Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Περίεργο αλλά σεβαστό.:)

Περίεργο? Δεν θα το έλεγα...
Άλλωστε ποιά είναι τα επιχειρήματα υπέρ της απόκτησης παιδιών?

Η ολοκλήρωση μιας σχέσης, ενός γάμου?
Αν περιμένουν από μια τρίτη κατάσταση να ολοκληρώσει τη σχέση τους 2 άνθρωποι, τότε μπορεί και να ψάχνουν δεκανίκι. Κι αυτοί που αν δεν υπήρχαν τα παιδιά θα το σκέφτονταν να έμεναν μαζί... :hmm:

Η δημιουργία οικογένειας?
Η οικογένεια είναι έννοια, όχι πληθυσμιακή ομάδα, πυρηνική, διευρυμένη, μονογονεϊκή κλπ.παρά τις κοινωνιολογικές ταξινομήσεις και τους ορισμούς.Οικογένεια σχηματίζουν και 2 μόνο άνθρωποι που βιώνουν τη συμβίωση τους την αρμονική και δημιουργική συνύπαρξη και την ατμόσφαιρά της, και που δεν συνίσταται απαραίτητα στην παρουσία κι άλλων ατόμων.

Η συνέχιση της οικογένειας?
Σύμφωνοι, αν θεωρήσουμε ότι η όποια περιουσία θα πρέπει να έχει ονοματεπώνυμο. Και ότι το ονοματεπώνυμο είναι τόσο γοητευτικό που αξίζει να διαιωνιστεί. Εναλλακτικά ο δικηγόρος μας φροντίζει μετά θάνατον την διάθεση κινητών και ακινήτων ανάλογα με τις επιθυμίες μας, σε σκοπούς που έχουμε προεπιλέξει υπό το πρίσμα πάντα της καλής χρήσης και αξιοποίησης τους.

Η διαιώνιση του είδους?
Η αναγνώριση του γεγονότος ότι ζούμε σε έναν κόσμο στον οποίο αξίζει να ζήσουν κι άλλοι? (εδώ κολλάει απόσπασμα από βιβλίο, αλλά κόλλησα κι εγώ οπότε με την άδειά σας θα επανέλθω)

Γιατί λοιπόν κάποιος χαρακτηρίζεται "φυσιολογικός" μόνο αν τα όνειρα του είναι ροζογάλαζα σε λευκά συννεφάκια από πάνες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Άλλωστε ποιά είναι τα επιχειρήματα υπέρ της απόκτησης παιδιών?

Θα μιλήσω για μένα. Έχω κάνει διάφορα πράγματα στη ζωή μου πάρε επαγγελματικά, ερωτικά, διασκέδαση, φιλίες, ταξίδια, λάθη, σωστά, χαζές εμπειρίες, σοβαρές εμπειρίες και πάει λέγοντας. Νιώθω οτι αυτό για το οποίο γεννήθηκα είναι να κάνω και να μεγαλώνω παιδιά, να τους μεταδώσω αυτά που έχω αποκομίσει από τη ζωή, να τα διδάξω, να τα μάθω να γίνουν σωστοί και χρήσιμοι άνθρωποι, να είμαι δίπλα τους στα ωραία και τα άσχημα. Δεν μπορώ να το πω με άλλα λόγια. Νιώθω οτι αν δεν το κάνω αυτό στη ζωή μου δε θα είμαι ολοκληρωμένος άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Θα μιλήσω για μένα. Έχω κάνει διάφορα πράγματα στη ζωή μου πάρε επαγγελματικά, ερωτικά, διασκέδαση, φιλίες, ταξίδια, λάθη, σωστά, χαζές εμπειρίες, σοβαρές εμπειρίες και πάει λέγοντας. Νιώθω οτι αυτό για το οποίο γεννήθηκα είναι να κάνω και να μεγαλώνω παιδιά, να τους μεταδώσω αυτά που έχω αποκομίσει από τη ζωή, να τα διδάξω, να τα μάθω να γίνουν σωστοί και χρήσιμοι άνθρωποι, να είμαι δίπλα τους στα ωραία και τα άσχημα. Δεν μπορώ να το πω με άλλα λόγια. Νιώθω οτι αν δεν το κάνω αυτό στη ζωή μου δε θα είμαι ολοκληρωμένος άνθρωπος.

εγώ νοιώθω ότι ολοκληρώνομαι μόνο από το ντουέτο και μάλιστα παράξενο ντουέτο. Εσύ από την τριάδα, άλλος από την ομάδα, άλλος από τη σχέση του με το θεό αποκλειστικά, άλλος με τον καθρέφτη του. 'Ετσι είναι η ζωή.

Οι αρνητικές ψήφοι 'αρέσουν. Πολύ γέλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ναι,αν είναι "προϊόν" ενός δυνατού έρωτα, μιας μεγάλης αγάπης.

Δεν είναι ότι θέλω να διδάξω στα παιδιά μου κάτι, δεν είναι ότι θέλω να τους κάνω ενάρετα, τίμια, μορφωμένα και δεν ξέρω και ΄γω τι άλλο. Αυτή την ανάγκη δεν την έχω, γιατί ακόμα στον εαυτό μου δεν μπορώ να το εφαρμόσω :P
Είναι μάλλον επειδή θέλω να μάθω από αυτά, να θυμηθώ και να ζήσω κοντά τους τα χρόνια της αθωότητας, αυτήν την καινούρια ζωή που χτίζεται μέρα με τη μέρα από την αρχή.

Μερικές φορές αισθάνομαι ότι γίνομαι ένα με τον αγαπημένο μου ψυχικά, πνευματικά, σωματικά κι εκείνη τη στιγμή νιώθω ότι δε θέλω να σταματήσει ποτέ αυτή η αίσθηση. Το να έχουμε ένα παιδί, απόλυτη ένωση των δεσοξυριβονουκλεϊκών μας οξέων, που θα περιέχει τις μισές μας γενετικές πληροφορίες διασταυρωμένες με συναρπάζει!
Ένα παιδί για το οποίο θα μοιραζόμαστε τις ίδιες ανησυχίες, την ίδια αγάπη, που θα πιανόμαστε από το χέρι και θα το καμαρώνουμε, θα μας απογοητεύει, θα μας κάνει περήφανους, θα του προσφέρουμε όσες γνώσεις είμαστε ικανοί, που θα μας θυμίζει τη νιότη μας, τα χρόνια που περάσαμε μαζί και τα χρόνια που θα ΄ρθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
εγώ νοιώθω ότι ολοκληρώνομαι μόνο από το ντουέτο και μάλιστα παράξενο ντουέτο. Εσύ από την τριάδα, άλλος από την ομάδα, άλλος από τη σχέση του με το θεό αποκλειστικά, άλλος με τον καθρέφτη του. 'Ετσι είναι η ζωή.

Οι αρνητικές ψήφοι 'αρέσουν. Πολύ γέλιο.

Τα λές πολυ σωστα και δεν βρισκω λογο να μπει αρνητικη ψηφος.Τέσπα δεν ειναι εκει το θεμα...
Δεν γινεται να μην γινεται αποδεκτη μία αποψη μιας και σε αυτο που ειπε ο Δοκτωρας συμπεριλαμβάνονται και αυτο που λενε τα κοριτσια με τα παιδια...Ο καθένας αισθανεται διαφορετικα..Δεν γινεται να μπουμε σε καλουπια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Θέλω αλλά με προβληματίζει το θέμα με τα παπούτσια των επισκεπτών... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γιατί λοιπόν κάποιος χαρακτηρίζεται "φυσιολογικός" μόνο αν τα όνειρα του είναι ροζογάλαζα σε λευκά συννεφάκια από πάνες?

Όποιος δεν νιώθει την ανάγκη να κάνει παιδιά, να μην κάνει.

Για τη φύση που στόχο έχει τη διαιώνιση του είδους, αυτό μπορεί να είναι "περίεργο" ή ...αφύσικο, ωστόσο ακόμη πιο περίεργο είναι να υποχρεώσεις τον εαυτό σου (ως νοήμον ον) να κάνει κάτι χωρίς να το θέλει.

Προσωπικά πιστεύω ότι ένα παιδί είναι η μόνη ευκαιρία που μας δίνεται σ' αυτή τη ζωή, να αγαπήσουμε κάποιον περισσότερο από τον εαυτό μας.

edit: Για να ισχύει το παραπάνω, δεν θεωρώ απαραίτητο το παιδί αυτό να έχει και το DNA μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.

Οικογένεια σχηματίζουν και 2 μόνο άνθρωποι που βιώνουν τη συμβίωση τους την αρμονική και δημιουργική συνύπαρξη και την ατμόσφαιρά της, και που δεν συνίσταται απαραίτητα στην παρουσία κι άλλων ατόμων.
εδώ δεν συμφωνώ, θεωρώ ότι 2 άνθρωποι είναι ζευγάρι, η οικογένεια δημιουργείται με τον ερχομό του παιδιού
Η διαιώνιση του είδους?
Η αναγνώριση του γεγονότος ότι ζούμε σε έναν κόσμο στον οποίο αξίζει να ζήσουν κι άλλοι? (εδώ κολλάει απόσπασμα από βιβλίο, αλλά κόλλησα κι εγώ οπότε με την άδειά σας θα επανέλθω)

Γιατί λοιπόν κάποιος χαρακτηρίζεται "φυσιολογικός" μόνο αν τα όνειρα του είναι ροζογάλαζα σε λευκά συννεφάκια από πάνες?
Ναι, από καθαρά βιολογική άποψη, ο σκοπός όλων των ζώων είναι η διαιώνιση του είδους τους.
Εφ'όσον βέβαια ο άνθρωπος έχει λογική, και αρέσκεται να μην θεωρεί τον εαυτό του ζώο, συμφωνώ με την Ίσι ότι:
Όποιος δεν νιώθει την ανάγκη να κάνει παιδιά, να μην κάνει.

Για τη φύση που στόχο έχει τη διαιώνιση του είδους, αυτό μπορεί να είναι "περίεργο" ή ...αφύσικο, ωστόσο ακόμη πιο περίεργο είναι να υποχρεώσεις τον εαυτό σου (ως νοήμον ον) να κάνει κάτι χωρίς να το θέλει.

Προσωπικά πιστεύω ότι ένα παιδί είναι η μόνη ευκαιρία που μας δίνεται σ' αυτή τη ζωή, να αγαπήσουμε κάποιον περισσότερο από τον εαυτό μας.

edit: Για να ισχύει το παραπάνω, δεν θεωρώ απαραίτητο το παιδί αυτό να έχει και το DNA μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Γιατί λοιπόν κάποιος χαρακτηρίζεται "φυσιολογικός" μόνο αν τα όνειρα του είναι ροζογάλαζα σε λευκά συννεφάκια από πάνες?
Δεν πιστεύω ότι το να κάνεις παιδί είναι must, και όλοι οι μη θέλοντες εγωισταράδες. Όπως δεν είναι και must το μπολνταρισμένο για όσους θέλουν να κάνουν παιδιά, να είναι δηλαδή χαζοχαρούμενοι ονειροβατούντες.
Όσοι αποφασίζουν να κάνουν παιδιά συνεπακόλουθα θα βιώσουν μια πραγματικότητα που τους δίνει την δυνατότητα να ανοιχτούν ακόμα περισσότερο ψυχικά, να δουν τον κόσμο και τον εαυτό τους από πολλές άλλες οπτικές γωνίες, να χάσουν και να κερδίσουν στιγμές, να αγαπήσουν και να αγαπηθούν με τελείως διαφορετικό τρόπο από τους υπόλοιπους. Κι αυτό γιατί η σχέση γονέα παιδιού είναι μια μοναδική σχέση που δεν επιλέγεις (μόνο την στιγμή της αποδοχής της εγκυμοσύνης) την θέση που κατέχεις σε αυτήν αλλά είναι δεδομένη από την ιδιότητα... Καλός ή κακός είσαι γονέας, δηλαδή φορέας ασφάλειας (υπαρξιακής και συναισθηματικής), κουλτούρας, κανόνων κλπ κλπ Και για όλη σου τη ζωή θα είσαι και αυτό.Όλες οι άλλες σου σχέσεις μπορούν να πάψουν να είναι, αυτή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosf

Νεοφερμένος

Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Τί πιο δημιουργικό από αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Τί πιο δημιουργικό από αυτό?
Όμως η δημιουργικότητα δεν εκφράζεται σε όλους το ίδιο. Όπως κάποιος μπορεί να είναι γλύπτης αλλά όχι ζωγράφος, άλλος μπορεί να νοιώθει να ασχολείται με τον κήπο, ενώ κάποιου άλλου να του αρέσει να μαστορεύει, έτσι και σε κάποιους μπορεί να μην τους λέει τίποτα να γίνουν γονείς...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
μου επιτρέπετε να αντιγράψω εδώ το ποίημα του Χαλίλ Γκιμπράν;
Περιγράφει και την δική μου θεώρηση για τα παιδιά

Τα παιδιά σου δεν είναι παιδιά σου
Είναι οι γιοι και οι κόρες της λαχτάρας της Ζωής για τη Ζωή.
Δημιουργούνται διαμέσου εσένα, αλλά όχι από σένα
Κι αν και βρίσκονται μαζί σου, δε σου ανήκουν.
Μπορείς να τους δώσεις την αγάπη σου, αλλά όχι τις σκέψεις σου
Αφού ιδέες έχουν δικές τους.
Μπορείς να δίνεις μια στέγη στο σώμα τους, αλλά όχι και στις ψυχές τους
Αφού οι ψυχές τους κατοικούν στο σπίτι του αύριο
που εσύ δεν πρόκειται να επισκεφτείς ούτε και στα όνειρά σου.
Μπορείς να προσπαθήσεις να τους μοιάσεις
αλλά μη γυρέψεις να τα κάνεις σαν εσένα
Αφού η ζωή δεν πάει προς τα πίσω ούτε ακολουθεί στο δρόμο του το χτες
Είσαι το τόξο από το οποίο τα παιδιά σου
ωσάν ζωντανά βέλη ξεκινάνε για να πάνε μπροστά.
Ο τοξότης βλέπει το ίχνος της τροχιάς προς το άπειρο
και κομπάζει ότι με τη δύναμή του
τα βέλη του μπορούν να πάνε γρήγορα και μακριά.
Άς χαροποιεί τον τοξοτή ο κομπασμός του
Αφού ακόμα κι αν αγαπάει το βέλος που πετάει
έτσι αγαπά και το βέλος που μένει στάσιμο.”



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
μου επιτρέπετε να αντιγράψω εδώ το ποίημα του Χαλίλ Γκιμπράν;
Περιγράφει και την δική μου θεώρηση για τα παιδιά

Τα παιδιά σου δεν είναι παιδιά σου
Είναι οι γιοι και οι κόρες της λαχτάρας της Ζωής για τη Ζωή.
Δημιουργούνται διαμέσου εσένα, αλλά όχι από σένα
Κι αν και βρίσκονται μαζί σου, δε σου ανήκουν.
Μπορείς να τους δώσεις την αγάπη σου, αλλά όχι τις σκέψεις σου
Αφού ιδέες έχουν δικές τους.
Μπορείς να δίνεις μια στέγη στο σώμα τους, αλλά όχι και στις ψυχές τους
Αφού οι ψυχές τους κατοικούν στο σπίτι του αύριο
που εσύ δεν πρόκειται να επισκεφτείς ούτε και στα όνειρά σου.
Μπορείς να προσπαθήσεις να τους μοιάσεις
αλλά μη γυρέψεις να τα κάνεις σαν εσένα
Αφού η ζωή δεν πάει προς τα πίσω ούτε ακολουθεί στο δρόμο του το χτες
Είσαι το τόξο από το οποίο τα παιδιά σου
ωσάν ζωντανά βέλη ξεκινάνε για να πάνε μπροστά.
Ο τοξότης βλέπει το ίχνος της τροχιάς προς το άπειρο
και κομπάζει ότι με τη δύναμή του
τα βέλη του μπορούν να πάνε γρήγορα και μακριά.
Άς χαροποιεί τον τοξοτή ο κομπασμός του
Αφού ακόμα κι αν αγαπάει το βέλος που πετάει
έτσι αγαπά και το βέλος που μένει στάσιμο.”



Εγραψε!!!!!!!:)

Και πρεπει να εχει κανεις μεγαλα @@ για να το κανει αυτο. Και μια τεραστια αγκαλια να δωσει!!


Υγ Οταν η ποιηση εχει νοημα και οχι υμνους για χασις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ναι,δυο με βουλες και ενα κανελλί..:bleh::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosf

Νεοφερμένος

Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Όμως η δημιουργικότητα δεν εκφράζεται σε όλους το ίδιο. Όπως κάποιος μπορεί να είναι γλύπτης αλλά όχι ζωγράφος, άλλος μπορεί να νοιώθει να ασχολείται με τον κήπο, ενώ κάποιου άλλου να του αρέσει να μαστορεύει, έτσι και σε κάποιους μπορεί να μην τους λέει τίποτα να γίνουν γονείς...........


Η διαφορά είναι ότι η συγκεκριμένη μορφή δημιουργικότητας είναι μέσα μας βαθειά!
Άλλο αν κάποιοι προσπαθουν κυρίως λόγω ψυχολογικών κυρίως δυσλειτουργιών να πείσουν τον εαυτό τους οτι δεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Η διαφορά είναι ότι η συγκεκριμένη μορφή δημιουργικότητας είναι μέσα μας βαθειά!
Άλλο αν κάποιοι προσπαθουν κυρίως λόγω ψυχολογικών κυρίως δυσλειτουργιών να πείσουν τον εαυτό τους οτι δεν...

Δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για να γίνουν γονείς. Και ευτυχώς που τη σήμερον ημέρα ο κόσμος μπορεί να επιλέξει πότε και αν θα κάνει παιδί. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τελικά, πάνω απ'όλα, σοφία είναι να μπορείς να καταλάβεις και να αποδεχτείς ότι υπάρχουν άνθρωποι εντελώς διαφορετικοί από σένα. Και ότι αυτό δεν σημαίνει ότι είναι προβληματικοί κατά οποιοδήποτε τρόπο.

Δεν ισχυρίζομαι ότι έχω κατακτήσει τη σοφία, αλλά τουλάχιστον προσπαθώ. Κάποιοι βλέπω ότι δεν έχουν καν ξεκινήσει. How sad.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosf

Νεοφερμένος

Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για να γίνουν γονείς. Και ευτυχώς που τη σήμερον ημέρα ο κόσμος μπορεί να επιλέξει πότε και αν θα κάνει παιδί. ;)

Γιατί πότε δεν μπορούσε να το επιλέξει αυτό?


Πάντως, παρότι βλέπω ότι μπορεί να αποτελώ έναν κουτό στον κόσμο των σοφών, έχω να πω ότι στις μέρες μας είναι δυσκολότερο από ποτέ το να γίνει αυτό το θαύμα... Όλο και περισσότερα ζευγάρια που αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα έχουμε... Και το 99% δεν πάσχουν από καμία σωματική "ανωμαλία - δυσλειτουργία". Κυρίως το πρόβλημα οφείλεται σε ψυχολογικούς παράγοντες... Το 1% ευτυχώς έχει τους σοφούς που τους συμπονούν... Το 99% έχει έναν ασφυκτικό κλοιό μέσα από τον προσπαθεί να διαφύγει και γνωρίζοντας οτι μπορεί να το κάνει αυτό ο κλοιός αυτός όλο και περισσότερο στενεύει...
Και υπάρχουν και αυτοί που έχουν την δυνατότητα αλλά δηλώνουν ότι δεν θέλουν... Γι αυτούς λέω ότι απλά έχουν πείσει τον εαυτό τους οτι δεν θέλουν γιατί απλά φοβούνται!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κάτι που έχει συμβεί δισεκατομμύρια φορές ως τώρα δεν αποτελεί θαύμα, by definition.

Πέρα από αυτό, τελικά δεν κατάλαβα ποιό είναι το επιχείρημα σου. Ότι πρέπει να κάνουμε όλοι παιδιά για να ξεφύγουμε από τον ασφυκτικό κλοιο του 99% της κοινωνίας που πνίγει όσους δεν κάνουν; Ότι πρέπει να κάνουμε παιδιά γιατι πλέον κάνουν λίγοι; Ότι πρέπει να κάνουμε για να δείξουμε ότι δεν ...φοβόμαστε;

Ακριβώς τέτοια κίνητρα είναι που οδηγούν σε δυστυχισμένα παιδιά by the way.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosf

Νεοφερμένος

Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Κάτι που έχει συμβεί δισεκατομμύρια φορές ως τώρα δεν αποτελεί θαύμα, by definition.

Πέρα από αυτό, τελικά δεν κατάλαβα ποιό είναι το επιχείρημα σου. Ότι πρέπει να κάνουμε όλοι παιδιά για να ξεφύγουμε από τον ασφυκτικό κλοιο του 99% της κοινωνίας που πνίγει όσους δεν κάνουν; Ότι πρέπει να κάνουμε παιδιά γιατι πλέον κάνουν λίγοι; Ότι πρέπει να κάνουμε για να δείξουμε ότι δεν ...φοβόμαστε;

Ακριβώς τέτοια κίνητρα είναι που οδηγούν σε δυστυχισμένα παιδιά by the way.


Δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί τα λέω πιο απλά απ' όσο έχεις συνηθίσει....
Άσε που χρησιμοποιώ μόνο Ελληνικά...

Φιλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top