Πνευματικά δικαιώματα και ψευδώνυμο

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Είμαι ερευνητής σε έναν πολύ ειδικό τομέα και ερασιτέχνης συγγραφέας. Θέλω να αποφύγω τους εκδότες και να παρουσίασω μελλοντικά μια έρευνα μου, μια σειρά από προσωπικές μελέτες. Τους εκδότες θέλω να τους αποφύγω γιατί οι έρευνές μου είναι πολύ εξειδικευμένες και πολύ δύσκολες για το κοινό και φοβάμαι εμπορική αποτυχία.
Εν ολίγοις η δουλειά μου ''δεν πουλάει'' αλλά διαπιστώνω μέρα με τη μέρα ότι έχει μεγάλο ενδιαφέρον για ένα μεγάλο αριθμό ανθρώπων και μου ζητάνε όλο και περισσότεροι να παρουσίασω δημόσια την εργασία μου. Θα κατοχυρώσω τα πνευματικά δικαιώματα στην εθνική βιβλιοθηκη.
Θέλω να δημοσιοποιήσω την έρευνα μου, αλλά το πρόβλημα είναι ότι θέλω να διατηρήσω την ανωνυμία μου χρησιμοποιώντας ένα ψευδώνυμο. Γνωρίζετε αν αυτό μου επιτρέπεται νομικά? Αν κατοχυρώσω την εργασία μου με το πραγματικό μου όνομα, μπορώ μετά να την δημοσιοποιήσω με ένα ψευδώνυμο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristalia

Νεοφερμένος

Η kristalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Τα πνευματικά δικαιώματα τα κατοχυρώνεις με 3 τρόπους.

1) Στην Εθνική Βιβλιοθήκη σε περίπτωση που θες να το εκδόσεις και να σου χορηγήσουν ISBN, ISSN και ISMN .
2) Σε Συμβολαιογράφο καταθέτεις το έγγραφο σου αλλά με τα στοιχεία σου τα πραγματικά.
3) Ταχυδρομικός μέσα σε έναν φάκελο βάζεις αυτό που θες να κατοχυρώσεις και το στέλνεις συστημένο στον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Nαι, αλλά αν τα κατοχυρώσω στην βιβλιοθήκη ή στον συμβολαιογράφο με το πραγματικό μου όνομα, μπορώ μετά να τα εκδώσω με ένα ψευδώνυμο ? Μου το επιτρέπει ο νόμος ? Στον συμβολαιογράφο δεν επιτρέπεται να τα κατοχυρώσω με ψευδώνυμο. Στην Εθνική Βιβλιοθήκη όμως επιτρέπεται με ψευδώνυμο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Nαι, αλλά αν τα κατοχυρώσω στην βιβλιοθήκη ή στον συμβολαιογράφο με το πραγματικό μου όνομα, μπορώ μετά να τα εκδώσω με ένα ψευδώνυμο ? Μου το επιτρέπει ο νόμος ? Στον συμβολαιογράφο δεν επιτρέπεται να τα κατοχυρώσω με ψευδώνυμο. Στην Εθνική Βιβλιοθήκη όμως επιτρέπεται με ψευδώνυμο ?


αν όμως ξέρεις με τι ψευδώνυμο θα τα εκδόσεις κάνεις το εξής....
τα κατωχυρώνεις με τη συστημένη κλειστή επιστολή στον εαυτό σου και μέσα γράφεις κι όλας ότι εσύ είσαι το ίδιο άτομο με το όνομα του ψευδωνύμου σου ;)
Είναι ουσιαστικά σαν να κρατάς κλειδωμένο μυστικό την κατοχύρωση και του ψευδωνύμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Nαι, αλλά αν τα κατοχυρώσω στην βιβλιοθήκη ή στον συμβολαιογράφο με το πραγματικό μου όνομα, μπορώ μετά να τα εκδώσω με ένα ψευδώνυμο ? Μου το επιτρέπει ο νόμος ? Στον συμβολαιογράφο δεν επιτρέπεται να τα κατοχυρώσω με ψευδώνυμο. Στην Εθνική Βιβλιοθήκη όμως επιτρέπεται με ψευδώνυμο ?

Θα το κατοχυρώσεις με το πραγματικό σου όνομα και δίπλα θα αναφέρεται και το ψευδώνυμο που θα χρησιμοποιείς.Δεν μπορείς να κατοχυρώσεις τίποτα μόνο με ψευδώνυμο γιατί τότε θα πρέπει σε άλλο επίσημο έγγραφο να έχεις κατοχυρώσει πως το ψευδώνυμο το χρησιμοποιείς εσύ και πάει λέγοντας.
Πάρε τηλ. ένα συμβολαιογράφο και ρώτα για να λάβεις έγκυρες πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες, κατανοητόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Με απόλυτη βεβαιότητα δε μπορείς να κατοχυρώσεις τίποτα χωρίς τα πραγματικά σου στοιχεία, ήτοι στοιχεία του αστυνομικού δελτίου ταυτοτητάς σου.
Από 'κει και πέρα, όταν αποφασίσεις δημοσιοποιήσεις το έργο σου μέσω κάποιου εκδοτικού οίκου, θα συνάψεις μαζί τους μία σύμβαση μέσα στην οποία θα ζητήσεις να μπει ως ρήτρα το γεγονός ότι δε θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα πραγματικά σου στοιχεία αλλά θες να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο χαρακτηριστικό γνώρισμα ή ψευδόνυμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Φαντάζομαι θα δεσμεύεται με κάποιο τρόπο και ο εκδοτικός οίκος να μην αποκαλύψει την ταυτοτητά σου. Όπως με την περίπτωση του γνωστού πιτσιρίκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Μία αμφοτεροβαρής σύμβαση διέπεται από τη βούληση των μερών που την απαρτίζουν. Εφόσον λοιπόν αυτή η σύμβαση δεν μπορεί να προσβληθεί από το νόμο για ρήτρες που μπορεί να αντίκεινται σε αυτόν, στα συναλλακτικά και χρηστά ήθη, τότε τα συμβαλλόμενα μέρη που την καραρτίζουν μπορούν να συμφωνήσουν οποιαδήποτε ρήτρα επιθυμούν. Δηλαδή, ναι, μπορεί ο κύριος που τον ενδιαφέρει να κατοχυρώσει την έρευνά του, να δεσμεύσει με άλλη ρήτρα (που θα εμπεριέχεται και αυτή μέσα στην εν λόγω σύμβαση) τον εκάστοτε εκδότη στο να μη δημοσιοποιήσει τα πραγματικά σου στοιχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.

3)Ταχυδρομικός μέσα σε έναν φάκελο βάζεις αυτό που θες να κατοχυρώσεις και το στέλνεις συστημένο στον εαυτό σου.

αυτο το λες σοβαρα η κανεις πλακα τωρα?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Όχι, δεν κάνει πλάκα.
Είναι ένας απλός και οικονομικότερος τρόπος για το αρχικό στάδιο κατοχύρωσης μίας δουλειάς και είναι αποδεκτός βάσει νόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το να στειλει καποιος με συστημενο στον εαυτο του, το ιδιο του το ονομα?
:blink::blink::blink:

:ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ναι.

Επιπλέον, βασική παρατήρηση, όταν παραλάβει το φάκελο της συστημένης επιστολής προς τον εαυτό του, να ΜΗΝ το ανοίξει, γιατί έτσι θα χαθεί η εγκυρότητά του.

Σε περίπτωση που ακόμη αμφιβάλλεις, σε ενημερώνω ότι είμαι δικηγόρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλε μου φαινεται τελειως χαζο, γιαυτο μου χουν πεταχτει τα ματια εξω,χχοχο!
δεν αμφισβητω τις γνωσεις σου, μπρικακι!


...ειδικα αμα μου κανεις και εναν ελληνικο με πολυ καιμακι! :) :P


τωρα μου γεννηθηκε ιδεα.
στο χωρο που δουλευω, δουλευω με ψευδωνυμο.
εχω κανει brand name το συγκεκριμενο ψευδωνυμο, και με τιποτα δε θελω να μου το παρει αλλος.
ξερω οτι το εχει καποιος ακομα, στη γερμανια (δεν απειλουμαι ομως, τελειως αλλη αγορα!)
μπορω να κανω αυτο το κουλο που λες, για κατοχυρωση?
και, τι ακριβως πρεπει να γραψω μεσα?
και τελος, το Nick αυτο το εχω 6 χρονια τωρα. ομως δεν ειχα ιδεα γιαυτο που λεει το θρεντ.
αν στειλω γραμμα τωρα, θα κατοχυρωθω και για το πριν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
καλε μου φαινεται τελειως χαζο, γιαυτο μου χουν πεταχτει τα ματια εξω,χχοχο!
δεν αμφισβητω τις γνωσεις σου, μπρικακι!


...ειδικα αμα μου κανεις και εναν ελληνικο με πολυ καιμακι! :) :P


τωρα μου γεννηθηκε ιδεα.
στο χωρο που δουλευω, δουλευω με ψευδωνυμο.
εχω κανει brand name το συγκεκριμενο ψευδωνυμο, και με τιποτα δε θελω να μου το παρει αλλος.
ξερω οτι το εχει καποιος ακομα, στη γερμανια (δεν απειλουμαι ομως, τελειως αλλη αγορα!)
μπορω να κανω αυτο το κουλο που λες, για κατοχυρωση?
και, τι ακριβως πρεπει να γραψω μεσα?
και τελος, το Nick αυτο το εχω 6 χρονια τωρα. ομως δεν ειχα ιδεα γιαυτο που λεει το θρεντ.
αν στειλω γραμμα τωρα, θα κατοχυρωθω και για το πριν?
μπορώ να σου απαντήσω μόνο στην τελευταία σου φράση με σιγουριά 100%
οχι.-
κατοχυρώνεσαι απ τη στιγμή που θα πέσει η σφραγίδα του ταχυδρομίου στον κλειστό φάκελο και μετα
σκέψου ότι υπάρχει πάντα η πιθανότητα να υπάρχει άτομο που το έχει κατοχυρώσει ΠΡΙΝ από σένα κι εσύ απλά να μην το γνωρίζεις :/:
ότι αφορά πάντως brand names καλό είναι να γίνονται ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ κατοχυρώσεις κι όχι μέσω ταχυδρομίου.
Προσωπικά το θεωρώ πιο επαγγελματικό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι, δε διαφωνω, απλα υπαρχουν αλλα κολληματα στη μεση. το ταχυδρομειο ειναι το πιο καλο, ΤΩΡΑ.
τι να γραψω στο φακελο μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
1. κατοχυρώνεις το ψευδώνυμο
2. κατοχυρώνεις το έργο με τα πραγματικά σου στοιχεία (σημασία έχει πως αποδεικνύεις ότι το κατοχύρωσες πρώτος..προσωπικά θα πρότεινα τον συμβολαιογραφικό τύπο)
3. υπογράφεις σύμβαση με τον εκδοτικό οίκο υπό τον απαράβατο όρο να τηρήσουν μυστική την πραγματική σου ταυτότητα και την υποχρέωση να το δημοσιεύσουν με το νόμιμό σου ψευδώνυμο

υ.γ. το να κατοχυρώσεις κάτι με ένα ψευδώνυμο αποδυναμώνει την πατρότητα του έργου (σκέψου ότι είναι για κάποιον πιο εύκολο να σου κλέψει το ψευδώνυμο από το ίδιο το έργο)

υ.γ.2 αυτό με τη συστημένη επιστολή μου το έχω ξανακούσει ωστόσο μου φαίνεται αστείο και θέτει πολλά πρακτικά προβλήματα αδιαμφισβήτητης απόδειξης (υπάρχουν φάκελοι που ανοιγοκλείνουν εύκολα, τυχαία φθορά, άνοιγμα...λες και δεν μπορώ να στείλω κανά δυο τρεις τέσσερεις...άντε δέκα φακέλους σε μένα ημιανοιχτούς ή έστω κλεισμένους στοιχειωδώς και μετά από χρόνια να γράφω και να κλείνω μέσα το έργο μου και να λέω ότι το έγραψα προ αμνημονεύτων ετών ...αφού έχω καβάτζα και την ημερομηνία ...και ένα σωρό άλλα παρεμφερή σενάρια επιστημονικής φαντασίας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
'Εχω προβληματιστεί πολύ αλλά δεν θα κάνω πίσω, ευτυχώς έχω ένα πολύ έμπιστο φίλο συμβολαιογράφο. Το ψευδώνυμο όντως δεν μου φαίνεται καλή ιδέα όσο περνά ο καιρός. Πώς σας φαίνεται η ιδέα να δημοσιεύει κάποιος στο διαδίκτυο ολόκληρα βιβλία ? 'Εχετε δει ποτέ κάτι τέτοιο ? Σ'αυτήν την περίπτωση τι συμβαίνει με τα δικαιώματα ? Δεν είναι ο κλέψας του κλέψαντος ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
μη δημοσιοποιείς τίποτα στο διαδίκτυο πριν το κατοχυρώσεις με κάποιο νόμιμο τρόπο
(αν το έχεις ήδη κάνει απλά είναι ζήτημα απόδειξης ότι εσύ το έγραψες πρώτος δηλαδή αν έχει κρατήσει ο σέρβερ τη σελίδα και εσύ ήσουν ο μόνος που χρησιμοποιούσες το συγκεκριμένο ψευδώνυμο και το επιβεβαιώνουν και άλλοι μάρτυρες ότι εσύ ήσουν αυτός και αυτό είναι το δικό σου στυλ γραφής και τα λοιπά και τα λοιπά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
μη δημοσιοποιείς τίποτα στο διαδίκτυο πριν το κατοχυρώσεις με κάποιο νόμιμο τρόπο
(αν το έχεις ήδη κάνει απλά είναι ζήτημα απόδειξης ότι εσύ το έγραψες πρώτος δηλαδή αν έχει κρατήσει ο σέρβερ τη σελίδα και εσύ ήσουν ο μόνος που χρησιμοποιούσες το συγκεκριμένο ψευδώνυμο και το επιβεβαιώνουν και άλλοι μάρτυρες ότι εσύ ήσουν αυτός και αυτό είναι το δικό σου στυλ γραφής και τα λοιπά και τα λοιπά)

Τώρα με μπέρδεψες από την παρένθεση και μετά. Συγνώμη αλλά είμαι πολύ κουρασμένος και σούπα σήμερα και μπορεί να φταίω κι εγώ. Να το κάνω πιο λιανά. Ας υποθέσουμε ότι παρουσιάζω κάτι στο internet μελλοντικά και έχω κατοχυρώσει με όνομα και επώνυμο τα δικαιώματα σε συμβολαιογράφο. Κινδυνεύω και με αυτό ? Αν τα δημοσιοποιήσω με ψευδώνυμο ποιός μου λέει ότι δεν θα βρεθούν κάποιοι ψευδομάρτυρες να πουν ότι αυτά είναι δουλειά άλλου συγγραφέα ? :hmm:'Η αν τα κοπιάρει κάποιος με το επώνυμό μου (το αληθινό) και πει ότι αυτός τα έγραψε πρώτος πώς θα το αποδείξω ? Μου φαίνεται ρίσκο το κωλοδίκτυο, θα τα εκδόσω να τελειώνουμε μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top