Ξενοφοβία;

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
με ευκαιρια το τοπικ με τους τσιγγανους και το σχολιο της ελεν αν δεν κανω λαθος ειπα να βαλω εδω την ερωτηση: ποσο μας ενοχλουν οι Αλβανοι? Ειναι τελικα θεμα Εθνικοτητας? Μηπως μας ενοχλει ο μη Ελληνας? Ποιος φταιει τελικα εμεις ή εκεινοι?

το ξερω οτι το θεμα ειναι πλατυ και εχει πολλες παραμετρους αλλα ας το προσεγγισουμε οσο το δυνατον καλυτερα και με ηλικρινεια...οχι μονο θεωριες αλλα και συναισθήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Για πάρα πολλά χρόνια έχουμε Ρωσσοπόντιους, Πακιστανους, νέγρους απο διάφορες εθνικότητες κτλ. Οι αλβανοί απο την ώρα που μπήκαν στην Ελλάδα ήταν προκλητικοί και εκνεύρισαν με την συμεριφορά τους τους Έλληνες. Αδειάσαν οι φυλακές και ότι βγήκε απο εκεί εγκαταστάθηκε στην Αθήνα η εγκληματικότητα αυξήθηκε και το κράτος έκανε την πάπια. Φυσικά και όλοι οι αλβανοι δεν είναι κακοί αλλα η συμπεριφορά τους σε γενικά πλαίσια παραμένει προκλητική. Δεν νομίζω ότι δεν μας αρέσει ο μη Έλληνας αλλα είναι μην δουμε κάποιον στραβά. Το κράτος πάντως τρίβει τα χέρια του με τέτοιες καταστάσεις γιατί παράληλα απομακρύνει την κοινή γνώμη απο πάνω του. Κάπιοι καλό είναι να μην ξεχνάνε ποιος τους ταίζει και στην τελική ότι δεν τους προσκαλέσαμε να έρθουν εδώ αλλα μπαίναν παράνομα στην χώρα συνέχεια, οι αλβανοί που δουλεύουν τίμια στην Ελλάδα και πληρώνουν φόρους είναι καλοδεχούμενοι να μείνουν γιατί στην τελική το τι σημαίνει πρόσφυγας το ξέρουμε σαν λαός πολύ καλά, οι άλλοι να πάνε σπίτια τους στην χώρα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Ανοίξαμε τα σύνορά μας και δεχτήκαμε έναν λαό πονεμένο, πεινασμένο και ταλαιπωρημένο και αυτοί το μόνο που ήξεραν να κάνουν για να μας ανταποδώσουν την καλοσύνη μας, ήταν να μας ληστέψουν, να μας βιάσουν, να μας σκοτώσουν.
Φταίμε βέβαια και εμείς που ξαφνικά γίναμε πολύ καλοπερασάκηδες ως λαός και σταματήσαμε να αναλαμβάνουμε αγκαροδουλειές, γιατί βρήκαμε την εύκολη λύση των αλβανών.

Καλά να μας κάνουν λοιπόν, γιατί εμείς τους ανοίξαμε τα σπίτια μας, εμείς τους δεχτήκαμε σαν υπαλλήλους μας προκειμένου να γλιτώσουμε το ΙΚΑ και κάθε είδους εισφορά προς το Δημόσιο που απαιτεί ένας Έλληνας εργαζόμενος και εμείς ήμασταν αυτοί που τους έκαναν μέχρι και σήριαλ, με μεγάλη θεαματικότητα κιόλας!

Προσωπικά, αν και γνωρίζω την παροιμία που λέει ότι όλα τα δάχτυλα δεν είναι ίδια, πιστεύω ότι όλα αυτά τα "δάχτυλα" αν και δεν μοιάζουν μεταξύ τους, συνθέτουν την γνωστή σε όλους μας , μουτζα, την οποία, απαξ και βάλεις αλβανό στο σπίτι σου, θα την φας και θα χτυπάς το κεφάλι σου.

Μπορεί να υπάρχουν και οι εξαιρέσεις για να επιβεβαιώνεται ο κανόνας, αλλά ίσως είναι πιο εύκολο να πετύχεις τους τυχερούς αριθμούς του τζόκερ, παρά τίμιο, αξιοπρεπή και ακομπλεξάριστο αλβανό. Είναι στο αίμα τους.... δυστυχώς. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen :
Ανοίξαμε τα σύνορά μας και δεχτήκαμε έναν λαό πονεμένο, πεινασμένο και ταλαιπωρημένο και αυτοί το μόνο που ήξεραν να κάνουν για να μας ανταποδώσουν την καλοσύνη μας, ήταν να μας ληστέψουν, να μας βιάσουν, να μας σκοτώσουν.
Φταίμε βέβαια και εμείς που ξαφνικά γίναμε πολύ καλοπερασάκηδες ως λαός και σταματήσαμε να αναλαμβάνουμε αγκαροδουλειές, γιατί βρήκαμε την εύκολη λύση των αλβανών.

Καλά να μας κάνουν λοιπόν, γιατί εμείς τους ανοίξαμε τα σπίτια μας, εμείς τους δεχτήκαμε σαν υπαλλήλους μας προκειμένου να γλιτώσουμε το ΙΚΑ και κάθε είδους εισφορά προς το Δημόσιο που απαιτεί ένας Έλληνας εργαζόμενος και εμείς ήμασταν αυτοί που τους έκαναν μέχρι και σήριαλ, με μεγάλη θεαματικότητα κιόλας!

Προσωπικά, αν και γνωρίζω την παροιμία που λέει ότι όλα τα δάχτυλα δεν είναι ίδια, πιστεύω ότι όλα αυτά τα "δάχτυλα" αν και δεν μοιάζουν μεταξύ τους, συνθέτουν την γνωστή σε όλους μας , μουτζα, την οποία, απαξ και βάλεις αλβανό στο σπίτι σου, θα την φας και θα χτυπάς το κεφάλι σου.

Μπορεί να υπάρχουν και οι εξαιρέσεις για να επιβεβαιώνεται ο κανόνας, αλλά ίσως είναι πιο εύκολο να πετύχεις τους τυχερούς αριθμούς του τζόκερ, παρά τίμιο, αξιοπρεπή και ακομπλεξάριστο αλβανό. Είναι στο αίμα τους.... δυστυχώς.  :/
ας παρουμε τα bold με την σειρα που εμφανιζονται...

εδω που μενω εγω παντως δεν ηξεραν να κανουν μονο αυτο ηξεραν και ξερουν να δουλευουν και να κανουν σπιτια και να προκοβουν περισσοτερο απο πολλους τεμπελιδες Ελληνες που κατακληζουν τις καφετεριες στις επαρχιες ψελιζοντας φτηνες δικαιολογιες για το προσωπικο τους δραμα-χαλι

τωρα πια αυτο που λες δεν ειναι εφικτο τουλαχιστον οχι σε μεγαλο βαθμο γιατι τα τελευταια 3 χρονια τα πραγματα εχουν αλλαξει πολυ και υπαρχει μεγαλος ελεγχος

...στο αιμα τους? ελπιζω να ναι απλα μια εκφραση που χρησιμοποιεις...ημαρτον πια!

συμφωνω σε πολλα απο αυτα που ειπες, καταλαβαινω τον θυμο καποιων αλλα δεν υπαρχει λογος γενικευσης, ειναι γεγονος αυτο που λεει ο Γιαννης για τους κρατουμενους των αλβανων αλλα δεν ειναι μονο αυτοι ΕΠΙΜΕΝΩ υπαρχουν αξιοπρεπεστατες οικογενειες που τα χουν καταφερει θαυμασια στην χωρα μας!!. Ακομη ας μην ξεχναμε οτι στην Αλβανια υπαρχουν και Βορειοηπειρωτες με τελειως διαφιρετικη συμπεριφορα μια και νιωθουν διαφορετικα στην Ελλαδα απο οτι νιωθει ενας Αλβανος, αλλο αν εμεις τους ονομασαμε ολους Αλβανους...ντροπη μας! Συμφωνω με Γιαννη: "οι αλβανοί που δουλεύουν τίμια στην Ελλάδα και πληρώνουν φόρους είναι καλοδεχούμενοι να μείνουν γιατί στην τελική το τι σημαίνει πρόσφυγας το ξέρουμε σαν λαός πολύ καλά, οι άλλοι να πάνε σπίτια τους στην χώρα τους"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcelain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
//edit by gademis : Το σχόλιο αυτό παραβίαζε τον 1ο κανονισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χωρις να εχω διαβασει τα υπολιπα ( ρε παιδια μην κανετε μαγαλα post, αποθητε τον κοσμο αμα βαριετε την σιγκεκριμενοι χρονικη στιγμη...)

Οι Αλαβανοι ειναι που φταινε. Με ολους τους αλλους τα παμε μελι γαλα. Πρωσοπικα εχω πολους φιλους απο αλλες χωρες, με αλβανο ποτε δεν προκειτε. Μα οπως και να το κανουμε, τους αφησαμε να μενουν στην χωρα μας, τους δινουμε δουελεια, βγαζουν λεφτα χαρη σε εμας και ερχονται και μας το παιζουν μαγκες, μας βρηζουν και αρχηζουν τσακομους... Κατσε ρε συ, σκευτικες τι θα εισουν χωρις εμενα; Μας κλεβουν και της δουλειες απο πανω. Το εχουν παρατραβιξει... Δεν εχουν επιπεδο. Ακομα και οι ανθροποφαγοι και οι απολιτιστοι μπροστα στους Αλβανους εχουν πολυ καλο επιπεδο. Μα τωρα πανε καπου και αρχιζουν να φωναζουν λες και ειναι στα κατσικοβουνια και φωναζουν στον τσοπανοι στο απεναντι βουνο... Πιος αλλος το κανει αυτο; Της ζημιες που κανουν πιος αλλος τις κανει; ΕΛΕΟΣ!
Ολοι οι αλλοι λαοι ερχονται και καταλαβενουν οτι δεν μπορουν να κανουν οτι τους κατευει, υπαρχουν φραγμοι. Ομως οι αλβανοι το παραπανε.
Να φανταστιτε πριν 2-3 μηνες ειμουν στο χσολειο και ερχετε ενας Αλβανος και μου λεει να κανω πιο εκει, Πιος εισαι εσυ του λεω; Ο θεος; Πηγενε εσυ απο παραεκει. Και για να μην τα πολυ λογο καταληχαμε αυτος στο πατωμα κρατοντας τα γενιτικα του οργανα (απο γονατια) και με ενα καρουμπαλο (κεφαλια) και εγω να του λεω, Πριν κανεις σκεψου, Σκεψου οτι ζεις χαρη σε εμενα και σε καθε Ελληνα, και το οτι εισαι μεγαλυτερος μου (2 χρονια) δεν παει να πει οτι εισαι δυνατοτερος, δυνατος ειναι αυτος που εχει δυνατο μυαλο. Μονο ετσι βαζουν μυαλο... Με 2 Αλβανους εχω τσακοθει και αυτοι οι δυο ειναι οι μονοι Αλβανοι που εχουν μαζευτοι απο τοτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ναι ρε ήρθαν οι αλήτες στα αγγελούδια τους Έλληνες και είδες συμπεριφορά? ου να μου χαθούνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Παιδιά παρακαλώ όχι ειρωνικά σχόλια.. μιλάτε με επιχειρήματα αλλιώς θα το κλειδώσω...

Προληπτικά και φιλικά,
emufear.

//edit:
Όσον αφορά τους Αλβανούς έχω γνωρίσει και "καλούς" Αλβανούς και "κακούς" Αλβανούς. Είναι γεγονός πως προκαλούν πολύ περισσότερα προβλήματα από τους υπόλοιπους οικονομικούς μετανάστατες αφενός γιατί αρκετοί Αλβανοί από αυτούς που ήρθαν ήταν από τις φυλακές και αφετέρου γιατί οι συνθήκες ζωής τους στην Ελλάδα είναι μέτριες προς άθλιες σε συνδυασμό με το ότι είναι ο πολυπληθέστερος ξένος λαός εν Ελλάδι.

Πάντως, με έχουν κυνηγήσει Αλβανοί για ξυλοδαρμό και έχει προσπαθήσει να με ληστέψει Αλβανός με μαχαίρι. Επίσης, πρόπερσι χρειάστηκε να προστατέψω το μικρό αδερφό μιας συμμαθήτριας μου και να τον οδηγήσω ως το σπίτι του γιατί τον απειλούσαν μπροστά μου 4 Αλβανοί συνομήλικοι του. Επίσης, ήταν πολύ λυπηρό, μια φορά περνούσα από το παλιό μου δημοτικό και βρήκα 4 αλβανάκια 9 χρονών να προπηλακίζουν και να απειλούν ένα μικρό αγοράκι 6 χρονών, αν δεν περνούσα από κει τυχαία εγώ.. (δεν το παίζω ήρωας απλά το αναφέρω). Σε κολλητό μου φίλο που είχε προσλάβει μια ολόκληρη οικογένεια για εργάτες και τους έδινε και τσάμπα σπίτι να μένουν, τον λήστεψαν και έκλεψαν πάρα πολλά αντικείμενα όχι μόνο χρηματικής αλλά και συναισθηματικής αξίας. Συνελήφθησαν τελικά μαζί με την υπόλοιπη σπείρα που λήστευε την περιοχή που ζω στην Κρήτη. Έχω και παρά πολλά τέτοια γεγονότα.

Αυτό δε σημαίνει βεβαίως βεβαίως ότι οι Αλβανοί έχουν στο αίμα τους το έγκλημα και την κακία και πως οι Έλληνες είναι καλύτεροι.

Όμως κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά. Ακόμα και από στοιχεία της αστυνομίας μπορείτε να δείτε ποιο ποσοστό της εγκληματικότητας αντιπροσωπεύουν οι Αλβανοί στην Ελλάδα.
Προσωπικά πάντως δεν έχω συμπάθειες και αντιπάθειες σε λαούς αλλά σε ανθρώπους... :)

My 2 cents.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Οκ ας πω την άποψη μου.
Λοιπόν, η Ελληνική κοινωνία είναι πολύ κλειστή και ξενοφοβική. clear?
Ωστόσω υπάρχουν αρκετές μειονότητες, νέγροι, πακιστανοί κλπ κλπ. Πιστεύω πως οι άνθρωποι δεν ενοχλούν κανέναν. (εκτός από τον κάλλο των εθνικιστικών οργανώσεων :whistle:)
Η μεγαλύτερη μειονότητα είναι οι Αλβανοί. Ήταν πολύ λάθος η τότε κίνηση να ανοίξουν τα σύνορα και να περάσουν όλοι οι φυλακισμένοι.. Όμως τα επόμενα χρόνια ήρθαν και οικογενειάρχες οι οποίοι και δούλευαν, και πλήρωναν τους φόρους τους. Όταν όμως φέρεσαι έτσι άσχημα σε μια μειονότητα, όπως οι Έλληνες στην αλβανική μειονότητα, φυσικό είναι να αντιδράσουν.
Και εμένα με ενοχλούν με την αγενή συμπεριφορά τους, όπως με ενοχλούν και διάφοροι Έλληνες με την ίδια συμπεριφορά. Κι εμένα με ενοχλεί να βλέπω διάφορους μάγκες και "δήθεν" Αλβανούς, όμως κι εμείς έχουμε Έλληνες ψευτόμαγκες και περισσότερους μάλιστα. Εκεί όμως δεν λέμε τίποτα...
Εμένα αυτά με ενοχλούν...
Το ξέρω ότι το πρόβλημα είναι μεγάλο, έπρεπε να ελέγχονται οι άνθρωποι πριν περάσουν τα σύνορα. Απο κει και πέρα τι να κάνει το κράτος? Αφού έκανε την γκάφα να ανοίξει τα σύνορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως σε κάθε λαό, και τον δικό μας μαζί υπάρχουν και τίμιοι άνθρωποι και απατεώνες επίσης. Το γεγονός οτι Πακιστανοί, Ινδοί (τους πάω πολύ αυτούς τους ανθρώπους) κ.α. δεν ακούγονται να κάνουν φασαρίες ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι για να έρθουν απο την χώρα τους εδώ περάσανε 10 θάλλασες και 10 στεριές σε αντίθεση με τους Αλβανούς που βρίσκονται δίπλα μας.
Υπάρχουν πολλοί καλοί οικογενιάρχες Αλβανοί που δεν πειράζουν κανένα και ζούνε τίμια και τους οποίους σέβομαι, όμως υπάρχουν και αρκετοί δυστυχώς (δεν γνωρίζω που οφείλεται αυτό) που προτιμάνε την παρανομία και τις βιοπραγίες και δεν ενδιαφέρονται διόλου για το αν βρίσκονται μετανάστες σε ξένη χώρα στην οποία ήρθανε περπατώντας απο τα βουνά (οι περισσότεροι αυτής της κατηγορίας αυτό εκαναν...) και νομίζουν πως κάποια στιγμή θα μας πάρουνε τα σπίτια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μήπως να τους χτίζαμε και ένα άγαλμα για τον αγώνα τους? Μιλήσατε για την Ελληνική μειωνότητα στην Αλβανία, ξεχάσατε τι τους κάνουν εκεί? Κέρδισε η Αλβανία την Ελλάδα πυροβολούσαν οι Αλβανοί τα σπίτια των Ελλήνων. Εκλογές είχαν σκοτώσαν Έλληνα φρουρό πρεσβείας και ξυλοκόπισαν βουλευτή. Πάει Ελληνικό συνεργείο σταθμού να τραβήξει πλάνα και τους σαπίζουν στο ξύλο μιλώντας τους Ελληνικά. Οι Αλβανοί βρήκαν ένα ξέφρακο αμπέλι και αλλωνίζουν κάπιοι ήταν φυλακή εκεί τους ελευθέρωσαν και όταν τους ξαναπιάσαν τους απέλασαν απλά για να γυρίσουν μετά απο 1-2 μέρες πίσω να κάνουν τα ίδια. Τόσο αθώοι είναι που το Ελληνικό κράτος θα χτήσει φιλακές στην Αλβανία. Σίγουρα υπάρχουν και καλοί Αλβανοί αλλα ποτέ δεν έχουν βγεί μπροστά να αδειάσουν τους συμπατριώτες τους που προκαλούν γιατί δεν τους κόβει και ιδιαιέτερα. Δεν λεώ να γίνουμε ακροδεξιοίκαι να τους σαπίζουμε όπου τους βλέπουμε αλλα να μην τους δώσουμε και συνχωροχάρτι για όσα έχουν κάνει. Ο ρατσισμός είναι ένα μονοπάτι που καταλήγει σε αδιέξοδο και κάπιοι απο αυτούς ήρθαν σαν πρόσφυγες και πρέπει να το σεβαστούμε αυτό. Σε ένα κήπο όλα τα χόρτα δεν είναι ίδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου εμείς οι Έλληνες ως λαός είμασταν ,είμαστε και θα είμαστε βαθύτατα ρατσιστές και όχι μόνο με τους ξένους. Η ιστορία μας έχει αποδείξει ότι είμαστε ρατσιστές και με τους άλλους Έλληνες . Θα αναφέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα: μετα την μικρασιατική καταστροφή οι έλληνες πρόσφυγες όπως γνωρίζουμε <<κατέκλυσαν>> την Ελλάδα κατά χιλιάδες. Το ξέρετε ότι όλοι τότε τους θεωρούσαν ξένους , τούρκους κτλ; Κανείς δεν τους ήθελε κοντά του , κανείς δεν τους βοηθούσε. Αν δεν ηταν ο Βενιζέλος να τους βοηθήσει ,δεν ξέρω που θα βρίσκονταν τώρα όλοι αυτοί οι πρόσφυγες. Έχω προσωπική εμπειρία από τον πατέρα μου που είναι Κύπριος , εργάζεται ως καθηγητής εδώ και 30 χρόνια στην Ελλάδα . Ξέρετε πόσες φορές έχει ακούσει να του λένε ότι ήρθε αυτός από την Κύπρο εδώ και τους έφαγε τη θέση;
Όσον αφορά τους Αλβανούς , δε λέω φταίνε κι αυτοί όμως το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το φέρουμε εμείς , γιατί από την πρώτη στιγμή τους αντιμετωπίσαμε ως ζώα , τους εκμεταλευτήκαμε , τους ταπεινώσαμε . Έχουν καταδικαστεί δεκάδες Αλβανοί άδικα. Για ρίξτε μια ματιά σ'αυτό το άρθρο:
https://www.iospress.gr/ios2005/ios20050626.htm
Έχω ένα φίλο ο οποίος είναι αξιωματικός αστυνομίας και μου λέει αλλιώς συμπεριφέρονται σε έναν Έλληνα παρά σε έναν Αλβανό. Ο αλβανός τρώει ξύλο από τους αστυνομικούς μόνο και μόνο επειδή είναι αλαβανός , ανεξαρτήτως τι έχει κάνει...
Η ελληνική κοινωνία δυστυχώς δεν αντέχει τη διαφορετικότητα , δε γνωρίζει τι είναι ανθρώπινα δικαιώματα και είναι βαθύτατα συντηρητική , ξενοφοβική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Σε σχέση με το εγκληματικό στοιχείο που λένε μερικοι πιο πάνω, αυτό πιστέυω οτι δέν έχει να κάνει με την εθνικότητα αλλά είναι ίδιο σχεδόν κάθε μεταναστευτικού κύματος. Μήν ξεχνάτε οτι οι μετανάστες είναι άνθρωποι αρκετά φτωχοί για να αφήσουν τη χώρα τους. Είναι αναμενόμενο το εγκληματικό στοιχείο να υπάρχει σε μεγαλύτερη περιεκτηκότητα στους μετανάστες και ειδικά εναντίων ενός κάμποσο ξενοφοβικού λαού οπως είμαστε οι ελληνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πριν απο αρκετά χρόνια είχα διαβάσει μια έρευνα που έλεγε ότι η "καθαρότητα" του πληθισμούς (Έλληνες γεννημένοι Ελλάδα με Έλληνες γονείς) άγγιζε το 98,5% του πληθυσμού. Δεν γίνεται ξαφνηκά αυτό το ποσοστό να πέσεις στο 75% και να μην υπάρχει αντίδραση. Σίγουρα το βλέπουμε σαν λαός σαν εισβολή στο σπίτι μας. Η πολιτεία πάντως την άφησε! (οοπς λάθος ακούστηκε :redface:), τέλος πάντων την επέτρεψε την μετανάστεψη λόγο υπογενιτικότητας. Τα παιδιά των παιδιών των Αλβανών θα είναι Ελληνες πολίτες με γονείς Έλληνες και το Αλβανικό στοιχείο θα είναι απλά ο τόπος καταγωγής των παππούδων τους. Όσο αφορά την εγκληματικότητα πιστέυω ότι έχει μειωθεί αισθητα σε σχέση με κάποια χρόνια πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγώ δεν είμαι ρατσίστρια... αυτοί είναι Αλβανοί :oops:


Λοιπόν...και για να απαντήσω σοβαρά....
Δε θεωρώ ότι η χώρα μας είναι ρατσιστική ούτε ξενοφοβική....
Και αυτό αποδεικνύεται ότι τόσα χρόνια είχαμε ένα σωρό άλλες εθνικότητες και δεν υπήρχε πρόβλημα ποτέ... τους αποδεχτήκαμε χωρίς πολλά πολλά...
Τούρκοι, Πολωνοί, Κινέζοι, Πακιστανοί, Κούρδοι, Παλαιστίνιοι, Ρουμάνοι και ένα σωρό άλλοι λαοί έχουν βρει καταφύγιο στην χώρα μας, είτε πρόκειται για πολιτικούς είτε για οικονομικούς λόγους...
Μοιραστήκαμε μαζί τους τις δουλειές μας, τα σπίτια μας, την κουλτούρα τους και τη δική μας κουλτούρα. Τους βάλαμε στα σχολεία μας, στη ζωή μας και όλα αυτά χωρίες δυσφορίες και χωρίς κανένα πρόβλημα.

Κάπου διάβασα ότι δεν τους προσκαλέσαμε....
Λάθος! Οι μεγαλύτεροι ίσως θυμούνται τον σάλο που είχε γίνει οταν γνωστός πολιτικός (δεν αναφέρω το όνομα του για ευνόητους λόγους) που ήταν μέλος της κυβέρνησης και δει υπουργός, απροκάλυπτα ΠΡΟΣΚΑΛΕΣΕ τους Αλβανούς να έρθουν στη χώρα μας.
Και ειλικρινά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να τους έχουμε ΚΑΙ αυτούς εδώ, τη στιγμή που ήδη έχουμε τόσους και τόσους άλλους....
Δεν είναι ούτε μυστικό ούτε ψέμα ότι τότε ο Μπερίσα άνοιξε τις φυλακές και μας έστειλε δωράκι - πακετάκι ότι υπήρχε σε πληθώρα στην χώρα του.... τους εγκληματίες!

Ναι σίγουρα.. υπάρχουν και οι οικογένειες που ήρθαν στην συνέχεια και οι οποίοι κυριολεκτικά κρύβονται από την ίδια την φατρία τους!
Ναι σίγουρα, φταίνε οι Έλληνες που στο όνομα του φτηνού εργατικού δυναμικού, τους εκμεταλεύονται στο έπακρο
όμως αν το σκεφτείτε... και οι Πακιστανοι δεν πεινάνε που έχουν κατακλύσει τα φανάρια?
Εχω προσωπική ιστορία με Αλβανό που τελικά εμένα τουλάχιστον μου αποδεικνύει ότι δεν φταίει η πείνα και η εξαθλίωση τους για την αλητεία τους αλλά η ράτσα τους.

Εν συντομία μόνο η ιστορία....
Ο πατέρας μου ήθελε βοήθεια για τον κήπο στο εξοχικό...
όπως όλοι στην εκεί περιοχή πήρε έναν Αλβανό να τον βοηθήσει...
Τον πλήρωσε με το μεροκάματο που θα έπερνε ένας Ελληνας, τον έβαλε μέσα στο σπίτι του, και τον τάισε στο ίδιο τραπέζι που τάιζε τις κόρες του (την αδερφή μου και εμένα)
Τον είχε επί ένα μήνα σαν "ψυχοπαίδι" του και του έδεινε δουλειά, φαγητό, μεροκάματο σοβαρό, τον εξόπλισε με ρούχα, οικιακά σκεύη και ένα σωρό άλλα καλούδια....
Το ευχαριστώ του Αλβανού ήταν να έρθει με μια παρέα 10 ατόμων σε ώρα που έλειπε ο πατέρας μου από το σπίτι και ήταν μόνο η μάνα μου με μια αδερφή της και να μπει μέσα άνετος γνωρίζοντας φυσικά όλα τα κατατόπια και να βάλει μαχαίρι στο λαιμό της Θείας μου και να της ζητάει λεφτα.....
Το σκηνικό έληξε με την μάνα μου να του έχει καρφωμένο ένα αεροβόλο στο κεφάλι....(φυσικά δεν τον πυροβόλησε, ίσα που τον τρόμαξε για τα καλά και τον οδήγησε έξω από το σπίτι όπου και μετά αμπαρώθηκαν οι δυό τους μέχρι να έρθει η αστυνομία)

Σόρρυ δηλαδή.... αλλά γιατί να πρέπει να έχει ο άλλος αεροβόλο για να γλυτώσει μέσα στο ίδιο του το σπίτι??

Δεν είναι ξενοφοβία να έχεις ένα σωρό λαούς μέσα στο σπίτι σου και να μην θέλεις έναν συγκεκριμένο λαό... είναι το αίσθημα της επιβίωσης μέσα στο ίδιο σου το σπίτι όταν βλέπεις ότι κινδυνευεις!
Δεν μπορώ να δεχτώ ότι είμαι ρατσίστρια όταν δεν έχω πρόβλημα με όλους τους άλλους και έχω πρόβλημα με τους Αλβανούς.
Απλά δεν είμαι και διατεθημένη να αρχίζω να ψάχνω ποιός είναι ο "καλός" Αλβανός... είναι σαν να ψάχνεις καρφίτσα στα άχυρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ουπς λιγο μεγάλο βγήκε το κείμενο....
είναι όμως η αγανάκτηση... sorry!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Μήπως να τους χτίζαμε και ένα άγαλμα για τον αγώνα τους? Μιλήσατε για την Ελληνική μειωνότητα στην Αλβανία, ξεχάσατε τι τους κάνουν εκεί? Κέρδισε η Αλβανία την Ελλάδα πυροβολούσαν οι Αλβανοί τα σπίτια των Ελλήνων. Εκλογές είχαν σκοτώσαν Έλληνα φρουρό πρεσβείας και ξυλοκόπισαν βουλευτή. Πάει Ελληνικό συνεργείο σταθμού να τραβήξει πλάνα και τους σαπίζουν στο ξύλο μιλώντας τους Ελληνικά. Οι Αλβανοί βρήκαν ένα ξέφρακο αμπέλι και αλλωνίζουν κάπιοι ήταν φυλακή εκεί τους ελευθέρωσαν και όταν τους ξαναπιάσαν τους απέλασαν απλά για να γυρίσουν μετά απο 1-2 μέρες πίσω να κάνουν τα ίδια. Τόσο αθώοι είναι που το Ελληνικό κράτος θα χτήσει φιλακές στην Αλβανία. Σίγουρα υπάρχουν και καλοί Αλβανοί αλλα ποτέ δεν έχουν βγεί μπροστά να αδειάσουν τους συμπατριώτες τους που προκαλούν γιατί δεν τους κόβει και ιδιαιέτερα. Δεν λεώ να γίνουμε ακροδεξιοίκαι να τους σαπίζουμε όπου τους βλέπουμε αλλα να μην τους δώσουμε και συνχωροχάρτι για όσα έχουν κάνει. Ο ρατσισμός είναι ένα μονοπάτι που καταλήγει σε αδιέξοδο και κάπιοι απο αυτούς ήρθαν σαν πρόσφυγες και πρέπει να το σεβαστούμε αυτό. Σε ένα κήπο όλα τα χόρτα δεν είναι ίδια


Γιαννη, συμφωνώ μαζί σου, και υπογραμμίζω την τελευταία σου πρόταση, διότι υπάρχουν ορισμένα "αγριόχορτα" που ξέρουν να καμουφλάρονται εξαιρετικά καλά και να περνάνε ως αθώα "χορταράκια" και φυσικά αυτό ισχύει για όλους, αλβανούς, έλληνες, πράσινους, κόκκινους, κίτρινους κ.λ.π.
Η ίδια η ιστορία έχει δείξει, πόσο "άτιμος" λαός είναι ο αλβανικός λαός, ίσως όχι άδικα, γιατί το καθεστός τους πάντα ήταν σκληρό και απόλυτο, και γι'αυτό gillie όταν λέω ότι το έχουν στο αίμα τους, το εννοώ. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και ο ελληνικός λαός έχει περάσει δύσκολα χρόνια, με συνεχείς πολέμους, πείνα και δυστυχία, αλλά ποτέ δεν μας αντιμετώπισαν οι άλλες χώρες που βρεθήκαμε στα εδάφη τους ως μετανάστες (βλέπε Γερμανία, Αμερική, Αυστραλία κ.λ.π.) με τόση καχυποψία και "μίσος" όπως εμείς τους αλβανούς. Γιατί άραγε? Μήπως επειδή εμείς σεβαστήκαμε τους ίδιους και τις χώρες τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen :
Γιαννη, συμφωνώ μαζί σου, και υπογραμμίζω την τελευταία σου πρόταση, διότι υπάρχουν ορισμένα "αγριόχορτα" που ξέρουν να καμουφλάρονται εξαιρετικά καλά και να περνάνε ως αθώα "χορταράκια" και φυσικά αυτό ισχύει για όλους, αλβανούς, έλληνες, πράσινους, κόκκινους, κίτρινους κ.λ.π.
Η ίδια η ιστορία έχει δείξει, πόσο "άτιμος" λαός είναι ο αλβανικός λαός, ίσως όχι άδικα, γιατί το καθεστός τους πάντα ήταν σκληρό και απόλυτο, και γι'αυτό gillie όταν λέω ότι το έχουν στο αίμα τους, το εννοώ. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και ο ελληνικός λαός έχει περάσει δύσκολα χρόνια, με συνεχείς πολέμους, πείνα και δυστυχία, αλλά ποτέ δεν μας αντιμετώπισαν οι άλλες χώρες που βρεθήκαμε στα εδάφη τους ως μετανάστες (βλέπε Γερμανία, Αμερική, Αυστραλία κ.λ.π.) με τόση καχυποψία και "μίσος" όπως εμείς τους αλβανούς. Γιατί άραγε? Μήπως επειδή εμείς σεβαστήκαμε τους ίδιους και τις χώρες τους?

Οι πολιτισμένοι λαοί δέκτηκαν τους Έλληνες μετανάστες με εξαίρεση τα ζώα τους Τούρκους που σε μια ακόμα κρίση ανθρωπειάς κατέσφαξαν αρκετές χιλιάδες Έλληνες στα παράλια. Τελικά είναι κάποιες φορές να το έχει ο άλλος στο αίμα του η απλά να ταιριάζουν οι περιστάσεις? Ιδού η απορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
για μενα το μεγαλυτερο προβλημα με τους Αλβανους ειναι οτι πολλοι απο αυτους για καποιον λογο ειδαν εκδικιτικα τους Ελληνες, ισως απο ζηλεια, ισως επειδη δεν υπηρχε κατανοηση απο πολλους απο εμας, ισως και επειδη η γραφειοκρατεια μας τους ταλαιπωρισε οπως αλλωστε και εμας και εχουν την ταση να θεωρουν οτι μονο εκεινοι ταλαιπωρουνται και κανεις αλλος, ασε που εγιναν πολλα λαθη και απο τις δυο κυβερνησεις...ενα ειναι συγουρο δεν φταινε ολοι και κατι πρεπει να γινει...η κατασταση εχει ξεφυγει και φταιμε ολοι για αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie :
...ενα ειναι συγουρο δεν φταινε ολοι και κατι πρεπει να γινει...η κατασταση εχει ξεφυγει και φταιμε ολοι για αυτο!



Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο φταίω εγώ, που κινδυνεύει η σωματική μου ακεραιότητα, η ζωή μου και οι ζωές όσων αγαπώ, η περιουσία μου και η ψυχική μου υγεία, επειδή ένας "ταλαιπωρημένος/πεινασμένος/χωρίς παιδεία" λαός, έφυγε από την χώρα του και ήρθε στην δική μου για ένα καλύτερο μέλλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top