Προλήψεις

stel_21

Νεοφερμένος

Ο stel_21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είστε καθόλου προκατειλημμένοι..? δηλαδή πείτε πως είστε για καφέ με τον κολλητό/ή σας..βλέπετε μια κυρία να έρχεται στο μέρος σας..δε την ξέρετε καθόλου..στη συνέχεια διαβάζει το χέρι σας και σας λέει πχ "μεγάλη συμφορά θα σε βρεί παιδί μου"..τελικά φεύγει..γυρίζεις σπίτι και βλέπεις οτι έχεις πλημμυρίσει απ το πληντύριο και θέλουν τα πατώματα σου άλλαγμα γιατί φούσκωσαν..τι κάνετε..? θα πείτε πώς απλά έτυχε ή θα πιστέψετε σε κάτι πέρα απ τη λογική..?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τώρα εσύ μας ρωτάς εάν έχουμε προκαταλήψεις, ή μας ρωτάς εάν πιστεύουμε στο παραφυσικό; Θα μπορούσες να μας δώσεις κάποια διευκρίνιση;

Με την ευκαιρία, καλώς όρισες ανάμεσά μας...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stel_21

Νεοφερμένος

Ο stel_21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
(Θερμή υποδοχή:redface:)
Καλώς σας βρήκα..:D Όταν πιστεύεις πώς μια κουτσουλιά στον ώμο σου θα καθορίσει το μέλλον της ζωής σου εκτός από προκατειλημμένο δε σε καθιστά αμέσως και άτομο που πιστεύει στο υπερφυσικό..?

Για να σου απατήσω ευθαίως..προκαταλήψεις..όπως και ο τίτλος..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Βασικά για προλήψεις μιλάμε, δηλαδή δεισιδαιμονίες, και όχι για προκατάληψη, που είναι η αρνητική προδιάθεση απέναντι σε κάτι... οπότε ο τίτλος μάλλον πρέπει να αλλάξει (συγγνώμη για την παρέμβαση - επαγγελματική διαστροφή:P).

Τώρα, όσον αφορά το θέμα, δεν πιστεύω ούτε σε οιωνούς, ούτε στο υπερφυσικό ούτε σε τίποτα τέτοιο. Θεωρώ ότι τα περισσότερα απ' αυτά δεν αντέχουν σε κριτική εξέταση και ακόμα κι αν μου συνέβαινε κάτι σαν αυτό στο παράδειγμά σου, το πιθανότερο είναι να μην έδινα καν σημασία. Όμως αν η ίδια κυρία κατάφερνε να κάνει πολλές (πάνω απ' το όριο της σύμπτωσης) επιτυχημένες και συγκεκριμένες προβλέψεις, θα το εξέταζα βαθύτερα.

Γενικά όμως, έχω την εντύπωση πως αυτά τα πράγματα συμβαίνουν μόνο σ' αυτούς που ήδη πιστεύουν.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Προλήψεις και Προκαταλήψεις

Οχι ανοιχτες ομπρελες στο σπιτι.
Τα παπουτσια ποτε αναποδα.
Μην τρως τα νυχια σου γιατι ειναι γρουσουζια.
Αν δεις νεκρη γατα στο δρομο ή μαύρη, τραβα μια τουφα απο τα μαλλια σου.
Αν ακους prodigy στα αμαξι, θα.. τρακάρεις.
Αν σπασει καθρέφτης, θα μαθεις για τον θάνατο κάποιου
Μην αφήνεις ανοιχτές πόρτες/ ντουλάπες στο σπίτι, είναι γρουσουζιά.
Παρασκευή και 13 : Γρουσούζικη μέρα
Σαββατογεννημένος : ο,τι κακό πει, θα γίνει (εδω, να με προσέχετε:P)
Μην πηδάς πάνω απο τα πόδια του άλλου όσο είναι μικρός γιατί δε θα ψηλώσει.
Ποδαρικό: Αυτος που θα πρωτομπεί σε νέο σπίτι, θα φέρει γούρι.
Ροδι που σπάμε την Πρωτοχρονιά -> καλό έτος.
Το μωρό που πετάμε στο νυφικό κρεβάτι - να κάνουν παιδιά σύντομα οι νεόνυμφοι, κι όσο πιο πολλά παιδιά πετάξουμε στο κρεβάτι, τόσα περισσότερα παιδιά, θα κάνει.
Ειναι γρουσουζιά να τσουγγριζεις ποτήρι νερό.
Τριαντάφυλλα - προσφέρονται μόνο σε ντουζίνα ή μονό αριθμό.
Δεν κόβουμε τα νύχια μας μετά τις 12 τη νύχτα.
Κάτω απο το μαξιλάρι, οι αγαμες τοποθετούν κουφέτα απο γάμο για να δουν στο όνειρό τους, ποιόν θα παντρευτούν.
Με αυτόν που θα περάσουμε την Πρωτοχρονιά, θα ζήσουμε κοντά του για το υπόλοιπο έτος.
Δάγκωνουμε τη γλώσσα μας όταν λέμε κάτι κακό, για να μη μας γυρίσει.
Ριχνουμε ρυζι στους νεόνυμφους (νομίζω καταργήθηκε αυτό, έτσι? Καιρός ήταν γιατί ουκ ολίγες νύφες κόντευαν ή να σκοτωθούν ή να τρώνε ρύζια:P) στον χορό του Ησαία, για να ριζώσει ο γάμος.
Και πολλά πολλά πολλά άλλα...

Ο θρύλος της μάυρης γάτας
Γεννήθηκε το Μεσαίωνα. Οι μαγισσες είχαν μαύρα κατοικίδια, κυριως γάτες. Όταν καποιος έβλεπε μαύρη γάτα σκεφτόταν πως εδώ γυρω υπάρχει μάγισσα, άρα κάτι κακό θα συμβεί. Οποιος πιστεύει στις μάγισσες, πιστεύει και στις μαύρες γάτες που φέρνουν γρουσουζιά.

Οι περισσότερες προκαταλήψεις είναι συνδεδεμένες με τους θρύλους.
Καποιες έχουν λογική βάση. Παράδειγματα: 1. Tα πουλιά πετούν χαμηλά, θα βρέξει. 2. Είναι γρουσουζιά να περνάς κάτω από σκάλα. Μπορεί να μην είναι γρουσουζιά τελικά, αλλά σίγουρα επικίνδυνο.
Αλλες είναι απλές δοξασίες, όπως το σπάσιμο του καφρέφτη.
Αλλες με βάση την πιθανότητα. Πχ. Ειναι σπάνιο να βρείς τετράφυλλο τριφύλλι, γι αυτό αν το βρεις, θεωρείται γούρι. Επίσης σπάνια βρίσκεις μαργαριτάρια μέσα στα όστρακα, γιαυτό όσες βρίσκουν τα κάνουν ωραιότατα κολιέ σα φυλαχτά και γούρια.

Δική μου άποψη, οποιος υπερβάλλει πιστεύοντας σε προκαταλήψεις(-), πιστεύει και στα γούρια(+), πολλές φορές μοιρολατρεί και σπανίως είναι τύπος που αναλαμβάνει ευθύνες. Ευθυνόφοβος λοιπον και ενίοτε αδύναμος στο να πάρει αποφάσεις. Αφήνει τη μοιρά να καθορίζει.
<< (βικιπέδια...) Οι προκατειλημμένες απόψεις είναι απαραίτητες κατά περιόδους για την ανθρώπινη επιβίωση: δεν έχουμε πάντα το χρόνο να διαμορφώσουμε μια νόμιμη άποψη για έναν πιθανό εχθρό πριν υιοθετούμε μια αμυντική θέση που θα μπορούσε να σώσει τις ζωές μας. Αντιθέτως, η προκατάληψη είναι μη-προσαρμοστική όταν παρεμποδίζει την επιβίωση ή την ευημερία(...) >>

Θεωρώ σωστότερο, οσα μας ακούγονται και φαίνονται γελοία ή θετικώς ενδιαφέροντα, ίσως προτού τα πιστέψουμε(ναι! τα γελοία τείνει πανεύκολα να πιστέψει ο άνθρωπος!), να αφήσουμε να αποδειχτούν μία και πολλές φορές, να ερευνήσουμε κάθε φορά αυτό που μας εντυπωσιάζει κι ενίοτε μας τρομάζει. Οι προκαταλήψεις κρύβουν πολύ ωραίες ιστορίες πίσω τους αν το ψάξεις. Αυτό είναι το μαγικό και ενδιαφέρον.
Το άγνωστο, ως γνωστόν, μας προκαλεί, μας διεγείρει και μας κάνει να πιστεύουμε, χωρίς γνώση.
Να πιστεύουμε αλλά να ξέρουμε και το γιατί. Το γιατί του καθενός είναι διαφορετικό και αγγίζει κάθε ψυχή μια ιστορία επίσης διαφορετικά.
Ειμαι κι εγώ ένοχη, γιατί πιστεύω στους οιωνούς κι όχι στις γρουσουζιές. Κι αυτο, επειδή είναι επιλογή μου να χαίρομαι χωρις λόγο, παρά να φοβάμαι.
Κι όπως είπε ο Ruko, συμφωνώ πως γινόμαστε ο μαγνήτης όσων υπαρχουν και συμβαίνουν στη ζωή μας και όταν σκεφτόμαστε πως θα συμβεί κάτι θετικό, στην πραγματικότητα θα συμβεί, όχι επειδή είναι... γούρι, αλλά επειδή η θετική μας σκέψη μας τραβά προς τα κει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Μην τρως τα νυχια σου γιατι ειναι γρουσουζια.

και ελεγα τι φταιει , τι φταιει:hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αυτό με τον μονό αριθμό στα τριαντάφυλλα έχει μια βάση.
Καθώς ο αριθμός είναι μονός, ένα τριαντάφυλλο περισσεύει, γιατί δεν έχει ταίρι. Περιμένει μέχρι να συμπληρωθεί το σετάκι με το τελευταίο τριαντάφυλλο... που είναι η ίδια η κοπέλα! :)



Κι όπως είπε ο Ruko [...]
ruko, έκανες αλλαγή φύλου; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

- Προκατάληψη είναι μια γνώμη ή άποψη η οποία έχει σχηματιστεί κατά έναν μη αντικειμενικό/επιστημονικό τρόπο. Συχνά σχηματίζεται σαν αποτέλεσμα έλλειψης πληροφόρησης ή μειωμένης αντίληψης. Προκαταλήψεις είναι για παράδειγμα διάφορες στέρεες πεποιθήσεις που έχει ο άνθρωπος, όχι μέσα από τη γνώση (δηλ. από την αλήθεια), αλλά από διάφορες κατά καιρούς δεισιδαιμονίες, δοξασίες, μυστικισμούς, θρησκοληψίες, τελολογίες, εσχατολογίες, μεταφυσικές πεποιθήσεις, ρατσισμούς, εθνικισμούς, κ.λ.π.
Είναι, κατά μία έννοια, μία παθητική στάση απέναντι στο δίπολο αλήθεια-ψέμα.

-Πρόληψη :έχω την πρόληψη, κάθε πρωί να σταυρώνω το "τρίτο μάτι" μου, ώστε να μην χρειάζεται να κάνω τον σταυρό μου απαραίτητα, όταν περνάω από οποιοδήποτε "ιερό χώρο"(εκκλησίες, αρχαία ερείπια, νεκροταφεία, αρχαία θέατρα κ.π.). Επίσης, πολλοί φίλοι μου έχουν την πρόληψη να μην καπνίζουν, για λόγους "προληπτικής ιατρικής".
Είναι δηλαδή μία ενεργητική παραδοχή της παθητικότητας έναντι του ως άνω δίπολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stel_21

Νεοφερμένος

Ο stel_21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι..συγγνώμη για το λάθος στο θέμα..αλλά αυτό το ερώτημα μου δημιουργήθηκε διότι εκεί που καθόμουν στο ιντερνετ και χάζευα έπεσα σε ένα βιντεάκι χειρομαντείας και...όσα έλεγε έβγαιναν κατά κάποιο τρόπο..προσπαθούσα να σκεφτώ άτομα που ξέρω αρκετά καλά και να δω μήπως όντως είχαν σχέση αυτά που έλεγαν με την πραγματικότητα..αν δηλαδή το κάθε ¨είδος χεριού¨ ¨ταιριάζει¨ και με την προσωπικότητα του ανθρώπου..με την αστρολογία δεν έχω καμία σχέση, όμως ξέρω αρκετά άτομα που πιστεύουν σ' αυτή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Αυτό που αναφέρεις είναι το λεγόμενο Forer ή Barnum effect, δηλαδή η τάση των ανθρώπων να θεωρούν ότι οι γενικόλογες περιγραφές αναφέρονται αποκλειστικά σε αυτούς. Συνήθως είναι ένας αχταρμάς από γενικόλογες δηλώσεις που περιγράφουν τους πάντες (σου αρέσει να σε θαυμάζουν), τα λεγόμενα rainbow statements που λένε ένα πράγμα και το αντίθετό του, ώστε να πιάσουν όλη τη γκάμα (έχεις αυτοπεποίθηση αλλά ώρες ώρες νιώθεις ανασφάλεια) και κολακείες (έχεις χιούμορ). Μ' αυτό τον τρόπο βγάζουν το ψωμί τους οι αστρολόγοι και οι πάσης φύσεως μάντεις από καταβολής κόσμου.:P

Ενδιαφέρον έχει ότι στα παλιά βιβλία μαντείας τα έλεγαν πολύ πιο ωμά τα πράγματα (ο άνθρωπος με τα τάδε χαρακτηριστικά είναι ύπουλος, φιλοχρήματος κ.λπ.) και προέβλεπαν συνέχεια αρρώστιες και φριχτούς θανάτους. Αν θυμάμαι καλά, μια γραμμή στη βάση του αντίχειρα σημαίνει θάνατος με αποκεφαλισμό.:blink: Αλλά έχω την εντύπωση ότι μετά τη new age εποχή έγιναν πολύ toned down τα πράγματα και όλα αυτά τα μακάβρια λογοκρίθηκαν.

ruko, έκανες αλλαγή φύλου;
Από δω και στο εξής, παρακαλώ να με φωνάζετε Ρούλη.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Οχι ανοιχτες ομπρελες στο σπιτι.
Εκτός αν στάζει το ταβάνι …

Τα παπουτσια ποτε αναποδα.
Λογικόν ! Αλλιώς θα περπατάς σαν τον πιγκουίνο ! ουπς ! έπεσα !:P

Μην τρως τα νυχια σου γιατι ειναι γρουσουζια.
Σαφέστατα ! Κάνε γαλλικό , κι η Σβελτάνα που άνοιξε το μποτέ κλέφτρα θα γίνει ? Τσίπιδες εε τσίπιδες !:mad:

Αν δεις νεκρη γατα στο δρομο ή μαύρη, τραβα μια τουφα απο τα μαλλια σου.
Αν δε , ο ερωτύλος γάτης της γειτονιάς σου τυγχάνει να είναι μαυρούκος και χωρίς στείρωση, σε βλέπω να αποκτάς τη καράφλα του γκουσγούνη !
Τεςπα επειδή αναφέρεσαι σε γάτες όταν δεις νεκρή γάτα την μαζεύεις με γάντια και τη θάβεις στο κηπάκι της γωνίας , αν δεις ζωντανή μαυρη , άσπρη , μπουγατσέ ή πουά της κατεβάζεις ένα πιατάκι νερό και φαί ! Τόσο απλό !

Αν ακους prodigy στα αμαξι, θα.. τρακάρεις.
Αυτό πρέπει να το κυκλοφόρησαν οι σκόρπιονς πριν διαλυθούν αλλιώς δεν εξηγείται , τι να πεις , καταραμένο σταρ σίστεμ , πάντως εντελώς για στατιστικούς λόγους να καταθέσω πως όποτε έχω τρακάρει άκουγα Τερλέγκα …. Κι όπως θα παιρνω τις στροφέεςς εσύ αν θέλεις κοιταζέεεεεεεεε μεεεεεεεεεεεεεεε γκντουπ πάρτην κάτω !:P

Αν σπασει καθρέφτης, θα μαθεις για τον θάνατο κάποιου
Ενώ αν δεν σπάσει θα ζήσουμε όλοι αιωνίως να τυρρανάμε ο ένας τον άλλον !:devil:

Μην αφήνεις ανοιχτές πόρτες/ ντουλάπες στο σπίτι, είναι γρουσουζιά.
Μπα , ασυγυρισιά λέγεται αφού πετάς όπως ναʼναι σώβρακα και παλτά , γκόμενους παράνομους με μπλουζάκια του ζάρα τι τις αφήνεις ανοιχτές τις ρημαδόπορτες βρε πουλάκι μου ? :D

Παρασκευή και 13 : Γρουσούζικη μέρα
Ιδού κυρίες και κύριοι η επιρροή του χόλιγουντ στις μικρές απλές καθημερινές μας προλήψεις !

Τρίτη και 13 είναι βρε καλό μου το άλλο είναι ταινία :D

Σαββατογεννημένος : ο,τι κακό πει, θα γίνει (εδω, να με προσέχετε )
Να σε πω , δεν λες : " θέλω να αποκτήσει η Μελιώ μισο μύριο ευρά στο λογαριασμό της "?
Εεε ? φανταστική μαιντ ?
[FONT=&quot]
Καλά αμα σε πειράζει κάντο και ένα μυριο , δεν θα τα χαλάσουμε σε λεπτομέρειες ….[/FONT]:whistle:

Μην πηδάς πάνω απο τα πόδια του άλλου όσο είναι μικρός γιατί δε θα ψηλώσει
Εμένα πάλι που δεν με πηδάγανε ( ντροπή έκφυλοι τι σκεφτήκατε ? :mad: ) όταν ήμανε μικρή ? Πως το εξηγείς που έμεινα χόμπιτ ? :(

Ποδαρικό: Αυτος που θα πρωτομπεί σε νέο σπίτι, θα φέρει γούρι.
Φτουυυυυυυυ ! Τώρα με το λες που μπήκε άνοιξη ?
Μαρή Τούλααααααααααααα εσύ φταις για ουλα !

Ροδι που σπάμε την Πρωτοχρονιά -> καλό έτος.
Συν κάτι πλακάκια και μάρμαρα που δεν καθαρίζουν μετά ,δε παʼ να γίνεις χορηγός της χλωρίνης .
Γιατί δεν σπάμε μπανάνες βρε παιδιά που δεν αφήνουν λεκέδες ?

Το μωρό που πετάμε στο νυφικό κρεβάτι - να κάνουν παιδιά σύντομα οι νεόνυμφοι, κι όσο πιο πολλά παιδιά πετάξουμε στο κρεβάτι, τόσα περισσότερα παιδιά, θα κάνει.
Και μετά μαζί με τα παιδιά πετάμε και το κρεββάτι που θα έχει διαλυθεί από τα σκαζζμένα !
[FONT=&quot]Στο πάτωμα οι νεόνυμφοι δια την περιβόητη πρώτη νύχτα του γάμου ! [/FONT]
Ειναι γρουσουζιά να τσουγγριζεις ποτήρι νερό.
Εε, μααα...
Πρέπει να είσαι πολύ μήτσος ώστε να πεις : στην υγεια σας κύριε σκουντρή με λουτρακίου βρε πουλάκι μου , λούσου με βότκα και θα δεις !:D
Τριαντάφυλλα - προσφέρονται μόνο σε ντουζίνα ή μονό αριθμό.
Οι ντουζίνες μας τελείωσαν ένεκα η οικονομική κρίσης .
Μονό δλδ ένα και αυτό της λαικής πλαστικούρα πάουερ και πολύ του πάει !

Δεν κόβουμε τα νύχια μας μετά τις 12 τη νύχτα.
Και της το ʽλεγα της Μαρίτσας.... μην μου χτυπάς τα
μεσάνυχτα την πόρτα , να σʼ ανοίξω δεν μπορώ , τοοοοο μανικιούρ στο σκοτάδι φέρνεις , και τα νύχια παίρνεις μες
στη σιγαλιά ( ντρουμ – ντρουμ ) !!
Κάτω απο το μαξιλάρι, οι αγαμες τοποθετούν κουφέτα απο γάμο για να δουν στο όνειρό τους, ποιόν θα παντρευτούν.
Μπράβο ! τους ευχομαι να μην τον δουν όμως στον ξύπνιο τους !:devil:
Με αυτόν που θα περάσουμε την Πρωτοχρονιά, θα ζήσουμε κοντά του για το υπόλοιπο έτος.
Τώρα με το λες ? Κατέχεις τέτοια αλήθεια και δεν τη μοιράζεσαι μαζί μας την παραμονή ? Κι εγώ διάλεξα να πάω στην Πάολα την πρωτοχρονιά αντί στον Οικονομόπουλο . Φτουυυυυυυυυ
Δάγκωνουμε τη γλώσσα μας όταν λέμε κάτι κακό, για να μη μας γυρίσει.
Τι να γυρίσει ? Ποιος να γυρίσει ?
Και κυρίως γιατί να γυρίσει ?
Πες του μην τολμήσει και γυρίσει για ένα βράδυ μη με χαραμίσει γιατί θα τον πάρει και θα τον σηκώσει . Στα διαλα !
Ριχνουμε ρυζι στους νεόνυμφους (νομίζω καταργήθηκε αυτό, έτσι? Καιρός ήταν γιατί ουκ ολίγες νύφες κόντευαν ή να σκοτωθούν ή να τρώνε ρύζια) στον χορό του Ησαία, για να ριζώσει ο γάμος.
Μπασμάτι ή νυχάκι ? Όχι γιατί έχει σημασία γι αυτό επιμένω . Αλήθεια εσύ τσιγαρίζεις πρώτα το βούτυρο και περνάς το ρυζότο ή το σουρώνεις ? Για πε …για πε …

:P


Κι επειδή έχω κι ένα σοβαρό προφίλ οφείλω να απαντήσω και σοβαρά ...
Εκτός του ότι τα πιο πολλά είναι απλώς αυτοεκπληρούμενες προφητείες ,αρκετά από δαυτα είχαν εντελώς χρηστική
χροια για παράδειγμα το γνωστό " γούρι -- γούρι " που λέγανε όταν χυνόταν ο καφές ή το κρασί στο τραπέζι θεωρώ
πως επινοήθηκε από τις γυναίκες για να μην ακούσουν τα βρισίδια του πεθερού ή του άντρα τους ,επειδή λέρωσαν το τραπεζομάντηλο ή χύσαν τον πολυπόθητο καφέ του πασά .
Τα πιο πολλά κρύβουν βαθιές ιδεοληψίες και ιδεοψυχαναγκασμούς και τέλος την ανάγκη του ανθρώπου να βρίσκει
πάντα ένα λόγο και μια σχέση ανάμεσα στα πράγματα , επειδή αυτό θα τον βοηθούσε να προβλέψει το μέλλον
μέσα σε ένα απέραντο και δυσνόητο σύμπαν να δικαιολογήσει τα συμβάντα της ζωής του .
Από τα πιο πρόσφατα τσιτάτα είναι και το περιβόητο πως αν θες κάτι το σύμπαν συνωμοτεί ..μπλα , μπλα ..μπλα !
Άλλη όρεξη δεν είχε το σύμπαν τους δικούς μας ηλίθιους πόθους , ουσιαστικά για μένα αυτή η φράση είναι μια ακόμα
υπεκφυγή για επιπλέον προσπάθεια ώστε να επιτευχθούν οι στόχοι σου , αφού ουσιαστικά αρκεί το να ποθείς πολύ
και να ελπίζεις πολύ , ώστε το σύμπαν να σε ανταμείψει .


Το παρασοβάρεψα μου φαίνεται : παρακαλείται ο συνάδελφος του διπλανού γραφείου να πάψει να χτυπάει ξύλο όποτε ακούει
τον Γιωργάκη να εξαγγέλει τα νέα μέτρα γιατί κι ολόκληρο δάσος να χτυπησει , το σύμπαν δεν πρόκειται να συνωμοτήσει
αυτή τη φορά ! Ευχαριστώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:kissing:
...

Το παρασοβάρεψα μου φαίνεται : παρακαλείται ο συνάδελφος του διπλανού γραφείου να πάψει να χτυπάει ξύλο όποτε ακούει
τον Γιωργάκη να εξαγγέλει τα νέα μέτρα γιατί κι ολόκληρο δάσος να χτυπησει , το σύμπαν δεν πρόκειται να συνωμοτήσει
αυτή τη φορά ! Ευχαριστώ !

:hehe::hehe::hehe:...είσαι αχτύπητη!
Λοιπόν, Μελένια μου, άμα θες το πιστεύεις: Η πρώτη πεθερά μου είχε προσέξει πως όταν γυρνούσα από τον φούρνο με ψωμί, το έβαζα μπρούμητα στη ψωμιέρα. Δεν άντεξε και πολύ η καημένη και μία φορά μου λέει: "Το ανάποδο ψωμί φέρνει χωρισμό!". Μου το ξανάπε μερικές φορές ακόμη, ώσπου να βάλω μυαλό. Αλλά η γρουσουζιά πια ήταν αμετάκλητη. Δεν πέρασαν παρά δύο χρόνια και το ανάποδο ψωμί αποφάνθηκε: "Διαζύγιο τώρα!"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top