Κλειστές κοινωνίες

haroula1924

Νεοφερμένος

Η haroula1924 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα, πηγαίνω σε ιδιωτικό. Δεν έχω κάτι με τα δημόσια αλλά με τα παιδιά που πήγαιναν στο γυμνάσιο που πήγαινα πριν φύγω.
Εκτός από τους καθηγητές ( αδιαφορία) τα παιδιά με έκαναν να αισθάνομαι άσχημα. Δεν φταίνε αυτά που είναι έτσι , αλλά οι γονείς που τα μεγάλωσαν. Όλα αυτά αντικατοπτρίζουν την κοινωνία της πόλης μου, η οποία είναι αρκετά κλειστή.
Εσείς τι θα κάνατε, πως θα σκεφτόσασταν αν κάποιοι από τους λεγόμενους "φίλους " σας διέδιδαν πως έχετε πάρει αποβολή, με μέσο παίρνετε τους βαθμούς που πέρνετε κ.τ.λ ;
Έτσι ξέκοψα. Άλλα παιδιά όπως η κολλητή μου που δεν έχουν αυτήν την οικονομική δυνατότητα και είναι γενικά εύθραυστοι χαρακτήρες πως θα τα βγάλουν πέρα;
Και έχω τις εξής "απορίες":
Τι προκαλεί το φαινόμενο των κλειστών κοινωνιών και πως αντιμετωπίζεται; Τι πρέπει να κάνουμε για να μην γίνουμε κι εμείς μέρος τους;

Υ.Γ Το σχολείο το έφερα σαν παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα, πηγαίνω σε ιδιωτικό. Δεν έχω κάτι με τα δημόσια αλλά με τα παιδιά που πήγαιναν στο γυμνάσιο που πήγαινα πριν φύγω.
Εκτός από τους καθηγητές ( αδιαφορία) τα παιδιά με έκαναν να αισθάνομαι άσχημα. Δεν φταίνε αυτά που είναι έτσι , αλλά οι γονείς που τα μεγάλωσαν. Όλα αυτά αντικατοπτρίζουν την κοινωνία της πόλης μου, η οποία είναι αρκετά κλειστή.
Εσείς τι θα κάνατε, πως θα σκεφτόσασταν αν κάποιοι από τους λεγόμενους "φίλους " σας διέδιδαν πως έχετε πάρει αποβολή, με μέσο παίρνετε τους βαθμούς που πέρνετε κ.τ.λ ;
Έτσι ξέκοψα. Άλλα παιδιά όπως η κολλητή μου που δεν έχουν αυτήν την οικονομική δυνατότητα και είναι γενικά εύθραυστοι χαρακτήρες πως θα τα βγάλουν πέρα;
Και έχω τις εξής "απορίες":
Τι προκαλεί το φαινόμενο των κλειστών κοινωνιών και πως αντιμετωπίζεται; Τι πρέπει να κάνουμε για να μην γίνουμε κι εμείς μέρος τους;

Υ.Γ Το σχολείο το έφερα σαν παράδειγμα.


Kαταρχήν διαφωνώ με την λογική σου και την επιλογή σου :) . Εγώ δεν θα έφευγα από το σχολείο [και ναι, αυτά που αναφέρεις τα "λουζόμουνα" σε καθημερινή βάση για 5 χρόνια... Έχω περάσει χρονιά που μου γύρναγε την πλάτη κυριολεκτικά ΟΛΗ η τάξη [και εννοώ και τα 5 τμήματα!] πλην 2 κολλητών μου (τηλεφωνήματα στο σπίτι στις 12 το βράδυ να λένε τα 1000 μύρια στους γονείς σου το έχεις ζήσει???] και έχω ακούσει δεν μπορείς να φανταστείς τι ιστορίες επιστημονικής φαντασίας για την πάρτη μου. δεν άλλαξα σχολείο και αντιμετώπισα τα πάντα με τη στάση μου, απέδειξα σε όσους "έπρεπε" αυτά που "έπρεπε" και αδιαφόρησα για κάποιους που δεν άξιζαν ούτε να γυρίσω να τους κοιτάξω... Και τελικά νομίζω ότι βγήκα νικήτρια από όλο αυτό....

Anyway. :)

Υποθέτω (με αφορμή και μια 200αριά πανομοιότυπα πιτσιρίκια με ύφος 100 καρδιναλλίων που είδα χτες το βράδυ έξω από το κολέγιο Αθηνών) ότι βασικό στοιχείο που γίνεται αυτό είναι η ανάγκη να μην διαφέρεις. Η μάζα, για χ λόγους, έγινε έτσι. Ο καινούριος θέλει να fit in το συντομότερο δυνατόν... Η εύκολη λύση είναι να μοιάσει στις καθιερωμένες "αξίες"... Όποιες και αν είναι αυτές. Πάρε το απλοικό παράδειγμα: Αν εμφανιστείς στο πολυτεχνείο στην τρίχα θα σε κοιτάνε σαν εξωγήινο. Ο νέος φοιτητής προσαρμόζει το ντύσιμο του σε αυτό. Αν πας στην ΑΣΣΟΕ σαν το λέτσο είσαι "outsider" ... Προσαρμόζεσαι λοιπόν...

Νομίζω ότι κάπως έτσι "δουλέυουν" τα πράγματα... Από εκεί και πέρα αν δεν θέλεις να γίνεις μέρος του... Η' φεύγεις, ή το νικάς βρίσκοντας και άλλες μονάδες που σκέφτονται όπως εσύ και αδιαφορώντας στο μέτρο που μπορείς για τους υπόλοιπους... Ι guess ...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Βασικά εγώ θα έδινα τα πάντα για να βρίσκομαι στη θέση σου, και φυσικά δεν θα άλλαζα με τίποτα σχολείο. Με όλα αυτά που θα έλεγαν για μένα, και που δεν θα έκανα την παραμικρή προσπάθεια για να τα διαψεύσω, θα το έπαιζα και μούρη.
Εχω ζήσει τέτοιες κλειστές κοινωνίες σε χωριά, που αν αναφέρω παραδείγματα δεν θα τα πιστεύετε, κι αν τις δεις από μια διαφορετική οπτική γωνιά, σε κάνουν να διασκεδάζεις και να χαίρεσαι που δεν είσαι σαν κι αυτούς.
Θέλει όμως προσοχή σε ένα σημείο.
Προσοχή μη διανοηθείς ούτε μια στιγμή να πιστέψεις οτι είσαι θύμα τους, γιατί τότε το έχασες το παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Η αγαπητη xrz και ο φιλος deadhead_pirate με καλυψαν σε πολυ μεγαλο βαθμο.
Κι εξυπνη αντιδραση αυτη που περιγραφη ο Ανδρεας περι "μουρης".
Αλλα προσωπικα δεν "κατηγορω" (σε εισαγωγικα παντα) την haroula για την επιλογη της να αλλαξει σχολειο.
Εαν με αυτη την κινηση ηρεμισε αρκει και περισευει.;)
Πολλες "μαχες" δεν αξιζουν καν τον κοπο να δωθουν.:)

Προσωπικα παιδια εχω να σας πω οτι αυτο το ηλιθιο σκεπτικο που περιγραφει η χαρουλα ειναι γενικοτερα χαρακτηριστικο του Ελληνα και λυπαμαι που το λεω...:/:
Το εχω ζησει οχι μονο στα παιδικα μου χρονια, αλλα για μαμακιουλες οποτε ας το αφησουμε, αλλα το εζησα τρομερα εντονα σαν φοιτητης εξωτερικου απο τους υπολοιπους -σχεδον ολους και με ελαχιστες εξαιρεσεις!- φοιτητες της ιδιας πολης!
Ειναι αντικατοπτρισμος πολλων πραγματων.
Το τι στοιχεια παιρνουν απο την οικογενεια.
Τι πρωτυπα εχουν εκτος αυτης (ΜΜΕ π.χ.) και ποσο ευκολα εππιρεαζονται ορισμενα παιδια απο αυτα.Γιατι δεν υπαρχει ο ιδιος "μιμητισμος" απο ολα τα παιδια.
Και στην περιπτωση μου με τους φοιτητες του εξωτερικου ειναι αλλοι λογοι.
Η απεριοριστη ελευθερια που εχουν εδω και οτι νομιζουν οτι πιασαν τον παπα απο τα γενια επειδη σπουδαζουν εξω.
Το παραπανω ειδικα οταν γινεται απο παιδια που ηταν πολυ περιορισμενα στην Ελλαδα...αστα να πανε!:whistle:
Το επομενο ειναι η ταση που εχουν πολλοι Ελληνες εδω οχι μονο να κανουν κλικες, αλλα να πρεπει να μαθαινουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ για τους υπολοιπους Ελληνες.Ακομα και ωρα πας για κατουρημα!
Επειδη εγω ημουν παντα τρομερα εναντιων τετοιων ηλιθιων καταστασεων, σπανια εκανα παρεα με Ελληνες εδω και φυσικα οταν ημουν Παρμα κι ελλειψα αναγκαστικα για εναν ολοκληρο χρονο και "χαθηκα", αναμεσα στους Ελληνες ακουστηκαν τα εξης:
  • Πεθαινα και ημουν στο νοσοκομειο με λευχαιμια.(Βρηκαν και την νοσο!)
  • Ειχα μπει φυλακη
  • Με ειχαν διωξη απο την χωρα
  • Ειχα κατεβει κατω γιατι ειχα προβλημα με τα ναρκωτικα.
Γενικα ειναι θεμα μεγαλο για συζητηση και τουλαχιστον σε εμενα πλεον παροτι ειμαι απο επαρχια στην Ελλαδα δεν ακουγεται τιποτα.(και ειμαι και αρκετα προοδευτικος στο στυλ μου και ιδιατερα "χυμα".)
Γιατι λειπω πολυ συχνα λογικα. και γιατι βλεπουν οτι δεν λογαριαζω κανεναν και δεν ξερω για ποιον αλλο λογο.
Οπως και να εχει να θυμασαι πως το δεντρο με τους πολλους καρπους χτυπανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:) Τελικά,όσο πιο ανοιχτόμυαλος είναι κανείς ,τόσο πιο εύκολα γίνεται στόχος των πολλών & μέλος (αναγκαστικά)"ομάδων περιθωριοποίησης" ,οπως αναφέρει ενα άλλο θέμα.Μάλλον εξηγήσιμο λογικά,αφου συνήθως τα μυαλά με μεγαλύτερα οπτικά πεδία & αναζητήσεις,με ελεύθερη άποψη χωρίς "δεδομένα",γίνονται τα πιο έξυπνα.Πρέπει να συγκρατηθούν στο "μέσο όρο" ! Δυστυχώς είναι παλιό το σύστημα,αλλά κατ'εμέ όχι αρχαίο ! Ανήκει αλλού η μελέτη αυτής της ...βαριάντας (πόσο παλιό & απο πού δοσμένο ),οπότε δε μιλάμε γι'αυτό.
Είτε τα πιο "χαζά" μυαλά γινονται στόχοι,αφού κι αυτά πρέπει να μοιάζουν,να είναι οικεία για τους πολλούς του "μέσου όρου".
Οτι δε γνωρίζουμε,το αποφεύγουμε,εως & το φοβόμαστε !
Πρέπει να το μειώσουμε,να το "τσαλαπατήσουμε",για να μπορέσουμε να το κατανοήσουμε έπειτα.Η ας μην το κατανοήσουμε,αρκεί να μην κυνδυνεύουμε απ'αυτό ! Να το εξουδετερώσουμε !
Εδώ είναι το "κουμπί" ! Τα πρότυπα ! ;)
Δεν θα επεκταθώ,ομως,αλήθεια είναι οτι για ν'αντιμετωπίσεις τέτοια "περιθωριοποίηση",πρέπει να επιβάλλεσαι που & που-όπως το εδωσε ο Μάριος-,κι ας μπαίνεις κι εσύ στο...χορό για λίγο.Το πάν είναι να μη διαμορφώνεσαι-επηρρεάζεσαι απο την αντιμετώπιση των "ξύπνιων":) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
:) Τελικά,όσο πιο ανοιχτόμυαλος είναι κανείς ,τόσο πιο εύκολα γίνεται στόχος των πολλών & μέλος (αναγκαστικά)"ομάδων περιθωριοποίησης" ,οπως αναφέρει ενα άλλο θέμα.
Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενά σου, φίλε Wishful. :)


Εφόσον είναι πιο ανοιχτόμυαλα ξεφεύγουν απ' το κατεστημένο, το έθιμο, τον τρόπο ζωής που έμαθαν από τους γονιούς τους κλπ γίνονται στόχος, επειδή τάχα "διαβάλλουν" τον τρόπο ζωής τους. Είμαι περίεργος να μάθω τη γνώμη ατόμων που ζουν σε κοινωνίες χωρίς internet (ή με ελάχιστη πρόσβαση) για το internet και τους ανθρώπους που συνδέονται σ' αυτό. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενά σου, φίλε Wishful. :)


Εφόσον είναι πιο ανοιχτόμυαλα ξεφεύγουν απ' το κατεστημένο, το έθιμο, τον τρόπο ζωής που έμαθαν από τους γονιούς τους κλπ γίνονται στόχος, επειδή τάχα "διαβάλλουν" τον τρόπο ζωής τους. Είμαι περίεργος να μάθω τη γνώμη ατόμων που ζουν σε κοινωνίες χωρίς internet (ή με ελάχιστη πρόσβαση) για το internet και τους ανθρώπους που συνδέονται σ' αυτό. :worry:
:) Χα ..! Γιώργο μου,μάλλον ΔΕΝ θά'θελες να μάθεις:P :P ! Εχω ακούσει διάφορες απόψεις & ομολογουμένως...σάστισα.Ομως τώρα θα πάμε αλλού,γιατι το -νετ,αν το χρησιμοποιεί στραβά κανείς.. .δε θα΄χουν & μεγάλο άδικο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γιώργο και Wish, θα συμφωνήσω με όσα λέτε περί ανοιχτών μυαλών, όμως ένα τόσο ανοιχτό μυαλό, θα έπρεπε να έχει και τους τρόπους διαφυγής από όλα αυτά. Να μην την αγγίζουν καθόλου δηλαδή όλα αυτά ή ακόμα καλύτερα να το διασκεδάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Γιώργο και Wish, θα συμφωνήσω με όσα λέτε περί ανοιχτών μυαλών, όμως ένα τόσο ανοιχτό μυαλό, θα έπρεπε να έχει και τους τρόπους διαφυγής από όλα αυτά. Να μην την αγγίζουν καθόλου δηλαδή όλα αυτά ή ακόμα καλύτερα να το διασκεδάζει.
:) Πολύ καλά το έθεσες ++ ,αλλά το κορίτσι απ'οτι φαίνεται,δεν εχει μπεί ακόμη σ'αυτό τον τρόπο σκέψης.Συμφωνώ ομωςαπόλυτα μαζί σου.Αν όμως ζει σε πραγματικά ολιγάνθρωπη περιοχή & είναι η μοναδική που εμφανίζει τέτοια..."συμπτώματα" χωρίς να έχει καν τη δυνατότητα να τα σχολιάσει κάπου ?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
:) Πολύ καλά το έθεσες ++ ,αλλά το κορίτσι απ'οτι φαίνεται,δεν εχει μπεί ακόμη σ'αυτό τον τρόπο σκέψης.Συμφωνώ ομωςαπόλυτα μαζί σου.Αν όμως ζει σε πραγματικά ολιγάνθρωπη περιοχή & είναι η μοναδική που εμφανίζει τέτοια..."συμπτώματα" χωρίς να έχει καν τη δυνατότητα να τα σχολιάσει κάπου ?;)
Κοίτα αυτό είναι και λίγο ακραίο, εννοώ δηλαδή οτι σε τόσο κλειστές κοινωνίες, δύσκολα να βρεθεί έστω και ένας που θα ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους σε τέτοιο βαθμό που η συμπεριφορά του να γίνεται αντικείμενο σχολιασμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula1924

Νεοφερμένος

Η haroula1924 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είμαι ανοιχτό μυαλό, αλλά ανάμεσα στις συνομήλικες μου ξεχωρίζω. Δηλαδή: δεν ακούω την ίδια μουσική, δεν διαβάζω τα ίδια περιοδικά , δεν φοράω τα ίδια ρούχα. Το ότι ξέρω να χειρίζομαι υπολογιστή τους φαίνεται παράξενο. Γενικά, όχι μόνο με εμένα, αλλά με όλη την οικογενειά μου είναι έτσι τα πράγματα. Επιδή γενικώς είμαστε διαφορετικοί (π.χ. δεν θα πάμε διακοπές στον Αγιόκαμπο για ένα μήνα αλλά Ιταλία για μια βδομάδα) και δεν αχολούμαστε σαν οικογένεια μαζί τους τους νευριάζει.
Βέβαια όπως είπα, όλο αυτό συμβαίνει εδώ και 7 χρόνια! Για 7 χρόνια άκουγα πράγματα αστεία, και μέχρι φέτος γελούσα και δεν ασχολιόμουνα μαζί τους. Μέχρι που αναροτιώμουνα που το έβρισκαν το θάρος. Αλλά από εκεί και πέρα τα πράγματα "δυσκόλεψαν". Δεν μπορείς να δεις κάτι αστεία όταν έτσι 20.000 άτομα σε κορϊδεύουν. Και άτνε, 1, 2, 3 χρόνια.Μέχρι εκεί.
Εξ' άλλου , τώρα που έφυγα, και το επίπεδο μαθήσεως είναι υψηλό, αλλά και όλοι τους είναι εντάξυ μαζί μου και επιπλέον και οι " κότες " έχουν πάψει να ασχολούνται μαζί μου πια, πράγμα που δεν θα συνέβαινε αν έμενα. Γιατί πολύ απλά βλέποντας με, θα είχαν και άλλο " υλικό για επεξεργασία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τι προκαλεί το φαινόμενο των κλειστών κοινωνιών και πως αντιμετωπίζεται; Τι πρέπει να κάνουμε για να μην γίνουμε κι εμείς μέρος τους;

Πρέπει να πώ κάτι πολλύ συμαντικό, το σχολείο είναι η προεργασία για την ζωή μας, τα παιδιά κάποτε μεγαλώνουν και γίνοντε καλύτεροι οι χειρότεροι, το θέμα είναι να πολεμάς και όχι να φέυγεις γιατί αργότερα λυπάμε που το λέω θα το ξανακάνει και στην ζωή, εγώ είμουν δημοτικό σε ένα χωριό που μόνο εγώ είμουν άσχετοι οι υπόλοιποι ήταν μέσα απο το χωριό, κανένας δεν με ήθελε με λέγαν ξένη, όμως προσπάθησα να περάσω, άυτό ήρθε σαν αποτέλεσμα να αργότερα να με σέβοντε τα παιδιά και τώρα μηλάω με όλους παρόλο που μου έκαναν το βίο αβίωτο, όταν ιδικά έχεις πατέρα χαμάλη στο λιμάνι και μάνα λατζιέρα και έκεινοι είχαν ήδη σπίτια και λευτά απο παπούδες, ξέρεις τι κοροήδεμα έτρωγα έπιδή με έπερνε ο πατέρας μου με τσάο και έκεινοι πήγαιναν ένα βήμα στις σπιταρόνες τους; το ξεπέρασα και νίκησα, τους έβαλα στην θέση τους ακόμα και η δασκάλα χωριάτησα ήταν και ότι έκανα με πετούσε έξω.

Ακόμα και έσυ χωρίς να το καταλάβεις άνείκεις σε έναν κύκλο που αφορά πιά τους¨"πλούσιους " αυτούς που δεν καταδέχοντε να πάνε σε διμόσιο μην βραχεί η γούνα τους, άσχετα άν δεν εισαι έτσι, πολεμάς τώρα για να είσαι άξια να πολεμήσεις δράκους αργότερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top