Ρατσισμός ή αντίδραση στην παγκοσμιοποίηση;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
θα ηθελες να γινουν τα αλβανικα φορα ελληνικα;

'Οχι, μου είναι αδιάφορο. Ούτε να πάρουμε την Πόλη θέλω, και να μας κυβερνούσε γάλλος ή καναδός πρωθυπουργός και να καταργούσαμε και τις παρελάσεις και να μετονομαζόμαστε μια μέρα Δημοκρατία της Αγελάδας άμα ήταν να τα κονομήσουμε και να γίνουμε ισχυρή χώρα δεν θα με χάλαγε καθόλου. Σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Φυσικά και δεν θέλει κανείς να μας κάνει πόλεμο. Ως γνωστόν, περιστοιχιζόμαστε από φιλήσυχους και φιλειρηνικούς γείτονες με τους οποίους δεν είχαμε ποτέ διαφορές (κι αν είχαμε στο απώτατο παρελθόν, τώρα πάει, πέρασαν...) και εμείς που μας αρέσει να τρωγόμαστε με τα ρούχα μας, ονειρευόμαστε εχθρούς για να έχουμε με κάτι να ασχολούμαστε να διασκεδάζουμε την πλήξη μας...
Βλέπω ότι επάξια συνεχίζεις μια νοοτροπία που έρχεται από την γενιά του πατέρα μου και πριν...μια νοοτροπία του προσωπικού οφέλους και της μετάθεσης των ευθυνών σε άλλους....ξένους.....αλλά ποτέ σε μας....είναι φοβερό ότι ένα ολόκληρο έθνος όπως το Ελληνικό αποφεύγει την αυτοκριτική δεκαετίες ολόκληρες......πάντα υπάρχει κάποιος ή κάποιοι που θα ευθύνονται για την δίκη μας μοίρα...ποτέ εμείς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
@Φαντασμένος

Φαντασμένε, δεν μας έθιξες καμία ελληνικότητα. Αλλίμονο αν ένα μήνυμά σου το έκανε αυτό. Απλώς φάνηκε όσο ποτέ εμπάθεια που έχεις για οτιδήποτε Ελληνικό. Γι' αυτό άλλωστε και παρερμηνεύεις (σκοπίμως κ΄ συλλήβδην) τα μηνύματά μου που αφορούν αυτά τα θέματα. Και όταν δεν έχεις επιχειρήματα, καταφεύγεις στα «τσιτάτα» χιλιοφορεμένα...

@Φίλιον_Τέρας

Αν «ρατσισμός», «ομοφοβία» και «σεξισμός» ορίζονται σύμφωνα με τον τρόπο που θέλει η σήμερον ηγεμονεύουσα στην Ελλάδα «πολιτικώς ορθή» κουλτούρα της «πεφωτισμένης» αριστεράς, τότε είμαι κι από τα 3. Ενδεικτικά παραθέτω ονόματα: Μανιτάκης, Σωμερίτης, Αλιβιζάτος, οι του «Ιού», Ρεπούση, Κουλούρη, Δραγώνα, Αλαβάνος, George Papandreou, Κούλογλου, Στάυρος Θεοδωράκης και η λίστα συνεχίζεται με ανθρώπους οι οποίοι κατά κανόνα έχουν τραφεί καλά από την εξουσία . Και επίτρεψέ μου να ορίζω τον ρατσισμό τελείως διαφορετικά απ' ό,τι όλοι αυτοί. Ρατσιστικό δεν είναι να μην θέλεις η Ελλάδα να εποικισθεί από Μουσουλμάνους της κεντρικής Ασίας. Ρατσισμός είναι τελείως διαφορετικό πράγμα και καλό θα ήταν για ορισμούς τέτοιων εννοιών να μην παίρνεις μόνο την μία πλευρά...

@negative

Αν αυτά που λέω, εσύ κατάλαβες αυτό το πράγμα, τότε ΟΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
θα προτιμήσω να γράφω σε γερμανικό που έχουν πολύ καλύτερη γνώμη για τους 'Ελληνες απ΄'οτι εσύ.
Οι Γερμανοί μπορεί να έχουν γνώση περί Ελλήνων αλλά όχι των Νεοελλήνων.....εάν τους ενδιέφερε ή θαύμαζαν κάτι τέτοιο θα το είχαν υιοθετήσει και προσαρμόσει στην σημερινή τους ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Οι Γερμανοί μπορεί να έχουν γνώση περί Ελλήνων αλλά όχι των Νεοελλήνων.....εάν τους ενδιέφερε ή θαύμαζαν κάτι τέτοιο θα το είχαν υιοθετήσει και προσαρμόσει στην σημερινή τους ζωή.
Θα μπορουσατε να μας εξηγήσετε τι είναι ο Νεοέλληνας;
Δηλαδή πώς προέκυψε ο όρος αυτός.
Γιατί δεν λέμε Νεογερμανός, Νεοκινέζος, Νεοαιγύπτιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
@Φαντασμένος
@negative

Αν αυτά που λέω, εσύ κατάλαβες αυτό το πράγμα, τότε ΟΚ.
Γιατί δεν αρχίζεις να γράφεις στο που ευθυνόμαστε εμείς που έχουμε ένα κράτος που βουλιάζει(για να μην πως βούλιαξε) σε θέματα υγείας παιδείας πολιτισμού τέχνης ασφάλισης,ποιότητα ζωής...
Θα είχε ενδιαφέρον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Θα μπορουσατε να μας εξηγήσετε τι είναι ο Νεοέλληνας;
Δηλαδή πώς προέκυψε ο όρος αυτός.
Γιατί δεν λέμε Νεογερμανός, Νεοκινέζος, Νεοαιγύπτιος;
Νεοέλληνας είναι αυτό που βλέπεις γύρω σου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Γιατί δεν αρχίζεις να γράφεις στο που ευθυνόμαστε εμείς που έχουμε ένα κράτος που βουλιάζει(για να μην πως βούλιαξε) σε θέματα υγείας παιδείας πολιτισμού τέχνης ασφάλισης,ποιότητα ζωής...
Θα είχε ενδιαφέρον....

Αυτή είναι πολύ μεγάλη κουβέντα και έχουν γράψει πολλοί. Για κοίτα για αρχή ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Χ. Γιανναρά. Μήπως όμως αλλάζουμε τελείως θέμα αν μπούμε σε μια τέτοια κουβέντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δεν θα αλλάξουμε κουβέντα......δεν θα φύγουμε από το θέμα ...θα είμαστε εντός θέματος.....μήπως και κάποια στιγμή σταματήσουμε να φαντασιωνόμαστε εχθρούς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
@Φαντασμένος

Φαντασμένε, δεν μας έθιξες καμία ελληνικότητα. Αλλίμονο αν ένα μήνυμά σου το έκανε αυτό. Απλώς φάνηκε όσο ποτέ εμπάθεια που έχεις για οτιδήποτε Ελληνικό. Γι' αυτό άλλωστε και παρερμηνεύεις (σκοπίμως κ΄ συλλήβδην) τα μηνύματά μου που αφορούν αυτά τα θέματα. Και όταν δεν έχεις επιχειρήματα, καταφεύγεις στα «τσιτάτα» χιλιοφορεμένα...

@Φίλιον_Τέρας

Αν «ρατσισμός», «ομοφοβία» και «σεξισμός» ορίζονται σύμφωνα με τον τρόπο που θέλει η σήμερον ηγεμονεύουσα στην Ελλάδα «πολιτικώς ορθή» κουλτούρα της «πεφωτισμένης» αριστεράς, τότε είμαι κι από τα 3. Ενδεικτικά παραθέτω ονόματα: Μανιτάκης, Σωμερίτης, Αλιβιζάτος, οι του «Ιού», Ρεπούση, Κουλούρη, Δραγώνα, Αλαβάνος, George Papandreou, Κούλογλου, Στάυρος Θεοδωράκης και η λίστα συνεχίζεται με ανθρώπους οι οποίοι κατά κανόνα έχουν τραφεί καλά από την εξουσία . Και επίτρεψέ μου να ορίζω τον ρατσισμό τελείως διαφορετικά απ' ό,τι όλοι αυτοί. Ρατσιστικό δεν είναι να μην θέλεις η Ελλάδα να εποικισθεί από Μουσουλμάνους της κεντρικής Ασίας. Ρατσισμός είναι τελείως διαφορετικό πράγμα και καλό θα ήταν για ορισμούς τέτοιων εννοιών να μην παίρνεις μόνο την μία πλευρά...

@negative

Αν αυτά που λέω, εσύ κατάλαβες αυτό το πράγμα, τότε ΟΚ.

τοτε ασφαλως θα πρεπει να γνωριζεις την εννοια της λεξης εποικου και την εννοια της λεξης μεταναστη και επισης να αναγνωριζεις τη διαφορα τους.

πρεπει επισης να γνωριζεις οτι η αριστερα α) δεν ειναι ηγεμονιζουσα, αφου ειναι γεγονος οτι η πρωηγουμενη κυβερνηση δεν ηταν σε καμια περιπτωση αριστερη, β) η τωρινη κυβερνηση επισης δεν συμμεριζεται την αποψη της προοδευτικης αριστερας.

απο την αλλη ομως, μπορω να πω οτι ανθρωποι σαν τον Καρατζαφερη και τον Πλευρη εχουν ζησει καλυτερη ζωη απ οσους "αριστερους" μας αναφερεις.

επισης η "ομοφοβια" και ο "σεξισμος" δεν ειναι ιδιοτητες που μπορεις να ορισεις με πολλους τροπους. "ομοφοβια"--> διακριση εναντιων των ομοφυλοφιλων, σεξισμος--> διακριση εναντιων ενος φυλου.

τελος, ρατσισμος--> η διακριση με βαση τη φυλη (race ) του καθε ανθρωπου.

Θα μπορουσατε να μας εξηγήσετε τι είναι ο Νεοέλληνας;
Δηλαδή πώς προέκυψε ο όρος αυτός.
Γιατί δεν λέμε Νεογερμανός, Νεοκινέζος, Νεοαιγύπτιος;

γιατι πολυ απλα δεν μας αφορα τοσο να μιλησουμε για τους συγχρονους γερμανους τους κινεζους και τους αιγυπτιους.
βασικα, δεν γνωριζω αν μας αφορα ή οχι, αλλα δεν μας ενδιαφερει. αντιθετως, τον συγχρονο ελληνα μας αρεσει να τον μειωνουμε υπερβολικα πολυ.

τα γερμανικα φορουμς δεν πιστευω να νιαζονται για τον ελληνα, αλλα για την ελληνικη διδασκαλια και γενικοτερα την ελληνικη κληρονομια, η οποια, ας μη γελιομαστε, ενα πολυ μικρο κομματι της ειναι ο παρθενωνας.

η φιλοσοφια, η λογικη και οι επιστημες ειχαν ανθήσει στην ελλαδα των αιωνων πριν τη γεννηση του Ιησου, οπως το ιδιο ειχε γινει στην Αιγυπτο και στη Μεσοποταμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Έχω πολλά πράγματα να σου απαντήσω σε αυτά τα οποία λες «Φίλιον_τέρας» αλλά αφ'ενός βαριέμαι αφ'ετέρου αυτές οι συζητήσεις έχουν γίνει επανειλημμένα στο e-steki σε διάφορα θέματα

Βλ.
Πολυπολιτισμικό σχολείο
Ψήφος και ιθαγένεια στους μετανάστες
Υπεράνω όλων η πατρίς ( ; )
Τί θα έπρεπε να κάνει ένας προοδευτικός σε περίπτωση πολέμου

Καλή ανάγνωση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Νεοέλληνας είναι αυτό που βλέπεις γύρω σου.....
Υποθέτω κι ότι Νεοέλληνας είναι αυτός που γνωρίζει τα πάντα, αλλά άμα τον ρωτήσεις,
γκούχου γκούχου ξερογκούχου.

γιατι πολυ απλα δεν μας αφορα τοσο να μιλησουμε για τους συγχρονους γερμανους τους κινεζους και τους αιγυπτιους.
βασικα, δεν γνωριζω αν μας αφορα ή οχι, αλλα δεν μας ενδιαφερει. αντιθετως, τον συγχρονο ελληνα μας αρεσει να τον μειωνουμε υπερβολικα πολυ.

τα γερμανικα φορουμς δεν πιστευω να νιαζονται για τον ελληνα, αλλα για την ελληνικη διδασκαλια και γενικοτερα την ελληνικη κληρονομια, η οποια, ας μη γελιομαστε, ενα πολυ μικρο κομματι της ειναι ο παρθενωνας.

η φιλοσοφια, η λογικη και οι επιστημες ειχαν ανθήσει στην ελλαδα των αιωνων πριν τη γεννηση του Ιησου, οπως το ιδιο ειχε γινει στην Αιγυπτο και στη Μεσοποταμια.
Δεν είναι θέμα τι μας αφορά.
Είναι θέμα ορισμού.
Περιμένω τον ορισμό του Νεοέλληνα.
Παλαιοέλληνας υπάρχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Υποθέτω κι ότι Νεοέλληνας είναι αυτός που γνωρίζει τα πάντα, αλλά άμα τον ρωτήσεις,
γκούχου γκούχου ξερογκούχου.
Χιούμορ?πηγαίο και αυθόρμητο?
Θα με συγχωρέσεις....άλλα είναι αυτό το οποίο βλέπεις γύρω σου.....είσαι εσύ....εγώ.....οι αγρότες που είναι στους δρόμους που ζητούν και άλλες επιδοτήσεις....γιατί τις περασμένες τις έκαναν λίμο και διαμερίσματα....είναι αυτός που έχει στηθεί στην πλατεία του Αγίου Παντελεήμονα γιατί δεν θέλει να περνάνε και να στέκονται αλλοδαποί....νεοέλληνας είναι αυτός που τον ενδιέφερε μόνο ο μικρόκοσμος του.....ένα καλό αμάξι...μια θέση στο δημόσιο....είναι όλα αυτά που ζω από τότε που γεννήθηκα εδώ σε τούτον τον τόπο.....είναι και άλλα και άλλα......και δεν με αφορά καθόλου ...μα καθόλου γιατί δεν υπάρχει Νεογερμανός....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Χιούμορ?πηγαίο και αυθόρμητο?
Θα με συγχωρέσεις....άλλα είναι αυτό το οποίο βλέπεις γύρω σου.....είσαι εσύ....εγώ.....οι αγρότες που είναι στους δρόμους που ζητούν και άλλες επιδοτήσεις....γιατί τις περασμένες τις έκαναν λίμο και διαμερίσματα....είναι αυτός που έχει στηθεί στην πλατεία του Αγίου Παντελεήμονα γιατί δεν θέλει να περνάνε και να στέκονται αλλοδαποί....νεοέλληνας είναι αυτός που τον ενδιέφερε μόνο ο μικρόκοσμος του.....ένα καλό αμάξι...μια θέση στο δημόσιο....είναι όλα αυτά που ζω από τότε που γεννήθηκα εδώ σε τούτον τον τόπο.....είναι και άλλα και άλλα......και δεν με αφορά καθόλου ...μα καθόλου γιατί δεν υπάρχει Νεογερμανός....:)
:)
Πολύ όμορφα όλα αυτά.
Αλλά ορισμό δεν βλέπω.
Εκτός ίσως από το "νεοέλληνας είναι αυτός που τον ενδιέφερε μόνο ο μικρόκοσμος του", το οποίο πέρα από αφορισμός, είναι και τσουβάλιασμα, και προσπαθεί να αποδώσει συλλογικές ευθύνες, με άλλα λόγια, είναι ρατσιστικό.
Το Νεοέλληνας είναι "κοίτα γύρω σου", είναι "στρίβειν διά του αρραβώνος".

Και για να σας κάνω τη ζωή λίγο πιο εύκολη,
θα ήθελα τη διαφορά του Έλληνα με τον Νεοέλληνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
:)
Πολύ όμορφα όλα αυτά.
Αλλά ορισμό δεν βλέπω.
Ολα αυτα εγω δεν τα βρίσκω καθολου ομορφα.
Αυτος ειναι ο δικοσ μου ορισμος .....σε αυτον τον ορισμο αναφέρομαι.Δεν με απασχολουν οι όποιοι άλλοι ορισμοί.
:)

Εκτός ίσως από το "νεοέλληνας είναι αυτός που τον ενδιέφερε μόνο ο μικρόκοσμος του", το οποίο πέρα από αφορισμός, είναι και τσουβάλιασμα, και προσπαθεί να αποδώσει συλλογικές ευθύνες, με άλλα λόγια, είναι ρατσιστικό.
Το Νεοέλληνας είναι "κοίτα γύρω σου", είναι "στρίβειν διά του αρραβώνος".
Και για να σας κάνω τη ζωή λίγο πιο εύκολη,
θα ήθελα τη διαφορά του Έλληνα με τον Νεοέλληνα.
Όχι δεν είναι τσουβάλιασμα.....μα ούτε και ρατσιστικό.....αυτό λέγετε αυτοκριτική που θα έπρεπε να είχαμε κάνει δεκαετίες τώρα ως λαός και ως άνθρωποι....από τα να αρχίσουμε να δημιουργούμε σενάρια εξόντωσης μας από διάφορες βάρβαρες φυλές....μάλλον το προσεγγίζω διαφορετικά το όλο θέμα...ακόμα και τον ορισμό του Νεοέλληνα ....με ολίγον ειρωνική διάθεση....έως και αυτοσαρκαστική....διότι έχω κουραστεί να ακούω από αυτόν τον λαό να αναμασάει ως κατσίκα περί του λαμπρού πολιτισμού των προγόνων μας.....
Αυτός είναι λοιπόν επαναλαμβάνω ο δικός μου προσωπικός ορισμός που δεν έχει να κάνει με καμία επιστιμονικοπανεπιστιμιακή κοινωνική μελέτη...αλλά από ότι έχω καταλάβει και δει από την μέχρι τώρα ζωή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GanGeD

Νεοφερμένος

Ο P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ειμαι ρατσιστης,δεν παω τους ρατσιστες,συγκεκριμενα θελω να τους σκοτωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ειμαι ρατσιστης,δεν παω τους ρατσιστες,συγκεκριμενα θελω να τους σκοτωσω.
Είμαι κατά της βίας είτε ασκείτε από αυτούς που ονομάζονται αντιρατσιστές είτε από αυτούς που ονομάζονται ρατσιστές.....γιατί η βια οδηγεί μόνο σε αδιέξοδο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
:)
Πολύ όμορφα όλα αυτά.
Αλλά ορισμό δεν βλέπω.
Εκτός ίσως από το "νεοέλληνας είναι αυτός που τον ενδιέφερε μόνο ο μικρόκοσμος του", το οποίο πέρα από αφορισμός, είναι και τσουβάλιασμα, και προσπαθεί να αποδώσει συλλογικές ευθύνες, με άλλα λόγια, είναι ρατσιστικό.
Το Νεοέλληνας είναι "κοίτα γύρω σου", είναι "στρίβειν διά του αρραβώνος".

Και για να σας κάνω τη ζωή λίγο πιο εύκολη,
θα ήθελα τη διαφορά του Έλληνα με τον Νεοέλληνα.

ο ένας μισούσε τον γείτονα του απέναντι αγρού και ο άλλος τον γείτονα της απέναντι πολυκατοικίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Εκτός ίσως από το "νεοέλληνας είναι αυτός που τον ενδιέφερε μόνο ο μικρόκοσμος του", το οποίο πέρα από αφορισμός, είναι και τσουβάλιασμα, και προσπαθεί να αποδώσει συλλογικές ευθύνες, με άλλα λόγια, είναι ρατσιστικό.
εσυ που αποζητας τους ορισμους, θα σου πω παντως οτι η χρηση σου της λεξης "ρατσιστικο" ειναι λαθος.:P

νεολληνας. αν και αυτη τη στιγμη δεν εχω προχειρο ενα λεξικο (ειναι 6 πμ για οποιον ψαχνει το γιατι) θα προσπαθησω να δωσω εναν ορισμο

θεωρω ως νεολληνα τον συγχρονο ελληνα που ζει στην ελλαδα του 2010:)
ποια η διαφορα του με τον ελληνα; οποια ειναι η διαφορα του καθε ανθρωπου με οποιονδηποτε αλλο:) τι κοινο εχουν; σιγουρα ως κοινο εχουν την γλωσσα που μιλανε. αλλοι θα πουν τον πολιτισμο, αλλα νομιζω οτι ο πολιτισμος δεν μενει στασιμος. αλλοι θα πουν τη θρησκεια, αλλα η αθεϊα στις μερες μας ειναι "της μοδας", εννοωντας οτι υπαρχουν πολλοι αθεοι(ετσι και αλλιως δεν ηταν παντα ορθοδοξα χριστιανη η ελλαδα).

εχω ακουσει και μια "αιρετικη" αποψη (σιγουρα ομως δεν εχω κατασταλάξει ακομα), οτι ελληνας δεν ειναι κατ'αναγκην αυτος που γεννηθηκε στην ελλαδα, αλλα αυτος που ακολουθει τον ελληνικο τροπο σκεψης, συμφωνα παντα με τη ακρογωνιαιο λίθο τη φιλοσοφια

Έχω πολλά πράγματα να σου απαντήσω σε αυτά τα οποία λες «Φίλιον_τέρας» αλλά αφ'ενός βαριέμαι αφ'ετέρου αυτές οι συζητήσεις έχουν γίνει επανειλημμένα στο e-steki σε διάφορα θέματα

Βλ.
Πολυπολιτισμικό σχολείο
Ψήφος και ιθαγένεια στους μετανάστες
Υπεράνω όλων η πατρίς ( ; )
Τί θα έπρεπε να κάνει ένας προοδευτικός σε περίπτωση πολέμου

Καλή ανάγνωση

:eek:δεν περιμενα ποτε οτι θα χρειαζοταν να διαβασω τρια, λαθος τεσσερα, ΟΛΟΚΛΗΡΑ θεματα για να μπορεσω να παρω μια απαντηση σε αυτες τις "εμπειρικές" διαπιστωσεις που εκανα.

για αυτο θα σε παρακαλουσα πραγματικα πολυ ειτε 1ον) να μου δωσεις συγκεκριμενα τις θεσεις σου σε αυτα τα φορα, γιατι εσυ γνωριζεις, σε γενικες γραμμες, τις συζητησεις, ενω εγω οχι, ειτε 2ον) να κανεις τον κοπο να επαναλαβεις μια ακομη φορα την αποψη σου, με επιχειρηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
ο ένας μισούσε τον γείτονα του απέναντι αγρού και ο άλλος τον γείτονα της απέναντι πολυκατοικίας
Και φτάνουμε στο πολυπόθητο "συμπέρασμα":
Οι σημερινοί Έλληνες, δεν έχουν καμία σχέση με τους Αρχαίους Έλληνες (όλα γι'αυτό έγιναν άλλωστε).
Επαναλαμβάνω την ερώτηση τότε: γιατί δεν λέμε και Νεοκινέζοι ή Νεοαιγύπτιοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top