Παρελθόν VS Σήμερα, οι επιδράσεις της τεχνολογίας

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Το ανησυχητικό λοιπόν ΔΕΝ είναι η ανάπτυξη της τεχνολογίας. Το ανησυχητικό είναι ότι όλες οι νέες τεχνολογίες που προωθούνται τελευταία τρία χρόνια εντατικοποιούν την δυνατότητα ελέγχου της ζωής μας. Προς το παρόν κανείς δεν ασκεί αυτόν τον έλεγχο: τι θα γίνει αν αύριο αποφασίσει να το κάνει; Μήπως οι διευκολύνσεις που μας προσφέρουν είναι απλά το δόλωμα; Δεν ξέρω την απάντηση, απλά έχω κάποιους προβληματισμούς.

Θα έρθω να συμφωνήσω απόλυτα με τον προλαλήσαντα! Γνώμη μου είναι ότι η τεχνολογία δεν είναι πάντα για το καλό μας! Στην τελική ας αναλογιστούμε, σκεπτόμενοι λίγο παραπάνω, πόσα από τα συνεχώς νέα επιτεύγματα της τεχνολογίας ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζόμαστε! Στην τελική τόσα χρόνια τώρα και άλλα πόσα πριν, μια χαρούλα(για να μην πω και καλύτερα) τη βγάζαμε! Τουλάχιστον, κατά τη γνώμη μου πάντα, ήταν πιο ανθρώπινα τα πράγματα!
Ενώ τώρα, κάθε τρεις και λίγο μας προωθούν πράγματα, δήθεν "για την ασφάλειά μας", δήθεν για καλύτερες και ευκολότερες συναλλαγές, δήθεν το ένα δήθεν το άλλο! Πολλοί μπορεί να σπεύσετε να με πείτε Δον Κιχώτη, μα όμως σας διαβεβαιώ ότι δεν είμαι! Απλά σκεφτείτε αυτά τα μικρά βήματα one by one, τι προσθέτουν στην συνολική εικόνα! Γιατί τα τελευταία χρόνια, υποτίθεται ότι ξεκίνησε η τεχνολογία να μπαίνει σιγά σιγά στα σπίτια όλων μας....και φυσικά ακόμα και στους δρόμους...:whistle:! Και αν εμείς, οι τωρινοί έφηβοι, 20άρηδες, 30άρηδες και 40άρηδες(που έχουμε ως επί το πλείστον πρόσβαση και καλύτερη κατανόηση της τεχνολογίας, από ό,τι οι γονείς μας),δεχόμαστε και αφομοιώνουμε σιγά σιγά, μία το ένα καινούριο πράγμα, μία το άλλο...τότε, επιτρέψτε μου να βρίσκω λίγο φοβιστική την εικόνα του κόσμου σε 30 και 50 χρόνια από σήμερα......αναλογιζόμενη το απλό πράγμα...ότι τα παιδιά μας, θα ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ με ΟΛΑ αυτά που εμείς σήμερα σιωπηλά "δεχόμαστε"......θεωρώντας τα φυσικά μα τι άλλο παρά,ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΤΟΥΣ ΖΩΗΣ...Συνεπώς δε θα τους νοιάζει και να το αλλάξουν, γιατί δεν θα έχουν νιώσει τη διαφορά που εμείς νιώθουμε τώρα....και τότεεεε......

"Who's to blame? Well, ceratinly, there are those more responsible than others, and they will be held accountable, but again truth be told, if you're looking for the guilty, you need only look into a mirror...":|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
πόσα από τα συνεχώς νέα επιτεύγματα της τεχνολογίας ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζόμαστε!
Φέρε ένα παράδειγμα :)

ήταν πιο ανθρώπινα τα πράγματα!
Σωστά ... όμως μπορείς να μου αναφέρεις λίγο, ποίος ήταν ο μέσος όρος ζωής της εποχής που αναπολείς;
Ενώ τώρα, κάθε τρεις και λίγο μας προωθούν πράγματα, δήθεν "για την ασφάλειά μας", δήθεν για καλύτερες και ευκολότερες συναλλαγές, δήθεν το ένα δήθεν το άλλο!
Αν το χρειάζεσαι ή σου αρέσει, το αγοράζεις, αν δεν το χρειάζεσαι ή δεν σου αρέσει, δεν το αγοράζεις. Νομίζω ότι υπερβολικά εύκολο ακούγεται
Πολλοί μπορεί να σπεύσετε να με πείτε Δον Κιχώτη, μα όμως σας διαβεβαιώ ότι δεν είμαι
Μπα, τεχνοφοβικιά θα σε πούν ....
βρίσκω λίγο φοβιστική την εικόνα του κόσμου σε 30 και 50 χρόνια από σήμερα......αναλογιζόμενη το απλό πράγμα...ότι τα παιδιά μας, θα ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ με ΟΛΑ αυτά που εμείς σήμερα σιωπηλά "δεχόμαστε"......θεωρώντας τα φυσικά μα τι άλλο παρά,ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΤΟΥΣ ΖΩΗΣ...Συνεπώς δε θα τους νοιάζει και να το αλλάξουν, γιατί δεν θα έχουν νιώσει τη διαφορά που εμείς νιώθουμε
Και εσύ γεννήθηκες θεωρώντας ΔΕΔΟΜΕΝΗ την θέρμανση στο σπίτι, το φως, τα βιβλία, το νερό στο σπίτι, γεννήθηκες θεωρώντας δεδομένο ότι σπίτι θα υπάρχει ένας προσωπικό σου χώρος.
Μήπως να γυρίσουμε το κόσμο τόσο πίσω ώστε να μην θεωρούμε δεδομένα τα παραπάνω;
Ε τα παιδιά μας θα γεννηθούν θεωρώντας δεδομένο το Internet. Εγώ αυτό το ονομάζω εξέλιξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Και επειδή η Violeta το πάει στις "παρακολουθήσεις" και στον "μεγάλο αδερφό"...εμένα δεν με χαλάει και αυτή η εικόνα!
Αν δεν έχεις τίποτα να κρύψεις...γιατί να σε πειράξει?

Εν κατακλείδι συμφωνώ με τον Exposed!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Θα είμαι λίγο σύντομη, μιας και δεν έχω πολύ χρόνο αυτή τη στιγμή!:)
Φέρε ένα παράδειγμα :)
Σκεπτικό: "Έσκασα ένα σωρό λεφτά στο κινητό των 2 ΜΡ, φέτος όμως που βγήκε αυτό με τα 3.2 ΜΡ, θα σκάσω και άλλα λεφτά να πάρω αυτό..."
---Βέβαια, με τα ίδια λεφτά που πλήρωσα δύο κινητά, θα μπορούσα να έχω και ένα καλό κινητό και μία ΣΟΥΠΕΡ ψηφιακή φωτογραφική-----:worry:

Σωστά ... όμως μπορείς να μου αναφέρεις λίγο, ποίος ήταν ο μέσος όρος ζωής της εποχής που αναπολείς;
Δεν αναφέρομαι σε κάποια μακρινή εποχή...Ακόμα και όταν ήμασταν πιο μικροί, τα πράγματα ήταν καλύτερα! Φερ' επείν, σκέψου ότι τότε τα παιδάκια παίζαν σαν παιδιά στις γειτονιές....Δεν είχαν κινητά με βιντεοκάμερες από το δημοτικό, δεν σέρφαραν ατελείωτες ώρες στο ίντερνετ(όπως άλλωστε και πολλοί από εμάς "καταντήσαμε" και κάνουμε)...
Αν το χρειάζεσαι ή σου αρέσει, το αγοράζεις, αν δεν το χρειάζεσαι ή δεν σου αρέσει, δεν το αγοράζεις. Νομίζω ότι υπερβολικά εύκολο ακούγεται
Μπα, τεχνοφοβικιά θα σε πούν ....
Δε νομίζω ότι αγόρασε κανείς καμία από τις κάμερες στους δρόμους...ούτε επέλεξε κανείς μας, για το αν θα παρακολουθούνται οι συνομιλίες...ούτε επέλεξε αν η παρακολούθηση μέσω κινητού τηλεφώνου είναι εύκολη...ούτε αν η εύρεση ενός ΙΡ είναι τόσο δύσκολη, με λίγες κατάλληλες οδηγίες...
Απλά γνώμη μου είναι ότι, τα οικοδομήματα δεν χτίζονται μονομιάς...αλλά τουβλάκι τουβλάκι....Και κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί ότι αυτά που δεχόμαστε σήμερα, δεν θα χρησιμοποιηθούνε ποτέ εναντίον μας! Για οποιοδήποτε λόγο καρφωθεί στο κεφάλι κάποιου....Δεν είναι θέμα του να έχεις να κρύψεις κάτι, είναι θέμα του ΓΙΑΤΙ να γίνεται και ΓΙΑΤΙ να το δέχεσαι εις το όνομα της τεχνολογίας, λες και είναι ο θεός σου ένα πράγμα!
Και εσύ γεννήθηκες θεωρώντας ΔΕΔΟΜΕΝΗ την θέρμανση στο σπίτι, το φως, τα βιβλία, το νερό στο σπίτι, γεννήθηκες θεωρώντας δεδομένο ότι σπίτι θα υπάρχει ένας προσωπικό σου χώρος.
Το θέμα είναι να διαφυλάξουμε αυτόν τον προσωπικό χώρο...και να μην είναι μόνο αυτός ξέρεις...και ΑΝ...γιατί μπροστά μας θα τα βρούμε!
Μήπως να γυρίσουμε το κόσμο τόσο πίσω ώστε να μην θεωρούμε δεδομένα τα παραπάνω;
Οχι να μην τον γυρίσουμε πίσω, αλλά να σκεπτόμαστε και λίγο τι θα δεχτούμε και τι απορρίψουμε από όσα μας πλάσαρουν στο όνομα της τεχνολογικής εξέλιξης....:hmm:
Ε τα παιδιά μας θα γεννηθούν θεωρώντας δεδομένο το Internet. Εγώ αυτό το ονομάζω εξέλιξη.
Ομως, για μένα είναι σίγουρο(και διαφαίνεται και ήδη από τώρα...) ότι πολλά παιδιά θα είναι αυτοί που θα καούν μπροστά στο ίντερνετ...Θα παίζουν παιχνιδάκια διαδικτυακά και θα τα λένε πιο πολύ μέσω ΜSN, αντί να βγαίνουν έξω με τους φίλους τους...:whistle:


Kαι ας θυμηθούμε σχεδόν οι περισσότεροι από εμάς--ΜΑΖΙ και ΕΓΩ--πόσες φορές έχουμε παρασυρθεί μιλώντας ΠΟΛΛΕΣ ώρες στο ΜSN(ενώ και καλά μπήκαμε για λίγο), προφασιζόμενοι ότι δεν έχουμε πολύ χρόνο, λόγω υποχρεώσεων!Αντί να τα πούμε από κοντά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
σκέψου ότι τότε τα παιδάκια παίζαν σαν παιδιά στις γειτονιές....

Σε αυτό ειδικά με βρίσκεις 100% σύμφωνο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ενώ τώρα τα παιδιά αντί να χαζολογούν στις γειτονιές με πέτρες και τουβλα ενημερώνονται, μαθαίνουν, επικοινωνούν και πολλές φορές μας αποστομώνουν κιόλας. Τραγικό ε; :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Ενώ τώρα τα παιδιά αντί να χαζολογούν στις γειτονιές με πέτρες και τουβλα ενημερώνονται, μαθαίνουν, επικοινωνούν και πολλές φορές μας αποστομώνουν κιόλας. Τραγικό ε; :rolleyes:


Και απομονώνονται κιόλας θα έλεγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και απομονώνονται κιόλας θα έλεγα...
Κάθε άλλο! Μέσα απο το διαδίκτυο μπορούν να γνωρίσουν τόσους ανθρώπους, τέτοιων ηλικιών, μορφωτικών επιπέδων και πλήθους που με τίποτα δεν θα μπορούσαν να κάνουν παλιότερα που ήταν (απο)κλεισμένα στη "γειτονιά" και συνδιαλέγονταν μόνο με παιδιά της ηλικίας τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Κάθε άλλο! Μέσα απο το διαδίκτυο μπορούν να γνωρίσουν τόσους ανθρώπους, τέτοιων ηλικιών, μορφωτικών επιπέδων και πλήθους που με τίποτα δεν θα μπορούσαν να κάνουν παλιότερα που ήταν (απο)κλεισμένα στη "γειτονιά" και συνδιαλέγονταν μόνο με παιδιά της ηλικίας τους!

Κοίτα...κι εγώ υπερ της τεχνολογίας είμαι (wtf την έχω σπουδάσει και ασχολούμαι με αυτήν) αλλά καμία ιντερνετική επαφή δεν μπορεί να αντικαταστήσει την κοντινή επαφή και την ανεμελιά των παιχνιδιών της γειτονιάς.

Και στο φινάλε φινάλε στα 13-14 ένα παιδί δεν είναι και ανάγκη να ενημερώνεται τόσο εντατικά!Είναι ανάγκη να παίζει όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Για μένα ισχύει το "κάθε τι στην ώρα του"! Δεν θεωρώ ότι είναι "κατόρθωμα" τα παιδάκια να φέρονται(ακόμα και να βρίζουν) σαν μεγαλύτεροι...Έχουν καιρό για όλα!

Για να νιώσεις σαν παιδί, πρέπει να ζήσεις κιόλας σαν τέτοιο...Δεν αρκούν μόνο τα σωματικά σου χαρακτηριστικά να σου "λένε" ότι είσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ρε παιδια, δεν μπορουμε να κατηγορησουμε το ιντερνετ για αυτο. Εγω πραγματικα μετανιωνω που δεν το ανακαλυψα νωριτερα, και χαιρομαι που αδερφος μου εχει την adsl του και μπορει και σερφαρει, και ενημερωνεται, και μαθαινει. Και σε καμια περιπτωση δεν εχει απομονωθει, και εξω βγαινει, και ποδοσφαιρο παιζει με τους φιλους του, και παιχνιδια στον υπολογιστη, αλλα με μετρο. Το αν θα γινουν υπερβολες, αυτο εξαρταται απο τους γονεις και απο το ιδιο το παιδι. Με την ιδια λογικη μπορουμε να πουμε οτι τωρα το παιδι ειναι πιο ασφαλες γιατι δεν παιζει πια με πετρες και χωματα και δεν χτυπαει. Ακυρο παραδειγμα, αλλα συμφωνο με τη λογικη των παραπανω.
Οσο για τα κινητα και τις καμερες και τα λεφτα, παντα θα υπαρχουν ανθρωποι που θα εχουν παραπανω χρηματα και θα τα σπαταλανε σε αχρηστα πραγματα. Δεν φταιει η τεχνολογια γιαυτο. Φταιμε εμεις οι ιδιοι, και οι ακυρες προτεραιοτητες που βαζουμε. Ο μεσος Ελληνας, αντι να κρατησει τα λεφτα του να παει διακοπες η να κανει κατι εποικοδομητικο τελος παντων, παει και παιρνει κινητα των 500 ευρω. Και μετα γκρινιαζει που ειναι οι μισθοι χαμηλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Ρε παιδια, δεν μπορουμε να κατηγορησουμε το ιντερνετ για αυτο. Εγω πραγματικα μετανιωνω που δεν το ανακαλυψα νωριτερα, και χαιρομαι που αδερφος μου εχει την adsl του και μπορει και σερφαρει, και ενημερωνεται, και μαθαινει. Και σε καμια περιπτωση δεν εχει απομονωθει, και εξω βγαινει, και ποδοσφαιρο παιζει με τους φιλους του, και παιχνιδια στον υπολογιστη, αλλα με μετρο. Το αν θα γινουν υπερβολες, αυτο εξαρταται απο τους γονεις και απο το ιδιο το παιδι. Με την ιδια λογικη μπορουμε να πουμε οτι τωρα το παιδι ειναι πιο ασφαλες γιατι δεν παιζει πια με πετρες και χωματα και δεν χτυπαει. Ακυρο παραδειγμα, αλλα συμφωνο με τη λογικη των παραπανω.
Οσο για τα κινητα και τις καμερες και τα λεφτα, παντα θα υπαρχουν ανθρωποι που θα εχουν παραπανω χρηματα και θα τα σπαταλανε σε αχρηστα πραγματα. Δεν φταιει η τεχνολογια γιαυτο. Φταιμε εμεις οι ιδιοι, και οι ακυρες προτεραιοτητες που βαζουμε. Ο μεσος Ελληνας, αντι να κρατησει τα λεφτα του να παει διακοπες η να κανει κατι εποικοδομητικο τελος παντων, παει και παιρνει κινητα των 500 ευρω. Και μετα γκρινιαζει που ειναι οι μισθοι χαμηλοι.

Ακριβώς!!!
Δεν κατηγόρησα την τεχνολογία την ίδια αλλά την κακή χρήση της!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για μένα ισχύει το "κάθε τι στην ώρα του"! Δεν θεωρώ ότι είναι "κατόρθωμα" τα παιδάκια να φέρονται(ακόμα και να βρίζουν) σαν μεγαλύτεροι...Έχουν καιρό για όλα!
Απλά γιατί ηδονίζεσαι να νιώθεις υπεροχή απέναντι τους και σε τρομάζει που νιώθεις οτι θα την χάσεις και θα πρέπει να τα αντιμετωπίζεις ως πιο ίσα απο τα αποχαυνωμένα και ανενημέρωτα παιδάκια της προηγούμενης γενιάς.
Κοίτα...κι εγώ υπερ της τεχνολογίας είμαι (wtf την έχω σπουδάσει και ασχολούμαι με αυτήν) αλλά καμία ιντερνετική επαφή δεν μπορεί να αντικαταστήσει την κοντινή επαφή και την ανεμελιά των παιχνιδιών της γειτονιάς.

Και στο φινάλε φινάλε στα 13-14 ένα παιδί δεν είναι και ανάγκη να ενημερώνεται τόσο εντατικά!Είναι ανάγκη να παίζει όμως!
Απο που προκύπτει αυτό; Και ποιός σου είπε οτι δεν παίζει κιόλας;

Σε 100 χρόνια θα διαβάζουν τέτοιες απόψεις και θα γελάνε πιστευω. Όπως γελάμε εμείς με ανάλογες απόψεις του 1900.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Απο που προκύπτει αυτό; Και ποιός σου είπε οτι δεν παίζει κιόλας;

Σε 100 χρόνια θα διαβάζουν τέτοιες απόψεις και θα γελάνε πιστευω. Όπως γελάμε εμείς με ανάλογες απόψεις του 1900.

Δες ποστ 11 και 12.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ακριβώς!!!
Δεν κατηγόρησα την τεχνολογία την ίδια αλλά την κακή χρήση της!;)

Σαφως! Αλλα νομιζω οτι δεν εχει νοημα να συζηταμε για το ποσο κακη ειναι η κακη χρηση της τεχνολογιας. Και με τη φωτια μπορει καποιος να καει, αλλα αυτο δεν εμποδισε τον ανθρωπο να τη χρησιμοποιησει και να εξελιχθει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για μένα ισχύει το "κάθε τι στην ώρα του"! Δεν θεωρώ ότι είναι "κατόρθωμα" τα παιδάκια να φέρονται(ακόμα και να βρίζουν) σαν μεγαλύτεροι...Έχουν καιρό για όλα!
Το ότι κάποιο παιδί μπαίνει στο νετ σημαίνει οτι το παίζει μεγαλύτερος;

Όσο για τις παρακολουθήσεις:
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΏΝΤΑΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ. Η εκτός του δώσετε την άδεια να εγκαταστήσει κάποιο software που θα παίξει τον ρόλο του κοριού. Αρά μιλάμε για συσκευές Symbian ή Windows mobile και φυσικά στην περίπτωση που δεν ξέρετε τι software περνάτε στο κινητό σας.

Υ.γ.: Μην ξεχνάμε ότι η TV δεν είναι μόνο ο ευαγγελάτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Απλά γιατί ηδονίζεσαι να νιώθεις υπεροχή απέναντι τους και σε τρομάζει που νιώθεις οτι θα την χάσεις και θα πρέπει να τα αντιμετωπίζεις ως πιο ίσα απο τα αποχαυνωμένα και ανενημέρωτα παιδάκια της προηγούμενης γενιάς.

Απο που προκύπτει αυτό; Και ποιός σου είπε οτι δεν παίζει κιόλας;

Σε 100 χρόνια θα διαβάζουν τέτοιες απόψεις και θα γελάνε πιστευω. Όπως γελάμε εμείς με ανάλογες απόψεις του 1900.
Αν η μη αποχαύνωση και η ενημέρωση πάνε πακέτο με το ίντερνετ..τι να πω...:(
Για όσους και όσες κρίνεται ότι διανύουμε εποχή πνευματικής ανάπτυξης, επιτρέψτε μου ναεκφράσω τις αμφιβολίες μου...Εγώ βρίσκω απαράδεκτο παιδάκια του δημοτικού να έχουν κινητά, πόσο μάλλον και με κάμερες! Λες και παλιά οι γονείς είχαν πρόβλημα να βρουν το παιδί τους στο σχολείο ή όπου αλλού είναι(αλλιώς τι σ@@@@ γονείς είναι)?
Και αν εσύ νιώθεις να έχεις "δήθεν" υπεροχή απέναντι στα μικρά παιδιά, με μένα πάλι, δε συμβαίνει κάτι τέτοιο...παρά μάλλον λύπηση νιώθω να βλέπω αγοράκια και κοριτσάκια στις πιο τρυφερές τους ηλικίες να φέρονται τα μεν σαν νταήδες κα
ι τα δε σαν ξέκ@@@@@!Και μη μου πεις ότι το ίντερνετ θα έρθει σαν από μηχανής θεός να ανεβάσει το πνευματικό τους επίπεδο!:whistle:

Όλοι μας πιστεύω παρακολουθούμε την την παρακμή των τελευταίων χρόνων(από τη
ν εμμονή στην εμφάνιση, τα διάφορα ριάλιτι, τις συμπεριφορές τους που έχουν ξεφύγει από τα συνηθισμένα, μέχρι το κάψιμο μπροστά από μία οθόνη, είτε σερφάροντας, είτε παίζοντας παιχνίδια--ιντερνετικά και μη---,είτε σε τσατ...), τουλάχιστον ας μη μένουμε στάσιμοι μπροστά σε τέτοια σκηνικά, και το κυριότερο, ας μη δίνουμε τις αφορμές να ξεκινάνε ή να συνεχίζονται!:worry:


Το να παίζουν τα μικρά παιδιά είναι κάτι το εντελώς φυσιολογικό!!! Ακόμα και τα μικρά ζωάκια έχουν αυτή τη συνήθεια...:whistle: Μη τα ισοπεδώνουμε και όλα!

'Οπως υπονόησα και πριν, πολλά πράγματα στη σημερινή εποχή έχουν ξεφύγει από τον έλεγχο...η ελευθερία έχει αγγίξει τα όρια της υπερβολής...Φρόνιμο θα ήταν να αρχίζαμε να συμμαζεύαμε κάποια από αυτά τα πράγματα! Δε θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια για γέλια πλέον!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βιολέτα, η απάντηση σου δείχνει μεταξύ άλλων ότι δεν κατάλαβες χριστό απ'ότι έγραψα, οπότε θα προτιμήσω να μην σου απαντήσω για να διατηρήσω την ψυχική μου ηρεμία, διότι το να λέω τα ίδια πράγματα πεντακόσεις φορές και ο άλλος να μην καταλαβαίνει είναι κάτι που αν μη τι άλλο με ενοχλεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Σε 100 χρόνια θα διαβάζουν τέτοιες απόψεις και θα γελάνε πιστευω. Όπως γελάμε εμείς με ανάλογες απόψεις του 1900.

:clapping::clapping:

Ο πατέρας μου τσαντίζεται γιατί μπορώ να πάρω ασφαλιστική ενημερότητα από την καρέκλα μου (pc),χωρίς να χρειαστεί να φάω 3 ώρες στο δρόμο και στην ουρά του ΙΚΑ,όπως έκανε εκείνος όταν χρειαζόταν!!!:D:D
Μήπως θα τσαντίζομαι κι εγώ αν η ζωή του γυιού μου γίνει ακόμα ευκολότερη από την τεχνολογία?:P (Δεν νομίζω)!
Κάθε γενιά έχει την ίδια τάση-στάση!(και πάλι λέω ελπίζω όχι εγώ)
"Στα χρόνια τα δικά μας ήταν όλα καλύτερα"!...ε λοιπόν όχι δεν ήταν ΟΛΑ καλύτερα!
Υπήρχαν πράγματα που τα θυμόμαστε με νοσταλγία η ίσως και ήταν καλύτερα αλλά ΟΧΙ όλα...και όχι ότι είχε να κάνει με τεχνολογία!
Μ'αρέσει που ο γυιός μου (8),googliάζει τη λέξη "Αίγυπτος" και βλέπει σε κλάσματα τον χάρτη η την ιστορία της Αιγύπτου ενώ εγώ έπρεπε να περιμένω την χρονιά που θα κάναμε στη γεωγραφία την Αίγυπτο για να μάθω (πολύ λιγότερα) πράγματα!
Μ'αρέσει που ο γυιός μου μπορεί να πάει στα e-books και να διαβάσει ένα βιβλίο (η απόσπασμα) και δεν είναι υποχρεωμένος να παρακαλέσει εμένα να του το πάρω η απλά να περιμένει πότε θά'χω κέφια η λεφτά για να του το πάρω!
Και πολλά πολλά άλλα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Θα επαναλάβω ότι η τεχνολογία είναι προς όφελος πάντα του ανθρώπου αν χρησιμοποιείται σωστά όμως!
Δηλαδή εντάξει,σήμερα τα παιδάκια έχουν νετ και ενημερώνονται τάχα μου (λες και ο μέσος 15χρονος διαβάζει ειδήσεις στο νετ αλλά τέλοσπάντων).Και τι με αυτό?Έχει ανέβει το πευματικό τους επίπεδο ή μήπως οι γνώσεις τους?Ρε εδώ η πλειοψηφία των πιτσιρικάδων δεν ξέρει τι γιορτάζουμε την 25η Μαρτίου,για ποια ενημέρωση μου λέτε???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top