Κάμερες στους δρόμους

Θέλουμε κάμερες στους δρόμους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 71)
  • Για τις ανάγκες της κυκλοφορίας μόνο.

    Ψήφοι: 9 12.7%
  • Για τη Δημόσια Ασφάλεια και την Κυκλοφορία.

    Ψήφοι: 30 42.3%
  • Οχι δεν θέλουμε. Καταπατάει τα δικαιώματά μας.

    Ψήφοι: 27 38.0%
  • Το ίδιο μου κάνει.

    Ψήφοι: 5 7.0%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πιστεύω πως εδώ το θέμα έχει να κάνει με τους περιορισμούς των ατομικών ελευθεριών, και το αν μας παρακολουθεί ο εργοδότης στην δουλειά ΚΑΙ αυτό αποτελεί καταπάτηση τους.

Νομίζω πως η τελευταία φορά που υπήρχε παρακολούθηση σε κάποιο χώρο εργασίας στην Ελλάδα ήταν επί χούντας στα σχολεία. Στις τάξεις που έκανα εγώ μάθημα ακόμη υπήρχαν τα καλώδια από τα μικρόφωνα στους τοίχους. Άλλοι οι λόγοι τότε, ίδιες οι πρακτικές όμως..

Τόσο μπροστά θέλουμε να πάμε με τις κάμερες μέσα στην δουλειά μας?

Αν δηλαδή αντί για κάμερες πλήρωνε ο εργοδότης έναν υπάλληλο να σε επιβλέπει συνεχώς θα ένιωθες καλύτερα; Κάπως πρέπει να σε ελέγξει, να δει οτι τα χρήματα που δίνει δεν πάνε πεταμένα. Εσύ δηλαδή πως προτέινεις να το κάνει, με τον βέλτιστο οικονομικά τρόπο γι'αυτόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πιστεύω πως αν πρέπει με κάποιο τρόπο να επιβλέπομαι θα προτιμούσα έναν ρουφιάνο-έτσι το θεωρώ αυτό που λες παραπάνω- ή καποιον προϊστάμενο που 8α επιβλέπει την εργασία μου -αν και αυτό ήδη γίνεται-.
Ο ρουφιάνος ή ο προϊστάμενος δεν 8α με καταγράφουν. Απλά 8α λένε ποιος δουλεύει και ποιός όχι. Ποιός ο λόγος όλα αυτά να τα γράφει και μια κάμερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είπα "με τον βέλτιστο οικονομικά τρόπο γι'αυτόν". Ο "ρουφιάνος" είναι ο βέλτιστος τρόπος; Πες οτι μπορεί να επιβλέπει ο καθένας 5 υπαλλήλους. Άρα στον εργοδότη θα κοστίζει ο κάθε υπάλληλος 20% επιπλέον του κανονικού του μισθού, τα οποία αν υπήρχαν κάμερες (που είναι φθηνότερες μιας και το κόστος είναι εφάπαξ) θα μπορούσαν να πηγαίνουν στην τσέπτη του εργαζομένου.
Επίσης με προβληματίζει ο όρος "ρουφιάνος" που χρησιμοποιείς. Δηλαδή εσύ πιστευεις οτι στη δουλειά σου πρέπει να μπορείς να λουφάρεις και είναι και κακός αυτός που θα ενημερώσει τον εργοδότη σου γι'αυτό; Τι είναι δηλαδή ο εργοδότης, φιλανθρωπικό ίδρυμα να σε πληρώνει για να κάθεσαι;
Όσο για το λόγο που πρέπει οι κάμερες να καταγράφουν, είναι διότι ουσιαστικά έτσι ο εργοδότης θα είναι ένας "πανταχού παρών" προιστάμενος ("ρουφιάνος" κατ εσέ) που θα επιβλέπει τους υπαλλήλους όλους μαζί μέσω της κάμερας. Δεν γίνεται λοιπόν να βλέπει όλες τις οθόνες ταυτόχρονα, οπότε πρέπει να καταγράφεται το υλικό μέχρι να καταφέρει να το δει. Αλλιώς κάποιοι, πάλι θα λουφάρουν, ζημιώνοντας την εταιρεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Πολυ ευκολα λες φιλε maik οτι θα προτιμουσες εναν "ρουφιανο".(και καλα κανεις δεν λεω)
Με τον ρουφιανο να ξερεις οτι ειναι πολυυυυυ δυσκολο να αποδειξεις οτι εισαι εσυ ο σωστος.Ειδικα οταν οι "ρουφ-garden" εργαζομενοι εχουν σχεσεις "συμπαθειας" με τα αφεντικα.;)
Απλως μια προσωπικη παρατηρηση μονο προς το θεμα του ρουφιανου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πολυ ευκολα λες φιλε maik οτι θα προτιμουσες εναν "ρουφιανο".(και καλα κανεις δεν λεω)
Με τον ρουφιανο να ξερεις οτι ειναι πολυυυυυ δυσκολο να αποδειξεις οτι εισαι εσυ ο σωστος.Ειδικα οταν οι "ρουφ-garden" εργαζομενοι εχουν σχεσης "συμπαθειας" με τα αφεντικα.;)
Απλως μια προσωπικη παρατηρηση μονο προς το θεμα του ρουφιανου.
Σωστότατο και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Είπα "με τον βέλτιστο οικονομικά τρόπο γι'αυτόν". Ο "ρουφιάνος" είναι ο βέλτιστος τρόπος; Πες οτι μπορεί να επιβλέπει ο καθένας 5 υπαλλήλους. Άρα στον εργοδότη θα κοστίζει ο κάθε υπάλληλος 20% επιπλέον του κανονικού του μισθού, τα οποία αν υπήρχαν κάμερες (που είναι φθηνότερες μιας και το κόστος είναι εφάπαξ) θα μπορούσαν να πηγαίνουν στην τσέπτη του εργαζομένου.
Επίσης με προβληματίζει ο όρος "ρουφιάνος" που χρησιμοποιείς. Δηλαδή εσύ πιστευεις οτι στη δουλειά σου πρέπει να μπορείς να λουφάρεις και είναι και κακός αυτός που θα ενημερώσει τον εργοδότη σου γι'αυτό; Τι είναι δηλαδή ο εργοδότης, φιλανθρωπικό ίδρυμα να σε πληρώνει για να κάθεσαι;
Όσο για το λόγο που πρέπει οι κάμερες να καταγράφουν, είναι διότι ουσιαστικά έτσι ο εργοδότης θα είναι ένας "πανταχού παρών" προιστάμενος ("ρουφιάνος" κατ εσέ) που θα επιβλέπει τους υπαλλήλους όλους μαζί μέσω της κάμερας. Δεν γίνεται λοιπόν να βλέπει όλες τις οθόνες ταυτόχρονα, οπότε πρέπει να καταγράφεται το υλικό μέχρι να καταφέρει να το δει. Αλλιώς κάποιοι, πάλι θα λουφάρουν, ζημιώνοντας την εταιρεία.

Δεν εννοώ πως εγώ θα κάθομαι. Και δεν φοβάμαι τις κάμερες από άποψης τεμπελιού. Αν είμαι τεμπέλης και καθυστερώ την δουλειά συναδέλφων μου μπορεί κάλλιστα να το αναφέρει ένας συνάδελφος μου-άσχετα αν είναι ρουφιάνος ή όχι-. Το ρουφιάνος το λέω από την άποψη πως αυτός που θα το κάνει αυτό θα είναι βαλτός γι αυτό ακριβώς το λόγο.

Δηλαδή οι κάμερες δεν χρειάζονται προσωπικό? Ή θα κάθεται το αφεντικό για να τις κοιτάει παρά να κάνει άλλες εργασίες?:hmm:
Σαφώς είναι φθηνότερη λύση αλλά καταπατά εργασιακά δικαιώματα και προσωπικές ελευθερίες, κοινώς είναι παράνομο. Εκεί είναι το πρόβλημα.

@Μario Mου έχει τύχει αυτό που λες σε εργασία σε εξωτερικό χώρο με ανιψιό του αφεντικού..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απο τη στιγμή που γνωρίζεις οτι παρακολουθείσαι, γιατί καταπατά εργασιακά δικαιώματα και προσωπικές ελευθερίες; Μπορείς να μου το αναλύσεις λίγο;
Οι κάμερες (σε μεγάλες επιχειρήσεις-εταιρείες) σαφώς και χρειάζονται προσωπικό, αλλά πολύ πολύ λιγότερο (σε μικρές επιχειρήσεις μπορεί να τις κοιτάει και το "αφεντικό" - τι άσχημος όρος παρεμπιπτόντως).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Το να υπαρχει ο big brother σε εναν χωρο κι να μπορει να ξερει ο εργοδοτης το τι κανω εγω επι ενα οχταωρο.Ακομη κι το πως πινω τον καφε μου η ποτε χτυπησε το τηλεφωνο ,αν το σηκωσα κι τι ειπα ακομη κι αν με απασχολει κατι καταντα παρανοια.Εγω προσωπικα θα τρελαινομουν υπο τετοιες συνθηκες.

Το οτι πληρωνομαι σημαινει οτι δινω σε καποιον την εργασια μου οχι οτι μπορει να μεγνητοσκοπει η οτι του πουλαω την ζωη μου επι ενα 8ωρο κι μπορει να την επιβλεπει.
Καταλαβαινω οτι ολα αυτα γινονται οχι για να παρακουλουθουνται οι υπαλληλοι αλλα για να δουν αν αποδιδουν ,εγω αν ημουν εργοδοτης θα προτιμουσα να τεμπελιαζουν παρα να γινω αδιακριτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Απο τη στιγμή που γνωρίζεις οτι παρακολουθείσαι, γιατί καταπατά εργασιακά δικαιώματα και προσωπικές ελευθερίες;
Αυτό που λες μου θυμίζει την εργασία χωρίς ένσημα. Ξέρεις πως είναι παράνομη αλλά μη μπορώντας να κάνεις αλλιώς το δέχεσαι.
ΕDIT: Δεν παύει όμως να είναι κάτι παράνομο.

Μπορείς να μου το αναλύσεις λίγο;
Υπάρχει σχετική νομοθεσία ή συλλογική σύμβαση που απαγορεύει κάτι τέτοιο, που σημαίνει πως είναι κάτι θεσμοθετημένο. Αν το βρω θα το ανεβάσω.

Οι κάμερες (σε μεγάλες επιχειρήσεις-εταιρείες) σαφώς και χρειάζονται προσωπικό, αλλά πολύ πολύ λιγότερο (σε μικρές επιχειρήσεις μπορεί να τις κοιτάει και το "αφεντικό" - τι άσχημος όρος παρεμπιπτόντως).

Οι μεγάλες εταιρείες πιστεύω πως σέβονται τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας. Όσο για τις μικρές με 15-20 άτομα προσωπικό, δεν πιστεύω πως είναι και τόσο δύσκολο να ελεγθούν και με άλλους τρόπους -που ανέφερα παραπάνω- πλην της κάμερας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εγω αν ημουν εργοδοτης θα προτιμουσα να τεμπελιαζουν παρα να γινω αδιακριτη.

With all due respect, επέτρεψε μου να αμφιβάλλω για το τι θα έκανες αν ήσουν εργοδότης. Τα χρήματα σου θα έδινες, δεν τα βρίσκεις στο δρόμο και θα ήθελες να πιάσουν τόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
maik εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα σας.
1. Οτι θα σας καταγράφουν; Δηλαδή αν το βίντεο διαγραφόταν κάθε βράδυ δεν θα είχες πρόβλημα;
2. Οτι είναι παράνομο; Δηλαδή αν γινόταν νόμιμο δεν θα είχες πρόβλημα;
3. Οτι θα είσαι στο χώρο εργασίας σου; Δηλαδή στις τράπεζες, σούπερ μάρκετ κλπ δεν σε ενοχλούν οι κάμερες;
4. Άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Δεν θελω να εχει ο αλλος την δυνατοτητα να βλεπει επι 1 8ωρο τι κανω ειναι τοσο περιεργο?

Στο supermarket κι τραπεζα μπαινουν 100αδες αγνωστα ατομα που δεν μενουν κι καμια ωρα εκει ωστε να υπαρχει προβλημα προσωπικων δεδομενων.Εξαλλου στο σουπερμαρκετ οι καμερες μπαινουν για να παρακουλουθουν τα προιοντα οχι τι κανω εγω .Αν δεν κλεψω κατι δεν νομιζω καποιος να μου καθησει να ασχοληθει μαζι μου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
xristinaki…αν «ο άλλος» ήταν « η άλλη» θα σε ενοχλούσε το ίδιο?[FONT=&quot] [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Ναι καλο μου κι ακομα πιο πολυ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
maik εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα σας.
1. Οτι θα σας καταγράφουν; Δηλαδή αν το βίντεο διαγραφόταν κάθε βράδυ δεν θα είχες πρόβλημα;
2. Οτι είναι παράνομο; Δηλαδή αν γινόταν νόμιμο δεν θα είχες πρόβλημα;
3. Οτι θα είσαι στο χώρο εργασίας σου; Δηλαδή στις τράπεζες, σούπερ μάρκετ κλπ δεν σε ενοχλούν οι κάμερες;
4. Άλλο;
1 κ 2. Mιλάμε για παράνομα πράγματα. Αν και όποτε γίνει νόμιμο και υπό ποιές συνθήκες τότε 8α μπορέσουμε να συζητήσουμε. Αυτή τη στιγμή αποτελεί δικαίωμα εργασιακό και προσωπικό και δεν βρίσκω λόγο να το διαπραγματευόμαστε.

3. Νομίζω πως στα super-market και τα λοιπά που παρέθεσες υπάρχουν ταμπέλες που γράφουν "ο χώρος προστατεύεται από κύκλωμα κλειστής τηλεόρασης" ή κάτι τέτοιο. Εκεί δεν ξέρω τί νομοθεσία υπάρχει και αν είναι νόμιμο. Αν δεν θέλει να καταγραφεί κάποιος απλά δεν μπαίνει μέσα. Όσο γι αυτούς που δουλεύουν εκεί, οι κάμερες μπορεί να επιβλέπουν μόνο χώρους αναμονής ή διαδρόμους σουπερ μάρκετ και όχι υπαλλήλους, αυτό δεν μπορώ να το ξέρω, αν και πιστεύω πως αυτό είναι το σωστό βάσει όσα είπα παραπάνω.

4. Ένα γενικότερο σχόλιό μου.
Όλα αυτά οδεύουν να κάνουν τον κόσμο πιο ελαστικό και μαλθακό στο να κάνει πίσω σε κεκτημένα δικαιώματά του, ίσως ακούγεται κομμουνιστικό αυτό αλλά εκεί οδηγούμαστε.
Κάμερες για την οδική ασφάλεια, μετά κάμερες για την ασφάλεια στους δρόμους γενικά, σε λίγο κάμερες στην δουλειά μας, άραγε τα τηλέφωνά μας παρακολουθούνται?? Και όλα αυτά με το πρόσχημα της ασφάλειας και της τάξης, με ένα αστερίσκο όμως. Πάντα θα υπάρχει ένας καλός λόγος για να μεγαλώνουν τα μέτρα ασφαλείας. Όσο θα μεγαλώνουν όμως, τόσο θα μικραίνουν οι ελευθερίες ολονών μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ναι καλο μου κι ακομα πιο πολυ:D
Δεν σε βρίσκω πουθενά…τι να σε κάνω…δεν θέλεις… δεν θέλεις.

Eγώ πάντως αρχίζω και βάφομαι όταν πάω σουπερμάρκετ. Τόσα μάτια με βλέπουν…:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Demelene με την ίδια λογική κάποιος δεν θα έπρεπε να έχει άποψη και για τα ναρκωτικά αν δεν έχει πάρει,
Δεν μπορεί να έχει άποψη για το πως αισθάνεται. Και η άποψη του αν είναι καλά ή όχι είναι εφάμιλλη με απόψεις τρίτων. Αλλά δεν συνεχίζω εδώ. Ο λόγος που το είπα στον Exp ήταν γιατί μίλησε για δικαιώματα και συνθήκες εργασίας όταν δικαίως και καλώς δεν έχει πάρει πρέφα.

Αλλά για να καταλάβατε πόσο λάθος είναι το θέμα του σχετικά με τις κάμερες είναι ότι επειδή δεν έχετε δουλέψει δεν έχετε συνειδητοποιήσει ότι η κάμερα δεν τοποθετείτε γιαυτό. Η απόδωση δεν είναι μυστικό φαίνεται πανεύκολα και χωρίς ρουφιάνους αν θέλετε.Αυτά είναι μλκ αν θέλεται για να καλύψουν το γενικό φαίνομενο της ανοργανωσιάς του δημοσίου. Αυτό το ξέρουν όσοι δουλεύουν, και επίσης ξέρουν ότι τα λαμόγια πάντα την βγάζουν υπό την ανοχή των συναδέρφων τους για διαφόρους λόγους. Και η κάμερα δεν θα κάνει τίποτα.

Απλά ο χώρος εργασίας αποτελεί το 1/3 της ζώης σου ίσως και μεγαλύτερο από το χρόνο στο σπίτι σου. Τα ατομικά δικαιώματα για την προσωπικότητα σου πρέπει να σέβονται παντού ειδικά όμως σε ένα τέτοιο χώρο.

Και κάτι τελευταίο σχετικά με τα λεφτά και το ότι τα βάζει ο εργοδότης. Όλα τα σχολιά σχετικά με το τα λεφτά του βάζει είναι δυστυχώς στο πνεύμα της κακομοίρικης ελληνικής νεοτροπίας των ελλήνων εργοδοτών που βλέπουν σαν σκλάβους τους υπαλλήλους τους. Ο υπάλληλος είναι επένδυση για μια εταιρία, είναι κεφάλαιο είναι το μέσο που βγάζει λεφτά. Γιαυτό και στο εξωτερικό προσέχουν περισσότερο τους υπαλλήλους οι εργοδότες και φυσικά γιαυτό με λιγότερες ώρες οι εταιρίες τους είναι αποδοτικότερες. Αλλά αυτά σε τόπους που το μυαλό δουλεύει με βάση το μακροπρόθεσμο ώφελος και όχι το πρόσκερο. Αλλά αν δεν έχεις ζήσει τους εργασιακούς χώρους, από δημόσιο μέχρι ιδιωτικό όλα όσα λέτε υποθέσεις είναι και από ότι φαίνεται βασισμένες και σε λάθος στοιχεία λόγω χαλασμένου τηλεφώνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
4. Ένα γενικότερο σχόλιό μου.
Όλα αυτά οδεύουν να κάνουν τον κόσμο πιο ελαστικό και μαλθακό στο να κάνει πίσω σε κεκτημένα δικαιώματά του, ίσως ακούγεται κομμουνιστικό αυτό αλλά εκεί οδηγούμαστε.
Κάμερες για την οδική ασφάλεια, μετά κάμερες για την ασφάλεια στους δρόμους γενικά, σε λίγο κάμερες στην δουλειά μας, άραγε τα τηλέφωνά μας παρακολουθούνται?? Και όλα αυτά με το πρόσχημα της ασφάλειας και της τάξης, με ένα αστερίσκο όμως. Πάντα θα υπάρχει ένας καλός λόγος για να μεγαλώνουν τα μέτρα ασφαλείας. Όσο θα μεγαλώνουν όμως, τόσο θα μικραίνουν οι ελευθερίες ολονών μας.
Αν δεν σε πειράζει να επαναδιατυπώσω/συπληρώσω. Πάντα θα υπάρχει ένα καλός λόγος συνοδευόμενο από ένα εντυπωσιακό παραμύθι ώστε να κάποιες εταιρίες να κερδίσουν και ο κόσμος να γίνει ακόμα πιο ελεγχόμενος.
Φόβος , Fear , Boo δείτε την Αμερική και τα λέμε.Αλλά αφού σε αυτούς θέλουμε να μοιάσουμε.

Η μήπως πιστέψατε το παραμυθάκι με τη ρουκέτα στην Αμερικάνικη πρεσβεία? Εγώ πέρασα την ίδια μέρα από έξω. ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει πάθει. Τέτοια ζημειά κάνει μια ρουκέτα σε ένα κτίριο? Να ξέρω αν είναι να έχω κανά δυο στην πολυκατοικία μου. Σαν το αεροπλάνο στο πεντάγωνο.

Δεν έχω καμιά πολιτική κατεύθυνση, μόνο ανοιχτά μάτια για να αντιλαμβάνομαι όσο το δυνατόν περισσότερο παραμύθια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Demelene απο τη στιγμή που δεν σέβεσαι τις απόψεις όποιου δεν έχει δουλέψει υπάλληλος (προσωπικά έχω δουλέψει ως ελεύθερος επαγγελματίας, ως εξωτερικός συνεργάτης, αλλά σαν υπάλληλος το αποφευγω ως ο διάολος το λιβάνι), τότε δεν έχει νόημα να συνεχίσω τη συζήτηση μαζί σου. Προφανώς πιστευεις οτι η όποια άποψη μπορεί να οφείλεται μόνο σε προσωπικές εμπειρίες είτε τρίτων είτε αυτού που τις εκφράζει και όχι μέσω λογικής διαδικασίας. Διαφωνούμε λοιπόν σε βασικά ζητήματα, πολύ πιο βασικά απο το θέμα συζήτησης, οπότε over and out απο εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Ενημερωτικα και μονο..
Απο την στιγμη που υπαρχει ενημερωση/ειδοποιηση οτι ο (εργασιακος) χωρος παρακολουθειται, ειναι νομιμο 100%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top