Η ανακάλυψη κι εξερεύνηση του έρωτα

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Απλα διαφωνω η γνωση ειναι για να μοιραζεται να γινεται διαλογος ακομα κι οταν διαφωνεις με καποιον απο την ολοι διαδικασια κατι θετικο βγαινει .Δεν ειναι παραδοξο ενας συγγραφεας να θεωρει οτι η γνωση δεν ειναι χρησιμη οταν μοιραζεται?

Έχεις σκεφτεί άραγε καμια φορά τί έλεγαν οι άνθρωποι του Νεάντερνταλ για τον πρώτο εκείνο άνθρωπο που πήγε και πήρε το φλεγόμενο κλαδί απο το θάμνο; Είναι τρελός ο καημένος, δεν έχει καμία τυχη. Επειτα όμως ο τρελός έλεγχε τη φωτιά. Αυτή ήταν πάντα η διαδικασία της γνώσης. Η συντριπτικη πλειοψηφία κάθεται πίσω, στα στεγανά της ήδη κεκτημένης γνώσης, κοροιδεύοντας, προκαλώντας και στοιχηματίζοντας στην αποτυχία των πρωτοπόρων. Οσο εκείνοι, μια ελάχιστη μειοψηφία, κατακτουσαν την γνώση. Συνήθως αναγκαστικά. Σπρωγμένοι απο συνθήκες της ζωής τους, και εσωτερικά δομημένα κίνητρα, που ήταν μεγαλύτερα απο τους όποιους φόβους τους.
Δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν ήρωες για να διαμορφώσουν ή να αλλαξουν την κοινή γνώμη. Ίσως αυτό σημαίνει ότι δεν θέλω να γίνουν χαρισματικοί συγγραφείς. Αφου και ανάμεσα στους συγγραφείς οι περισσότεροι δεν μοιράζονται, ουτε κάν αποκτούν ίσως γνώσεις. Απλά αναμασούν την κοινή γνώμη με σκοπό τα γραπτά τους να είναι αρεστά σ'αυτήν, τουτέστιν, να τα πουλούν στα σίγουρα. Μην το βλέπεις λοιπόν τόσο απόλυτο ότι ένα βιβλίο, δηλαδή οποιοσδήποτε συγγραφέας πίσω απο αυτό, ή απο ένα άρθρο, μεταφέρουν γνώση. Στις περισσότερες φορές σου λένε, "καλλιτεχνικά", αυτό που θέλεις να ακούσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Η εποχή που και μόνο η σκέψη πως κάποιος (μαντράχαλος) πήδηξε την κόρη και όχι η κόρη μας έκανε έρωτα με ένα νεαρό υγιή αρτιμελή, ισορροπημένο και σε κάθε περίπτωση απλά έκανε έρωτα με ένα παιδί για το οποίο τρέφει συναισθήματα ή ακόμα λιγότερο της αρέσει έτσι όπως ακούγεται, έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

Νομίζω οτι πλανάσαι πλάνη οικτρά.:P

Για πήγαινε στα χωριά της Ελλάδος να δεις τι γίνεται...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί άραγε καμια φορά τί έλεγαν οι άνθρωποι του Νεάντερνταλ για τον πρώτο εκείνο άνθρωπο που πήγε και πήρε το φλεγόμενο κλαδί απο το θάμνο; Είναι τρελός ο καημένος, δεν έχει καμία τυχη. Επειτα όμως ο τρελός έλεγχε τη φωτιά. Αυτή ήταν πάντα η διαδικασία της γνώσης. Η συντριπτικη πλειοψηφία κάθεται πίσω, στα στεγανά της ήδη κεκτημένης γνώσης, κοροιδεύοντας, προκαλώντας και στοιχηματίζοντας στην αποτυχία των πρωτοπόρων. Οσο εκείνοι, μια ελάχιστη μειοψηφία, κατακτουσαν την γνώση. Συνήθως αναγκαστικά. Σπρωγμένοι απο συνθήκες της ζωής τους, και εσωτερικά δομημένα κίνητρα, που ήταν μεγαλύτερα απο τους όποιους φόβους τους.
Δεν θέλω τα παιδιά μου να γίνουν ήρωες για να διαμορφώσουν ή να αλλαξουν την κοινή γνώμη. Ίσως αυτό σημαίνει ότι δεν θέλω να γίνουν χαρισματικοί συγγραφείς. Αφου και ανάμεσα στους συγγραφείς οι περισσότεροι δεν μοιράζονται, ουτε κάν αποκτούν ίσως γνώσεις. Απλά αναμασούν την κοινή γνώμη με σκοπό τα γραπτά τους να είναι αρεστά σ'αυτήν, τουτέστιν, να τα πουλούν στα σίγουρα. Μην το βλέπεις λοιπόν τόσο απόλυτο ότι ένα βιβλίο, δηλαδή οποιοσδήποτε συγγραφέας πίσω απο αυτό, ή απο ένα άρθρο, μεταφέρουν γνώση. Στις περισσότερες φορές σου λένε, "καλλιτεχνικά", αυτό που θέλεις να ακούσεις.
Kαι παλι ολα αυτα ειναι γενικα νομιζω οποτε καποιος συνφωνει αλλα σε ενα συγκεκριμενο θεμα οπως αυτο δεν βρισκω τον λογο να μην πουνε την γνωμη τους αυτο δεν τους κανει ηρωες αλοιμονο εγω προσωπικα δεν θελω να γινουν ηρωες απλα το να ανηκουν τελικα στην μειοψηφια και να μιλουν να εκφραζονται ελευθερα να μην φοβουνται να πανε κοντρα στον σωρο θα ηταν μια υγειεις συμπεριφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Kαι παλι ολα αυτα ειναι γενικα νομιζω οποτε καποιος συνφωνει αλλα σε ενα συγκεκριμενο θεμα οπως αυτο δεν βρισκω τον λογο να μην πουνε την γνωμη τους αυτο δεν τους κανει ηρωες αλοιμονο εγω προσωπικα δεν θελω να γινουν ηρωες απλα το να ανηκουν τελικα στην μειοψηφια και να μιλουν να εκφραζονται ελευθερα να μην φοβουνται να πανε κοντρα στον σωρο θα ηταν μια υγειεις συμπεριφορα.

Να δω αν κατάλαβα καλά αυτό που είπες (κάποια κόμα, ή και μικρότερες προτάσεις, θα διευκόλυναν νομίζω την καλύτερη κατανόηση του γραπτού σου λόγου). Λες οτι το να ανήκεις στη μειοψηφία και να μιλάς ελεύθερα χωρίς να φοβάσαι, κόντρα στο σωρό, αυτή είναι η υγιής συμπεριφορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Να δω αν κατάλαβα καλά αυτό που είπες (κάποια κόμα, ή και μικρότερες προτάσεις, θα διευκόλυναν νομίζω την καλύτερη κατανόηση του γραπτού σου λόγου). Λες οτι το να ανήκεις στη μειοψηφία και να μιλάς ελεύθερα χωρίς να φοβάσαι, κόντρα στο σωρό, αυτή είναι η υγιής συμπεριφορά;
Aκριβως αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Νομίζω οτι πλανάσαι πλάνη οικτρά.:P

Για πήγαινε στα χωριά της Ελλάδος να δεις τι γίνεται...:/:
Οι εικόνες που έχω για τα χωριά της Ελλάδίτσας μας επαρκούν για τις τοποθετήσεις μου, μιας και γεννήθηκα και μεγάλωσα στο χωριό μου.
Άρα έχω πληθώρα εικόνες απο πρώτο χέρι να επεξεργαστώ.

Όσο για την πλάνη που μου καταλογίζεις είμαι απόλυτα σίγουρος για την πλάνη των άλλων και πως εκεί θα πρέπει να επικεντρώσουμε τις τοποθετήσεις μας.

Αυτές οι πλάνες επηρεάζουν το σήμερα και κατ'επέκταση διαμορφώνουν το αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Να πω και εγώ την γνώμη μου:D Πιστεύω πως για να μάθει κάποιος τι σημαίνει πραγματικά και ειλικρινά ο έρωτας, πρέπει να το ζήσει.. Επιπλέον νομίζω πως ο κάθε άνθρωπος ερωτεύεται διαφορετικά, και αγαπάει διαφορετικά. Γι'αυτό δεν υπάρχει τρόπος για να μάθεις για...τον έρωτα και την αγάπη, παρά μόνο αν ερωτευτείς και αγαπήσεις!
Όσον αφορά το σεξ.. Θα έπρεπε να υπάρχει καλύτερη ενημέρωση αυτό είναι αλήθεια. Αν υπήρχε δεν θα βλέπαμε 13χρονα να ολοκληρώνουν τις σχέσεις τους(νομίζω)..

P.S. Ευχαριστώ που μου δώσατε να καταλάβω ότι ο μπαμπάς μου δεν είναι ο μόνος που εκνευρίζεται με την σκέψη ότι έχω αγόρι. Να 'στε καλά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Πιστεύετε οτι μιά σχέση είναι αρκετή ώστε να ξεκαθαρίσει η έννοια του έρωτα στο μυαλό ενός αγοριού ή ενός κοριτσιού ;

Οι εικόνες τουSEX, μέσω DVD που ενδεχομένως έχουν αγόρια και κορίτσια, βοηθούν ή όχι να αποκωδικοποιήσουν την έννοια του έρωτα ;

Συνολικά αναφέρομαι σαφώς εννοώ και την πράξη.

καποιος γαλλος το ειπε νομιζω...τεσπα οριστε : "οποιος δν εχει τον ερωτα μεσ'την ψυχη του δν θα τον βρει ποτε σε μια σχεση, στα λουλουδια ή τα ποιηματα"
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Να πω και εγώ την γνώμη μου:D Πιστεύω πως για να μάθει κάποιος τι σημαίνει πραγματικά και ειλικρινά ο έρωτας, πρέπει να το ζήσει.. Επιπλέον νομίζω πως ο κάθε άνθρωπος ερωτεύεται διαφορετικά, και αγαπάει διαφορετικά. Γι'αυτό δεν υπάρχει τρόπος για να μάθεις για...τον έρωτα και την αγάπη, παρά μόνο αν ερωτευτείς και αγαπήσεις!
Όσον αφορά το σεξ.. Θα έπρεπε να υπάρχει καλύτερη ενημέρωση αυτό είναι αλήθεια. Αν υπήρχε δεν θα βλέπαμε 13χρονα να ολοκληρώνουν τις σχέσεις τους(νομίζω)..

P.S. Ευχαριστώ που μου δώσατε να καταλάβω ότι ο μπαμπάς μου δεν είναι ο μόνος που εκνευρίζεται με την σκέψη ότι έχω αγόρι. Να 'στε καλά:D

Καλώς όρισες μικρή μου φίλη.

Να το ζήσει !
Να το βιώσει θα έλεγα καλύτερα.
Αλλά πώς γίνεται βίωμα ;
Είναι τόσο εύκολο ;
Απο την θεωρία στην πράξη .
Απο την φαντασία στην πραγματικότητα.
Απο το ιδανικό στο χειροπιαστό στο αποτέλεσμα, με τις όποιες διαφορές και ενδεχομένως προβληματισμούς.
Ακόμα και απογοητεύσεις προκύπτουν για αγόρια και κορίτσια, με απρόβλεπτα συνήθως αποτελέσματα.
Όσο για τα 13χρονα που ολοκληρώνουν, ποιόν τρόπο θα πρότεινες προκειμένου να έχουν σωστή ενημέρωση ;

Μή νευριάζεις που σε λέω μικρή γιατι πάντα σε σχέση με εμένα εγώ θα σε βλέπω μικρή.

Ακόμα θέλω να σου πώ για τον μπαμπά σου. Οτι σ'αγαπάει είναι το μόνο σίγουρο. Όσο για τα νεύρα του ίσως να είναι και για τα πράγματα που ενδεχομένως παραμελείς και βλέπει ώς αιτία την σχέση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Aκριβως αυτο
Άρα, δεν είναι ενας λόγος παραπάνω, οι υγιείς, να βρίσκουν τρόπους να αναζητούν τους υγιείς, αντί να προκαλουνε τους άρρωστους εκφράζοντας απόψεις που τους ξενίζουν;

Η άκρη απο την οποία κατα σύμπτωση, μέσα απο το σχόλιο σου, εχουμε πιάσει το θέμα, δεν είναι καθόλου προσωπική τελικά, επειδη εγώ είμαι συγγραφέας. Η κοινη γνώμη πάντα διαμορφωνόταν απο ανθρώπους της σκέψης. Ομως η σκέψη, και κατα συνέπεια οι μόδες όσο και οι κοινωνικές τάσεις, είχαν πάντα αυτό το δίπολο. Τους ελάχιστους που την διαμορφωναν, και τη μάζα που την ακολουθούσε. Απαντώντας λοιπόν στο τί θα ήθελα να κάνουν οι γιοί μου, είναι σαν να απαντώ στο τί θα ήθελα να κάνουν όλα τα άλλα παιδιά, και όχι μόνο τα δικά μου, σχετικά με την σεξουαλική διαπαιδαγώτηση. Αν ανήκαν στην μειοψηφία δηλαδή, με προχωρημένη διαπαιδαγώγηση και απόψεις, θα ήταν καλύτερα να τις συζητούν ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
καποιος γαλλος το ειπε νομιζω...τεσπα οριστε : "οποιος δν εχει τον ερωτα μεσ'την ψυχη του δν θα τον βρει ποτε σε μια σχεση, στα λουλουδια ή τα ποιηματα"
;)

Αυτός που έχει τον έρωτα στην ψυχή του, με ποιό τρόπο ανακαλύπτει και τον εξωτερικεύει ;
Βλέποντας DVD, τσόντες ή ακούγοντας κατορθώματα κάποιων.
Η φαντασία με ποιόν τρόπο δίνει την θέση της στην πράξη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Βασικά δε καταλαβαίνω γιατί το κουράζεται τόσο. Κανένας δε γεννιέται ξέροντας τα πάντα. Όλα μαθαίνονται κάποια στιγμή και όλες οι απορίες πάντα λύνονται.
Τώρα το πώς και το από πού, νομίζω δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο.
Σίγουρα μια ενημέρωση από τους γονείς θα ήταν μια πολύ καλή αρχή, από κει και πέρα όμως, το παιδί θα ψαχτεί μόνο του αργά ή γρήγορα.

Να το ζήσει !
Να το βιώσει θα έλεγα καλύτερα.
Αλλά πώς γίνεται βίωμα ;
Είναι τόσο εύκολο ;
Απο την θεωρία στην πράξη .
Απο την φαντασία στην πραγματικότητα.

Και γιατί πρέπει να είναι τόσο δύσκολο δηλαδή; Τα γεγονότα θα τον "αναγκάσουν" να τα βιώσει, μεγαλώνοντας ο έφηβος ακούει (και βλεπει) τόσα πολλά περί σεξ που έχει πάρει μια στοιχειώδης ιδέα. Όταν έρθει η ώρα θα κάνει τη σχέση του και σταδιακά θα αρχίσει να καταλαβαίνει την έννοια της σχέσης κτλ.. Τώρα όταν έρθει η ώρα της πράξης νομίζω τα περισσότερα βγαίνουν αυθόρμητα. :P
Δε καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται τόσο δύσκολο.:/:

Ακόμα και απογοητεύσεις προκύπτουν για αγόρια και κορίτσια, με απρόβλεπτα συνήθως αποτελέσματα.

Αν κατάλαβα καλά εννοείς όταν ένα αγόρι/κορίτσι πληγώνεται;
Νομίζω αυτό δε μπορεί να το σταματήσει κανένας, άμα είναι να πληγωθεί, θα πληγωθεί. Εξάλλου, πόσες φορές πληγώνεται ένας έφηβος από μια σχέση; (ασχέτως το γιατί) Πολλές νομίζω. Οπότε it's ok.
Μεγαλώνοντας έρχεται η εμπειρία και η καλύτερη αντιμετώπιση των πραγμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Βασικά δε καταλαβαίνω γιατί το κουράζεται τόσο. Κανένας δε γεννιέται ξέροντας τα πάντα. Όλα μαθαίνονται κάποια στιγμή και όλες οι απορίες πάντα λύνονται.
Τώρα το πώς και το από πού, νομίζω δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο.
Σίγουρα μια ενημέρωση από τους γονείς θα ήταν μια πολύ καλή αρχή, από κει και πέρα όμως, το παιδί θα ψαχτεί μόνο του αργά ή γρήγορα.



Και γιατί πρέπει να είναι τόσο δύσκολο δηλαδή; Τα γεγονότα θα τον "αναγκάσουν" να τα βιώσει, μεγαλώνοντας ο έφηβος ακούει (και βλεπει) τόσα πολλά περί σεξ που έχει πάρει μια στοιχειώδης ιδέα. Όταν έρθει η ώρα θα κάνει τη σχέση του και σταδιακά θα αρχίσει να καταλαβαίνει την έννοια της σχέσης κτλ.. Τώρα όταν έρθει η ώρα της πράξης νομίζω τα περισσότερα βγαίνουν αυθόρμητα. :P
Δε καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται τόσο δύσκολο.:/:



Αν κατάλαβα καλά εννοείς όταν ένα αγόρι/κορίτσι πληγώνεται;
Νομίζω αυτό δε μπορεί να το σταματήσει κανένας, άμα είναι να πληγωθεί, θα πληγωθεί. Εξάλλου, πόσες φορές πληγώνεται ένας έφηβος από μια σχέση; (ασχέτως το γιατί) Πολλές νομίζω. Οπότε it's ok.
Μεγαλώνοντας έρχεται η εμπειρία και η καλύτερη αντιμετώπιση των πραγμάτων.

Εννοώ οτι βλέπουμε γύρω μας να συμβαίνουν τόσα που συνηγορούν για εμένα οτι υπάρχει, αφ'ενός μεγάλη άγνοια, αφ'ετέρου δέ η όποια πληροφόρηση, σε πολλές περιπτώσεις είναι ή ελλιπής ή τέτοια ώστε να μπερδεύει την ομαλή σεξουαλική ανάπτυξη των εφήβων περισσότερο παρά να την βοηθά.

Εσύ με αυτά που γνωρίζεις για τον γυναικείο οργασμό, πιστεύεις οτι σε καλύπτουν ;

Άν σε καλύπτουν, για τον ανδρικό σε ποιό βαθμό είναι οι γνώσεις σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εννοώ οτι βλέπουμε γύρω μας να συμβαίνουν τόσα που συνηγορούν για εμένα οτι υπάρχει, αφ'ενός μεγάλη άγνοια, αφ'ετέρου δέ η πληροφόρηση σε πολλές περιπτώσεις είναι ή ελλιπής ή τέτοια ώστε να μπερδεύει την ομαλή σεξουαλική ανάπτυξη των εφήβων περισσότερο παρά να την βοηθά.

Άγνοια σαφώς και υπάρχει, γιατί
1. δεν υπάρχει επικοινωνία με τον γονιό, είτε γιατί ντρέπεται το παιδί είτε ο γονιός και
2. επειδή δεν υπάρχει το περιβόητο μάθημα σεξουαλικής αγωγής στο σχολείο.
Τα είπατε και προηγουμένως, μην επαναλαμβάνω.:redface:

Πάντως, όταν το παιδί θέλει να μάθει, ψάχνει και βρίσκει τρόπους. Εμένα προσωπικά ούτε οι γονείς μου μού μίλησαν γι' αυτό, ούτε στο σχολείο είπαν κάτι ουσιαστικό. Από συζητήσεις σιγα σιγά άρχισα να ενημερώνομαι για όλα.
Θέλω να πω ότι έχει σημασία και ο χαρακτήρας του παιδιού. Αν είναι υπερβολικά αθώο θα πάει στα τυφλά με κάποιον που υποτίθεται αγαπάει και δε θα δώσει σημασία σε καμία μέθοδο αντισύλληψης(πιθανότατα να μη ξέρει καν). Τώρα το πόσο έγκυρα θα είναι αυτά, αυτό είναι αλλο θέμα.:P
Απλά οκ, δε σκέφτονται όλοι έτσι.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Καλώς όρισες μικρή μου φίλη.
Όσο για τα 13χρονα που ολοκληρώνουν, ποιόν τρόπο θα πρότεινες προκειμένου να έχουν σωστή ενημέρωση ;

Μή νευριάζεις που σε λέω μικρή γιατι πάντα σε σχέση με εμένα εγώ θα σε βλέπω μικρή.

Ακόμα θέλω να σου πώ για τον μπαμπά σου. Οτι σ'αγαπάει είναι το μόνο σίγουρο. Όσο για τα νεύρα του ίσως να είναι και για τα πράγματα που ενδεχομένως παραμελείς και βλέπει ώς αιτία την σχέση σου.
Για το μικρή δεν λέω τίποτα δεν έχω πρόβλημα το συνήθισα:D:D
Τώρα όσον αφορά την ενημέρωση...Πιστεύω ότι η σωστή ενημέρωση είναι συνισταμένη πολλών πραγμάτων... Βέβαια οι γονείς είναι καλό να σε ενημερώνουν. Ή αν είσαι τυχερός και έχεις κανέναν μεγάλο ξάδερφο/ ξαδέρφη, αδερφό/ αδερφή. Ακόμα καλύτερα..

Άγνοια σαφώς και υπάρχει, γιατί
1. δεν υπάρχει επικοινωνία με τον γονιό, είτε γιατί ντρέπεται το παιδί είτε ο γονιός και
2. επειδή δεν υπάρχει το περιβόητο μάθημα σεξουαλικής αγωγής στο σχολείο.
Τα είπατε και προηγουμένως, μην επαναλαμβάνω.:redface:
(3)Πάντως, όταν το παιδί θέλει να μάθει, ψάχνει και βρίσκει τρόπους.
1. Δεν είναι απαραίτητο να μην υπάρχει επικοινωνία.. Αυτό δεν είναι κανόνας.. Εγώ ας πούμε με την μαμά μου έχω πάααρα πολύ καλή σχέση:):)
2. Ας διορθωθούν όλα τα άλλα στην παιδεία και ας μην έχουμε σεξουαλική αγωγή..
(3) Είναι πάντα τόσο εύκολο? Η έννοια του σεξ σε όλα αυτά τα παιδιά που..... ενημερώνονται μέσω του ίντερνετ, πιστεύω, είναι πολύ λανθασμένη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
.... και όταν αρχίσεις με άσχημη εμπειρία..., δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα, στη ψυχοσωματική υγεία των νέων....
γι' αυτό, οι γονείς πρέπει να εφοδιάζουν τους νέους, με τα απαραίτητα εφόδια και όχι να αποφεύγουν τέτοιες συζητήσεις, επειδή νομίζουν ότι είναι πολύ νωρίς και τα παιδία δε χρειάζεται να μάθουν κάποια πράγματα γύρω από τη σεξουαλική διαπαιδαγώγησή τους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Όλα μαθαίνονται κάποια στιγμή και όλες οι απορίες πάντα λύνονται. Τώρα το πώς και το από πού, νομίζω δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο. Σίγουρα μια ενημέρωση από τους γονείς θα ήταν μια πολύ καλή αρχή, από κει και πέρα όμως, το παιδί θα ψαχτεί μόνο του αργά ή γρήγορα.

To παιδί ψάχνεται με τις ερωτήσεις πρός τους γονείς, μάλιστα απο πολυ μικρό. Οπότε , επειδή δεν ζουμε αιώνια, το "πότε,το πως και απο που" θα πάρει τις σωστές, κατατοπιστικές απαντήσεις είναι μάλλον που παίζει όλο το ρόλο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Για το μικρή δεν λέω τίποτα δεν έχω πρόβλημα το συνήθισα:D:D
Τώρα όσον αφορά την ενημέρωση...Πιστεύω ότι η σωστή ενημέρωση είναι συνισταμένη πολλών πραγμάτων... Βέβαια οι γονείς είναι καλό να σε ενημερώνουν. Ή αν είσαι τυχερός και έχεις κανέναν μεγάλο ξάδερφο/ ξαδέρφη, αδερφό/ αδερφή. Ακόμα καλύτερα..

1. Δεν είναι απαραίτητο να μην υπάρχει επικοινωνία.. Αυτό δεν είναι κανόνας.. Εγώ ας πούμε με την μαμά μου έχω πάααρα πολύ καλή σχέση:):)
2. Ας διορθωθούν όλα τα άλλα στην παιδεία και ας μην έχουμε σεξουαλική αγωγή..
(3) Είναι πάντα τόσο εύκολο? Η έννοια του σεξ σε όλα αυτά τα παιδιά που..... ενημερώνονται μέσω του ίντερνετ, πιστεύω, είναι πολύ λανθασμένη..
Καλά δεν είπα ότι ισχυεί σε όλες τις οικογένειες, αλλά σε αρκετές.:worry: Όσο για το άλλο που λες αν είναι σωστό ή όχι να ενημερώνονται από το ίντερνετ θα έλεγα καλά που υπάρχει και το ίντερνετ. Δεν εννοώ απαραίτητα το πορνογραφικό υλικό, αλλά ενημέρωση από ιατρικά σάιτ, από φόρουμ με ερωτήματα περί σεξ κτλ.


.... και όταν αρχίσεις με άσχημη εμπειρία..., δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα, στη ψυχοσωματική υγεία των νέων....
γι' αυτό, οι γονείς πρέπει να εφοδιάζουν τους νέους, με τα απαραίτητα εφόδια και όχι να αποφεύγουν τέτοιες συζητήσεις, επειδή νομίζουν ότι είναι πολύ νωρίς και τα παιδία δε χρειάζεται να μάθουν κάποια πράγματα γύρω από τη σεξουαλική διαπαιδαγώγησή τους....
Ναι συμφωνώ ότι ο γονιός πρέπει να μιλαει με τα παιδιά του γι' αυτά, αλλά θες δε θες, υπάρχει ένα όριο σ' αυτό, από κει και πέρα ο έφηβος θα δράσει από μόνος έχοντας φυσικά καλές βάσεις.

To παιδί ψάχνεται με τις ερωτήσεις πρός τους γονείς, μάλιστα απο πολυ μικρό. Οπότε , επειδή δεν ζουμε αιώνια, το "πότε,το πως και απο που" θα πάρει τις σωστές, κατατοπιστικές απαντήσεις είναι μάλλον που παίζει όλο το ρόλο. :)

Σίγουρα, αλλά το ψάχνεται δε το είπα για τη θεωρία(αυτά είναι αυτονόητα), το είπα ότι ψάχνεται στη πράξη.
Τέλος πάντων, νομίζω το φταίξιμο είναι στους γονείς, δε πρέπει να περιμένουν τις ερωτήσεις για να μιλήσουν γι' αυτό, αλλά όπως και να' χει, κάποια στιγμή όταν έρθει η ώρα όλα θα τα μάθει, δε θα μείνει μια ζωή στην άγνοια.:P
Δηλαδή παλιά που οι άνθρωποι ήταν πιο "κομπλεξικοί" και είχαν τα ταμπού περί ντροπής κτλ.. τι έκαναν; Όλοι λάθη έκαναν;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εσύ με αυτά που γνωρίζεις για τον γυναικείο οργασμό, πιστεύεις οτι σε καλύπτουν ;

Άν σε καλύπτουν, για τον ανδρικό σε ποιό βαθμό είναι οι γνώσεις σου;

Α σόρρυ δε το είχα δει το έντιτ.:redface:

Όταν λες αν με καλύπτουν τι εννοείς; Εξήγησέ μου.:confused::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει ακόμα την ερώτηση αυτού του θρεντ. Προτείνεται(ε) να υπάρχει τι ακριβώς και πού ώστε να αποκτά γνώσεις ο νέος άνθρωπος;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top