Ελεύθερη σκέψη

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μπορούμε να εξηγήσουμε τον όρο «ελεύθερη σκέψη?» Κατά πόσο είναι εφικτό να υπάρχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ενωείς χωρίς επιρεασμό; μπορείς να μας εξηγήσεις τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να πιάσω την ερώτηση:)
Δεν φιμήζομαι για την εφυήα μου:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ούτε εγώ κατάλαβα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως η ερώτηση ήταν σαφής.
Ελεύθερη σκέψη, είναι η ανεπηρέαστη σκέψη(σωστή η mania), αυτή που δεν ακολουθεί τους συνηθισμένους κανόνες ηθικής, η απαλλαγμένη από κάθε είδους προκαταλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως η ερώτηση ήταν σαφής.
Ελεύθερη σκέψη, είναι η ανεπηρέαστη σκέψη(σωστή η mania), αυτή που δεν ακολουθεί τους συνηθισμένους κανόνες ηθικής, η απαλλαγμένη από κάθε είδους προκαταλήψεις.
Δεν υπάρχει τέτοια σκέψη..εκτός αν μιλάτε για "τεχνητή νοημοσύνη" ενός κομπιούτερ!(Αν και αυτή η σκέψη θα είναι επηρρεασμένη από τον δημιουργό του κομπιούτερ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει ελεύθερη σκέψη, αλλά την ανελεύθερη την διακρίνεις από χιλιόμετρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τέτοια σκέψη..εκτός αν μιλάτε για "τεχνητή νοημοσύνη" ενός κομπιούτερ!(Αν και αυτή η σκέψη θα είναι επηρρεασμένη από τον δημιουργό του κομπιούτερ)

Εγώ συμφωνώ, αλλά η ερώτηση ήταν τι είναι και όχι αν υπάρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει ελεύθερη σκέψη, αλλά την ανελεύθερη την διακρίνεις από χιλιόμετρα :P

Εγώ συμφωνώ, αλλά η ερώτηση ήταν τι είναι και όχι αν υπάρχει

1) Ολες τις σκέψεις τις διακρίνεις τότε εσύ μιας και δεν υπάρχει "ελεύθερη" σκέψη:)
2) Πως μπορείς να περιγράψεις "τι είναι" κάτι όταν "δεν υπάρχει"?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Α! χίλια συγνώμη. Υπάρχει και δεύτερο σκέλος.
Ούτως ή άλλως συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
2) Πως μπορείς να περιγράψεις "τι είναι" κάτι όταν "δεν υπάρχει"?:D
Είναι κάπως παράλογο, αλλά υπάρχουν ορισμοί και για ιδεατές έννοιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Είναι κάπως παράλογο, αλλά υπάρχουν ορισμοί και για ιδεατές έννοιες

Όχι, είναι εντελώς παράλογο - και ταυτόχρονα θεμέλιος λίθος της νόησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως η ερώτηση ήταν σαφής.
Ελεύθερη σκέψη, είναι η ανεπηρέαστη σκέψη(σωστή η mania), αυτή που δεν ακολουθεί τους συνηθισμένους κανόνες ηθικής, η απαλλαγμένη από κάθε είδους προκαταλήψεις.
:blink:
δεν μπορώ να βρώ καμία σχέση μεταξύ δόγματος και δημοκρατίας - ελεύθερης σκέψης..
Αυτό διάβασα σε κάποιο άλλο θέμα και ήθελα να το συζητήσουμε.


Πιστεύω ότι "ελευθερία", "δικαιοσύνη", "ευτυχία" είναι ασαφείς έννοιες, και ο καθένας καταλαβαίνει κάτι διαφορετικό.


Ήθελα απλά να μάθω τι θεωρείτε «ελεύθερη σκέψη» γιατί εγώ νομιζω ότι δεν υπάρχει. Eίναι ένα στόχο καταδικασμένο να παραμένει όνειρο. Η σκέψη καθοδηγείτε από την κούνια μέχρι στο τάφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για μένα πάλι ελεύθερη σκέψη είναι η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ που έχω να σκεφτώ ότι θέλω όταν το θέλω όπως θέλω
Ακόμα και αν υπάρχουν κατευθυνόμενες σκέψεις πιστεύω ακράδαντα ότι είναι στο χέρι του καθενός να το φιλοσοφήσει με τον εαυτό του όσο θέλει, να ψάξει και να βρει ποιές σκέψεις είναι κατευθυνόμενες και γιατί και να ΕΠΙΛΕΞΕΙ να μην τις έχει πλέον.
Το μυαλό είναι ελεύθερο ΠΑΝΤΑ.
Κι ακόμα κι αν θέλω να είναι κολλημένο κάπου (Σε κάποιο δόγμα ή κάτι άλλο λέγε με εκκλησία ή δεν ξέρω και γω τι) και αυτό είναι μέσα στα πλαίσια που έχω της ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ σκέψης μου ...
Απ τη στιγμή που έχω νου και τον χρησιμοποιώ και ενηλικιώνομαι... μπορώ να επιλέγω.

Εν κατακλείδι, για μένα η λέξη κλειδί, είναι η επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εν κατακλείδι, για μένα η λέξη κλειδί, είναι η επιλογή.
Μήπως τα όρια που θέτει η κοινωνία , τα μοντέλα σκέψης και συμπεριφοράς που πρέπει να ακολουθείς για να είσαι "κοινωνικά αποδεκτό" σκοτώνουν ουσιαστικά την ελεύθερη σκέψη-επιλογή? Πόσοι από μας έχουν σήμερα θάρρος να σπάσουν πρότυπα σκέψεις και να είναι αυτόνομοι? Ποιος ρισκάρει σήμερα να είναι original?


Χμ…
Μάλλον το βλέπω περιορισμένα από την άποψη κοινωνιολογική-πολιτισμικήκαι όχι τόσο πολύ φιλοσοφική…:hmm:


Γιατί αν το καλοσκέφτομαι… χωρίς ελεύθερη σκέψη, χωρίς ερώτημα, χωρίς αμφισβήτηση του πρότυπου, δεν υπάρχει εξέλιξη…
Άρα υπάρχει ελεύθερη σκέψη, όμως σίγουρα είναι προνόμιο μερικών…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ελεύθερη σκέψη... Για μένα, η ελεύθερη σκέψη είναι η "διαδικασία" με την οποία προβληματιζόμαστε ή παίρνουμε αποφάσεις, χωρίς όμως κανέναν περιορισμό από παράγοντες κοινωνικούς, θρησκευτικούς, στερεότυπα κλπ.


Όχι και τόσο εύκολο όσο φαίνεται. Ποια γυναίκα πουχου σε μία πατριαρχική οικογένεια θα τολμήσει μόνο να σκεφθεί ότι έχει πολύ παραπάνω δικαιώματα απ' όσα φαντάζεται; Σε μία κλειστή κοινωνία ποιο ζευγάρι θα τολμήσει να σκεφθεί καν να αποκτήσει παιδί εκτός γάμου;


Είναι παράγοντες που μας επηρεάζουν - άλλοτε το συνειδητοποιούμε κι άλλοτε όχι. Αλλά, όπως είπες roumana, οι ελεύθερες σκέψεις είναι όντως αυτές που βοηθούν στην εξέλιξη της κάθε κοινωνίας. Αλοίμονο αν όλοι σκεφτόμασταν όπως οι γονείς μας. Τότε θα είχαμε μείνει πολύ πίσω.

Η ελεύθερη σκέψη ακολουθείται πολλές φορές από επανάσταση και τάση διαφοροποίησης [καλά το γραψα;] από την προηγούμενη γενιά. Πολιτισμοί στους οποίους ανθεί η ελεύθερη σκέψη - και άρα η ελεύθερη διακίνηση ιδεών - ανθούν και εξελίσσονται. Πολιτισμοί όπου δεν ευνοείται η ελεύθερη σκέψη, παραμένουν σχετικά στάσιμοι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Πιστεύω ότι "ελευθερία", "δικαιοσύνη", "ευτυχία" είναι ασαφείς έννοιες, και ο καθένας καταλαβαίνει κάτι διαφορετικό.

Μιλάμε για έννοιες που ονομάζουμε ιδανικά, ακριβώς επειδή η επίτευξη τους είναι δύσκολη και ακόμα περισσότερο, φαντάζει αδύνατη.

Για μένα πάλι ελεύθερη σκέψη είναι η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ που έχω να σκεφτώ ότι θέλω όταν το θέλω όπως θέλω
Ακόμα και αν υπάρχουν κατευθυνόμενες σκέψεις πιστεύω ακράδαντα ότι είναι στο χέρι του καθενός να το φιλοσοφήσει με τον εαυτό του όσο θέλει, να ψάξει και να βρει ποιές σκέψεις είναι κατευθυνόμενες και γιατί και να ΕΠΙΛΕΞΕΙ να μην τις έχει πλέον.
Το μυαλό είναι ελεύθερο ΠΑΝΤΑ.
Κι ακόμα κι αν θέλω να είναι κολλημένο κάπου (Σε κάποιο δόγμα ή κάτι άλλο λέγε με εκκλησία ή δεν ξέρω και γω τι) και αυτό είναι μέσα στα πλαίσια που έχω της ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ σκέψης μου ...
Απ τη στιγμή που έχω νου και τον χρησιμοποιώ και ενηλικιώνομαι... μπορώ να επιλέγω.

Εν κατακλείδι, για μένα η λέξη κλειδί, είναι η επιλογή.

Οι έννοιες οι οποίες αποτελούν ιδανικά δεν είναι καθόλου ασαφείς. Όμως έχουν εσκεμμένα παραποιηθεί τόσο, ώστε να μας βάζουν και εμάς στον πειρασμό να κάνουμε εκπτώσεις του τύπου, «αφού δεν μπορώ να το έχω, ας αρκεστώ σε ένα μέρος του όλου» και το χειρότερο είναι ότι φτάνουμε και στο σημείο να ταυτίσουμε το επιμέρους με το παν. Γι αυτό, π.χ. σε μία άλλη συζήτηση έβγαινε περίπου το συμπέρασμα ότι, εφόσον δεν έχουμε χούντα έχουμε δημοκρατία.

Το ίδιο συμβαίνει και με την επιλογή. Μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα στη μία ή στην άλλη προκατάληψη. Από τότε ακόμα που θυμάμαι τον εαυτό μου έχω μάθει από κάποιους άλλους να σκέφτομαι με συγκεκριμένο τρόπο να ακολουθώ κάποια δεδομένα και κάποια στάνταρ. ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΕΣ .Αυτό που ονομάζουμε διαπαιδαγώγηση, τις περισσότερες φορές είναι μάλλον χειραγώγηση. Η αναζήτηση βέβαια είναι μία καλή προσπάθεια να αποβάλλεις κάποια από τα δεδομένα (για μένα πιο σημαντική από την επιλογή) αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε με τι ακριβώς έχουμε να κάνουμε.
Η ελεύθερη σκέψη δεν είναι κάποιο θείο δώρο, ούτε δικαίωμα το οποίο παραχωρείται από κάποιο καθεστώς. Επιδιώκοντας την, πρέπει πρώτα να έρθουμε σε αντιπαράθεση με τον ίδιο μας τον εαυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Διάβαζα (τι διάβαζα, μάλλον χάζευα γραμματοσειρές) τις προάλλες (τι προάλλες, πάνε κάτι χρόνια) ένα από τα βιβλία του Ορτέγκα υ Γκασσέτ, ενός φιλοσόφου με επιρροή (τι επιρροή, τέλοσπαντων) και θυμάμαι μια παράφραση της "ελεύθερης σκέψης": Είναι η ικανότητα να αποσχετίζεις έννοιες που η παράδοση κρατά συνενωμένες.










(Μετά από χρόνια, κατάλαβα πως δεν έχει σημασία αν είναι ακριβής η έκφραση ή όχι, αλλά το πόσο σε ενοχλεί εσωτερικά όταν την ακούς να διατυπώνεται.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Είναι η ικανότητα να αποσχετίζεις έννοιες που η παράδοση κρατά συνενωμένες.

(Μετά από χρόνια, κατάλαβα πως δεν έχει σημασία αν είναι ακριβής η έκφραση ή όχι, αλλά το πόσο σε ενοχλεί εσωτερικά όταν την ακούς να διατυπώνεται.)


Πολύ θα συμφωνήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως η ερώτηση ήταν σαφής.
Ελεύθερη σκέψη, είναι η ανεπηρέαστη σκέψη(σωστή η mania), αυτή που δεν ακολουθεί τους συνηθισμένους κανόνες ηθικής, η απαλλαγμένη από κάθε είδους προκαταλήψεις.

Νομίζω ότι θα συμφωνήσω μαζί σου.(αν και καθυστερημένα:))

Τα πάθη μας είναι η πιο ισχυρή αιχμαλωσία. (Το χρήμα, η δόξα, κτλ)
Η προκατάληψη είναι και αυτή ισχυρή αιχμαλωσία. (Οι ηθικές, κοινωνικές, θρησκευτικές, φυλετικές και εθνικιστικές διακρίσεις, οι διακρίσεις ως προς την καταγωγή, το χρώμα του δέρματος, τη σωματική ή διανοητική ικανότητα)
(Μετά από χρόνια, κατάλαβα πως δεν έχει σημασία αν είναι ακριβής η έκφραση ή όχι, αλλά το πόσο σε ενοχλεί εσωτερικά όταν την ακούς να διατυπώνεται.)
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Νομίζω ότι θα συμφωνήσω μαζί σου.(αν και καθυστερημένα:))

Τα πάθη μας είναι η πιο ισχυρή αιχμαλωσία. (Το χρήμα, η δόξα, κτλ)
Η προκατάληψη είναι και αυτή ισχυρή αιχμαλωσία. (Οι ηθικές, κοινωνικές, θρησκευτικές, φυλετικές και εθνικιστικές διακρίσεις, οι διακρίσεις ως προς την καταγωγή, το χρώμα του δέρματος, τη σωματική ή διανοητική ικανότητα)
:)

Ως παιδιά αυτής της κοινωνίας όλοι έχουμε ανατραφεί με πάθη και προκατάληψης. Γι αυτό και είναι τρομερά δύσκολο να λειτουργήσουμε με ελεύθερη σκέψη καθώς πρέπει να ανασυνθέσουμε ολόκληρη την προσωπικότητά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top