• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Είναι η υγεία το υπέρτατο αγαθό ή έχει θεοποιηθεί;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
1. Αμφιδρομος ερωτας
2. Αμφιδρομος ερωτας
3. Αμφιδρομος ερωτας
4. Αμφιδρομος ερωτας
5. Αμφιδρομος ερωτας

Γιατί τέτοια προτεραιότητα ο έρωτας; Υποθέτω θεωρείς δεδομένα την υγεία και την ευημερία;:hmm:

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν το λέω ειρωνικά.

Σημείωση editor: Το παρόν θέμα προέκυψε από διάσπαση του θέματος: Πέντε σημαντικές προτεραιότητες ζωής
και κάποιες απαντήσεις παραπέμπουν σαφώς εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Γιατί τέτοια προτεραιότητα ο έρωτας; Υποθέτω θεωρείς δεδομένα την υγεία και την ευημερία;:hmm:

Μήπως επειδή ένας τέτοιος έρωτας είναι υπεράνω αυτών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Μήπως επειδή ένας τέτοιος έρωτας είναι υπεράνω αυτών;

Διαφωνώ κάθετα. Δεν υπάρχει πιο σημαντικό πράγμα από την υγεία. Και εκ των πραγμάτων δηλαδή, αν δεν έχεις υγεία όλα τα υπόλοιπα εκτός που περνάνε σε δεύτερη μοίρα, δεν μπορείς και να τα ζήσεις, ακόμα κι αν τα βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γιατί τέτοια προτεραιότητα ο έρωτας; Υποθέτω θεωρείς δεδομένα την υγεία και την ευημερία;:hmm:

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν το λέω ειρωνικά.

To θεμα ειναι:
"Ας υποθέσουμε ότι κάποιος σας ζητούσε να προγραμματίσετε σε βάθος 50,60, κ.λ.π χρόνων, τη ζωή σας. Ποιές είναι οι πέντε σημαντικότερες προτεραιότητες που θα εγγράφατε στο «σκληρό» σας δίσκο και θα επιδιώξετε να τις πραγματοποιήσετε; "

Δε θα επεδιωκα, ουτε πολλα χρηματα (περι ευημεριας), ουτε μεγαλη καριερα, ουτε γαμους, ουτε παιδια, ουτε σπιταρωνες, ουτε ουτε ουτε...
Η υγεια δε δεν επιδιωκεται Χιμελα...προφυλασσεσαι οπως μπορεις και ευχεσαι να παραμεινεις υγιης...
ΑΝ κατι λοιπον θα μπορουσα να επιδιωξω, θα ηταν να αγαπιεμαι και να αγαπαω εξισου δυνατα.

Ελπιζω να λυθηκε η απορια σου...:)




Διαφωνώ κάθετα. Δεν υπάρχει πιο σημαντικό πράγμα από την υγεία. Και εκ των πραγμάτων δηλαδή, αν δεν έχεις υγεία όλα τα υπόλοιπα εκτός που περνάνε σε δεύτερη μοίρα, δεν μπορείς και να τα ζήσεις, ακόμα κι αν τα βρεις.

Αν και οπως σου ειπα δεν επιδιωκεται η υγεια, στην περιπτωση που θα επρεπε να διαλεξω αναμεσα σε εναν ερωτα που θα κρατουσε χ διαστημα και σε +50 χρονια απο σημερα χωρις ερωτα, θα επελεγα τον ερωτα οσο μικρο κι εαν οριζοταν το χ διαστημα που θα ειχα μπροστα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα. Δεν υπάρχει πιο σημαντικό πράγμα από την υγεία. Και εκ των πραγμάτων δηλαδή, αν δεν έχεις υγεία όλα τα υπόλοιπα εκτός που περνάνε σε δεύτερη μοίρα, δεν μπορείς και να τα ζήσεις, ακόμα κι αν τα βρεις.
Μην είσαι τόσο κάθετη, καλή μου! Και τι είναι τελικά η "υγεία"; Μήπως έχουμε θεοποιήσει την σύγχρονη αοριστία της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μην είσαι τόσο κάθετη, καλή μου! Και τι είναι τελικά η "υγεία"; Μήπως έχουμε θεοποιήσει την σύγχρονη αοριστία της;
Μπορεί όντως ο καθένας μας να προσδίδει άλλη έννοια στον όρο ''υγεία'' αλλά παρόλο αυτά δεν πάυει να είναι ένας σημαντικός και καθοριστικός παράγοντας που θα μας εξασφαλίσει μια άνετη ζωή..

Θυμάμαι στο λύκειο μια καθηγήτρια μας, μας είχε πει μια κινέζικη (νομίζω) παροιμία.. Μας είπε ότι αν έχεις υγεία βάζεις το 1 και για οτιδήποτε άλλο έχεις θα προσθέτεις ένα μηδενικό..πχ αν εχεις λεφτά γίνεται 10, αν έχεις ευτυχια 100 κοκ..Όμως αν δεν έχεις υγεία το ''000'' δεν έχει καμία αξία.

Μπορεί να είναι λίγο πεσιμιστικό αλλά έχει μια βάση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
[οφφ τόπικ] Η υγεία προγραμματίζεται. Άμα όλη μέρα μου τρως junk food, είσαι μες στην ένταση, διατηρείς σχέσεις που σου χαλάνε διαρκώς την διάθεση, καπνίζεις, πίνεις και κάνεις ό,τι περνάει από το χέρι σου για να πεθάνεις νωρίς.. guess what, σίγουρα θα τα καταφέρεις στο τέλος! Και ναι χρειάζεται προγραμματισμός για να τρως σωστά, για να διαλέγεις ποιους θα έχεις δίπλα σου, για να ενημερώνεσαι τι σου κάνει καλό και τι όχι! [/οφφ τοπικ]

Ον τόπικ τώρα:

Εγώ το μόνο που θέλω είναι σωματική και ψυχική ισορροπία και υγεία για μένα και όλους όσους αγαπώ. Και το δικαίωμα να ονειρεύομαι. Διότι το μόνο πράγμα στο οποίο διαφέρει η πραγματικότητα από το όνειρο είναι ο χρόνος! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
[οφφ τόπικ] Η υγεία προγραμματίζεται. Άμα όλη μέρα μου τρως junk food, είσαι μες στην ένταση, διατηρείς σχέσεις που σου χαλάνε διαρκώς την διάθεση, καπνίζεις, πίνεις και κάνεις ό,τι περνάει από το χέρι σου για να πεθάνεις νωρίς.. guess what, σίγουρα θα τα καταφέρεις στο τέλος! Και ναι χρειάζεται προγραμματισμός για να τρως σωστά, για να διαλέγεις ποιους θα έχεις δίπλα σου, για να ενημερώνεσαι τι σου κάνει καλό και τι όχι! [/οφφ τοπικ]
Δηλαδή αν κάποιος πάθει ατύχημα με το αυτοκίνητο, χωρίς να έχει πιει ή κάτι τέτοιο, η υγεία του πάλι προγραμματίζεται;
Αν κάποιος εκ γενετής γεννηθεί με μια δυσλειτουργία αυτός ευθύνεται;
Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα..Αυτά που αναφέρεις καλύπτουν μόνο ένα φάσμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά, όλοι εσείς οι φίλοι θιασώτες της θεάς "Υγεία", έχετε προσμετρήσει τον ρόλο του έρωτα και της σεξουαλικότητας σ' αυτό που αντιλαμβάνεστε ως"υγεία";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δηλαδή αν κάποιος πάθει ατύχημα με το αυτοκίνητο, χωρίς να έχει πιει ή κάτι τέτοιο, η υγεία του πάλι προγραμματίζεται;
Αν κάποιος εκ γενετής γεννηθεί με μια δυσλειτουργία αυτός ευθύνεται;
Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα..Αυτά που αναφέρεις καλύπτουν μόνο ένα φάσμα..

Αυτά που ανέφερε η kajira καλύπτουν μόνο ένα φάσμα. Ακριβώς. Αυτό όμως γιατί μόνο αυτό το φάσμα μπορεί να καλύψει κανείς βάζοντας σαν προτεραιότητα την υγεία του. Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να πέσει ένα αεροπλάνο μπροστά στην πόρτα σου τη στιγμή που θα βγεις από το σπίτι σου αύριο; Ίσως οι ίδιες με τις πιθανότητες ενός αυτοκινητιστικού δυστυχήματος, μίας γέννησης ενός παιδιού με πρόβλημα υγείας και γενικά ενός απρόοπτου θανάτου ή μίας απρογραμμάτιστης βλάβης στην υγεία ενός ατόμου.

Με την ίδια λογική κανείς δε μπορεί να προγραμματίσει τίποτα. Ζούμε ζωές γεμάτες απρόοπτα. Ως αποτέλεσμα, οι παράγοντες που οφείλει κανείς να λάβει υπόψη του στον προγραμματισμό του είναι τόσοι πολλοί που απλά θα πρέπει να αγνοήσει αρκετούς (και να μη σκεφτεί καν άλλους τόσους). Προγραμματίζεις μέχρι εκεί που σου δύνεται η δυνατότητα, για τα πράγματα που περνούν άμεσα από το χέρι σου. Από εκεί και πέρα απλά ελπίζεις και στις συγκυρίες, στην ύπαρξη καλών δηλαδή ή απλά στην απουσία κακών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
ρε Νωέα πρέπει να καταλάβεις, οτί όλα έχουν στενή σχέση με τον παράγοντα υγεία..., αν και συχνά ξεχνάμε τον όρο αυτόν, είναι καταλυτικό συστατικό για την ευρύτερη ατομική λειτουργία του ανθρώπου....
τώρα το πως αντιλαμβάνεται τον όρο αυτόν ο καθένας, είναι άλλο καπέλο..., με τη ίδια σχεδόν όμως χρήση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά, όλοι εσείς οι φίλοι θιασώτες της θεάς "Υγεία", έχετε προσμετρήσει τον ρόλο του έρωτα και της σεξουαλικότητας σ' αυτό που αντιλαμβάνεστε ως"υγεία";
Δεν είπα πουθενά ότι αν κάποιος δεν είναι υγειής, σύμφωνα με τα δικά του δεδομένα, δεν μπορεί να ζήσει, να συνεχίσει την ζωή του και πολλά άλλα. Ωστόσο εξακολουθώ να πιστεύω το πόσο σημαντικό είναι ΧΩΡΙΣ να πιστεύω ότι κάποια δυσλειτουργία σημαίνει το τέλος της ζωής.

Αυτό που λέτε για τον έρωτα δεκτό αλλά το βλέπω κάπως αλλιώς...Είναι σαν να θέλεις νερό και σου δίνουν σόδα ως υποκατάστατο, μα εσύ πάλι νερό θέλεις..;)

Αυτά που ανέφερε η kajira καλύπτουν μόνο ένα φάσμα. Ακριβώς. Αυτό όμως γιατί μόνο αυτό το φάσμα μπορεί να καλύψει κανείς βάζοντας σαν προτεραιότητα την υγεία του. Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να πέσει ένα αεροπλάνο μπροστά στην πόρτα σου τη στιγμή που θα βγεις από το σπίτι σου αύριο; Ίσως οι ίδιες με τις πιθανότητες ενός αυτοκινητιστικού δυστυχήματος, μίας γέννησης ενός παιδιού με πρόβλημα υγείας και γενικά ενός απρόοπτου θανάτου ή μίας απρογραμμάτιστης βλάβης στην υγεία ενός ατόμου.

Με την ίδια λογική κανείς δε μπορεί να προγραμματίσει τίποτα. Ζούμε ζωές γεμάτες απρόοπτα. Ως αποτέλεσμα, οι παράγοντες που οφείλει κανείς να λάβει υπόψη του στον προγραμματισμό του είναι τόσοι πολλοί που απλά θα πρέπει να αγνοήσει αρκετούς (και να μη σκεφτεί καν άλλους τόσους). Προγραμματίζεις μέχρι εκεί που σου δύνεται η δυνατότητα, για τα πράγματα που περνούν άμεσα από το χέρι σου. Από εκεί και πέρα απλά ελπίζεις και στις συγκυρίες, στην ύπαρξη καλών δηλαδή ή απλά στην απουσία κακών.
Δηλαδή είμαι μία ιδιάζουσα προσωπικότητα;:P
Αυτό με το αεροπλάνο οκ, τραβηγμένο αλλά το αυτοκίνητο όχι τόσο. Μπορεί πχ μέσω ενός πυρετού να ανακαλύψεις ότι πάσχεις από λευκαιμία ( μην με αναιρέσετε, έχω λόγο που μιλάω).

Μπορούμε να προγραμματίσουμε κάτι αλλά πάντα παίζει ο παράγοντας συγκυρίες..Και γνώμη μου είναι πως τα όσα ανέφερε η kajira σωστά μεν αλλά όχι επαρκή για τον τομέα που μιλάμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δε διάβασες την τελευταία παράγραφο του μηνύματός μου; :confused: Το ίδιο πράγμα λέμε για τις συγκυρίες. :P

Όπως και να 'χει, τα πάντα πιστεύω πως μπορούν να προγραμματιστούν έως ένα σημείο. Τις περισσότερες φορές η απλή αισιοδοξία είναι πολύ καλύτερη από την μίζερη ματαιοδοξία και τους ενδοιασμούς. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δε διάβασες την τελευταία παράγραφο του μηνύματός μου; :confused: Το ίδιο πράγμα λέμε για τις συγκυρίες. :P

Όπως και να 'χει, τα πάντα πιστεύω πως μπορούν να προγραμματιστούν έως ένα σημείο. Τις περισσότερες φορές η απλή αισιοδοξία είναι πολύ καλύτερη από την μίζερη ματαιοδοξία και τους ενδοιασμούς. :D
Την διάβασα και συμφωνώ μαζί σου!;)

Δεν ανέφερα ότι θα πρέπει να είμαστε μίζεροι να..να..να.., αλλά να μην παραγκωνίζουμε τόσο αυτόν τον παράγοντα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
ρε Νωέα πρέπει να καταλάβεις, οτί όλα έχουν στενή σχέση με τον παράγοντα υγεία..., αν και συχνά ξεχνάμε τον όρο αυτόν, είναι καταλυτικό συστατικό για την ευρύτερη ατομική λειτουργία του ανθρώπου....
τώρα το πως αντιλαμβάνεται τον όρο αυτόν ο καθένας, είναι άλλο καπέλο..., με τη ίδια σχεδόν όμως χρήση

Αγαπητέ μου φίλε Απρο, δεν αρνούμαι την πρώτιστη σημασία της υγείας για να υπάρχουμε και να θέλουμε να υπάρχουμε, πλην όμως είμαι επιφυλακτικός μ' αυτό το λιβάνισμά της (πχ "πάνω απ' 'ολα η υγεία"), καθότι έτσι τελικά φθάσαμε στο σημείο να αοριστολογούμε περί αυτής, όπως περίπου και για τον "θεό". Πχ, "Νους υγιής εν σώματι υγιεί"μεν, αλλά τι σημαίνει "νους υγιής"; Εξάλλου χωρίς αυτά τα "όλα", που υπονοούμαι, γενικά και αόριστα συνήθως, "κάτω από την υγεία", πόσο μπορεί να υπάρχει αυτή; Ειδικά στην εποχή μας; Εμείς εδώ στη "Δύση" θαρρώ πως το βλέπουμε το ζήτημα αρκετά αυτάρεσκα έως και χαζοχαρούμενα, λησμονώντας την ίδια στιγμή, ότι σε πολύ μεγάλο ποσοστό της ανθρωπότητας, όπου λείπουν τα στοιχειώδη(πχ νερό, ψωμί και γαλατάκι), αυτό το δυτικό λιβάνισμα της "υγείας" αποτελεί σκάνδαλο χειρίστου είδους.

Υγ: Έχω επίγνωση, ότι με τις παρεμβάσεις μου αυτές είμαι εκτός θέματος, αλλά διαβλέπω μία υφέρπουσα κοινωνική υποκρισία ημών των "δυτικών", που εκτρέφεται τα μάλλα από το "σύστημα" και τις προτεραιότητές του, σε σημείο που να μας χειραγωγεί μέχρι "θρησκοληψίας". Βλέπε πχ τον πρόσφατο παγκόσμιο πανικό με την "νέα γρίπη"! Πιστεύω πως όσο θα λιβανίζουμε την "υγεία", τόσο πιο απόμακρη θα γίνεται αυτή!
Υγ: Παρά ταύτα, ζητώ συγνώμη, για την εκτός θέματος εκτροπή μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
για αρχή, νομίζω οτί βγήκες εκτός θέματος και νομίζω δεν είναι και τόσο δίκαιο να σχολιάζεις την άποψή του άλλου..., το θέμα είναι απλό(αναφέρετε 5 προτεραιότητες....) δεν υπάρχει λόγος να σχολιάσουμε τη γνώμη του άλλου..., νομίζω οτί στο συγκεκριμένο θέμα δεν έχει βάση ο σχολιασμός των απαντήσεων.... με αυτόν τον τρόπο υποβιβάζεις την απάντησή του άλλου και του στερείς τη δυνατότητα να την υποστηρίζει..., εφόσον βρίσκεις ένα αδύνατο σημείο κατά τη γνώμη σου....
και τελικά η υγεία είναι κάτι παραμελημένο από το σύνολο( οι πιο πολλοί δεν σκέφτονται οτί είναι κάτι σημαντικό, παρά μόνο όταν υπάρξει κάποια εμπλοκή....) και εγώ νομίζω οτί είναι το σημαντικότερο πράγμα στη ζωή..., δεν έχω το δικαίωμα να το υποστηρίξω...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Εμείς εδώ στη "Δύση" θαρρώ πως το βλέπουμε το ζήτημα αρκετά αυτάρεσκα έως και χαζοχαρούμενα, λησμονώντας την ίδια στιγμή, ότι σε πολύ μεγάλο ποσοστό της ανθρωπότητας, όπου λείπουν τα στοιχειώδη(πχ νερό, ψωμί και γαλατάκι), αυτό το δυτικό λιβάνισμα της "υγείας" αποτελεί σκάνδαλο χειρίστου είδους.

Μα ειδικά επειδή σε άλλες χώρες λείπουν τα στοιχειώδη νομίζω οτι εμείς πρέπει να εκτιμούμε το οτι τα έχουμε, αυτό όμως δε μας απαγορεύει να πάμε ένα βήμα παρακάτω και να μην επαναπαυόμαστε επειδή τα έχουμε, αλλά να ζητάμε την υγεία μας. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τη λογική σου. Δηλαδή επειδή στην Αφρική οι άνθρωποι πεινάνε πρέπει εμείς να καθησυχαστούμε απλά στο οτι δεν πεινάμε; Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αχ.. νομίζω πως μόνο αν, χτύπα ξύλο, σας συμβεί κάτι στην υγεία σας που θα μπορούσατε να έχετε αποφύγει, θα καταλάβετε την αξία της πρόληψης και άρα του προγραμματισμού της. Καλύτερα να προλαμβάνεις, παρά να θεραπεύεις. Αυτή άλλωστε είναι και η βασική διαφορά του ασθενή από τον άρρωστο. Ασθενής είναι όποιος έχει χάσει το σθένος του, ενώ άρρωστος είναι όποιος έχει χάσει την ρώμη του. Προτιμώ να μη πάθω τίποτα από τα δύο, γι' αυτό προσπαθώ όσο είναι δυνατόν να έχω σωματικό και ψυχολογικό σθένος σε υψηλά επίπεδα διαρκώς..

Και οκ, αν είναι να με χτυπήσει αυτοκίνητο και να πεθάνω, so be it. Δεν μπορώ άλλωστε να κάνω κάτι γι' αυτό. Αλλά γι' αυτή την μία πιθανότητα δεν θα δικαιολογήσω κάθε μ@λ@κία μου και θα αρχίσω να πίνω, να καπνίζω, να τρώω ό,τι βρω μπροστά μου και να λέω "έλα μωρέ, σιγά, μες στο καυσαέριο ζω, μες στη μόλυνση, οδηγώ κιόλας.. σιγά μη με σώσουν αυτά!" (άσε που ξέρω πως θα ζήσω ως τα 90 μου τουλάχιστον, οπότε θέλω να προσέχω για να έχω.. :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μη σπαταλάτε τις ευχές σας στο λυχνάρι του Αλαντίν. Η υγεία είναι πεταμένη ευχή στα σκουπίδια, γιατί άμα υπάρχουν τα άλλα υπάρχει και η υγεία, οπότε ευχηθείτε τα άλλα καλύτερα για οικονομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μα ειδικά επειδή σε άλλες χώρες λείπουν τα στοιχειώδη νομίζω οτι εμείς πρέπει να εκτιμούμε το οτι τα έχουμε, αυτό όμως δε μας απαγορεύει να πάμε ένα βήμα παρακάτω και να μην επαναπαυόμαστε επειδή τα έχουμε, αλλά να ζητάμε την υγεία μας. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τη λογική σου. Δηλαδή επειδή στην Αφρική οι άνθρωποι πεινάνε πρέπει εμείς να καθησυχαστούμε απλά στο οτι δεν πεινάμε; Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο;

Απορώ και εξίσταμαι, που διαβλέψατε στις θέσεις μου, ότι λίγο πολύ είμαι αντίθετος με την επιδίωξη της υγείας. Τι παρανόηση είναι αυτή, βρε παιδιά; Απλά έχω τις αντιρρήσεις μου για τη "θεοποίησή" της. Με απλά λόγια, δεν θεωρώ ότι η υγεία είναι συνώνυμη της ζωής. Δεν λέει "Εγώ είμαι η υγεία και η αλήθεια και η οδός", αλλά λέει: "Εγώ είμαι η ζωή και η αλήθεια και η οδός".
Πως προκύπτει ότι προτείνω επανάπαυση και καθησυχασμό; Αλλά σίγουρα προτείνω, αποφυγή κάθε σχετικού πανικού ενώπιον των ασθενειών που μας περιβάλλουν και την δι' αυτής προσπάθεια χειραγώγησής μας από οποιοδήποτε (αν υπάρχει) "αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομαχανίας".
Ελπίζω πως τώρα "καταλαβαίνετε τη λογική" μου, ανεξάρτητα αν συμφωνείτε η όχι με το σκεφτικό μου! Τι να κάνουμε, υπάρχουν διάφορες (και διαφορετικές) ιδεολογικές αντιλήψεις στον κόσμο που συναπαρτίζουμε, βρε παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top