τα φιλικά καλούδια των κοινών εφαρμογών. Και αυτό σήμερα πεθαίνει με το directx από την έκδοση 8 να έχει γίνει πολύ απλούστερο και με την έλευση του managed code .net για directx και αυτό αλλά και java over opengl. Αλλά όπως και να έχει είναι ακόμα πιο ψαγμένο και όχι αντίστοιχα τεκμηριωμένο online.

Με την διάδοση της νεοτροπίας του open source αλλά και την οργάνωση πόρταλς όπως το φόρουμ αυτό, αλλά και της τυποποιήσης των προγραμμάτων τα πράγματα σήμερα είναι πολύ απλά. Όλα έχουν γίνει για σένα πριν από σένα. Και γιαυτό μπορέσαν να υπάρξουν και scripting γλώσσες όπως php και asp και jsp. Ειδικά για την php με την διάδοση που έχει στο open source σε συνδυασμό με την δωρεάν mysql έκανε θράυση και ότι θες θα το βρείς. Από tutorials να ξεκινήσεις από το μηδέν μέχρι έτoιμες ολόκληρες εφαρμογές με τον κώδικα ελεύθερο όπως το φόρουμ αυτό.


Εδώ θα διαφωνήσει η Michelle (μιας και το είχαμε συζητήσει) μια php εφαρμογή είναι πρακτικά ένα απλό λογικό flow
Το μοναδικό δύσκολο που θέλει είναι εμπειρία στην οργάνωση της πληροφορίας μέσα σε μια βάση. Αν αυτή είναι σωστά οργανωμένη τότε η php και κάθε scripting γλώσσα είναι πρακτικά μια λογική ροή/εκμετάλευση/εμφάνιση της πληροφορίας που εξάγεις από την βάση. Τα κόλπα που κάνεις για την άρτιότητα του κώδικα σου είναι κόλπα και παράγονται και μαθαίνονται δια της εμπειρίας αλλά και της ανάγνωσης άλλου κώδικα.

για μένα τα μοναδικά βιβλία που αξίζουν ακόμα είναι αυτά που ασχολούνται με πολύ εξειδικευμένες πτυχές των γλωσσών προγραμματισμού, και κυρίως αφορούν την C/C++ και προορίζονται για real time systems όπου εκεί χωρίς τις καφρίλες της C δεν γίνεται τίποτα.

Για να καταλάβεται πόσο έχει ξεπεραστεί το βιβλίο, στο εξωτερικό τα μαθήματα προγραμματισμού δεν γίνονται με βιβλία. Αυτά είναι προαιρετικά. Δίνονται κάποιες κατευθυντήριες γραμμές και τα υπόλοιπα βρείτε τα καθώς φτοιάχνεται. Στην Ελλάδα που ακόμα νομίζει ότι ζούμε στο 50 διδάσκει προγραμματισμό με βάση βιβλία,και το πιο εξωφρενικό?? Εξετάζει και με βάση βιβλία. Και φυσικά από τις καθαρές σχολές της πληροφορικής βγαίνουν άτομα που απλά δεν ξέρουν Χριστό(όχι όλοι). Και με πλήρη άγνοια επιμένουν σε πράγματα που δεν ξέρουν. ότι και αν έχεις διαβάσει αν δεν πιάσεις πληκτρολόγιο δουλειά δεν γίνεται. Αν το καταλάβουν ποτέ αυτό τα πανεπίστημια ίσως πάμε και λίγο μπροστά στον χώρο αυτό.
Δεν είναι τυχαίο ότι οι καλύτεροι προγραμματιστές είναι οι αυτοδίδακτοι με παιδεία Μαθηματική κατά προτίμηση, αυτοί που έχουν γράψει εφαρμογές για την πάρτυ τους. Και επίσης δεν είναι τυχαίο ότι οι managers που τα ξέρουν αυτά, το βιογραφικό ενός NOOB το κοιτάζουν όχι για να δουν τι ξέρεις αλλά δυστυχώς τι θα πρέπει να σε πληρώσουν λόγω τον από πάνω τους.Και φυσικά το τμήμα του τι έχεις φτοιάξει. Και καταλαβαίνουν τι ξέρεις απλά πάνω στην κουβέντα και χωρίς να το καταλάβεις καν ότι σε ρωτήσαν. Αλλά να είχαμε και managers που να ξέραν καλά θα ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:)Είπα ήδη οτι αναγκάστηκα να μπώ στο χορό με τα συστήματα των υπολογιστών....:( Χάος το νοιώθω,αλλά & κάποιες φορές αναγκαίο...Είμαι σίγουρος οτι θα βοηθήσετε...:) Οσο λοιπόν η...γκλάβα...ψιλοκαταλαβαίνει...:D Κανένα καλό μέτριο σε...πάχος βιβλιαράκι στα Ελληνικά για γλώσσες προγραμματισμού που να εφαρμόζονται απλά στα windows xp,ή έστω με την προσθήκη ενος μικρού προγράμματος μεταγλώττισης...( μη βαράτε,δεν έχω πρόβλημα να δηλώσω ΑΣΧΕΤΟΣ:P:P)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η πιο εύκολη γλώσσα για περιβάλλον windows για εμένα είναι η Visual Basic. Από βιβλία έχω να σου προτείνω την Σειρά Πλήρη Εγχειρίδιο αλλά έχει πολλές σελίδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top