Έκλειψη σελήνης στις 3-4 Μαρτίου

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Γενικά για την έκλειψη της 3ης Μαρτίου
Το βράδυ του Σαββάτου 3 Μαρτίου μάς επιφυλάσσει μια ολική έκλειψη Σελήνης που θα ολοκληρωθεί τις πρώτες ώρες της 4ης Μαρτίου. Η ολική έκλειψη Σελήνης, ορατή πλήρως από όλη την Ελλάδα, την Ευρώπη, τη δυτική Ασία και την Αφρική και μερικώς από σχεδόν όλον τον κόσμο, θα εξελιχθεί σύμφωνα με το παρακάτω χρονοδιάγραμμα (σε ώρα Ελλάδας).


Αρχή έκλειψης παρασκιάς: 22:18:11
Αρχή μερικής έκλειψης: 23:30:22
Αρχή ολικής έκλειψης: 00:44:13
Μέγιστο έκλειψης: 01:20:56
Τέλος ολικής έκλειψης: 01:57:37
Τέλος μερικής έκλειψης: 03:11:28
Τέλος έκλειψης παρασκιάς: 04:23:44

Διαβάστε πληροφορίες εδώ...! https://www.astrovox.gr/eclipse2007.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Οι Αστρολόγοι που ξέρω θα μας τρελλάνουν πάλι. Προσέξτε οι Τοξότες, οι Παρθένοι, οι Δίδυμοι και οι Ιχθείς του β' δεκαημέρου ...τα γνωστά...γενικότητες. 'Οταν ήμουν παιδί μου πήρε δώρο ο μπαμπας μου ένα τηλεσκόπιο. Ανεβαίνω λοιπόν στην ταράτσα και ψάχνω ψάχνω τον 'Αρη (στο προσπέκτους έγραφε ότι θα έβλεπα μέχρι και τον Ποσειδώνα). Εδώ ο 'Αρης εκεί ο 'Αρης πού ο 'Αρης ? Μόνο τα βρακιά της γειτόνισας είδα τελικά. 'Ετσι κι οι Αστρολόγοι. Υποτίθεται τώρα έπρεπε να μουν παντρεμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Το τηλεσκόπιο που είχες ήταν από τα λεγόμενα "τηλεσκόπια της πεντάρας" (όπως χαρακτηρίζονται σε κάποια βιβλία αστρονομίας) και το μόνο που μπορούν να σου δείξουν είναι την γειτόνισα και ίσως την Σελήνη.

Μη συγχέουμε την αστρονομία με την αστρολογία. Η αστρονομία είναι επιστήμη, η αστρολογία είναι ψευδοεπιστήμη και όπως κάθε ψευδοεπιστήμη είναι επικίνδυνη.

Στα της έκλειψης τώρα. Μακάρι να μην έχει συννεφιά, δε θα ήθελα με τίποτα να το χάσω. Το τηλεσκόπιο έχει ήδη ετοιμαστεί και περιμένει να αντικρίσει τη Σελήνη να γίνεται κατακόκκινη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Ανεβαίνω λοιπόν στην ταράτσα και ψάχνω ψάχνω τον 'Αρη (στο προσπέκτους έγραφε ότι θα έβλεπα μέχρι και τον Ποσειδώνα). Εδώ ο 'Αρης εκεί ο 'Αρης πού ο 'Αρης ? Μόνο τα βρακιά της γειτόνισας είδα τελικά.

χαχαχαχααααα.... :rofl::rofl:

ναι,είχα (έχω..:redface:) κι εγώ ένα τέτοιο τηλεσκόπιο..Θεέ μου,πόσες ώρες είχα ξεροσταλιάσει σ'αυτό το μπαλκόνι μας,ψάχνοντας να βρω τον Άρη και εξωγήινους...τελικά,και το φεγγάρι με τα χίλια ζόρια το είδα,αλλά τουλάχιστον,όταν κατάλαβα ότι χα'ί'ρι δεν θα έκανα με τούτο το μαραφέτι, του βρήκα άλλη χρήση..παρακολουθούσα τους γείτονες..!! :redface: :teasing:
(πριν βρίσετε,και προς υπεράσπισή μου,ήμουν νινίίί... :redface: :baby:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και γω την ίδια δουλειά έκανα. Τηλεσκόπιο Α-100 : Πώς θα δείτε τον αστερισμό της Ανδρομέδας ή αλλιώς πώς θα γίνετε καλός ματάκιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Το δικό μου δυστυχώς μόνο αυτή τη δουλειά δε κάνει. Και Ανδρομέδα δείχνει, και Άρη και Κρόνο εκτός από τις γειτόνισσες:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Το δικό μου δυστυχώς μόνο αυτή τη δουλειά δε κάνει. Και Ανδρομέδα δείχνει, και Άρη και Κρόνο εκτός από τις γειτόνισσες:whistle:

..ανταλάζουμε..?? :clapup: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
θα πρέπει να αναφέρω ότι αύριο την συγκεκριμένη ώρα στην πλατεία Γεωργίου της Πάτρας θα υπάρξουν μικροσκόπια από επιστήμονες όπου ο κόσμος θα μπορεί να παρατηρήσει καλύτερα το φαινόμενο αλλά
και να μάθει περισσότερα.
Το φαινόμενο μπορούμε να το δούμε και με γυμνό μάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η έκλειψη γίνεται στις 13 μοίρες Παρθένου (αστρολογικά εκεί). Μεγάλο ζόρι για όσους έχουν σημαντικά σημεία στον χάρτη τους σε αυτές τις μοίρες, καθώς και 13 μοίρες Διδύμων, Τοξότη και Ιχθύων. Κουράγιο αδέλφια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
xmavidis ναι! Μπερδεύτηκα:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η έκλειψη έχει ήδη ξεκινήσει για όποιον θέλει να τη δεί! Τρεχάτε στα παράθυρα ή ακόμα καλύτερα κάπου έξω. Η βραδιά είναι μαγική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Εγώ περιμένω να φύγει ένα κ*λοσύννεφο να παρατηρήσω καλύτερα το φαινόμενο.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Είναι υπέροχο!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinking0

Νεοφερμένος

Ο thinking0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
NAI!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
το κ***σύννεφο μετακόμισε εδώ τώρα :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ξερω παιδια για συνεφα, εγω μια χαρα την ειδα, αγκαλια με την κοπελα μου:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ωπ, αποκαλύψεις. :P


Εγώ πάλι της έριξα μία ματιά, την ώρα που τσάκιζα ένα πεϊνιρλί έξω από τα Έβερεστ. :P

Btw, είχαν κανονίσει event (ο δήμαρχος, οι δημότες, ούτε που ξέρω) στο πάρκο εδώ δίπλα, μαζεύτηκε κόσμος και την είδε με τηλεσκόπια. Είδαν κι άλλα άστρα, απ' ό,τι μου 'πε ο ντάντυ...:)
Ειδικά η σις μου τρελένεται για τέτοια :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Πια είναι αυτή η 'σίς σου'?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η αδερφη του.
Προσπαθησα να δω κι εγω την εκλειψη αλλα το περιβοητο συννεφακι γυριζε κι απο τα μερη μου:devil: .Μετα βαρεθηκα κι επεσα για υπνο.Παντως εβλεπα την εκλειψη στον υπνο μου κι εκει χαλια φαινοταν!:devil:(ατιμο συννεφο!)
Ελπιζω να την δω στις ειδησεις τουλαχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top