Θα παντρευόσασταν μόνο για να κάνετε παιδιά;

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Είναι καλύτερα να μεγαλώσει το παιδί χωρίς πατέρα;:hmm:


δε θα μεγαλωσει χωρις πατερα. αν ο ιδιος ειναι σωστος και θελει να βοηθησει στην ανατροφη του παιδιου ολα καλα. να το βλεπει καποιες μερες, να το παιρνει και σπιτι του, να με βοηθησει τελος παντων να το μεγαλωσω σωστα. αν παλι δε θελει καμια σχεση με το παιδι, δε θα πεθανω. θα στεναχωρηθω που το παιδακι μου δεν ειχε τη τυχη να μεγαλωσει και με τους δυο γονεις του, ωστοσο θα φροντισω να καλυπτω οσο μπορω και την μητρικη και την πατρικη φιγουρα για παρτυ του. σαυτο βεβαια ευχομαι να εχω και την βοηθεια των γονιων μου. ειμαι 100% σιγουρη πως ο πατερας μου σαν παππους θα σκιζει!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Επειδή ο σκοπός μου είναι να κάνω παιδιά δε θα έλεγα όχι σε κάποιο προξενιό αν περάσουν τα χρόνια απειλητικά και δεν έχω βρει κάποιον να κάνω οικογένεια. Αν και ψάχνω την αγάπη, όμως ο σκοπός μου αυτός είναι ανώτερος από την αγάπη, οπότε πιστεύω οτι θα συμβιβαζόμουν σε λιγότερη αγάπη για να πετύχω το σκοπό μου.:/:

Αν δεν έχεις βρει κάποιον όταν τα χρόνια περάσουν απειλητικά, υιοθέτησε κάποιο παιδί καλύτερα. Δεν έχει νόημα να συμβιβαστείς με κανέναν άντρα που θα σου αρέσει "στο περίπου", για κανέναν σκοπό, όσο "ιερός" κι αν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...OK μη γελάσετε, αλλά όταν ήμουν μικρότερη, επειδή ήθελα πάρα πολύ να μεγαλώσω ένα παιδί, σκεφτόμουν ότι αν η ζωή δεν τα έφερνε βολικά, θα πήγαινα να γίνω μητέρα σε κάποιο χωριό SOS. :redface:

(Έχω την εντύπωση πάντως ότι δεν σε παίρνουν εάν δεν έχεις δική σου οικογένεια...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αν δεν έχεις βρει κάποιον όταν τα χρόνια περάσουν απειλητικά, υιοθέτησε κάποιο παιδί καλύτερα. Δεν έχει νόημα να συμβιβαστείς με κανέναν άντρα που θα σου αρέσει "στο περίπου", για κανέναν σκοπό, όσο "ιερός" κι αν είναι.

Δε θέλω να το καταδικάσω να μην έχει τον πατέρα του, παρά μόνο αν τύχει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πάντως ότι δεν σε παίρνουν εάν δεν έχεις δική σου οικογένεια...

Το αντίθετο ισχύει. Δεν πρέπει να έχεις υποχρεώσεις αφού ζεις με αυτά τα παιδιά. Δεν πας το πρωί και φεύγεις το απόγευμα. Έχεις τον ρόλο της μαμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το αντίθετο ισχύει. Δεν πρέπει να έχεις υποχρεώσεις αφού ζεις με αυτά τα παιδιά. Δεν πας το πρωί και φεύγεις το απόγευμα. Έχεις τον ρόλο της μαμάς.
Το γνωρίζω αυτό. Έχω (είχα τουλάχιστον) την εντύπωση ότι αν έχεις μεγάλα παιδιά, άρα δεν έχεις πλέον υποχρεώσεις, σε προτιμούν [κάπου το είχα διαβάσει, ή ακούσει, αλλά ίσως κάνω λάθος].
Δεν χρειάστηκε να το ψάξω περισσότερο, πάντως το έχω πάντα σαν πιθανότητα σε μια άκρη του μυαλού μου, έστω και για πολύ αργότερα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δε θέλω να το καταδικάσω να μην έχει τον πατέρα του, παρά μόνο αν τύχει.:/:

'Αντρας που σε αγαπάει πραγματικά και απόλυτα πάντως, κατά την γνώμη μου αποκλείεται να σου αρνηθεί παιδιά, ακόμα και αν δεν το είχε σκεφτει ή δεν τα ήθελε πριν ζήσει μαζί σου, εκτός πια αν σιχαίνεται και μισεί τα παιδιά εκ φύσεως τι να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
'Αντρας που σε αγαπάει πραγματικά και απόλυτα πάντως, κατά την γνώμη μου αποκλείεται να σου αρνηθεί παιδιά, ακόμα και αν δεν το είχε σκεφτει ή δεν τα ήθελε πριν ζήσει μαζί σου, εκτός πια αν σιχαίνεται και μισεί τα παιδιά εκ φύσεως τι να πω.

Δε μου φτάνει να αγαπάει εμένα και να "ανεχτεί" να κάνει παιδιά για χάρη μου. Απαιτώ να είναι καλός πατέρας. Κι αυτό είναι above all στη δική μου ιεραρχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δε μου φτάνει να αγαπάει εμένα και να "ανεχτεί" να κάνει παιδιά για χάρη μου. Απαιτώ να είναι καλός πατέρας. Κι αυτό είναι above all στη δική μου ιεραρχία.

μα δεν σου είπα να τα ανέχεται ούτε να σου κάνει χατήρι, αλλά άντρας που αγαπάει απόλυτα μια γυναίκα, έχει προδιαγραφές να αγαπήσει το οτιδήποτε δικό της και να το θεωρήσει το ίδιο δικό του, άρα και να του φερθεί αναλόγως, προστατευτικά και με αγάπη. Μην περιμένεις να βρεις ποτέ άντρα να σου πει ότι πάντα ονειρευόταν να αποκτήσει παιδιά, γιατί θα απογοητευθείς οικτρά, οι περισσότεροι άντρες ούτε κατά διάννοια δεν ονειρεύονται αυτό εκ φύσεως. Οι περισσότερες γυναίκες γεννιούνται μητέρες, οι περισσότεροι άντρες γίνονται πατεράδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι "καλό" να φερθεί στα παιδιά καλά επειδή αγαπάει εμένα. Δηλαδή αν αύριο δε με αγαπάει πια, τι θα γίνει με τα παιδιά;

Μην το πάρεις οτι "στη λέω", συμφωνώ μαζί σου, απλά αναρωτιέμαι, συζήτηση κάνουμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Το γνωρίζω αυτό. Έχω (είχα τουλάχιστον) την εντύπωση ότι αν έχεις μεγάλα παιδιά, άρα δεν έχεις πλέον υποχρεώσεις, σε προτιμούν [κάπου το είχα διαβάσει, ή ακούσει, αλλά ίσως κάνω λάθος].
Δεν χρειάστηκε να το ψάξω περισσότερο, πάντως το έχω πάντα σαν πιθανότητα σε μια άκρη του μυαλού μου, έστω και για πολύ αργότερα... :hmm:



Η Μητέρα SOS θα πρέπει να είναι ηλικίας 32-45 ετών, να έχει την Ελληνική ιθαγένεια, να μην έχει προσωπικές οικογενειακές υποχρεώσεις, να είναι απόλυτα υγιής σωματικά, ψυχικά και πνευματικά και να έχει ολοκληρώσει την βασική υποχρεωτική εκπαίδευση.

Η καταλληλότητα της κρίνεται βάσει συγκεκριμένης διαδικασίας αξιολόγησης όπου κρίνονται οι διανοητικές, συναισθηματικές και πρακτικές της ικανότητες μέσα στα πλαίσια της εκπαίδευσης και πρακτικής της στον χώρο του Παιδικού Χωριού SOS.

Η εκπαίδευση της γίνεται στην «Σχολή Μητέρων» όπου παρακολουθεί Θεωρητικά – Πρακτικά Μαθήματα καθώς και βιωματικές ομάδες με στόχο την εκπαίδευση, ευαισθητοποίηση και συνειδητοποίηση του ρόλου της. Μετά την «Σχολή Μητέρων» ακολουθεί δοκιμαστική φάση πρακτικής στο Παιδικό Χωριό SOS όπου όλες οι υποψήφιες θητεύουν στον ρόλο της θείας.

https://www.sos-villages.gr/mom.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
το να χει απολυτηριο λυκειου κανει καποια καταλληλη για μητερα?αν δηλαδη δεν το εχει ειναι ακαταλληλη?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι "καλό" να φερθεί στα παιδιά καλά επειδή αγαπάει εμένα. Δηλαδή αν αύριο δε με αγαπάει πια, τι θα γίνει με τα παιδιά;

Μην το πάρεις οτι "στη λέω", συμφωνώ μαζί σου, απλά αναρωτιέμαι, συζήτηση κάνουμε.:)

Συγγνωμη, τι ακριβως συζητατε? Σας εχασα... :worry:
Για την περιπτωση εκεινη κατα την οποια ο πατερας των παιδιων δεν εχει αισθηματα για εκεινα?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ηλικιακά πλέον δεν με παίρνει και έχω άλλωστε δική μου οικογένεια, πάντως τότε που το σκεφτόμουν θα το προτιμούσα 1000% από έναν συμβατικό γάμο με μόνο στόχο την απόκτηση παιδιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Συγγνωμη, τι ακριβως συζητατε? Σας εχασα... :worry:
Για την περιπτωση εκεινη κατα την οποια ο πατερας των παιδιων δεν εχει αισθηματα για εκεινα?!

Απλά ο Dr έλεγε οτι αν κάποιος άντρας αγαπάει εμένα θα θελήσει να κάνει και παιδιά μαζί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι "καλό" να φερθεί στα παιδιά καλά επειδή αγαπάει εμένα. Δηλαδή αν αύριο δε με αγαπάει πια, τι θα γίνει με τα παιδιά;

Μην το πάρεις οτι "στη λέω", συμφωνώ μαζί σου, απλά αναρωτιέμαι, συζήτηση κάνουμε.:)

Αυτό δεν μπορεί να στο εγγυηθεί κανένας, εγώ ένα σου λέω μόνο,ότι κανείς άντρας δεν ονειρεύεται παιδιά όπως η γυναίκα. Μπορεί να βλέπουμε παιδιά στο δρόμο και να τα αγαπάμε και να χαιρόμαστε με τα παιδιά στις συναναστροφές μας μ'αυτά, και να μας ξυπνάνε κάποια συναισθήματα, - ένας απ'αυτούς είμαι και γω - αλλά σχεδόν κανείς μας δεν το ονειρεύεται αυτό που ονειρεύονται οι περισσότερες γυναίκες, κι ό,τι σου λένε οι άντρες σ'αυτό το θέμα, αν στο λένε, να μην το πολυπιστεύεις κιόλας.
Το πατρικό φίλτρο ξυπνάει κυρίως αφού η γυναίκα του γίνει μητέρα ή λίγο πιο πριν, μέχρι τότε η γυναίκα παίζει κορώνα γράμματα ή ρώσικη ρουλέτα την ευτυχία της και αν την έχει στηρίξει αποκλειστικά στο παιδί, τότε το ρίσκο είναι ακόμα μεγαλύτερο. Αυτά από μένα και εύχομαι καλή τύχη στην ρουλέτα. Τελευταία υπενθύμιση, άνθρωποι σαν και σένα και μένα που έχουν κόλημα με κάποια ζητήματα, πχ κυρίως παιδί αλλιώς τίποτα, κυρίως σχέση αλλιώς τίποτα, δεν έχουν και το καλύτερο μέλλον. Εγώ πάντως και μην το πάρεις προσωπικά, γιατί δεν σε γνωρίζω, δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ μια γυναίκα που βάζει τη μητρότητα πάνω από τη σχέση, γιατί με τη ίδια λογική με την δική σου, όπως εσύ μπορεί να χρησιμοποιηθείς ως γυναίκα, μπορεί κι ένας άντρας να χρησιμοποιηθεί ως πατέρας. 'Αμα αγαπάς δεν σκέφτεσαι καν τις προτεραιότητες, τουλάχιστον αυτό ισχύει για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
το να χει απολυτηριο λυκειου κανει καποια καταλληλη για μητερα?αν δηλαδη δεν το εχει ειναι ακαταλληλη?:confused:

Σε δεκα χρονια θα θελουν πτυχιο τριτοβαθμιας εκπαιδευσης και σε 20 μεταπτυχιακο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Επειδή ο σκοπός μου είναι να κάνω παιδιά δε θα έλεγα όχι σε κάποιο προξενιό αν περάσουν τα χρόνια απειλητικά και δεν έχω βρει κάποιον να κάνω οικογένεια. Αν και ψάχνω την αγάπη, όμως ο σκοπός μου αυτός είναι ανώτερος από την αγάπη, οπότε πιστεύω οτι θα συμβιβαζόμουν σε λιγότερη αγάπη για να πετύχω το σκοπό μου.:/:

αν ο σκοπός μου ήταν να κάνω παιδιά και ήξερα ότι είναι κάτι που ήθελα οπωσδήποτε, εγώ πάντως θα το έκανα ναι.
ΤΟΝΙΖΩ ότι αυτό ισχύει μόνο στην περίπτωση που στη ζυγαριά των θέλω μου ήταν το νο1 η απόκτηση παιδιών και μόνο εφόσον ήμουν σίγουρη ότι εκ προξενιού ορμώμενος υποψήφιος θα ήταν καλός πατέρας [οκ, όσο σίγουρος μπορεί να είσαι για έναν άλλο άνθρωπο].

Ο συμβατικός γάμος με έναν άνθρωπο που εκτιμάς και αγαπάς σαν άνθρωπο δεν συνεπάγεται σώνει και ντε ότι στα παιδιά θα περάσει κάποιο περίεργο μνμ και -φυσικά- δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα δημιουργηθούν..οιδιπόδεια.

Τουλ έτσι νομίζω(!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kounelaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Eγω δεν υπαρχει περιπτωση να παντρευτω αν δεν ειμαι ερωτευμενη με το συντροφο μου.Βαζω πανω απ'ολα την συζυγικη αγαπη γιατι αλλωστε ενα παιδι χρειαζεται ενωμενους και αγαπημενους γονεις,οχι γονεις που παντρευτηκαν απο συμβιβασμο.Αν ηθελα τοσο πολυ παιδι και δεν εβρισκα ενα ταιρι που να αγαπω θα το εκανα εκτος γαμου

αν ο σκοπός μου ήταν να κάνω παιδιά και ήξερα ότι είναι κάτι που ήθελα οπωσδήποτε, εγώ πάντως θα το έκανα ναι.
ΤΟΝΙΖΩ ότι αυτό ισχύει μόνο στην περίπτωση που στη ζυγαριά των θέλω μου ήταν το νο1 η απόκτηση παιδιών και μόνο εφόσον ήμουν σίγουρη ότι εκ προξενιού ορμώμενος υποψήφιος θα ήταν καλός πατέρας [οκ, όσο σίγουρος μπορεί να είσαι για έναν άλλο άνθρωπο].

Ο συμβατικός γάμος με έναν άνθρωπο που εκτιμάς και αγαπάς σαν άνθρωπο δεν συνεπάγεται σώνει και ντε ότι στα παιδιά θα περάσει κάποιο περίεργο μνμ και -φυσικά- δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα δημιουργηθούν..οιδιπόδεια.

Τουλ έτσι νομίζω(!)
Πιστεψε με οι γονεις μου παντρευτηκαν λιγο πολυ απο συμβιβασμο και ειναι παρα πολυ ασχημο για ενα παιδακι οταν ρωταει "Πως παντρευτηκατε?" να παιρνει την απαντηση "Ε ειχαν περασει τα χρονια...Εγω ημουν 36,η μαμα σου 31.....Επρεπε να κανουμε οικογενεια!":confused:
Εκει που περιμενεις να ακουσεις ποσο τρελλα ερωτευμενοι ητανε,να σου πουνε ρομαντικες ιστοριες απο τη γνωριμια τους να ακους αυτο το πραγμα!:/: Οχι εγω ποτε δεν θα το εκανα!Εκτος γαμου καλυτερα!Ειναι κοροιδια!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Rent a man, όπως rent a car... τον χρησιμοποιείτε, τον πληρώνετε με το μήνα και στα 3 χρόνια σας τον μεταβιβάζουμε!
Αυτό είναι όλο, γίνεστε μανούλες και δε πάει να καεί ο κόσμος όλος, και το άτυχο παιδί μαζί, φυσικά!
Τελικά στον αντίποδα του "σκεύους ηδονής", πάμε να δημιουργήσουμε το "σκεύος αναπαραγωγής"
Ο κόσμος όλος μια....κουζίνα!

Έλεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top