Βιβλία που μου άλλαξαν την ζωή

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μέγας Ανατολικός-Εμπειρίκος

Αριστούργημα!:) Ορίστε και ένα απόσπασμα:

"Πρεσβεύω και ισχυρίζομαι, αγαπητοί μου φίλοι, ότι η ελευθερία πρέπει να είναι καθολική, αλλά συγχρόνως πρεσβεύω και πιστεύω ότι πρέπει να έχη την αρχήν και την πληρότητά της εις τον έρωτα, διότι εκτός που αυτός είναι η υπέρτατη εκδήλωσις της Ζωής, είναι συγχρόνως και ο καλύτερος καλλίτερος εγγυητής εις την λυσιτελή επιδίωξιν πραγματοποιήσεως όλων των άλλων αλλαγών η μεταρρυθμίσεων των οποίων βεβαίως έχει ανάγκην απόλυτον η βλακωδώς όσο και κατά ανίερον τρόπον χειμαζομένη ανθροπότης.[…] εγώ ονειρεύομαι, και μπορώ να πω ότι εργάζομαι για έναν τελείως νέον πολιτισμόν, για έναν καινούργιο κόσμο".

Είναι ένα απόσπασμα που πιστεύω ότι είναι χαρακτηριστικό για ολόκληρο το έργο του μεγάλου σουρεαλιστή. Όλα του τα βιβλία του με έχουν επηρεάσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Αριστούργημα!:) Ορίστε και ένα απόσπασμα:

"Πρεσβεύω και ισχυρίζομαι, αγαπητοί μου φίλοι, ότι η ελευθερία πρέπει να είναι καθολική, αλλά συγχρόνως πρεσβεύω και πιστεύω ότι πρέπει να έχη την αρχήν και την πληρότητά της εις τον έρωτα, διότι εκτός που αυτός είναι η υπέρτατη εκδήλωσις της Ζωής, είναι συγχρόνως και ο καλύτερος καλλίτερος εγγυητής εις την λυσιτελή επιδίωξιν πραγματοποιήσεως όλων των άλλων αλλαγών η μεταρρυθμίσεων των οποίων βεβαίως έχει ανάγκην απόλυτον η βλακωδώς όσο και κατά ανίερον τρόπον χειμαζομένη ανθροπότης.[…] εγώ ονειρεύομαι, και μπορώ να πω ότι εργάζομαι για έναν τελείως νέον πολιτισμόν, για έναν καινούργιο κόσμο".

Είναι ένα απόσπασμα που πιστεύω ότι είναι χαρακτηριστικό για ολόκληρο το έργο του μεγάλου σουρεαλιστή. Όλα του τα βιβλία του με έχουν επηρεάσει

25 μήνες...κι ακόμα νοιώθω πως δεν το διάβασα...δεν το έχω χορτάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Eμίλ Σιοράν ''Εγκόλπιο ανασκολοπισμού''. Ρουμάνος φιλόσοφος που έζησε στο Παρίσι. τον θεωρώ πολύ ρεαλιστή αν και γίνεται κυνικός και χρησιμοποιεί σκληρό λόγο έγραψε και είπε μεγάλες αλήθειες. Γνώρισα το έργο του την εποχή που ξύπνησα απότομα από τις αυταπάτες μου για την ζωή, καμμιά δεκαριά χρονια πριν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Τα μαύρα φεγγάρια του έρωτα-Πασκάλ Μπρυκνέρ
και άλλα δοκίμια του Μπρυκνέρ (Νέα ερωτική αναρχία, ο πειρασμός της αθωότητας)
Όλες οι απαντήσεις για τον έρωτα :kill: :inlove:
Και ο Κούντερα βέβαια καλά μας τα είπε :vava: :loveangel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Eμίλ Σιοράν ''Εγκόλπιο ανασκολοπισμού''.
Χαρακτηριστικό της όπερας του Emil Cioran είναι η σκέψη πως η ιδέα της αυτοκτονίας μπορεί να βοηθήσει στο να συνεχίζεις να ζεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Χαρακτηριστικό της όπερας του Emil Cioran είναι η σκέψη πως η ιδέα της αυτοκτονίας μπορεί να βοηθήσει στο να συνεχίζεις να ζεις .

Γράφει : Μια μόνο μέθοδος υπάρχει γιανα υπερνικήσουμε την λαχτάρα του θανάτου : να ζήσουμε μέχρις εσχάτων, να γευτούμε όλες τις τέρψεις, όλες τις φρικιάσεις, να της παραδοθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Γράφει : Μια μόνο μέθοδος υπάρχει γιανα υπερνικήσουμε την λαχτάρα του θανάτου : να ζήσουμε μέχρις εσχάτων, να γευτούμε όλες τις τέρψεις, όλες τις φρικιάσεις, να της παραδοθούμε.

Υπαρχει κι αλλη:
Να μην εχουμε συνειδηση του θανατου.

Μου φαινεται οτι το να προσπαθεις να ζεις εντονα για να ξεχασεις/απαλλαγεις/αποφυγεις κτλ το θανατο, μπορει στην αρχη να λειτουργησει αλλα στο τελος θα σε υπερνικησει ο φοβος του θανατου. Γι'αυτο προτεινω το παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
TRAVELLERS ATLAS.

κανενα αλλο δε μου αλλαξε τη ζωη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger...

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω ότι μου άλλαξε τη ζωή, αλλά με εντυπωσίασε πολύ το "Βαμμένα κόκκινα μαλλιά" του Κώστα Μουρσελά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριστίνα2903

Νεοφερμένος

Η χριστίνα2903 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλά τα είπατε,ωραίο βιβλίο για παραμύθι ο μικρός πρίγκιπας(αν και εγώ δεν το θεωρώ παραμύθι)...επίσης καταπληκτικό το βιβλίο "το όνειρο ενός γελοίου" του Ντοστογιέφσκι. Στάση ζωής και απαραίτητη αν θέλουμε το έργο αυτής της σελίδας να βγει απότο κυβερνοχώρο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Ίμρε Κέρτες - Αστυνομική ιστορία.
Ίμρε Κέρτες - Εγώ,ένας άλλος

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ.Άξιος νομπελίστας ο Κέρτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~

Νεοφερμένος

Η ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Γ. Σεφέρης Μέρες Α'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πειτε κανενα ακομα ρε παιδια, μιας και με εχει πιασει μανια βιβλιοφαγιας τωρα...
νταξ, καλοι οι ατλαντες, αλλα τιποτα σε ντικενς...?
Btw, ο ιωναθαν και ο πριγκηπας δεν ειναι καθολου απο τα αγαπημενα μου...
ο ιωναθαν με αγχωνε, βρηκα καποια κοινα μαζι του αλλα το βασικο συναισθημα που μου προκαλουσε ηταν αγχος..
και ο πριγκηπας, καργα μελαγχολια... παιζει και να μην τον ειχα τελειωσει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
"Πρακτικός Οδηγός για το ΛΟΤΤΟ" - ΟΠΑΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Μου άλλαξε τη ζωή; Όχι... Αλλά "Η Μεγάλη Χίμαιρα" του Καραγάτση μου έμαθε να μη κυνηγάω ουτοπίες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Ο Καπετάν Μιχάλης του Καζαντζάκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarah_Fest

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Μπορεί να ακούγεται αφελές αλλά τα βιβλία που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με σημάδεψαν, με άλλαξαν ως άνθρωπο, πέρασαν μέσα μου ιδέες και στάσεις ζωής, είναι όλα παιδικά! Βιβλία που διάβασα από τα 8 ως τα 12 μου χρόνια!
Συγκεκριμένα δυο της Πηνελόπης Δέλτα, το "παραμύθι χωρίς όνομα" και τα "μυστικά του βάλτου", καθώς και τα βιβλία του Ιουλίου Βερν, των οποίων ο κατάλογος είναι τόσο μεγάλος που δεν έχει νόημα να τον παραθέσω.
Όσα βιβλία και αν διάβασα μετέπειτα (και έχω διαβάσει αρκετές εκατοντάδες) μπορεί να με έχουν ψυχαγωγήσει ή συγκινήσει, να με έχουν προβληματίσει, να μου άνοιξαν νέους δρόμους σκέψης, αλλά όλα αυτά μέσα από μια συνειδητή εσωτερική μου διεργασία. Θα έλεγα πως εγώ επέλεξα στοιχεία από αυτά για να τα προσθέσω στο χαρακτήρα μου, στις απόψεις μου και στην προσωπικότητά μου. Και με αυτή την έννοια δεν μπορώ να πω πως μου άλλαξαν τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
O Ξενος - Αλμπερ Καμυ

Ειδα τα πραγματα που υπαρχουν στο υποσεινηδητο μου και τρελαθηκα. Τον ειχα λατρεψει απο την Πτωση (τα πηγα με λαθος σειρα, ξερω) αλλα ο Ξενος με τρελανε. Εκτος του οτι δεν κοιμομουν μια βδομαδα, κοντεψα να πεσω σε καταθλιψη. Με πιασαν τα υπαρξιακα μου. Ε, τελικα εβαλα σε σειρα τα πραγματα γυρω απο το παραλογο (στο οποιο αναφερεται ο Καμυ στον Ξενο, την Πανουκλα και την Πτωση), ειδα τα πραγματα πιο αναλυτικα και καθαρα και ησυχασα. Αλλα με τρελανε κι ακομα εχει τις επιπτωσεις του (κρισεις κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Ένα βιβλίο που με σημέδεψε είναι η Αστραδενή. Βρήκα πολλά κοινά με την ηρωίδα και όταν το διάβασα ήμουν αρκετά μικρή ώστε να επηρεαστώ. Θαυμάσιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top