Μαγεία

Πιστεύετε πως υπάρχει;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 49)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πιστεύετε στην ύπαρξη της;Είτε έχετε στο μυαλό σας κακομούτσουνες μάγισσες σε ιπτάμενες σκούπες είτε κέρινα ομοιώματα και μαγγανείες είτε βότανα και φυλαχτά, πιστεύετε πως υπάρχουν δυνάμεις της φύσης που μπορούν να επεμβαίνουν στα εγκόσμια;
Κάποιες παραδοσιακές "τελετές"(δεν βρίσκω άλλη λέξη και το γητείες μου φαίνεται παράταιρο) ή ευχές για καλοτυχία και υγεία που γίνονται συνήθως στα χωριά σας φαίνονται απλές δοξασίες ή έχουν κάποια δόση αλήθειας;
Γενικότερα αυτήν την εποχή διαβάζω αρκετά περί του θέματος(όχι δεν σκέφτομαι να λύσω,δέσω,κάνω ναυτικό κόμπο σε κανέναν:P) κι επειδή το φόρουμ έχει ποικιλομορφία μελών αλλά και υψηλό επίπεδο ήθελα να μάθω και την γνώμη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν πιστευω σε τίποτα που δεν έχει αποδειχτεί επιστημονικά. Αυτό περιλαμβάνει και θρησκείες, και μαγείες και ζώδια (αν και αυτά έχουν πλάκα και πότε πότε τα διαβάζω ή ζητάω τη γνώμη κάποιου που "ξέρει") και όλα τα τοιάυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
δεν πιστεύω στην μαγεία όπως παρουσιάζεται, αλλά σίγουρα πιστεύω οτι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αρκετά ανεπτυγμένο πνευματικό επίπεδο το οποίο μπορεί να το χρησιμοποιούν ηθελημένα ή άθελά τους...
επίσης πιστεύω στην θετική-αρνητική αυρα-ενέργεια που μπορει να εκπέμπει κάποιος ή κάποιο αντικείμενο...
κάτι άλλο που πιστεύω είναι η υποβολή και αυθυποβολή του ανθρώπου την οποία κάποιοι την "βαυτίζουν" μαγεία!

Δεν πιστευω σε τίποτα που δεν έχει αποδειχτεί επιστημονικά. Αυτό περιλαμβάνει και θρησκείες, και μαγείες και ζώδια (αν και αυτά έχουν πλάκα και πότε πότε τα διαβάζω ή ζητάω τη γνώμη κάποιου που "ξέρει") και όλα τα τοιάυτα.

νομίζω πολλά πράγματα δεν έχουν αποδειχθεί επιστημονικά αλλά είναι κοινώς αποδεκτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

κάτι άλλο που πιστεύω είναι η υποβολή και αυθυποβολή του ανθρώπου την οποία κάποιοι την "βαυτίζουν" μαγεία!

Πολύυυυ σωστό αυτό!!! :thumbup:

νομίζω πολλά πράγματα δεν έχουν αποδειχθεί επιστημονικά αλλά είναι κοινώς αποδεκτά!

Όπως; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
κάτι άλλο που πιστεύω είναι η υποβολή και αυθυποβολή του ανθρώπου την οποία κάποιοι την "βαυτίζουν" μαγεία!
+1 και απο εμένα, άλλωστε για αυτό κάπιους τους "πιάνουν" τα μάγια και άλλους όχι! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
αλλά σίγουρα πιστεύω οτι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αρκετά ανεπτυγμένο πνευματικό επίπεδο το οποίο μπορεί να το χρησιμοποιούν ηθελημένα ή άθελά τους...

Κάπου εκεί κινούμαι κι εγώ.Αφορμή για να ασχοληθώ,αν και γενικά με συναρπάζει το υπερφυσικό ο συγκεκριμένος τομέας ήταν κάτι που δεν με αφορούσε, ήταν ένα φυλλάδιο της εκκλησίας, έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα σχετικά.
Επίσης κατα καιρούς θυμάμαι γιαγιάδες και θείες και γενικά γηραιότερους να πιστεύουν πως το τάδε φυτό φέρνει καλοτυχία κλπ Κι αυτές οι πεποιθήσεις αποδεδειγμένες ή μη, βοήθεια της φύσης μπορούν να νοηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οχι, σε καμία περίπτωση.
Οπως είπε κι ένας φίλος παραπάνω οτιδήποτε δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά, ή τουλαχιστον δεν ερευνάται δεν το πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οπως είπε κι ένας φίλος παραπάνω οτιδήποτε δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά, ή τουλαχιστον δεν ερευνάται δεν το πιστεύω.

Ουάου, συμφωνούμε σε κάτι;;!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Φυσικά, γιατί όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πλάκα έκανα βρε γιατί μάλλον είναι το πρώτο πράγμα που συμφωνούμε στο φόρουμ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά στην μαγεία με την έννοια που την έχουμε στο μυαλό μας δεν πιστεύω, αλλά πιστεύω στο υπερφυσικό. Η Δανέζα φίλη μου είναι θεολόγος (όχι χριστιανή) και ρίχνει Ταρώ. Τώρα θα με πάρετε στο ψιλό, αλλά ξέρετε πόσα της βγαίνουν; Μερικά πράγματα έχουν μια φιλοσοφία και είναι παρεξηγημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Βασικά στην μαγεία με την έννοια που την έχουμε στο μυαλό μας δεν πιστεύω, αλλά πιστεύω στο υπερφυσικό. Η Δανέζα φίλη μου είναι θεολόγος (όχι χριστιανή) και ρίχνει Ταρώ. Τώρα θα με πάρετε στο ψιλό, αλλά ξέρετε πόσα της βγαίνουν; Μερικά πράγματα έχουν μια φιλοσοφία και είναι παρεξηγημένα.
Αν το οτι της βγαίνουν, δεν οφείλεται στην τύχη αλλά σε κάτι άλλο, τότε σίγουρα θα μπορεί να σου εξηγήσει γιατί δεν της βγαίνουν όλα;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν το οτι της βγαίνουν, δεν οφείλεται στην τύχη αλλά σε κάτι άλλο, τότε σίγουρα θα μπορεί να σου εξηγήσει γιατί δεν της βγαίνουν όλα;:)

Βασικά το ξεκίνησε από χόμπυ. Δεν το παίζει ειδήμων ούτε έχει πειστεί κι η ίδια απόλυτα. Ούτε εγώ φυσικά! Παραθέτω μόνο την εμπειρία μου! Αλλά έχουν φιλοσοφία και είναι πολύπλοκα, ενώ τα έχουμε συνδέσει με πάνχαζες γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
δεν πιστεύω στην μαγεία όπως παρουσιάζεται, αλλά σίγουρα πιστεύω οτι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αρκετά ανεπτυγμένο πνευματικό επίπεδο το οποίο μπορεί να το χρησιμοποιούν ηθελημένα ή άθελά τους...
επίσης πιστεύω στην θετική-αρνητική αυρα-ενέργεια που μπορει να εκπέμπει κάποιος ή κάποιο αντικείμενο...
κάτι άλλο που πιστεύω είναι η υποβολή και αυθυποβολή του ανθρώπου την οποία κάποιοι την "βαυτίζουν" μαγεία!

Ακριβώς το ίδιο πιστεύω και γω.
Δεν είναι ακριβώς 'μαγεία' δηλαδή αλλά ικανότητες που έχει ο άνθρωπος και δε το ξέρει, ή που έχουν κάποιοι άνθρωποι περισσότερο από τους άλλους.

Επιπλεόν θα ήθελα να προσθέσω ότι το να πιστεύεις κάτι -η πίστη δηλαδή- βασίζεται ακριβώς στην εμπίστοσύνη σου σε μια ιδέα, θεωρία κτλ χωρίς χειροπιαστά στοιχεία. (όχι πάντα βέβαια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αν το οτι της βγαίνουν, δεν οφείλεται στην τύχη αλλά σε κάτι άλλο, τότε σίγουρα θα μπορεί να σου εξηγήσει γιατί δεν της βγαίνουν όλα;:)

Τα ταρώ και γενικά ότι έχει να κάνει με μαντεία(αν κι εμείς για την μαγεία συζητάμε εδώ) είναι κατά 50%διαίσθηση και κατά 50% φαντασία.Κοινώς αν προσπαθήσω να πω τα χαρτιά σε σένα που μου είσαι τελείως άγνωστος θα πέσω έξω, ενώ σε κάποιον γνωστό μου ξέροντας το πρόβλημα του και χρησιμοποιώντας φαντασία και διαίσθηση μπορώ να συνθέσω μια ιστορία.Εξάλλου αυτές οι τεχνικές είναι διδάξιμες και το πόσο μέσα ή έξω θα πέσεις εξαρτάται απο τα παραπάνω.Πιστεύω πως και ο πιο ανίδεος αν διαβάσει μια μέθοδο ριξίματος χαρτιών και τα ρίξει για τον εαυτό του ακριβώς επειδή γνωρίζει τι τον απασχολεί θα του φανούν λογικά τα όσα βγαίνουν.Εξάλλου όλες αυτές οι μεθοδοι δεν μας απαντούν μονολεκτικά ναι ή όχι, μας δείχνουν μια έκβαση γεγονότων και συνήθως αυτή που ήδη έχουμε στο υποσυνείδητο μας απλά μας εντείνουν την άποψη μας πχ.αν κάνεις αυτό θα γίνει το τάδε, πράγμα που ήδη μπορεί να γνωρίζουμε και να επιθυμούμε να κάνουμε αλλά διστάζουμε και έτσι έχουμε μια επιπλέον ώθηση.Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή.

edit:Κρίμα που δεν είναι μέσα η mania, νομίζω ασχολείται και πολύ θα ήθελα να διαβάσω την άποψη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Και εγώ δε πίστευα στη μαγεία, μέχρι που είδα τον jordan να παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Και εγώ δε πίστευα στη μαγεία, μέχρι που είδα τον jordan να παίζει.

Κι εγώ από πολύ μικρος (14-15) πίστεψα στη λευκή μαγεία όταν είδα τον Χατζηπαναγή!:clapup:
Πολύ αργότερα πίστεψα και στη μαύρη (Air Jordan):D

Όλες οι άλλες "μαγείες" είναι ανάξιες σχολιασμού,έστω και χιουμοριστικά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
κάτι άλλο που πιστεύω είναι η υποβολή και αυθυποβολή του ανθρώπου την οποία κάποιοι την "βαυτίζουν" μαγεία!
Τι είναι "υποβολή" και "αυθυποβολή"; :)




Θα 'πρεπε να ξέρω κανονικά, ε; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Αυθυποβολη ειναι κατι που ανακαλυψε η συγχρονη επιστημη για να εξηγησει τα ανεξηγητα...
Οτιδηποτε δεν μπορει να εξηγηθει με "επιστημονικο" τροπο, βαφτιζεται αυθυποβολη και ψεκαστε, σκουπιστε, τελειωσατε...
Ξερω οτι ανοιξα τους ασκους του Αιολου. Παρ'ολα αυτα μη με παρεξηγειτε, οι γιατροι λεν οτι ειμαι πολυ καλο παιδι (ΜΗΝ πατε κοντρα στην επιστημη οκ?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Φυσικά και δεν πιστεύω στην μαγεία!Άλλωστε δεν θα μπορούσα να πιστεύω,μαθηματικός είμαι!;)

πς: Για Jordan θα συμφωνήσω κι εγώ!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top