Χριστός και Εωσφόρος

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μα γιατί βλέπετε αποκομένα τον Θεό της Παλαιάς Διαθήκης από τον Θεό της Καινής ; Αυτό δεν καταλαβαίνω. Ο Ησαίας στην Παλαιά Διαθήκη στο όνομα του Γιαχβέ βρίζει τον Εωσφόρο, και στην Καινή ο ίδιος Θεός είναι που επιτρέπει την σταύρωση του Χριστού ("Γιατί Πατέρα με εγκαταλείπεις ;") Με ποιό σκεπτικό τραβάτε μια διαχωριστική γραμμή προ και μετά Χριστού και λέτε άλλος ο Θεός της Παλαιάς, άλλος της Καινής Διαθήκης ; Αν θεωρείτε ότι οι εωσφορικές δυνάμεις σταύρωσαν τον Χριστό, και ότιο Εωσφόρος είναι αντίπαλος του Χριστού, είναι σαν να ταυτίζετε τον Εωσφόρο με τον Γιαχβέ, έλα όμως που δεν μπορώ να βρω τίποτα κοινό μεταξύ τους. Αν επίσης ο Γιαχβέ είναι κατακάθι θεότητας, τότε πώς ο ίδιος ο Χριστός λέει "Αλληλούια" που θα πει "Δοξάζετε τον Γιαχβέ" ;
- Επειδή αλλάζει η "Διαθήκη", δε σημαίνει ότι αλλάζει ο Θεός, αλλά το περιεχόμενό της και η θεοψία των ανθρώπων:" Ο Θεός είναι πνεύμα...και θέλει προσκυνηθεί εν πνεύματι και αληθεία"(Ελπίζω να το καταλαβαίνεις τώρα, τουλάχιστον όσο η ...Σαμαρείτις:redface:!), Που είπα, ότι άλλος ο Θεός της ΠΔ κι άλλος της ΚΔ;
-Δεν θεωρώ ότι εωσφορικές δυνάμεις σταύρωσαν τον Ι.Χ., αλλά ανθρώπινα ιερατεία, που, παρά τη φανέρωση του Υιού, συνέχισαν να υπηρετούν τα λειτουργικά πνεύματα του Πατέρα. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει αντιπαλότητα μεταξύ Θεανθρώπου και γενικά των αγγελικών(συμπεριλαμβανομένων και των δαιμονικών!) δυνάμεων. Υπάρχει όμως αντιπαλότητα μεταξύ των διαφόρων "δασκάλων", "ιερέων", "μάγων" και λοιπών ψωνισμένων από τα εκάστοτε θέλγητρα της εξουσίας και των ευκολιών της πονηριάς και της οκνηρίας.
- Δεν άκουσα (ούτε διάβασα) ποτέ από τον Ιησού Χριστό να εκφέρει αγγελικές ρήσεις ή αγγελικά επιφωνήματα:redface:!
-Προφανώς και ταυτίζω κάθε θεοειδή ύπαρξη, που δεν είναι ο "αληθινός Θεός"(Ιωάν. ιζ΄3), με καποιο από τα λειτουργικά πνεύματα, μεταξύ των οποίων και ο Εωσφόρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
- Επειδή αλλάζει η "Διαθήκη",δε σημαίνει ότι αλλάζει ο Θεός, αλλά το περιεχόμενό της και η θεοψία των ανθρώπων:" Ο Θεός είναι πνεύμα...και θέλει προσκυνηθεί εν πνεύματι και αληθεία"(Ελπίζω να το καταλαβαίνεις τώρα, τουλάχιστον όσο η ...Σαμαρείτις:redface:!), Που είπα, ότι άλλος ο Θεός της ΠΔ κι άλλος της ΚΔ;

Μα είπατε ότι ο Γιαχβέ της Π.Δ είναι κατακάθι θεότητας, όχι ο Θεός. Με αυτό δεν συμφωνεί με καμμία επίσημη ούτε ανεπίσημη θεώρηση του Θεού. Ο Θεός είναι ο Γιαχβέ, που με άλλα ονόματα βρίσκουμε και σε άλλες θρησκείες περάν του Ιουδαισμού.

-Δεν θεωρώ ότι εωσφορικές δυνάμεις σταύρωσαν τον Ι.Χ., αλλά ανθρώπινα ιερατεία, που, παρά τη φανέρωση του Υιού, συνέχισαν να υπηρετούν τα λειτουργικά πνεύματα του Πατέρα.

Και ο Χριστός κατά κάποιο τρόπο μπορεί να είναι λειτουργικό πνεύμα όπως ο Εωσφόρος, και τίποτα παραπάνω, ένας από τους πολλούς Δασκάλους και εκπαιδευτές της ανθρωπότητας. Το ζήτημα και η ουσία είναι αν είναι λειτουργικός και χρήσιμος για πολιτικοκοινωνικούς - διεθνιστικούς λόγους (δηλαδή τον σταυρώνουμε για να στήσουμε μια παγκόσμια μπίζνα προσδοκίας εις το διηνεκές, μια διεθνή εταιρία θαυμάτων για απελπισμένους) ή πραγματικά και ουσιαστικά λειτουργικός και ζωντανός.

-Προφανώς και ταυτίζω κάθε θεοειδή ύπαρξη, που δεν είναι ο "αληθινός Θεός"(Ιωάν. ιζ΄3), με καποιο από τα λειτουργικά πνεύματα, μεταξύ των οποίων και ο Εωσφόρος.

'Αρα επαγωγικά ταυτίζετε τον Γιαχβέ με τον Εωσφόρο, αφού θεωρείτε τον πρώτο ψευδεπίγραφο θεό ή διαστρεβλωμένη αντίληψη της θεότητας ή λειτουργικό πνεύμα. 'Αποψη που δεν έχω δει ως τώρα να υποστηρίζεται ούτε επίσημα ούτε ανεπίσημα και αιρετικά, αφού όλοι πάνω κάτω στους Εσωτερισμούς αλλά και στις θρησκείες, θεωρούν ότι ο ΓΙΑΧΒΕ είναι το όνομα του Θεού, το Απόλυτο 'Ενα, και όχι σύνδεσμος ή λειτουργικό πνεύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μα είπατε ότι ο Γιαχβέ της Π.Δ είναι κατακάθι θεότητας, όχι ο Θεός. Με αυτό δεν συμφωνεί με καμμία επίσημη ούτε ανεπίσημη θεώρηση του Θεού. Ο Θεός είναι ο Γιαχβέ, που με άλλα ονόματα βρίσκουμε και σε άλλες θρησκείες περάν του Ιουδαισμού.



Και ο Χριστός κατά κάποιο τρόπο μπορεί να είναι λειτουργικό πνεύμα όπως ο Εωσφόρος, και τίποτα παραπάνω, ένας από τους πολλούς Δασκάλους και εκπαιδευτές της ανθρωπότητας. Το ζήτημα και η ουσία είναι αν είναι λειτουργικός και χρήσιμος για πολιτικοκοινωνικούς - διεθνιστικούς λόγους (δηλαδή τον σταυρώνουμε για να στήσουμε μια παγκόσμια μπίζνα προσδοκίας εις το διηνεκές, μια διεθνή εταιρία θαυμάτων για απελπισμένους) ή πραγματικά και ουσιαστικά λειτουργικός και ζωντανός.



'Αρα επαγωγικά ταυτίζετε τον Γιαχβέ με τον Εωσφόρο, αφού θεωρείτε τον πρώτο ψευδεπίγραφο θεό ή διαστρεβλωμένη αντίληψη της θεότητας ή λειτουργικό πνεύμα. 'Αποψη που δεν έχω δει ως τώρα να υποστηρίζεται ούτε επίσημα ούτε ανεπίσημα και αιρετικά, αφού όλοι πάνω κάτω στους Εσωτερισμούς αλλά και στις θρησκείες, θεωρούν ότι ο ΓΙΑΧΒΕ είναι το όνομα του Θεού, το Απόλυτο 'Ενα, και όχι σύνδεσμος ή λειτουργικό πνεύμα.

-Εσύ αναγνωρίζεις και προσκυνείς τον Ιαχβέ ως τον Ένα και "επίσημο" Θεό; Ποιοι άλλοι, εκτός από τους οπαδούς του, τον επικαλούνται;

- Κατά τους σταυρωτές του, τουλάχιστον, ήταν όργανο του Βεελζεβούλ, επειδή ακριβώς ο Ι.Χ. τους φανέρωσε ότι είναι "τέκνα του πατρός του ψεύδους". Συμφωνείς με την άποψη αυτή; Προσωπικά ταυτίζω τον Γιαχβέ με τον Εξολοθρευτή και ανθρωποκτόνο Διάβολο. (Μας τον αποκαλύπτει εξάλλου και η σημερινή ακόμη "επίσημη" θεώρηση και εκπροσώπησή του, από το Κράτοςς του Ισραήλ!!!).

- Το όνομα που ακούει ο Θεός για τον εαυτό του, είναι άρρητο:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
-Εσύ αναγνωρίζεις και προσκυνείς τον Ιαχβέ ως τον Ένα και "επίσημο" Θεό; Ποιοι άλλοι, εκτός από τους οπαδούς του, τον επικαλούνται;

Eγώ όχι, όπως δεν αναγνωρίζω για θεό τον γιο του Χριστό, τον αναμορφωτή της θρησκείας του Ιουδαισμού και αρχηγό της αίρεσης του Ιουδαισμού (Χριστιανισμού), όπως δεν αναγνωρίζω κανέναν εθνικό θεό. Τον επικαλούνται και τον αναγνωρίζουν όμως ασυνείδητα χωρίς επίγνωση όλοι οι Χριστιανοί στον πλανήτη. Αυτό εννοούσα. Αυτόν υπηρετούν εν αγνοία τους δοξάζοντας το όνομα του υιού του, σε αυτόν προσεύχονται και αυτόν αναμένουν να επιστρέψει (βλ.Αποκάλυψη) για να τιμωρήσει και να καταστρέψει με την ίδια βιαιότητα και μίσος που κατέστρεφε στα χρονικά που περιγράφονται στην Παλαιά Διαθήκη.

Το όνομα που ακούει ο Θεός για τον εαυτό του, είναι άρρητο:redface:...
Εδώ συμφωνούμε, δεν είπα ότι εγώ του δίνω όνομα, αλλά ο Ιουδαισμός και η αίρεσή του ο Χριστιανισμός, του δίνει όνομα και τον λέει Γιαχβέ και τον υιό του τον λέει Ιησού Χριστό, θεάνθρωπο, δηλαδή τον θεωρεί και θεό και άνθρωπο, άρα για τους Χριστιανούς απανταχού της γης ακούει σε κανονικό όνομα. Η σωτηρία είναι εφικτή μόνο από τον άνθρωπο που τείνει να γίνει θεός (αυτό συμβολίζει ο Εωσφόρος κατά τη γνώμη μου) όχι με την έννοια της κοσμικής εξουσίας ή του πλούτου, αλλά με την απόκτηση ιερής γνώσης και την ανάκτηση του θείου σπιθήρα μέσα του, κι αυτό είναι υπόθεση του καθένα μας ατομικά, ενώ ο Χριστιανισμός που είναι συνέχεια του Ιουδαισμού - ήρθα να συμπληρώσω το Νόμο, όχι να τον καταργήσω λέει ο ίδιος ο Χριστός- στηρίζεται εξ ολοκλήρου σε μια αφύσικη αλλά και αστήρικτα διαλεκτική πλάνη, σε έναν ενσαρκωμένο θεό (τον Χριστό) που θα πρέπει να γίνει δεκτός ως θεός για όλη την ανθρωπότητα μέσω της βίας (Δευτέρα παρουσία). Δεν μπορεί να είναι κανείς Χριστιανός χωρίς να πιστεύει στον Γιαχβέ, γιατί ο Χριστός ολοκληρώνει και συμπληρώνει τα έργα του Γιαχβέ, δεν τα καταργεί, ούτε τα αντιπαλεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Eγώ όχι, όπως δεν αναγνωρίζω για θεό τον γιο του Χριστό, τον αναμορφωτή της θρησκείας του Ιουδαισμού και αρχηγό της αίρεσης του Ιουδαισμού (Χριστιανισμού), όπως δεν αναγνωρίζω κανέναν εθνικό θεό. Τον επικαλούνται και τον αναγνωρίζουν όμως ασυνείδητα χωρίς επίγνωση όλοι οι Χριστιανοί στον πλανήτη. Αυτό εννοούσα. Αυτόν υπηρετούν εν αγνοία τους δοξάζοντας το όνομα του υιού του, σε αυτόν προσεύχονται και αυτόν αναμένουν να επιστρέψει (βλ.Αποκάλυψη) για να τιμωρήσει και να καταστρέψει με την ίδια βιαιότητα και μίσος που κατέστρεφε στα χρονικά που περιγράφονται στην Παλαιά Διαθήκη.

..Η σωτηρία είναι εφικτή μόνο από τον άνθρωπο που τείνει να γίνει θεός (αυτό συμβολίζει ο Εωσφόρος κατά τη γνώμη μου) όχι με την έννοια της κοσμικής εξουσίας ή του πλούτου, αλλά με την απόκτηση ιερής γνώσης και την ανάκτηση του θείου σπιθήρα μέσα του, κι αυτό είναι υπόθεση του καθένα μας ατομικά, ενώ ο Χριστιανισμός που είναι συνέχεια του Ιουδαισμού - ήρθα να συμπληρώσω το Νόμο, όχι να τον καταργήσω λέει ο ίδιος ο Χριστός- στηρίζεται εξ ολοκλήρου σε μια αφύσικη αλλά και αστήρικτα διαλεκτική πλάνη, σε έναν ενσαρκωμένο θεό (τον Χριστό) που θα πρέπει να γίνει δεκτός ως θεός για όλη την ανθρωπότητα μέσω της βίας (Δευτέρα παρουσία). Δεν μπορεί να είναι κανείς Χριστιανός χωρίς να πιστεύει στον Γιαχβέ, γιατί ο Χριστός ολοκληρώνει και συμπληρώνει τα έργα του Γιαχβέ, δεν τα καταργεί, ούτε τα αντιπαλεύει.

- Ούτε κι εγώ, λοιπόν, αναφέρομαι και επικαλούμαι (σ') έναν φυλετικό ή και εθνοφυλετικό θεό και στον Χριστό του, αλλά, στον Ιησού Χριστό, που σταυρώθηκε για να "ολοκληρώσει στον Νόμο" και ν' αποδείξει, ότι η ανθρωπότητα δε σώζεται( κοινώς, δεν πάει ένα βήμα παραπάνω) με τη δια νόμου δικαιοσύνη, όπως πρεσβεύει ο Ιουδαϊσμός κι όλες οι χριστεπώνυμες και μη, αλλά και ισλαμικές, αιρέσεις του, αλλά μόνον με τη δια πίστεως δικαιοσύνη. Θα 'λεγα λοιπόν, με τη σειρά μου, ότι δε γίνεται να λατρεύεις Γιαχβέ και να καπηλεύεσαι την "βάπτιση εν Ιησού Χριστώ" ως "Χριστιανός". Ο Ιησούς Χριστός είναι μία υπέρβαση της ανθρώπινης στασιμότητας, από το διχασμό, ανάμεσα στις δαιμονικές και αγγελικές θεουργίες( με τις οργανωμένες φυλετικές θρησκείες τους), ένα πνευματικό ρίσκο, που ήθελε τη φανέρωση του Θεανθρώπου. Όχι για την μεγαλαυχία οποιουδήποτε Ιαχβέ, αλλά για το μεγαλείο της μικρότερης δυνατής ισχύος εκ μέρους του ανθρώπου. Ποτέ ισχυρός δεν κατέβαλε την ισχύ του τόσο, όσο θα μπορούσε να το κάνει ένας "αληθινός Θεός"!:redface:
Νομίζω πως παραβλέπεις, ότι ο Ι.Χ. δικάστηκε και καταδικάστηκε, ως Αντίθεος:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Νομίζω πως παραβλέπεις, ότι ο Ι.Χ. δικάστηκε και καταδικάστηκε, ως Αντίθεος:redface:!

'Ισα ίσα, αυτό το θεωρώ δεδομένο, γι'αυτό ξεκίνησα με την απορία τί ακριβώς τον διαφοροποιεί από τον Εωσφόρο - Άστρο της Αυγής, αλλά προς το παρόν έχω μείνει με την απορία και έχω μπλεχτεί ακόμα περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
....... προς το παρόν έχω μείνει με την απορία και έχω μπλεχτεί ακόμα περισσότερο.
Λογικό μιας και τα αποτελέσματα που βγάζεις βασίζονται σε μη χριστιανικά -που φαντάσου και ορθόδοξα- δεδομένα. Πρέπει να αρχίσεις από την αρχή το όλο θέμα...
Εξάλλου είναι φανερό ότι με όλων αυτόν τον αχταρμά της πληροφορίας του αιώνα μας, έχουμε χάσει τον μπούσουλα! Αν θες να βγάλεις νόημα θα πρέπει να ξεχωρίσεις ποιο πράγμα ανήκει σε ποια θρησκεία... Για την ορθοδοξία δε, που δεν ανήκει στον ορισμό της θρησκείας, θα πρέπει να διαβάσεις ακόμα ποιο πολύ.
Πάντως αν κάτι μου κάνει εντύπωση είναι ότι όλοι όσοι ασχολούνται με κάποια θρησκευτικά θέματα, έρχονται σε κάποιο άσχετο φόρουμ και δεν πάνε σε κάποιο athos.edo.gr ή ξέρω γω ποιο άλλο... Γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Πάντως αν κάτι μου κάνει εντύπωση είναι ότι όλοι όσοι ασχολούνται με κάποια θρησκευτικά θέματα, έρχονται σε κάποιο άσχετο φόρουμ και δεν πάνε σε κάποιο athos.edo.gr ή ξέρω γω ποιο άλλο... Γιατί;

Οι ασθενείς με τους ασθενείς και οι άγιοι...στις βουνίσιες κορυφές τους:redface:...

Υγ: Το E-steki. gr είναι σχετικό, με όλα όσα θα μπορούσε να κατεβάσει η κούτρα του καθένα. Γι' αυτό είναι και φόρουμ, νομίζω :redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Λογικό μιας και τα αποτελέσματα που βγάζεις βασίζονται σε μη χριστιανικά -που φαντάσου και ορθόδοξα- δεδομένα. Πρέπει να αρχίσεις από την αρχή το όλο θέμα...

Το έπιασα από την ίδια την Αγία Γραφή, επισημαίνοντας τις αντιφάσεις που δημιουργούν εύλογες απορίες στον κόσμο. Περισσότερο ορθόδοξα δεδομένα από την ίδια την Γραφή ποιά θεωρείς ; Θα ήταν χρήσιμες οι απόψεις σου, καθώς και διάλογος επί της ουσίας, όχι όμως με θεολογικές ερμηνείες αλλά με την ίδια την Γραφή, γιατί αλλιώς θα ήταν σαν να μιλάγαμε για Μαρξισμό χωρίς να έχουμε διαβάσει το Κεφάλαιο, και νομίζω ότι την Αγία Γραφή την έχω διαβάσει καλύτερα κι από χριστιανό.

Εξάλλου είναι φανερό ότι με όλων αυτόν τον αχταρμά της πληροφορίας του αιώνα μας, έχουμε χάσει τον μπούσουλα! Αν θες να βγάλεις νόημα θα πρέπει να ξεχωρίσεις ποιο πράγμα ανήκει σε ποια θρησκεία... Για την ορθοδοξία δε, που δεν ανήκει στον ορισμό της θρησκείας, θα πρέπει να διαβάσεις ακόμα ποιο πολύ.
Και γιατί παρακαλώ η ορθοδοξία δεν ανήκει στον ορισμό της θρησκείας ; Μια θρησκεία όπως όλες οι άλλες είναι.

Πάντως αν κάτι μου κάνει εντύπωση είναι ότι όλοι όσοι ασχολούνται με κάποια θρησκευτικά θέματα, έρχονται σε κάποιο άσχετο φόρουμ και δεν πάνε σε κάποιο athos.edo.gr ή ξέρω γω ποιο άλλο... Γιατί;

Κυρίως επειδή βαριέμαι να φτιάξω καινούριο λογαριασμό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukianos

Νεοφερμένος

Ο Λουκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Για ποιό λόγο αλήθεια θεωρείται αντίπαλος του Χριστού ;

Κατ`εμε η απαντηση ειναι εμφανης και απλη. Το νεο Ιερατειο εξαρχης εθεωρησε τον ελληνικο πολιτισμο στην ολοτητα του, ως την μεγαλυτερη απειλη και εμποδιο για την διαδοση και επικρατηση της νεας θρησκευτικης κινησης, προς τον σκοπο δε αυτον τον διεστρεβλωσε και βαναυσα και ανελαιητα τον κατεδιοξε μεχρι της τελικης εκριζωσης του.
Το αποκορυφωμα αυτης της μεθοδικης, ανελαιητης, μισανθρωπης και φανατικης εκστρατειας εναντιον της ελληνικης γραμματειας αποκορυφωθηκε με την καταστροφη των ιερων ναων των ελληνων, τα φιλοσοφικα και επιστημονικα συγγραμματα τους, τα μαντεια τους, τα μυστικα τους Ιερατεια, το κλεισιμο της Ακαδημιας του Πλαττωνα απο τον Ιουστινιανο και την καταστροφη της Αριστοτελειας σχολης, ως επισης και το παρευρισκομενο Λυκειο του Θεου Απολλωνα και τελικα την καταστροφη της βιβλιοθηκης της Αλεξανδρειας απο αγελες φανατισμενων χριστιανων και μοναχων. Στην διαδικασια αυτη εγελοιοποιησαν και δαιμονοποιησαν τους θεους των οπως τον Εωσφορο.
Η αρωστημενη και εγκληματικη νοοτροποια που τους ενεπνεε απεικονιζεται στην εικονα που ακολουθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Tommaso_Laureti_Triumph_of_Christianity.jpg
    Tommaso_Laureti_Triumph_of_Christianity.jpg
    77.5 KB · Εμφανίσεις: 249

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης, κατά τις εσωτερικές παραδόσεις ένα από τα κατώτερα Ελοίμ και τίποτα παραπάνω, είναι ο εγκέφαλος μιας σειράς διαστροφικών και σαδιστικών πράξεων εξαθλίωσης του ανθρώπου, μήπως ο Σατανάς είναι απλά ο εκτελεστής ; Η σχέση εκείνου του Θεού τουλάχιστον με τον ανθρώπο, είναι κυρίως μια προβοκατόρικη σχέση. Στην Παλαιά Διαθήκη, ο Θεός βάζει τον Σατανά να περάσει από τρομακτικές δοκιμασίες τον Ιώβ. Χάνει τα πλούτη του, χάνει τα παιδιά του, αρρωσταίνει, γεμίζει πληγές. Το ερώτημα είναι για ποιόν λόγο να δοκιμάσει ένας θεός την πίστη του οποιουδήποτε αν ήταν πραγματικός θεός ; Τέτοιες πράξεις προδίδουν είτε ματαιοδοξία είτε ανασφάλεια και φόβο. 'Ενας θεός που φοβάται. Ο ίδιος που γεμίζει πληγές τους Αιγυπτίους. Ο Γιαχβέ σύμφωνα με τους Γνωστικούς ταυτίζονταν με τον Ιαλνταμπαόθ (γιο του σκότους). Ιαλνταμπαόθ ετυμολογικά προέρχεται από το Ιάλντα που θα πει παιδί και μπαόθ που θα πει Χάος, κενό, ερημιά, το παιδί που γεννήθηκε από το Χάος, γι αυτό και το ταυτίζουν με τον Μπράχμα. Κάθε θεός που είναι περιορισμένος σε χώρο και χρόνο, δεν είναι ο αληθινός θεός - δημιουργός. Κάθε άλλο που δεν είναι το Απόλυτο, πανταχού παρόν και αφηρημένο δεν είναι ο Θεός. Ο αληθινός Θεός θα πρέπει να αναζητηθεί σε αυτό που ονομάζουμε Ψυχή του Σύμπαντος (του παντός δηλαδή) και όχι μιας ειδικής περιοχής, γεωγραφικής ή χρονικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Το έπιασα από την ίδια την Αγία Γραφή, επισημαίνοντας τις αντιφάσεις που δημιουργούν εύλογες απορίες στον κόσμο...........................νομίζω ότι την Αγία Γραφή την έχω διαβάσει καλύτερα κι από χριστιανό.
Πρώτα από όλα, να ξεκαθαρίσουμε ότι έχεις την αυθεντική Αγία Γραφή και όχι κάποια Ιαχωβίτικη ή ξέρω γω ποια άλλη. Τι γράφει επάνω; Από ποιες εκδόσεις κυκλοφορεί; Αν π.χ γράφει επάνω "ΜΝΚ" (Μετάφραση Νέου Κόσμου) τότε είναι των Ιαχωβάδων. Ρωτάω γιατί οι "εύλογες απορίες του κόσμου" μπορεί να είναι λόγο αιρετικών ιδεών.

Ακόμα και αν έχεις όμως την αληθινή Αγία Γραφή πρέπει να ξέρεις το εξής:
Το νόημα που αντιλαμβάνεται ο κάθε άνθρωπος που διαβάζει κάποιο κείμενο (θρησκευτικό ή μη), είναι τέτοιο, όσο έμπειρη είναι η ψυχή του στο συγκεκριμένο θέμα. ( Σωστά; )
Το θέμα του μηνύματος που έδωσε ο Χριστός λοιπόν, (που με 2 λόγια είναι η αγάπη) έχει σκοπό την κάθαρση της ψυχής από τα πάθη, δηλαδή να μην έχει αναταραχές (θυμό ζήλια, κ.τ.λ) η ψυχή του ανθρώπου, δηλ, ο άνθρωπος να γίνει απαθής. (απαθής = χωρίς πάθη = από το ρήμα παθαίνω)

Αυτό πετυχαίνεται μόνο με την χάρη του Άγίου Πνεύματος, η οποία ελκύεται από τη ταπείνωση του ανθρώπου. Για να πετύχει αυτό όμως, πρέπει πρώτα να αντιληφθεί ο άνθρωπος την μη τελειότητα του, δηλ, την ατέλεια του, δηλ, να συνειδητοποιήσει τον εγωισμό του. Αυτό σημαίνει κατά την ορθοδοξία η λέξη "ταπείνωση" (και βέβαια δεν έχει καμία σχέση με την έννοια που έχει ο σημερινός άνθρωπος στο μυαλό του γι' αυτήν την λέξη) την γνωστή και ως "μετάνοια".

Κανείς όμως δεν μπορεί να ταπεινωθεί χωρίς προσευχή, η οποία προσευχή φέρνει την ταπείνωση / μετάνοια, η οποία ελκύει την χάρη του Αγίου Πνεύματος. Μέχρι να γίνουν όλα αυτά, ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση κάποιος να καταλάβει την Αγ. Γραφή όσο και να θέλει, επειδή πολύ απλά "Ο Θεός δεν ορραται, αλλά ΒΙΩΝΕΤΑΙ". Οι σημερινοί άνθρωποι δε, δεν καταλαβαίνουν την Αγ. Γραφή ούτε γλωσσικα ούτε εννοιολογικά.

Περισσότερο ορθόδοξα δεδομένα από την ίδια την Γραφή ποιά θεωρείς;
Τους πατέρες της εκκλησίας η οποίοι εξηγούν τι εστί βερύκκοκο σε όλα όσα έχουν σχέση με το μήνυμα του Χριστού. Δηλαδή τους 3 Ιεράρχες (άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος, άγιος Γρηγόριος ο Θεολόγος, και ο Μέγας Βασίλειος) τον Σημεών τον νέον Θεολόγον, τον Ισαάκ τον Σύρο κ.τ.λ... Χωρίς αυτούς και την προσευχή δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις νόημα στην ερμηνεία της Αγ. Γραφής.

Κυρίως επειδή βαριέμαι να φτιάξω καινούριο λογαριασμό. :P
:lol: :yahoo: :lol: :lol: :yahoo: Έγραψες μιλάμε!!! Ναι σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η Αγία Γραφή που έχω είναι ορίτζιναλ, να'σαι βέβαιος γι'αυτό. Σου φαίνομαι για μάρτυρας του Ιαχωβά ; :D

Το νόημα που αντιλαμβάνεται ο κάθε άνθρωπος που διαβάζει κάποιο κείμενο (θρησκευτικό ή μη), είναι τέτοιο, όσο έμπειρη είναι η ψυχή του στο συγκεκριμένο θέμα. ( Σωστά; )

Μήπως μετράει περισσότερο το ερευνητικό δύσπιστο μυαλό ; Η προσέγγιση της αλήθειας με συναισθηματισμό, δεν βοηθάει πάντα, μπορεί να σε κάνει υποκειμενικό. Ποιά εμπειρία ακριβώς πρέπει να έχει η ψυχή μου για να αντιληφθώ το κείμενο που λέει στην Αποκάλυψη ότι ο Χριστός είναι το 'Αστρο της Αυγής, αυτό που καθυβρίζεται στην Παλαιά Διαθήκη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
"Ο άνθρωπος δεν μπορεί να εξευμενίσει ούτε να διατάξει τους Ντεβά (εννοεί τους θεούς, βλ. Deus, Δίας κλπ). Αλλά ακινητοποιώντας την κατώτερη προσωπικότητά του και φτάνοντας με αυτό τον τρόπο στην πλήρη γνώση της μη χωριστικότητας του Ανώτερου Εαυτού του από τον 'Ενα Απόλυτο Εαυτό, ο άνθρωπος μπορεί - ακόμα και κατά τη διάρκεια της γήινης ζωής του - να γίνει σαν ένας "'Ενας από μας". 'Ετσι τρώγοντας τον καρπό της Γνώσης που εξαφανίζει την άγνοια, ο άνθρωπος γίνεται σαν ένας από τους Ελοίμ κι αφού βρίσκεται στο δικό τους πεδίο, το πνεύμα της αλληλεγγύης και της τέλειας αρμονίας που βασιλεύει σε κάθε ιεραρχία, πρέπει να απλωθεί πάνω του και να τον προστατεύσει σε κάθε περίπτωση". (H.P.Blavatsky, Μυστική Δοξασία).

Αναρωτιέμαι λοιπόν, αυτό δεν προέτρεπε και ο Χριστός ; Την ακινητοποίηση της κατώτερης προσωπικότητας; Γιατί το φίδι που ήταν σύμβολο και της Αθηνάς (σοφία) και του Ασκληπιού (θεραπεία) θεωρήθηκε Διάβολος ; Αφού και ο ίδιος ο Χριστός είπε "γίνεσθε φρόνιμοι ως οι όφεις", τι ακριβώς τον διαχωρίζει από τον Εωσφόρο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Κοίτα δόκτορα, τα γραφόμενα μέσα στις γραφές είναι επικίνδυνο να τα μελετούμε σχολαστικά. Σημασία έχει να μελετούμε το πνεύμα των γραφών όπως έγραψα και παραπάνω. Με λίγα λόγια, οι ιδιότητες τις οποίες εμφανίζεται να έχει ο Θεός τις έχει οντολογικά. Δηλαδή είναι έννοιες τις οποίες τις έχει εκ φύσεως. Ο Θεός είναι αγαθός, ο Θεός είναι αγάπη, ο Θέος είναι «ο αστήρ ο λαμπρός ο πρώϊμος». Οι ιδιότητες τις οποίες παραχωρεί ο Θεός στα κτίσματά του είναι κατά παραχώρησιν. Δεν τους ανήκουν δικαιωματικά. Γι' αυτό και ο Εωσφόρος έπαυσε να είναι Εωσφόρος και έγινε διάβολος.

Όσον αφορά στα φίδια, συνήθως ο Χριστός προσπαθούσε να εξηγήσει τα πνευματικά παίρνοντας αφορμή από τα υλικά. Και ναι, τα φίδια δεν είχαν μόνο αρνητική συνυποδήλωση στο μυαλό των ανθρώπων. Ούτε έχουν. Αν διαβάσεις μάλιστα τον «Ερωτικό λόγο» του Γεωργίου Σεφέρη θα δεις εκεί το φίδι ως σύμβολο πίστης και αφοσίωσης. Κανένα άλλωστε πλάσμα του Θεού δεν είναι βρώμικο. Και ο διάβολος δεν έγινε φίδι, απλώς πήρε τη μορφή του φιδιού κατά θεία παραχώρηση το οποίο μέχρι τότε ήταν ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου.

Όσον αφορά στον καρπό της γνώσης του καλού και του κακού, οι Πατέρες λένε ο συγκεκριμένος καρπός ήταν απαγορευμένος όχι επειδή ο Θεός ήθελε να στερήσει τον άνθρωπο από κάποια ανώτερη γνώση (αυτό άλλωστε ήταν και το επιχείρημα του διαβόλου) αλλά επειδή ο άνθρωπος δεν ήταν πνευματικά έτοιμος ακόμα να γευθεί τους καρπούς αυτού του δένδρου. Ο Θεός ήθελε δηλαδή ο άνθρωπος να μεγαλώσει πνευματικά ώστε να φάει και από αυτό το δένδρο και αργότερα από το δέντρο της ζωής το οποίο θα του χάριζε την αθανασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κοίτα δόκτορα, τα γραφόμενα μέσα στις γραφές είναι επικίνδυνο να τα μελετούμε σχολαστικά. Σημασία έχει να μελετούμε το πνεύμα των γραφών όπως έγραψα και παραπάνω.

Mα εδώ το κάνουν οι Πατέρες της Εκκλησίας, τη σχολαστική μελέτη, γιατί εμείς οι κοινοί θνητοί δεν είναι καλό να τα κοιτάμε σχολαστικά ; Μήπως επειδή γινόμαστε κίνδυνος ;

Ο Θεός είναι αγαθός, ο Θεός είναι αγάπη, ο Θέος είναι «ο αστήρ ο λαμπρός ο πρώϊμος». Οι ιδιότητες τις οποίες παραχωρεί ο Θεός στα κτίσματά του είναι κατά παραχώρησιν. Δεν τους ανήκουν δικαιωματικά. Γι' αυτό και ο Εωσφόρος έπαυσε να είναι Εωσφόρος και έγινε διάβολος.
'Aρα επαγωγικά ο Θεός είναι ο Εωσφόρος και έχει εκπέσει. Πώς γίνεται να εκπέσει ο θεός ;

Ο Θεός ήθελε δηλαδή ο άνθρωπος να μεγαλώσει πνευματικά ώστε να φάει και από αυτό το δένδρο και αργότερα από το δέντρο της ζωής το οποίο θα του χάριζε την αθανασία.
Τέλος πάντων ποιά είναι η επίσημη εξήγηση της Εκκλησίας για την πτώση ; 'Οτι πήγε να πάρει τη γνώση την λάθος στιγμή ; Η πτώση δηλαδή οφείλεται σε λόγους timing ; Λίγο απλοικά μου φαίνονται όλα αυτά. 'Αμα το έτρωγε το μήλο άλλη εποχή, μπορεί και να την είχε βγάλει λάδι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Η εξήγηση είναι απλούστατη. Η αιτία της πτώσης είναι ότι αφ'ενός ο άνθρωπος έδειξε ανυπακοή στο θέλημα του Θεού και έτσι έχασε τη χάρη που τον σκέπαζε πριν (ήταν γυμνός και δεν ντρεπόταν) και αφ'ετέρου αντί να ζητήσει ταπεινά ο Θεός να τον συγχωρέσει για την παρακοή του, ο Αδάμ τα έριξε στην Εύα και η Εύα στο φίδι. Δεν πήρε δηλαδή την ευθύνη ο καθένας που του αναλογούσε.

Ρε συ Δόκτορα, τί συσχετισμοί είναι αυτοί που κάνεις. Ο Εωσφόρος ξέπεσε. Ωραία. Δεν είναι πια Εωσφόρος. Ο Θεός δεν πέφτει. Ο Θεός δεν έγινε κάτι που δεν ήταν. Ο Θεός ήταν πάντοτε. Ο Εωσφόρος είναι κτίσμα του. Το οποίο έπεσε. Όταν λέμε «ο αστήρ ο λαμπρός ο πρώϊμος» δεν υπάρχει καμία σύγχυση με τον άγγελο «Εωσφόρο». Με λίγα λόγια, το γεγονός ότι υπάρχει αυτή η φαινομενιική συσχέτιση ιδιοτήτων, δεν σημαίνει επουδενί ότι υπάρχει οποιαδήποτε «ταύτιση». Άλλωστε οι άνθρωποι οι οποίοι όπως λέει η παράδοση της Εκκλησίας θα πάρουν την θέση του δεκάτου εκπεσόντος τάγματος με αρχηγό τον Χριστό, αυτό δεν σημαίνει ότι θα γίνουν «Εωσφόροι» δηλ. άγγελοι. Και αν δεν έπεφτε ο άνθρωπος από τον Παράδεισο, και αν δεν είχε εκπέσει και ο Εωσφόρος, πάλι ο Υιός του Θεού θα ερχόταν στην γη ως άνθρωπος να τραβήξει τον άνθρωπο προς τον Θεό. Δεν περίμενε ο Θεός να εκπέσει ο άνθρωπος για να στείλει τον Υιό του. Απλώς τότε μάλλον δεν θα θυσιαζόταν στο Σταυρό αλλά θα γινόταν με κάποιον άλλον τρόπο η σωτηρία του ανθρώπου. Με λίγα λόγια, η ενανθρώπιση του Θεού δεν ήταν αποτέλεσμα αναγκαιότητας, αλλά απόλυτης ελευθερίας και αγάπης. Ο Θεός είναι πάνω από κάθε αναγκαιότητα. Βασικό αξίωμα της Ορθόδοξης Θεολογίας. Στη Δυτική Θεολογία έχουμε «ικανοποίηση της Θείας Δικαιοσύνης» κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αγαπημένε μου Δόκτορα, παρακολουθώ να αναφέρεσαι στον Εωσφόρο, με την ίδια περίπου εγκυκλοπαιδική άνεση, με την οποία αναφέρεσαι στα περί Ιησού Χριστού (και όχι, σκέτο Χριστού!) κι αρχίζω να απορώ:redface: : "Πόθεν αντλείς τα περι Εωσφόρου, πέραν της Βίβλου;":hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αγαπημένε μου Δόκτορα, παρακολουθώ να αναφέρεσαι στον Εωσφόρο, με την ίδια περίπου εγκυκλοπαιδική άνεση, με την οποία αναφέρεσαι στα περί Ιησού Χριστού (και όχι, σκέτο Χριστού!) κι αρχίζω να απορώ:redface: : "Πόθεν αντλείς τα περι Εωσφόρου, πέραν της Βίβλου;":hmm:

Aπό τους Θεοσοφιστές και τους Αποκρυφιστές κυρίως. Ο Ελίφας Λέβι θεωρεί ότι η ορθή πεντάλφα ως ένα από τα σύμβολα του τράγου του Μέντες ή Μπαφομέτ (βλ.παραπάνω εικόνα δίπλα στην μορφή του Ιησού), το γνωστό κακοποιημένο πυθαγόρειο ιερό σύμβολο, συμβολίζει τον θείο αμνό. Λέει ακόμα ότι είναι η δύναμη που πρέπει να κατακτήσουν οι ψυχές προκειμένου να αποσπασθούν από τις αλυσίδες της γης γιατί αν δεν το κάνουν θα απορροφηθούν από την ίδια την δύναμη που τις δημιούργησε και θα επιστρέψουν στο αιώνιο πυρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πάντως αν κάτι μου κάνει εντύπωση είναι ότι όλοι όσοι ασχολούνται με κάποια θρησκευτικά θέματα, έρχονται σε κάποιο άσχετο φόρουμ και δεν πάνε σε κάποιο athos.edo.gr ή ξέρω γω ποιο άλλο... Γιατί;
Το στέκι δεν είναι ένα "άσχετο" φόρουμ. :confused:
Έχει αφιερώσει ειδική κατηγορία στα θεολογικά και εκκλησιαστικά θέματα για τους ενδιαφερόμενους και φροντίζει να μην υπάρχουν εντάσεις, προσβολές ή άλλα παρατράγουδα στα θέματα ώστε κάθε άποψη να μπορεί να ακουστεί και να συζητηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top