Ερασιτεχνική αστρονομία

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
επειδή εδώ και δυο περιπού χρόνια ασχολούμαι με την αστρονομία ,όποιος από εδώ ενδιαφέρεται να ασχοληθεί ή ασχολείται ήδη ,ας ποστάρει εδώ για να τα πούμε και μείς οι ερασιτέχνες αστρονόμοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasinho

Νεοφερμένος

Ο tasinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
προτεινετε κανενα τηλεσκοπιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
καταρχην πρωτα απ ολα εισαι αρχαριος?
αν οχι ποσο καιρο ασχολεισαι και με τι περιπου θα ηθελες να παρατηρεις (πχ μονο πλανητες,βαθυ ουρανο κτλ)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω γουσταρω αστονομια, αλλα λογο χρονου και χρηματος δεν εχω κανει καμια κινιση ακομα, περα απο το μαθημα στο σχολειο και μια παρατιριση με τον καθηγητη του σχολειου και εναν ερασιτεχνει απο εδω που εστεισε το τηλεσκοπιο του και μας ειπε και μερικα πραγματα.
Ασε που παροτι προσπαθισα, μεσω ιντερνετ ουτε βρηκα ουτε καταλαβα πολλα οσων αφορα αυτα τα θεματα, χρειαζομαι καπιον να μου τα λεει....

Παντος, οπως θα καταλαβες και απο το nick μου εχω κολημα με τον Κρονο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
κατ αρχας να ξερεις οτι υπαρχουν τηλεσκοπια για ολα τα γουστα και βαλαντια,για να ξεκινησεις θα σου προτεινα ενα ντομπ,περιπου 300 ευρω,ωστωσο απο το https://astrovox.gr/ μπορεις να βρεις μεταχειρισμενα σε πολυ φθηνοτερες τιμες ,στην ενοτητα ''αγγελιες''
(καπου σε εχω πετυχει εσενα στο astrovox :hmm:)

παντως εαν εχεις οποιαδηποτε απορια σχετικα με τα τηλεσκοπια πες ειτε εδω ,ειτε με πμ και θα προσπαθησω να στην λυσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
τα 300 δεν ειναι διολου μικρο ποσο, και ιδικα τωρα που ειμαι γ λυκειου και δεν προκειτε να εχω καθολου χρονου. Και δεν θα ηθελα να χαλασω τα λευτα μου για να παρω ενα μικροσκοπιο και τελικα να μην μπορω να δω οπως θελω... (ειδα ας πουμε απο ενα των 100 ευρο και στην ουσια απλα εβλεπες μια πιο μεγαλη κουκιδα αντι να δεις τον κρονο, ενω πιο εκει ειχε ενα των 300-400 και τον εβλεπα πιο καλα και απο οτι στης φοτογραφιες που κυκλοφορουν στο internet)

(Παιζει να με εχεις πετυχει, απλα εχω κανει πολυ λιγα ποστ)
Προς το παρων δεν εχω αποριες, γιατι εχω και αλλες προτερεωτιτες, και δεν σκευτομαι καθολου τηην αγορα τηλεσκοπιου! Προς το παρων καλο ειναι το γυμνο ματι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ε τοτε οκ!παντως στο ιντερνετ μπορεις να λυσεις πολλες αποριες αν εχεις!


καλη επιτυχια στις πανελληνιες ,εδω εδωσα περσυ(2009)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
https://www.universetoday.com/2009/11/23/the-extremely-large-telescope/#more-45811

The Extremely Large Telescope

Written by Robert Simpson ShareThis

The European Southern Observatory (ESO) is planning on building a massive – and I do mean massive – telescope in the next decade. The European Extremely Large Telescope (E-ELT) is a 42-meter telescope in its final planning stages. Weighing in at 5,000 tonnes, and made up of 984 individual mirrors, it will be able to image the discs of extrasolar planets and resolve individual stars in galaxies beyond the Local Group! By 2018 ESO hope to be using this gargantuan scope to stare so deep into space that they can actually see the Universe expanding!
The E-ELT is currently scheduled for completion around 2018 and when built it will be four times larger than anything currently looking at the sky in optical wavelengths and 100 times more powerful than the Hubble Space Telescope – despite being a ground-based observatory.
With advanced adaptive optics systems, the E-ELT will use up to 6 laser guide stars to analyse the twinkling caused by the motion of the atmosphere. Computer systems move the 984 individual mirrored panels up to a thousand times a second to cancel out this blurring effect in real time. The result is an image almost as crisp as if the telescope were in space.
This combination of incredible technological power and gigantic size mean that that the E-ELT will be able to not only detect the presence of planets around other stars but also begin to make images of them. It could potentially make a direct image of a Super Earth (a rocky planet just a few times larger than Earth). It would be capable of observing planets around stars within 15-30 light years of the Earth – there are almost 400 stars within that distance!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Για τα παιδιά που'ναι χωμένα στις πολύφωτες πόλεις και το τηλεσκόπιο δεν αρκεί έχω να προτείνω τα δυο εξής προγράμματα:

1)Celestia : Celestia is a 3D astronomy program. The program allows users to travel through an extensive universe, modeled after reality, at any speed, in any direction and at any time in history. Celestia displays and interacts with objects ranging in scale from artificial satellites to entire galaxies in three dimensions, from perspectives which would not be possible from a classic planetarium or other ground based display. (το παραπάνω είναι απο wiki και κατά τη γνώμη μου, η απλούστερη δυνατή εξήγηση!)
(Αρχικά το πρόγραμμα έχει μόνο το δικό μας γαλαξία, αλλά υπάρχουν αdd-ons για τον γαλαξία της Ανδρομέδας, για tour στους πλανήτες του ηλιακού συστήματος και για πολλά άλλα μέρη του γαλαξία μας..)

2) Stellarium:
Ένα αρκετά εύκολο προγραμματάκι, με λιγότερες όμως εφαρμογές απ'το Celestia. Είναι ό,τι πρέπει για τη μελέτη των αστερισμών, αφού μπορεί κανείς να επιλέξει να σχηματίζονται με γραμμές ή σχέδια, ή και τα δυο! Μεσω του Stellarium παρατηρεί κανείς τον ουρανό απο ένα επιλεγμένο σημείο πάνω στη Γη. Αξιοσημείωτο είναι οτι το πρόγραμμα προσαρμόζει το χρώμα της ατμόσφαιρας ανάλογα με την ωρα της ημέρας που χρησιμοποιείται (αν και αυτό μπορεί και να προσαρμοστεί ανάλογα με την επιθυμία του χρήστη). Επειδή σας τα πρξα να πω ένα τεέυταίο ινφο: αν σε κάποιον δεν αρέσει να βλέπει απο τη Γη, μπορεί να διαλέξει και τον Άρη ή το φεγγάρι. :whistle:
Για περαιτέρω info για αυτά τα μπρίλλιαντ προγράμματα, καθώς και για download επισκευθείτε
https://www.celestiamotherlode.net/
https://www.stellarium.org/

(Εγώ προσωπικά προτιμώ Celestia, αλλά στη θέση σας θα τα κατέβαζα και τα δύο!!):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Προτείνω επίσης μια σειρά γενικά για το σύμπαν, από τον αστρονόμο Alexei Filippenko:"Understanding the Universe''
Κάθε επεισόδιο με διαφορετικό θέμα και έτσι καθιστά πολύ εύκολο το ''ψάρεμα'' ή το ''πήδημα'' επεισοδίων! ;) :D
Τη βρίσκει κανείς εύκολα σε τorrent!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπαμπης5304

Νεοφερμένος

Ο μπαμπης5304 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Σκεφτομαι και γω για ενα τηλεσκοπιο αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα παρω...απο την αλλη δεν εχω δει ποτε απο τηλεσκοπιο και γι'αυτο δν ξερω την αναλογια : τιμη-ποιοτητα!
Σιγουρα ομως τα στοιχεια διαστημικης ειναι φοβερα!!:D:P
(εγω παντως το stellarium εχω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ασχολουμαι κι εχω τηλεσκοπιο dobsonian 12". δν εχω παρατηρησει ακομα. ξερετε μερη οπου μπορω να παω για παρατηρηση εδω στη σαλονικα κοντα, δλδ οι σαλονικοι ερασιτεχνες αστρονομοι που πατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
ασχολουμαι κι εχω τηλεσκοπιο dobsonian 12". δν εχω παρατηρησει ακομα. ξερετε μερη οπου μπορω να παω για παρατηρηση εδω στη σαλονικα κοντα, δλδ οι σαλονικοι ερασιτεχνες αστρονομοι που πατε?
πω 12-άρι! Τυχερέ!!! :):P Εγώ έχω το 8άρι... και δεν έχει τύχει ακόμα (δυστυχώς) να πάω σε κάποιο μέρος για παρατήρηση... μόνο από το μπαλκόνι έχω παρατηρήσει! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
παιδια επαναφερω το νημα ,μια και πιστευω θα ειχε ενδιαφερον να δηλωσουν οσοι ασχολουνται με την αστρονομια ,να τα πουμε και μεις και γιατι οχι να κανονισουμε καμια αστροσυναντηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria17

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
ασχολιομουνα με το θεμα απο 11 χρονων :) απλα τωρα με το σχολιο εχω χαση επαφη...αλλα δεν σταματαει να με ενδιαφερει η επιστημη <333
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Η καλύτερη εκπομπή για την Αστρονομία-Αστροφυσικη γενικότερα είναι ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΑ της ΕΤ3 των Δανέζη-Θεδοσίου Επίκουρων Καθηγητών Αστροφυσικής ΕΚΠΑ. Καθώς και βιβλία αυτών.
Στους αρχάριους ΔΕΝ θα πρότινα των αγορά τηλεσκοπίου..
Θεωρώ ότι θα χάσουν τα λεφτά τους σε πρώτη φάση..
Καταρχήν πρέπει να μάθουν πως λειτουργεί η ουράνια σφαίρα, να μαθουν να εντοπίζουν βασικούς αστερισμούς και να μάθουν που βρίσκονται πάνω στην ουράνια σφαίρα οι πλανήτες, κάποια νεφελώματα και λοιπά.
Αυτά για αρχή.
Διότι αν δεν ξέρεις αυτά,
πολύ εύκολα την πατάς από τον έκθαμβο ενθουσιασμό του χόμπυ αυτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bitchdoll

Νεοφερμένος

Η bitchdoll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
μου κεντρισε το ενδιαφερον η ανακαλυψη του συμπανος κ η δημιουργια του κοσμου στα 6 μου χρονια.στα 12 διαβαζα βιβλια αστρονομιας.παρολα αυτα σημερα δν καταφερα να προχωρισω παραπερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top