Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μέχρι πρότινος, αν και άθεη, πίστευα οτι ο Ιησούς Χρηστός υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο, απλά δεν ήταν θεός.
Σήμερα πέτυχα αυτό το site, και επειδή δεν έχω τις ιστορικές γνώσεις να αντικρούσω τα επιχειρήματα του, σκέφτηκα να το θέσω ως θέμα προς συζήτηση. Έχουν βάση αυτά που λέει;

ΥΓ: Παρακαλώ μόνο ορθολογικές και αντικειμενικές απόψεις! Το ερώτημα δεν είναι αν ο Ιησούς ήταν θεάνθρωπος, είναι αν υπήρξε ή όχι.

ΥΓ2: Το site έχει και κείμενο στα ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
ναι ετσι ψιλοειναι, τουλαχιστον στο " σημειολογια των θρησκειων" ο elliade αφηνει να εννοειθει (αλλα δεν το λεει χυμα) οτι τα προσωπα προφητες ειναι συνηθος συλογικη εκφραση ολοκληρων πνευματικων κινηματων μιας εποχης (αλα διγενης ακριτας δηλαδη)

και αν σκεφτεις τη χρονικη διαφορα με την οποια γραφτικαν τα ευαγγελια, τις ελαχιστες γνωσεις που εχουμε για την προσωπικη ζωη (30 χρονια κανεις δεν ηξερε τιποτα για αυτον) και το γεγονος οτι τοτε σταυρωναν σαν αιρετικους προφητες τρεις την ημερα, δεν ειναι καθολου παραλογο να υποθεσουμε οτι ο χριστος δεν ηταν πραγματικο ιστορικο προσωπο.

αλλωστε δεν υπαρχει απολυτος κανενα χειροπιαστο στοιχειο περα απο τα λογια 4 μαθητων του. Thats it, ΤΙΠΟΤΑ αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Επειδή γενικά είμαι από τους ανθρώπους που δε δέχονται τα πράγματα όπως είναι, η ύπαρξη ή όχι του Ιησού είναι ένα ερώτημα που με απασχολεί...
Η χριστιανική πίστη εδώ και 2000 χρόνια περίπου είναι βασισμένη στην ύπαρξή του και μάλιστα πιστεύεται φανατικά η θεϊκή του φύση. Το θέμα είναι πώς θα μπορούσε κάποιος να ανατρέψει ένα τέτοιο φανατικό κατεστημένο που συχνά έχει βασιστεί στο φόβο και μάλιστα σε συντηρηρικές κοινωνίες όπως η δικιά μας.
Επίσης, πάνω στην πίστη έχει χτιστεί ένα οικοδόμημα με τόσες παραμέτρους, κυρίως οικονομικές. Η περιουσία της Εκκλησίας πώς έγινε; Από μόνη της; Όχι! Βασίστηκε στην πίστη των ανθρώπων, άλλοτε σαν αληθινός ποιμένας και άλλοτε σαν εκβιαστής προκειμένου να επωφεληθεί... Ας τολμήσει κάποιος να ρίξει αυτό το γερά θεμελιωμένο οικοδόμημα...

Φαντάζομαι πως η εν λόγω ιστοσελίδα περιέλθει στην αντίληψη της αρχιεπισκοπής θα κλείσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με ποιά αιτιολογία θα κλείσει; Μην ξεχνάς οτι είναι ξένη, όχι ελληνική...

Πάντως φαντάσου τι χαμός έχει να γίνει αν αποδειχθεί οτι δεν υπάρχει Ιησούς, πέρα απο κάθε αμφιβολία... Μέχρι και το έτος που έχουμε έχει βασιστεί στην ύπαρξη του...
Πάντως κάτι μου λέει οτι σε 100-300 χρόνια θα έχουν εξαφανιστεί οι περισσότερες θρησκείες, και ειδικά ο χριστιανισμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πάντως κάτι μου λέει οτι σε 100-300 χρόνια θα έχουν εξαφανιστεί οι περισσότερες θρησκείες, και ειδικά ο χριστιανισμός...


Ίσως, αν η εξέλιξη του πολιτισμού ήταν γραμμική. Αλλά δε το πιστεύω.

Για τον χριστιανισμό, πιο πολύ το βλέπω να χαθεί μέσα στο συγκρητισμό της εποχής.

Υγ. Η θρησκεία πάντως δεν θα χαθεί ποτέ. Είναι πολύτιμη για το είδος.

Υγ2. https://thegodmovie.com/
Δεν ξέρω αν έχει υποπέσει στην αντίληψή σας αυτή η ταινία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ς

Υγ2. https://thegodmovie.com/
Δεν ξέρω αν έχει υποπέσει στην αντίληψή σας αυτή η ταινία.

Πολύ ενδιαφέρον η ταινία (τουλάχιστον από το trailer)... Υπάρχει με ελληνικούς υπότιτλους ... ;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΞΕΠΛΑ

Νεοφερμένος

Η ΞΕΠΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δηλαδή θέλετε να πείτε οτι κάποια στιγμή, κάποιος έβγαλε μια ιστοριούλα-ένα παραμυθάκι για κάποιον Ιησού που έκανε θαύματα, μαρτύρησε και σταυρώθηκε;;; και αυτό πήρε τέτοιες διαστάσεις και εξελίχθηκε στη μεγαλύτερη Θρησκεία;;; :hmm: Το βρίσκω λίγο απίθανο, από το τίποτα να δημιουργήθηκε όλο αυτό.
Πιστεύω οτι σίγουρα υπήρξε κάποιος ιδεολόγος (τώρα αν ήταν θεάνθρωπος ή αν όντως έκανε όλα αυτά τα θαύματα είναι άλλο θέμα για συζήτηση) που είχε μια ιδανική άποψη για τα πράγματα και την διακύρηξε. Και υπήρξαν και κάποιοι οπαδοί που τον ακολούθησαν και τον πίστεψαν. Άλλωστε όλοι μας δεν λέμε οτι θα ήταν υπέροχο να ήταν όλοι οι άνθρωποι καλοί, να μοιράζονται οι πλούσιοι τα αγαθά τους με τους φτωχούς, να βοηθούν τους αδύναμους και τους αρρώστους κλπ. κλπ. ;;;; Αυτή η ιδεολογία, νομίζω είναι που έχει οδηγήσει στην εξάπλωση του Χριστιανισμού σε τόσο μεγάλο βαθμό.
Άλλωστε οι άνθρωποι έχουν ανάγκη να πιστεύουν στην ύπαρξη κάποιου ανώτερου όντος (οι περισσότεροι δηλ) Πως αλλιώς άλλωστε θα μπορούσε να εξηγηθεί η ύπαρξη της ζωής και του κόσμου;;;
Επομένως θεωρώ οτι υπήρξε η Ιησούς Χριστός τώρα πως εξελίχθηκε η θρησκεία, είναι και αυτό ένα μεγάλο θέμα για συζήτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Το βρίσκω λίγο απίθανο, από το τίποτα να δημιουργήθηκε όλο αυτό.

Aυτό ακριβώς έλεγε και ο Παύλος για το σύμπαν, γι' αυτό δημιούργησε τον Χριστιανισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω εδώ μια επιστολή που έχω και την οποία βρήκα όταν έκανα κι εγώ την αναζήτησή μου στο συγκεκριμένο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...Υπήρξε ο Θευδάς;

(αν και δε γουστάρω τη ςικιπεδια).











πσ. αν δεν είχαμε και αυτή την ενότητα, το φόρουμ θα είχε γίνει κοσμοπόλιταν 2. ξέρει κανείς τι κάνει αυτή η ψυχή ο ζερό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
καλυτερα κοσμοπολιταν...παρα να εχουμε τετοιες ανησυχιες....τς τς τς τς τς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
πόσοι μεσσίες έχουν βγει μέχρι τώρα δηλαδή :P?
Έχει το ςικιπιδεια κανένα κατάλογο όπως εκείνο με τους διαόλους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΞΕΠΛΑ

Νεοφερμένος

Η ΞΕΠΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω εδώ μια επιστολή που έχω και την οποία βρήκα όταν έκανα κι εγώ την αναζήτησή μου στο συγκεκριμένο θέμα.

Αυτό θα ήθελα να το διαβάσω

Είναι λίγο άσχετο ή μου φαίνεται:hmm: ;; Τι μας ενδιαφέρει εμάς ποιοι από αυτά τα πρόσωπα που αναφέρονται στην ιστορία των Εβραίων υπήρξαν ή όχι;;;
Εννοείται οτι ο Χριστός εξαιρείται διότι δεν ήταν ένας διάτοντας αστέρας που έλαμψε για ένα διάστημα και κατόπιν έσβησε και δεν ξαναακούστηκε τίποτα πια γι' αυτόν:worry: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τι μας ενδιαφέρει εμάς ποιοι από αυτά τα πρόσωπα που αναφέρονται στην ιστορία των Εβραίων υπήρξαν ή όχι;;;


Ά, ώστε ο Θευδάς είναι Εβραϊκή υπόθεση, ενώ ο Ιησούς "δικός μας" :P

Σκέψου τη πιθανότητα. Μια σειρά από αυτόκλητους Μεσσίες, όπως κάποιοι Θευδάς και Ιούδας (όχι ο Ισκαριώτης), και κάπου ανάμεσα - ανάμεσα, όχι στο τέλος- κάποιος Ιησούς που ήταν αληθινά ο Μεσσίας (?). Κολλάει ή όχι;


Εννοείται οτι ο Χριστός εξαιρείται διότι δεν ήταν ένας διάτοντας αστέρας που έλαμψε για ένα διάστημα και κατόπιν έσβησε και δεν ξαναακούστηκε τίποτα πια γι' αυτόν

Η μόνη ιστορική πηγή της εποχής μας λέει και για τον Θευδά και για τον Ιησού και τους υπόλοιπους, χώρια που το κομμάτι που αναφέρεται στον Ιησού θεωρειται εμβόλιμο από τον 4ο αιώνα μΧ.

Ξερω τι σκέφτεσαι τώρα. Ότι υπάρχουν και τα ευαγγέλια.
Τα ευαγγέλια όμως δεν είναι ιστορική πηγή (και δεν χρειάζεται να πιστέψεις εμένα επί τούτου - υπάρχει και το νετ στη τελική) επειδή πρώτ' απ' όλα δεν συμφωνούν μεταξύ τους, και ύστερα γιατί δεν συμφωνούν με την εποχή τους (ο Ηρώδης πχ, πέθανε 4 χρόνια πριν γεννηθεί ο Χριστός). Πέρα από αυτά, υπάρχουν και τα λεγόμενα απόκρυφα, που είναι ακόμα πιο τερατολογικά και ανιστόρητα.


Επειδή το κούρασα πάλι. Εγώ θέλω να νομίζω ότι ο Ιησούς υπήρξε. Αλλά δεν υπάρχουν αποδείξεις γι' αυτό. Οπότε, αντί να στέκομαι στο τι μου έλεγαν στο κατηχητικό (πως να κάνεις ένα παιδί άθεο του κερατά - στείλε το στο κατηχητικό :mad: ) βάζω το ξερό μου να αναλύσει τα πράγματα, και καταλήγω ότι δεν έχει νόημα να σκέφτομαι. Πάω για μπύρες, bye.






---------------------------------------------------------------------------------------------------
καλυτερα κοσμοπολιταν...παρα να εχουμε τετοιες ανησυχιες....τς τς τς τς τς!


Ε ρε καρδούλα μου. Γεννητικά όργανα έχουμε όλοι, ο νους όμως ειναι σπάνιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι ιδιαίτερη υπέρμαχος της χριστιανικής θρησκείας έτσι όπως έχει καταντήσει, μου αρέσει η σκέψη πως υπήρχε ένας άνθρωπος που διακύρηξε τόσα όμορφα πράγματα, έδειξε τόσον αλτρουισμό κι ενδιαφέρον για τον άνθρωπο και τις αρετές που έχει μέσα του (αν και καλά κρυμμένες:/: ).

Αλλά και να μην υπήρξε, μπορώ και σε αυτό να δω θετικά στοιχεία, όπως την ύπαρξη ενός συλλογικού κινήματος που διέδωσε αυτές τις ιδέες σε τόσο μεγάλο βαθμό, ώστε να γίνουν θρησκεία. Και προσωποποίησε μερικά πράγματα. Όπως και να 'ναι, με συγκινεί η εξάπλωση ιδεών που έχουν σχέση με αγάπη και ανιδιοτέλεια.

Αλλά με αυτές τις βάσεις ξεκινάνε οι περισσότερες θρησκείες. Και στην πορεία γίνονται αυτό το χάλια πράγμα, μπαίνει μέσα (από ποιόν;:hmm: ) η τάση να αισθανόμαστε ενοχές για όλα τα όμορφα που μας συμβαίνουν, και φτάνουμε σε ένα αδιέξοδο. Κι αν υπήρξε ο Ιησούς, δεν θα ήταν περήφανος τώρα για τα καμώματα των πιστών του.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι ιδιαίτερη υπέρμαχος της χριστιανικής θρησκείας έτσι όπως έχει καταντήσει, μου αρέσει η σκέψη πως υπήρχε ένας άνθρωπος που διακύρηξε τόσα όμορφα πράγματα, έδειξε τόσον αλτρουισμό κι ενδιαφέρον για τον άνθρωπο και τις αρετές που έχει μέσα του (αν και καλά κρυμμένες:/: ).

μα η χριστιανική θρησκεία είναι ότι δίδαξε ο ιησούς? αμφιβάλλω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
... υπαρχει και αλλη μια ενδειξη (οχι αποδειξη) οτι ο Ιησους ηταν υπαρκτο προσωπο. Και αυτη ειναι η αναφορα του στο μουσουλμανικο κορανι στο οποιο μαλιστα τιμαται σαν προφητης προγενεστερος του Μωαμεθ. Ειναι φοβερα ενδιαφερον να συνειδητοποιει κανεις οτι το μεγαλυτερο μερος της Παλαιας Διαθηκης γινεται δεκτο σαν ιερο κειμενο απο Χριστιανους, Εβραιους (φυσικα) και Μουσουλμανους. Μαλλον ολοι ειχαμε μια κοινη αρχη και καπου στην πορεια υπηρξαν διαφοροποιησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μαλλον ολοι ειχαμε μια κοινη αρχη και καπου στην πορεια υπηρξαν διαφοροποιησεις.

Οχι μαλλον, σιγουρα. Στον ιδιο Θεο πιστευουν και οι τρεις θρησκιες, απλα οι ευραιοι και οι μουσουλμανοι περιμενουν ακομα τον σωτιρα, με τους δευτερους να πιστευουν πιο φανατικα και πιστευοντας οτι ο μωαμεθ ειναι ο μεγαλος προφητης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μαλλον ολοι ειχαμε μια κοινη αρχη και καπου στην πορεια υπηρξαν διαφοροποιησεις.

το ελπίζω... γιατί αλλιως μας βλέπω όλους σε καμία κόλαση των μουσουλμάνων επειδή γεννηθηκαμε στην Ελλάδα :P


(πλακίτσα :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
... υπαρχει και αλλη μια ενδειξη (οχι αποδειξη) οτι ο Ιησους ηταν υπαρκτο προσωπο. Και αυτη ειναι η αναφορα του στο μουσουλμανικο κορανι στο οποιο μαλιστα τιμαται σαν προφητης προγενεστερος του Μωαμεθ. Ειναι φοβερα ενδιαφερον να συνειδητοποιει κανεις οτι το μεγαλυτερο μερος της Παλαιας Διαθηκης γινεται δεκτο σαν ιερο κειμενο απο Χριστιανους, Εβραιους (φυσικα) και Μουσουλμανους. Μαλλον ολοι ειχαμε μια κοινη αρχη και καπου στην πορεια υπηρξαν διαφοροποιησεις.


Δηλαδή ο Χριστός υπήρξε επειδή τον αναφέρει το Κοράνι; :confused:
Μα το Κοράνι είναι πέντε αιώνες παλαιότερο από το νεώτερο Ευαγγέλιο... :P

Υγ. Και ο Γκάντι είπε ότι του αρέσει ο Χριστός (αλλά όχι οι χριστιανοί), λέτε να τον γνώρισε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top