Δικαιώματα πάνω σε ασθενείς

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
δεν ξέρω αν το θέμα έχει να κάνει με τον τίτλο, ούτε αν το έχω βάλει στην σωστή ενότητα (νανι καλά οι mod που θα το διορθώσουν):P

άκουσα εχτές για μια οικογενεια στην αμερική, στην οποία οι γονείς του παιδιού αποφάσισαν να του αφαιρέσουν τα γεννητικά όργανα, όπως επίσης και το στήθος και του έδωσαν τεστοστερόνη για να αργοπορήσουν την ανάπτυξη του παιδιού, με την σύμφωνη γνώμη των γιατρών κ εντελώς νόμιμα.
ο λόγος αυτής της απόφασης ήταν το γεγονός ότι το κοριτσάκι, τώρα 9 χρονών, πάσχει από μια εγκεφαλική ασθένεια, και έχει μείνει ακόμα στο ψυχοκινητικό στάδιο των 3 μηνών. δεν περπατάει, δεν μιλάει, δεν μπορεί καν να κρατήσει το κεφάλι της όρθιο.

οι γονείς υποστηρίζουν ότι το έκαναν για να μπορεί να μείνει πάντα παιδί και να την προσέχουν κάλύτερα λόγω λιγότερων τεχνικών προβλημάτων. κάποιοι υποστηρίζουν ότι δεν είχαν το δικαίωμα και ότι το έκαναν για δικιά τους ευκολία.

ποια η άποψή σας περί αυτού;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
δεν ξέρω αν το θέμα έχει να κάνει με τον τίτλο, ούτε αν το έχω βάλει στην σωστή ενότητα (νανι καλά οι mod που θα το διορθώσουν):P

άκουσα εχτές για μια οικογενεια στην αμερική, στην οποία οι γονείς του παιδιού αποφάσισαν να του αφαιρέσουν τα γεννητικά όργανα, όπως επίσης και το στήθος και του έδωσαν τεστοστερόνη για να αργοπορήσουν την ανάπτυξη του παιδιού, με την σύμφωνη γνώμη των γιατρών κ εντελώς νόμιμα.
ο λόγος αυτής της απόφασης ήταν το γεγονός ότι το κοριτσάκι, τώρα 9 χρονών, πάσχει από μια εγκεφαλική ασθένεια, και έχει μείνει ακόμα στο ψυχοκινητικό στάδιο των 3 μηνών. δεν περπατάει, δεν μιλάει, δεν μπορεί καν να κρατήσει το κεφάλι της όρθιο.

οι γονείς υποστηρίζουν ότι το έκαναν για να μπορεί να μείνει πάντα παιδί και να την προσέχουν κάλύτερα λόγω λιγότερων τεχνικών προβλημάτων. κάποιοι υποστηρίζουν ότι δεν είχαν το δικαίωμα και ότι το έκαναν για δικιά τους ευκολία.

ποια η άποψή σας περί αυτού;:hmm:
Αρχικά ο σωστός τίτλος (ορθογραφικά) είναι αυτός που βλέπεις απάνω... ;)


Κοίτα, αναμφίβολα έχεις πολύ πιο εύκολα υπό την επίβλεψή σου ένα παιδί, παρά έναν έφηβο. Καλά, όταν γίνει ενήλικας δεν το συζητάμε πλέον... Αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς, τουλάχιστον στην πλειονότητα των περιπτώσεων. Άρα λοιπόν, θα μπορούσε κάλλιστα να το έκαναν για τη δική τους ευκολία. Τώρα μου έρχεται στο νου ο όρος "υπερπροστασία". Μήπως ήταν αποτέλεσμα υπερπροστασίας; Υπερβολικής αγάπης; Ίσως ναι, ίσως πάλι να το έκαναν και για τη δική τους ευκολία... :hmm:

Όπως και να 'χει, για να περάσω στην κριτική, δεν βλέπω το παιδί δεν έχει κερδίσει κάτι... Ίσα ίσα που της έχουν στερήσει ένα σημαντικό κομμάτι της ζωής της. Ωραία, θα παραμείνει υπό την προστασία των γονιών της για μεγάλο χρονικό διάστημα, ίσως και για όλη της τη ζωή (γιατί δεν ξέρουμε και μέχρι πότε θα ζήσει). Εδώ τίθονται δύο θέματα (τουλάχιστον).

Πρώτον
Τι γίνεται μετά; Οι γονείς της δεν θα μπορούν να τη φροντίζουν εις αεί - με δεδομένο ότι θα ζήσει και το κορίτσι. Τι γίνεται ύστερα από αυτό; Το κορίτσι δεν θα μπορέσει να φροντίσει τον εαυτό του. Εγώ απλώς θέτω το ερώτημα, δεν θέλω καν να φανταστώ τα πιθανά σενάρια.. :(

Δεύτερον
Γιατί να στερηθεί την υπόλοιπη ζωή της; Δεν έχει δικαίωμα σε όλα τα υπόλοιπα; Να κάνει κοινωνικές συναναστροφές, να ερωτευθεί, να γίνει υπεύθυνη, να αυτονομηθεί, να σπουδάσει, να δουλέψει, να φτιάξει οικογένεια... Όλοι δεν έχουμε δικαίωμα στη ζωή;


Γενικότερα, στο θέμα αυτό αναγάγονται πολλοί προβληματισμοί, όπως παραδείγματος χάριν η ευθανασία...

Όσον αφορά την περίπτωση που παραθέτει η travel, η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν έχουν δικαίωμα να επέμβουν στη ζωή της.. Και μάλιστα το κορίτσι ήταν υγιέστατο, έτσι δεν είναι; [edit: Όχι, είχε πρόβλημα τελικά, απλά εγώ δεν είμαι προσεκτικός :P] Άρα, γιατί να επέμβουν; :worry:


Όσον αφορά το θέμα γενικότερα, οι απόψεις διίστανται, δεν είναι εύκολο να πεις "ΝΑΙ" ή "ΟΧΙ", αν δεν το καλοσκεφθείς και δεν ακούσεις άλλες απόψεις... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
μα η μικρή θα μείνει για πάντα 3μηνών(νοημοσύνη )!
σύμφωνα με αυτό όταν θα είναι περίπου 30 θα σκέφτεται σαν 5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Όσον αφορά την περίπτωση που παραθέτει η travel, η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν έχουν δικαίωμα να επέμβουν στη ζωή της.. Και μάλιστα το κορίτσι ήταν υγιέστατο, έτσι δεν είναι; Άρα, γιατί να επέμβουν; :worry:

Σορρυ, αλλά εγώ γιατί κατάλαβα ότι λόγω του ότι πάσχει από μία
εγκεφαλική ασθένεια το παιδί, οι γονείς αποφάσισαν να κάνουν ότι έκαναν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
giorgo, το παιδί έτσι γεννηθηκε, έχει το μυαλό μωρού 3 μηνών.
crazyhelen οι γονεις το αποφάσισαν αυτό για να μπορούν να το προσέχουν.

εμένα πάντως μου φαίνεται παράλογο. αν ήταν έτσι ευκολο, τότε γιατί δεν δίνουν το δικαίωμα της ευθανασίας σε κάποιον που το ζητάει για να πεθάνει με αξιοπρέπεια;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σορρυ, αλλά εγώ γιατί κατάλαβα ότι λόγω του ότι πάσχει από μία
εγκεφαλική ασθένεια το παιδί, οι γονείς αποφάσισαν να κάνουν ότι έκαναν?
Εχμ, μάλλον.. :redface: Απροσεξία..

ο λόγος αυτής της απόφασης ήταν το γεγονός ότι το κοριτσάκι, τώρα 9 χρονών, πάσχει από μια εγκεφαλική ασθένεια, [highlight]και έχει μείνει ακόμα στο ψυχοκινητικό στάδιο των 3 μηνών. δεν περπατάει, δεν μιλάει, δεν μπορεί καν να κρατήσει το κεφάλι της όρθιο[/highlight].
Αλλά έτσι όπως το παραθέτει, εγώ υπέθεσα ότι αυτά που έχω επισημάνει ήταν αποτέλεσμα αυτών που έκαναν οι γονείς της.. Εκτός κι αν μ'έχει βαρέσει η νύστα κατακέφαλα.. :P
Έχω άδικο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Υπαρχει καποιο λινκ για αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δες εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εχμ, μάλλον.. :redface: Απροσεξία..


Αλλά έτσι όπως το παραθέτει, εγώ υπέθεσα ότι αυτά που έχω επισημάνει ήταν αποτέλεσμα αυτών που έκαναν οι γονείς της.. Εκτός κι αν μ'έχει βαρέσει η νύστα κατακέφαλα.. :P
Έχω άδικο; :hmm:


Ναι!:P

Λεει οτι ο λογος της αποφασης ειναι η αρρωστια της κοπελας.

Εμενα παντως με σοκαρε αυτο χτες που το διαβασα. Ηθελα να το ποσταρω στο στεκι αλλα δεν εβρισκα ενα σχολιο να κανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
.....αν ήταν έτσι ευκολο, τότε γιατί δεν δίνουν το δικαίωμα της ευθανασίας σε κάποιον που το ζητάει για να πεθάνει με αξιοπρέπεια;:worry:

Έλα ντε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Την είδηση την άκουσα στο ραδιόφωνο...
το κοριτσάκι έχει γεννηθεί με πρόβλημα και θα έμενε για πάντα σε νοητική ηλικία 3 μηνών!

Τώρα, αν αυτό που έκαναν οι γονείς της είναι σωστό... δε νομίζω ότι μπορώ να το πω σίγουρα...

Απ' τη μια, ναι, δεν υπάρχει περίπτωση αυτή η κοπέλα να μπορέσει να συντηρήσει τον εαυτό της μόνη της και όσο μεγαλώνει θα είναι και πιο δύσκολο για τους γονείς της να την προσέχουν...
Αλλά μπορεί κανείς να αποκλείσει το (πολύ απίθανο ίσως) ενδεχόμενο να βρεθεί μετά από μερικά χρόνια μια θεραπεία που να της επιτρέψει να ζήσει μια σχεδόν φυσιολογική ζωή;;;
Απ' την άλλη, αυτό το άτομο, σε αυτήν την κατάσταση δεν υποφέρει;;;
και πότε θα υποφέρει λιγότερο; αν την αφήσουν να αναπτυχθεί σωματικά, ή αν δεν την αφήσουν;

τα ερωτήματα είναι πολλά και οι απαντήσεις δύσκολες....

περισσότερα για το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
μ'εχει σοκάρει κ μένα το όλο θέμα, αλλά προσπαθώ να παίξω τον δικηγόρο του διαβόλου, μπας κ υπάρχει κάποια παράμετρος που δεν έχω σκεφτεί, αλλά δεν έρχεται κάτι...:/:

γιάυτό θέλω τη γνώμη σας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Σκέφτομαι τι πρέπει να πω και τι όχι....
Η απάντηση είναι ένα απλό δεν ξέρω.....
Για την ευθανασία θα κάνω το δικηγόρου του διαβόλου... Αν το έκαναν οι γόνεις αυτό θα λέγαμε ότι γυρνάμε στην εποχή του Καιάδα...Και πως μπορεί ένας γονιός να σκοτώσει το παιδί του από την άλλη; :/:
Το ότι δεν την αφήνουν να μεγαλώσει από την άλλη είναι ενάντια στην φύση αλλά και να μεγαλώσει ποιος μας εγγυάται ότι η ζωή της θα'ναι καλύτερη από το να μείνει εμφανισιακά μόνο στην ηλικία που την έχουν καθηλώσει.. Νοητικά πάντα θα είναι 3 μηνών...
Δεν θα κατηγορήσω τους γονείς γι'αυτή την απόφαση... Θέλω να πιστεύω ότι το έκαναν γιατί όντως αγαπάνε το παιδί τους... Και ίσως είναι καλύτερο και αυτό για την μικρή....
Το μόνο που σκέφτομαι -πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις- είναι γιατί να γεννιούνται έτσι μικρά παιδιά και γιατί να υποφέρουν αυτά και οι γονείς :(
Δεν νομίζω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει σωστό ή λάθος....
Καλό ή κακό...
Και giostau χωρίς να θέλω να φανώ απαισιόδοξη ή μοιρολατρική δεν υπάρχει πιθανότητα ακόμα να βρεθούν θεραπείες ή λύσεις... Ούτε υπάρχει σωτήρια λύση δυστυχώς.... Και το ξέρω μέχρι στιγμής καλύτερα από τον καθένα...
Και έχω κλάψει πολλές φορές επειδή δεν έχω το μαγικό ραβδάκι ή το μαγικό άγγιγμα για να κάνω αυτά τα παιδιά φυσιολογικά... Έχω ευχηθεί πολλές φορές να μπορέσω να μάθω τι σκέφτονται - αν σκέφτονται-.... Και τα έχω βάλει πολλές φορές με τον εαυτό μου που δεν μπορώ να κάνω θαύματα...
Ξέρω έχω βγει κάπως οφφ τόπικ αλλά δεν μπορώ να κρίνω κανέναν και τίποτε...ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ξερω πολλα, ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ παιδακια σε αντιστοιχη κατασταση.
κανενα δεν ειχε αυτη την καταληξη, γιατι ναι, καταληξη το θεωρω ρε γμτ..:/:
απο τη μια σκεφτομαι τους γονεις και το λουκι που τραβανε, απο την αλλη...

αυτο που λεει ο Gios δεν ειναι καθολου λαθος, αν και το θεωρω πολυ απιθανο.. ομως ποτε κανεις δε ξερει, μπορει κατι να βρεθει στο μελλον! πως ρε γαμωτο το πετσοκοβεις εσυ το παιδι?

Και τελοσπαντων, μια ασθενης μου, πριν αρκετα χρονια, με σκληρυνση κατα πλάκας και ΣΕ ΠΟΛΛΗ ΑΣΧΗΜΗ ΜΟΡΦΗ (ολική παραλυση) καταφερε να φερει ενα νινακι στον κοσμο... η ιστορια ειναι μεγαλη, και επιπονη, και με πολλα εμποδια..

αυτο που θελω να πω ειναι οτι ολοι εχουμε μια θεση, βρισκομαστε εδω για καποιο λογο.. ακομα και αυτο το παιδι, καποιο λογο υπαρξης θα εχει.. οπως και οοοοοολα τα αλλα τα παιδακια που καποτε ειχα την ευτυχια να επισκεπτομαι καθε μερα, που και αυτα το ιδιο προβλημα εχουν...
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Και giostau χωρίς να θέλω να φανώ απαισιόδοξη ή μοιρολατρική δεν υπάρχει πιθανότητα ακόμα να βρεθούν θεραπείες ή λύσεις... Ούτε υπάρχει σωτήρια λύση δυστυχώς.... Και το ξέρω μέχρι στιγμής καλύτερα από τον καθένα...
Και έχω κλάψει πολλές φορές επειδή δεν έχω το μαγικό ραβδάκι ή το μαγικό άγγιγμα για να κάνω αυτά τα παιδιά φυσιολογικά...


φιλεναδα, ποτε μη λες ποτε.
κι εγω το ξερω (και καλυτερα απο σενα) αλλα ας μεινουμε με μια ελπιδα!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
φιλεναδα, ποτε μη λες ποτε.
κι εγω το ξερω (και καλυτερα απο σενα) αλλα ας μεινουμε με μια ελπιδα!:/:

Η ελπίδα υπάρχει.... αλλά μέχρις στιγμής με τα δεδομένα που υπάρχουν δεν βλέπω να γίνεται κάτι και γρήγορα :/: Μακάρι όμως και ας μέναμε εμείς άνεργες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
i know.. :/: :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Και μένα μου κάνει πολύ εντύπωση όλο αυτό. Αλλά το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι αν κάνουμε κάποια παρέμβαση ιατρική σε έναν άνθρωπο αυτή να έχει ως αποτέλεσμα μισ βελτίωση, ακόμα και μικρή. Σε αυτή την περίπτωση δεν ισχύει αυτό. Το αντίθετο. Στην αναπηρία του παιδιού προσέθεσαν μια επιπρόσθετη! Και οι γιατροί πειραματίστηκαν. Τέλος πάντων, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε αφού το κορίτσι έγινε ούτως ή άλλως πειραματόζωο είναι να περιμένουμε τα αποτελέσματα σε μερικά χρόνια.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εχω μια ξαδερφούλα η οποία με ασθένεια στον εγκέφαλο έχει ακριβώς αυτο που συζητάμε...
η νοητική της κατάσταση δεν ξεπέρασε ποτε το στάδιο ενός παιδιου 3-4ων μηνων....
η σωματικής της κατάσταση είναι στην ανάπτυξη ενός παιδιού γυρω στα 10....
μικροσκοπικό κεφάλι.... κλπ
περπαταει ευτυχως μονη της... αρκει να της κρατας το χερακι.... τρωει αν την ταΐζει κάποιος, πινει νερο αν την ποτισεις, παει τουαλέτα αν την πας...
είναι σκληρό αλλά είναι σαν να έχουν ενα μικρό σκυλάκι στην οικογενεια....
και ίσως και χειροτερα γιατι το σκυλακι αν το αμολυσεις μοναχο του στο δρόμο, έχει σοβαρές πιθανότητες να επιβιώσει... η ξαδερφούλα μου όμως όχι
Ειναι αυτη τη στιγμή γυρω στα 28? δεν είμαι και σίγουρη.... κάπου εκεί τελος πάντων....
Ναι έχει και περίοδο κάθε μήνα... και την αλλάζει η μητέρα της...
Νομίζω ότι για την θεία μου και τον θείο μου θα ήταν πολύ πιο εύκολη η ζωή τους αν είχαν κάνει κάτι αντίστοιχο.... δεν το έκαναν όμως....
Μιας που αυτοι δεν βλέπουν το παιδι τους σαν το αδεσποτο σκυλακι που η πολιτεία οφειλει να κάνει στειρωση....
Ναι ταλαιπωρουνται παρα πολύ.... ομως ειναι και πολύ περήφανοι που έχουν καταφερει και ειναι σε μια σειρα η ζωη τους.... που με ένα τοσο πολυ σοβαρο προβλημα, δεν παυουν να εχουν και ευτυχισμενες μερες σαν οικογενεια....
Δεν ειμαι στη θεση των αναφερομενων απ το αρθρο γονιων ουτε των θειων μου... δεν ξέρω σε καμια περιπτωση τι θα έκανα αν ήμουν στη θεση τους....
Δεν μπορω να κρινω κανεναν.... αν και ενστικτωδώς λέω ότι μάλλον θα άφηνα το αμοιρο πλασμα στην ησυχία του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
είναι πιστεύω τραγικό το παράδειγμα. Δεν έχεις δικαίωμα στη ζωή ενός ανθρώπου ακόμα και εάν είναι κομμάτι σου. Θα προτιμούσα να κάνω έκτρωση από το να παραμορφώσω το παιδί μου και να το μετατρέψω σε κούκλα...

Αυτά τα παιδάκια μπορεί να μη περπατάνε, μιλάνε ή οτιδήποτε, αλλά κρίνουμε με τα ΔΙΚΑ μας σταθμά.

που ξέρετε? μπορεί αυτά να είναι ευτυχισμένα έτσι όπως είναι.
Μπορεί να μη θέλουν να αλλάξουν.

Στη γειτονιά μου ζει ένας άντρας με νοητική καθυστέριση... μπορεί μόνο να ντύνεται και να τρώει μόνος του. Ούτε τουαλέτα κατά τα άλλα...

Παρόλα αυτά ούτε μια φορά δε τον έχω δει να μη χαμογελάει, γνώριζει περισσότερα άτομα από εμένα στη γειτονιά και χαιρετάει τους πάντες με ενθουσιασμό.

Εγώ πάντως αυτά κάνω όταν είμαι ευτυχισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top