Θα παντρευόσασταν μόνο για να κάνετε παιδιά;

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ξέχασες κάτι βασικό νομίζω: τη θέληση του ανθρώπου να κάνει παιδί. Δεν είναι όλοι γεννημένοι για να κάνουν και να αναθρέψουν παιδιά, έστω κι αν υπάρχουν τα 3 παραπάνω. Μη σου πω οτι θεωρώ αυτό που λέω πιο σημαντικό κι από τα τρία που είπες.

Εγώ τα παραπάνω τα ορίζω σαν παράγοντες απαραίτητους για να προχωρήσει εκείνος που έχει την θέληση που αναφέρεις. Η θέληση είναι το δεδομένο δηλαδή. Αλλά μεταξύ του θέλω και του κάνω πρέπει να κοιτάμε και μερικά στοιχεία.

Επίσης να σου πω ότι θέλω κι εγώ να κάνω παιδί.:P Μη νομίζεις ότι μιλάω εκ του ασφαλούς. Η διαφορά είναι ότι σκέφτομαι αρχικά το παιδί κι όχι εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εγώ τα παραπάνω τα ορίζω σαν παράγοντες απαραίτητους για να προχωρήσει εκείνος που έχει την θέληση που αναφέρεις. Η θέληση είναι το δεδομένο δηλαδή. Αλλά μεταξύ του θέλω και του κάνω πρέπει να κοιτάμε και μερικά στοιχεία.

Επίσης να σου πω ότι θέλω κι εγώ να κάνω παιδί.:P Μη νομίζεις ότι μιλάω εκ του ασφαλούς. Η διαφορά είναι ότι σκέφτομαι αρχικά το παιδί κι όχι εμένα.

Οπότε η απάντησή σου στην ερώτησή μου είναι, αν δε βρω τον κατάλληλο άντρα, να μην κάνω παιδί.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Τα λες για να δημιουργήσεις εντυπώσεις;
Πιθανόν, όπως και τα λεγόμενα όσων έχουν χαθεί κυριολεκτικά μέσα σε ένα κυκεώνα σχέσεων ανάμεσα σε αλληλοαποκλειόμενες έννοιες και κρίσεις!

αγάπη για μένα είναι συνώνυμη με την αποκλειστικότητα
για τελευταία φορά: κάνω έρωτα με κάποιον γιατί τον αγαπάω. Αν δεν τον αγαπάω, δεν κάνω τίποτα μαζί του. Αν σταματήσω να τον αγαπάω, σταματάω τη σχέση
που γνωρίζω, αγαπώ ενδεχομένως ως άνθρωπο, εκτιμώ, αλλά για κάποιο λόγο δεν είμαι ερωτευμένη μαζί του
Kαι να σκεφθεί κανείς, πως η ειδοποιός διαφορά έχει να κάνει με μια επιθυμία, "να κάνω παιδί"
Κάτι σε...."να κάνω κεφτέδες" μου μοιάζει, και όταν αυτός είναι "ανώτερος σκοπός" και πρέπει να τον πετύχουμε, ε τότε δεν μιλάμε μόνο περί ενοικίασης αλλά για κανονικό ενοικιοστάσιο!

Εγώ θα σε ρωτήσω ένα μόνο πράγμα, ο.... "εκλεκτός", ο επιλεγμένος για να σε "κάνει μάνα", θα είναι μέσα στο κόλπο ή δεν χρειάζεται κι αυτός να ξέρει κάτι; Όπως πολύ ...σοφά δήλωσες για το παιδί, σε σχόλιο της lugar!

Ποιός προσπαθεί να δημιουργήσει εντυπώσεις τελικά...; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Πιθανόν, όπως και τα λεγόμενα όσων έχουν χαθεί κυριολεκτικά μέσα σε ένα κυκεώνα σχέσεων ανάμεσα σε αλληλοαποκλειόμενες έννοιες και κρίσεις!

Εγώ είμαι αυτή; Για ποιο λόγο να θέλω εγώ να δημιουργήσω εντυπώσεις; Αν αναφέρεσαι στα παρακάτω που παραθέτεις, να σου πω απλά οτι άλλο έρωτας, άλλο αγάπη. Για μένα έτσι;

μια επιθυμία, "να κάνω παιδί"

Εσύ δεν έχεις κάποιο σκοπό ζωής που αν δεν τον πραγματοποιήσεις νιώθεις οτι θα είσαι δυστυχισμένος;

ο.... "εκλεκτός", ο επιλεγμένος για να σε "κάνει μάνα", θα είναι μέσα στο κόλπο ή δεν χρειάζεται κι αυτός να ξέρει κάτι;

Πόσοι και πόσοι γάμοι από έρωτα καταλήγουν απλά σε κόλπο όπως το λες επιφανειακά για το παιδί, αλλά πραγματικά για ευτελείς λόγους όπως μοίρασμα περιουσίας, τα μάτια του κόσμου, ανασφάλειες (και πού θα πάω τώρα; ), θεαθήναι, κλπ κλπ........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Κοίταξε, δεν είμαι εγώ αυτός που θα σε κρίνει ως άνθρωπο, απάντηση στο σχόλιο σου έδωσα!
Όμως κάποια πράγματα είναι επιτέλους πραγματικά σοβαρά στη ζωή, και δεν εντάσσονται στον (σωστό) κανόνα, ο άνθρωπος πρέπει να βάζει στόχους στη ζωή του!

Αν μπορείς να το καταλάβεις αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οχι, αλλωστε ειμαι κατα του γαμου (τον δικο μου) Αν περασω τα απαιτουμενα σταδια με εναν ανθρωπο και θελησω το παιδι ΤΟΥ τοτε το συζηταμε. Το παιδακι ειναι απορροια της αγαπης, δεν ειναι κουκλα για να χουμε παρεα. Θελει πατερα και μητερα και πανω απολα αυτα αγαπη!! ακομα και στις μονογονεικες αν υπαρχει αγαπη απο τη μια πλευρα φτανει για να ισορροπησει το παιδι.οχι ομως να γινει το παιδι αυτοσκοπος, τι ειναι? πραμα που βαζουμε στο ματι και μαζευουμε λεφτα να τ'αγορασουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω μια απορία για όσες είπαν ότι θα το έκαναν: Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι θα βρείτε ευκολότερα έναν καλό πατέρα χωρίς το υπόλοιπο πακέτο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Έχω μια απορία για όσες είπαν ότι θα το έκαναν: Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι θα βρείτε ευκολότερα έναν καλό πατέρα χωρίς το υπόλοιπο πακέτο; :hmm:

α.. όχι εγώ δεν ειπα ποτέ ότι είναι εύκολο :P
Προσωπικά [μιας και είμαι μία που είπα ότι ΑΝ και ΑΝ και ΑΝ τότε θα το έκανα] αυτό που εννοούσα ήταν ότι ΑΝ είχα ως πρώτη προτεραιτότητα να κάνω παιδιά/οικογένεια και έβλεπα τα ...χρόνια να περνούν ΤΟΤΕ ναι, θα άρχιζα να προσανατολίζομαι σε άλλες λύσεις.

Να το θέσω αλλιώς. Στη ζωή σας δεν σας έχει τύχει ποτέ να γνωρίσετε κάποιον που σας φλερτάρει/δείχνει ενδιαφέρον και να πείτε "μωρέ ο Κώστας χρυσό παιδί, καλός, σωστός, σοβαρός (whatever τέλος πάντων εκτιμάει καθεμιά σε έναν άνθρωπο) κάνουμε και τόσο καλή παρέα οι δυό μας αλλά...δεν μου κάνει κλικ ρε παιδί μου!"

Εγώ το έχω πει. Και δεν προχώρησα σε σχέση με άτομα για τα οποία ένιωσα έτσι.
Ε, αυτό που λέω είναι ότι ΑΝ ήθελα ως πρώτη προτεραιότητα παιδιά και τα ...χρόνια περνούσαν ΤΟΤΕ θα έμπαινα στην λογική να δω με ... άλλο μάτι τον "χρυσό Κώστα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δηλαδή στην ουσία μου απαντάς ότι είναι πιο εύκολο να βρεθεί ένα "καλό παιδί" στο δρόμο σου, από τον μεγάλο έρωτα. Καλά κατάλαβα;

Έχετε σκεφτεί ποτέ γιατί αυτά τα "καλά παιδιά" (όπου "καλά", ό,τι εκτιμάει ο καθένας...), δεν μας κάνουν και το κλικ; Μήπως υπάρχει κάποιος βαθύτερος λόγος; :hmm:

Εμένα Ρέζυ μου έτυχε ένα τέτοιο "καλό παιδί" και επειδή ήμουν σε φάση που δεν εκτιμούσα πολύ-πολύ τον εαυτό μου, ούτε πίστευα ότι μου αξίζει κάτι "καλύτερο" (όπου "καλύτερο", ο μεγάλος έρωτας), έκανα σχέση μαζί του και έφαγα πολύτιμο χρόνο από τη ζωή μου και κυρίως από τη δική του.
Τον αγαπώ και τον εκτιμώ ακόμη, αλλά μέχρι να αποφασίσω να δώσω ένα τέλος, έφτασα σε σημείο να μην θέλω να τον βλέπω μπροστά μου!
Βλέπεις το παραμικρό ελάττωμα που ο έρωτας το συγχωρεί, η απουσία του έρωτα το διογκώνει... :/:
Δεν έπαψε να είναι "καλό παιδί", αλλά όταν λείπει αυτό το άτιμο το "κάτι" ...

Είναι σαν το αλάτι, αν έχεις υπόψιν σου το γνωστό παραμύθι... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Έχετε σκεφτεί ποτέ γιατί αυτά τα "καλά παιδιά" (όπου "καλά", ό,τι εκτιμάει ο καθένας...), δεν μας κάνουν και το κλικ; Μήπως υπάρχει κάποιος βαθύτερος λόγος; :hmm:

Τα καλά κορίτσια είναι βαρετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το παιδί δεν είναι προϊόν να το ελέγχεις κατά βούληση. Όπως και ο άντρας ή η γυναίκα.
Δλδ άντε και αποφασίζω πως θέλω παιδί σώνει και ντε και βρίσκω και τον "κατάλληλο" άντρα που μου κάνει για τον ρόλο του πατέρα.. κατά πρώτον ποιος μου εγγυάται πως θα είναι καλός πατέρας; Εδώ για τον εαυτό μου δεν είμαι σίγουρη πως θα είμαι καλή μητέρα, θα μπορέσω να αποφασίσω και για κάποιον τρίτο και μάλιστα για κάποιο ρόλο που δεν γνωρίζει εκείνος εκ των προτέρων; Και οκ, ας πούμε πως είναι καλός πατέρας. Κι άμα είναι, αυτό αποτελεί εγγύηση πως θα μείνει μαζί μου για πάντα ή έστω μέχρι να μεγαλώσει το παιδί; Ειδικά αν δεν τον συνδέει στην ουσία μια έντονη ερωτική σχέση μαζί μου, τι θα είναι αυτό που θα τον κρατήσει; Η υποχρέωση, η ηθικότητα ή το παιδί; Γιατί εγώ ξέρω πως αν βρεθεί σε εκείνον ή σε μένα ένας αληθινός έρωτας ξαφνικά, τότε θα λακίσουμε κι οι δύο πριν να πεις κίμινο και bye bye οικογένεια και παιδιά! Ή αν δεν λακίσουμε θα καταλήξουμε δυστυχισμένοι να ζούμε παράλληλες ζωές με κάποιον άλλον.. Οπότε; Οπότε προσωπικά καταλήγω στο ότι θα προτιμούσα να είμαι single mom παρά συμβιβασμένη εξαρχής σε ένα γάμο στον οποίο δεν με κρατάει τίποτα εκτός από ένα παιδί.
Επιπλέον ο άντρας που αληθινά σ' αγαπάει, οπωσδήποτε αγαπάει και το παιδί σου. Και το αγαπάει ακόμα κι αν χωρίσετε. Και προσπαθεί γι' αυτό περισσότερο και προσπαθεί γενικώς περισσότερο να διατηρήσει την σχέση και την οικογένειά του. Δεν λέω φυσικά πως δεν έχουν υπάρξει απιστίες σε ερωτευμένα, παντρεμένα ζευγάρια ή πως δεν χώρισαν ερωτευμένα, παντρεμένα ζευγάρια, λέω απλώς πως αν είναι μια φορά δύσκολο να διατηρήσεις μακροχρόνια σχέση όντας ερωτευμένη και χωρίς παιδιά (και όλοι νομίζω ξέρουμε πόσο δύσκολο είναι!) είναι δέκα φορές πιο δύσκολο να διατηρήσεις μακροχρόνια σχέση χωρίς έρωτα και με ένα παιδί να σου τρώει όλη την ενέργεια και τον χρόνο!

ΥΓ: Θέλω να κάνω παιδιά και συχνά τρομοκρατούμαι από το ότι είμαι 31 και δεν έχω ακόμα γνωρίσει κάποιον ο οποίος να έχει τις προοπτικές για οικογένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Βλέπεις το παραμικρό ελάττωμα που ο έρωτας το συγχωρεί, η απουσία του έρωτα το διογκώνει... :/:
όμως, κάποια στιγμή στον έγγαμο βίο, ο έρωτας λογικά δεν θα φύγει ύστερα από χρόνια; Πόσα ζευγάρια 50 χρονών είναι ερωτευμένα; Καλύτερα δεν είναι να παντρευτείς κάποιον βλέποντας εξ αρχής τα ελαττώματά του, παρά να τα παραβλέψεις αρχικά όντας ερωτευμένος και να αρχίσεις να τα βλέπεις ύστερα από λίγα χρόνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο έρωτας φεύγει. Έτσι λένε τουλάχιστον... :P

Aν κάποτε όμως ερωτεύτηκες το σύντροφό σου, όταν θα τον κοιτάζεις μετά από χρόνια και θα αναρωτιέσαι "Γιατί είπαμε τον διάλεξα εγώ αυτόν;" θα υπάρχουν στο παρελθόν σας οι όμορφες στιγμές του έρωτά σας.

Σε αντίθετη περίπτωση τι θα υπάρχει για να κρατηθείς, όταν μάλιστα γύρω σου οι πειρασμοί θα πληθαίνουν;...
(διότι όταν τελικά δεσμευτείς, κάθε υποψήφιος που δεν δοκιμάστηκε, θα μοιάζει σαν τον ιδανικό άνδρα που δεν κυνήγησες... :hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Διαβάζοντας τη συζήτηση, μου ήρθε στο μυαλό μια ιστορία μέσα από το οικογενειακό μου περιβάλλον. Αφού λοιπόν δηλώσω ότι δεν θα παντρευόμουν σε καμμία περίπτωση από σύμβαση, αλλά και δεν θα έμενα σε μια σχέση η οποία έχει καταντήσει συμβατική, ανεξαρτήτως κόστους, θα ήθελα να σας την καταθέσω:

Έχω μια ξαδέρφη, οκτώ χρόνια μεγαλύτερή μου, την Β από την Αθήνα. Όταν λοιπόν εκείνη έφτασε στην περιβόητη ηλικία που τις γυναίκες πιάνει ...κωλοπιλάλα του στυλ "Θοδωρή εγώ πότε θα γίνω μάνα;", βρέθηκε σε δίλημμα. Ένιωσε πως τα χρόνια περνούν και πως εκείνη ήταν η κατάλληλη ηλικία για να κάνει κάποιος παιδιά, όμως ενώ είχε ζήσει τη ζωή της και με το παραπάνω, δεν βρήκε κάποιον κατάλληλο για οικογένεια.

Είχε μια παλιά της σχέση, έναν πρώην δηλαδή, ο οποίος από καιρού εις καιρόν εμφανιζόταν και της ζητούσε να τα ξαναβρούν. Εκείνη λοιπόν την εποχή, ο Γ ξαναεμφανίστηκε, λες κι ήξερε πως ήταν η κατάλληλη στιγμή. Δεν της έκανε πολύ πολύ κλικ, άλλωστε η σχέση τους είχε προ πολλού κλείσει τον κύκλο της, φαίνεται όμως ότι το κυριότερο προσόν του ήταν ότι ...τον ενέκρινε η μαμά της, όπως επίσης ότι τουλάχιστον εκείνος την αγαπούσε.

Καθόμασταν μαζί με την Β κάποια νύχτα και συζητούσαμε αυτό το θέμα. Μου εξέθεσε λοιπόν τους λόγους για τους οποίους ετοιμαζόταν να κάνει τούτη την επιλογή, σαν να μου μιλούσε για τα πλεονεκτήματα του σπιτιού που είχε υπογράψει με τον εργολάβο, για να το αγοράσει. "Ρε συ ξαδέλφη", της είπα τότε, "είσαι σίγουρη γι' αυτό που κάνεις; Δεν μπορείς να περιμένεις και να ψαχτείς για λίγο καιρό ακόμη; Ξαναζεσταμένο φαγητό δεν τρώγεται με τίποτε ρε γαμώτη μου, η κατάληξη δεν θα είναι καλή".
"Ίσως και να έχεις δίκιο", μου απάντησε εκείνη, "όμως δεν έχω άλλα περιθώρια, νιώθω πως ήρθε η ώρα να προχωρήσω".

Έτσι έγινε και παντρεύτηκαν. Τα πρώτα χρόνια ο γάμος έδειχνε επιτυχημένος, όπως δείχνουν όλοι οι γάμοι εξωτερικά, έκαναν και δύο παιδιά. Λίγο αργότερα, κι ενώ το δεύτερο ήταν ακόμη βρέφος, την επισκέφτηκα για να μείνω ένα διήμερο στο σπίτι της, έχοντας μια μικρή άδεια από το στρατό. Δεν την είδα καλά. Ο άντρας της δεν ήταν εκεί, έλειπε για δουλειές κι εκείνη έμοιαζε να έχει παραιτηθεί, να μη νιώθει πια αρκετά γυναίκα, άρχισε μάλιστα να μου κάνει και κάποια παράπονα αρκετά σοβαρά για τη σχέση της με τον άντρα της. Τώρα που το σκέφτομαι, τα παράπονα ίσως να μην ήταν ιδιαίτερα σοβαρά από αντικειμενικής άποψης, είχαν όμως ήδη πάρει σοβαρή μορφή μέσα της, πράγμα που είναι το ίδιο, ίσως και χειρότερο.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι βγήκαμε έξω και πήγαμε για ποτό στο Τουρκολίμανο. Εκεί, στο διπλανό τραπέζι έτυχε να κάθονται μια παρέα συνάδελφοί της από τη δουλειά. Όταν μας είδαν μαζί, ήταν πολύ φανερό πως με πέρασαν για γκόμενό της, σε σημείο που ένιωσα πολύ άβολα. Δεν θα ξεχάσω όμως τη λάμψη που πήρε το πρόσωπό της, όταν είδε πως οι συνάδελφοι την είχαν άξια να έχει γκόμενο και μάλιστα κάποιον νεώτερο απ' αυτήν, "τεκνό" κατά το κοινώς λεγόμενο. Αυτό το ύφος και το βλέμμα της γυναίκας που έχει ανάγκη από επιβεβαίωση, μου έδειξαν πολλά. Όταν ξανασυνάντησα τη μάνα μου, της προέβλεψα πως δεν τον βλέπω καλά εκείνον το γάμο.

Πράγματι, λίγο καιρό αργότερα, η Β γνώρισε κάποιον που ερωτεύτηκε σφόδρα. Κάποια μέρα γύρισε και είπε στον άντρα της ότι "Ξέρεις ρε Γ, σ' αγαπώ, σ' εκτιμώ, όμως δεν νιώθω κάτι άλλο για σένα. Πρέπει να χωρίσουμε". Χώρισαν φιλικά, σε σημείο που ο Γ ακόμη και σήμερα, όταν επισκέπτεται τη Θεσσαλονίκη, έρχεται μόνος του να επισκεφτεί το σόι μας. Τα χρόνια πέρασαν, η Β μεγάλωσε δύο παιδιά μόνη της, ο έρωτάς της πέρασε από σαράντα κύματα...

Κάποια μέρα, όταν πια ήταν λίγο πάνω από τα 45, η Β γύρισε και μου είπε: "Θυμάσαι Όττο που πριν παντρευτώ το συζητούσαμε κι είχες εκφράσει τις αντιρρήσεις σου;"
"Θυμάμαι, άλλωστε δεν έπεσα έξω στις προβλέψεις μου", της απάντησα εγώ.
"Ξέρεις κάτι", μου αντιγύρισε, "τώρα που το ξαναβλέπω νιώθω ωστόσο πως έκανα πολύ καλά κι επέλεξα εκείνη τη λύση. Έκανα μια συμβατική επιλογή τότε, όμως μου έμειναν δύο παιδιά. Τελικά και τον έρωτα βρήκα και την ολοκλήρωση σαν άνθρωπος, σε μεγαλύτερη ηλικία. Εάν όμως δεν είχα κάνει τότε εκείνη την επιλογή, ίσως σήμερα θα ήμουν μαγκούφα και δυστυχισμένη".
Όταν με είδε να την κοιτάω με απορία, ίσως και λίγο επιτιμητικά, έσπευσε να προσθέσει: "Δεν είχα ποτέ μου στόχο να χρησιμοποιήσω τον Γ ως "δότη σπέρματος", έτσι ήρθαν τα πράγματα. Δεν τα είχα μάλιστα μέχρι σήμερα σκεφτεί ποτέ μου μ' αυτόν τον τρόπο, μέχρι που κάποιες φίλες μου, μου έδειξαν τούτη την πλευρά".
"Δηλαδή τι σου είπαν;"
"Ότι εσύ Β είσαι τυχερή που έκανες τη συμβατική επιλογή στην κατάλληλη ηλικία, ενώ εμείς που ψάχναμε τον "πρίγκηπα του παραμυθιού", μείναμε γεροντοκόρες και δεν έχουμε νιώσει τη χαρά της μητρότητας. Έτσι, τέλος καλό, όλα καλά", μου απάντησε...

Αυτή είναι απλά μια ιστορία, δεν σημαίνει πως έτσι γίνονται πάντοτε τα πράγματα. Είναι όμως μια ιστορία που δείχνει το νόμισμα κι από τις δύο του πλευρές. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε πως η "στερνή σοφία" της ξαδέλφης μου προερχόταν από την "πικρή γνώση" άλλων γυναικών, οι οποίες έψαξαν το απόλυτο κι έχασαν τα πάντα. Τα συμπεράσματα δικά σας, προσωπικά δεν προτείνω σε κανέναν μια τέτοια επιλογή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τα καλά κορίτσια είναι βαρετά.

Τα καλα κοριτσια πανε στον παραδεισο,
τα κακα πανε παντου.
(εφηβικο, το χρησιμοποιω ακομα, μαρεσει:D )

ΥΓ: Θέλω να κάνω παιδιά και συχνά τρομοκρατούμαι από το ότι είμαι 31 και δεν έχω ακόμα γνωρίσει κάποιον ο οποίος να έχει τις προοπτικές για οικογένεια.


Χμ.. πιστευω γενικα πως ο,τι ελκουμε αυτο κι εχουμε στη ζωη μας σε καθε μας φαση. Λειτουργει το ασυνειδητο που βγαινει σε πραξη στο συνειδητο. Αυτο που εκπεμπουμε αυτο και ελκουμε.
Υπαρχει τετοια πιθανοτητα στη δικη σου περιπτωση? Για να το ανακαλυψει καποιος αυτο, πρεπει να χει επιγνωση καθε λεπτο συνεχως του τι θελει συνειδητοποιημενα, και του τι ανθρωπος ειναι σημερα. Αυτογνωσια. Κι ενω εχει γινει πιπιλα σαν λεξη, σπανια συναντας κοσμο που εχει δουλεψει σε αυτην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Καταρχήν ευχαριστώ τον Χάος για την ιστορία που μας αφηγήθηκε, ήταν ίσως η πράξη στις θεωρίες που λέμε τόσες μέρες εδώ. Να σταθώ εδώ:

"Δεν είχα ποτέ μου στόχο να χρησιμοποιήσω τον Γ ως "δότη σπέρματος", έτσι ήρθαν τα πράγματα."

Γιατί θεωρείται(ε) οτι ο Γ χρησιμοποιήθηκε ως δότης σπέρματος; Δεν παντρεύτηκε μια γυναίκα που αγαπούσε; Δεν έκανε μαζί της δυο παιδιά; Δηλαδή (και για να γενικέψω) ο άντρας που επιλέγει να κάνει οικογένεια, αν χωρίσει λέμε οτι δεν είχε κέρδος; Μα τα παιδιά του δεν είναι κέρδος;

Να πω την αλήθεια ίσως αυτή η "επιλογή" που έχω στο μυαλό μου με κάνει να μην αγχώνομαι τόσο να βρω κάποιον Σωστό. Δεν ξέρω αν θα έχω ποτέ το θάρρος να την κάνω - ποιος ξέρει τι φέρνει η ζωή. Όμως όσο νά 'ναι είναι μια ελπίδα έτσι;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Επειδή ο σκοπός μου είναι να κάνω παιδιά δε θα έλεγα όχι σε κάποιο προξενιό αν περάσουν τα χρόνια απειλητικά και δεν έχω βρει κάποιον να κάνω οικογένεια. Αν και ψάχνω την αγάπη, όμως ο σκοπός μου αυτός είναι ανώτερος από την αγάπη, οπότε πιστεύω οτι θα συμβιβαζόμουν σε λιγότερη αγάπη για να πετύχω το σκοπό μου.:/:

οχι ρε χιμελα τι λες τωρα?
αν θες να κανεις παιδι καντο μονη σου, ειναι αναγκη να φορτωθεις κ τον αλλλον??
ενα σπερματοζωαριο χρειαζεσαι μονο!

θα μου πεις τωρα οικογενεια το παιδι θα μεγαλωσει σε ''υγειες'' περιβαλλον.....
μουφες
εδω γαμοι ξεκινανε απο ερωτα κ καταλληγουν στα σκουπιδια οχι τωρα προξενιο....
καντο μονη σου
εγω αυτο θα κανω
αν δω πως δε ταιριαζω με κανεναν να πανε στον αγυριστο ολοι, θα κανω ενα παιδακι μονη μου και τελος
δε συμβιβαζομαι

Το παιδί δε χρειάζεται να καταλάβει κάτι.:/:

τα παιδια τα καταλαβαινουν ολα
ακομα και αυτα που κρυβον οι μεγαλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Οι σωστοί όμως γονείς περνάνε και την εικόνα του έρωτα και της αγάπης στο ζευγάρι... δεν θα'ναι τα στάνταρ του παιδιού σου για ζευγάρωμα χαμηλότερα, όσο χαμηλότερα βάλεις εσύ τα δικά σου?

Οι γονείς είναι η πρώτη επιρροή που έχει ένα παιδί. Τους θαυμάζει και τους μιμείται. Αν οι γονείς μάθουν στο παιδί να εκφράζει τα συναισθήματα του τότε σαν ενηλικας αργότερα θα συμπεριφέρεται αναλόγως. Για να το πετυχουν αυτο οι γονείς όχι μόνο θα πρέπει να λατρεύουν το παιδί τους αλλά να είναι και μεταξύ τους αγαπημένοι.
Το παιδί δε χρειάζεται να καταλάβει κάτι.:/:
Και φυσικά το παιδί καταλαβαινει τα παντα από πολυ μικρή ηλικία μάλιστα. Και πράττει αναλόγως.

Από την άλλη βέβαια, υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι δεν λειτουργούν έτσι. Πολλοί μάλιστα αδυνατούν να ερωτευθούν! Όσο κι αν φαίνεται περίεργο, συμβαίνει κι αυτό.
Δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο εμένα. Πιστεύω πως αυτη η συμπεριφορά είναι αποτέλεσμα αυτού που είπα παραπάνω.

Είναι καλύτερα να μεγαλώσει το παιδί χωρίς πατέρα;:hmm:
Δεν είναι καλυτερα ενα παιδι να μεγαλωσει χωρις πατέρα αλλά είναι σαφως καλύτερα ενα παιδι να μεγαλωσει με την μαμα του στην περιπτωση που οι γονεις δεν τα βρισκουν σε τιποτα.

Να ξερεις οτι οταν δεν υπαρχει αγαπη, οι εντασεις που δημιουργουνται λογω των προβληματων που αντιμετωπιζει μια οικογενεια, ειναι εντονοτερες.
Και ο λόγος που δεν τα βρισκουν ίσως να είναι και αυτός που είπε η Νεράιδα!

Αν δεν έχεις βρει κάποιον όταν τα χρόνια περάσουν απειλητικά, υιοθέτησε κάποιο παιδί καλύτερα. Δεν έχει νόημα να συμβιβαστείς με κανέναν άντρα που θα σου αρέσει "στο περίπου", για κανέναν σκοπό, όσο "ιερός" κι αν είναι.

Και να και η σωστότερη λύση...Γιατί να κάνεις έναν γάμο μόνο και μόνο για να τεκνοποιήσεις?
Θεωρητικά το να κάνεις οικογένεια σημαίνει ένωση, πλήρης ένωση. Και κατ'επέκταση σημαίνει "ανατροφή και ομαλή κοινωνικοποίηση των κατιόντων μελών της (τέκνων)".


Προσωπική άποψη: Δεν θα έκανα πότε γάμο μόνο και μόνο για να κάνω παιδί.

Υ.Γ: Πολύ απογοήτευση βλέπω από πολλούς για το θέμα του έρωτα και της αγάπης. Γιατί βρε παιδια;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Οι γονείς είναι η πρώτη επιρροή που έχει ένα παιδί. Τους θαυμάζει και τους μιμείται. Αν οι γονείς μάθουν στο παιδί να εκφράζει τα συναισθήματα του τότε σαν ενηλικας αργότερα θα συμπεριφέρεται αναλόγως. Για να το πετυχουν αυτο οι γονείς όχι μόνο θα πρέπει να λατρεύουν το παιδί τους αλλά να είναι και μεταξύ τους αγαπημένοι.

Και φυσικά το παιδί καταλαβαινει τα παντα από πολυ μικρή ηλικία μάλιστα. Και πράττει αναλόγως.

Υ.Γ: Πολύ απογοήτευση βλέπω από πολλούς για το θέμα του έρωτα και της αγάπης. Γιατί βρε παιδια;:/:

Πάντως οι δικοί μου γονείς καθόλου αγαπημένοι δεν ήταν αλλά αυτό δε με επηρέασε σε κάτι σχετικά με την ερωτική μου ζωή (πιστεύω). Και παντρεύτηκαν από έρωτα.:(

Εγώ προσωπικά το λέω ρεαλισμό, όχι απογοήτευση.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πάντως οι δικοί μου γονείς καθόλου αγαπημένοι δεν ήταν αλλά αυτό δε με επηρέασε σε κάτι σχετικά με την ερωτική μου ζωή (πιστεύω). Και παντρεύτηκαν από έρωτα.:(

Εγώ προσωπικά το λέω ρεαλισμό, όχι απογοήτευση.;)

Εφόσον λατρεύεις την ιδεα να κάνεις παιδια, προφανώς θα θέλεις για τα παιδιά σου το καλύτερο. Ωστόσο δεν το βλέπω αυτό...καθόλου δεν το βλέπω....προδικάζεις τον γάμο από έρωτα στον βωμό της τεκνοποίησης.

Όσο για την δική σου ερωτική ζωή δεν μπορώ να μιλήσω.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top