Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Πατρεύς:

Δεν καταλαβαίνω προς τι ο ενθουσιασμός σου με το άρθρο που βρήκες. Όσα στηρίζουν τα λεγόμενα σου είναι εντελώς προσωπικές απόψεις της συγγραφέως και όσα δεν είναι, δεν στηρίζουν τα λεγόμενα σου. Θα μπορούσα να απαντήσω πάρα πολλά σχολιάζοντας το χωρίο-χωρίο, αλλά ακόμη και ομοφυλόφιλη να ήμουν θα βαριόμουν να το κάνω γραπτώς. Αν θες να επιστήσεις την προσοχή σε κάποια συγκεκριμένα χωρία, παρέθεσε τα.

@Buggs:
Είτε θεωρείς ότι η άποψη σου είναι "αξιόπιστο πόρισμα έρευνας" (!!) είτε μόλις απάντησες άλλα αντί άλλων σε αυτό που σε ρώτησε ο Γιώργος. Τι από τα 2 ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
@Πατρεύς:

Δεν καταλαβαίνω προς τι ο ενθουσιασμός σου με το άρθρο που βρήκες. Όσα στηρίζουν τα λεγόμενα σου είναι εντελώς προσωπικές απόψεις της συγγραφέως και όσα δεν είναι, δεν στηρίζουν τα λεγόμενα σου. Θα μπορούσα να απαντήσω πάρα πολλά σχολιάζοντας το χωρίο-χωρίο, αλλά ακόμη και ομοφυλόφιλη να ήμουν θα βαριόμουν να το κάνω γραπτώς. Αν θες να επιστήσεις την προσοχή σε κάποια συγκεκριμένα χωρία, παρέθεσε τα.

Αν κατάλαβες αυτό Λία μου, δεν θα σου πάω κόντρα. Το κείμενο είναι σαφέστατο και στις παραπομπές και σε αυτά που αναφέρει η συγγραφέας. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε:whistle:

Ένα πολύ σημαντικό σημείο πάντως το οποίο και τονίζει η συγγραφέας, είναι ότι η ομοφυλοφιλία απεσύρθη σταδιακά από τον κατάλογο των ψυχικών διαταραχών από την αμερικανική ψυχιατρική εταιρεία όχι εξαιτίας νέων επιστημονικών πορισμάτων αλλά εξαιτίας πιέσεων των ομοφυλοφίλων. Ακόμα, η θέση ότι η ομοφυλοφιλία είναι κληρονομική δεν είναι καθόλου αποδεδειγμένη ώστε πολλοί να την χρησιμοποιούν ως κάτι το δεδομένο. Και αυτό αποδεικνύεται εναργέστατα μέσα από το κείμενο όσο κι αν δεν το παραδέχεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μαλιστα...

Οι σεξουαλικές διαστροφές ή παραφιλίες είναι καταστάσεις στις οποίες η σεξουαλική διέγερση ή ο οργασμός σχετίζεται με δραστηριότητες ή φαντασιώσεις οι οποίες θεωρούνται ασυνήθιστες για την επικρατούσα κουλτούρα και χαρακτηρίζονται από διαταραχή του σεξουαλικού σκοπού ή στόχου.

Οι πιο συνήθεις παραφιλίες είναι:

  • Η επιδειξιομανία ή η έκθεση των γενετικών οργάνων.
  • Ο φετιχισμός ή η χρήση άψυχων αντικειμένων.
  • Η εφαψιομανία που αφορά στο άγγιγμα και το τρίψιμο πάνω σε ένα άτομο που δεν συναινεί.
  • Η παιδοφιλία ή η σεξουαλική δραστηριότητα με ένα παιδί ή παιδιά της προεφηβικής ηλικίας (γενικά ηλικίας 13 ετών ή μικρότερα).
  • Ο σεξουαλικός μαζοχισμός που αναφέρεται σε πράξη (πραγματική, όχι προσποιητή) όπου το άτομο ταπεινώνεται, δέρνεται, δένεται ή με κάποιο τρόπο το κάνουν να υποφέρει.
  • Ο σεξουαλικός σαδισμός ή η επιτέλεση πράξεων (πραγματικών, όχι προσποιητών) στις οποίες το να υποφέρει το θύμα ψυχολογικά ή σωματικά (συμπεριλαμβανόμενης και της ταπείνωσης) είναι σεξουαλικά διεγερτικό για το άτομο.
  • Ο τρανσβεστικός φετιχισμός που αφορά την ένδυση με ρούχα του αντίθετου φύλου.
  • Η ηδονοβλεψία που έχει να κάνει με την πράξη της παρατήρησης ενός ανυποψίαστου ατόμου που είναι γυμνό, ξεντύνεται ή βρίσκεται σε σεξουαλική δραστηριότητα.
    Υπάρχουν και μια σειρά από παραφιλίες που δεν πληρούν τα κριτήρια για καμία από τις παραπάνω συγκεκριμένες κατηγορίες. Παραδείγματα είναι οι ακόλουθες παραφιλίες:
  • Τηλεφωνική σκατολογία (αισχρολογία από το τηλέφωνο)
  • Νεκροφιλία (πτώματα)
  • «Μεροφιλία» (Partialism - αποκλειστικός εστιασμός σε μέρος του σώματος)
  • Ζωοφιλία ή Κτηνοβασία (ζώα)
  • Κοπροφιλία (κόπρανα)
  • Κλισμαφιλία (υποκλισμός)
  • Ουροφιλία (ούρα)
e-psychology

Για να γνωριζουμε περι τινος μιλαμε και να μη βγαζουμε αυθαιρετα και λανθασμενα συμπερασματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν κατάλαβες αυτό Λία μου, δεν θα σου πάω κόντρα. Το κείμενο είναι σαφέστατο και στις παραπομπές και σε αυτά που αναφέρει η συγγραφέας. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε:whistle:

Ένα πολύ σημαντικό σημείο πάντως το οποίο και τονίζει η συγγραφέας, είναι ότι η ομοφυλοφιλία απεσύρθη σταδιακά από τον κατάλογο των ψυχικών διαταραχών από την αμερικανική ψυχιατρική εταιρεία όχι εξαιτίας νέων επιστημονικών πορισμάτων αλλά εξαιτίας πιέσεων των ομοφυλοφίλων. Ακόμα, η θέση ότι η ομοφυλοφιλία είναι κληρονομική δεν είναι καθόλου αποδεδειγμένη ώστε πολλοί να την χρησιμοποιούν ως κάτι το δεδομένο. Και αυτό αποδεικνύεται εναργέστατα μέσα από το κείμενο όσο κι αν δεν το παραδέχεσαι.
Ωραία τακτική, πετάμε ένα κείμενο 10 σελίδων, δεν σχολιάζουμε τίποτα και όποιος μας ρωτήσει γιατί στο καλό το βάλαμε και τι θέλουμε να πούμε απαντάμε "όποιος κατάλαβε, κατάλαβε" :lol:

Oooooook, whatever.

Χαίρομαι μόνο που δεν ακολουθούν όλοι αυτή την τακτική. Τα fora θα ήταν πολύ βαρετά.

edit: Τώρα είδα την προσθήκη (όχι ότι αυτή αποτελεί επαρκή αιτιολογία). Ουδείς την χρησιμοποίησε ως κάτι αποδεδειγμένο. Ούτε το αντίθετο όμως είναι αποδεδειγμένο.
Κληρονομική ποιός είπε ότι είναι; Ίσα ίσα που το αντίθετο λέμε τόση ώρα (εκτός αν εννοείς εγγενής).
Εγώ πάντως το μόνο που έγραψα είναι ότι είτε είναι εγγενής, είτε δημιουργείται ασυνείδητα σε πολύ μικρή ηλικία. Βλέπεις να λέει πουθενά το άρθρο ότι είναι συνειδητή επιλογή; Διότι μόνο αυτό θα ερχόταν σε αντίθεση με ο,τι υποστήριξα.
Τα περι πιέσεων δεν τεκμηριώνονται πουθενά. Και οκ, έστω ότι βγήκε εξ αρχής λόγω πιέσεων. 30 χρόνια μετά, εξακολουθεί να είναι εκτός λόγω πιέσεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ωραία τακτική, πετάμε ένα κείμενο 10 σελίδων, δεν σχολιάζουμε τίποτα και όποιος μας ρωτήσει γιατί στο καλό το βάλαμε και τι θέλουμε να πούμε απαντάμε "όποιος κατάλαβε, κατάλαβε" :lol:

Oooooook, whatever.

Χαίρομαι μόνο που δεν ακολουθούν όλοι αυτή την τακτική. Τα fora θα ήταν πολύ βαρετά.

edit: Τώρα είδα την προσθήκη (όχι ότι αυτή αποτελεί επαρκή αιτιολογία). Ουδείς την χρησιμοποίησε ως κάτι αποδεδειγμένο. Ούτε το αντίθετο όμως είναι αποδεδειγμένο.
Κληρονομική ποιός είπε ότι είναι; Ίσα ίσα που το αντίθετο λέμε τόση ώρα (εκτός αν εννοείς εγγενής).
Εγώ πάντως το μόνο που έγραψα είναι ότι είτε είναι εγγενής, είτε δημιουργείται ασυνείδητα σε πολύ μικρή ηλικία. Βλέπεις να λέει πουθενά το άρθρο ότι είναι συνειδητή επιλογή; Διότι μόνο αυτό θα ερχόταν σε αντίθεση με ο,τι υποστήριξα.
Τα περι πιέσεων δεν τεκμηριώνονται πουθενά. Και οκ, έστω ότι βγήκε εξ αρχής λόγω πιέσεων. 30 χρόνια μετά, εξακολουθεί να είναι εκτός λόγω πιέσεων;

Το κείμενο αγαπητή Λία το διάβασα ολόκληρο προτού το παραθέσω. Και είμαι έτοιμος να απαντήσω σε κάθε ερώτηση που το αφορά. Δε βλέπω όμως κάθε φορά που καθένας παραθέτει ένα άρθρο στο φόρουμ να το αναλύει κιόλας. Ούτε σου ζήτησα να το αναλύσεις γραμμή προς γραμμή. Υπάρχουν σημεία στα οποία μπορείς να καταθέσεις την γνώμη σου αν διαφωνείς ή όχι. Χωρίς απαραίτητα να παραθέσεις ολόκληρο το κομμάτι. Και δεν αντιλαμβάνομαι με ποιά λογική με βάζεις εμένα να το κάνω αυτό.

Το άρθρο λέει ότι δεν αποδεικνύεται πραγματικά από καμία έρευνα ότι είναι κάτι εγγενές. Το ότι είναι ελεύθερη επιλογή, φαίνεται ως argumentum ex silentio (επιχείρημα συναγόμενο εκ της σιωπής). Και τονίζει ότι η διαταραχή φύλου η οποία μπορεί να συμβεί στην παιδική ηλικία δεν είναι μονόδρομος για την ομοφυλοφιλία.

Όσον αφορά την τελευταία σου ερώτηση, θα απαντήσω μονολεκτικά: Ναι. Και αυτό εφ' όσον τόσοι ομοφυλόφιλοι έχουν καταλάβει τέτοιες καίριες θέσεις, δεν με εκπλήσσει κάτι τέτοιο

Να σημειώσω σχετικά με το άρθρο ότι οι παραπομπές οι οποίες είχαν μέσα τον αριθμό 8 έβγαλαν στο φόρουμ μας την φατσούλα με τα γυαλιά (8)) :P Θα κοιτάξω να το φτιάξω γιατί το πρώι που το αντέγραψα δεν το πρόσεξα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι για να σχολιάσω όσα θα ήθελα θα πρέπει να το ξαναδιαβάσω. Nodody in their right mind θα ξαναδιάβαζε ένα κείμενο 10 σελίδων για να απαντήσει σε ανθρώπους που δεν πρόκειται ούτως ή άλλως να αλλάξουν άποψη ποτέ, κάτι που φαίνεται και στα περι ...argumentum ex silentio: Είναι εμφανές ότι όχι μόνο διαβάζεις ο,τι θες αλλά καταλαβαίνεις και ο,τι θες να καταλάβεις.

Τις συνομωσιολογίες περι ομοφυλόφιλων σε καίριες θέσεις που κρατούν την Αμερικάνικη Ψυχιατρική Εταιρεία ...όμηρο επί 30 χρόνια καλύτερα να τα αφήσω ασχολίαστα :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
δεν θα μπω στον κόπο να διαβάσω όλα τα προηγούμενα μηνύματα οπότε αν επαναλαμβάνομαι συγχωρέστε με.
πρώτον και κύριον,εκ του τελευταίου μηνύματος ορμόμενος,όποιος το χαρακτήρισε έτσι το φαινόμενο ας κάνει τον κόπο να μας ορίσει την έννοια της "διαστροφής".
δεύτερον σύμφωνα με άρθρα που κατά καιρούς έχω διαβάσει αναφέρεται κατηγορηματικά ότι πρόκειται για βιολογικό-γενετικό θέμα και απλά έτσι γεννιούνται οι άνθρωποι όπως υπάρχουν μελαχρινοί-ξανθοί,κοντοί-ψηλοί.
για τον ισχυρισμό αυτό μπορείτε να ""πεισθήτε"" και από αρκετά ακόμα παραδείγματα ομόφυλων ζωων στην φύση.
τρίτον γιατί είναι πιο κατάλληλος για γονιός κάποιος που όλη μέρα είναι σε ένα γραφείο και βγάζει πολλά λεφτά με μία γυναίκα γλάστρα και ψάχνουν παιδί ως αξεσουάρ και το παίρνουν λόγω τυπικών προσόντων και λοιπών παραγόντων από ένα ομόφυλο ζευγάρι που πληρεί τις ουσιαστικές προδιαγραφές για την ύπαρξη οικογένειας?

οι μόνοι που αντιδρούν με σθένος σε τέτοιου είδους θέματα είναι ακροδεξιοί-ελιτιστές,οι κομμουνιστές και οι θρησκόληπτοι και δυστυχώς διαιωνίζουν στερεότυπα.

για το θέμα του γάμου το μόνο που έχω να πω είναι το θέλουν τόσο πολύ για τυπικούς και συνήθως νομικούς λόγους αν και δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες:(


Οι επιστήμονες θα πρέπει με επιστημονικότητα και ειλικρίνεια να περιγράψουν τις συνέπειες για τον ανθρώπινο ψυχισμό, τις διαπροσωπικές σχέσεις , την οικογένεια και την κοινωνία.

Η μέχρι τώρα επιστημονική γνώση μας προειδοποιεί ότι η καταπάτηση των φυσικών νόμων έχει συνέπειες σε όλους τους τομείς της υγείας.


Η επιστημονική γνώση δέν έχει να κάνει κανενός είδους κομματικής ταυτότητας, αλλά ούτε και με θρησκείες.

έχεις απόλυτο δίκιο δεν νοείται κρητικός χωρίς στερεότυπα,όντως αλλά πιστεύω ότι δεν θα με επικυρήξει το νησί ή τουλάχιστον αυτό ελπίζω.
επίσης μάθε να διαβάζεις σωστά όχι μόνο να αναγνωρίζεις τα γραμματάκια αλλά να καταλαβαίνεις και τι εννοούν αλλιώς πες μας να σε βοηθήσουμε δεν είναι ούτε κακό ούτε ντροπή.

με το να βάζεις ............. δηλαδή εσύ περνιέσαι για άντρας στιβαρός?
εδώ δεν έχεις το θάρρος της γνώμης σου,μπορείς να κρίνεις ολόκληρες κοινωνικές ομάδες?

Όσο για το θάρρος της γνώμης μου θα μου επιτρέψεις να έχω εντελώς διαφορετική απο εσένα γνώμη.

Δέν εξετάζουμε σε εμένα, ούτε το μέγεθος του πέους μου, ούτε και την στιβαρότητά του αλλά ούτε τον τρόπο που συνεργάζονται οι όρχεις μου με τον προστατικό αδένα έτσι ώστε να προκύπτει η στιβαρότητα και η ευρωστία του.

Εξετάζουμε, επιτρέψτε μου να το πώ αυτό, την συμπεριφορά του δικού σας πέους και την απόκλιση απο αυτό που λέμε στιβαρότητα.

Μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό;Γιατί κι εγώ άνδρας γεννήθηκα,εξακολουθώ να είμαι άνδρας,αλλά ερωτεύομαι άνδρες-αυτή είναι η μόνη διαφορά ανάμεσα σε εμάς τους δύο.Είναι,δηλαδή,ο σεξουαλικός προσανατολισμός αναγκαία και απαραίτητη προυπόθεση προκειμένου να καθορίσεις τον "ανδρισμό";
Αναμφισβήτητα είσαι άνδρας και δέν θέλω να φανεί απο τα λεγάμενά μου κανενός είδους διαφορετικός χαρακτηρισμός.

Όμως πιστεύω πως δέν έχεις ανδρωθεί.

Δηλαδή δέν έχεις γευθεί την στιβαρότητα που προκύπτει μέσα απο μιά φυσιολογική σχέση με μιά κοπέλα δίχως απόρριψη απο την πλευρά της.
Την στιβαρότητα δέν την αγοράζεις απο τον μανάβη, ούτε απο πουθενά. Το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή σε μιά σχέση και μαθαίνεις όπως το ποδήλατο. Εϊναι τόσο απλό. Άν ξέρεις να κάνεις ποδήλατο, θα ξέρεις και πως δέν το ξεχνάς ποτέ!

Υ.Γ. πάντως σας πήρε αρκετά ώστε να τοποθετηθείτε, οδηγώντας την συζήτηση σε ποιό ανοιχτό διάλογο.
Είναι θετικό αυτό όχι μόνο για εσάς αλλά και για όσους συμμετέχουν σε αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αναμφισβήτητα είσαι άνδρας και δέν θέλω να φανεί απο τα λεγάμενά μου κανενός είδους διαφορετικός χαρακτηρισμός.

Όμως πιστεύω πως δέν έχεις ανδρωθεί.

Δηλαδή δέν έχεις γευθεί την στιβαρότητα που προκύπτει μέσα απο μιά φυσιολογική σχέση με μιά κοπέλα δίχως απόρριψη απο την πλευρά της.
Την στιβαρότητα δέν την αγοράζεις απο τον μανάβη, ούτε απο πουθενά. Το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή σε μιά σχέση και μαθαίνεις όπως το ποδήλατο. Εϊναι τόσο απλό. Άν ξέρεις να κάνεις ποδήλατο, θα ξέρεις και πως δέν το ξεχνάς ποτέ!

Υ.Γ. πάντως σας πήρε αρκετά ώστε να τοποθετηθείτε, οδηγώντας την συζήτηση σε ποιό ανοιχτό διάλογο.
Είναι θετικό αυτό όχι μόνο για εσάς αλλά και για όσους συμμετέχουν σε αυτή.

εεεεε, στιβαρότητα? τιιι? τότε και εσύ δεν έχεις γνωρίσει την χαρά του να έχεις σχέση με άτομο του ίδιου φύλου... εγω πάλι είμαι ανοιχτά γκέι εδώ και κάμποσα χρόνια και μάλιστα συμετέχω και σε ομάδες προάσπισης των δικαιωμάτων μας. Αυτό το wanna be επιχείρημα πιστεύω ότι προέρχεται από μία άποψη σύμφωνα με την οποία οι γκέι μπορούν να γίνουν στρέητ... απλά δεν ισχύει, Βιολογικά, στατιστικά , ιστορικά και λογικά δεν ισχύει... εξάλλου αν ίσχυε και εσύ θα μπορούσες να γίνεις από στρειτ γκει, ελά στην παρέα μας αδερφέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμένα πάλι γιατί αυτά τα περι στιβαρότητας, από όπου και να τα δω, ο μόνος τρόπος ερμηνείας που βλέπω είναι: "δεν έχεις δει πώς σε αφήνουν να τις καβαλήσεις εντελώς οι περισσότερες γυναικούλες όταν έχεις σχέση μαζί τους να γλυκαθείς από την εξουσία ώστε να μην θέλεις να κοιτάς άντρες".
Ελπίζω ότι απλά παρερμήνευσα τον όρο "στιβαρότητα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Αναμφισβήτητα είσαι άνδρας και δέν θέλω να φανεί απο τα λεγάμενά μου κανενός είδους διαφορετικός χαρακτηρισμός.

Όμως πιστεύω πως δέν έχεις ανδρωθεί.

Δηλαδή δέν έχεις γευθεί την στιβαρότητα που προκύπτει μέσα απο μιά φυσιολογική σχέση με μιά κοπέλα δίχως απόρριψη απο την πλευρά της.
Την στιβαρότητα δέν την αγοράζεις απο τον μανάβη, ούτε απο πουθενά. Το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή σε μιά σχέση και μαθαίνεις όπως το ποδήλατο. Εϊναι τόσο απλό. Άν ξέρεις να κάνεις ποδήλατο, θα ξέρεις και πως δέν το ξεχνάς ποτέ!

Υ.Γ. πάντως σας πήρε αρκετά ώστε να τοποθετηθείτε, οδηγώντας την συζήτηση σε ποιό ανοιχτό διάλογο.
Είναι θετικό αυτό όχι μόνο για εσάς αλλά και για όσους συμμετέχουν σε αυτή.
αν δεις από την αρχή την συζήτηση μάξιμε, έχουμε τοποθετηθεί πολύ καιρό πριν, απλά πολύ λίγοι κάνουν τον κόπο να διαβάσουν (και λογικό μου φαίνεται λόγω έκτασης) το θέμα και βασικά αν προσέξεις ανακυκλώνονται συνεχώς τα ίδια και τα ίδια πράγματα.
και δεύτερον, 1η γυμνασίου μου την έπεσε η πιο όμορφη κοπέλα της τάξης και τα φτιάξαμε. Για λίγο καιρό πετούσα στα ουράνια, θεωρούσα πως είχα "ανδρωθεί" και περηφανευόμουν στους φίλους μου !! Μετά από λίγες μέρες, συνειδητοποίησα ότι δεν ήθελα καν να την φιλήσω! Μου φαινόταν κάτι πολύ περίεργο να κάνω...όχι ακριβώς απωθητικό, άλλα απλά δεν μου λεγε τίποτα... Μου την έχουν πέσει άλλες 3 κοπέλες έκτοτε, που str8 φίλοι μου θα ζήλευαν πολύ να έχουν (πριν 4 μήνες το τελευταίο κρούσμα, μου την έπεσε μια κοπέλα που γούσταρε ο str8 κολλητός μου).

απόρριψη δεν έχω φάει ΠΟΤΕ από κοπέλα. Αντίθετα αρκετές έχουν φάει απόρριψη από μένα :) . Και το ίδιο ισχύει για πολλούς γκέι.

Όταν πρώτοέκανα κάτι με αγόρι από την άλλη, από την πρώτη φορά ένιωσα σαν να έκανα ό,τι πιο φυσιολογικό έχω κάνει στην ζωή μου (σαν να βλέπω μια ωραία σειρά στην τηλεόραση πχ).
Έλεος πια με αυτό το επιχείρημα ότι είμασταν str8, φάγαμε απόρριψη από κοπέλα και το ρίξαμε στο γκέι, πόσα λογικά άλματα παίζει να γίνονται για να στέκει ποτέ ένα τέτοιο επιχείρημα??
Κάτσε τώρα πείσε με εσύ ότι είμαι ανώμαλος. Για την ακρίβεια, με θεωρούσα ανώμαλο (με τοσα πούστης και αδερφή που ακούς, τι να κάνω?) μέχρι που ένιωσα για πρώτη φορά για αγόρι....ήταν τόσο δυνατό αίσθημα, ένιωσα πως είχα χάσει την γη κάτω από τα πόδια μου..από τότε κατάλαβα πως μόνο αγόρια θα ερωτευόμουν και πως δεν θα ήταν ποτέ δυνατόν να νιώσω κάτι αντίστοιχο για μια κοπέλα, ας με θεωρούν όλοι ανώμαλο, εγώ κατάλαβα ότι δεν είμαι γιατί πάντα έτσι ήμουν και πάντα έτσι θα είμαι, και πως ήταν τόσο φυσική η επιθυμία μου και τόσο έντονη να είμαι με το άτομο που αγαπούσα, ώστε λέγοντας μου ότι αυτό είναι "παρά φύσιν" ακούγεται απλά γελοίο.
Όσο περίεργο και αδιανόητο σου φαίνεται εσένα Μάξιμε από γυναίκες να το γυρίσεις σε άντρες, τόσο αδιανόητο φαίνεται και σε μένα να το ρίξω μια μέρα σε γυναίκες. Γιατί??? Γιατί πολύ απλά δεν γίνεται!! Μεταβολές στον σεξουαλικό προσανατολισμό δεν γίνονται, αλλιώς μαύρο φίδι που μας έφαγε! Όλοι με το που τρώγαν απόρριψη από το ένα φύλο θα το ρίχναν στο άλλο δηλαδή?!
Θα μου πεις, αν ερωτευόσουν ένα παιδί το ίδιο θα λεγες? Το παιδί είναι ένα ανώριμο και αγνό πλάσμα, η ερωτική αγάπη που ίσως να του προσφέρεις δεν έχει αντίκρυσμα και ούτε πρόκειται ποτέ να έχει, και ακόμα χειρότερα, όποια ερωτική πράξη γίνεται μαζί του, πέρα από το ότι αποτελεί κατάφωρη παραβίαση της ωριμότητάς του, ικανοποιεί σεξουαλικά μόνο τον ενήλικα και είναι προιόν εξαπάτησης αν όχι βιασμού, ποτέ αμοιβαίας συναίνεσης. Γι 'αυτό η παιδοφιλία είναι και πρέπει να είναι παράνομη. Πες μου τι από τα παραπάνω ισχύει σε μια ομοφυλοφιλή σχέση μεταξύ δύο συναινούντων εφήβων ή ενηλίκων. (δεν το απευθύνω σε σένα το ερώτημα άλλα σε όλους αυτούς που ισχυρίζονται πως αν είναι να επιτρέψουμε γάμο μεταξύ γκέι ας επιτρέψουμε και γάμο μεταξύ σκυλιών ενοίκων πχ, ή ας νομιμοποιήσουμε την παιδοφιλία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εμένα πάλι γιατί αυτά τα περι στιβαρότητας, από όπου και να τα δω, ο μόνος τρόπος ερμηνείας που βλέπω είναι: "δεν έχεις δει πώς σε αφήνουν να τις καβαλήσεις εντελώς οι περισσότερες γυναικούλες όταν έχεις σχέση μαζί τους να γλυκαθείς από την εξουσία ώστε να μην θέλεις να κοιτάς άντρες".
Ελπίζω ότι απλά παρερμήνευσα τον όρο "στιβαρότητα".

χαχα, μπααα δεν ψήνομαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
άσε που αναφέρεται αυτό περι στιβαρότητας εκατό τα εκατό στην ανδρική ομοφυλοφιλία, λες και λεσβίες δεν υπάρχουν. Με την ίδια λογική, οι λεσβίες δεν έχουν γνωρίσει την γλύκα της υπόταγής στον άνδρα??:worry:
Θεέ και κύριε!!
Μα φυσικά, πού λόγος για λεσβίες, εμένα όλοι οι str8 φίλοι μου κ..λώνουν ασύστολα με λεσβιακές τσόντες, γιατί να τις κακολογούμε καλέ? :P
Ό,τι δεν μας κ..λώνει βασικά δεν λέει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
οι λεσβίες δεν έχουν γνωρίσει την γλύκα της υπόταγής στον άνδρα??:worry:
απλα respect.
άσε που αναφέρεται αυτό περι στιβαρότητας εκατό τα εκατό στην ανδρική ομοφυλοφιλία, λες και λεσβίες δεν υπάρχουν. Με την ίδια λογική, οι λεσβίες δεν έχουν γνωρίσει την γλύκα της υπόταγής στον άνδρα??:worry:
Θεέ και κύριε!!
Μα φυσικά, πού λόγος για λεσβίες, εμένα όλοι οι str8 φίλοι μου κ..λώνουν ασύστολα με λεσβιακές τσόντες, γιατί να τις κακολογούμε καλέ? :P
Ό,τι δεν μας κ..λώνει βασικά δεν λέει...
εχεις απιστευτο δικιο σ αυτο. σοβαρα γιατι με τις λεσβιες ειναι ολα οκ και μονο με τους αντρες υπαρχει προβλημα?
μια φορα το συζηταγαμε σε μια παρεα και καταληξαμε σε διαφορους κοινωνικους λογους, οπως για παραδειγμα το οτι ο ρολος του αντρα ειναι υποτιθεται πιο δυσκολος αρα και θα επελθει καταστροφη αν μειωθουν και αλλα τετοια αλλα δεν καταληξαμε καπου συγκεκριμενα.
αυτο αξιζει να γινει ξεχωριστο θρεντ νομιζω...αν δηλαδη βρεθουν ανθρωποι που να εχουν ερμηνεια σε αυτο...
α και κατι αλλο. οσοι τασσονται κατα της υιοθεσιας παιδιων απο γκευ αντρες ειναι ενταξει αν προκειται για λεσβιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Οφ τοπικ: Εγώ πάντως, θα ήθελα μια σύντροφος απο όσες είχα να ήταν μπάι, οπότε να παιρνα μάτι που και πού κι εγώ σε κάποιο τρίο, δια ζώσης μερικά λεσβιακά.... Ομως τι να κάνουμε, δεν μου κατσε... :redface::( Δεν ξέρω γιατί η γυναικεία ομοφυλοφιλία με τρβάει και η αντρική όχι. Τόσοι και τόσες γκέυ εδω μέσα κάποιοι θα ξέρουν να μου πουν.
@Buggs: Είτε θεωρείς ότι η άποψη σου είναι "αξιόπιστο πόρισμα έρευνας" (!!) είτε μόλις απάντησες άλλα αντί άλλων σε αυτό που σε ρώτησε ο Γιώργος. Τι από τα 2 ισχύει;

Είπα νομίζω ότι θεωρείται διαστροφή, δεν κατέθεσα υπεύθυνη δήλωση βρέ Λία μου. Που να ξέρω εγώ τί θεωρείται; Διατριβή θαρρείς πώς έχω κάνει; Πάντως μετά έβγαλε ένα κατεβατό η Νεράιδα, μάλλον για να ξεσκαλλωσει το γκευ απο τη διαστροφή. Οπότε τί είναι τελικά; Ασθένεια, παραλλαγή, βίτσιο, πώς να του πούμε να είναι όλοι ευχαριστημένοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Οφ τοπικ: Εγώ πάντως, θα ήθελα μια σύντροφος απο όσες είχα να ήταν μπάι, οπότε να παιρνα μάτι που και πού κι εγώ σε κάποιο τρίο, δια ζώσης μερικά λεσβιακά.... Ομως τι να κάνουμε, δεν μου κατσε... :redface::( Δεν ξέρω γιατί η γυναικεία ομοφυλοφιλία με τρβάει και η αντρική όχι. Τόσοι γκέυ εδω μέσα κάποιος θα ξέρει να μου πεί.

γιατί είσαι str8 μήπως??:hmm: άρα γυναίκες σε τραβάνε, όχι άντρες?΄(οφ τόπικ όντως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ναι αλλα εμενα δε θα μου αρεσε να ειναι ο αντρας μπαι. εντελως οφτοπικ τωρα αλλα υπαρχει προβλημα. οντως ειναι πιο κατακριτεο να ειναι κανεις αντρας γκευ παρα λεσβια (και οι λεσβιες λεγονται γκευ?:hmm:)
και εφοσον ετσι παρατηρω θα επαναλαβω το ερωτημα. για υιοθεσιες απο λεσβιακα ζευγαρια συμφωνειτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
...θα επαναλαβω το ερωτημα. για υιοθεσιες απο λεσβιακα ζευγαρια συμφωνειτε?

χμμμ.... αν λάβει κανείς υπόψη ότι τα αγόρια έχουν οιδιπόδειο με τις μαμάδες τους, αν δυο λεσβίες υιοθετήσουν ενα αγοράκι, στα δεκαέξι του όταν θα γίνει ενας παίδαρος, αν εκείνες έχουν βαρεθεί τη λεσβιακή φάση καμπόσο, χαράς ευαγγέλια για το υιοθετημένο. Αν μάλιστα οι δυο γκέυ μαμάδες τον υιοθετήσουν κατα τα 20 τους, τότε στα 36 τους εκεινες ο παίδαρος θα ειναι 16 και θα γινουν τα όργια των οργίων, μάλιστα χωρίς τον φόβο εμπλοκών κλπ. Στην περίπτωση υιοθετημένο κοριτσάκι με δυο μπαμπάδες τί να πω, μάλλον θα είναι τελείως αλλιώς τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Μπαγκς η περίπτωση να υιοθετήσουν οι "μαμάδες" κοριτσάκι και οι "μπαμπάδες" αγοράκι δεν παίζει?:P
Εγώ είμαι υπέρ αρκεί να πληρούν τις προϋποθέσεις που υπάρχουν για να υιοθετήσει κάποιος ένα παιδί:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Οφ τοπικ: Εγώ πάντως, θα ήθελα μια σύντροφος απο όσες είχα να ήταν μπάι, οπότε να παιρνα μάτι που και πού κι εγώ σε κάποιο τρίο, δια ζώσης μερικά λεσβιακά.... Ομως τι να κάνουμε, δεν μου κατσε... :redface::( Δεν ξέρω γιατί η γυναικεία ομοφυλοφιλία με τρβάει και η αντρική όχι. Τόσοι και τόσες γκέυ εδω μέσα κάποιοι θα ξέρουν να μου πουν.

Στην προσπάθεια μου να ερμηνεύσω, φαντάζομαι να εννοείς οτι θα επιθυμούσες σεξουαλική συνεύρεση με δύο γυναίκες.
Προβληματίστηκα όμως φίλε μου πάρα πολύ, άν ξαφνικά η μιά απο τις δύο έβγαζε απο το βαλιτσάκι της ένα, μετα συγχωρήσεως, ΝΝΝΝΝΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...ματσούκι τί θα έκανες ;
Αλλά και χωρίς ματσούκι θεωρώ οτι θα μπορούσε να σε εξερευνήσει !!!!!!!

Άρα αυτό που σε τραβάει πιστεύω πως είναι η υποτιθέμενη ανυπαρξία ματσουκιού.
Έλα μου πως σε αυτό δέν υπάρχει εγγύηση φίλε μου Buggs.
Και καλά να μή σ'αρέσει. ΟΚ σταματάει εκεί. Αλλά άν σ'αρέσει μετά ; Τί κάνεις ;
Ανοιχτή συζήτηση έχουμε εδώ, δεν κάνεις καμιά προσπάθεια μήπως και έχεις πληροφορίες ενδιαφέρουσες και απο πρώτο χέρι μάλιστα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
εεεεε, στιβαρότητα? τιιι? τότε και εσύ δεν έχεις γνωρίσει την χαρά του να έχεις σχέση με άτομο του ίδιου φύλου... εγω πάλι είμαι ανοιχτά γκέι εδώ και κάμποσα χρόνια και μάλιστα συμετέχω και σε ομάδες προάσπισης των δικαιωμάτων μας.
Κατα την γνώμη σου θα έπρεπε τα αρνηθώ τις χαρές που δίνει ένα υγρό-υγρό αιδοίο ;
Μετά απο ένα υγρό αιδοίο αρχίζουν όλα φίλε μου !!! Αλλά και εκεί τελειώνουν !!!
και δεύτερον, 1η γυμνασίου μου την έπεσε η πιο όμορφη κοπέλα της τάξης και τα φτιάξαμε.

Δηλαδή κάνατε έρωτα ;

Για λίγο καιρό πετούσα στα ουράνια, θεωρούσα πως είχα "ανδρωθεί" και περηφανευόμουν στους φίλους μου !!

Δηλαδή το πέος σου απο την ευχαρίστηση πήγαινε να απογειωθεί ;

Μετά από λίγες μέρες, συνειδητοποίησα ότι δεν ήθελα καν να την φιλήσω!

Μήπως δέν ήξερε να φιλάει και περίμενε απο εσένα ;

Μου φαινόταν κάτι πολύ περίεργο να κάνω...όχι ακριβώς απωθητικό, άλλα απλά δεν μου λεγε τίποτα... Μου την έχουν πέσει άλλες 3 κοπέλες έκτοτε, που str8 φίλοι μου θα ζήλευαν πολύ να έχουν (πριν 4 μήνες το τελευταίο κρούσμα, μου την έπεσε μια κοπέλα που γούσταρε ο str8 κολλητός μου).

Ήξεραν οτι αυτό που έχουν κάτω τους σέρνει καράβι και ανασταίνει ...



απόρριψη δεν έχω φάει ΠΟΤΕ από κοπέλα. Αντίθετα αρκετές έχουν φάει απόρριψη από μένα :) . Και το ίδιο ισχύει για πολλούς γκέι.

Όταν πρώτοέκανα κάτι με αγόρι από την άλλη, από την πρώτη φορά ένιωσα σαν να έκανα ό,τι πιο φυσιολογικό έχω κάνει στην ζωή μου (σαν να βλέπω μια ωραία σειρά στην τηλεόραση πχ).

Αυτό που θεωρείς έρωτα πώς το έχεις μάθει ;
Μήπως σε τσόντες ; Γιατι απο τα λεγάμενά σου δέν προκύπτει εμπειρία ικανή να διδάξει ( στιβαρότητα και νταβραντοσύνη) φίλε μου.


Κάτσε τώρα πείσε με εσύ ότι είμαι ανώμαλος.

Η αμφιβολία που αφήνεις οτι υπάρχει, λέει πολύ περισσότερα απο αυτά που νομίζεις οτι λές !
Όσο για την δική μου γνώμη, όχι δέν αρέσκομαι να χαρακτηρίσω κανέναν εδώ μέσα. Ανταλλάσσω απόψεις και ο λόγος αρκετά σοβαρός.
Εκτός απο εσένα και εμένα, διαβάζουν και άλλα άτομα τα οποία μπορούν διαβάζοντας να κρίνουν.
Πίστεψέ με πιστεύω στην δυναμική των νεαρών αγοριών και κοριτσιών.
Πιστεύω δέ οτι είναι σε θέση να φιλτράρουν και να βγάλουν το δικό τους συμπέρασμα.
Άρα βλέπεις οτι δέν έχω και μεγάλη πίεση προκειμένου να σε γυρίσω ( στο σωστό δρόμο).

Για την ακρίβεια, με θεωρούσα ανώμαλο (με τοσα πούστης και αδερφή που ακούς, τι να κάνω?)


Η απόκλιση βρίσκεται στους άλλους ή την έχεις εσύ ;

Μπαγκς η περίπτωση να υιοθετήσουν οι "μαμάδες" κοριτσάκι και οι "μπαμπάδες" αγοράκι δεν παίζει?:P
Εγώ είμαι υπέρ αρκεί να πληρούν τις προϋποθέσεις που υπάρχουν για να υιοθετήσει κάποιος ένα παιδί:)

Όσο θολός είναι ο βίος τόσο δυσκολότερες γίνονται και οι προϋποθέσεις για υιοθεσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top