Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
μπραβο πες τα..αν μαθουμε πραγματικα τα προβληματα υγειας ειδικα των ομοφυλοφιλων ,θα πεσουν πολλές μασκες.. απειρες ασθαινεις ,όπως το ειτζ κυριαχουν σχδον αποκλειστικα στους μοφυλοφιλους..ψυχολογικα σωματικα και πολλα αλλα
.........
απωθημενο,,κομπλεξ...μια πληγη που δεν μπορει να κλεισει.. δυο αατομα του ιδιου φυλου να προσπαθουν να γινουν οπως ενα κανονικο ζευγαρι.με παιδια, κλπ..... δυστυχεις ανθρωποι..τιποτα αλλο..

Η σεξουαλική ελευθερία πιστεύω ότι δεν πρέπει να εμποδίζεται. Τι διαφορά έχει άραγε κάποιος που κάνει σαδομαζοχιστικά κόλπα όμως με ετερόφυλους-ες, και φυσικά δεν θέλει να το ξέρει όλη η κοινωνία, με τους γκέυ; Υπάρχουν χιλιάδες σεξουαλικές ιδιαιτερότητες που αυτοι που τις κάνουν δεν θα ήθελαν να τις ξέρει κανείς. Στρέιτ άνθρωποι, σε μεγάλη πλειοψηφία, μέχρι πρίν πενήντα χρονια, δεν τολμούσαν κάν να παραδεχτούν ότι τους αρέσει το σέξ !!

Οπότε το άν έχουν προβλήματα στο έντερο τους οι γκεύ, (προφανώς στους άντρες γκέυ αναφέρεσαι) ειναι το ίδιο φάουλ να το θέτουμε όσο και για το άν έχουν προβλήματα και πόσα στο έντερό τους οι γυναίκες που τόσο αρέσει σ'εμάς τους άντρες να τους το κάνουμε απο πίσω.:D Σωστά; Ας είμαστε τίμιοι λοιπόν και να μήν γινόμαστε πρόστυχοι.

Για το AIDS τώρα, και άλλες ασθένειες που σχετίζονται με την ομοφυλοφυλία, είναι μεγάλη συζήτηση, τόσο για τις ιατρικές όσο και για τις ψυχολογικές. Προφανώς οι γκευ θα είχαν πολλά λιγότερα ψυχολογικά προβλήματα άν δεν υπήρχε τόση οργή εναντίον τους. Ομως αυτή την οργή δεν νομίζω ότι την έχει προκαλέσει σήμερα το ότι είναι γκέυ. Θέλω να πιστεύω ότι τα πράγματα έχουν προχωρήσει πολύ σήμερα ως πρός τις σεξουαλικές ελευθερίες. Πιστεύω λοιπόν ότι την οργή την έχουν προκαλέσει ακριβώς με αυτή τους την επιμονή η δική τους ιδιαίτερη προτίμηση να γίνει καθεστώς. Να θεωρούνται δηλαδή αυτοί οι στρέιτ.

Ομως δεν είναι θέμα λέξης βέβαια. Αν αλλάζαμε τις λέξεις δηλαδή και εμένα που είμαι στρέιτ απο αύριο με έλεγαν γκέυ, και τους γκέυ στρέιτ, θα άλλαζε αλήθεια τίποτα επι της ουσίας; Οτι είμαστε διαφορετικοί. Οτι βλέπουμε τον κόσμο και τη ζωή διαφορετικά. Εγώ μπορώ να κάνω παιδι με τη σύντροφό μου. Εχω κάνει παιδιά. Ήταν συγκλονιστικο το συναίσθημα που είχα όταν γεννήθηκαν. Αποκλείεται ποτέ να ήταν το ίδιο με ένα υιοθετημένο παιδί. Είναι συγκλονιστικά τα συναισθήματα που είχα για τη γυναίκα μου, μετά που γέννησε τα παιδιά μας. Οταν απο το τίποτα, προέκυψε μια ζωή που.... είμαστε εμείς. Λίγο απο εκείνη και λίγο από εμένα. Η μεγαλύτερη ανωμαλία των γκέυ πιστεύω είναι αυτό ακριβώς που κάνουν σήμερα. Οτι προσπαθούν να τα κάνουν όλα ίδια. Αφού δεν είναι πώς θα γίνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πιστεύω λοιπόν ότι την οργή την έχουν προκαλέσει ακριβώς με αυτή τους την επιμονή η δική τους ιδιαίτερη προτίμηση να γίνει καθεστώς. Να θεωρούνται δηλαδή αυτοί οι στρέιτ.

Πως κανεις συμπεραινει οτι οι ομοφυλοφιλοι θελουν να γινουν στρειτ και οι προτιμησεις τους καθεστως, επειδη δικαιως επιμενουν να ζητουν να εχουν τα ιδια δικαιωματα με τα ετεροφυλοφιλα ζευγαρια απεναντι στο κρατος και την κοινωνια, ομολογω πως δεν μπορω να το καταλαβω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πως κανεις συμπεραινει οτι οι ομοφυλοφιλοι θελουν να γινουν στρειτ και οι προτιμησεις τους καθεστως, επειδη δικαιως επιμενουν να ζητουν να εχουν τα ιδια δικαιωματα με τα ετεροφυλοφιλα ζευγαρια απεναντι στο κρατος και την κοινωνια, ομολογω πως δεν μπορω να το καταλαβω...

Το λες μόνη σου μεν, δεν το καταλαβαίνεις δε... Δυο ανομοιες κοινωνικές ομάδες δεν είναι δυνατόν να εχουν όμοια δικαιώματα. Απλά, όπως είπες κι εσύ, επιμένουν, ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Δυο ανόμοιες κοινωνικές ομάδες δεν είναι δυνατόν να έχουν όμοια δικαιώματα;! Σκέψου λίγο πόσο βιάζει το κανονιστικό πρότυπο της ισότητας. Και όταν εγώ είμαι γκέι λόγου χάρη δε σημαίνει ότι ανήκω κατα αποκλειστικότητα στην κοινωνική ομάδα που απαρτίζουν οι γκέι. Είμαι ταυτόχρονα γυναίκα, είμαι χριστιανή, είμαι οπαδός του Μπάοκ, είμαι Σαλονικιά, είμαι εργαζόμενη και οι υποχρεώσεις μου απέναντι στο κράτος είναι ίδιες με τις δικές σου (κοινώς τρώμε ακριβώς το ίδιο λούκι με τη φορολογία). Από πού και ως πού δεν μπορώ να έχω τα ίδια δικαιώματα με σένα;

Με θυμίζει όλο αυτό επιχειρηματολογία που χρησιμοποιούσαν στις αρχές του 20ου αιώνα όσοι δε γουστάριζαν φεμινισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το λες μόνη σου μεν, δεν το καταλαβαίνεις δε... Δυο ανομοιες κοινωνικές ομάδες δεν είναι δυνατόν να εχουν όμοια δικαιώματα. Απλά, όπως είπες κι εσύ, επιμένουν, ναι...

Συνειδητοποιεις φανταζομαι οτι η δηλωση σου αυτη ειναι ρατσιστικου περιεχομενου, απο τη στιγμη που σε βρισκει συμφωνο ο κοινωνικος τους αποκλεισμος, σωστα?!

Οχι τπτ αλλο, αλλα για να καταλαβαινουμε και τι λεμε...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Με θυμίζει όλο αυτό επιχειρηματολογία που χρησιμοποιούσαν στις αρχές του 20ου αιώνα όσοι δε γουστάριζαν φεμινισμό.

Ότι και να σου θυμίζει δυστυχώς έτσι είναι, ανόμοιες κοινωνικές ομάδες δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα. Οχι επειδή το είπα εγώ βέβαια ούτε επειδή το θέλω εγώ. Κι εγώ όπως και εσύ έτσι το βρήκαμε και έτσι είναι ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ότι και να σου θυμίζει δυστυχώς έτσι είναι, ανόμοιες κοινωνικές ομάδες δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα. Οχι επειδή το είπα εγώ βέβαια ούτε επειδή το θέλω εγώ. Κι εγώ όπως και εσύ έτσι το βρήκαμε και έτσι είναι ακόμη.

Ναι, οκέηκ, άμα χρησιμοποιείς το επιχείρημα ότι "η εμπειρία μας δείχνει ανόμοιες ομάδες δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα" για να ερμηνεύσεις την παρούσα κατάσταση, το καταλαβαίνω. Αν το χρησιμοποιείς όμως σαν επιχείρημα του γιατί οι γκέι πρέπει να αποκλειστούν από τα δικαιώματα τότε δε βρίσκω ότι στέκει και πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
αν ο γάμος ήταν του γκευ γιού τους ,θα αλλαζανε πάααρα πολλοι άποψη..;)
αλλα μακρια απο τον κ@λο μου και ας ειναι και 10 μετρα..:P
Αν αποδεχτείς ότι το παιδί σου είναι gay αυτό που θα του ευχόσουν είναι να βρει έναν σύντροφο στη ζωή του για να είναι ευτυχισμένο.
δεν μπορεις να εισαι σε μια χαλαρη σχεση που διαλυεται πολυ πιο ευκολα όπως το σύμφωνο -ή ο αρραβωνας- και να ζητας όλα τα δικαιωματα του γάμου..

πχ σε ενα συμφωνο που διαλυεται ευκολα ,μία τραπεζα δεν θα εμπιστευτει τοσο με αναλογο επιτοκιο για να δωσει στο ζευγαρι ένα δανειο..γιατι μπορει αυριο να εχεις χωρισει και να εχεις το μισο εισοδημα και ναμην μπορει να πληρωσει..
απλο ειναι..
Τα ομόφυλα ζευγάρια δεν νομίζω ότι ζητήσανε κάτι χαλαρό... εσύ αυτό αποφάσισες να τους δώσεις?
Ο γάμος είναι μυστήριο και εκεί είναι η αφετηρία των απόψεών μου.

Καλό θα ήταν να ερευνήσουμε τον γάμο ώς μυστήριο πρώτα και ύστερα να δούμε άν ταιριάζει σε άτομα του ιδίου φύλλου.
Ο γάμος είναι το μυστήριο της εκκλησίας, του οποίου το νόημα αποκαλύπτεται όταν ακούμε το <<έσονται οι δύο εις σάρκα μία>>.
Αντιθέτου φύλλου ζευγάρια γίνονται ένα και έχουν τη δυνατότητα απο αυτή την πράξη να προκύψουν και απόγονοι.
Δύο άτομα του ιδίου φύλου, έχουν την δυνατότητα μόνο συνεύρεσης και ώς εδώ είναι δικαίωμά τους.
Όπως θεωρώ οτι ένας άνδρας ή μιά γυναίκα προβαίνοντας σε μιά χειρουργική επέμβαση, λανθασμένα αποκαλούν αυτό το σώμα που προκύπτει οτι άλλαξε φύλλο και έγινε γυναίκα ο άνδρας και η γυναίκα έγινε άνδρας.
Δέν είναι η εκκλησία θέατρο ή καλύτερα Βουλή, έτσι ώστε οι νόμοι να γίνονται και να αλλάζουν κατα πώς βολεύει μερικούς ή και όλους άν θέλετε.

Άρα εδώ δέν τίθεται θέμα αποδοχής απο την εκκλησία της τέλεσης του μυστηρίου σε ιδίου φύλλου άτομα, αλλά διεκδίκησης ενός πλαισίου εκτός εκκλησιαστικών αρμοδιοτήτων που αφορά μόνο τους διεκδικών τες και το κράτος, κάτω απο το οποίο να μπορούν να έχουν κάποιες κατοχυρώσεις σχετικά με οικονομικές και άλλες δραστηριότητες.

Απο αυτό το σημείο και πέρα εγώ αδυνατώ να συνεχίσω για πολλούς λόγους.

Ούτε τις απαραίτητες νομικές γνώσεις διαθέτω, ούτε θέλω να συμμετάσχω σε μιά ατέρμονη συζήτηση που εκ των πραγμάτων δέν οδηγεί πουθενά και αφήνει τον καθένα να σχολιάζει κατεβάζοντας το επίπεδο αρκετά χαμηλά.

Λές και δέν έχουμε κάτι ποιό επίκαιρο και φλέγον να συζητήσουμε.

Κάποιος είπε για την Μαριωρή που έψαχνε τον φερετζέ. :hmm:
Κανείς δεν μιλά για θρησκευτικό γάμο... πως θα μπορούσε άλλωστε αφού δεν το δέχεται η ορθόδοξη χριστιανική πίστη. Ο πολιτικός γάμος όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΗΡΙΟ. Επίσης ο γάμος δεν γεννήθηκε με την χριστιανική θρησκεία άσε που υπάρχουν και χριστιανοί (εκτός ορθοδόξων, καθολικών) που δεν δέχονται τα μυστήρια.
Εσύ το αγνοείς και συνεχίζεις......
Και απαξιώνεις ένα θέμα που για άλλους έχει σημασία και είναι και επίκαιρο και φλέγον...
Τι βαζεις μια ανοησια που ειπε καποιος αλλος για τον Μ.Αλεξανδρο
Βρες μου εστω μια παραμικρη υπονοια στην αρχαιοελληνικη γραμματεια...
για να σε βοηθησω και να μην κουραζεσαι αδικα σου λεω πως οσο και να ψαξεις δεν θα βρεις.

Α και κατι αλλο, στην αρχαια Ελλαδα αν ελεγες να παντρευονται οι ομοφυλοφιλοι μεταξυ τους θα κερδιζες μια δωρεαν πτωση απ τον Καιαδα... τι τυχεροι που ειστε ορισμενοι που δεν εχουμε την αθηναικη δημοκρατια...
Η αθηναϊκή δημοκρατία δεν είχε Καιάδα, αλλά είναι φανερό ότι θα ήθελες να έχει!:D

Παιδιά, αν είναι να κερδίσω την συμπάθεια και να "χάσω" αυτομάτως όλα τα κακά χαρακτηριστικά που με συνοδεύουν, να δηλώσω κι εγώ....ομοφυλόφιλος και μάλιστα φανατικός!!!! :knife:
:confused:Σού'πε κανείς ότι πρέπει να συμπαθείς όλους τους λιμενεργάτες για να αναγνωρίσεις τα ειδικά προβλήματα του κλάδου τους, όλες τις γυναίκες για να ζητάς ίσες ευκαιρίες, όλους τους ΑΜΕΑ για να υπάρχει απρόσκοπτη προσβαση τους στις δημόσιες υπηρεσίες?:wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ότι και να σου θυμίζει δυστυχώς έτσι είναι, ανόμοιες κοινωνικές ομάδες δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα. Οχι επειδή το είπα εγώ βέβαια ούτε επειδή το θέλω εγώ. Κι εγώ όπως και εσύ έτσι το βρήκαμε και έτσι είναι ακόμη.

Δεν το λες εσύ, δεν το θέλεις εσύ αλλά φοβάσαι τελικά να δωθούν περισσότερα δικαιώματα σε ανόμοιες κοινωνικές ομάδες. Είναι αστείο από τη μία να λες ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι κακά παιδιά, είναι παρεξηγημένα, είναι ο Βασιλάκης Καΐλας της κοινωνίας και από την άλλη να αντιμετωπίζεις την ενδεχόμενη αλλάγη του νόμου περί "γάμου" ομοφυλοφίλων (γιατί κολλάτε στη λέξη γάμος, πείτε την σύμφωνο συμβίωσης αν είναι κόκκινο πανί) σαν αλλοίωση ( ; ) της ταυτότητας των ομοφυλοφίλων αλλά και της ανθρώπινης επιβίωσης.

Το επιχείρημα ότι ο γάμος είναι μυστήριο ή είναι ο θάνατος του έρωτα, δίνοντας δηλαδή ένα νόημα εντελώς διαφορετικό από τη νομική και κοινωνική διάσταση αυτής της πράξης (σύμφωνο συμβίωσης) αφενός αφορά μόνο αυτόν που γράφει κάτι τέτοιο αφετέρου απέχει πολύ με το αν πρέπει οι ομοφυλόφιλοι να "παντρεύονται" ή όχι μιας και δεν υπάρχει η υποψία σχέσης μεταξύ τους.

Ώρες-ώρες αμφιβάλλω αν μιλάω με στρέιτ άντρες ή απλώς λογιαριασμούς του e-steki χωρίς αναφορές από το κοινωνικό γίγνεσθαι. Εμπειρικά, έχεις πιάσει τον εαυτό σου να σκέφτεται να γίνει gay επειδή τους αποδέχεσαι ή αυξάνονται (που δε ξέρω πως μπορεί αυτό να είναι μετρήσιμο). Κάτι τέτοιο δεν έχω δει στο κόσμο που ζω και προφανώς ούτε εσύ εκτός ίσως περιπτώσεων οι οποίες όμως δεν είναι ο χρυσός κανόνας. Είτε είναι ομοφοβικοί, είτε όχι οι περισσότεροι φίλοι μου σεξ με γυναίκες θέλουν να κάνουν και προφανώς δεν θα άλλαζαν αν βελτιωνόταν η θέση των gay νομικά, 1ον) γιατί όπως θα έλεγε ο Άγγελος, είναι αποτέλεσμα της φυσικής τους ροπής προς το γυναικείο φύλο και 2ον) δεν σημαίνει ότι θα αποτελούσε ικανή συνθήκη να κολλήσουν τον ιό της ομοφυλοφιλίας οι στρέιτ (λες και είναι το Resident Evil, και τα ζόμπι θα κυριαρχήσουν)

Γουικιπέντια

Συντηρητισμός ή κονσερβατισμός (γαλλ.conservatisme) ονομάζεται η επιφυλακτική και συντηρητική αντιμετώπιση νέων θεσμών, αρχών και αξιών της κοινωνίας, σε ατομική και ομαδική βάση. Γενικά, σημαίνει την επιφυλακτική έως αρνητική στάση απέναντι σε οποιονδήποτε νεωτερισμό. Ο συντηρητισμός είναι υπέρμαχος της προάσπισης αυτών που είναι ήδη δεδομένα, αφομοιωμένα και δεν δημιουργούν κινδύνους και κραδασμούς στο κατεστημένο, και κυρίως δεν χρειάζονται ριζικές αλλαγές

για να ξέρουμε ποια είναι η αφετηρία της σκέψης μας μερικές φορές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι, να μιλήσεις "έξω από τα δόντια", μπας και αποτελέσει αυτό καμιά συνεισφορά στο θέμα. Διότι μέχρι στιγμής το μόνο που βλέπω είναι τάχα μου υπέράνω σχολιάκια για τις αρνητικές και κριτική των άλλων που actually γράφουν. Κατά βάση εσύ είσαι offtopic _daemon_. Έχεις άποψη για το θέμα ή μόνο για τους άλλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Όπως θεωρώ οτι ένας άνδρας ή μιά γυναίκα προβαίνοντας σε μιά χειρουργική επέμβαση, λανθασμένα αποκαλούν αυτό το σώμα που προκύπτει οτι άλλαξε φύλλο και έγινε γυναίκα ο άνδρας και η γυναίκα έγινε άνδρας.
Γιατί; Σε έναν άντρα που αλλάζει φύλο, προκύπτει ένα θηλυκό σώμα με εξαίρεση την ανυπαρξία της μήτρας (αν δε κάνω λάθος).

Ειδα καποιον να λεει οτι αν ο αλλος ειναι ομοφυλοφιλος ειναι κατι σαν να ειναι αριστεροχειρας.
Ρε παιδια θα τρελαθουμε εντελως;;

Εστω οτι στη γη ολοι γινονταν αριστεροχειρες... θα αλλαζε κατι;; Σαφως και οχι!
Αν ομως ολοι γινονταν ομοφυλοφιλοι θα αλλαζε κατι;; Για σκεφτειτε λιγο... θα υπηρχαμε μετα απο 80-90 χρονια;

Τα χερια ειναι σχεδιασμενα καταλληλα ετσι ωτσε να μας δινουν την αισθηση της αφης και να μας βοηθανε να πιανουμε αντικειμενα.
Ο πρωκτος ειναι φτιαγμενος καταλληλα για την εξαγωγη κοπρανων. Ο κολπος της γυναικας κυριως για την αναπαραγωγικη διαδικασια, το πεος του ανδρος για τον ιδιο λογο, οι πνευμονες για να αναπνεουμε, τα ποδια για να τρεχουμε και το μυαλο για να σκεφτομαστε.......
Οι άντρες γιατί έχουν ρώγες αφού δε θηλάζουν; :whistle::hmm:
απωθημενο,,κομπλεξ...μια πληγη που δεν μπορει να κλεισει..
δυο αατομα του ιδιου φυλου να προσπαθουν να γινουν οπως ενα κανονικο ζευγαρι.με παιδια, κλπ.....
δυστυχεις ανθρωποι..τιποτα αλλο..
Επίσης πωθημένο και κόμπλεξ έχουν πολλοί str8, να κάνουν γάμο και παιδιά.
Έχεις γνωρίσει πολλούς δυστυχείς ομοφυλόφιλους που έχουν καταφέρει να κάνουν παιδιά (είτε με κάποια λεσβία είτε μετα υιοθεσίας) ;

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Έχει μεγάλη διαφορά το ποια άποψη έχει ο καθένας μας για τους ομοφυλόφυλους προσωπικά και πως τους βλέπει σαν κοινωνική ομάδα με το αν έχουν δικαίωμα στις κοινωνικές παροχές. Ο τίτλος του θέματος είναι ''Διεκδικήσεις ομοφυλοφύλων στις κοινωνικές παροχές''. Επομένως, καλό θα ήταν να παραμερίζει ο καθένας τις απόψεις του για αυτούς και να κρίνει αντικειμενικά αν αξίζουν ή όχι να έχουν πρόσβαση σε αυτά τα προνόμια.

Μπορεί κάποιος π.χ. να μην συμπαθεί τους χριστιανούς ή τους άθεους, τους Νεοδημοκράτες ή τους Πασοκτζήδες, τους Ολυμπιακούς ή τους Παναθηναικούς ακόμα και τις γυναίκες ή τους άντρες. Αυτό σημαίνει ότι τους απορρίπτουμε σαν κοινωνική ομάδα; Ότι θα τους αρνηθούμε τα προνόμια τους επειδή αυτό που κάνουν θεωρείται αφύσικο ή δεν ανταποκρίνεται στις απόψεις και τα πρότυπα μας; Όλοι οι άλλοι που απολαμβάνουν διάφορα προνόμια είναι ηθικοί και απόλυτα φυσιολογικοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
_daemon_. Έχεις άποψη για το θέμα ή μόνο για τους άλλους;

Την έχω καταθέσει την άποψη μου, και την έχω πει με πολλούς και διάφορους τρόπους, σε σχετικά θέματα!
Ο καθείς είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να επιλέξει τον τρόπο ζωής του, μεσα στα πλαίσια των νόμων που διέπουν την κοινωνία που ζει!
Από κει και πέρα, για να φτάσουμε στο σημείο να θεωρήσουμε και ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ ως "κοινωνικό" ένα ευρύτερο σύνολο ανθρώπων, με την έννοια της συμβίωσης που υπακούουν σε καθορισμένους κανόνες, και να προχωρήσουμε στην επίλυση επί μέρους θεμάτων που το απασχολούν, σαν κοινωνία, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχει κάτι να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο, και όχι απλά από....οίκτο ή έστω συμπαράσταση για τις ανάγκες τους!
Και δεν εννοώ μεμονωμένα σαν άτομα, αλλά σαν τάξη κοινωνική με κοινές..."αντιλήψεις"!
Δικαιώματα με δυνατότητα απαίτησης, δεν δίνεις έτσι από χαβαλέ!

Τόσο απλά και ξεκάθαρα! Οι κοινωνίες των ανθρώπων αν και δεν είναι "ερυθρός σταυρός" υπό αυτό το πρίσμα μια χαρά τους αποδέχτηκαν, αλλά όχι και να θεσμοθετήσουν καταστάσεις "παρά φύση" !
Δεν αναφέρομαι σε νομικά ζητήματα, τα οποία επιλύονται και με άλλους τρόπους, και το γνωρίζετε αυτό! Η βασική επιδίωξη των ομοφυλόφιλων δια του γάμου, είναι η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ αποδοχή και ΟΜΟΦΩΝΗ επιδοκιμασία!
Ε, να με συγχωρεί η χάρη σας, αλλά η δική μου εκδοχή για τις φιλοδοξίες τους είναι ότι πάει μακριά η βαλίτσα!
Είτε αρέσει αυτό σε κάποιους, είτε όχι!

Τώρα, επιμέρους αναλύσεις περί...ρωγών, πρωκτών, αθηναϊκής δημοκρατίας, ευτυχίας συναισθηματικής, αφετηρίες σκέψεων και τερματισμούς γνώσης... κ.ο.κ, τις θεωρώ εντελώς ΕΚΤΟΣ θέματος και ουσίας!

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οι ομοφυλόφιλοι μια χαρά εργάζονται και προσφέρουν στην κοινωνία. Το ίδιο με τους ετεροφυλόφιλους προσφέρουν (ίσως και περισσότερο, μιας και γενικότερα οι "περιθωριακοί" κοινωνικά είναι που συνήθως αφοσιώνονται στη δουλειά τους και προσφέρουν τα μέγιστα στο κοινωνικό σύνολο).
Τα δικαιώματα που "απαιτούν" είναι δικαιώματα που έχει ο κάθε τεμπέλης που ζει με λεφτά των γονιών του μέχρι τα 40. Δεν είναι δικαιώματα που απολαμβάνουν μόνο οι ...εργατικότεροι εξ'ημών.

Η βασική επιδίωξη των ομοφυλόφιλων δια του γάμου δεν είναι να τους αποδεχτει ο κάθε ομοφοβικός (αυτός δεν θα το κάνει ποτέ), είναι καθαρά νομικής φύσεως οφέλη (κληρονομικά ζητήματα, να θεωρούνται συγγενείς Α' βαθμού κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Οι ομοφυλόφιλοι μια χαρά εργάζονται και προσφέρουν στην κοινωνία
Δεν με διάβασες προσεκτικά....
Και δεν εννοώ μεμονωμένα σαν άτομα, αλλά σαν τάξη κοινωνική με κοινές..."αντιλήψεις"!

Θα μπορούσες να παραλληλίσεις την τάξη των ομοφυλόφιλων με εκείνη των....αναπήρων πχ, για να δοθούν λόγω ανθρωπιάς, ή με των λιμενεργατών πχ, λόγω προσφοράς στην κοινωνία?
Και δεν ήμουν εγώ εκείνος που αντιμετώπισε ταξικά το θέμα, αλλά οι ίδιοι οι ομοφυλόφιλοι, και οι υπέρμαχοι των διεκδικήσεων τους!

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Θα μπορούσες να παραλληλίσεις την τάξη των ομοφυλόφιλων με εκείνη των....αναπήρων πχ, για να δοθούν λόγω ανθρωπιάς, ή με των λιμενεργατών πχ, λόγω προσφοράς στην κοινωνία?

Μα σου ειπε εσενα κανενας οτι αποκλειεται ο λιμενεργατης που εσυ θεωρεις οτι προσφερει στην κοινωνια δεν ειναι και ομοφυλοφιλος?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν αναφέρομαι σε νομικά ζητήματα, τα οποία επιλύονται και με άλλους τρόπους, και το γνωρίζετε αυτό! Η βασική επιδίωξη των ομοφυλόφιλων δια του γάμου, είναι η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ αποδοχή και ΟΜΟΦΩΝΗ επιδοκιμασία!
Πρώτον επειδή εγώ δεν γνωρίζω και ίσως και κάποιοι άλλοι θα μπορούσες να αναφέρεις με ποιους τρόπους επιλύονται αυτά τα ζητήματα; Και δεύτερον δεν πιστεύω ότι οι ομοφυλόφιλοι επιδιώκουν την κοινωνική αποδοχή μέσω του γάμου. Αλλά ακόμα και αν το κάνουν γιατί είναι τόσο κακό να θέλουν να αντιμετώπιζονται ισότιμα και να είναι αποδεκτοί; Αισθάνονται την ανάγκη να είναι αποδεχτοί όπως πολλοί από μας. Όσον αφορά την επιδοκιμασία, ε, δεν νομίζω πως τώρα παντρεύονται για να τους επιδοκιμάσει κάποιος. Αλλά για όποιον λόγο και αν το κάνουν παραμένει δικαίωμα τους.
Τα δικαιώματα που "απαιτούν" είναι δικαιώματα που έχει ο κάθε τεμπέλης που ζει με λεφτά των γονιών του μέχρι τα 40. Δεν είναι δικαιώματα που απολαμβάνουν μόνο οι ...εργατικότεροι εξ'ημών.
Ναι ακριβώς. Δεν είναι ότι θα κάνει κάποιος χάρη στους ομοφυλόφυλους δίνοντας τους αυτά τα προνόμια. Βασικά δεν είναι καν προνόμια, είναι δικαιώματα που όλοι μας έχουμε ως δεδομένα. Και πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ τι θα μας πείραζε εμάς αν παντρεύονταν ή είχαν πρόσβαση σε άλλες παροχές. Κουμάντο να κάνουμε μόνο στη ζωή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όχι ρέ φίλε, αυτό που ζητάς απο εμάς, εναγωνίως μάλιστα, εσύ πρωτίστως οφείλεις να αποδείξεις και να τεκμηριώσεις.
Την κολοκυθιά θα παίξουμε; Γνωστή τακτική όταν δεν μπορώ να αποδείξω κάτι να καλώ την άλλη πλευρά να αποδείξει τη θέση της. Αν το πας έτσι, τότε να πω πολύ απλά ότι εγώ απέδειξα με δημόσιο έγγραφο, το ΦΕΚ του 1982, ότι η επιχειρηματολογία σου που βασίζεται στο "ο γάμος είναι μυστήριο" είναι αβάσιμη.

Το ΦΕΚ αυτό δίνει την δυνατότητα σε όλους να παντρευτούν με πολιτικό γάμο. Τα δικαιολογητικά που αναφέρονται είναι τα εξής:
α. Αίτηση (ο Δήμος χορηγεί έντυπα αιτήσεων).

β. Ληξιαρχική Πράξη γεννήσεως.

γ. Υπεύθυνη Δήλωση όπου βεβαιώνεται ότι:
ο μελλόνυμφος δεν έχει κώλυμα για γάμο από τα αναφερόμενα στα άρθρα 1350, 1351,1352, 1354, 1356, 1357, 1360 του Α.Κ. είναι κάτοικος Δήμου (π.χ. Αθηναίων) και γ/αν τελεί πρώτο γάμο ή δεύτερο κ.λπ.

δ. Για ανήλικους κάτω των 18 ετών, χρειάζεται δικαστική απόφαση.

ε. Διαζευκτήριο για τους χωρισμένους ή ληξιαρχική πράξη θανάτου εφόσον υπάρχει θάνατος.

στ. Ημερήσια Αθηναϊκή Εφημερίδα (δύο φύλλα, ένα για τον καθένα).

ζ. Παράβολο των 15 ευρώ πράσινο (ονομαστικής αξίας 14,67 ευρώ) από δημόσιο ταμείο.

η. Οι Αλλοδαποί πρέπει να φέρουν:
Βεβαίωση του Προξενείου τους στην Ελλάδα, ότι δεν έχουν κώλυμα γάμου (μεταφρασμένη στα Ελληνικά).
Ληξιαρχική πράξη γεννήσεως (μεταφρασμένη στα Ελληνικά).
Ημερήσια αθηναϊκή εφημερίδα (2 φύλλα, ένα για τον καθένα).
Άδεια παραμονής ή κάρτα προσωρινής άδειας παραμονής, η οποία ανεξαρτήτως εκδόσεώς της, λήγει την 31-12-1998, (άρθρο 4 παράγραφος 3 και άρθρο 2 παράγραφοι 3 και 4 του Π.Δ. 358/97 Φ.Ε.Κ.240/97 Τ.Α).

θ. Οι Κύπριοι πρέπει να φέρουν πιστοποιητικό ελευθερίας, ληξιαρχική πράξη γεννήσεως, αίτηση, εφημερίδα.

ι. Για τους Έλληνες του εξωτερικού :
δημοσίευση του γάμου σε μία ημερήσια Αθηναϊκή εφημερίδα,
αίτηση,
υπεύθυνη δήλωση,
εξουσιοδότηση, με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής από τον Πρόξενο του Ελληνικού Προξενείου,
ληξιαρχική πράξη γέννησης (Διαζευκτήριο ή Ληξιαρχική πράξη θανάτου, εφόσον συντρέχουν λόγοι.
Τα ονόματα στην Εφημερίδα θα είναι με ελληνικά γράμματα.

ια. Για την κατάθεση της αίτησης και την παραλαβή της άδειας, πρέπει να προσέρχεται ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος, έχοντας και την ταυτότητά του.

ιβ. Κατά την τελετή του γάμου κάθε μελλόνυμφος πρέπει να συνοδεύεται από ένα μάρτυρα ενήλικο, μπορεί να είναι και συγγενής του με την ταυτότητά του.

ιγ. Σύμφωνα με τον καινούργιο Νόμο περί ισότητας, οι μελλόνυμφοι είναι υποχρεωμένοι να δηλώσουν πριν από το γάμο το επώνυμο των τέκνων που θα γεννηθούν. Αυτό μπορεί να είναι ή του συζύγου ή της συζύγου ή και των δύο, όχι όμως πάνω από δύο επώνυμα.

Πηγή: https://www.kep.gov.gr

Στα παραπάνω πουθενά δεν αναφέρεται η λέξη μυστήριο, πουθενά δεν αναφέρεται η Εκκλησία. Ο γάμος λοιπόν για την πολιτεία δεν είναι μυστήριο, είναι απλώς μια τυπική πράξη που μπορεί να προσφέρει κάποια δικαιώματα.


Εφόσον λοιπόν θέλεις να παίξουμε τις κουμπάρες, ναι απέδειξα κάτι και μάλιστα με έγγραφα, όχι με θεωρητικούρες. Απέδειξα ότι είναι αβάσιμη η αρχή της επιχειρηματολογίας σου:
Ο γάμος είναι μυστήριο και εκεί είναι η αφετηρία των απόψεών μου.

Και εφόσον γκρεμίζονται τα θεμέλια, μόλις γκρεμίστηκε κι όλη σου η επιχειρηματολογία, φίλε Μάξιμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Μα σου ειπε εσενα κανενας οτι αποκλειεται ο λιμενεργατης που εσυ θεωρεις οτι προσφερει στην κοινωνια δεν ειναι και ομοφυλοφιλος?
Επίσης, θα μπορούσε να ήταν και μονόφθαλμος, ρατσιστής, ολυμπιακάκιας, να είχε κόρη που ανακάλυψε την θεραπεία του καρκίνου...
Ο άνθρωπος δεν είναι μονοδιάστατο ον, τώρα το ανακάλυψες εσύ ; :hmm:
Φυσικά, κάθε "ιδιότητα" του, δεν την εξετάζουμε (αν υπάρχει λόγος) σε σχέση με τις ...υπόλοιπες! Θα έπρεπε να επιστρέψουμε στην εποχή του ανθρώπου του....Όρβε, και πιο πίσω θα έλεγα!

@alis, αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά, απευθύνσου σε κάποιον συμβολαιογράφο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν με διάβασες προσεκτικά....


Θα μπορούσες να παραλληλίσεις την τάξη των ομοφυλόφιλων με εκείνη των....αναπήρων πχ, για να δοθούν λόγω ανθρωπιάς, ή με των λιμενεργατών πχ, λόγω προσφοράς στην κοινωνία?
Και δεν ήμουν εγώ εκείνος που αντιμετώπισε ταξικά το θέμα, αλλά οι ίδιοι οι ομοφυλόφιλοι, και οι υπέρμαχοι των διεκδικήσεων τους!

.
Οι αριστερόχειρες γιατί έχουν δικαιώματα;
Οι μελαχρινοί;
Οι πολύ αδύνατοι;
Οι κοντοί;
Οι πολύ ψηλοί;
Αυτοί που στο σεξ προτιμούν πιο bdsm καταστάσεις;
Οι πολύ χαμηλών τόνων άνθρωποι;
Οι πολύ ψηλών τόνων άνθρωποι;
and so on

Το ίδιο είναι. Ένα εγγενές χαρακτηριστικό του 5-10% των ανθρώπων γύρω μας στο οποίο ως κοινωνία έχουμε δώσει πολύ περισσότερη σημασία απ'όσο θα πρεπε (οπως και στο φύλο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top