Θέρμανση και χρεώσεις

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Σημερα ηρθε η λυπητερη για το φυσικο αεριο και θελω να σας ρωτησω ααν τυχον ξερετε..Τι ισχυει με το "30% για εκκινηση"; Φετος λογω υπερογκου λογαριασμου που ειχα περισυ, δεν το χρησιμοποιησα σχεδον καθολου, ωστοσο δεν πρωτοτυπησα, ηρθε μια μεγαλη (για τη χρηση που εκανα) σουμα.
Το θεμα ειναι ομως το εξης.. ο σπιτονοικοκυρης επιμενει οτι ο καθενας που κανει χρηση, επιμεριζεται το 30%..δηλαδη εγω και αυτος παιρνουμε ενα 15% ως εξοδα εκκινησης.
Αυτο σημαινει γυρω στα 80ευρω παραπανω απ'αυτα που πρεπει να πληρωσω για τη δικη μου αποκλειστικα χρηση. Μεχρι στιγμης μας εχουν ερθει σαν πολυκατοικια, τρεις διαφορετικοι λογαριασμοι, απο τον Νοεμβριο μεχρι τωρα.. Και αναρωτιεμαι..αυτο το 30% δε θα πρεπε να χρεωθει στον πρωτο-πρωτο λογαριασμο; Γιατι ΚΑΙ στους τρεις; Ο πρωτος λογαριασμος ηταν γυρω στα 15 ευρα, ο δευτερος γυρω στα 200, κι ο τριτος ακομα παραπανω. (Εγω εχω πραγματικη συμμετοχη μονο στον τριτο λογαριασμο, γιατι μεχρι και την ημερομηνια του δευτερου δεν το ειχα αναψει καθολου). Αυτα..αν ξερετε κατι για αυτο το -λογοκρισια- 30% πειτε το, γιατι επιμενουν οτι ειναι νομος, και δεν θελω να κανω ουτε καβγα, αλλα ουτε να δωσω ετσι 80 ευρα αν μου λενε -λογοκρισιες- τελικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
όχι. έχει δίκιο. το 30% είναι για κάθε λογαριασμό, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι ξεχωριστά από τον λογαριασμό που έρχεται.
Για παράδειγμα:
ο πρώτος λογαριασμός είναι 100 ευρώ. Από αυτά, τα 30 ευρώ επιμερίζονται σε όλους ανεξαρτήτως χρήσης.
ο δεύτερος 200. Από αυτά, τα 60 ευρώ επιμερίζονται σε όλους ανεξαρτήτως χρήσης.
Έτσι τουλάχιστον συμβαίνει με το πετρέλαιο.

Ας το πάρουμε αλλιώς. Υπάρχουν οι μετρητές των διαμερισμάτων και των κοινοχρήστων. Προφανώς των κοινοχρήστων τον πληρώνετε όλοι, ανάλογα με τα χιλιοστά σας.
Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα τηλέφωνο στη ΔΕΠΑ και να τους ρωτήσεις. Επίσης, αν τα κοινόχρηστα τα κάνει άλλη εταιρεία (θα δεις από το χαρτί), τους παίρνεις αυτούς ένα τηλ και ζητάς να σου εξηγήσουν.
Αν μάθεις κάτι γράψτο.

ψ. έχω ένα φίλο που μένει σε πολυκατοικία και έχουν βάλει φυσικό αέριο για θέρμανση, θα τον ρωτήσω όταν τον δω και θα σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Θενξ ντουουουου!
Ετσι πρεπει να ειναι τελικα, δε θα ταν λογικο να επιμεριζεται το 30% σε εναν λογαριασμο μονο, γιατι θα μπορουσε να ερχεται καθε 2 μηνες πχ ο λογαριασμος η με αλλη συχνοτητα..πουφ, εμενα παλι υπερβολικο μου φαινεται να πληρωνω παραπανω απ'τη χρεωση μου για αυτο το 30 αλλα τεεεεσπα (μπουχου).
Ρωτα τον αν μπορεις και αν ειναι ακριβοτερο τελικα απο το πετρελαιο, γιατι του χρονου με βλεπω να πηγαινω απο μονοξειδιο :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top