Εκλογίκευση της ντροπής

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αλήθεια Κατερίνα, γιατί θεωρούμε ασέβεια όταν το παιδί είναι "ανοιχτό" με τους γονείς του σε αυτό το θέμα (είπες "είναι θέμα σεβασμού"). Είναι κάτι κακό να κοιμηθούν στο ίδιο κρεβάτι ή ακόμα και να κάνουν σεξ;
Αλήθεια απο που ξεκίνησε αυτό ιστορικά; Που βασίζεται; Το έχω απορία (και ήταν ένας απο τους λόγους που έκανα το θέμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν ξερω τις καταβολες αυτης της ιδεας, σοζ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μιας και την ασπάζεσαι όμως δεν μπορείς να ψάξεις μέσα σου και να μας πεις το γιατί; Εγώ έχω διαφορετική άποψη οπότε δεν μπορώ να το κάνω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Σ'εχει φοβηθει το ματι μου, παλι θ'αρχισουμε τις ατελειωτες διαμαχες..:p
Για αρχη: Οπως εγω, απο σεβασμο κυριως, δεν πηγαινω τον φιλο μου στο πατρικο να πηδηχτω ενω οι γονεις μου ειναι στο διπλανο δωματιο, ετσι θα θελα το παιδι μου να εχει το ιδιο γονιδιο που θα το κανει να με σεβεται σ'αυτο το θεμα:p(πλακα κανω για το γονιδιο, μη μου αρχισεις μοριακες αναλυσεις ε!)
Επισης, οχι δεν ειναι κακο να κανουν σεξ δυο ανηλικοι, ισα ισα, απλα βλεπω καποια πραγματα αλλιως.
(συμφωνω παντως με το παραπανω που ειπε η κουε, ευχαριστως θα εφευγα επιτηδες απ'το σπιτι για να ξερω οτι ειναι σε "ασφαλη" χωρο κτλ κτλ)

Εσυ αληθεια, νιωθεις ανετα να κανεις σεξ ενω ειναι διπλα οι γονεις του φιλου σου η οι δικοι σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μιας και την ασπάζεσαι όμως δεν μπορείς να ψάξεις μέσα σου και να μας πεις το γιατί; Εγώ έχω διαφορετική άποψη οπότε δεν μπορώ να το κάνω :(

Βρε Μισέλ, εσένα σου αρέσει να κάνεις σεξ και να σε ακούει η γειτονιά, ή αντίστοιχα να κάνει ο γείτονας σεξ και να τον ακούς εσύ; Πόσο μάλλον αν είναι το παιδί σου, το οποίο το είχες στην αγκαλιά σου σαν μωράκι και είναι δύσκολο να το φανταστείς να κάνει (ας μην μπω σε λεπτομέρειες:P ).Εγώ δεν θα ήθελα με τίποτα να προκαλέσω στους γονείς μου ένα τέτοιο δυσάρεστο συναίσθημα. Βέβαια παίζει να απαντήσεις στην πρώτη μου ερώτηση 'ναι', οπότε πάσο, επειδή δεν θα μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ.

Δεν κρατήθηκα και πετάχτηκα κι εγώ.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κατερίνα και underwater, δεν έχω κανέναν, μα κανέναν σκοπό να τσακωθώ. Και ναι ούτε εγώ θα ένιωθα ιδιαίτερα άνετα. Αλλά γιατί υπάρχει αυτή η αντίληψη; Που βρίσκονται οι ρίζες της; Αυτό με απασχολεί. Ελπίζω τώρα να get my point :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μισελ νομίζω ότι έχει σχέση πιο πολύ με ψυχολογικούς παράγοντες. Δεν είναι κακό να σου μιλήσει το παιδί για την απόφαση του να έχει σεξουαλική ζωή. Το να του βρεις χώρο οπού να «το κάνει», το να ξερεις ποτε γινεται, ειναι κακο, γιατι ξερεις λεπτομεριες που δεν πρεπει να ξερεις. συμμετέχεις και εσύ με αυτό τον τρόπο…και δεν πρέπει να μπερδεύονται αυτά τα πράγματα. Η σεξουαλική ζωή των γονιών πρέπει να είναι άγνωστη στα τα παιδιά και αντίστροφα…Νομίζω…δεν μπορώ να εκφράσω και καθαρά την σκέψη μου…:)

Μάλλον ήθελα να πω πως το μόνο που πρέπει να ξέρουν οι γονείς είναι ότι τα παιδιά είναι ασφαλές. Όλα τα άλλα πρέπει να τα κανονίσουν μόνοι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μα σ'αυτο σου απαντησαμε, ουτε εγω τρωγομαι για καβγα (νυσταζω κιολας:p).
Σου απαντησα: οι ριζες της βρισκονται στον σεβασμο του παιδιου στους γονεις, που φαινεται απο καποια πραγματα κατ'εμε οπως αυτο.
Και σε ρωταω ξανα σαν ατομο απ'την "αλλη αποψη", αφου λες οτι ουτε εσυ θα ενιωθες ανετα να κανεις σεξ διπλα απο γονεις, που βρισκεις τις ριζες αυτου αν οχι στον σεβασμο? Και γιατι αφου δε νιωθεις ανετα ως παιδι να κανεις σεξ διπλα στους γονεις σου, θες σωνει και ντε να νιωθει ανετα το παιδι σου διπλα απο σενα? Δε βγαζει νοημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η σεξουαλική ζωή των γονιών πρέπει να είναι άγνωστη στα τα παιδιά και αντίστροφα…

Γιατί όμως;

(μη με παρεξηγείτε, απλά μου αρέσει να φτάνω ένα συλλογισμό μέχρι τέλους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μάλλον ήθελα να πω πως το μόνο που πρέπει να ξέρουν οι γονείς είναι ότι τα παιδιά είναι ασφαλές. Όλα τα άλλα πρέπει να τα κανονίσουν μόνοι τους.
;) ;) ;) ;) ;) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Γιατί όμως;

(μη με παρεξηγείτε, απλά μου αρέσει να φτάνω ένα συλλογισμό μέχρι τέλους)
Αυτά τα εξηγεί καλύτερα ο Φρόιντ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Οι γονεις μου ειναι για μενα ΤΟΣΟΙ.
Αν αρχιζω να ακουω τα διαφορα, να γινονται πραγματα ενω ειμαι στο σπιτι και ακουω πχ, κτλ κτλ θα γινουν τοσοι.
Φυσικα και χαιρομαι να ξερω (η ακομα καλυτερα να φανταζομαι) οτι εχουν υγιη σεξουαλικη ζωη, αλλα οταν αρχισουμε να κανουμε το σπιτι μπ0υρδελο δεν θα τους βλεπω οπως θα πρεπε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα σ'αυτο σου απαντησαμε, ουτε εγω τρωγομαι για καβγα (νυσταζω κιολας:p).
Σου απαντησα: οι ριζες της βρισκονται στον σεβασμο του παιδιου στους γονεις, που φαινεται απο καποια πραγματα κατ'εμε οπως αυτο.
Και σε ρωταω ξανα σαν ατομο απ'την "αλλη αποψη", αφου λες οτι ουτε εσυ θα ενιωθες ανετα να κανεις σεξ διπλα απο γονεις, που βρισκεις τις ριζες αυτου αν οχι στον σεβασμο? Και γιατι αφου δε νιωθεις ανετα ως παιδι να κανεις σεξ διπλα στους γονεις σου, θες σωνει και ντε να νιωθει ανετα το παιδι σου διπλα απο σενα? Δε βγαζει νοημα..

Μα δεν θα ένιωθα άνετα να κάνω σεξ δίπλα σε οποιονδήποτε. Όλους τους σέβομαι; Εξαρτάται βέβαια και τι εννοείς "δίπλα". Πάντως δεν θα ήθελα να ξέρουν οτι *εκείνη* την ώρα κάνω σεξ. Το να ξέρουν οτι την τάδε μέρα, κάααποια στιγμή έκανα σεξ, δεν έχω πρόβλημα (ίδιως με τη μητέρα μου).
Το ίδιο ισχύει και για οποινδήποτε καλό μου φίλο όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οι γονεις μου ειναι για μενα ΤΟΣΟΙ.
Αν αρχιζω να ακουω τα διαφορα, να γινονται πραγματα ενω ειμαι στο σπιτι και ακουω πχ, κτλ κτλ θα γινουν τοσοι.
Φυσικα και χαιρομαι να ξερω (η ακομα καλυτερα να φανταζομαι) οτι εχουν υγιη σεξουαλικη ζωη, αλλα οταν αρχισουμε να κανουμε το σπιτι μπ0υρδελο δεν θα τους βλεπω οπως θα πρεπε.


Γιατί θα τους υποτιμήσεις μέσα σου αν μάθεις για τη σεξουαλική τους ζωή όμως;
Επίσης, γιατί αν γνωρίζεις για τη σεξουαλική τους ζωή θεωρείς οτι γίνεται το σπίτι ρδέλο;

(εξήγησα πριν γιατί γίνομαι λίγο γραφική, αν βαριέσαι μην απαντήσεις :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ενταξει βρε παιδια...υπαρχει και καποιος ιδιαιτερος λογος οι γονεις να ξερουν και πολλες λεπτομερειες;:confused:
Το παιδι σε αυτην την ηλικια και απο τοτε που ανακαλυπτει τον ερωτισμο του, ειναι λογικο οτι αρχιζει να αναπτυσει μια εντελως νεα προσωπικοτητα και να αρχιζει να κραταει πραγματα μονο για τον εαυτο του.Γιαν κανεναν αλλο.
Γινεται πολυ πιο επιλεκτικο στο τι θα μοιραζεται πλεον.Παιρνει αποφασεις που αφορουν αυτο,και κραταει για τον εαυτο του ορισμενα πραγματα.
Κι αυτο ειναι το λογικο για εμενα.Με τιποτα δεν θα ενιωθα καλα εαν το παιδι μου ερχοταν και μου τα ελεγε ολα χαρτι και καλαμαρι.
Οχι γιατι θα ντρεπομουν ή θα ενιωθα ασχημα.
Αλλα γιατι πει να πει οτι κατι δεν παει καλα μαλλον.

Προσωπικα το σημαντικο να ξερω οτι εχω δωσει τετοια εφοδια στο παιδι μου που θα ξερω οτι μπορει να ανταπεξελθει "μονος" του και ξερει τι να κανει κι εμενα ας μην μου λεει ο λογος και τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.

Φυσικα και χαιρομαι να ξερω (η ακομα καλυτερα να φανταζομαι) οτι εχουν υγιη σεξουαλικη ζωη, αλλα οταν αρχισουμε να κανουμε το σπιτι μπ0υρδελο δεν θα τους βλεπω οπως θα πρεπε.


Συμφωνώ 1000%. Και αντίστροφα αυτό πάει και για την πλευρά των παιδιών (ακόμα κι αν είναι 25 και 22 χρονών μουλάρες όπως εγώ με το αδέρφι!).
΄
@Μισέλ, αυτό που εννοεί η Κατερίνα και συμφώνησα για το σπίτι-μπ*****λο είναι αν ακούνε έτεροι τους άλλους να βγάζουν τα μάτια τους, όχι να το ξέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
..Πάντως όταν η κόρη μου ήταν περίπου 9-10 μηνών ο άντρας μου δούλευε άστατες ώρες και τις ώρες που ήταν σπίτι το παιδί ήταν ξύπνιο με αποτέλεσμα να μην μπορούμε εμείς να....

Ρωτήσαμε ένα φίλο ψυχολόγο τι να κάνουμε και μας είπε:
-Αν δεν κάνετε κάτι πολύ extreme και βίαιο, τι σας πειράζει να είναι μπροστά το παιδί?

Οκ λοιπόν. Την άλλη μέρα είπαμε να δοκιμάσουμε...
Κανένας μας δεν ένιωθε άνετα κυρίως γιατί έπρεπε να έχουμε το νου μας μη πέσει από πουθενά η μικρή και έπρεπε να ασχολούμαστε και μαζί της. Δε θέλω να μιλήσω για τον άντρα μου, πάντως εγώ δεν ένιωθα ντροπή ή κάτι τέτοιο, πάντως ήταν άβολα σαν κατάσταση.

Η πλάκα όμως είναι, που όταν τελειώσαμε, η κορούλα μου γύρισε και μας είπε:

"Και η Τίτη ντέι-ντέι?" :P :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ενταξει βρε παιδια...υπαρχει και καποιος ιδιαιτερος λογος οι γονεις να ξερουν και πολλες λεπτομερειες;:confused:
Το παιδι σε αυτην την ηλικια και απο τοτε που ανακαλυπτει τον ερωτισμο του, ειναι λογικο οτι αρχιζει να αναπτυσει μια εντελως νεα προσωπικοτητα και να αρχιζει να κραταει πραγματα μονο για τον εαυτο του.Γιαν κανεναν αλλο.
Γινεται πολυ πιο επιλεκτικο στο τι θα μοιραζεται πλεον.Παιρνει αποφασεις που αφορουν αυτο,και κραταει για τον εαυτο του ορισμενα πραγματα.
Κι αυτο ειναι το λογικο για εμενα.Με τιποτα δεν θα ενιωθα καλα εαν το παιδι μου ερχοταν και μου τα ελεγε ολα χαρτι και καλαμαρι.
Οχι γιατι θα ντρεπομουν ή θα ενιωθα ασχημα.
Αλλα γιατι πει να πει οτι κατι δεν παει καλα μαλλον.

Προσωπικα το σημαντικο να ξερω οτι εχω δωσει τετοια εφοδια στο παιδι μου που θα ξερω οτι μπορει να ανταπεξελθει "μονος" του και ξερει τι να κανει κι εμενα ας μην μου λεει ο λογος και τιποτα.

Μιλάω για πράγματα τα οποία αποκαλύπτει στους φίλους του, ή σε πολύ στενούς του φίλους έστω. Όχι αυτά που μένουν τελείως μεταξύ του ζευγαριού.
Πάντως Μάριε για όλα (θα έπρεπε) πιστευω να υπάρχει κάποιος λόγος. Γι'αυτό ρωτάω συνέχεια γιατί. Διότι πριν κατασταλάξω σε μια αντίληψη θέλω να την έχω ψάξει μέχρι τέλους και να έχω καταλήξει σε κάποιο "αξίωμα" το οποίο είναι τόσο προφανές όσο το 1+1=2. Αν δεν μπορώ να καταλήξω σε κάτι τέτοιο, τότε απλά δεν συμφωνώ με αυτή την αντίληψη, όσο και κουλή και να είναι η μη-συμφωνία μου με αυτή. :)
Εδώ πάντως θα ήταν χρήσιμος ο Μοναχός, ίσως μπορούσε να το εξηγήσει πιο αναλυτικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δε θα τους υποτιμησω, απλα θα τους απομυθοποιησω απ'το τελειο που τους εχω, αν μαθω ΚΑΘΕ λεπτομερεια της σεξουαλικης τους ζωης. Ειναι κατι πολυ προσωπικο που το ξερουν 2 ατομα μονο, οι συμμετεχοντες.
Δεν θα αλλαξει η γνωμη μου αν τυχει μια φορα και δεν προσεξουν η δεν ξερω γω τι και ακουσω κατι που θα με κανει να καταλαβω οτι κανουν σεξ.
Αλλα αν τους ακουω να σκουζουν με ορθανοιχτες πορτες πχ, ε θα χασω λιγο απ'τον σεβασμο μου σ'αυτους. (καπως ετσι εννοω το μπουρδελο:p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κανένας μας πάντως δεν απαντάει στη Michelle με επιχειρήματα.
Στην ουσία όλοι λέμε "Έτσι τα βρήκαμε και έτσι τα αποδεχτήκαμε..."

:hmm:

Την έχω κι εγώ αυτή την απορία: Γιατί ο άνθρωπος νιώθει την ανάγκη να κρυφτεί για να κάνει το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο?

(Δεν έχω απαντήσει ουσιαστικά στο θέμα, το ξέρω, αλλά δεν αντέχω να κάνω τοσο μακροσκελές post τώρα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top