Ελληνίδες vs Αλλοδαπές

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Είναι πολλά που μπορούμε να συζητήσουμε.
Πρέπει εσύ να δεχτείς ότι υπάρχει ένα κομμάτι της κοινωνίας που μας βλέπει έτσι. Η κάθε μια, με την συμπεριφορά της, θα δείξει τι είναι. Έχω ζήσει την απόρριψη. Ξέρω πώς αισθάνεται η κοπέλα σου. Θέλει γερό στομάχι, πες της, για κάθε καινούρια αρχή στην ζωή. Χαλαρά.:)
αυτο της ειπα (οχι με τα ηπια λογια σου βεβαια) της ειπα να τους γραψει ολους στα @@ της και να ζησει την ζωη της οπως θελει και νομιζει αυτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Γενικά και οι Ελληνίδες δεν είναι καλύτερες σε πολύ μεγάλο ποσοστό,αφού πολλές είναι αυτές που δίνουν σημασία σε υλικά αγαθά και γενικά "ακτινογραφούν" το μέλλον ταίρι τους,τι μπορεί να τους δώσει και τι μπορεί να κερδίσουν από αυτούς.

Βλέποντας κάτι ρεπορτάζ στην τηλεόραση ότι η δική μας,η γενιά χαρακτηρίζεται η γενιά της μοναξιάς διότι πιο εύκολα γίνεται η γνωριμία στο διαδίκτυο παρά με κάποιον γείτονα διότι δεν υπάρχει το θάρρος,να πω?Η λογική?

Για παράδειγμα,πέρυσι τον Νοέμβριο μία γειτόνισσά μου,την χτύπησε αυτοκίνητο,την είδα στο δρόμο,την σήκωσα,την πήγα νοσοκομείο και τώρα μόλις με βλέπει ούτε που μου λέει ένα γεια.

Πέρα από αυτά εγώ νομίζω ότι οι ξένες γυναίκες είναι πιο straight,ελαφριά καλύτερο χαρακτήρα από τις Ελληνίδες και τις βλέπω οπτικά πιο όμορφες.

Γενικά είναι και θέμα νοοτροπίας.Σε κάποιες χώρες στο εξωτερικό,τα παιδιά μόλις ενηλικιωθούν μένουν χωριστά από την οικογένεια που αυτό σημαίνει πλήρης απαγκίστρωση και ανεξαρτησία από τους γονείς που αυτό σημαίνει περισσότερη υπευθυνότητα κάτι που εδώ στην Ελλάδα,αν όχι όλοι,οι περισσότεροι φτάνουν σε μία ηλικία που ακόμη μένουν με τους γονείς τους και σαν παράδειγμα θα φέρω τον ευατό μου,που κάποια στιγμή αλλοδαπή μου την είπε "In this age and you stay with your parents? :hmm: " . Aπό την μία πλευρά είχε δίκιο με την δική της λογική αλλά από την άλλη εγώ το έθεσα αλλιώς ότι οι μισθοί μας στην Ελλάδα είναι μικρότεροι σε σχέση με την δικιά της χώρας.

Για αυτό το λόγο,οι Έλληνες γονείς λόγω των δυσκολιών που πέρασαν δεν χαλάνε χατήρι σε κανένα παιδί και με συνδυασμό με τα πρότυπα των ΜΜΕ δημιουργούν λάθος πρότυπα και κάνουν συγκρίσεις μεταξύ φροντίδα γονέων και του δεσμού τους και περισσότερο αυτό συμβαίνει στις Ελληνίδες.

Επιπλέον υπάρχει και ο επηρεασμός της οικογένειας που αν δεν τους αρέσει ο γαμπρός ή η νύφη αρχίζουν να βομβαρδίζουν την σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Θεωρώ τελείως χαζομάρα να αισθανθώ μειονεκτικά απέναντι σε οποιαδήποτε αλλοδαπή και σε καμία περίπτωση δεν τις θεωρώ "εχθρές". Μου φαίνεται φυσιολογικό ένας άντρας που βλέπει από τότε που ήρθε στον κόσμο καστανές γυναίκες να ενθουσιαστεί με μια ψηλή ξανθιά. Δεν είμαι τόσο γυναικούλα ώστε να ζηλέψω. Άλλωστε στην Βρετανία που είμαι έχω δει και την άλλη όψη. Να βλέπουν την μετρίου αναστήματος πληθωρική καστανή σαν ένα εξωτικό φρούτο στο οποίο θα δώσουν την προσοχή τους. Οπότε έχοντας βιώσει το αντίστροφο έχω έναν ακόμα λόγο να μην επηρεάζομαι αρνητικά.

Επίσης, μόνο με συμπάθεια θα δω τις κοπέλες που έχουν τραβήξει κι εγώ δεν ξέρω πόσα ζόρια και ψάχνουν να βρουν κάτι καλύτερο στην χώρα μου. Αν κάποιες είναι "τυχοδιώκτριες" καλά κάνουν και είναι αν "βρίσκουν και τα κάνουν". Και φυσικά τα σπίτια δεν "κλείνουν" από τις γυναίκες αυτές, αλλά από πολλούς λόγους.

Όμως Hunter δεν καταλαβαίνω αυτό που λες ότι μπορείς να κάνεις σχέση μόνο με ξένες και όχι με Ελληνίδες. Μου φαίνεται λίγο απλοϊκός διαχωρισμός, καθώς ξένη μπορεί να είναι Ρωσίδα, Μαροκινή, Κινέζα και μεταξύ τους να μην έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
εχω κανει σχεση σοβαρη με Ελληνιδα στο παρελθον, και μου τα φορεσε μια χαρα ευχαριστω, δεν λεω οτι ολες οι ελληνιδες ειναι ιδιες οπως και η καθε Αλλοδαπη ειναι διαφορετικη απο την αλλη, η καθε μια ειτε ειναι Ελληνιδα ειτε ειναι Αλλοδαπη μπορει να κανει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια πραγματα σε εναν αντρα, η διαφορα ειναι ο τροπος σκεψης της καθε μιας. Η Ελληνιδα θα στο κανει απο κακια, η Αλλοδαπη θα στο κανει με βαρια καρδια - αυτο πιστευω τουλαχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Eμενα γιατι αυτες οι απαντησεις απο αντρες μου βγαζουν κομπλεξ κι φοβο προς τις γυναικες?
Πραγματικα στενοχωριεμαι οταν διαβαζω κριτικες που ας βαζουν ολες σε ενα τσουβαλι λες κι ειμαστε δεν ξερω κι εγω τι ,κι λενε οι κοπελες πχ θελουν καποιον με λεφτα,με αμαξι κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
ποιο κομπλεξ σου βγαζει;

εγω εγραψα αυτα που πιστευω, και ειμαι ο πρωτος που θα δηλωσει σε αντιστοιχη σηζητηση οτι ΟΥΤΕ εμεις οι ανδρες ξερουμε τι θελουμε μερικες φορες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Παιδια εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν ανεχεστε να την πατησετε απο γυναικα.Λετε πχ εγω την πατησα .Αποκλειεται να εφταιγε κι ο αντρας?Κι ακομη κι να μην εφταιγες ετσι ειναι οι σχεσεις .Γιατι τοσο κολλημα?

Εμενα ολα αυτα μου βγαζουν κομπλεξ κι το χω δει κιολας απο προηγουμενες σχεσεις.Βλεπεις οτι ο αλοος δεν ανεχεται την απορριψη ακομη κι αν αυτη η απορριψη δεν εγινε με κακια κι σκεφτηκα πολυ πριν παρω την αποφαση.

Κι μπορει να χει κανει κι πολλα λαθη κι να φταιει ουσιαστικα αυτος ,στο τελος ειναι η κοπελα κακια που το εληξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Ειναι λαθος να τσουβαλιαζεις τους ανθρωπους. Δεν υπαρχουν κατηγοριες. Δεν υπαρχει "οι Ελληνιδες κανουν αυτο, οι Αγγλιδες εκεινο, οι Γαλλιδες το αλλο". Υπαρχει "οι ρομαντικες κανουν αυτο, οι ρηχες εκεινο, οι κομπλεξικες το αλλο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ειναι λαθος να τσουβαλιαζεις τους ανθρωπους. Δεν υπαρχουν κατηγοριες. Δεν υπαρχει "οι Ελληνιδες κανουν αυτο, οι Αγγλιδες εκεινο, οι Γαλλιδες το αλλο". Υπαρχει "οι ρομαντικες κανουν αυτο, οι ρηχες εκεινο, οι κομπλεξικες το αλλο".

Διαφωνώ λίγο...
Είναι λάθος να το λέει κάποιος, που δεν μπήκε στον κόπο να γνωρίσει μία κατηγορία.
Γιατί γενικά, υπάρχει διαφορά ταπεραμέντου...
Εγώ μπορώ να πω, πιστεύω, οι Ελβετίδες είναι "έτσι", ενώ οι Ελληνίδες "γιουβέτσι".

Αλλά εξαρτάται για ποιο θέμα, κι εκεί έχει δίκιο η Χακούνα... "Ανδροχωρίστρες" δεν είναι καμίας εθνικότητας γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, λέει μια παροιμία και δυστυχώς στην Ελλάδα, ακούμε και μαθαίνουμε μόνο για τις "κακές" αλλοδαπές, οπότε αυτομάτως το μυαλό μας βάζει σε black list οποιαδήποτε αλλοδαπή κοπέλα.
Προσωπικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανέναν άνθρωπο άπαξ και δεν μου πατάει τον κάλο. Ίσα ίσα, που οι διαφορετικές κουλτούρες μου εξάπτουν το ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Διαφωνώ λίγο...
Είναι λάθος να το λέει κάποιος, που δεν μπήκε στον κόπο να γνωρίσει μία κατηγορία.
Γιατί γενικά, υπάρχει διαφορά ταπεραμέντου...
Εγώ μπορώ να πω, πιστεύω, οι Ελβετίδες είναι "έτσι", ενώ οι Ελληνίδες "γιουβέτσι".

Αλλά εξαρτάται για ποιο θέμα, κι εκεί έχει δίκιο η Χακούνα... "Ανδροχωρίστρες" δεν είναι καμίας εθνικότητας γυναίκες.

Οκ σε καποια θεματα - και ειδικα οσον αφορα θεματα νοοτροπιας και ταμπεραμεντου - μπορει να εντοπισεις καποιες διαφορες αλλα και παλι σιγουρα δεν θα ισχυουν για ολα τα ατομα της "κατηγοριας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το κακό είναι ότι
«το να πας να βρεις καλύτερη τύχη» είναι κάτι σαν…
«αχ η κακομοίρα» αντί «μπράβο της…κάνει μια καινούρια αρχή, εντελώς μόνη της».

Ναι, κι εγώ δεν μπορώ την παραμικρή γενίκευση, αλά "Έλληνες μίζεροι", "Γερμανοί βλάχοι", "Άγγλοι άπλυτοι", κλπ...

Και σε τελική, καλά τα λέει η Ρουμάνα...
Μου θυμίζει τους καταστηματάρχες στις τουριστικές περιοχές, που δε δέχονται Πολωνούς, Ουκρανούς, κλπ για τουρίστες και "αφέντες" τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ολοι μας για καποιους αλλους ειμαστε "αλλοδαποι"...
κι εγω ξενος ειμαι εδω που ειμαι τωρα...Αλλα τι λεω;
Εδω ειμαστε ξενοι ρε σεις μεσα στην Ελλαδα οσων αφορα τις πολεις!Να ειμαι εγω εδω και αν τυχει να παω στην γειτονικη πολη να με κοιτανε με μισο "ματι" γιατι...ειμαι απο αλλου.
Και αυτο δεν συμβαινει μονο Ελλαδα φυσικα.

Τωρα απο εκει και περα προσωπικα εχω δεν εχω πληγωθει απο Ελληνιδα,εχω δεν εχω πληγωθει απο ξενη,οταν τελειωσει ενα κεφαλαιο και παω στο επομενο, προσπαθω οσο γινεται περισσοτερο να μην "κουβαλαω" καταλοιπα απο το "παρελθον.
Εγω σαν κατοικος πολλων ετων στην Ιταλια κι εχοντας κανει "σχεσεις" (οχι ερωτικες αναγκαστικα!)με διαφορες κουλτουρες και λαους, εχω παρατηρησει διαφορα ή διαφορες που ισως πλεον να με ενοχλουν περισσοτερο στις Ελληνιδες,οπως φυσικα και μερικα + στοιχεια, που τωρα κι αυτα φανταζουν ακομα πιο ++!
(Δεν μπαινω στην διαδικασια να πω τα θετικα και τα αρνητικα,γιατι πρωτων δεν εχει αμεση σημασια και δευτερον προς αποφυγη παρεξηγησεων)
Το λοιπον κι εν κατακλειδι...καθε λαος εχει και "ξεχωριστη" κουλτουρα,νοοτροπια,ιδιοσυγκρασια κτλ κτλ.Ο καθενας μας αναλογα τον δικο τους χαρακτηρα και προσωπικοτητα ειναι αληθεια οτι μπορει να ταιριαζει περισσοτερο με τον εναν απο τον αλλο.Το ιδιο λογικα συμβαινει με τον Hunter.
Περαν απο αυτο το δυσαρεστο περιστατικο που ειχε (και οσων αφορα την απιστια διαφορα "μπλα μπλα" στερουνται νοηματος)
βλεποντας οτι τα χνωτα του γενικοτερα δεν ταιριαζουν με αυτα της "μεσης" Ελληνιδας και της γενικοτερης νοοτροπιας της,καταλαβε οτι με καποια ξενη ειναι καλυτερα.Κι αυτος κι αυτη.
Προσωπικα τωρα ειμαι με Ελληνιδα και χαιρομαι γι'αυτο.Βλεπω τι μου δινει (ελπιζω να ειναι αμφιδρομη αυτη η "εκτιμηση"),βλεπω τι εχει και με εχει κανει να την λατρευω κτλ κτλ.
Αν αυριο ή μεθαυριο αυτο τελειωσει, κι εγω ειμαι με καποια απο την Ζιμπαμπουε,και παλι θα ειμαι μαζι της γιατι "υποτιθεται" πως με ολοκληρωνει.
Και κατι τελευταιο γιατι παλι το πλατιασα το θεμα...τα οποια vs, για εμενα ερχοντα (αν ερθουν) παντα μετα το περας μιας σχεσης...
Εαν ερωτευτω καποια εκεινη την στιγμη προσωπικα, ακολουθω με τετοιο τροπο τα συναισθηματα μου, που δεν θα μπορεσω να κανω αμεσα την οποια συγκριση.Και δεν ξερω αν θα ερθει ποτε το θεμα-αμεσης- συγκρισης...Απλως στην περιπτωση που δεν ταιριαζουμε, αναγκαστικα θα χωρισουμε.κανεις δεν μπορει να μου εγγυηθει οτι με την Ελληνιδα θα χωρισω, ενω με την Αυστραλεζα οχι,ενω με την Αγγλιδα ναι κτλ κτλ.Και αν ο αλλος ειναι "bastardo dentro"...αφηστε το!Αυτο το χαρακτηριστικο δεν εχει συνορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Hunter έχεις δίκιο για τις Ελληνίδες.
Κορίτσια πρέπει να ξέρεται ότι ο όρος Ελληνίδα έχει αρχίσει να αποκτάει πολύ άσχημη έννοια σε διαφόρους κύκλους, κυρίως λόγω της συμπεριφοράς τους αλλά και του τουπέ που έχουν.

Όσοι γνωστοί μου και γνωστοί τους έχουν πάει στο εξωτερικό και έχουν ζήσει έχουν ένα φτυάρι έτοιμο για τις Ελληνίδες. Δεν αναφέρομαι ανατολικό και μη μπλοκ. Ούτε αναφέρομαι ευκολία στο κρεβάτι. Μιλάμε για συμπεριφορά και προσέγγιση και πως αντιλαμβάνεται ο μέσος Έλληνας τον εαυτό του στο κοινωνικό σύνολο.

Να σας πω ένα δυο απλά παραδείγματα
1)Κανείς στην Ελλάδα δεν βγαίνει μόνος του να πάει σε ένα μπαρ! Γιατί μα γιατί πολύ απλά στο μαγαζί που θα πάει αν μιλήσει σε ένα άνδρα δίπλα του θα τον περάσει για Γκάυ, αν είναι γυναίκα θα θεωρήσει ότι της την πέφτει και θα τον κρίνει απόλυτα από τον τρόπο αυτό. Σε κανένα δεν θα περάσει από το μυαλό η γνωριμία για χαβαλέ με ένα άγνωστο για μια βραδιά.

2)Το ίδιο αντιστοιχως στο δρόμο. Βλέπεις μια κοπέλα με μια τσάντα που την πλακώνει άνετα. Αν πας να βοηθήσεις σίγουρα θα θεωρήσει ότι της την πέφτεις. Αν είναι άνδρας και το ίδιο. Αν είναι γριά ή παππούς μάλλον για ανώμαλο ή ότι θες να τους κλέψεις. Αν είναι και κοπέλα ίσως θεωρήσει ότι την θεωρείς και κατώτερη άσχετως ότι απλά δεν είναι σωματικά κατάλληλη για την συγκεκριμένη διεργασία.

Και για να μην λέω μόνο για την Ελλάδα, γενικά οι Μεσογιακοί λαοί είναι κάπως έτσι, όχι ακριβώς στα παραδείγματα αλλά στην συμπεριφορά γενικά.

Ο μέσος Ελληνας για να επιστρέψω ζει και μεγαλώνει με την πεποίθηση ότι η κοινωνία κάτι του χρωστάει! Φυσικά από παιδεία δεν το συζητάμε και για τις γυναίκες σε συνδυασμό με την εδώ και 10ετία μίξη μιας καταπιέσμενης,κομπλεξικής,φεμινιστικής, όλα ίσα επαναστατικότητας, τα έχει κάνει μαντάρα και μαζί και με σας και εμείς οι άνδρες.

Φυσικά θα πείτε α μλς άνδρες όσα δεν φτάνετε τα κάνετε κρεμαστάρια αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν σας πιάνει κανείς πουθενά. Συνεπώς όταν η Ελληνίδα κατέβει από το καλάμι που έχει καβαλήσει ... μόνο καλό θα κάνει.

Και έχω ταξιδέψει έξω και έχω γνωρίσει ξένες που έχουν έρθει για εράσμους και σχεδόν όλοι οι γνωστοί μου ή μόλις γυρίσαν από ξένα πανεπιστήμια ή τελειώνουν. Επίσης και στο στρατό το ίδιο παράπονο είχαν οι περισσότεροι. Φυσικά βέβαια όλοι αναγνωρίζαμε ότι είστε γενικά και πολύ όμορφες

Συγνώμη αν σας βάζω σε καλούπια και κολάω ταμπέλες όπως λέτε αλλά και για τον μέσο έλληνα έχω ράματα για την γούνα του. Απλά όπως και να το κάνουμε το γυναικείο φύλλο με ενδιαφέρει συνεπώς αυτό με αποσχολεί περισσότερο σε ζητήματα προσέγγισης σε αυτή τη φάση της ζωής μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Λοιπόν…παιδιά. Είμαι αλλοδαπή. Έχω συναντήσει αρκετές φορές συμπεριφορές σαν αυτή που έχει νευριάσει τον Hunter. Επίσης έχω συναντήσει και φανταστικούς ανθρώπους. Όσο πάει, όλο και πιο πολλοί αναθεωρούν τις ιδέες τους για τις αλλοδαπές. Και αυτό έχει να κάνει αυστηρά με την συμπεριφορά των αλλοδαπών. Όσο πιο σωστοί είναι εκείνοι.. τόσο μικρότερο ο φόβος. Γιατί περί φόβος πρόκειται. Είναι κάτι που συμβαίνει και στη Ρουμάνια για παράδειγμα. Έχουμε και εμείς τους αλλοδαπούς μας. Δεν είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα όσο φαίνεται. Όχι πλέον.[FONT=&quot]:)[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως μου αρέσει πολύ που είμαι σε μια ξένη χώρα και είμαι "αλλοδαπή". :D Μου αρέσει να βλέπω τα πράγματα από την άλλη πλευρά, να αποκτώ μεγαλύτερη ενσυναίσθηση!Αν και δεν έχω έρθει ούτε μια φορά αντιμέτωπη με ρατσιστική συμπεριφορά (δεν αποκλείω να συμβεί βέβαια). Οι Σκωτσέζοι μου έχουν φερθεί με τον καλύτερο τρόπο.

Επίσης μου αρέσει όταν διαψεύδονται στερεότυπα. Στην Ελλάδα υπάρχει συγκεκριμένη αντίληψη για τους Πακιστανούς, εδώ είναι συμφοιτητές μου και έχω μάθει ΠΟΛΛΑ από αυτούς. Η κολλητή μου είναι Πολωνέζα και έχω επίσης πολλούς Πολωνούς συμφοιτητές τους οποίους γουστάρω πολύ σαν άτομα! Δεν ήμουν από αυτούς που έχουν ιδιαίτερες προκαταλήψεις, αλλά είναι πολύ δημιουργικό από εκεί που στην Ελλάδα ήμουν σε "πλεονεκτική" θέση σε σχέση με άλλα άτομα τώρα να παίζουμε με ίσους όρους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
demeloene δεν ειναι απολυτο αυτο ειναι αναλογα με το ατομο προσωπικα μου χει τυχει να με βοηθησει ατομο στον δρομο , αλλοδαπος κι να μου κουβαλαει την τεραστια τσαντα που με πλακωνε ,ο ανθρωπος για λιγη ωρα χωρις να τον ξερω .ηταν ευγενεστατος αλλα κι εγω του την αφησα δεν θα προσεβαλλα τον αλλο που προσφερθηκε να βοηθησει για μια τσαντα που χε κι χαζομαρες μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Χριστινάκι φυσικά και δεν είναι απόλυτο, αλλά μην μου πεις ότι δεν βλέπεις την καχυποψία που πλανάται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω πως είναι απλά θέμα χαρακτήρα. Υπάρχουν καλές και κακές Ελληνίδες και καλές και κακες αλλοδαπές όλων των εθνικοτήτων. Απλό είναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εχω κανει σχεση σοβαρη με Ελληνιδα στο παρελθον, και μου τα φορεσε μια χαρα ευχαριστω, δεν λεω οτι ολες οι ελληνιδες ειναι ιδιες οπως και η καθε Αλλοδαπη ειναι διαφορετικη απο την αλλη, η καθε μια ειτε ειναι Ελληνιδα ειτε ειναι Αλλοδαπη μπορει να κανει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια πραγματα σε εναν αντρα, η διαφορα ειναι ο τροπος σκεψης της καθε μιας. Η Ελληνιδα θα στο κανει απο κακια, η Αλλοδαπη θα στο κανει με βαρια καρδια - αυτο πιστευω τουλαχιστον

εξακολουθείς να το πιστεύεις αυτό? :P


ωραια, διαβασα μερικες γνωμες (θελω ομως κι'αλλες) και εχω να δηλωσω εγω σαν Hunter οτι χιλιες φορες να ειμαι με αλλοδαπη γυναικα παρα με ελληνιδα, οχι επειδη ειναι πιο "ευκολες" αλλα επειδη πιστευω οτι με καταλαβαινουν καλυτερα.
αυτό? :hmm:



μεγάλη μπουκιά φάε.... μ@λ@κίες μη λες που λεν και στο χωριό μου
ΡΕΜΑΛΙ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top