Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να μην έχει ανάγκη τον έρωτα;

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πολύ πιθανό αυτό Μάνια, ειδικά αν λάβω υπόψιν οτι είναι και άτομο που προσβάλλεται ΠΟΛΥ εύκολα.

Αν εξάπτετε με την συζήτηση ή με την ερώτηση που αφορά την αγάπη έρωτα και σχέση τότε την πάτησε και δεν το ομολογεί;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
προσωπικά δεν νομίζω ότι ο έρωτας είναι ανάγκη, δεν μπορώ να τον εντάξω στις ανάγκες μας...τον θεωρώ περισσότερο τύχη..εντροπία πως το λένε...έστω πολυτέλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπορείς να το αναλύσεις λίγο αυτό? Που το στηρίζεις? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
υ.γ. επίσης δεν καταλαβαίνω που είναι το παράλογο κάποιος να μην έχει ερωτευτεί ποτέ...τόσο εύκολο είναι να ερωτευτεί κανείς πια;
συνεπώς λογικό δεν είναι να μην πιστεύει στον έρωτα αφού δεν τον έχει ζήσει; προσωπικά δεν πιστεύω ότι πάσχει από κάποιου είδους διαταραχή..ίσως είναι περισσότερο ρεαλιστής από κάποιους άλλους...ίσως από την άλλη να δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στο συναίσθημα αυτό από κάποιους άλλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
απλά δε θεωρώ τον έρωτα ανάγκη
ένα σωρό κόσμος υπάρχει γύρω μας που δεν έχει ερωτευθεί και όμως περνάει μια χαρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...επιτρέψτε μου να απαντήσω με μια από τις αφίσες που στολίζουν το μετρό αυτές τις μέρες:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • HLIAKHS.jpg
    HLIAKHS.jpg
    121.6 KB · Εμφανίσεις: 289

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
πολύ καλή

αν είναι να διαλέξει κανείς...χίλιες φορές να αγαπάς παρά να αγαπιέσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θάλλαζα εσύ έχεις ερωτευτεί ποτέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
νομίζω πως ναι (εκτός και αν επλανώμην πλάνην οικτράν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
απλά δε θεωρώ τον έρωτα ανάγκη
ένα σωρό κόσμος υπάρχει γύρω μας που δεν έχει ερωτευθεί και όμως περνάει μια χαρά
Να συμπληρώσω ότι ο έρωτας έχει γίνει ένα εμπορεύσιμο είδος στην κοινωνία μας ποια. Και παλιά ήταν αλλά με διαφορετική μορφή.

Δεν λέω ότι είναι κακός απλά αυτό που λέω είναι ότι δεν είναι τόσο must όσο το έχουμε ανάγει.Ύπάρχουν άλλα πράγματα πιο σημαντικά σαφέσταστατα. Και εγώ πιστεύω ότι ο κόσμος χάρις στο παραπάνω ερωτεύεται και λίγο πιο εύκολα, ίσως γιατί αν δεν είσαι ερωτευμένος ή δεν έχεις ερωτευτεί είσαι κάτι σαν φλώρος. Έτσι το έχουμε καταντήσει.

Εγώ βλέπω κόσμο να δηλώνει ερωτευμένος και και ουσιαστικά έχει δώσει στον μαζοχισμό και στην βλακεία άλλο όνομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εγώ βλέπω κόσμο να δηλώνει ερωτευμένος και και ουσιαστικά έχει δώσει στον μαζοχισμό και στην βλακεία άλλο όνομα.

χαχαχαχαχαχα :hehe: :hehe:
σωστός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ο πανικός και η ανασφάλεια που προσφέρει η διαρκής αναζήτηση συντρόφου μπορεί να οδηγήσει στην απομυθοποίηση και απόρριψη κοινά αποδεκτών εννοιών όπως ο έρωτας. Και για να απαντήσω και στην αρχική ερώτηση, ναι μπορεί κάποιος να μην έχει ανάγκη τον έρωτα όπως μπορεί να μην έχει ανάγκη την οικογένεια ή τους φίλους. Οποιός μπορεί βέβαια να το επιτύχει αυτό δεν ξέρω αν είναι πιο τυχερός (αφού είναι απαλλαγμένος από "δεσμεύσεις" ) είναι σίγουρα φτωχότερος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
φτωχότερος δεν είναι γιατί δεν είχε πλουτίσει ποτέ (αν θεωρήσουμε τον έρωτα πλούτο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
φτωχότερος δεν είναι γιατί δεν είχε πλουτίσει ποτέ (αν θεωρήσουμε τον έρωτα πλούτο)



εννοούσα συγκριτικά με κάποιους άλλους που έχουν/είχαν "περιουσία", όχι σε σχέση με τον ίδιο του τον εαυτό.
Για μένα πλούτος είναι οτιδήποτε σου προσφέρει συναισθήματα, σκέψεις, εμπειρία , γνώσεις,... ζωή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
χμ τότε κάποιος είναι φτωχότερος αν δεν έχει βιώσει και πολλά αρνητικά συναισθήματα...
θα πρότεινες όμως ποτέ σε κάποιον να πληγωθεί συναισθηματικά ή να αποκτήσει κάποια αντικειμενικά κακή εμπειρία;..γιατί αλλιώς θα ήταν φτωχότερος; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
υ.γ.2 να σου θυμίσω και το πορτραίτο του ντόριαν γκρέυ

ώρες ώρες...η φθαρμένη ψυχή είναι ύπουλο πράγμα για μας τους ίδιους..δύσκολα ξαναγίνεται αθώα..με ό,τι θετικό ή αρνητικό αυτό συνεπάγεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ο πανικός και η ανασφάλεια που προσφέρει η διαρκής αναζήτηση συντρόφου μπορεί να οδηγήσει στην απομυθοποίηση και απόρριψη κοινά αποδεκτών εννοιών όπως ο έρωτας. Και για να απαντήσω και στην αρχική ερώτηση, ναι μπορεί κάποιος να μην έχει ανάγκη τον έρωτα όπως μπορεί να μην έχει ανάγκη την οικογένεια ή τους φίλους. Οποιός μπορεί βέβαια να το επιτύχει αυτό δεν ξέρω αν είναι πιο τυχερός (αφού είναι απαλλαγμένος από "δεσμεύσεις" ) είναι σίγουρα φτωχότερος!
Πολύ σωστό. Και η αγγλική έκφραση είναι Get Some Loose Some. Σίγουρα δίνει χρώμα στην ζωή αλλά στοιχίζει κιόλας.

Και κάτι σχετικά άσχετο.Προσωπικά μου κάνει πάντα έκλπηξη πως ο κόσμος θεωρεί τόσο δεδομένη και πρέπον την καλή σχέση με την οικογένεια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
χμ τότε κάποιος είναι φτωχότερος αν δεν έχει βιώσει και πολλά αρνητικά συναισθήματα...
θα πρότεινες όμως ποτέ σε κάποιον να πληγωθεί συναισθηματικά ή να αποκτήσει κάποια αντικειμενικά κακή εμπειρία;..γιατί αλλιώς θα ήταν φτωχότερος; ;)

Αν και αυτό απευθύνεται στο Θοδωρή...αλλά εγώ είμαι αντιδραστικό στοιχείο και φυτρώνω όπου μπορώ :P θα σοβαρευτώ και θα σου απαντήσω :)

Ναι...θα το πρότεινα...Όχι γιατί μ' αρέσει να βλέπω ανθρώπους να υποφέρουν και χαίρομαι αλλά γιατί θεωρώ ότι η ζωή πρέπει να τα έχει αυτά... Μια ευθεία γραμμή χωρίς δάκρυα, πόνο, ευτυχία, χαρά, δεσμεύσεις και αποδεσμεύσεις, συμβιβασμούς και διαπραγματεύσεις και τόσα άλλα για εμένα δεν είναι ζωή :)

Ζω όταν νιώθω τόσα πολλά μαζί... Όταν πετάω στα σύννεφα από έρωτα και όταν βυθίζομαι στην κατάθλιψη και η προσγείωση είναι ανώμαλη... όταν γεμίζω την ζωή μου με στιγμές άσχημες αλλά και ωραίες... Μαθαίνω και με μαθαίνω... Ανακαλύπτω τα νέα μου όρια, τις νέες μου δυνάμεις...

Οκ ίσως τα βλέπω και πολύ ρομαντικά...δεν ξέρω :hmm:

P/s: Ο Ντόριαν Γκρέυ ανακάλυψε την φθορά του εαυτού του στο τέλος της ζωής του... Μέχρι να καταστρέψει το πορτραίτο του ζούσε με τα δικά του θέλω χωρίς να αντιλαμβάνεται τις συνέπειες των πράξεων του :) Στην πραγματική ζωή πάντα αντιμετωπίζουμε κάποια συνέπεια...δράση - αντίδραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μιλωντας προσωπικα και οσο και αν αυτα που θα πω πανε κοντρα στην ιδιοσυγκρασια και τον χαρακτηρα μου, πιστευω πως οι "αναγκες" του καθενα μας ειναι τοσο μα τοσο υποκειμενικες οσο και το ποιο ειναι το αγαπημενο μας χρωμα.
Ο ερωτας και η αγαπη δεν ειναι ενα χαρακτηριστικο το οποιο λειτουργει με το ιδιο τροπο σε ολους.
Προσωπικα δεν θα μπορουσα να φανταστω τον εαυτο μου να μην ειχε ερωτευτει ολες αυτες τις φορες που το εχω κανει, και να μην ειχα αγαπησει τα ατομα που εχω αγαπησει.
Ερωτικα και μη...
Η αλλη οψη του νομισματος ομως μου δειχνει οτι αν τιποτα απο τα παραπανω δεν μου ειχαν συμβει και για τον οποιοδηποτε λογο δεν μου γεννιοταν καποιο απο τα παραπανω συναισθηματα, θα ελεγα οτι δεν θα μπορουσα να φανταστω τον ευατο μου ερωτευμενο.
Με λιγα λογια οσο και αν μου κανει εντυπωση το θεμα που ανοιξε η Μισελ, μπορω να κατανοησω απολυτα το γεγονος καποιος να μην εχει ερωτευτει, αλλα δεν θα μπορουσα να δω το εαυτο μου σε εκεινη την "κορνιζα".
Ο ερωτας και η αγαπη μοιαζουν λιγο με την διαδημιση του τζοκερ..."Κι αν σου κατσει;"
Τελος να σημειωσω οτι για εμενα ισχυει απολυτα το "Τo be loved,you must be loveable"
Δηλαδη οτι πρεπει καποιος να ειναι "ανοιχτος" στα παραπνω συναισθηματα για να τα βιωσει.
ΕΑΝ θελει φυσικα να τα βιωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
χμ τότε κάποιος είναι φτωχότερος αν δεν έχει βιώσει και πολλά αρνητικά συναισθήματα...
θα πρότεινες όμως ποτέ σε κάποιον να πληγωθεί συναισθηματικά ή να αποκτήσει κάποια αντικειμενικά κακή εμπειρία;..γιατί αλλιώς θα ήταν φτωχότερος; ;)


Όπως πολύ σωστά είπε και η Vkey ναι θα το πρότεινα. Άν δε νιώσεις ποτέ σκοτάδι δεν κατανοείς το φως της μέρας!
Στην τελική όταν πιάσεις πάτο το μόνο που μένει είναι να αρχίσεις να ανεβαίνεις στην επιφάνεια και νομίζω ότι θα συμφωνήσουν όλοι ότι δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα απ'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top