Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Στη συγκέντρωση την ωρα που διαβάζεις νέα πράγματα, στη μνήμη, στην ικανότητα να αφομοιώνεις νέες τεχνολογίες και ιδέες, στα ψυχικά αποθέματα να 'ακολουθείς' και να 'ηρεμείς' (ενώ παράλληλα τους μαθαίνεις) μια ομάδα παιδιών (κάθε ηλικίας), στη δυνατότητα να αντέχεις στις πολλές ώρες εργασίας...
θέλεις να συνεχίσω?
Δεν ξέρω για σένα, και δεν μπορώ να κρίνω αγνώστους αλλά κρίνω από τον εαυτό μου, που πριν μια δεκαετία μου αρκούσαν 2 μέρες διάβασμα και χτύπαγα 10άρακι και αν με έβαζες να το ξανακάνω σήμερα δεν ξέρω αν θα έπιανα τάληρο, που στα 20 μας βαράγαμε 5νθημερα ξενύχτια πριν σωριαστούμε από την κούραση και σήμερα [στα 30 μας] στη δεύτερη άντε τρίτη μέρα ο καναπές μας φαίνεται μακρινή απόσταση κοοοκ.
Σαφώς και υπάρχουν διαφορές από άνθρωπο σε άνθρωπο αλλά για κάθε άνρθωπο η πνευματική διαύγεια και η σωματική ικανότητα βαίνουν μειούμενες καθώς οι μέρες περνούν. global truth και όχι, ούτε εμένα μου αρέσει ιδιαίτερα(!)

Δεν θα με πείραζε, αν δεν κινδυνεύουμε να πάμε στα οφ! :D
Μόνο που ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω αν τα εννοείς αυτά που λες! Δεν ξέρω σε ποιούς τομείς αναφέρεσαι, και δεν έχει νόημα τελικά να αναφέρουμε παραδείγματα, όμως, σε όποιον τομέα και να δραστηριοποιείται κάποιος, τα χρόνια που "κουβαλάει" στην πλάτη του, οι γνώσεις και εμπειρίες δεν μπορούν να "πέσουν" σε σύγκριση με αυτά που προανέφερες, με δεδομένο μάλιστα, ότι οι διαφορές είναι μικρές και σε πολλές περιπτώσεις....αντιστρέφονται!
Ξέρεις, δεν μιλάμε για....θρανία πλέον, αυτά τα περάσαμε, μιλάμε για άσκηση επαγγέλματος, για ανθρώπους που ήδη ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ και απλώς ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΝ και ΑΝΑΝΕΩΝΟΥΝ, αν χρειάζεται κι αυτό σε τέτοιo βαθμό που να είναι άξιο λόγου!
'Οσο για αντοχές, τι να σου πω, μπορεί να μην μπορώ να τρέξω το "κατοστάρι" πλέον στα 12'' όπως κάποτε ή να βγάλω τα 90' χωρίς να μου βγεί η γλώσσα, αλλά στην δουλειά μου (μη ρωτήσεις πλζ) πιστεύω ότι είμαι αποδοτικότερος έτη φωτός από όπως θα ήμουν αν έκλεινα τα...22! :P

σαφώς και δεν μπορώ να ξέρω πως λειτουργεί ο καθένας που λέει "θα πάρω το δισάκι μου στο ώμο", αλλά προσωπικά δεν έχω την πρόθεση να κρίνω αν κάποιος έχει μυαλό μέσα στο κεφάλι του ή πάνω από αυτό (οπότε νομίζει ότι θα πάει στον κήπο της Εδέμ αν πάει στο εξωτερικο), παρά μόνο να δώσω τη δική μου οπτική. :)
Σωστά, αλλά εδώ μιλάμε για.....ΟΜΑΔΙΚΗ ΦΥΓΗ! Δες παραπάνω τι γράφουν οι άνθρωποι, στον βατήρα λες και είναι έτοιμοι για...εκτόξευση! Επιβάλλεται να αναρωτηθούμε ΠΩΣ λειτουργούν ή απλώς τελούν τη θεία λειτουργία.... θα πάω έξω...θα πάω έξω...θα πάω έξω! ;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Acheron

Νεοφερμένος

Ο Acheron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παραθέτω το μπανεράκι του ΟΠΑΠ για το πρόγραμμα κοινωνικής τους ευθύνης. Δεν ξέρω αν είναι εύστοχη δαφήμιση αλλά προφανές και καλό το timing.

Πώς σας φαίνεται;














Όχι ότι περιμέναμε τον ΟΠΑΠ να μας τα θυμίσει αλλά λέμε τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Πρέπει να πάρουμε παράδειγμα από αυτούς για να πάμε μπροστά? Αν ναι ας το κάνουμε, έστω και έτσι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσουμε τι είναι για γέλια, και τι για κλάματα ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
θα άφηνα την Ελλάδα και για μία ....Τάνα....
και θα επέστρεφα για να την ...μήσω....
τί...;
για να την τιμήσω..., που με ανέθρεψε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παραθέτω το μπανεράκι του ΟΠΑΠ για το πρόγραμμα κοινωνικής τους ευθύνης. Δεν ξέρω αν είναι εύστοχη δαφήμιση αλλά προφανές και καλό το timing.

Πώς σας φαίνεται;











Όχι ότι περιμέναμε τον ΟΠΑΠ να μας τα θυμίσει αλλά λέμε τώρα...
Δεν 'ναι κακό για όποιον θέλει να ταΐσει την πατρίδα του. Προσωπικά όμως προτιμώ να ταΐσω πρώτα τον εαυτό μου. Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Ελλάδα μεν, αλλά στην τελική δεν έχω κάνει και κάνα συμβόλαιο μαζί της. Όσοι θέλετε να ταΐσετε την μητέρα πατρίδα κάντε το. Και ίσως την ώρα της (οικονομικής) κρίσης σας πετάξουν οι πρασινοφρουροί και οι γαλάζιοι καρεκλοκένταυροι κάνα ξεροκόμματο.

Ναι, το σκέφτομαι πάρα πολύ αυτήν την περίοδο για έξω. Για μόνιμη μετανάστευση μάλιστα, καθώς δεν έχω κάτι να με κρατήσει εδώ πέρα. Γνώσεις έχω, στήνω συστήματα, κάμερες, internet και τα ρέστα και τα λέω κάθε μέρα με τους δικούς μου άμα λάχει.

Βέβαια πολλά μπορεί ν' αλλάξουν σε ένα χρόνο, ωστόσο η τωρινή μου σκέψη και οι φιλοδοξίες μου είναι αυτές. Να ενταχθώ στο παραγωγικό ή ερευνητικό δυναμικό των ΗΠΑ ή του Καναδά. Ούτε καν Ευρώπη, να πάω στην άλλη μεριά του Ατλαντικού. Ωραία η Ελλάδα, θα την θυμάμαι στις καλοκαιρινές μου διακοπές να περνάω για κάνα καφέ πριν πεταχτώ στην Ibiza. :P

Γενικά συμφωνώ απόλυτα με την Dr. Rez. Ομοίως, θα έπαιρνα πολύ-πολύ πιο εύκολα την απόφαση για μόνιμη μετανάστευση παρά για λίγο. Να φύγω και να ξαναγυρίσω γιατί; Για τρεις κι εξήντογλου; Αν μου πουν "κάτσε" θα κάτσω έξω.

Με φοβίζει φυσικά το γεγονός ότι όταν είσαι έξω θα είσαι πάντα "ο ξένος". Το ότι είναι γενικά δύσκολοι καιροί και δεν είναι και ιδανικά έξω, αλλά υπάρχει χειρότερα από την Ελλάδα; Δεν νομίζω, άρα πάμε στο "το μη χείρον βέλτιστον". Και φυσικά υπάρχει και το οικονομικό στη μέση, που δεν είναι και λίγο. Εγώ θέλω να το βλέπω ως μια επένδυση, δηλαδή ότι γρήγορα (σε βάθος 10-15 ετών) θα αποσβεστούν τα έξοδα αυτά.

σιγουρα δν θα θυσιαζα σχεση για καριερα
Κι άμα τελικά πάρεις τους γνωστούς αδένες στη σχέση τι κάνεις;

Εγώ πραγματικά εύχομαι να μην έχω τέτοιο δίλλημα την ώρα που θα πάρω τις αποφάσεις μου. Βλέποντάς το αποστασιωποιημένα, θα έλεγα ότι πολύ απλά οι άνθρωποι είναι αναλώσιμοι, κρίνοντας κι απ' το παράδειγμα της Αθηνάς πιο πάνω. Εκτός και αν υπάρχουν πράγματα ήδη καθορισμένα, γάμος/παιδί, κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αν στο μέλλον μ δινόταν η ευκαιρία να φύγω απο την Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση να την απορρίψω . Νιωθω πως στη χώρα μας τα όνειρα μου δεν θα πραγματοποιηθούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Με φοβίζει φυσικά το γεγονός ότι όταν είσαι έξω θα είσαι πάντα "ο ξένος".

δεν ισχυει παντα αυτο που λες :) Η αμερικη, ο καναδας και η αυστραλια εχουν παρα πολλους ξενους. Βασικα ολοι ειναι ξενοι σε αυτες τις χωρες. Περα απο αυτο ομως, υπαρχουν πολεις στις οποιες το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου ειναι ξενοι. Στην πολη που ζω ποτε δεν ενιωσα ξενη. Αντιθετα μαλιστα, πανω απο το 50% του πληθυσμου αυτης της πολης αποτελειται απο ανθρωπους που η μητρικη τους γλωσσα δεν ειναι τα αγγλικα. Μπαινεις στο λεωφορειο και ακους κινεζικα, ιαπωνεζικα, ισπανικα, αγγλικα, γαλλικα, γερμανικα, περσικα και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις. Οι μισοι καθηγητες μου ηταν ξενοι. Οι μισοι φιλοι μου ειναι ξενοι. Ποτε δεν ενιωσα ξενη εδω. Αντιθετα μαλιστα, ο κοσμος ειναι πιο ευγενικος και πιο φιλοξενος και μπορω να πω οτι νιωθω καλυτερα και απο οταν εμενα στην ελλαδα.
Ενα ωραιο ομως πραγμα που παρατηρησα σε αυτη τη χωρα ειναι οτι ολοι οι κατοικοι, ειτε ειναι ξενοι ειτε οχι, ξεχυθηκαν στους δρομους ντυμενοι στα χρωματα της σημαιας του καναδα να πανηγυρισουν το χρυσο μεταλλιο της ομαδας του hockey του καναδα στους χειμερινους ολυμπιακους (μεταξυ τους ημουν και εγω, ντυμενη στα κοκκινα :P). Ηταν σαν να ειναι ολοι μια οικογενεια. Αν δεν το ζησεις ειναι δυσκολο να καταλαβεις τι εννοω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
θα έλεγα ότι πολύ απλά οι άνθρωποι είναι αναλώσιμοι,

Αχ βρε Γιώργο... Αν εσύ τους βλέπεις έτσι, έτσι θα σε βλέπουν κι αυτοί...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
θα έλεγα ότι πολύ απλά οι άνθρωποι είναι αναλώσιμοι,
Ο τύπος που σηκώνει στα τηλέφωνα, ή ο βοηθός τους λογιστή ναι και έτσι πρέπει να είναι.
Ο τύπος που έχει σχεδιάσει πολλά πετυχημένα media plan για μια εταιρία ή ο λογιστής που έχει κάνει θετικούς, για την υγεία της εταιρίας, ισολογισμούς δεν είναι αναλώσιμος και δεν θα έπρεπε να ήταν έτσι.

Εδώ έχει ενδιαφέρον η αλυσίδα αξίας κατά Potter, αν βρω χρόνο θα κάνω μια ανάλυση-προσαρμογή.

Υ.γ.: Πρόσθεσα σχετικό Poll
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Βέβαια πολλά μπορεί ν' αλλάξουν σε ένα χρόνο, ωστόσο η τωρινή μου σκέψη και οι φιλοδοξίες μου είναι αυτές. Να ενταχθώ στο παραγωγικό ή ερευνητικό δυναμικό των ΗΠΑ ή του Καναδά. Ούτε καν Ευρώπη, να πάω στην άλλη μεριά του Ατλαντικού.
γιατι οχι ευρωπη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Το περασμένο φθινόπωρο, έπρεπε να αποφασίσω τι θα κάνω. Δουλειά ή μεταπτυχιακό. Ήθελα δουλειά, οπότε άρχισα να ψάχνω, χωρίς να έχω επαφές εντός Αθήνας. Έβλεπα λοιπόν ότι πάνω από τους μισούς, ζήταγαν προυπηρεσία, ενώ οι υπόλοιποι ζήταγαν μεταπτυχιακό. Ταυτόχρονα έβλεπα την τάση που υπήρχε προς τα μεταπτυχιακά και αμέσως σκέφτηκα ότι αν δεν κάνω, δεν θα είμαι ανταγωνιστικός. Έτσι άρχισαν οι σκέψεις περί μεταπτυχιακού, που στην πορεία έγιναν και αυθεντικό ενδιαφέρον μιας και υπήρχαν κάποια πολύ καλά που με μαγνήτιζαν.

Έρχεται ο πατέρας μου λοιπόν ένα Σάββατο μεσημέρι, επίσκεψη στο σπίτι με τη μάνα μου. Καθόμαστε κάτω, η μάνα δεν έλεγε πολλά. Ο πατέρας μου με ρώταγε τι μου αρέσει και τι θα ήθελα να σπουδάσω παραπέρα, τι επιλογές έχουμε κλπ κλπ.

Εκεί ήρθε μια ερώτηση σοκ. "Δηλαδή θέλεις γύρω στην 50αρου χιλιάρικα για έξω; Δεν έχει κάτι παρόμοιο στην Αθήνα;"

Εγώ εκείνη την ώρα τι να πω; "Βγάλε τις οικονομίες σου και πλήρωσέ με γιατί θέλω να σπουδάσω έξω με την προοπτική να δουλέψω";;:/:

Προφανώς δεν το είπα και συνεπικουρούμενο όλο αυτό από το γεγονός ότι έχω το θέμα με τα πόδια και η Αθήνα φάνταζε ως πιό ασφαλής επιλογή, το έριξα τελικά όλο στα πόδια όταν με ρώτησαν οι γονείς μου τι τελικά θέλω, και έμεινα Ελλάδα.

Δεν μετάνιωσα για τα μεταπτυχιακά που διάλεξα εδώ. Είναι εξαιρετικά και μακάρι να με πάρουν. Απλά όταν τα τελειώσω, θα ψάξω για ένα contact που έχω στο εξωτερικό, για να φύγω, ίσως για ακαδημαική καριέρα, ίσως για δουλειά. Μετάνιωσα που είπα ότι έχω τα πόδια μου και θα ναι δύσκολα, που λιποψύχησα. Μετάνιωσα που δεν είχα την οικονομική δύναμη να πω στον πατέρα μου "φεύγω! Κράτα τα λεφτά σου, εγώ θέλω να χτίσω ζωή και όχι σκορποχώρι στον άνεμο."

Είχε δίκιο... Αλλά είχα κι εγώ δίκιο...

Βέβαια αν σκεφτεί κανείς ότι αυτά τα 50 χιλιάρικα θα πάνε στον αδερφό μου που έχει κάνει μεταξύ μας το πτυχίο 2 Ολυμπιάδων διάρκειας :P και λόγω αντικειμένου (Βιολογία) πρέπει να φύγει έξω, μάλλον πρέπει να αρχίσω να αναλογίζομαι πόσο μαλάκας είμαι που δεν τους πίεσα, εφόσον εγώ είμαι αυτός που είχα και ανάγκη και διάθεση... Θα ήμουν ο κακός;:hmm:

ΥΓ: Δεν ζηλεύω τον αδερφό μου, υπόψιν. Τον αγαπάω πολύ και είμαι ο πρώτος που θέλει να τον δει με διδακτορικά στο Αμέρικα. Όμως όταν βλέπω ότι "χαλάνε το σαπούνι τους" οι δικοί μου, νιώθω κουτός που δεν άρπαξα την ευκαιρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Δεν ξέρεις καν τι θα γινόταν αν έφευγες στο εξωτερικό.. Μπορεί να μην σου άρεσε.. Είμαστε αυτό που είμαστε μέσα από τις επιλογές μας.. Ίσως είναι καλύτερα που δεν πήγες:) Δεν θα το μάθεις ποτέ:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Δεν ξέρεις καν τι θα γινόταν αν έφευγες στο εξωτερικό..

Αυτό είναι που με λυπεί. Δεν ξέρω αν θα μου άρεσε μεν, αλλά δεν ξέρω και πόσο πιό ψηλά απ' ότι εδώ θα μπορούσα να φτάσω δε...:/:

Δεν θα το μάθεις ποτέ:/:

Δεν θα πόνταρα σ' αυτό το ποτέ!;) Αυτή τη στιγμή μπορώ να σκεφτώ 2 τρόπους για να φύγω έξω, σε ορίζοντα 18 μηνών το πολύ, και να είσαι βέβαιη ότι αυτή τη φορά θα το ψάξω καλύτερα το θέμα!:D

ΥΓ: Όσο κι αν μ' αρέσει το χρήμα και θέλω να ανελιχθώ επαγγελματικά, πιό πολύ θέλω να φύγω για να δημιουργήσω γερά θεμέλια για τους απογόνους μου. Αύριο πχ. η κόρη που θα κάνω, θέλω να ζει καλά, να έχει ότι θέλει από μόρφωση και διασκέδαση και να μη της λείψει τίποτα! Είμαστε μεταπολεμικά η πρώτη γενιά Ελλήνων που θα περάσει χειρότερη διαβίωση από την προηγούμενη γενιά. Γιατί να το κληροδοτήσω στα παιδιά μου αυτό το μίασμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ναι,θα έφευγα.Και μόνιμα.Απλά νιώθω ότι δε μπορεί να μου προσφέρει η Ελλάδα αυτά που θέλω.Και σίγουρα δε μπορεί να με ανταμείψει για αυτά που αξίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Δεν θα πόνταρα σ' αυτό το ποτέ!;) Αυτή τη στιγμή μπορώ να σκεφτώ 2 τρόπους για να φύγω έξω, σε ορίζοντα 18 μηνών το πολύ, και να είσαι βέβαιη ότι αυτή τη φορά θα το ψάξω καλύτερα το θέμα!:D
Εννοούσα ότι δεν θα μάθεις ποτέ πως θα ήταν αν είχες φύγει τότε. Δεν μιλάω για το τι θα κάνεις από εδώ και πέρα!!

ΥΓ: Όσο κι αν μ' αρέσει το χρήμα και θέλω να ανελιχθώ επαγγελματικά, πιό πολύ θέλω να φύγω για να δημιουργήσω γερά θεμέλια για τους απογόνους μου. Αύριο πχ. η κόρη που θα κάνω, θέλω να ζει καλά, να έχει ότι θέλει από μόρφωση και διασκέδαση και να μη της λείψει τίποτα! Είμαστε μεταπολεμικά η πρώτη γενιά Ελλήνων που θα περάσει χειρότερη διαβίωση από την προηγούμενη γενιά. Γιατί να το κληροδοτήσω στα παιδιά μου αυτό το μίασμα;

Ωραία έτσι εμψύχωση και θετική σκέψη:P
Καλά κάνεις και θες ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά σου, αλλά πραγματικά είμαστε τόσο χάλια?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
@Valder Μιας κι έξω όμως τα διδακτορικά είναι με χρηματοδότηση, στη συντριπτική τους πλειοψηφία, πιθανόν μετά το μεταπτυχιακό να έχεις μια δεύτερη ευκαιρία ;) !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
γιατι οχι ευρωπη?
Έχω κάνει διάφορες συζητήσεις με καθηγητές μου που έχουν δει και τις δύο πλευρές του Ατλαντικού. Καλή φάση λένε η Ευρώπη, είναι και πιο κοντά, αλλά βλέπεις άλλα πράγματα εκεί απέναντι. Μόνο ο Καναδάς, μου 'λεγε ο καθηγητής, χρειάζεται κάθε χρόνο 10,000 περισσότερους προγραμματιστές για να καλύψει τις ανάγκες του, σύμφωνα με επίσημα στατιστικά. Φαντάζομαι και για παρόμοιες περιοχές ισχύει το ίδιο.

Έπειτα οι ΗΠΑ κι ο Καναδάς έχουν το bulk της παραγωγής. Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως το Hardware ας πούμε, όχι τόσο το Software. Η Ευρώπη τι φτιάχνει από Hardware; Αντίθετα στην άλλη πλευρά υπάρχει η Intel, η Atmel και άλλες τόσες εταιρίες στις οποίες μπορώ να φανώ χρήσιμος, αλλά και πολλά χρηματοδοτούμενα προγράμματα σε ερευνητικό επίπεδο. Ναι, αρκετά φιλόδοξα σχέδια έχω, αλλά το κάνω αυτό γιατί ξέρω πού θέλω να φτάσω. Μπορεί να φτάσω εν τέλει χαμηλότερα, αλλά όχι ψηλότερα. Γι' αυτό και θέτω ψηλούς στόχους, για να καλύπτω όλη την γκάμα.

Εγώ εκείνη την ώρα τι να πω; "Βγάλε τις οικονομίες σου και πλήρωσέ με γιατί θέλω να σπουδάσω έξω με την προοπτική να δουλέψω";;:/:
Εγώ το 'πα. :/: Αλλά ντάξει, υπάρχει διάθεση να με στηρίξουν γιατί εγώ μόνος μου δεν μπορώ να τα καταφέρω αν πάω έξω.
Αλλά πιο πολύ το βλέπω σαν επένδυση κι όχι απλά σαν "να με πληρώσουν", αν δηλαδή πάω έξω και με κρατήσουν με καλά λεφτά γιατί να γυρίσω πίσω; Θα κάτσω να κάνω κι απόσβεση στα λεφτά που θα ρίξουμε κι εν τέλει θα βγω κερδισμένος.

Εγώ τους είπα, θα τους πάρω κάποια στιγμή σπίτι στο Μανχάταν. :P

Υγεία βέβαια μέχρι τότε και βλέπουμε. :)


Υ.γ.: όλα καλά θα πάνε ωρέ. Να δεις θα καταλήξουμε και στην ίδια περιοχή. Εσύ στο Yale, εγώ στο MIT, πρωί θα κάνουμε τις δουλειές μας και βράδυ θα βγαίνουμε για μπύρες μαζί με όμορφες Αμερικανίδες. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
μπορει αλλα σιγουρα θα ερχομουνα το πασχα,το καλοκαιρι,οταν ειχα αδεια και γενικοτερα θα επεστρεφα οταν θα επαιρνα συνταξη...ειναι αδυνατον να μεινεις μακρυα απο τους ελληναρες δηλαδη αυτη η συνεχης καλοπεραση, ο καφες εξω κλπ δεν αφηνονται...ειναι αδυνατο να φυγεις και να πιξεις μαυρη πετρα πισω σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
μπορει αλλα σιγουρα θα ερχομουνα το πασχα,το καλοκαιρι,οταν ειχα αδεια και γενικοτερα θα επεστρεφα οταν θα επαιρνα συνταξη...ειναι αδυνατον να μεινεις μακρυα απο τους ελληναρες δηλαδη αυτη η συνεχης καλοπεραση, ο καφες εξω κλπ δεν αφηνονται...ειναι αδυνατο να φυγεις και να πιξεις μαυρη πετρα πισω σου...
Σε όλες τις μεγάλες πόλεις του εξωτερικού υπάρχουν Ελληνικές Κοινότητες. Επιπλέον γιατί να μην "καλοπεράσεις" και στο εξωτερικό; :)

Να θυμίσω btw ότι αυτή η "συνεχής καλοπέραση" είναι που μας έχει βυθίσει σε ένα έλλειμμα που ένας θεός ξέρει πού έχει φτάσει. Παραγωγή μηδέν, εξαγωγές μηδέν, κατανάλωση στο φουλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top