Ανοικοκύρευτοι του στεκιού ενωθείτε!

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν μπορεί να είμαι μόνο εγώ! Θα υπάρχουν κι άλλοι που δεν μπορούν να κρατήσουν καθαρό σπίτι πάνω απο διήμερο και καταλήγουν πάντα να ζουν σε χοιροστάσιο!
Σε αυτό το θέμα απαγορεύονται ρητά νοικοκυρεμένοι τύποι! Τα μηνύματα τους θα διαγράφονται ή θα βγαίνουν εκτός θέματος χωρίς προιδοποίηση!
Λοιπόν, ας μοιραστούμε αστείες ιστορίες απο την ακαταστασία μας με "συναδέλφους"!

Θα ξεκινήσω με μια light δική μου (μην γίνουμε και τελείως ρόμπα αν δεν βρεθούν τελικά συνάδελφοι)
Πριν κανα μήνα επειδή βαριόμουν τόσο πολύ να πλύνω τα εσώρουχα μου, όταν είχα φτάσει στο απροχώρητο και δεν είχα κυριολεκτικά βρακί να βάλω, αντί να τα πλύνω σαν νορμάλ άνθρωπος πήγα και αγόρασα καινούρια! Ομοίως και με τις κάλτσες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Χαχ, αυτο με τις καλτσες το χω κανει κι εγω:p
Μμ τι να πω...περναω μια φαση νοικοκυροσυνης τις τελευταιες δυο βδομαδες..τουτ'εστιν προσπαθω να υπαρχει μια σχετικη ταξη, οχι τιποτα τρελο.
Η φαση της ταξης ξεκινησε οταν πριν κανα διβδομαδο ηρθαν να μου κανουν εκπληξη κατι φιλοι, και τους υποδεχτηκα με ενα σπιτι σε ΑΙΣΧΡΗ κατασταση. Ρουχα παντου, πανω στο γραφειο χαρτια και εργασιες, στο τραπεζι περιοδικα, ο καναπες ανοιχτος και πανω απο κουβερτες μεχρι οτιδηποτε.. Αισθανθηκα πραγματικα πολυ ασχημα, αν και με ξερουν και μ'εχουν δει και τους εχω δει και σε χειροτερα, αλλα ενταξει.. :X Και γενικα παντα ζω μ'αυτο το αγχος, μη χτυπησει το κουδουνι η απο πανω και πως να την υποδεχτω, μην ερθει η σπιτονοικοκυρα να δει κατι και δει οτι το σπιτι της εγινε σταβλος κτλ κτλ.
Παντως αν εξαιρεσουμε το πλυσιμο πιατων, που το μισω αισχρα, συνεπως ο παγκος της κουζινας ειναι μονιμως γεματος με πιατα και ταψια με ολο το στρουμφοχωριο πανω, τον υπολοιπο χωρο μου φαινεται ευκολο σχετικα να τον κραταω σε μια ικανοποιητικη κατασταση..ελπιζω να συνεχιστει λιγο ακομη η νοικοκυροσυνη.
Παρ'ολ'αυτα, το βρισκω εξαιρετικα κουραστικο να περναω περιοδους μεσα στην ακαταστασια..Υπηρχαν φασεις που παρεδιδα εργασιες για μαθηματα, και γυρω γινοταν ΠΑΝΙΚΟΣ απο κομμενα χαρτια, μακετες, τεμπερες κτλ κτλ (εχω και φωτογραφικο υλικο, κανεις για κοντρα? :hehe: ), και πραγματικα εφευγα απ'το σπιτι και δεν ηθελα να ξαναγυρισω. Αλλα ειναι φασεις, φτανω σε εναν τεραστιο πατο, κι εκει που λεω οτι δεν προκειται να ξαναγινει ποτε καλο το σπιτι, με πιανει αφορητη λυσσα και καθαριζω ο,τι βρω. Μεση λυση γιοk:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παρων!!!
Παντος κατι μου λεει οτι η πλειωψιφια του στεκιου ειμαστε ακαταστατοι.

Εμενα η καθαριστρια μου λεει πως ειμαι ο χοιροτερος εφιαλτης της, οταν φτανει η ωρα του δωματιου μου της ερχετε να πηδιξει απο τους δυδιμους πυργους (αν υπιρχαν ακομα...)
Και οι δυο μερες που λες ομως ειναι παραπολυς καιρος... Την ιδια μερα εγω εχω κανει το δωματιο μου λες και εχει περασει τυφονας μεσα απο το δωματιο μου... Και γενικοτερα βεβαια το σπιτι δεν ειναι σε τελεια κατασταση... Ο πατερας μου βεβαια ειναι πιο τακτικος απο εμενα αλλα δεν θα κατσει να μαζεψει και τα παντα....
Αποτελεσμα; Ρουχα παντου, πιατα παντου, εσωρουχα παντου, καλτσες παντου, σκουπιδια παντου, cd παντου, μονιμος ψαχνουμε τα λευτα και τα κλειδια μας, ποτε δεν θυμομαστε κατω απο πια ρουχα ειναι τα γιαλια μας και διαφορα αλλα τετια...

οσο για τα εσωρουχα και της καλτσες μην ανυσιχεις... Εδω εμεις που μας τα πλενει ολα η γιαγια μου και περνουμε καινουργια επειδι αν δεν ξεμινουμε απο καθαρα δεν θυμομαστε να της τα παμε, αρα απο το να μεινουμε χωρις παμε και περνουμε καινουργια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά εγώ είμαι παλαβή με πλύσιμο και καθάρισμα, αλλά είμαι και ακατάστατη! Ο χώρος μου είναι σπάνια τακτοποιημένος. Κι Αθήνα ευτυχώς κάνει εφόδους η μάνα μου και επίσης μοιράζομαι σαλόνι και μπάνιο με την αδερφή μου η οποία είναι πιο πολύ της τακτοποίησης, οπότε σχετικά ok.:D

Αλλά Γλασκώβη το απόλυτο χάος! Ορισμένες φορές απορώ κι εγώ με το πώς τα καταφέρνω. Το κλασσικό είναι να ψάχνω κάτι και να μην το βρίσκω. Και το άλλο πιο κλασσικό όταν έρχονται επισκέψεις (τις πιο ακατάλληλες ώρες!) να είμαι σε κατάσταση πανικού και να κρύβω λοφίσκους από βιβλία και κάθε λογής χαρτιά σε ντουλάπια για να είναι το δωμάτιο σε ευπρεπή κατάσταση.:P

Αλλά εντάξει, έχω βελτιωθεί πολύ και κάνω αρκετά συχνά επιχειρήσεις συμμάζεμα και πέταμα άχρηστων πραγμάτων. Αλλά από το τέλειο απέχω πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χαχα σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ όταν λες για άγχος μην έρθει κανένας! Για τον ίδιο λόγο 2 χρόνια που ζούσα μόνη μου στη Θεσ/νίκη είχαν έρθει φίλοι στο σπίτι μόνο 2 φορές και ήταν 1-2 μέρες αφότου είχα πάρει γυναίκα γιατί αλλιώς θα με έπνιγαν οι κατσαρίδες (τα παλιά σπίτια είναι αμείλικτα, εδώ στη Γλυφάδα μπορώ να το βρωμίζω με την ησυχία μου, εκεί πάνω όταν παραβρώμιζε μου κάναν παρέα οι τερέζες και αναγκαζόμουν να φέρω γυναίκα γιατί να καθαρίσω το στάβλο εγώ θα έπαιρνε καμιά βδομάδα, άσε που σιχαίνομαι).
Το πλύσιμο πιάτων το σιχαίνομαι κι εγώ απίστευτα! Μια φορά είχα αφήσει μια κατσαρόλα με πουρέ στο νεροχύτη επι 4 μήνες με νερό μέσα! Απορώ πως δε μούχλιασε! Ακόμα και οι μύκητες δεν αντέχουν τόση βρώμα φαίνεται :P
Επίσης εδώ στη Γλυφάδα, έχω να βάλω πλυντήριο πιάτων απο τότε που ήρθα γιατί ...βαριέμαι να ψάξω που είναι το απορρυπαντικό! Επίσης στο ψυγείο έχω ένα μπώλ με ξεχασμένο μεξικάνικο dip που πλέον έχει πετρώσει και αποκολλάται μόνο του απο το μπώλ! Α και μια πίτσα εδώ και 2 βδομάδες που συνέχεια ξεχνάω να την πετάξω. Και ένα κοτόπουλο στο microwave απο την πέμπτη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ναι ναι γουστάρω.
Λοιπόν εγώ μένω μόνη μου και θέλω το σπίτι μου να είναι καθαρό(μιλάμε και για οξύμωρη κατάσταση απο την μια βαριέμαι απο την άλλη δεν μπορώ τα ακατάστατα σπιτια:/:).
Και το πετυχαίνω αυτό όχι με το να το καθαρίζω συχνά αλλά με το να λερώνω όσο λιγότερο γινεται.
Καταστάσεις που έφτασα στο ζενίθ ανοικοκυροσύνης(μόνο τις λάιτ θα γράψω κι εγώ για να μην εκτεθώ):
Την πρώτη φορά που μείναμε μόνοι μας στο πατρικο μου εγώ και ο αδερφός μου για 2 βδομάδες(εγώ 15 εκείνος 11) δεν σηκώσαμε το δαχτυλάκι μας να μαζέψουμε τίποτα παρά τρέχαμε πανικόβλητοι μιση ώρα πριν επιστρέψουν οι γονείς μου.Το αποτέλεσμα:πετάξαμε πιάτα και ποτήρια γιατί τα περισσότερα σιχαινόμασταν να τα καθαρίσουμε πια,στοιβάξαμε όπως να ναι τα ρούχα στις ντουλάπες κι όλα τα υπόλοιπα που βρίσκονταν στο πάτωμα τα σπρώξαμε με την σκούπα κάτω απο τα κρεββάτια.Δυο μερές μετά η μαμά μας ανακάλυψε κάτω απο τα κρεββάτια καμμιά 20αρια cd,άπλυτα,κουτιά απο πιτσες κι ένα πιάτο μακαρόνια σε πληρη αποσύνθεση:redface::redface:

Κοντά στο 20 πρέπει να ήμουνα και δούλευα στο μαγαζί των γονιών μου.Το βράδυ έκλεινα εγώ κι έτσι πολλές καθημερινές μαζεύονταν φίλοι μετά το κλείσιμο να δούμε τηλεοραση,να παραγγείλουμε κλπ.Ένα τέτοιο βράδυ έχουμε μαζευτεί καμμιά 10αρια άτομα,πίνουμε τρώμε και ταιζουμε και μια γάτα που έχει μπει μέσα.Το διαλύσαμε κατά τις 5.30 κι εγώ φυσικά δεν μάζεψα τίποτα.
Το επόμενο πρωί με ξύπνησε η μαμά μου ουρλιάζοντας"Τι να σου πω, ολοκληρη γαιδουρα δεν ντρεπεσαι;Ούτε αυτά που φάγατε δεν μπορούσες να μαζέψεις;Άνοιξα το μαγαζί και βρώμαγε τσιγάρα,οι καρέκλες δεν ήταν στη θέση τους,τα φαγητά πάνω στο γραφείο και μου επιτέθηκε και μια γάτα"(την είχα κλειδώσει κατά λάθος μέσα):redface:

Βέβαια προς μεγάλη εκπληξη μου την εποχή που συζούσα ήμουν ιδιαίτερα τακτική...σε σημείο που δεν με αναγνώριζα:confused:
Τώρα που μένω μόνη μου έχω επίσης βελτιωθεί, αν και με πιάνουν κάτι κρίσεις βαρεμάρας που και που, όμως και πάλι καμμία σχέση με το πως ήμουν.Βέβαια ξέρω πως και στο άλλο άκρο του υποχονδρισμού δεν θα φτάσω ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οι σκέτο ακατάστατοι επιτρέπονται? :confused: Να μπω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για ακαταστασία μιλάμε, ή για α-καθαριότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και τα δύο! Εγώ πάντως τα έχω και τα 2 (όσον αφορά το σπίτι)! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εμ, κι εγώ είμαι απίστευτα ακατάστατη... Με αυτό το μαγικό τρόπο,που όλοι παθαίνουν σοκ, όταν μπαίνουν στο χώρο μου, αλλά εγώ ξέρω ακριβώς πού είναι το καθετί...
Αλλά τη βρώμα δεν την μπορώ. Κι εγώ σιχαίνομαι να καθαρίζω, αλλά μόνο όταν είναι βρώμικα. Αν είσαι τακτικός με κάτι τέτοιο, δεν προλαβαίνει να βρωμίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Απλά κάποια θέματα είναι λίγο λιγότερο υποκειμενικά :P

Anyway, για πείτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ώχου βρε παιδιά αναμενόμενο ήταν και κάποιος να μπει και να κουφαθεί απο αυτά που διαβάζει:P:P:P:D:D:D:D
Καλό θα είναι να μην γίνονται τέτοια σχόλια αλλά είναι αναπόφευκτα, πιστεύω πως θα υπάρξουν κι άλλα.
Πέρα απο αυτό δεν βλέπω λόγο να ντραπεί κάποιος, εδώ έχουμε μοιραστεί τόσα και τόσα για μερικά άπλυτα θα ντραπούμε;;)

:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
ακαταστασία οεο κ όταν προστίθεται κ η απροσεξία γίνεται διπλό οεο!!!:clapup:

τελευταίο κατόρθωμα να ψάχνω σαν τρελή τις κάλτσες κ το ρολοϊ μου σήμερα το πρωί για να με ενημερώσει η μάνα μου μόλις τώρα ότι βρέθηκαν κάτω από κάτι στίβες βιβλία στο γραφείο μου:P

αν κ τις περισσότερες φορές δεν χάνω τπτ, ε εντάξει ώρες ώρες απορώ κ γω με μένα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
δε μπορω να καταλαβω τι προβλημα εχουν οι γονεις μου και η αδελφη μου οταν βλεπουν το ακαταστατουτσικο γραφειο μου...:hmm:Ειναι δικο μου το δωματιο,ειναι δικο μου το γραφειο και ειναι δικος μου αυτος ο χωρος...Για αυτο υπαρχει και η πορτα!!:P
Η μαμα μου λεει το φραφειο μου "μοναστηρακι"!!!!Εκει θα βρεις τα παντα!!απο βιβλια μεχρι δε ξερω και γω τι...Δε θεωρω οτι ειναι βρωμικο το δωματιο μου(να ειναι καλα η μανουλα που το καθαριζει!!:D...βεβαια με απειλει οτι δε θα ξαναπατησει στο δωματιο αν δει οτι το γραφειο ειναι ακαταστατο:worry:)...Οταν ομως με πιασει κριση συμαζεματος(ψιλοσπανια ή μετα απο φωνες της μαμας...:P) γινεται τζιτζι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
δε μπορω να καταλαβω τι προβλημα εχουν οι γονεις μου και η αδελφη μου οταν βλεπουν το ακαταστατουτσικο γραφειο μου...:hmm:Ειναι δικο μου το δωματιο,ειναι δικο μου το γραφειο και ειναι δικος μου αυτος ο χωρος...Για αυτο υπαρχει και η πορτα!!:P

Ελα ντε!!! μου λές ??? Κι εγώ το ίδιο δεν μπορώ να καταλάβω...!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πραγματικά πάντως νόμιζα ότι το thread είναι περί ακαταστασίας αλλά έχει και πολύ βρώμα :D .Κάτι βρωμάει εδώ!

Όπως και να έχει. Όντας και εγώ ακατάστατατώς και πλακωθεί άπειρες φορές με την μάνα μου επί του θέματος έχω να σας πω κάτι σαν επιχείρημα.
Η οργανωμένη τάξη κάποιου μπορεί να είναι ακαταστασία για τον άλλον. Τι εννοώ. Η τάξη έχει μια οργάνωση που την αναγνωρίζει αυτός που τα τακτοποιεί. Στην περίπτωση που κάποιος δεν ξέρει το σύστημα τότε το αποτέλεσμα είναι μη λειτουργικότητα. Η ακαταστασία από την άλλη είναι μια άλλη λογική τάξης και οργάνωσης. Αυτή που βασίζεται στην Most recently used.

Προσωπικά επεκτείνω το ζήτημα καρέκλες και κρεμάστες στο πάτωμα. Κάποιος που βλέπει ένα παντελόνι στο πάτωμα θα πει ότι πει. Εγώ ξέρω ότι όταν ξυπνήσω είναι δίπλα μου. Αυτό είναι ένα παράδειγμα. Αντιθέτως όποτε θέλω κάτι από της μάνας μου κυριολεκτικά εκνευρίζομαι.

Το μαγικό μυστικό για μένα για μια λειτουργική ακαταστασία αλλά και τάξη είναι τα λίγα και απαραίτητα. Ειλικρινά πιστεύω ότι η τακτικότητα εφευρέθηκε από αυτούς που δεν πετάνε με τίποτα.

Σχετικά με την καθαριότητα για μένα υπάρουν όρια. Το σπίτι μου στην πάτρα υπήρξε κέντρο δειρχομένων. Λερωνόταν για πλάκα. Σιγά μην το καθάριζα όλη την ώρα. Σε κέρια όμως σημεία υγειηνής δεν τιθόταν θέμα μόλις το έπερνα χαμπάρι. Αλλά δεν θα ξεσκόνιζα ποτέ ενα σημείο που δεν με αφορούσε. Αφού θα ξανασκονιζόταν. Εϊναι σαν το κρεβάτι. Αλλά τα σημεία που ζούσα όπως το γραφείο σφαζόμασταν για να μην αφήνουν υγρά ποτήρια πάνω του και λασπώνει το ποντίκι.

Υπάρχει το βρώμικο και το σιχαμέρο. Το όρια είναι διαφορετικά για τον καθένα αλλά υπάρχουν και κάποια στάνταρ. Με κατατάσω προς το βρώμικος αλλά με τίποτα σιχαμερός.

Σχετικά με την κουζίνα και τις στίβες όποιος θέλει ας δοκιμάσει για ένα μήνα να το πλένει το πιάτο ή να το ξεπλένει με σαπούνι στο καπάκι όσο το πιάτο έχει την θερμοκρασία του φαγητού. Θα δει πόσο ποιο απλά είναι τα πράγματα. Όποιος έχει έρθει σπίτι έχει πανικοβληθεί από την κίνηση αλλά εντυπωσιαστεί από την ταχύτητα που ξεμπερδεύεις. Ουτε στίβες ούτε μπλιαχ λίποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σχετικά με την κουζίνα και τις στίβες όποιος θέλει ας δοκιμάσει για ένα μήνα να το πλένει το πιάτο ή να το ξεπλένει με σαπούνι στο καπάκι όσο το πιάτο έχει την θερμοκρασία του φαγητού. Θα δει πόσο ποιο απλά είναι τα πράγματα. Όποιος έχει έρθει σπίτι έχει πανικοβληθεί από την κίνηση αλλά εντυπωσιαστεί από την ταχύτητα που ξεμπερδεύεις. Ουτε στίβες ούτε μπλιαχ λίποι.

Αυτό το κάνω ενίοτε κι εγώ! Το καλοκαίρι που μαγείρευα πάντα (ή σχεδόν πάντα) το ξέπλενα μετά γιατί ήξερα οτι με τόσες σάλτσες αν το άφηνα το πιάτο θα γινόταν αηδία και θα μου έβγαινε η πίστη να το καθαρίσω. Μετά χαλαρά με ένα πέρασμα με σφουγγάρι με απορρυπαντικό και ήταν τελείως καθαρό. :)

ΥΓ: Το κακό είναι όταν χρησιμοποιείς πολύ αυτό το σύστημα μετά βουλώνει ο νεροχύτης και είναι αηδία. Εμένα πάντα αυτό μου συμβαίνει. :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αυτό το κάνω ενίοτε κι εγώ! Το καλοκαίρι που μαγείρευα πάντα (ή σχεδόν πάντα) το ξέπλενα μετά γιατί ήξερα οτι με τόσες σάλτσες αν το άφηνα το πιάτο θα γινόταν αηδία και θα μου έβγαινε η πίστη να το καθαρίσω. Μετά χαλαρά με ένα πέρασμα με σφουγγάρι με απορρυπαντικό και ήταν τελείως καθαρό. :)

ΥΓ: Το κακό είναι όταν χρησιμοποιείς πολύ αυτό το σύστημα μετά βουλώνει ο νεροχύτης και είναι αηδία. Εμένα πάντα αυτό μου συμβαίνει. :sick:

Μισέλ θα σου πω ένα μυστικό:PΤα υπολείμματα που υπάρχουν στα πιάτα(ακόμη κι αν είναι σάλτσες) δεν τα πετάμε στον νεροχύτη,τα καθαρίζουμε με χαρτί κουζίνας και τα πετάμε στα σκουπίδια,το πιάτο μπαινει στον νεροχύτη στην ίδια κατάσταση που θα το έβαζες και στο πλυντήριο πιάτων, έχοντας δλδ ήδη κάνει την μισή δουλεια.
Και δεν σου κάνω την έξυπνη, έπρεπε πρώτα να βουλώσω όλο το σύστημα αποχέτευσης στο πατρικό μου μέχρι να το μάθω(καλά τότε είχα και το πιο κακό συνήθειο να αδειάζω ό,τι υπήρχε μέσα στις κατσαρόλες στην λεκάνη,γλίτωνα την διπλη δουλειά,άδειασμα κατσαρόλας σε σακούλα,πέταγμα σακούλας στα σκουπίδια.Κι αναρωτιόμουν γιατί δεν το κάνει και η μαμα μου έτσι,μετά κατάλαβα:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ακαταστατη..? ιδιαιτερως...!
¨"βρωμιαρα" ομως ...οχι
ειναι καθαρα θεμα υγιεινης και μονο..ουτε εγω τα παω καλα με τις δουλειες ...αλλα ουτε και εκεινες μαζι μου....προσπαθω ομως.... αρκει να μην εχω να κανω με την κουζινα..αυτον το χωρο τον αφηνω σε αλλα χερια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top