Άδεια πατρότητας/μητρότητας

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οκ. Κατάλαβα την ιδέα σου. Να μην καταδικάζουμε τους ανθρώπους για εγκλήματα που δεν έχουν κάνει ακόμα..

Κάθε παιδί που πρόκειται να έρθει στον κόσμο δεν έχει διαπράξει κανένα απολύτως έγκλημα και παρ' ολ' αυτά "ζητάτε" (δε βρίσκω άλλο ρήμα μη το πάρεις προσωπικά) να τιμωρηθεί με το να μην έρθει καν στη ζωή.

...μιλάμε για παιδεραστες, για δολοφόνους κατά συρροή, για βιαστες που ήδη έχουν πράξη έγκλημα εναντίων παιδιων, και ναι, μιλαμε για μια γυναικα που δεν εχει να ταΐζει τα δεκα παιδια της και θα κανει αλλα 3 γιατι ειναι αλκοολικη και δεν ξερει καν ποιος ειναι ο πατερας... Το να τους δίνεις μια ευκαιρία... εγω το θεωρώ ρίσκο εις βάρος ενός παιδιού που θα ερθει.

Την ευκαιρία να τεκνοποιούν τους την έχει δώσει η φύση, ο θέος, ή ό,τι τέλως πάντων πιστεύει ο καθένας, πολύ πριν τους τη δώσω εγώ, εσύ ή το κράτος.


Τις ευκαιρίες για μια καλή ζωή για πρόνοια για παιδεία κ.τ.λ. τους τη δίνει όμως καθημερινά το κράτος στο οποίο γεννήθηκαν και μεγάλωσαν. Όλοι οι παραπάνω που αναφέρεις γεννήθηκαν κάτω από συνθήκες που μάλλον δε βοήθησαν στο να μην έχουν την κακή εξέλλιξη που είχαν...

Επίσης:
Αρχική Δημοσίευση από Μοναχός:
Επίσης, πολύ εύκολα καταπατείτε τα ανθρώπινα δικαιώματα. Αυτά τα θεωρώ Βίβλο και πυρήνα μιας δημοκρατικής κοινωνίας του μέλλοντος. Οπότε θα με βρείτε εντελώς αντίθετο σε οτιδήποτε καταπατεί κάποιο ανθρώπινο δικαίωμα, ακόμη και του χειρότερου εγκληματία. Λυπάμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έχω πει προηγουμένως ότι η στείρωση δεν είναι λύση αλλά μέτρο. Σε μια ιδανικη κοινωνία όπως περιγράφετε, δεν χρειάζονται τα μέτρα αυτά. Μιλάω για στείρωση σαν άμεσο μέτρο για μεμονωμένες περιπτώσεις, όταν λυπούν εντελώς οι μηχανισμοί πρόληψης και ελέγχου.

Ο παιδεραστής θα έχει δικαίωμα να κάνει παιδιά και δεν σκεφτόμαστε τι θα τραβήξουν μετά τα παιδιά που θα φέρει στον κόσμο? Δεν το πιστεύω ότι είναι τόσο παράλογο αυτό που λέω…μάλλον βλέπω πιο ρεαλιστικά τα πράγματα και όχι θεωρητικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ λίγο μπερδεύτηκα τώρα....


Εντάξει... ας ξεκινήσει μια εκστρατεία συλλογής υπογραφών για στείρωση όλων όσων θεωρούμε επικίνδυνους να φέρουν παιδιά. Εννοείται βέβαια πως δεν επιτρέπουμε να έρθει μια ζωούλα στον πλανήτη αυτό για... δικό της καλό!
Αυτό ακούγεται όντως πολύ ειρωνικό...

Την ευκαιρία να τεκνοποιούν τους την έχει δώσει η φύση, ο θέος, ή ό,τι τέλως πάντων πιστεύει ο καθένας, πολύ πριν τους τη δώσω εγώ, εσύ ή το κράτος.
Όπως ακριβώς και το δικαίωμα στη ζωή. :)

Χίλιες φορές να πατησω το δικαίωμα του να κάνει παιδιά παρα το δικαίωμα του παιδιού να μην κακοποιείται...
Αυτό όμως είναι που με βάζει σε σκέψεις...:worry:



Παιδιά, όντως στην ιδανική περίπτωση η καλύτερη λύση (για άλλη μια φορά) είναι αυτή που λέει ο Μοναχός. Αλλά το point της Ρουμάνας ευσταθεί. Μπορούν να εφαρμοστούν αυτά σε κάποια κοινωνία; Είναι κάποια κοινωνία αρκετά ώριμη για να τα δεχτεί αυτά; Αν ναι καλώς. :)
Αλλά αν όχι; Καταλαβαίνω ότι υποστηρίζει τη στείρωση σαν ένα προσωρινό μέτρο κι όχι σαν λύση. Όμως σε πολλές κοινωνίες (και δη εδώ) ισχύει "ουδέν μονομότερον εκ του προσωρινού"...




Κι εγώ μπερδεύτηκα.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
..π.χ.κάποιος που έχει καταδικασθεί για αποπλάνηση ανηλίκων κατά συρροή θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να τεκνοποιήσει?
ή κάποιος που έχει νοσηλευτεί πολλάκις με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα?

Μήπως θα έπρεπε να υπάρχει κάποια πρόληψη τελικά έτσι ώστε να μην έρχονται στον κόσμο αυτά τα παιδιά που είναι στην ουσία καταδικασμένα?


Στο παράδειγμά σου θα έλεγα στήρωση, ξέρω ότι είμαι κακιά που το λέω άλλα π.χ. μια μάνα που βγάζει στο ιντερνετ το παιδί του ή ένας που κακοποιεί το παιδί του αυτά θέλει.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top