Θα μονάζατε ποτέ για την εμπειρία;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σας έχει περάσει ποτέ από το νου να πάτε να ζήσετε σε ένα μοναστήρι, ανεξάρτητα αν είναι για καθολικούς ή ορθόδοξους ή βουδιστές, έτσι μόνο για την εμπειρία ? Δεν είμαι ιδιαίτερα πιστός, ούτε ασπάζομαι δογματικά κάποια θρησκεία, αλλά τελευταία μου αρέσει πολύ η ιδέα μιας δοκιμασίας μέσα σε απόλυτη απομόνωση. Δεν θέλω να ξεφύγω από κάτι, απλά έχω την ανάγκη να αποσυρθώ σε ένα ιερό τόπο, έστω και προσωρινά για να έχω την εμπειρία. Μπορεί να γελάσετε, αλλά το μόνο που φοβάμαι είναι αυτά που ακούω για σεξουαλικές παρενοχλήσεις μέσα σε μοναστήρια (γιατί αν είναι να πάω φυσικά δεν θα με αφήσουν να πάω σε ένα μοναστήρι γυναικών όπου και να με παρενοχλούσαν δεν θα είχα πρόβλημα :D). ΜΙΛΑΩ ΣΟΒΑΡΑ ΟΜΩΣ, ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ και δεν το έχω σκεφτεί και ποτέ.

Αδύνατον δηλ, θα δαγκώσω κανέναν εκεί μέσα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Γενικά έχει περάσει από το μυαλό μου, όχι από άποψη θρησκευτική ή από άποψη δοκιμασίας. Αλλά θα ήθελα να περάσω ένα χρονικό διάστημα εντελώς μόνη μου και σε πλήρη ησυχία για να ηρεμήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γενικά έχει περάσει από το μυαλό μου, όχι από άποψη θρησκευτική ή από άποψη δοκιμασίας. Αλλά θα ήθελα να περάσω ένα χρονικό διάστημα εντελώς μόνη μου και σε πλήρη ησυχία για να ηρεμήσω...

Ε λοιπόν ξέρεις πόσες φορές το έχω πει αυτό εγώ ? Να μείνω μόνος μου και τέλος? Ποτέ δεν μπορώ να το κρατήσω για πολύ καιρό. Με πλησιάζουν άλλα άτομα που αναζητούν την παρέα μου και η φάση της ανάρρωσης διακόπτεται αγρίως:D
Το κακό είναι ότι την φάση της απόσυρσης την διακόπτουν πάντα τα πιο ακατάλληλα άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καπια στιγμη θα μπορουσα για καπιες μερες να παω στο Αγιο ορος, αλλα να μονασω τελιος οχι... με τπτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πριν από λίγες ημέρες διάβαζα για το σταμάτημα του εσωτερικού διαλόγου, την άσκηση σιωπής και τα ωφέλη της. Το θέμα είναι πως δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθώ για μια εβδομάδα κάπου, όπου δεν θα με ενοχλήσει κανείς... :/: Πολύ θα ήθελα πάντως να το δοκιμάσω!

Μαζί σας κι εγώ λοιπόν! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
όπως δεν θα αυτοκτονούσα για την εμπειρία, έτσι και δεν θα μόναζα. Οκ είμαι υπερβολικός, δεν είναι τόσο μη αναστρέψιμο... Πάντως δεν μπου εμπνέει καμία θελκτικότητα η ιδέα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
όπως δεν θα αυτοκτονούσα για την εμπειρία, έτσι και δεν θα μόναζα. Οκ είμαι υπερβολικός, δεν είναι τόσο μη αναστρέψιμο... Πάντως δεν μπου εμπνέει καμία θελκτικότητα η ιδέα...

Χαχα, μου αρέσει το avatar σου ! Αιτιολογεί πλήρως την αποστροφή σου. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι δεν θα το έκανα. Και για τους λόγους που προαναφέρθηκαν, και επειδή με πιάνει αλλεργία στη θέα οποιασδήποτε λατρευτικής εκδήλωσης προς το θεό, οποιασδήποτε θρησκείας. Φαντάσου να το έβλεπα και συνέχεια μπροστά μου! Μπρρρρ.... :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μοναστήρι κι εγώ απλά δεν πάνε μαζί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Θα προτιμουσα αλλου ειδους απομονωση αν ηθελα να ξεφυγω απ'την καθημερινοτητα μου και τους ανθρωπους που εχω γυρω μου- διακοπες εναν μηνα χωρις κινητο και χωρις σχετικο ανακοινωθεν η κατι τετοιο.
Αν και εχω ακουσει απο ανθρωπους που δεν ειναι οι κλασικοι κολλημενοι με την εκκλησια, οτι σε χωρους οπως Αγιο Ορος κτλ βρισκουν απολυτη ηρεμια. Τι κριμα που δε θα μαθω ποτε τι συμβαινει πραγματικα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Θα μου άρεσε να περάσω λίγο καιρό σε ένα βουδιστικό μοναστήρι και να κάνω διαλογισμό με την καθοδήγηση έμπειρων ατόμων με αυτό. Επειδή ψάχνομαι με αυτή την θρησκεία νομίζω πως όντως θα το κάνω πιο μετά. Αλλά όταν λέω λίγο καιρό εννοώ ΛΙΓΟ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση.
Ασε που δεν θα με άντεχαν με τίποτα, ούτε λεπτό εκεί μέσα, γιατί δεν υπήρχε πιθανότητα να συμβιβαστώ με τους κανονισμούς τους.
Η ζωή έχει τόσες χαρές και απολαύσεις που δεν προλαβαίνουμε να τις γευτούμε μια φορά που ζούμε. Κι αυτή τη μια φορά να τη ελαττώσουμε κιόλας;
Με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Ούτε καν όμως.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Στο παρελθόν αντ αυτού έχω σκεφτεί το να ρίξω σε ένα σάκο δυο ρουχα, να πάρω το διαβατήριο και να φύγω εκτός.
Δυστυχώς ή ευτυχώς, η δειλία μου με κράτησε πάντα εδώ.

Γενικά πάντως, η μοναξιά για ένα μικρό διάστημα, χωρίς κινητά χωρίς επαφή και με μοναδικό σκοπό την ηρεμία και την σκέψη είναι πολύ καλό πράγμα.
Το που θα γίνει είναι άλλη υπόθεση....


Πάντως αν αποφάσιζα να πάω σε ναό, θα ήταν σίγουρα σε βουδιστικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Στο παρελθόν αντ αυτού έχω σκεφτεί το να ρίξω σε ένα σάκο δυο ρουχα, να πάρω το διαβατήριο και να φύγω εκτός.
Δυστυχώς ή ευτυχώς, η δειλία μου με κράτησε πάντα εδώ.

Γενικά πάντως, η μοναξιά για ένα μικρό διάστημα, χωρίς κινητά χωρίς επαφή και με μοναδικό σκοπό την ηρεμία και την σκέψη είναι πολύ καλό πράγμα.
Το που θα γίνει είναι άλλη υπόθεση....


Πάντως αν αποφάσιζα να πάω σε ναό, θα ήταν σίγουρα σε βουδιστικό
Tι εννοείς;:confused:
Γιατί είναι πολύ καλό πράγμα;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Tι εννοείς;:confused:
Γιατί είναι πολύ καλό πράγμα;:confused:

εχμ ενταξει... ίσως όχι για όλους αλλά για μένα είναι καλό πράγμα :P
Και εξηγούμαι...
Είναι αρκετές οι φορές που οι περισσότεροι φτάνουμε σε καθημερινά αδιέξοδα... που το άγχος και το στρες ροκανίζουν αργά αλλά σταθερά την ψυχή μας.
Που έχεις ανάγκη να φύγεις για λιγο μακρυα απ όλους και όλα για να ηρεμήσεις... για να σκεφτείς αυτό που σε καίει... για να βλέπεις απλά το μπλε της θάλασσας χωρίς κανένα κινητό να χτυπάει...
Ολο αυτο το έχω νιώσει στο παρελθον αρκετές φορές...
Κυριως όταν ήμουν συναισθηματικά πληγωμένη.
Ισως το νιώσω ξανά στο μέλλον και ίσως και για κάποιους άλλους λόγους
Επειδή ίσως η καθημερινότητα θα με κατατρώει σαν σαράκι.

Φυσικά κι όλα αυτα δεν ισχύουν για όλους.... όμως πολύ φοβάμαι ότι ισχύουν για τους περισσότερους "αθηναίους" :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
εχμ ενταξει... ίσως όχι για όλους αλλά για μένα είναι καλό πράγμα :P
Και εξηγούμαι...
Είναι αρκετές οι φορές που οι περισσότεροι φτάνουμε σε καθημερινά αδιέξοδα... που το άγχος και το στρες ροκανίζουν αργά αλλά σταθερά την ψυχή μας.
Που έχεις ανάγκη να φύγεις για λιγο μακρυα απ όλους και όλα για να ηρεμήσεις... για να σκεφτείς αυτό που σε καίει... για να βλέπεις απλά το μπλε της θάλασσας χωρίς κανένα κινητό να χτυπάει...
Ολο αυτο το έχω νιώσει στο παρελθον αρκετές φορές...
Κυριως όταν ήμουν συναισθηματικά πληγωμένη.
Ισως το νιώσω ξανά στο μέλλον και ίσως και για κάποιους άλλους λόγους
Επειδή ίσως η καθημερινότητα θα με κατατρώει σαν σαράκι.

Φυσικά κι όλα αυτα δεν ισχύουν για όλους.... όμως πολύ φοβάμαι ότι ισχύουν για τους περισσότερους "αθηναίους" :/:
Λες δηλαδή οτι για όλη την παραπάνω τραγωδία φταίει η Αθήνα;:confused:
Ευτυχώς τότε που έμεινα μόνο 3 χρόνια, αλλά και πάλι δεν θυμάμαι ποτέ στη ζωή μου να ένιωσα έτσι:( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λες δηλαδή οτι για όλη την παραπάνω τραγωδία φταίει η Αθήνα;:confused:
Ευτυχώς τότε που έμεινα μόνο 3 χρόνια, αλλά και πάλι δεν θυμάμαι ποτέ στη ζωή μου να ένιωσα έτσι:( :(

Ναι το λέω...
3 χρόνια δεν είναι αρκετά για να νιώσεις έτσι :P
Η Αθήνα δεν είναι ανθρώπινη πόλη....
εσύ σήμερα εκεί που είσαι μπορείς σε 10 λεπτά να δεις τους φίλους σου και να πιείτε ούζα ατενίζοντας την θάλασσα... σωστά?
Εγώ για να το κάνω αυτό χρειάζομαι
1 ώρα να βρω τους φίλους
1 ώρα να φτάσω στην θάλασσα
1 ώρα να βρω να παρκάρω σε απόσταση 2 χλμ μακρυα απο κει που θα κάτσουμε
κι όλα αυτα φυσικά αν έχω την οικονομική δυνατότητα να τα κάνω γιατι το κόστος ζωής στην Αθήνα είναι πολύ πιο ακριβό απ ότι στην επαρχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...μελαγχόλησα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top