Γάμος: Ο προορισμός του ανθρώπου;

Είναι ο γάμος προορισμός του ανθρώπου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Είμαι άντρας και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι άντρας και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Μάνια εδώ λες μία μεγάλη και σωστή κουβέντα. Όσο "ελεύθερων απόψεων" κι αν είμαστε, ακόμα κι αν δεν μας νοιάζει καν τι θα πει η κοινωνία (αυτά που ανέφερες εσύ), υπάρχουν και τα παιδιά στη μέση. Ακόμα κι αν δεν μας ενδιαφέρει εμάς τι θα πει η κοινωνία για μία ανύπαντρη μητέρα πουχου, το παιδί θα πληγωθεί. Ό,τι και να του πούμε εμείς οι γονείς, το παιδί θα πληγωθεί πολύ εάν ακούσει έστω και το παραμικρό πικρόχολο σχόλιο για τη μητέρα του ή τον πατέρα του. :(

Το πρόβλημα το έχουν αυτοί που σχολιάζουν οικογένειες και πληγώνουν ψυχές που δεν τους έχουν φταίξει σε τίποτα.
Γιατί το ηθικό και το νορμάλ να προσαρμόζεται στα σχόλια του κάθε κακεντρεχή ??:( :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Μάνια εδώ λες μία μεγάλη και σωστή κουβέντα. Όσο "ελεύθερων απόψεων" κι αν είμαστε, ακόμα κι αν δεν μας νοιάζει καν τι θα πει η κοινωνία (αυτά που ανέφερες εσύ), υπάρχουν και τα παιδιά στη μέση. Ακόμα κι αν δεν μας ενδιαφέρει εμάς τι θα πει η κοινωνία για μία ανύπαντρη μητέρα πουχου, το παιδί θα πληγωθεί. Ό,τι και να του πούμε εμείς οι γονείς, το παιδί θα πληγωθεί πολύ εάν ακούσει έστω και το παραμικρό πικρόχολο σχόλιο για τη μητέρα του ή τον πατέρα του. :(


Να πω εδώ κάτι γενικότερο.. Βλέπω γενικά ότι σε πολλά θέματα που συζητάμε ("συζητάμε" με την ευρεία έννοια, αναφέρομαι γενικότερα κι όχι κατ' ανάγκην εδώ μέσα) λίγοι σκεφτόμαστε τα παιδιά... :/:

Αυτο ακριβως εννοουσα κι εγω σε προηγουμενο ποστ, οταν ελεγα οτι "δεν ειναι παντα τοσο ευκολο". :|


Το πρόβλημα το έχουν αυτοί που σχολιάζουν οικογένειες και πληγώνουν ψυχές που δεν τους έχουν φταίξει σε τίποτα.
Γιατί το ηθικό και το νορμάλ να προσαρμόζεται στα σχόλια του κάθε κακεντρεχή ??:( :mad:

Εννοειται πως το προβλημα το εχουν αυτοι. Στον εγκεφαλο.
Το προβλημα ομως που θα δημιουργησουν στην ψυχη ενος μικρου παιδιου, ΔΕΝ το σκεφτονται και ΔΕΝ τους ενδιαφερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μην επιμένεις δεν γίνετε πάντα να εισαι απο πάνω, μια γυναίκα που μεγαλώνει μόνη της ένα παιδί τρέχει με την δουλειά, δεν ειπα ότι το παρατάει άλλα δεν μπορείς πάντα να εισαι απο πάνω, άν και το παιδί ειναι κληστός χαρακτήρας άστο:hmm:
Μόνο του φυσικά και δεν γίνεται.
Εμείς πρέπει να το κάνουμε, ή μάλλον για να ακριβολογώ, η μητέρα που έχει το πρόβλημα.
Εχω βαρεθεί να ακούω ανθρώπους με προβλήματα που δεν κάνουν τίποτα για να τα λύσουν, και περιμένουν να λυθούν από μόνα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
μάλλον για να ακριβολογώ, η μητέρα που έχει το πρόβλημα.

άρα... είναι "πρόβλημα" για την πολιτισμένη κοινωνία μας του σήμερα η μονογονεική οικογένεια....

ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
άρα... είναι "πρόβλημα" για την πολιτισμένη κοινωνία μας του σήμερα η μονογονεική οικογένεια....

ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ! ;)
Σορρυ, ειρωνικά το είπα.
Επρεπε να βάλω εισαγωγικά, αλλά νόμισα οτι θα ήταν αυτονόητο.
Μακριά από μένα τέτοια ταμπού.:) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Σορρυ, ειρωνικά το είπα.
Επρεπε να βάλω εισαγωγικά, αλλά νόμισα οτι θα ήταν αυτονόητο.
Μακριά από μένα τέτοια ταμπού.:) :) :)

το φαντάστηκα ... αλλά παρόλαυτά ακόμα κι εσύ (που δεν έχεις τέτοια προβλήματα/ταμπου) τις ίδιες "σκληρές" λέξεις [εντός ή εκτός εισαγωγικών] χρησιμοποιείς για να περιγράψεις την κατάσταση...

αυτό ήθελα να Point out ;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
το φαντάστηκα ... αλλά παρόλαυτά ακόμα κι εσύ (που δεν έχεις τέτοια προβλήματα/ταμπου) τις ίδιες "σκληρές" λέξεις [εντός ή εκτός εισαγωγικών] χρησιμοποιείς για να περιγράψεις την κατάσταση...

αυτό ήθελα να Point out ;):)
Οι λέξεις δεν χαρακτηρίζουν μια κατάσταση, ούτε σε φέρνουν σε δύσκολη θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Οι λέξεις δεν χαρακτηρίζουν μια κατάσταση, ούτε σε φέρνουν σε δύσκολη θέση.

εγω πάντως δεν θα ένιωθα όμορφα (όσο και να τα είχα βρει με τον εαυτό μου) να μου πει κάποιος στα μούτρα ότι "έχεις πρόβλημα" [ειδικά να μιλάμε για τέτοιο θέμα ε?]...ακόμα και να μου το έβαζε σε ""...

imho πάντα :)

[και σταματώ τα offtopic :)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σε κατ ιδίαν συζήτηση θα το εξέφραζα αλλιώς.
Εχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σε κατ ιδίαν συζήτηση θα το εξέφραζα αλλιώς.
Εχεις δίκιο.


Πιρατή μου μακάρι να ήταν όλοι όπως τα λές ανοικτόμυαλοι άλλα δυστιχώς απο μικρά παιδιά μας πότησαν ότι ο γάμος ειναι ο προορισμός του ανθρώπου και κάποιοι που το παραβένουν σαν άγραφος κανόνας που ειναι "τιμωρίτε" με δοκιμασίες ψυχολωγικές στις ψυχές των παιδιών μας απο τα παιδιά των άλλων, δυστιχώς αυτή η κρήση των ανθρώπων θα υπάρχει για πολλά χρόνια ακόμα αφού δεν βρήσκωντε άνθρωποι να πουν πραγματικά αυτό που νοιώθουν.
ΔΕΝ ειναι ο προορισμός του ανθρώπου ειναι η επιλογή του ή σε άσκημη περίπτωση η επιλογή της καταγωγής του;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πιρατή μου μακάρι να ήταν όλοι όπως τα λές ανοικτόμυαλοι άλλα δυστιχώς απο μικρά παιδιά μας πότησαν ότι ο γάμος ειναι ο προορισμός του ανθρώπου και κάποιοι που το παραβένουν σαν άγραφος κανόνας που ειναι "τιμωρίτε" με δοκιμασίες ψυχολωγικές στις ψυχές των παιδιών μας απο τα παιδιά των άλλων, δυστιχώς αυτή η κρήση των ανθρώπων θα υπάρχει για πολλά χρόνια ακόμα αφού δεν βρήσκωντε άνθρωποι να πουν πραγματικά αυτό που νοιώθουν.
ΔΕΝ ειναι ο προορισμός του ανθρώπου ειναι η επιλογή του ή σε άσκημη περίπτωση η επιλογή της καταγωγής του;)
Βρε Μάνια, δεν διαφωνώ αλλά θέλω να ξαναπώ το εξής:
Οταν λέμε οτι μας πότησαν, ταυτόχρονα εννοούμε οτι απδεχθήκαμε το πότισμα και την τιμωρία.
Ο καθένας από την κοινωνία μπορεί να λέει και να κάνει ότι θέλει, αλλά το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε.
Μπορούμε και τα αφτιά μας να έχουμε κλειστά, και να αδιαφορούμε και να συνεχίζουμε ταυτόχρονα τη ζωή μας φυσιολογικότατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βρε Μάνια, δεν διαφωνώ αλλά θέλω να ξαναπώ το εξής:
Οταν λέμε οτι μας πότησαν, ταυτόχρονα εννοούμε οτι απδεχθήκαμε το πότισμα και την τιμωρία.
Ο καθένας από την κοινωνία μπορεί να λέει και να κάνει ότι θέλει, αλλά το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε.
Μπορούμε και τα αφτιά μας να έχουμε κλειστά, και να αδιαφορούμε και να συνεχίζουμε ταυτόχρονα τη ζωή μας φυσιολογικότατα.


Αυτό που σου λέμε ειναι ότι δεν ειμαστε μόνοι μας, έχουμε και παιδιά που όλο αυτό το σχήμα της παράνοιας τα χτυπάει στην ψυχολογία τους, ξέρεις πόσες κοπέλες πήγαν στην αθήνα για να κάνουν όσα λές και τα παιδιά ειναι χάλια ψυχολογικά λόγο πολέμου απο τους συγκενείς και απο το σχολείο; ξέρεις πόσοι γονείς δεν μηλάνε στα παιδιά τους και στα εγγόνια τους γιατί δεν έγινέ το θέλημά τους; αυτό σου λέω πονάνε οι άνθρωποι να βλέπουν τα βλαστάρια τους να τα κοροιδέυουν για την αγαμία της μάνας, αντίθετα επικρωτούν έναν άντρα που μεγαλώνει ένα παιδί:)

Κατάλαβε ότι πολοί σκέυτοντε τα παιδιά τους και την κατακραβγή του κόσμου σαν αντικτιπο στην ψυχολογία των ανθρώπων που φέρνουν στην ζωή, εδώ βέβαια υπάρχει το θετικό οι γονείς αυτοί δεν κατακρίνουν αργότερα τα παιδιά τους άν έχουν την ίδια επιλογή με αυτούς:) Αλησίδα ειναι που έσπασε σε 30 χρόνια απο τώρα δεν θα υπάρχει αλλα τώρα ζει και βασιλέυει η κριτική και η πίεση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα αυτό το έχω ήδη υπ'όψη μου, αλλά επιμένω.
Εχουμε χρέος να σταθούμε δίπλα στο παιδί.
Η ψυχολογία του παιδιού δεν καθορίζεται μόνο από το σχολείο και τους συγγενείς, αλλά και από τους καθηγητές, τη μητέρα και όλο το υπόλοιπο σύνολο. Αν η μητέρα συνεργαστεί με τους καθηγητές - δασκάλους και φροντίσει να προετοιμάσει κατάλληλα το παιδί, μπρεί τα πράγματα να είναι καλύτερα.
(Στο λέω αυτό γιατί έχω δουλέψει πολλά χρόνια σε σχολεία στην επαρχία και ξέρω συγκεκριμένες παρόμοιες περιπτώσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μα αυτό το έχω ήδη υπ'όψη μου, αλλά επιμένω.
Εχουμε χρέος να σταθούμε δίπλα στο παιδί.
Η ψυχολογία του παιδιού δεν καθορίζεται μόνο από το σχολείο και τους συγγενείς, αλλά και από τους καθηγητές, τη μητέρα και όλο το υπόλοιπο σύνολο. Αν η μητέρα συνεργαστεί με τους καθηγητές - δασκάλους και φροντίσει να προετοιμάσει κατάλληλα το παιδί, μπρεί τα πράγματα να είναι καλύτερα.
(Στο λέω αυτό γιατί έχω δουλέψει πολλά χρόνια σε σχολεία στην επαρχία και ξέρω συγκεκριμένες παρόμοιες περιπτώσεις)

Αν εισαι καθηγητής ή δάσκαλος μπράβο σου άλλα πρέπει να σου πώ ότι δεν ειναι όλοι σαν εσένα:(
Και εγώ έκανα 3 απόπηρες αυτοκτονίας και όταν πιά το πήρα απόφαση να μηλήσω με καθηγητές μπάς και βρώ κάποια λύση(δεν ειχα κανέναν άλλο)μου έλεγαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, ότι δεν τους πέυτεί λόγος στα προσωπικά των παιδιών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γι αυτό κι εγώ επιμένω. Οποιος σου είπε αυτά που σου είπε σίγουρα δεν ξέρει καλά τη δουλειά του και πρέπει να πάει σπίτι του.
Χρειάζεται όμως να είμαστε και λίγο πιο δυνατοί, και να έχουμε και περισσότερο εγωϊσμό και αυτοπεπήθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Γι αυτό κι εγώ επιμένω. Οποιος σου είπε αυτά που σου είπε σίγουρα δεν ξέρει καλά τη δουλειά του και πρέπει να πάει σπίτι του.
Χρειάζεται όμως να είμαστε και λίγο πιο δυνατοί, και να έχουμε και περισσότερο εγωϊσμό και αυτοπεπήθηση.

Ξέρεις τι ειναι να πιέζεσε απο παντού και να μην μπορείς να πάρεις ανάσα; ξέρεις τι ειναι να προσπαθεις να σταθεις στα πόδια σου και να τρώς κλωτσιά στα αρχ.... για να ξαναπέσεις; ξέρεις τέλος τι άσκημο που ειναι να εισαι μάυρο πρόβατο και να σε κοινηγάνε με αποτέλεσμα να σταθείς στα πόια σου άλλα η ψυχική σου υγεία να ειναι κλονισμένη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ξέρεις τι ειναι να πιέζεσε απο παντού και να μην μπορείς να πάρεις ανάσα; ξέρεις τι ειναι να προσπαθεις να σταθεις στα πόδια σου και να τρώς κλωτσιά στα αρχ.... για να ξαναπέσεις; ξέρεις τέλος τι άσκημο που ειναι να εισαι μάυρο πρόβατο και να σε κοινηγάνε με αποτέλεσμα να σταθείς στα πόια σου άλλα η ψυχική σου υγεία να ειναι κλονισμένη;
Ξέρω. Και πολύ καλά μάλιστα.:(
Αλλά έτσι είναι στη ζωή.
Να πέφτεις 7 φορές και να σηκώνεσαι 8.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ξέρω. Και πολύ καλά μάλιστα.:(
Αλλά έτσι είναι στη ζωή.
Να πέφτεις 7 φορές και να σηκώνεσαι 8.:)

Ειναι καλό να υπάρχει εσιοδοξία άλλα πρέπει να δεις και την πλευρά της γυναίκας που υφίστατε μεγαλύτερη πιεση άπο ότι ένας άντρας στο θέμα γάμος.


Ερώτηση: δεν πιστέυω να εισαι δάσκαλός ή καθηγητής στην νεοεληνική γιατί σίγουρα θα έχεις βγάλει σπυράκια με την ορθογραφία μου. χαχαχαχα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
(Οχι, αν και δυσκολεύομαι πολλές φορές να καταλάβω τι εννοείς.):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Θα ήθελα να μάθω τις απόψεις σας σε αυτό το θέμα.Παλιότερα όταν έφτανες σε μια ηλικία,πενρούσες τα 25 για τις γυναίκες και τα 30 για τους άντρες,έπεφταν επάνω σου συγγενείς,φίλοι και λοιποί καλοθελητές για να αποκατασταθείς.Σήμερα παρότι τα πράγματα έχουν αλλάξει η συνηθέστερη ευχή που ακούς(μόλις τελείωσεις τις σπουδές)είναι "άντε και με ένα καλό παιδί/κοπέλα".Η οικογένεια είναι αυτοσκοπός του ανθρώπου;Η καριέρα,οι σπουδές,οι αναζητήσεις,δεν συμβάλλουν στο να ολοκληρωθεί κάποιος;

Η δημιουργία οικογένειας γτ πρέπει οπωσδήποτε να συνοδεύεται με το χαρτί της εκκλησίας? Μας πιστοποιεί καμία παραπάνω δέσμευση το εν λόγω χαρτί? Σε τι μας κατοχυρώνει? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top