Πιστεύετε στην ύπαρξη εξωγήινων;

Πιστεύετε στην ύπαρξη εξωγήινων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 167)

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Η φύση πάντα ψάχνει τους πιο οικονομικούς ενεργειακά τρόπους. Και ψάχνει με την έννοια ότι έτσι συμβαίνει. Όταν κάπου υπάρχει περίσσεια ενέργειας κάτι θα γίνει να την ελαττώσει. Πάντα! Και τα τυχαία γεγονότα όπως να χτυπηθεί κάποιος από ακτίνα γ που λες κι εσύ, αν συμφέρουν διατηρούνται αλλιώς χάνονται ή προκαλούν θάνατο!!!

Φυσική και Χημεία με την έννοια βαρύτητας, στοιχείων κτλ.

Επίσης πώς νομίζεις ότι μπορείς και χρησιμοποιείς τα δάχτυλά σου; Ότι δεν έχεις μαύρα σκληρά νύχια; Ότι δεν έχεις προγνανθισμό; Μία μέρα ξύπνησες και ήσουν όπως είσαι; Έτσι γίνεται η διαφοροποίηση; Φυσικά και γίνεται με μεταλλάξεις! Μετάλλαξη είναι οτιδήποτε αλλάζει στη σύσταση ή στην αλληλουχία των αμινοξέων του γενετικού υλικού!

Αν θες βιβλιογραφία ευχαρίστως να στη δώσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Offtopic
Το ότι σε όλο το σύμπαν ισχύει η ίδια φυσική και χημεία νομίζω είναι απο τα βασικά επιστημονικά αξιώματα:
Νομιζω οτι θα διαφωνησω...:worry: Ειναι μια αρχη για να μπορεσουμε να κατανοησουμε το συμπαν και τον κοσμο μας. Μια αρχη που την εθεσε ο ανθρωπος.
Ακομη και το Big Bang ειναι μια θεωρια. Οι θεωριες ανατρεπονται και ισχυουν μεχρι μια αλλη πιο κοινα αποδεκτη να παρει τη θεση της. Μην ξεχναμε οτι ουτε το 90% του συμαντος δεν ξερουμε απο τι ειναι.Σκοτεινη υλη και σκοτεινη ενεργεια που ειναι παντελως ανγωστα σε μας, που μπορει να υπαρχουν, αλλα βασικα μια θεωρια ειναι και αυτα που στηριζουν το big Bang. Χωρις σκοτινη υλη και ενεργεια δεν υπαρχει θεωρια Big Bang που να στεκει. Πως μου λες οτι σε ολο το συμπαν ισχυει η ιδια φυσικη και χημεια, οταν δεν ξερουμε το 90%+ του συμπαντος?...Εκτος αν δεν ισχυει η θεωρια του bing Bang.

Ακομη και τα μαθηματικα που χρησιμοποιουμε,οταν διαβασα το "Χαος", ειδα οτι απεχουν κατα πολυ απο τα μαθηματικα που εξηγουν τον κοσμο γυρω μας...Μαθηματικα του χαους που οταν ως μουσικος τα βρηκα σε παρτιτουρες 40 ετων πιο παλιες απο την σκεψη για τα μαθηματικα και τη θεωρια του χαους μου εδωσε να καταλαβω πως απεχουμε πολυ στο να βρουμε "πραγματικα" αξιωματα και αρχες που να εξηγουν τον κοσμο...Σε αυτο τον τομεα βλεπω τον ανθρωπο βρεφος ακομη.Offtopic τελος.

edit: Το wikipedia εχω παψει να το εμπιστευομαι..Εχω βρει πολλα λαθη...Εχει καταντησει να μοιαζει με blog που ο καθενας βαζει τις σκεψεις και ιδεες του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Η φύση πάντα ψάχνει τους πιο οικονομικούς ενεργειακά τρόπους. Και ψάχνει με την έννοια ότι έτσι συμβαίνει. Όταν κάπου υπάρχει περίσσεια ενέργειας κάτι θα γίνει να την ελαττώσει. Πάντα! Και τα τυχαία γεγονότα όπως να χτυπηθεί κάποιος από ακτίνα γ που λες κι εσύ, αν συμφέρουν διατηρούνται αλλιώς χάνονται ή προκαλούν θάνατο!!!

Φυσική και Χημεία με την έννοια βαρύτητας, στοιχείων κτλ.

Επίσης πώς νομίζεις ότι μπορείς και χρησιμοποιείς τα δάχτυλά σου; Ότι δεν έχεις μαύρα σκληρά νύχια; Ότι δεν έχεις προγνανθισμό; Μία μέρα ξύπνησες και ήσουν όπως είσαι; Έτσι γίνεται η διαφοροποίηση; Φυσικά και γίνεται με μεταλλάξεις! Μετάλλαξη είναι οτιδήποτε αλλάζει στη σύσταση ή στην αλληλουχία των αμινοξέων του γενετικού υλικού!

Αν θες βιβλιογραφία ευχαρίστως να στη δώσω...

Μα δεν διαφωνώ ότι όλα είναι μεταλλάξεις, αυτό είναι προφανές με τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα, διαφωνώ με το ότι η φύση σπρώχνει την εξέλιξη όπως λες, ενώ στην πραγματικότητα η οικονομικότερη λύση ως προς την ενεργειακή κατάσταση θα ήταν να μην υπάρχει ζωή(μέγιστη εντροπία).Το ότι το είδος που καταναλώνει ενέργεια a, μετά απο μετάλλαξη, θα έχει περισσότερες πιθανότητες να επιζήσει απο το ζώο ίδιου είδος που καταναλώνει 2a οφείλεται στην έλειψη πόρων όχι στην προσπάθεια της φύσης να ρίξει την κατανάλωση ενέργειας,άλλο η εντροπία άλλο αυτό, η ίδια η ζωή είναι μια μορφή αρνητικής εντροπίας με άλλα λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
OfftopicΝομιζω οτι θα διαφωνησω...:worry: Ειναι μια αρχη για να μπορεσουμε να κατανοησουμε το συμπαν και τον κοσμο μας. Μια αρχη που την εθεσε ο ανθρωπος.
Ακομη και το Big Bang ειναι μια θεωρια. Οι θεωριες ανατρεπονται και ισχυουν μεχρι μια αλλη πιο κοινα αποδεκτη να παρει τη θεση της. Μην ξεχναμε οτι ουτε το 90% του συμαντος δεν ξερουμε απο τι ειναι.Σκοτεινη υλη και σκοτεινη ενεργεια που ειναι παντελως ανγωστα σε μας, που μπορει να υπαρχουν, αλλα βασικα μια θεωρια ειναι και αυτα που στηριζουν το big Bang. Χωρις σκοτινη υλη και ενεργεια δεν υπαρχει θεωρια Big Bang που να στεκει. Πως μου λες οτι σε ολο το συμπαν ισχυει η ιδια φυσικη και χημεια, οταν δεν ξερουμε το 90%+ του συμπαντος?...Εκτος αν δεν ισχυει η θεωρια του bing Bang.

Ακομη και τα μαθηματικα που χρησιμοποιουμε,οταν διαβασα το "Χαος", ειδα οτι απεχουν κατα πολυ απο τα μαθηματικα που εξηγουν τον κοσμο γυρω μας...Μαθηματικα του χαους που οταν ως μουσικος τα βρηκα σε παρτιτουρες 40 ετων πιο παλιες απο την σκεψη για τα μαθηματικα και τη θεωρια του χαους μου εδωσε να καταλαβω πως απεχουμε πολυ στο να βρουμε "πραγματικα" αξιωματα και αρχες που να εξηγουν τον κοσμο...Σε αυτο τον τομεα βλεπω τον ανθρωπο βρεφος ακομη.Offtopic τελος.

edit: Το wikipedia εχω παψει να το εμπιστευομαι..Εχω βρει πολλα λαθη...Εχει καταντησει να μοιαζει με blog που ο καθενας βαζει τις σκεψεις και ιδεες του...

Επειδή ακριβώς δεν έχει βρεθεί κάτι καλύτερο,μέχρι και αν βρεθεί το θεώρημα της ομογένειας του σύμπαντος στέκει,οπότε μπορεί κάποιος να στηρίξει μια πρόταση σε αυτό.

Όσο για τα μαθηματικά,άλλο δεν μπορούν τα μαθηματικά να εξηγήσουν τον κόσμο και άλλο το ότι δεν έχουμε βρεί τον τρόπο να τα χρησιμοποιήσουμε ώστε να τον εξηγήσουν, το χάος μιας και το ανέφερες είναι ενα ντετερμινιστικό σύστημα(ασχέτως αν στο μυαλό του περισσότερου κόσμου έχει περάσει ως τυχαιότητα ή και εγώ δεν ξέρω τι) δηλαδή το σύστημα είναι σαφώς ορισμένο για οποιοδήποτε χρόνο με την μαθηματική έννοια απλώς είναι ευαίσθητο στις αρχικές συνθήκες και έχει άλλες δύο ιδιότητες που τώρα δεν θυμάμαι αλλά θα τις βρώ.Αν μπορείς δώσε μου ένα παράδειγμα μαθηματικών που δεν ανήκουν στις κλασσικές κατηγορίες και περιγράφουν τον κόσμο γύρω μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Μα δεν διαφωνώ ότι όλα είναι μεταλλάξεις, αυτό είναι προφανές με τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα, διαφωνώ με το ότι η φύση σπρώχνει την εξέλιξη όπως λες, ενώ στην πραγματικότητα η οικονομικότερη λύση ως προς την ενεργειακή κατάσταση θα ήταν να μην υπάρχει ζωή(μέγιστη εντροπία).Το ότι το είδος που καταναλώνει ενέργεια a, μετά απο μετάλλαξη, θα έχει περισσότερες πιθανότητες να επιζήσει απο το ζώο ίδιου είδος που καταναλώνει 2a οφείλεται στην έλειψη πόρων όχι στην προσπάθεια της φύσης να ρίξει την κατανάλωση ενέργειας,άλλο η εντροπία άλλο αυτό, η ίδια η ζωή είναι μια μορφή αρνητικής εντροπίας με άλλα λόγια.

Παλληκάρι; Εντροπία=αταξία...

Κατά τα άλλα δεν ξέρω εγώ όπως και κανείς άλλος γιατί υπάρχει ζωή. Αλλά από τη στιγμή που δημιουργήθηκε από αυτό που οι επιστήμονες ονομάζουν φύση πρέπει να επιβιώσει όσο πιο οικονομικά και αποτελεσματικά γίνεται. Και μ' αυτό εννοώ ανάλογα με τις ανάγκες που δημιουργούνται τι λύσεις θα δοθούν. Αν η καμηλοπάρδαλη είχε κοντό λαιμό και για να φτάσει τα φρούτα έπρεπε να χοροπηδάει θα ξόδευε περισσότερη ενέργεια από ότι αν είχε ψηλό λαιμό. Η φύση σκέφτηκε τον ψηλό λαιμό=από 12 μεταλλάξεις που έγιναν, μία με μεγάλα πόδια, μία με τεράστια γλώσσα, μία με κέρατα, μία με ξέρω-γω-τι, η πιο αποτελεσματική ήταν αυτή με το μακρύ λαιμό και ήταν αυτή που επιβίωσε.. (αυτό ήταν παράδειγμα, όχι γεγονός)
Το παράδειγμα που ανέφερες είναι άκυρο γιατί η ενέργεια α καταναλώνεται από ένα ζώο που παράγει ενέργεια α και η ενέργεια 2α καταναλώνεται από ένα ζώο που παράγει ενέργεια 2α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
α, επίσης βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Το παράδειγμα που ανέφερες είναι άκυρο γιατί η ενέργεια α καταναλώνεται από ένα ζώο που παράγει ενέργεια α και η ενέργεια 2α καταναλώνεται από ένα ζώο που παράγει ενέργεια 2α.

Όχι το παράδειγμα δεν ήταν άκυρο γιατί αναφέρεται στην απόδοση στην χρήση της ενέργειας, προφανώς εννοώ ότι τα δύο ζώα παράγουν το ίδιο έργο,όμως το ένα θέλει την διπλάσια ενέργεια για τον ίδιο έργο σε σχέση με το άλλο, άρα έχει χαμηλότερη απόδοση σαν μηχανή, ποιό θα επιζήσει σε ένα σύστημα με περιορισμένους πόρους ευκολότερα? το a, άρα καθώς θα επιζήσει θα περάσει και τα γονιδιά του παρακάτω, η φύση δεν σκέφτεται ούτε υποθετικά ούτε κυριολεκτικά ούτε σχέδια κάνει ,μην λέμε ότι θέλουμε, επειδή όποιος δεν κάνει fit σε μία περιοχή πεθαίνει και δεν αναπαράγεται και ο αντίστοιχος μεταλλαγμένος το κάνει δεν προσπαθεί ένα αφηρημένο πράγμα που εμείς λέμε φύση να κάνει τίποτα, δεν προσπαθούν τα ηλεκτρόνια να αλλάξουν orbital για να πέσουν σε χαμηλότερη κατάσταση ενέργειας, απλώς γίνεται.

-----------παράδειγμα----------------
Η καμηλοπάρδαλη που ανέφερες δεν απέκτησε ψηλό λαιμό επειδή η φύση ήθελε να καταναλώνεται λιγότερη ενέργεια, αλλά έτυχε για παράδειγμα μια αρσενική καμηλοπάρδαλη να μεταλλαχθεί ας πούμε απο μια ακτινοβολία ξανά,οι απόγονοί της είχαν λαιμό διπλάσιο απο των άλλων και έφταναν εύκολα τα φρούτα άρα είχαν μεγαλύτερες πιθανότητες να επιζήσουν λόγω του ότι τα χαμηλά φρούτα σπάνιζαν λόγω κατανάλωσης απο τις άλλες και υπήρχε πείνα στις κοντές καμηλοπαρδάλεις που πέθαιναν, άρα καθώς οι άλλες πέθαιναν έχαναν την ευκαιρία να αναπαραχθούν, αντίθετα οι νέες ψηλές καμηλοπαρδάλεις αναπαράχθηκαν και έφτιαξαν νέες ψηλές και πάει λέγοντας, οι κοντές εκτοπίστηκαν λόγω ασιτίας(περιβάλλον) ,εξέλιξη, βλέπεις κάποιο σχέδιο της φύσης σε αυτό το παράδειγμα; Αν κόνταιναν τα δέντρα παράλληλα θα υπήρχε μίξη πλυθησμού, όπως γίνεται με τους ανθρώπους δηλαδή, το ύψος πλέον δεν είναι παράγοντας επιλογής άρα ο πλυθησμός είναι μοιρασμένος με κανονική κατανομή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Πιστεύω πως υπάρχουν!!:boxing:Κατα τη γνώμη μου δεν είναι μύθος...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
ωχ αδερφε μου... εχεις βγει εκτός θέματος... ασ'το, αφού δε συννενοούμαστε πάνε βρες τους εξωγήινους και φέρτους μου... Και ψήσου να χαλαρώσεις λίγο ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
ωχ αδερφε μου... εχεις βγει εκτός θέματος... ασ'το, αφού δε συννενοούμαστε πάνε βρες τους εξωγήινους και φέρτους μου... Και ψήσου να χαλαρώσεις λίγο ε;

Μα δεν χρειάζεται να χαλαρώσω γιατί είμαι χαλαρός και ούτε τίποτα έχω με κανέναν, κάνουμε μία κουβέντα σε ένα θέμα,δεν νομίζω να προσέβαλλα κάποιον παραπάνω(αν ναι, ζητώ συγνώμη),αλλά πρόσεξε το εξής:
Πολλοί συνομιλητές σε τέτοια θέματα αγνοούν αυτό που λέγεται burden of proof(βάρος της απόδειξης) και το οποίο λέει πολύ σωστά και λογικά, ότι την ευθύνη για την απόδειξη μια πρότασης την έχει αυτός που την κάνει και δεν έχουν όλοι οι υπόλοιποι την ευθύνη για να βγάλουν την πρόταση αυτή ψευδή, και αν δεν τα καταφέρουν, τότε εντάξει είναι "αλήθεια".
Οπότε, όταν κάνεις την πρόταση ότι είναι για παράδειγμα σταστιστικά απίθανο να υπάρχουν όντα σαν εμάς, εσύ πρέπει να μπορείς να το αποδείξεις(ή αυτός που το είπε αρχικά,δεν αναφέρομαι κατα ανάγκη σε εσένα) όχι να σου/του φέρω εγώ ή κάποιος άλλος εναν εξωγήινο,απο την στιγμή που δεν μπορείς/μπορεί ή δεν γίνεται να αποδείξεις κάτι έστω και με μη πλήρως τυπική απόδειξη, τότε δεν μπορεί να στέκει σε μία επιστημονική κουβέντα.

Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Ολα στην φαντασία κ στο μυαλό μας είναι.Ισως να υπάρχουν άλλα δεν νομίζω να εχουν καταφέρει να έρθουν μέχρι τη γη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
dimidola ειλικρινά σαν μαθηματικός ή κάτι περίπου που είσαι να πω ότι πιστεύω ότι μάλλον δεν κατανοείς το πόσο απειροελάχιστον και ακόμα πιο μικρό τμήμα του ακόμα μη ανεξευρεύνητου σε μέγεθος σύμπαντος είμαστε.

Τώρα σχετικά με το αν υπάρχουν? Και βέβαια υπάρχουν. Δεν ξέρετε το σούπερμαν?

Σοβαρά πιστεύω χαλαρά στην ύπαρξη τους. Και πιστεύω ότι έχουν πατήσει το πόδι τους εδω. Και χαλαρά πιστεύω ότι οι Αμερικάνοι έχουν σίγουρα στην κατοχή τους ένα διαστημόπλοιο και θα σας πω γιατί.

Γενικά δεν πιστεύω έυκολα στις συμπτώσεις. Οι Αμερικάνοι μια -δύο δεκαετίες μετά την ανακάλυψη της μηχανής jet σκάνε μύτη με κάτι αεροπλάνα που ήταν έτη φωτός μπροστά από την εποχή τους σχεδιαστικά αλλά και μηχανολογικά και επιδόσεων. Αφού λοιπόν βγάλαν μια σειρά με απίστευρα αεροσκάφοι και χωρίς υπολογιστές έτσι και ποια έχοντας την απίστευτη τεχνολογική βοήθεια των υπολογιστών δεν έχουν βγάλει τίποτα τόσο σημαντικά μπροστά. Τα έκανα όλα μέσα σε 15 χρόνια και αυτή η περιόδος τελείως τυχαία συμπίπτει με την καθυστέρηση χρόνων (για έρευνα) μετά τις πρώτες ουσιώδεις κατηγορίες για συντριβή ΑΤΙΑ στην γή τους?

Γενικά υπάρχουν πολλές ιστορίες για το παρελθόν αλλά και το σήμερα εκ των οποίων ορσμένες έχουν αρκετή βάση. Εμένα αυτή που μου κάνει μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι μου φαίνεται εξωπραγματικά περίεργο η περίοδος της ανθρωπότητας στην γη ο δορυφόρος μας να έχει την ίδια περιστροφή με την γη όταν υπολογίζεται ότι δεν ήταν και δεν θα είναι πάντα έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ελπίζω να το έβαλα σε σωστό subforum.Λοιπόν?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Νομιζω υπαρχει ιδη σχετικο τοπικ, αλλα θα απαντισω και παλι:P

Πιστευω πως υπαρχει εξωγηινη ζωη, συγουρα οχι κατι πρασινα πλασματακια με κερεες και την καραξεφρενη τεχνολογια που θα ερθουν για να καταστρεψουν την γη αλλα καπου εκει εξω ολο και καπου θα υπαρχει ενα πρωηγμενο ειδος ζωης. Τεχνολογικα ισως να μην εχουν πρωχωρισει και καθολου βεβαια, αλλα να μην μιλαμε μονο για βακτιρια. Ισως να ειναι οπως ητανε η Γη την εποχη των δεινοσαυρων, η κατι τετιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να και κάτι που έλειπε :) (αν και νομίζω ότι κάπου το πέτυχε το μάτι μου, τεσπα )

Λοιπόν, αν το καλοσκεφθεί κανείς είναι πολύ-πολύ δύσκολο να είμαστε μόνοι μας σε αυτό το αχανές σύμπαν... Αυτό από άποψη στατιστικής και πιθανοτήτων. Γιατί όχι λοιπόν; Εγώ δεν το αποκλείω να υπάρχουν - όπως και δεν το αποκλείω να μην υπάρχουν, αλλά κλίνω περισσότερο στην 1η άποψη.

Τώρα όσον αφορά την επικοινωνία με αυτούς (αν και δεν το ρωτάει ο Μπιλ): είχα δει σε ένα ντοκιμαντέρ ότι για να επικοινωνίσουμε με αυτούς θα πρέπει να είμαστε στο ίδιο επίπεδο (τεχνολογίας, πολιτισμού, και τα δύο μαζί δεν θυμάμαι). Όποιος βρίσκεται χαμηλότερα δεν θα μπορέσει να καταλάβει τον άλλον. Δεν μου φαίνεται και άσχημη προσέγγιση, αλλά όπως και κάθε άλλη άποψη είναι μία θεωρία :worry:

Γενικά το θέμα "αν υπαρχουν εξωγήινοι" και όλα τα συναφή, όπως ούφο (όχι τα επίγεια :P ), αν το χορτάρι στον Άρη είναι κόκκινο, αν μας στέλνουνε μηνύματα εξωγήινοι, αν μας "φοβούνται" (γκρρ :P) κλπ είναι ένα "ανοιχτό πρόβλημα": Δεν έχει βρεθεί λύση, αλλά ούτε έχει αποδειχθεί ότι δεν επιδέχεται λύση...



Ηθικό συμπέρασμα: ΚΟΥΜΠΑΚΙΑΣ :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
υπαρχουν εξωγηινοικαι πρεπει να ειναι ποιο προηγμενοι απο μας ουτε πιστευω οτι ειναι καταστροφικοι ειναι ειρηνικοι ειναι αδυνατον να ειμαστε οι μονοι στον κοσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όταν λέμε ζωή σε άλλους πλανήτες εννοούμε οποιαδήποτε μορφή ζωής έτσι;Όχι απαραίτητα κάτι αντίστοιχο με άνθρωπο;
Σε αυτήν την βάση ναι, πιστεύω πως κάπου στο συμπαν υπαρχουν κι άλλοι ζωντανοί οργανισμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στη δημοσιότητα τα αρχεία της Γαλλίας για τις «επισκέψεις UFO»

Παρίσι
Χιλιάδες αναφορές μαρτύρων που συλλέχθηκαν τα τελευταία 30 χρόνια για επισκέψεις ιπτάμενων αντικειμένων αγνώστου ταυτότητας θα δημοσιευθούν στο Διαδίκτυο από τη διαστημική υπηρεσία της Γαλλίας.
Το αρχείο, που περιέχει πληροφορίες για περίπου 1.600 περιστατικά, θα είναι διαθέσιμο στο κοινό στα τέλη Ιανουαρίου ή τα μέσα Φεβρουαρίου, δήλωσε στο Reuters ο Ζακ Αρνού, αξιωματούχος του Εθνικού Κέντρου Μελετών Διαστήματος (CNES).
Η βάση δεδομένων του CNES περιλαμβάνει συνολικά 6.000 αναφορές για Αγνώστου Ταυτότητας Ιπτάμενα Αντικείμενα (ΑΤΙΑ), τις οποίες κατατέθεσαν επαγγελματίες της αεροπορίας και απλοί πολίτες. Για πολλά περιστατικά υπάρχουν περισσότερες από μία αναφορές.
Σύμφωνα με τον εκπρόσωπο της υπηρεσίας, η δημοσιοποίηση του αρχείου κατέστη εφικτή χάρη στις τεχνολογικές εξελίξεις τα τελευταία χρόνια.
Είναι πάντως αμφίβολο να εντοπιστούν στη βάση δεδομένων πραγματικές αποδείξεις για επισκέψεις από εξωγήινους.


Πηγή in.gr
Μήπως είναι πραγματικότητα; :P :worry:
Δείτε και τη φωτογραφία του άρθρου κιόλας.. Χμμ :hmm:



Δεν θα διαφωνίσω εντελώς με την πρόταση σε bold, αλλά ρωτάω: η ύπαρξη UFO δεν οδηγεί στην ύπαρξη εξωγήινων; Δικά μας δεν είναι, της φύσης (κομήτες κτλ) δεν είναι, άρα σε ποιον ανήκουν; :hmm: Οέο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Κοιτα και αυτο Γιωργο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top