Εδώ κάνουμε δίαιτα!

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Λιγο οφτοπικ, αλλα εγω ξερω κοπελα που ηταν (ειναι?) στην εθνικη ενοργανης, και περιμενε το καλοκαιρι-διακοπες πως και πως για να φαει ενα γλυκο, γιατι δεν της επιτρεποταν! Και θα μου πεις, εκανε υγιεινη διατροφη! Δεν μπορω να πειστω ομως οτι ενα τοσο αδυνατο σωμα ειναι υγιες! Ισως απαραιτητο για το συγκεκριμενο αθλημα, αλλα νομιζω οτι ειναι καταστροφικο για αυτα τα κοριτσια να μην τα αφηνουν να αναπτυχθουν φυσιολογικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Να προσέχεις πως μιλάς γιατί

1)δεν ειμαι ηλιθια

2)έχω τα διπλάσια χρόνια σου. (χμ:hmm:..26+26=34…ναι ….τόσο κάνουν:hmm:)

Βρε πουλάκι μου, γιατί νευριάζεις?



Με τις φωτογραφίες που έβαλες, δημιουργείς μια ατμόσφαιρα απελπιστική. Άθελα μας συγκρίνουμε το σώμα μας με το σώμα των αθλητών, μια και τους βλέπουμε την ώρα που μιλάμε για δίαιτα. Εσύ έπρεπε να το ξέρεις, βασικά. Μιλάς σωστά, επιστημονικά, αλλά ξεχνάς το παράγον ψυχολογία του «ασθενή» που θεραπεύεις. Και θέλει υπομονή όλο το πράμα. Κάνεις το καλό να μας μιλάς από την θέση του ειδικού, κάνε το ολόκληρο. Μην νευριάζεις στα μισά…:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Epote καλό μου παιδί, πολλές φορές συμφωνώ μαζί σου και σαφώς κι έχεις γνώσεις, αλλά με το έντονο ύφος σου και το ότι είσαι σαφώς με τα νύχια half the way έξω κι ευέξαπτος, πιο πολύ θέλω να σε προσπεράσω ή να σου θυμώσω, παρά να σκεφτώ τι λες.

Όσο για ό,τι λέει η Ρουμάνα, συμφωνώ. Φέρε ένα καλό παράδειγμα.
Εσύ είχες σαφώς "αθλητικά" πρότυπα, όταν έχανες.. και τα κατάφερες πολύ καλά.

Ε, εγώ καλό μου δε θέλω να γίνω oύτε Κομανέτσι, ούτε Σαπάροβα και σίγουρα όχι Πύρρος Δήμας!!! ;)

Από κει και πέρα, ειδικά μία κοπέλα με παραπάνω βάρος, καλό είναι να έχει ένα ρεαλιστικό πρότυπο και ήρεμη ψυχολογία.

Αν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το θέμα των διατροφικών διαταραχών, θα καταλάβαινες......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
[Εδώ υπήρχε προσβητική φράση για τα μέλη του e-steki]
ugh για το ονομα του θεου, δεν ειπα κανενα ηληθιο, το εβαλα ευφημιστικα για να τονισω την αγανακτηση μου, jesus!.

2)έχω τα διπλάσια χρόνια σου. (χμ:hmm:..26+26=34…ναι ….τόσο κάνουν:hmm:)
και αυτο πρεπει να σημαινει κατι επειδη...? Τον σεβασμο τον κερδιζεις, δεν τον απαιτεις. Ξεκολα, θα μπορουσες να εισαι με τον ενα ποδι στο ταφο και παλι θα επρεπε να κερδισεις το σεβασμο μου. Και δεν ειμαι 26, 24 ειμαι.

Λιγο οφτοπικ, αλλα εγω ξερω κοπελα που ηταν (ειναι?) στην εθνικη ενοργανης, και περιμενε το καλοκαιρι-διακοπες πως και πως για να φαει ενα γλυκο, γιατι δεν της επιτρεποταν! Και θα μου πεις, εκανε υγιεινη διατροφη! Δεν μπορω να πειστω ομως οτι ενα τοσο αδυνατο σωμα ειναι υγιες! Ισως απαραιτητο για το συγκεκριμενο αθλημα, αλλα νομιζω οτι ειναι καταστροφικο για αυτα τα κοριτσια να μην τα αφηνουν να αναπτυχθουν φυσιολογικα..
ναι ουτε εγω επιτρεπω στους αθλητες μου να τρωνε γλυκα (εκτος ελαχιστον εξαιρεσεων). Και εδω που τα λεμε, ΚΑΝΕΝΑΣ, ΠΟΤΕ δεν θα επρεπε να τρωει γλυκα τουλαχιστον οχι συστηματικα. Αλλα το οτι δεν ετρωγε γλυκα δεν σημαινει οτι ετρωγε λιγο, δεν μπορεις να αντεξεις τις προπονησεις αν δεν τρως ΚΑΛΑ. Κοιτα την υγεια τους, αν εξαιρεσεις τα μηχανικα προβληματα που αναπτυσουν (μεσες κτλ τα οποια ειναι οντως ασχημα), η υγεια τους ειναι εξαιρετικη.

btw, λες δεν θες να εισαι σαν την comanenci, ειχα τη τυχη να τη δω απο κοντα, και ειναι μια κουκλα.

ξερεις πολλες σαρανταπενταρες ετσι:


Εσύ είχες σαφώς "αθλητικά" πρότυπα, όταν έχανες.. και τα κατάφερες πολύ καλά.
οχι δεν ειχα, και ουτε εχω εδω που τα λεμε. Οταν αδυνατιζα το μονο προτυπο που ειχα ηταν τα βλεματα των αλλων, τιποτα αλλο.

Σου ξαναλεω, οτι δεν εφερα τα παραδειγματα αθλητων για να πω "ετσι πρεπει να γινεις" αλλα ως δειγμα του τι κανει στο σωμα καθε ειδους προπονηση.

Αν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το θέμα των διατροφικών διαταραχών, θα καταλάβαινες......
πολυ περισοτερο απο οσο νομιζεις. Hell ΕΙΧΑ διατροφικη διαταραχη, που δυστοιχος δεν εχει ενταχθει επισιμα ακομα στο DSM IV-TR ανηκει στις EDNOS αλλα απο οσο ξερω δεδομενου του οτι αρχιζει και γινεται πολυ διαδεδομενη θα ειναι στο DSM V due το 2010-2011.

και καταφερα να την ξεπερασω.

οποτε κατι ξερω και απο δαυτα

Μιλάς σωστά, επιστημονικά, αλλά ξεχνάς το παράγον ψυχολογία του «ασθενή» που θεραπεύεις. Και θέλει υπομονή όλο το πράμα. Κάνεις το καλό να μας μιλάς από την θέση του ειδικού, κάνε το ολόκληρο. Μην νευριάζεις στα μισά…
μα...αφου ειπες οτι δεν θες να γινεις δημας γιατι συγκρηνεσαι με αυτον? (η τον οποιοδηποτε) regardless, το θεμα "διαιτα" η για την ακριβια αλλαγη της σωματοδομης, ειναι θεμα που αφορα με επιτυχεια συστηματικα ενα 5% του πλυθησμου. Ολοι οι υπολοιποι ειναι πολυ ψυχολογικα αδυναμοι για να το καταφερουν. Ναι αρκετοι μπορουν να χασουν μερικα κιλα για τις διακοπες η οτιδηποτε τετοιο, αλλα μονιμες αλαγες...Nope cant do. Κοιτα τον εαυτο σου, ποσα χρονια κανεις "διαιτες" και προσπαθεις να ερθεις στα κιλα που θες? Γιατι δεν τα εχεις καταφερει μεχρι τωρα?

ο ενας παραγωντας ειναι οτι δεν ξερεις πως να το κανεις, ο αλλος οτι δεν μπορεις.

Φέρε ένα καλό παράδειγμα.

καλο παραδειγμα? Οι ανθρωποι εχουν πολυ λανθασμενα προτυπα ομωρφιας. Διαβαζα οτι τα ωραιοτερα ποδια ανηκουν στην gigele τη μοντελα, ητοι αυτη:



οποιος ξερει δυο πραγματα (ουτε καν 5) απο βιομηχανικη και ανατομια μπορει κατευθειαν να δει οτι οι τετρακεφαλοι τις ειναι εξαιρετικα ατροφικοι για το υψος της, το πιθανοτερο ειναι πως μεγαλονοντας θα αναπτυξει προβληματα εντοπισμου της επιγονατιδας (χονδροπαθειες κτλ) και προβληματα στη μεση πολυ απλα γιατι τα ποδια της δεν θα μπορουν να υποστηριξουν ανετα το βαρος της με αποτελεσμα η εγγενος πιο δυνατη μεση να σηκωνει ολα τα φορτια των καθημερινων λειτουργιων. ΕΙΔΙΚΑ ο εσω πλατυς (εκεινος ο μυς δεξια απο το γονατο οπως κοιταμε το αριστερο της ποδι) ειναι πρακτικα ανυπαρκτος.

και αυτα ειναι ποδια "προτυπα" απο την αλλη η μαντονα (και ακομα καλυτερα η κοκκινου ας πουμε που ηταν αθλητρια) μοιαζουν με bodybuilders. Ναι αλλα δεν θα υποφερουν οταν μεγαλωσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγω πάντως πρεπει να πω ότι έχω αρχίσει και καταλαβαίνω το ύφος που γραφει ο epote :P

είναι απλά πολυ άμεσος... σαν να μιλάει με κάποιο φίλο του....
δεν τα λέει με κακή προθεση :P


κατα τα άλλα... συμφωνώ μαζί του στο συγκεκριμένο θεμα...
δεν βάζεις σαν προτυπο κάποιον αθλητη... δεν βάζεις καν σαν προτυπο κάποιον άλλον άνθρωπο κατ εμε....
βάζεις στόχο - πρότυπο τον καλύτερο δυνατό εαυτό σου για υγεια πρωτα απ ολα και μετα εμφανιση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Τεσπα, απο διαιτα πως παμε; Καλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εχμ... εγω πάντως χτες την ξέσκισα... :/:
έφαγα άστατα, πολύ και επιπλέον έφαγα και γλυκά :/:


δε βαριέσαι όμως.... πλέον είναι η εορταστική περίοδος...
ας χαλαρώσω...
με το νέο έτος παλι :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Εγω τα καταφερα και δεν την χαλασα!!

Ενα κιλακι μου μενει, μπορει και να προλαβω να το χασω. Αν το χασω κι αυτο πιστευω οτι θα καταφερω να μην παρω ουτε ενα μεσα στις γιορτες χωρις μεγαλη δυσκολια. Αλλωστε τα γλυκα των Χριστουγεννων -κουραμπιεδες μελομακαρονα και διπλες- δεν με ενθουσιαζουν κιολας κι επισης δεν προβλεπονται πολλα τραπεζωματα φετος.

Παντως εχω κανονισει να παω για κινεζικο αυριο, ε εκει δεν θα την λογαριασω την διαιτα, σορρυ κιολας αλλα ειπαμε, εχουμε και καποιες αδυναμιες!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
εγω πάντως πρεπει να πω ότι έχω αρχίσει και καταλαβαίνω το ύφος που γραφει ο epote :P

είναι απλά πολυ άμεσος... σαν να μιλάει με κάποιο φίλο του....
δεν τα λέει με κακή προθεση :P


κατα τα άλλα... συμφωνώ μαζί του στο συγκεκριμένο θεμα...
δεν βάζεις σαν προτυπο κάποιον αθλητη... δεν βάζεις καν σαν προτυπο κάποιον άλλον άνθρωπο κατ εμε....
βάζεις στόχο - πρότυπο τον καλύτερο δυνατό εαυτό σου για υγεια πρωτα απ ολα και μετα εμφανιση :)
Και εγώ πιστεύω απλά τα λέει χύμα και καλά κάνει το παλικάρι αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, αλλά σε ορισμένα θέματα για διαφόρους λόγους(περιλμβάνει και το δεν υπάρχει εξαρχής δίκιο) χάνει το δίκιο του. Στο συγκεκριμένο θέμα όμως φαίνεται να ξέρει πολλά και τα συνδυάζει πολύ καλά με το μαθηματικό του υπόβαθρο και απορώ που τα έμαθε(όχι τα μαθηματικά)? Σοβαρά τώρα αν θες πες εδώ ή πμ.

Απλά εγώ δεν καταλαβαίνω την πόρωση αυτή. Προσωπικά δεν θέλω να χάσω κιλά για κανένα άλλο λόγο πέρα από την λειτουργικότητα. Δεν είμαι χοντρός έτσι αλλά και να ήμουν κακό του κεφαλιού μου. Απλά έχω κάνει κοιλιά λόγω διατροφής και δεν μου κάνουν τα ρούχα μου άνετα και τσαντίζομαι. Δεκάρα δεν δίνω για την άποψη των άλλων για το σώμα μου και ο μόνος λόγος που θέλω να αδυνατίσω είναι γιατί τα ρούχα που αγόρασα πέρσυ δεν μου κάνουν και για προσωπικούς λόγους δεν θέλω να ξαναψωνίσω. Και επίσης είμαι στον προπομπό του να γίνω κοιλαράς και δεν μαρέσει.Τα παραπάνω είναι προσωπικά του καθενός και τα γράφω για να έρθουν σε αντίθεση με τα παρακάτω.

Είμαστε άνθρωποι και μέσα στην λειτουργηκότητα προσωπικά περιλαμβάνω και την απόλαυση. Αν ήταν να κινηθώ μόνο με βάση το πιο μπορεί να είναι το πιο σωστό για μένα μάλλον θα έλυνα αναδρομικούς αλγορίθμους με ένα Pentium μέσα μου(όχι πως δεν το κάνω αλλά έχω άλλο επεξεργαστή). Συνεπώς οκ μπορεί να χάσω και κάποια χρόνια από την ζωή μου αλλά μπορεί να μην προφτάσω και να ζήσω για άλλους 1500 λόγους και να έχω στερηθεί απολάυσεις τσάμπα και βερεσέ. Μην παρεξηθώ όμως, δεν συμφωνώ και με την υπερβολή τύπου Οβελίξ στο φαγητό.

Ο πρωταθλητισμός έίναι επάγγελμα και χόμπυ. Και κάθε τέτοια ενασχόληση περιλμβάνει την έννοια της στέρησης για την επίτευξη του στόχου που έχουμε βάλει. Πχ εγώ σαν αυτοδίδακτος προγραμματιστής αφιέρωσα χρόνο στους υπολογιστές όταν άλλοι πηγαίναν σε πάρτυ ή ψωνίζαν. Και φυσικά οι δικηγόροι ξεσκίστηκαν στο διάβασμα και πολλά ακόμα

Υπερβολικές δίετες και περίεργα μαγειρέματα στην διατροφή δεν θέλουν καμιά επιστημονική γνώση για να αποδειχθούν ως μακροπρόθεσμα βλαβερά.Κοινό νου θέλει και το παν μέτρον άριστο στο μυαλό μας. Και φυσικά ανάλλογα με τα κίνητρα μας, υπάρχουν και οι υπερβολές και τα αντίστοιχα αποτελέσματα θεμιτά και μη αρκεί να ξέρουμε.

Συνεπώς δεν με ενδιαφέρει τι κάνει ο πρωταθλητής όπως εσάς δεν σας ενδοιαφέρει γιατί στα windows που πιθανά όλοι δουλεύεται γίνονται αυτά και αυτά. Φυσικά σαν εγκυκοπαιδική γνώση δεν την απορρίπτω αλλά δεν με ενδοιαφέρει ώς μέτρο σύγκρισης. Εγώ θέλω ένα τρόπο να κάνω την δουλειά μου, που κατά προτίμηση θα προσεγγίζει όσο το δυνατόν καλύτερα τις απαιτήσεις μου και τις επαγγελματικές και απολαυστικές μου συνήθειες.

Και εγώ το μόνο που καταλαβαίνω είναι ότι το Μέτρο είναι ο χρυσός κανόνας μαζί με τα πολλά και μικρά γεύματα και φυσικά συνοδεία κάποια μορφής άσκησης κυρίως με την λογική του να άγει και την ψυχή μου αλλά και να κουνήσει και το σώμα μου στα όρια που του επιτρέπεται. Απλά η γνώση που προσφέρει ο κάθε εποτε έρχεται να με βοηθήσει στην βέλτιση επιλογή που θα αποφασίσω για μένα.

Και γιαυτό θεωρώ και πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφει ο εποτέ καθώς είναι φαινομενικά και τα πιο τεκμηριωμένα και προσπερνώ το γραπτό σου στιλ που δεν μαρέσει όπως το jesus.Αλλά όπως γουστάρει κανείς.Εμένα με ενδοιαφέρει η μεταφορά γνώσης χωρίς προσβολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Λιγο οφτοπικ, αλλα εγω ξερω κοπελα που ηταν (ειναι?) στην εθνικη ενοργανης, και περιμενε το καλοκαιρι-διακοπες πως και πως για να φαει ενα γλυκο, γιατι δεν της επιτρεποταν!

ξαδέρφη πολύ καλής μου φίλης που την ξέρω προσωπικά από όταν γεννήθηκε και ήταν στην "καλή" ομάδα του ανσαμπλ [αυτή με τα μετάλλια ντε!:P] καλά που ήταν κλαδάκι στον άνεμο, υπέστη πολλές καταπιέσεις στο φαγητό (και απειλές ότι θα βγει από την ομάδα για λίγα γραμμάρια!] και μου τα έχει πει η ίδια οπότε (συμφωνόντας με την io-io) που είναι ο μύθος στην ιστορία αυτή? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
ugh για το ονομα του θεου, δεν ειπα κανενα ηληθιο, το εβαλα ευφημιστικα για να τονισω την αγανακτηση μου, jesus!.
.........
και αυτο πρεπει να σημαινει κατι επειδη...? Τον σεβασμο τον κερδιζεις, δεν τον απαιτεις. Ξεκολα, θα μπορουσες να εισαι με τον ενα ποδι στο ταφο και παλι θα επρεπε να κερδισεις το σεβασμο μου. Και δεν ειμαι 26, 24 ειμαι.

Pote θα μάθεις να χαλαρώσεις βρε epote? Πλάκα έκανα. Και νομίζω ότι καταλαβαίνω το πνεύμα σου. Γι' αυτό και είχες από μένα 5+.

Εγώ μίλησα με την Nadia Comaneci όταν ήμουν 7. Μας μίλησε στην αίθουσα γυμναστικής. Εκείνη περίπου 14-16. Όλα τα κοριτσάκια την βλέπαμε και έτρεμε η ψυχή μας από συγκίνηση. Παρόλο αυτά, δεν είναι πρότυπο μου.( Καμία πιο καλή από μένα δεν είναι πρότυπο μου. Δεν κυνηγώ την δυστυχία μου…σοβαρά μιλάς? )

Το βάρος που θέλω , έχει σχέση μόνο με την υγεία και όχι με την εμφάνιση. Βέβαια μιλάω εκ του ασφαλούς, όμως έχει σχέση με το πώς βλέπεις τον εαυτό σου. Και είμαι ευχαριστημένη. Για την ωρα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
για καποιο λογο εχω παρεξηγηθει, δεν λεω οτι πρεπει να γινουμε ολοι αθλητες, ουτε οτι ολοι πρεπει να εχουμε six pack και να τρεχουμε βραδυ πρωι στα γυμναστηρια (η στα παρκακια:P).

αν θες να φτιαξεις το σωμα σου φτιαχτο μεχρι εκει που θελεις, και απλα φροντιζε την υγεια σου. Αυτο που λεω ειναι οτι αν θες απλα να εισαι ουτε καν fit αλλα "ισιος" ρε παιδι μου, οταν φορας ρουχα να μην πετανε κοιλουμπες κτλ, τα βαρη σε συνδιασμο με μια κατα βαση καλη διατροφη ειναι πιο αποτελεσματικα απο τις αεροβικες in the long run.

που τα εμαθα? αρχικα απο ενδιαφερον, εχω την τυχη να μπορω να μαθαινω σχετικα γρηγορα, οποτε διαβασμα και μετα κιαλο διαβασμα. Και φυσικα πραξη, τωρα πια ειμαι κατα βαση προπονητης τα μαθηματικα δεν τα ασκω συστηματικα σαν επαγγελμα, ουτε και με ενδιαφερει.

Το οτι ειμαι στην γυμνατικη ακαδημια ειναι παραπλευρο, αν μπορουσα δεν θα πηγαινα, δεν μου προσφερει τιποτα εκτος απο χασιμο χρονου, αλλα τεσπα, χρειαζομαι το χαρτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλά, ωραία. Μπορούμε τώρα να ρίξουμε τους τόνους και το πάθος λίγο;
Γιατί προσωπικά όποτε θέλω να χάσω, το τελευταίο που χρειάζομαι είναι η ένταση, όταν μιλάω για το φαγητό.
Και το τελευταίο που χρειαζόμουν πριν περάσω κι εγώ διατροφική διαταραχή, ήταν οι αντιπαραθέσεις κλπ.
Αν θέλετε μπορείτε να ανοίξετε θέμα με διατροφολογία και αθλητικά θέματα.
Προς το παρόν, ας μείνουμε σε πιο απλά ζητήματα.
Άλλωστε, όσο πάει να κάνει κανείς το φαγητό επιστήμη, χωρίς επιστημονική συμπαράσταση αλλά μόνο μερικά σκόρπια threads, τόσο μπορεί να χάσει το μπούσουλα και να γίνει το φαΐ μία μαθηματική εξίσωση και όχι ανάγκη ή απόλαυση.

Στο θέμα μας:
Τι κάνετε;
Εγώ το σκ δεν ήμουν πολύ πιστή, αλλά περίμενα και περίοδο...
Με το καλό όμως σήμερα, νέα εβδομάδα, η τελευταία εβδομάδα πριν τα Χριστούγεννα... γερά!!! :clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
που τα εμαθα? αρχικα απο ενδιαφερον, εχω την τυχη να μπορω να μαθαινω σχετικα γρηγορα, οποτε διαβασμα και μετα κιαλο διαβασμα. Και φυσικα πραξη, τωρα πια ειμαι κατα βαση προπονητης τα μαθηματικα δεν τα ασκω συστηματικα σαν επαγγελμα, ουτε και με ενδιαφερει.

Το οτι ειμαι στην γυμνατικη ακαδημια ειναι παραπλευρο, αν μπορουσα δεν θα πηγαινα, δεν μου προσφερει τιποτα εκτος απο χασιμο χρονου, αλλα τεσπα, χρειαζομαι το χαρτι
Επειδή με ενδοιαφέρει σοβαρά. Όχι επαγγελματικά!
Δηλαδή δεν πήγες σε κάποια σχολή πχ Διετολογίας ή όπως λέγονται στην Ελλάδα η Εξωτερικό. Φοιτάς στην Γυμναστική ακαδημία και πρακτικά είσαι αυτοδίδακτος?
Και σε εμπιστεύονται? Δεν το λέω να σε μειώσω αλλά χαίρομαι αν υπάρχουν και άλλοι χώροι που οι γνώση δεν πιστοποιήται μόνο με κωλόχαρτα και χιλιάδες ευρώ σε φοιτητικά χρόνια.
Νόμιζα ότι μόνο ο χώρος μου έχει την ευτυχία να έχει αυτοδίδακτο κόσμο και μάλιστα να είναι και οι καλύτεροι από τους "σπουδασμένους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δηλαδή δεν πήγες σε κάποια σχολή πχ Διετολογίας ή όπως λέγονται στην Ελλάδα η Εξωτερικό. Φοιτάς στην Γυμναστική ακαδημία και πρακτικά είσαι αυτοδίδακτος?
Και σε εμπιστεύονται?

οχι δεν πηγα σε καποια σχολη, αλλα ειχα την τυχη να μιλησω και να με μαθουν ανθρωποι κορυφαιοι στο χωρο, οπως ο john berardi στα θεματα διατροφης, ο charlie francis στα θεματα προπονησης, ο thibaudeu και αλλοι. Ομολογω πως οι λιγες μου κουβεντες με αυτους μου επαθαν οσα πολλες ωρες πανω απο ενα βιβλιο.

ναι φοιτω στα ΤΕΦΑΑ και ναι ειμαι πρακτικα αυτοδιδακτος. Τι εννοεις να με εμπιστευονται? Ποιοι? Προς το παρον δουλευω με αθλητες και bodybuilders που γενικως ξερουν καλυτερα τι τους γινεται, δεν περιμενουν το χαρτι, εφοσων κερδισα την εμπιστοσυνη τους τελειωσε. Παρολα αυτα ο μεσος ανθρωπος οχι φανταζομαι δυσκολα θα με εμπιστευτει. Μου λειπουν τα χαρτια, τι να γινει ερχονται και αυτα:p

καλως η κακος στο εξωτερικο οι αυτοδιδακτοι ειναι αρκετοι, ορισμενοι απο τους καλυτερους προπονητες του ΚΩΣΜΟΥ (smith, francis, pierjean) δεν τελειωσαν καποια σχολη, καποιοι πηραν τιμης ενεκεν πτυχιο πολυ αργοτερα, αλλοι οχι. Αλλα στο ελλαδισταν χαρτι=πανακεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ρε παιδιά, πάρτε αλλού αυτές τις κουβέντες περί πτυχίων και ελλαδιστάν, να χαρείτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αχ αφήστε... εγώ την παράτησα την διαιτα...:(
σήμερα έφαγα αρκρτή σοκολάτα:redface:
πρέπει να την κόψω και από το καινούργιο έτος να αρχίσω γυμναστήριο:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ζανιν:

το οτι λιγιζεις και τρως πολυ σημαινει δυο πραγματα 1)κακη οργανωση 2)υπερβολικα σφιχτη διαιτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
άσε κακή οργάνωση με μια μάνα που φτίαχνει συνέχεια γλυκα και νόστιμα φαγητά και έναν πατέρα που σήμερα έφερε πολλές σοκολάτες...
δεν φταίνε όμως μόνο αυτοί... φταίω και εγώ που δεν ειμαι εγκρατής άνθρωπος και δεν βΆΖΕΙ ΈΝΑ ΜΈΤΡΟ...
γενικά ποτέ δεν έκανα εξαντλητική δίαιτα... όταν έκανα οι λιγοτερες θερμίδες που έτρωγα καμιά φορά ήταν 1300... γενικά 1500 με 1600(όταν θέλω να χάσω κιλά..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Διαβάζοντας και τις 30 σελίδες που έχετε καταφέρει να γράψετε θα ήθελα να προτείνω κάτι.
Συγκεκριμένα στον epote.Γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα με συμβουλές διατροφής και προτάσεις για άσκηση;Θα ήταν ενδιαφέρον να εγραφες και πως εσύ καταφερες να χάσεις τόσα κιλά και μάλιστα μόνος σου(πρόγραμμα διατροφής,ασκήσεων,προοδος απωλειας) ότι τελος πάντων νομίζεις πως μπορεί να βοηθήσει.
Ακόμη θα ήθελα πολύ να μάθω τι κίνητρο είχες όχι τόσο για να ξεκινήσεις όσο να κρατήσεις.Τι σε έκανε να μην πας σε διαιτολόγο και να ψαχτείς μόνος σου;Είχες προσπαθήσει δίαιτες;Νομίζω πως θα βοηθούσε αρκετά όσους παλεύουν με τα κιλά τους και πολλές φορες δεν μπορούν όχι μόνο γιατί δεν αντέχουν αλλά και γιατί δεν ξέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top