Tα λόγια τα ... μεγάλα

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
"Είσαι η γυναίκα της ζωής μου"

Προφανώς μετάνιωσε. Ή φοβήθηκε την πολλή ευτυχία.:/:




Σημείωση editor:
Το θέμα αυτό προήλθε από το "Ποιο είναι το πιο όμορφο πράγμα που έχετε ακούσει;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
"Είσαι η γυναίκα της ζωής μου"

Προφανώς μετάνιωσε. Ή φοβήθηκε την πολλή ευτυχία.:/:

Η απλά βρήκε καλύτερη. Και δε στο λέω για να ενοχλήσω το chi της ηρεμίας σου, αλλά γιατί το έχω κάνει κι εγώ αυτό το λάθος. Το έχουμε κάνει πολλοί άνθρωποι. Όταν κάτι δεν πάει καλά, το τελευταίο πράγμα που κοιτάμε είναι αν είμαστε οι καλύτεροι/ωραιότεροι/σοβαρότεροι άνθρωποι στον κόσμο για τον/την σύντροφό μας. Συνήθως θεωρούμε ότι εμείς είμαστε αψεγάδιαστοι και πρέπει ο άλλος/η άλλη εφόσον έκανε μια επιλογή, να κλειδώσει εκεί, μαζί μας, για πάντα....

Well guess what... That ain't happening! Παρόλαυτά, δύο πράγματα μπορεί να συμβούν. Είτε να μην πάει κάτι καλά μέσα στη σχέση και αυτή να διαλυθεί, είτε να έρθει νέο καλύτερο άτομο και να τη διαλύσει. Το πρώτο γιατι δεν υπάρχει πάντα χημεία και το δεύτερο γιατί δεν είμαστε πάντα το κέντρο του κόσμου για να παίρνουμε τον εαυτό μας τόσο σοβαρά και εν κατακλείδι να φτάνουμε στο σημείο να μισούμε τον/την πρώην γιατί δε μας έβαλε ως το πιό φωτεινό αστέρι στο στερέωμα της καρδιάς του/της. Τα αστέρια ξέρεις, καμιά φορά πέφτουν κι όλας.

Την επόμενη φορά που θα στο πούν πάντως (κοινώς μην απελπίζεσαι γιατί που θα πάει, θα υπάρξει), πίστεψέ το, αλλά πέρνα το κι από ένα φιλτράρισμα να δεις τι παίζει, κακό δε θα σου κάνει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Μπορεί επίσης Λυκούργε μου να γίνει και το πιο απλό: να μη λένε κάποιοι μεγάλα λόγια αν δεν τα εννοούν - ή αν δεν πιστεύουν οτι θα τα εννοούν κι αργότερα. Γιατί υπάρχουν και κάποιοι που τα είπαν και τα εννοούσαν και φάνηκε στην πράξη. Ο προπάππος μου που πέθανε πέρσυ σε ηλικία 90+ χρόνων έμεινε με την ίδια γυναίκα από τα 20 και τη λάτρευε, μη σου πω πιο πολύ κι από τα παιδιά του. Οπότε το ιδανικό κι η αλήθεια αυτής της φράσης υπάρχει. Μην κατηγορείς εμένα που την πίστεψα. Κατηγόρησε αυτόν που την είπε ελαφρά τη καρδία κι ύστερα με τις πράξεις του την πήρε πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
Μπορεί επίσης Λυκούργε μου να γίνει και το πιο απλό: να μη λένε κάποιοι μεγάλα λόγια αν δεν τα εννοούν - ή αν δεν πιστεύουν οτι θα τα εννοούν κι αργότερα. Γιατί υπάρχουν και κάποιοι που τα είπαν και τα εννοούσαν και φάνηκε στην πράξη. Ο προπάππος μου που πέθανε πέρσυ σε ηλικία 90+ χρόνων έμεινε με την ίδια γυναίκα από τα 20 και τη λάτρευε, μη σου πω πιο πολύ κι από τα παιδιά του. Οπότε το ιδανικό κι η αλήθεια αυτής της φράσης υπάρχει. Μην κατηγορείς εμένα που την πίστεψα. Κατηγόρησε αυτόν που την είπε ελαφρά τη καρδία κι ύστερα με τις πράξεις του την πήρε πίσω.

Σωστά, αυτό θα ήταν μια ιδανική κατάσταση την οποία και επικροτώ, όμως όπως ξέρεις δεν ζούμε σε έναν ιδανικό κόσμο, διάολε ούτε καν εμείς δεν είμαστε ιδανικοί πολλές φορές. Λογικό δεν είναι να αλλάζουν οι γνώμες και τα συναισθήματα; Μην το παίρνεις τόσο εγωιστικά, κοίτα και παραπέρα. Στην αρχή γούσταρε, ε μετά δεν γούσταρε άλλο.

Η ευτυχία λένε, βρίσκεται στις μικρές στιγμές. Σκέψου ότι για εκείνη τη μικρή στιγμή που στο είπε αυτό, τον έκανες να νιώσει ευτυχισμένος. Μετά δεν ξέρεις πως σκέφτηκε, αν του έσπασες τα νεύρα ή αν βρήκε μια Τσέχα και την έκανε για Σευχέλλες. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις σε τέτοιες φάσεις, είναι μια αυτοκριτική:

"Τι έκανα εγώ; Αυτά. Τι σωστά; Αυτά. Τι κουσούρια έχω και τι λάθη έκανα; Αυτά!... Μπορούσαν να είναι η αιτία που με χώρισε; Ναι, άρα έχει δίκιο/ ή όχι, δεν έχει δίκιο, άρα είναι μια βροχή μια μαϊστράλι"

και όχι:

"Μου πε ότι θα με παντρευτεί, έπρεπε να το κάνει, μου χε τάξει και παιδιά, έπρεπε να το κάνει."

Γιατί στο τέλος όλους/ες θα τους/τις βγάζουμε άγουρα σταφύλια, χαϊδεύοντας τον εαυτό μας ότι είμαστε μια χαρά και μαζεύοντας μένος γι αυτούς.

Καταληκτικά, θέλω να σου πω, ότι ναι μεν δεν είναι πάντα σωστό να λέει ο άλλος κάτι που δεν μπορεί να τηρήσει, αλλά πρώτον μπορεί εκείνη την ώρα όντως να το πιστεύει, και δεύτερον θεωρώ πιο λάθος τη νοοτροπία του να χάφτουμε ότι μας λένε, ότι μπορεί βρε αδερφέ να αλλάξει για χίλιους διαολεμένους λόγους και μετά να το ζητάμε σα συμβόλαιο.

Σαν τα βιβλία "Γίνετε πλούσιοι σε 5 απλά βήματα". Φταίει κι αυτός που γράφει τέτοιες βλακείες, φταίει κι ο άλλος που πάει και το αγοράζει όμως. Μετά δε δικαιούται να πει "τα λεφτά μου πίσω γιατί δεν έγινα πλούσιος". Θα του πούν οι φίλοι του "σε συμπονώ, σε κατανοώ, αλλά ας πρόσεχες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Το φτάνεις στο άλλο άκρο, ποτέ δεν είπα οτι πρέπει να κάνουμε τα λόγια κάποιου συμβόλαιο - αλλά όχι και να τα πετάμε τελείως στα σκουπίδια. Όταν κάτι φαίνεται πολύ τραβηγμένο όπως αυτό που λες με το βιβλίο, λογικό είναι να φταίει αυτός που τοπίστεψε και περιμένει όντως να γίνει πλούσιος. Αλλά όταν κάτι είναι λογικό και συνάδει με αυτά που βλέπεις σε μια σχέση, γιατί να κατηγορηθείς που το πίστεψες; Η φράση "είσαι η γυναίκα της ζωής μου" δεν είναι της στιγμής, οτι δηλαδή ένιωσε εκείνη τη στιγμή ευτυχισμένος, αλλιώς θα έλεγε "με κάνεις ευτυχισμένο", οκ εκεί να δεχτώ ημερομηνία λήξης. Είναι όμως μια φράση σε βάθος χρόνου. Και όχι επειδή έτυχε σε μένα, αλλά πιο πολύ κατηγορώ αυτόν που το είπε ενόσω δεν πίστευε οτι θα το κρατήσει παρά εμένα την ηλίθια που το πίστεψα - κατηγορώ κι εμένα όμως έτσι; Γιατί όπως λες, έκανα τα λαθάκια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
και δεύτερον θεωρώ πιο λάθος τη νοοτροπία του να χάφτουμε ότι μας λένε

Οπότε ότι και να μας πεί κάποιος δεν πρέπει να τον πιστεύουμε, να αμφισβητούμε τα πάντα.. αυτο προτείνεις με τη στάση σου..

Υ.Γ. Σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο σε αυτά που έγραψες πάντως..

Το φτάνεις στο άλλο άκρο, ποτέ δεν είπα οτι πρέπει να κάνουμε τα λόγια κάποιου συμβόλαιο - αλλά όχι και να τα πετάμε τελείως στα σκουπίδια. Όταν κάτι φαίνεται πολύ τραβηγμένο όπως αυτό που λες με το βιβλίο, λογικό είναι να φταίει αυτός που τοπίστεψε και περιμένει όντως να γίνει πλούσιος. Αλλά όταν κάτι είναι λογικό και συνάδει με αυτά που βλέπεις σε μια σχέση, γιατί να κατηγορηθείς που το πίστεψες; Η φράση "είσαι η γυναίκα της ζωής μου" δεν είναι της στιγμής, οτι δηλαδή ένιωσε εκείνη τη στιγμή ευτυχισμένος, αλλιώς θα έλεγε "με κάνεις ευτυχισμένο", οκ εκεί να δεχτώ ημερομηνία λήξης. Είναι όμως μια φράση σε βάθος χρόνου. Και όχι επειδή έτυχε σε μένα, αλλά πιο πολύ κατηγορώ αυτόν που το είπε ενόσω δεν πίστευε οτι θα το κρατήσει παρά εμένα την ηλίθια που το πίστεψα - κατηγορώ κι εμένα όμως έτσι; Γιατί όπως λες, έκανα τα λαθάκια μου.

Εδώ κάνουν σχέσεις και δεν είναι τόσο ενθουσιασμένοι και προκαταβολικά έχουν θέσει μία ημερομηνία λήξης(παρόλαυτά το θέατρο μεσουρανεί), τα λόγια μας πειράξανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ας προσθέσω εγώ μιας και το θέμα προέκυψε από split και θα ήθελα να ακούσω διαφορετικές απόψεις.. :

Πως το αντιμετωπίζουμε όταν είμαστε παραλήπτες μεγάλων δηλώσεων;
Τι μας κάνει να λέμε εμείς οι ίδιοι μεγάλα λόγια;
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
......, αλλά πιο πολύ κατηγορώ αυτόν που το είπε ενόσω δεν πίστευε οτι θα το κρατήσει παρά εμένα την ηλίθια που το πίστεψα - κατηγορώ κι εμένα όμως έτσι; Γιατί όπως λες, έκανα τα λαθάκια μου.

Το δεδομενη στιγμη που το ειπε μπορει να το πιστευε, να το ενοιωθε, αλλα καλως ή κακως με τα συναισθηματα δεν μπορεις να υπογραψεις κανενα συμβολαιο. Κατι που χθες και σημερα ισχυει, μετα απο χ χρονικο διαστημα για τους οποιους λογους μπορει να μην...
Αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ζουμε την καθε στιγμη τοσο εντονα οσο αντεχουμε, να συλλεγουμε οσες περισσοτερες ευτυχισμενες στιγμες ειναι δυνατον και να μην κανουμε εκπτωσεις σε αυτα που θελουμε, χρειαζομαστε και εχουμε αναγκη να δωσουμε και να παρουμε.

Πως το αντιμετωπίζουμε όταν είμαστε παραλήπτες μεγάλων δηλώσεων;
Τι μας κάνει να λέμε εμείς οι ίδιοι μεγάλα λόγια;

Και οι δυο καταστασεις εχουν να κανουν καθαρα με το χαρακτηρα του καθε ατομου, τα συναισθηματα που τρεφει για το ατομο με το οποιο σχετιζεται τη δεδομενη στιγμη και βεβαια με τη γενικοτερη συναισθηματικη κατασταση στην οποια βρισκεται το εν λογω διαστημα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Λογια λογια μεγαλα! Και θα ακουσουμε και θα πουμε και θα ξανακουσουμε και θα ξαναπουμε!!
Καποιοι ανθρωποι ειναι ασυγκρατητοι, ενθουσιωδεις, λενε πολλα και μετα -ωχ! Τι ειπα τωρα? Ή τι ειχα πει τοτε?? Πως ξεμπλεκουμε??:lol: Εχει πλακα διοτι αν το μετρησουμε στα σοβαρα... κουνια που μας κουναγε!!
Η ζωη θελει χιουμορ! Και φυσικα συγχωρεση οσων εταξαν και δεν εκαναν πραξη. Χωρις συγχωροχαρτι και χιουμορ που πας?
Και φυσικα οσοι λενε πολλα, καλο θα ειναι να μην τα πιστευουμε και ολα! Τα μισα ναι γιατι ταχουμε κι αναγκη! Κατα 75% η γλωσσα του σωματος μαρτυρει πολλα περισσοτερα απ ο,τι τα λογια. Επισης οφειλεται να λαμβανεται υποψην η συμπεριφορα του εν λογω κι απεναντι στον κυκλο του. Αν δηλαδη ειναι παραμυθας γενικα ή ειναι ενθουσιωδης γενικα ή τελοσπαντων η σταση του ειναι η ιδια σχεδον παντου, τοτε γιατι να μην ειναι μαζι σου?
Το ιδιο ισχυει και απο τη δικη μας πλευρα, καποιος που μας παρατηρει, δεν πρεπει να μας παρατηρει μονο απεναντι του, αλλα στο πως φερομαστε γενικα στους αλλους. Αυτα ισχυουν και για τις δυο πλευρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Τα λογια τα μεγαλα..:hmm::hmm: ολοι μας τα εχουμε ακουσει και ολοι μας τα εχουμε πει!!:) ειναι κ αυτο παιχνιδι της ζωης..φτανει να παιζουμε με τους σωστους ορους..πραγμα που σημαινει οτι τουλαχιστον οταν πλεον δεν πιστευεις στα μεγαλα λογια που ειπες να το πεις στο αλλον..δεν υπαρχει λογος να κατηγορουμε τον αλλον..απλα προχωραμε για τα επομενα μεγαλα λογια που θα πουμε ή που θα μας πουν..:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Τα μεγαλα λογια υπάρχουν απλά και μόνο για να κάνουν κάποιεσ στιγμές ακόμα πιο όμορφες...για λιγο! Όταν σου λέει μπροστα σε φίλους του οτι θέλει ν ασε παντρευτεί και μετά όταν ειστε οι δυο σας λεει: Ε,καααααααποια στιμή,να μεγαλώσουμε,να είμαστε ακόμα μαζι με το καλό.....
Τι λές εκεί? Όχι το είπες,εχω και μάρτυρες θα το κάνεις? Έλα που δεν γινετε/δεν είναι σωστο/δεν ειναι υπεράνω....Το παίζεις μαλάκας και του λες , ε,εχουμε καιρό μπροστά μας,αν όλα πανε καλά βλέπουμε....Ενω βράζεις απο μέσα σου...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τα λογια ειναι απαραιτητα για ναναιζεστη η σχεση. Σε οποιαδηποτε ομως περιπτωση αυτο που κυριως κοιταμε ειναι να συνδεονται με τις πραξεις. Επισης να ειναι και αληθινα. Πολλοι ειναι αυτοι που λενε ψεμματα και πουλανε κορδελες για να ριξουν καποια/ον. Εκει πρεπει να μη την πατησεις την μπανανοφλουδα και να προσεξεις. Σημερα δεν ειναι δυσκολο να φυλαχτεις απο τους ψευτες, η κοινωνια μας μας εβγαλε στην πονηρια πολυ συντομα οποτε σε λιγο χρονικο διαστημα ανακαλυπτεις τον αλλο αν σου λεει αληθεια η ψεμματα εκτος αν εισαι... ζωο. Ομως ουτε αυτο ειναι ανησυχητικο. Οποιος σκαβει λακουβες, πεφτει πρωτα ο ιδιος μεσα, διαπιστωμενο απο τη ζωη.
Οποτε συνδυασμος λογου και πραξης. Αν δεν φτιαχνουν το παζλ, κατι βρωμαει ασχημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Τα ψεύτικα τα λόγια, τα μεγάλα......:whistle:
μου τα πες με το πρώτο σου το γάλα.....:whistle:

Παλιότερα υπήρχαν και φορές που τα πίστευα.
Τώρα πια ... δεν με νοιάζει τι λέει ο άλλος, αλλά τι κάνει! Οι πράξεις είναι το μόνο που με ενδιαφέρει, πια!
Εξακολουθώ βέβαια να εκνευρίζομαι, όταν κάποιος λέει πράγματα μεγαλά, μόνο για να τα πεί, αλλά έχω πάρει απόφαση ότι υπάρχουν και φαφλατάδες και καραγκιόζηδες! Εγώ δεν επιλέγω αυτή την τακτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τα μεγαλα λογια υπάρχουν απλά και μόνο για να κάνουν κάποιεσ στιγμές ακόμα πιο όμορφες...για λιγο! Όταν σου λέει μπροστα σε φίλους του οτι θέλει ν ασε παντρευτεί και μετά όταν ειστε οι δυο σας λεει: Ε,καααααααποια στιμή,να μεγαλώσουμε,να είμαστε ακόμα μαζι με το καλό.....
Τι λές εκεί? Όχι το είπες,εχω και μάρτυρες θα το κάνεις? Έλα που δεν γινετε/δεν είναι σωστο/δεν ειναι υπεράνω....Το παίζεις μαλάκας και του λες , ε,εχουμε καιρό μπροστά μας,αν όλα πανε καλά βλέπουμε....Ενω βράζεις απο μέσα σου...........
Καλά, είναι δυνατόν στα 19 σου να σκέφτεσαι τόσο πολύ τον γάμο;:worry: Άδικο έχει το παιδί που δεν είναι έτοιμο ακόμη για τέτοια;:confused: Να ξέρεις ότι όσο νεώτερος παντρεύεσαι, τόσο νεώτερος χωρίζεις πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Καλά, είναι δυνατόν στα 19 σου να σκέφτεσαι τόσο πολύ τον γάμο;:worry: Άδικο έχει το παιδί που δεν είναι έτοιμο ακόμη για τέτοια;:confused: Να ξέρεις ότι όσο νεώτερος παντρεύεσαι, τόσο νεώτερος χωρίζεις πάντως...

Νομίζω το θέμα εδώ δεν είναι οτι η κοπέλα σκέφτεται το γάμο αυτόν καθεαυτόν αλλά οτι ο φίλος της άλλα λέει δημόσια κι άλλα κατ' ιδίαν, κι αυτό είναι ανησυχητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Νομίζω το θέμα εδώ δεν είναι οτι η κοπέλα σκέφτεται το γάμο αυτόν καθεαυτόν αλλά οτι ο φίλος της άλλα λέει δημόσια κι άλλα κατ' ιδίαν, κι αυτό είναι ανησυχητικό.
Ποιο είναι ανησυχητικό βρε Himela;
Ότι ένα παιδί στα 19 του δηλώνει ότι αγαπάει μια κοπέλα τόσο, που φαντάζεται τον εαυτό του να την παντρεύεται και μάλιστα αυτό να το αποκαλύπτει στους φίλους του και ταυτόχρονα να της λέει με λίγα λόγια ότι "είμαστε μικροί, σου λέω πως αισθάνομαι τώρα";
Το αντίθετο θα ήταν ανησυχητικό! Την ίδια να την παραμυθιάζει με αγάπες και λουλούδια και μπροστά στους φίλους του κάτοχος μπεγλερίου με ατάκα "έλα μωρέεεε καλό είναι το Κατερινάκι, της έταξα αρραβώνα να ουμ και τώρα τι θα κάνω"


Τα λόγια τα μεγάλα δε με ενοχλούν.
Τα γουστάρω. Βγαίνουν από καρδιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Ποιο είναι ανησυχητικό βρε Himela;
Ότι ένα παιδί στα 19 του δηλώνει ότι αγαπάει μια κοπέλα τόσο, που φαντάζεται τον εαυτό του να την παντρεύεται και μάλιστα αυτό να το αποκαλύπτει στους φίλους του και ταυτόχρονα να της λέει με λίγα λόγια ότι "είμαστε μικροί, σου λέω πως αισθάνομαι τώρα";
Το αντίθετο θα ήταν ανησυχητικό! Την ίδια να την παραμυθιάζει με αγάπες και λουλούδια και μπροστά στους φίλους του κάτοχος μπεγλερίου με ατάκα "έλα μωρέεεε καλό είναι το Κατερινάκι, της έταξα αρραβώνα να ουμ και τώρα τι θα κάνω"


Τα λόγια τα μεγάλα δε με ενοχλούν.
Τα γουστάρω. Βγαίνουν από καρδιάς.

Είναι ανησυχητικό οτι αθετεί τις υποσχέσεις του και οτι είναι παρορμητικός. Εφόσον θεωρεί οτι είναι μικρός, γιατί ανακοινώνει μπροστά στους φίλους οτι θα την παντρευτεί;;;

Τα λόγια τα μεγάλα βγαίνουν από καρδιάς, όταν όμως αποδεχτούν ψέμα κάνουν την καρδιά να πονάει. Εγώ λέω, ας είμαστε επιφυλακτικοί στο να λέμε μεγάλα λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
19 χρονων ειναι πια...εγω σε εκεινη την ηλικια με το φιλο μου "ειχα κανει" αρραβωνα, γαμο, παιδια, βαπτισεις, χτισει σπιτι κ.ο.κ. Κανονικο χρονοδιαγραμμα...!
...οταν εισαι ερωτευμενος και σε νεαρη ηλικια, κανεις σχεδια, ονειρα, τα εκφραζεις και θελεις να τα μοιραζεται κι ο αλλος, διοτι και μεσα απο αυτη τη διαδικασια αντιλαμβανεται κανεις ποσης αποδοχης χαιρει.
Δεν ειναι κακο να λεγονται και να τα ακουμε, απλα δε χρειαζεται να τα παιρνουμε ολα τοις μετρητοις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Είναι ανησυχητικό οτι αθετεί τις υποσχέσεις του και οτι είναι παρορμητικός. Εφόσον θεωρεί οτι είναι μικρός, γιατί ανακοινώνει μπροστά στους φίλους οτι θα την παντρευτεί;;;
Μα δεν υποσχέθηκε κάτι το παιδί! Αν είναι δυνατόν δηλαδή..
Δεν το ανακοινώνει με στυλ " Σημειώστε ημερομηνία που το είπα, εγώ τη Μαιρούλα θα την πάρω με παπά και με κουμπάρο. Αν δεν το κάνω να μη με λένε Σπάρο"
Δεν μπορείς να ξέρεις τι σου επιφυλάσσει η ζωή. Μπορεί η Μαιρούλα να τα φτιάξει με τον φίλο του τον Μάκη. Θα την πάρει σώνει και ντε επειδή το είχε δηλώσει στους φίλους του;
Μπορεί να μην τα βρίσκουν στην πορεία και να χωρίσουν πολιτισμένα. Πρέπει να παντρευτούν επειδή το είπαν στα 19;

Το ανακοινώνει γιατί έτσι νιώθει τώρα.

Τα λόγια τα μεγάλα βγαίνουν από καρδιάς, όταν όμως αποδεχτούν ψέμα κάνουν την καρδιά να πονάει. Εγώ λέω, ας είμαστε επιφυλακτικοί στο να λέμε μεγάλα λόγια.
Δεν αποδεικνύονται ψέμα, πέραν από ορισμένες εξαιρέσεις στις οποίες χρησιμοποιείται δόλος. Αλλά εκεί χαρακτηρίζεις τον άνθρωπο ως ψεύτη/υποκριτή και άλλα κοσμητικά γενικότερα, όχι τα μεγάλα του λόγια.
Το θέμα είναι στο κατά πόσο μπορείς να τα διαχειριστείς.
Στις ανθρώπινες σχέσεις και πόσο μάλλον σε ό,τι αφορά τα συναισθήματα δεν μπορείς να υπογράψεις συμβόλαιο. Δεν μπορείς να βάλεις εγγυητή.

Στα 17 ως τα 22 μου είχα μια σχέση, στην οποία δηλώναμε ότι θα περάσουμε όλη μας τη ζωή μαζί. Καλύτερα να με σκότωνες παρά να περνούσα τη ζωή μου μαζί του και το ίδιο δηλαδή θα σου πει κι αυτός αν τον ρωτήσεις:P.
Αυτό τι σημαίνει ότι είμαστε ψεύτες; Ότι δεν το εννοούσαμε; Σε πληροφορώ ότι όταν ξεστομίζεις τέτοιο πράγμα, το εννοείς. Μπορεί να είσαι ανέτοιμος να το κάνεις, μπορεί να αποδειχθεί λάθος στην πορεία, αλλά οι λόγοι που σε ώθησαν να το πεις είναι πέρα για πέρα αληθινοί.


Δεν κρίνεις τα συναισθήματα εκ του αποτελέσματος.
Ένα ζευγάρι που έχει χωρίσει σημαίνει ότι δεν αγαπήθηκαν ποτέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Η εφηβική και η μετεφηβική ηλικία είναι η επίσημα, με την βούλα, ηλικία για μεγάλα λόγια, απόλυτες απόψεις (πιθανά άλλες κάθε μήνα - αλλά πάντα απόλυτες), "καταστάσεις" εκτός, μεγάλα "πάθη" και μεγάλα "λάθη" που όμως δεν καταγράφονται ως λάθη ακριβώς επειδή είμαστε σε αυτήν την ηλικία όπου τίποτα που δεν σε καταστρέφει δεν είναι λάθος.
Είναι η ηλικία που "δοκιμάζουμε" τις απόψεις μας, τα όρια μας, τα θέλω μας.
Χαρείτε την, αγαπήστε πολύ, θυμώστε πολύ, ζήστε το όνειρό σας για να τσεκάρετε αν είναι αληθινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top