Ανθολόγιο ιστορικών ρήσεων

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
"ειμαι ανθρωπος, οχι Θεος" -Φιλιππος Β'-

"ο Θεος μπροστα απο καθε τι καλο τοποθετησε τον ιδρωτα"-Πλατων-

"η αρετη δεν εχει κλαδους, μια ειναι η αρετη, ωστοσο προτεινω να επανεξετασουμε το θεμα στο μελλον"-Σωκρατης-

"η αρετη δεν μενει ποτε μονη της, θα βρει τη γειτονια της"-Κομφουκιος-

"ο ρολος του σωστου ηγεμονα προϋποθετει τρια πραγματα που δεν διαθετω, τολμη διχως φοβο, συμπονια διχως λυπηση, γνωση διχως αμφιβολια"-Κομφουκιος-

"ο σοφος δεν απορριπτει τις λεξεις λογω των ανθρωπων, μητε τους ανθρωπους απ'τα λεγομενα τους"-Κομφουκιος-

"σοφια ειναι να γνωριζεις καλα και σιγουρα αυτα που ξερεις, να μην δηλωνεις γνωσεις που δεν εχεις, αυτο ειναι η σοφια"-Κομφουκιος-

"δασκαλος ειναι εκεινος που θα καταφερει να μεινει για μια ζωη μαθητης"-Κομφουκιος-

"πριν κανεις μια πραξη σκεψου, μια φορα δεν αρκει, τρεις φορες και τα πραγματα περιπλεκονται, δυο αρκουν"-Κομφουκιος-

και το τελευταιο.....δειτε την υπογραφη μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Μιά φορά κι ένα καιρό, υπήρχε ένα νησί στο οποίο ζούσαν
η Ευτυχία, η Λύπη, η Γνώση, ο Πλούτος, η Αλαζονεία, η Αγάπη…
Μια μέρα έμαθαν ότι το νησί τους θα βούλιαζε και έτσι όλοι επισκεύασαν τις βάρκες τους και άρχισαν να φεύγουν.
Η Αγάπη ήταν η μόνη που έμεινε πίσω. Ήθελε να αντέξει μέχρι την τελευταία στιγμή.
Όταν το νησί άρχισε να βυθίζεται, η Αγάπη αποφάσισε να ζητήσει βοήθεια. Βλέπει τον Πλούτο που περνούσε με μια λαμπρή θαλαμηγό.
Η Αγάπη τον ρωτάει :
«Πλούτε μπορείς να με πάρεις μαζί σου;»
«Όχι, δεν μπορώ» απάντησε ο πλούτος.
«Έχω ασήμι και χρυσάφι στο σκάφος μου
και δεν υπάρχει χώρος για σένα».
Η Αγάπη τότε αποφάσισε να ζητήσει βοήθεια από την Αλαζονεία που επίσης περνούσε από μπροστά της σε ένα πανέμορφο σκάφος.
«Σε παρακαλώ βοήθησέ με» είπε η Αγάπη.
«Δεν μπορώ να σε βοηθήσω Αγάπη. Είσαι μούσκεμα και θα μου χαλάσεις το όμορφο σκάφος μου»
της απάντησε η Αλαζονεία.
Η Λύπη ήταν πιο πέρα και έτσι η Αγάπη αποφάσισε να ζητήσει από αυτήν βοήθεια.
«Λύπη άφησέ με να έρθω μαζί σου»
«Ω Αγάπη, είμαι τόσο λυπημένη που θέλω να μείνω μόνη μου» είπε η Λύπη.
Η Ευτυχία πέρασε μπροστά από την Αγάπη αλλά και αυτή δεν της έδωσε σημασία.
Ήταν τόσο ευτυχισμένη, που ούτε καν άκουσε την Αγάπη να ζητά βοήθεια. Ξαφνικά ακούστηκε μια φωνή.
«Αγάπη, έλα προς εδώ. Θα σε πάρω εγώ μαζί μου».
Ήταν ένας πολύ ηλικιωμένος κύριος που η Αγάπη δεν γνώριζε, αλλά ήταν γεμάτη από τέτοια ευγνωμοσύνη, που ξέχασε να ρωτήσει το όνομά του. Όταν έφτασαν στην στεριά ο κύριος έφυγε και πήγε στο δρόμο του.
Η Αγάπη γνωρίζοντας πόσα χρωστούσε στον κύριο που τη βοήθησε, ρώτησε τη Γνώση:
«Γνώση, ποιός με βοήθησε;»
«Ο Χρόνος» της απάντησε η Γνώση.
«Ο Χρόνος;» ρώτησε η Αγάπη.
«Γιατί με βοήθησε ο Χρόνος;»
Τότε η Γνώση χαμογέλασε και με βαθιά σοφία της είπε:
«Μόνο ο Χρόνος μπορεί να καταλάβει πόσο μεγάλη σημασία έχει η Αγάπη».
σοφά λόγια........


σοφά λόγια που κυκλοφορούν σε email αλλα και σε διάφορα sites του internet......
θα ήθελα να μάθω ποιος έγραψε αυτά τα σοφά λόγια....... εμημερώστε με..........;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alllantin

Νεοφερμένος

Ο alllantin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
+1

έχω έγκυρες πηγές ότι το συγκεκριμένο απόσπασμα είναι από επιστολές που έστελνε ο Αντωνάκης στην Μουν

οντόπικ :
«Η Βία δεν είναι Λύση, η Λία όμως είναι Βίσση.»
(Μύθος, Ρέθυμνο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Η επόμενη φορά που θα ακούσω νέα σου θέλω να είναι για την κηδεία σου... Για να έρθω να στήσω πάρτυ πάνω στον τάφο σου.. Ξεφτιλισμένε..

Σε ένα απο τα πολλά καθίκια που πέρασαν απο τη ζωή μου και το έπεξαν φιλοι...
Δεν το έστειλα γτ ήταν κυριακή του πάσχα και σεβάστηκα τη ημέρα.. Την επόμενη φορά που θα κάνει το λάθος να στείλει κάτι, θα του το στείλω...

σπιντυ, σου προτεινω
να σου προσφερουν μια αγκαλιτσα
και μετα στο καπακι
ζεστο γαλα με μπισκοτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δέν ξέρω αν εχουν ξαναειπωθεί,παρολαυτά...
Heaven is.....where the police are british, the cooks french, the mechanics german, the lovers greek and it´s all organized by the swiss! Hell is.....where the cooks are british, the mechanics french, the lovers swiss, the police germans and it´s all organized by the greeks!

ΚΟΤΣΙΑ...είναι να φτάνεις σπίτι αργά μετά από μια βραδιά με τους κολλητούς, να
σε περιμένει η γυναίκα σου με το σκουπόξυλο στο χέρι και να τη ρωτάς:
"Ακόμα καθαρίζεις, ή ετοιμάζεσαι να
πετάξεις κάπου;"


Όταν πιστεύουμε σε κάτι ανύπαρκτο με πάθος, τελικά το δημιουργούμε. Ότι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά – Ν. Καζαντζάκης

Γιατί λέμε βίαια τα νερά ενος ποταμού και οχι τις όχθες που τα περιορίζουν; Β.Brecht

Αν νοιώθεις άχρηστος θυμήσου οτι κάποτε ήσουν το γρηγορότερο σπερματοζωάριο..

''Μην φοβάσαι Θεέ,είμαι στο πλευρό σου...''

Αν μπορείς να το ονειρευτείς, μπορείς να το κάνεις.

'Oι γνωμες ειναι σαν τις κ@λοτρυπιδες.Ολοι εχουν απο μια.'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
Ναζίμ Χικμέτ
Η πιο όμορφη θάλασσα
είναι αυτή που δεν έχουμε ακόμα ταξιδέψει
Τα πιο όμορφα παιδιά δεν έχουν μεγαλώσει ακόμα
Τις πιο όμορφες μέρες μας
δεν τις έχουμε ζήσει ακόμα

Κι αυτό που θέλω να σου πω
το πιο όμορφο απ' όλα,
δε στο 'χω πει ακόμα. :inlove:

:worry::worry::worry:

τα 8 που δεν πρέπει να έχεις:
1.πλούτο χωρίς μόχθο
2.πολιτική χωρίς αρχές
3.απόλαυση χωρίς συναίσθημα
4.γνώση χωρίς χαρακτήρα
5.εμπόριο χωρίς ήθος
6.επιστήμη χωρίς ανθρωπιά
7.αγάπη χωρίς θυσία
8.αξίωμα χωρίς αρχές
Μαχάτμα γκάντι

Θα επανέλθω....!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχουν ειπωθεί ξανά, δεν διάβασα όλες τις σελίδες αλλά τα παραθέτω...


Η ευτυχία εξαρτάται από εμάς τους ίδιους.

Αριστοτέλης


Διαφωνώ με την άποψη σου αλλά θα υποστηρίξω μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να την εκφράζεις

(Βολταίρος)



Να μην προσπαθείς να γίνεις άνθρωπος επιτυχίας αλλά άνθρωπος αξίας

(Albert Einstein)



Οι ανώτεροι άνθρωποι αντέχουν τις προσβολές των κατωτέρων

(Ευριπίδης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
όταν καταλάβεις, πώς όλα τελείωσαν και τίποτα δεν αλλάζει πια, έχεις το δικαίωμα, να ρωτήσεις τον εαυτό σου, για τελευταία φορά, αν θέλει να αλλάξει την εικόνα σου....

την τελευταία φορά, που θέλησα να αλλάξω ένα κομμάτι του χαρακτήρα μου, χρειάστηκε να αλλάξω και προτεραιότητες....




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Aυτός που πιστεύει ότι με τα χρήματα μπορεί να κάνει τα πάντα,
να είσαι σίγουρος
ότι θα κάνει και τα πάντα για να τα αποκτήσει.

(δεν τα πάω καλά με τα χρήματα btw, δεν θέλω να προκαλέσω αλλά μάλλον... τα σιχαίνομαι) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
«Η γενεαλογία της πολιτικής είναι συνεχής και γνησία κατά τους προγόνους.

Η αργία εγέννησε την πενίαν.

Η πενία έτεκε την πείναν.

Η πείνα παρήγαγε την όρεξιν.

Η όρεξις εγέννησε την αυθαιρεσίαν.

Η αυθαιρεσία εγέννησε την ληστείαν.

Η ληστεία εγέννησε την πολιτικήν.

Ιδού η αυθεντική καταγωγή του τέρατος τούτου.

Τότε και τώρα, πάντοτε η αυτή.

Τότε δια της βίας, τώρα διά του δόλου και διά της βίας.


Πάντοτε αμετάβλητοι οι σχοινοβάται ούτοι Αθίγγανοι, οι γελωτοποιοί ούτοι πίθηκοι

( καλώ δε ούτω τους λεγομένους πολιτικούς ).

Μαύροι χαλκείς κατασκευάζοντες δεσμά διά τους λαούς εν τη βαθυζόφω σκοτία του αιωνίου εργαστηρίου των.»

Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης μυθ. «Οι έμποροι των εθνών»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
διαφωνω με οσα λες,αλλα θα υπερασπιστω μεχρι θανατου το δικαιωμα σου να το λες.-βολταιρος
(δεν ξερω αν το εχει γραψει καποιος αλλος προηγουμενως...:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
διαφωνω με οσα λες,αλλα θα υπερασπιστω μεχρι θανατου το δικαιωμα σου να το λες.-βολταιρος
(δεν ξερω αν το εχει γραψει καποιος αλλος προηγουμενως...:))

διαφωνώ με αυτά που λες , γι' αυτό βγάλε το σκασμό

Αρκάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmaki

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Δεν θέλω:
  • Πλούτο χωρίς μόχθο
  • Πολιτική δίχως αρχές
  • Απόλαυση χωρίς συναίσθημα
  • Εμπόριο χωρίς ήθος
  • Επιστήμη χωρίς ανθρωπιά
  • Γνώση χωρίς χαρακτήρα
  • Λατρεία χωρίς θυσία
.......Μαχάτμα Γκάντι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thetis

Νεοφερμένος

Η thetis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το σύνολο της ευφυίας στον κόσμο παραμένει σταθερό,ο πληθυσμός αυξάνει.
M.S.Cole
Ο Κολόμβος όταν ξεκίνησε, δεν ήξερε που πήγαινε και όταν έφτασε, δεν ήξερε πού βρισκόταν. ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Η Δημοκρατία μας καταστρέφεται, διότι καταχράστηκε το δικαίωμα της Ελευθερίας και της Ισότητας. Διότι έμαθε στους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα, την αναρχία ως ευδαιμονία..... Σωκράτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Η Δημοκρατία μας καταστρέφεται, διότι καταχράστηκε το δικαίωμα της Ελευθερίας και της Ισότητας. Διότι έμαθε στους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα, την αναρχία ως ευδαιμονία..... Σωκράτης
Εχω την εντυπωση οτι το ειπε ο Ι-σοκρατης και οχι Σωκρατης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση οτι το ειπε ο Ι-σοκρατης και οχι Σωκρατης..
πολύ σωστά.....

και όπως λεει ο Αλμπερτ παρακάτω.........

Όταν όλα όσα μας μάθανε ξεχαστούν, τότε αυτό που μένει είναι η παιδεία (Albert Einstein)

κι εγώ ξέχασα..........:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Η Δημοκρατία μας καταστρέφεται, διότι καταχράστηκε το δικαίωμα της Ελευθερίας και της Ισότητας. Διότι έμαθε στους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα, την αναρχία ως ευδαιμονία..... Σωκράτης

Άσχετο, αλλά ήθελα να ρωτήσω, αυτό το μότο το χρησιμοποιούν οι συντηρητικοί συνήθως όταν τα πράγματα δεν είναι όπως τα θέλουν ή είναι η ιδέα μου; :P

Και ένα ον τόπικ...

Never be afraid to try something new. Remember, amateurs built the ark. Professionals built the Titanic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αυτό το ρητό του Ισοκράτη δεν το συζητούσαμε πριν κανα μήνα (η Isi νομίζω το ανέφερε) ότι είναι εντελώς διαστρεβλωμένη η μετάφραση, και ότι ξεκίνησε να πλασάρεται έτσι όταν μια εφημερίδα το έγραψε έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top