Ποια εταιρεία σταθερής τηλεφωνίας-internet έχετε;

Ποια εταιρία σταθερής τηλεφωνίας-internet έχετε;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 143)
  • Nova

  • Cosmote

  • Vodafone

  • Άλλη (παρακαλώ διευκρινίστε)

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Όπως λέει και ο τίτλος, ποια εταιρεία σταθερής τηλεφωνίας-internet έχετε; Είστε ικανοποιημένοι με την ποιότητα των υπηρεσιών του παρόχου σας; Επίσης, έχετε αλλάξει πάροχο κατά το παρελθόν και, αν ναι, τι ήταν αυτό που σας δυσαρέστησε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Από τηλεφωνία έχω ΟΤΕ, skype και πρόσφατα viva. Ο ΟΤΕ είναι κυρίως για internet, οι περισσότεροι με βρίσκουν είτε σε κινητό είτε στα voip νουμερα.
Ιντερνετ ενώ έχω OTE.
Έχω περάσει απο πολλές για internet.
  • OTE (που ΤΩΡΑ είμαι σχετικά ευχαριστημένος)
  • teledome που έκλεισε και ησυχάσαμε γιατί έβγαζε μέσω Αγγλίας
  • Forthnet που ενώ είναι αρκετά αξιόπιστη είναι λίγο γραφειοκρατική άμα χρειαστεί να τους μιλήσεις για οποιοδήποτε λόγο. Επίσης έχει peering agreement μόνο με τον ΟΤΕ και για τους άλλους κάνει route μέσω εξωτερικού.
  • Vivodi είχα πάει να βάλω στα Χανιά. Δεν είχα ποτέ. Η εμπειρία μου ήταν η χειρότερη, με αφήσανε 4 μήνες χωρίς internet (2 λόγω ΟΤΕ που "δεν είχε splitter" και 2 λόγω της vivodi όταν ο μοναδικός τεχνικός της στην Κρήτη έκανε εγχείρηση χολής, πράγμα που ανακάλυψα από τον ίδιο παρ όλο που η vivodi επέμενε ότι ο ΟΤΕ δεν έχει παραδώσει τη γραμμή. Μετά από πολλή έγγραφη αλληλογραφία παραδέχτηκαν ότι είχα δικαίωμα να κάνω άρση της αίτησης μου μετά από 4 μήνες αδράνειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
primetel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Τ/Ε πάροχος?

κανε μια μεταφρασουλα εδω..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
ΤηλΕπικοινωνιακός πάροχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
αχα! νι ειναι τηλεπικοινωνιακος παροχος.. πακετα για ιντερνετ, τηλεοραση, τηλεφωνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εγώ έχω Hol και πριν είχα ΟΤΕ.. Είμαι ευχαριστημένος (μερικές φορές!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ έχω Forthnet.
Καλή είναι πιάνει και καλές ταχύτητες, αν και μερικές φορές σέρνεται υπερβολικά, αλλά σε σύγκριση με τον ΟΤΕ είναι πολύ καλύτερη.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Mόνο που το καφενείο η forthnet αρνείται επιδεικτικά να κάνει peering στο gr-ix :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
χολ εδω... σε γενικες γραμμες ειμαι ικανοποιημενη.
υγεια μωρε, σιγα μη σκασουμε για τις ταχυτητες και τις συνδεσεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
ΟΤΕ έχω αλλά δεν είμαι πολύ ικανοποιημένη... Ίσως φταίει και το ασύρματο αλλά αν ξαναέβαζα θα το απέφευγα... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Mόνο που το καφενείο η forthnet αρνείται επιδεικτικά να κάνει peering στο gr-ix :whistle:
Όσο ασήμαντο και αν ακούγετε, και όμως είναι σοβαρό θέμα. Μετακόμισα σε HOL από forthnet, και η σύνδεση με εξωτερικό πετάει. Η Forthnet, υποθέτω, επειδή το 50% της Πανελλήνιας κίνησης το μεταφέρει από εξωτερικό, έχει μπουκωμένες γραμμές με εξωτερικό. Τουλάχιστον σε εμένα, η διαφορά είναι ορατή στο μάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
O.T.E.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όσο ασήμαντο και αν ακούγετε, και όμως είναι σοβαρό θέμα. Μετακόμισα σε HOL από forthnet, και η σύνδεση με εξωτερικό πετάει.
Φυσικά, γιατί η Forthet ακόμα και τώρα συνεχίζει να το παίζει βασίλισσα των πάγων και αρνείται να δεχθεί no-cost full peering με τους άλλους παρόχους.

Η Forthnet είναι ο 3ος μεγαλύτερος πάροχος στην Ελλάδα, μετά την ΕΔΕΤ και τον ΟΤΕ. Κάποτε που λέτε το peering των ISPs ήταν στο AIX στην Κωλέττη κάτω από την δικτατορία του ΟΤΕ, ο οποίος τα έπαιρνε χοντρά φυσικά από τους ISPs για να χρησιμοποιούν τις γραμμές του. Η αγαπημένη μας Forthnet τι έκανε τότε; Πήγαινε στην ON και τους έλεγε «θέλω να μου σκάτε "ΤΟΣΑ" για να περνάει η κίνησή μας σε εσάς μέσω του AIX, αλλιώς θα την δρομολογούμε μέσω Φρανκφούρτης». Και πράγματι, η ΟΝ τα έδινε στην Forthnet. Δεν είχε και άλλη επιλογή, η Forthnet ήταν μεγάλος πάροχος και ένα σημαντικό ποσοστό της κίνησης των μικρότερων ISPs πέρναγε από τις γραμμές της Forthnet.

Από τον Γενάρη η λειτουργία του AIX στην Κωλέττη έκλεισε και το peering μεταφέρθηκε στο GR-IX στην Βασ. Κωνσταντίνου, που το διαχειρίζεται μια ανεξάρτητη αρχή, η ΕΔΕΤ, δηλαδή το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας και Τεχνολογίας που είναι μεγάλος πάροχος. Νομίζω ότι όλα τα ελληνικά ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι κουμπωμένα στην ΕΔΕΤ.

Από τη στιγμή λοιπόν που μεταφέρθηκαν εκεί πέρα, υπήρχε όρος που απαγόρευε το μισθωτό peering. Και για αυτό το λόγο η Forthnet σταμάτησε να κάνει peering με τους "μικρότερους" παρόχους. Όπως μπορείτε να δείτε στον peering matrix της ΕΔΕΤ, η Forthnet συνδέεται στο GR-IX μόνο με την ΕΔΕΤ και τον ΟΤΕ, δηλαδή με τους μεγαλύτερους από αυτήν παρόχους, καθώς εκεί δεν την παίρνει να διακόψει το peering. :whistle:



Τον Γενάρη που έγιναν τα εγκαίνια του GR-IX τέθηκε ερώτηση προς τον εκπρόσωπο της Forthnet κ. Μαυραγάνη γιατί η Forthnet παραμένει ο μόνος πάροχος που δεν συνεργάζεται με άλλους. Μπορείτε να δείτε την ερώτηση εδώ -> https://www.youtube.com/watch?v=wr9EEwd5x8Q
Στην αρχή φαίνεται στο βήμα ο Ν. Κοζύρης, αντιπρόεδρος της ΕΔΕΤ και Καθ. ΕΜΠ και μετά τον λόγο τον παίρνει ο κ. Μαυραγάνης.

Όπως θα τον ακούσετε με τα ίδια σας τα αυτιά να λέει, είναι ουσιαστικά πολιτική της Forthnet να ... κάνει peering με όποιον πάροχο επιθυμεί να "συνεργαστεί". Δηλαδή να πληρώσει. Ενώ με τους μεγαλύτερους από αυτήν παρόχους (ΟΤΕ, ΕΔΕΤ) κάνει τον Κινέζο και δέχεται να κάνει full peering γιατί φυσικά θα κλείσει άμα κόψει την άμεση διασύνδεση μαζί τους.

Αυτό πολύ απλά λέγεται νταβατζιλίκι! Όπως με τα ίδια σας τα μάτια / αυτιά μπορείτε να δείτε, η Forthnet είναι ο μεγαλύτερος νταβατζής του ελληνικού internet. Ενώ έχουμε δει θετικά βήματα από τον ΟΤΕ (έφυγε από την Κωλέττη, ρίχνει τις τιμές), η Forthnet εξακολουθεί να εφαρμόζει μεσαιωνικές πολιτικές και δρομολογεί όλη της την κίνηση μέσω Φρανκφούρτης. Βέβαια, εταιρία είναι, το κέρδος θέλει (και είναι υγιές), ωστόσο δεν παύει να είναι εξόφθλαμη η περίπτωση που μόνο αυτή εφαρμόζει αυτήν την πολιτική, ενώ ακόμα μεγαλύτεροι ISPs από αυτήν (ΟΤΕ, ΕΔΕΤ) κάνουν full-peering με όλους.

Και φυσικά οι άλλοι μικρότεροι πάροχοι δεν έχουν και πολλές επιλογές. Εάν κάνετε ένα traceroute από Forthnet σε ON ή HOL (ή ανάποδα), θα δείτε ότι αυτοί ISPs συνδέονται μεταξύ τους εντός Ελλάδας. Το peering γίνεται εκτός GR-IX και σε κόμβο που ελέγχεται από την Forthnet, μπορείτε να το διαπιστώστε και εσείς. Αυτό είναι μια συμφωνία private peering που σύναψε η Forthnet με την HOL και ακούγεται ότι η HOL δίνει 2,500? τον μήνα στην Forthnet. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσωπικά το θεωρώ αποτυχία management των εταιριών που δεν κατάφεραν να φτιάξουν μόνοι τους κάποιο σύστημα peering στα πλαίσια μιας συμμαχίας, αντίθετα χρειάστηκε να επέμβει κάποιος ανεξάρτητος οργανισμός.

Το ότι ανταγωνίζομαι κάποιον δεν σημαίνει ότι είναι εχθρός μου, σημαίνει ότι σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα έχουμε αντικρουόμενα συμφέροντα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι αεροπορικές εταιρίες, για να αντιμετωπίσουν το ολιγοπώλιο των κατασκευαστών boeing (υπάρχουν μόνο δύο) ενώθηκαν σε 2 συμμαχίες έτσι ώστε να δημιουργήσουν ένα ολιγοψώνιο. Στο θέμα αγοράς αεροπλάνων είναι σύμμαχοι, ανταγωνιστές είναι στο θέμα πως θα μεταφέρουν τους πελάτες τους. Εξάλλου η αγορά μέχρι στιγμής φαίνεται να απαιτεί ηγεσία κόστους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Το ότι ανταγωνίζομαι κάποιον δεν σημαίνει ότι είναι εχθρός μου, σημαίνει ότι σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα έχουμε αντικρουόμενα συμφέροντα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι αεροπορικές εταιρίες, για να αντιμετωπίσουν το ολιγοπώλιο των κατασκευαστών boeing (υπάρχουν μόνο δύο) ενώθηκαν σε 2 συμμαχίες έτσι ώστε να δημιουργήσουν ένα ολιγοψώνιο.

ο βγενόπουλος ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παρακαλώ;

Ολιγοψώνιο είναι όταν μια αγορά έχει μονοψήφιο αριθμό πελατών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Έχουμε On Telecoms.
Ρε παιδιά επειδή είχα καιρό να μπω στο e-steki...το e-steki γενικώς σέρνεται και αργεί λίγο ή οι ταχύτητές μου φταίνε(εννοώ τις ταχύτητες των τελευταίων 2 ημερών...γιατί τις άλλες μέρες ήταν κανονικές);;
Μην με ρωτήσετε για τι ταχύτητες έχω γιατί απλά δεν κατέω πράμα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Στο γραφειο εχω ΟΤΕ ΟΤΕ και παλι ΟΤΕ, η vivodi και η HOL με εχουν κρεμασει αμφοτεροι κατα καιρους και μ'εχουν αφησει χωρις ιντερνετ, που στη δουλεια μου ειναι σα να με κρεμας γυμνη στο συνταγμα (δε με νοιαζει που δε δουλευω, με νοιαζει που γινομαι ξεφτιλα στο εξωτερικο οπου ηδη νομιζουν οτι ειμαστε νεαντερνταλ).
Στο σπιτι το καινουριο εκανα αιτηση παλι για ΟΤΕ για να εχω το 210 μπροστα αφου η τιμη ειναι η ιδια πανω κατω. Δηλαδη ο ΟΤΕ ειναι λιγο πιο ακριβως στα ιδια προγραμματα αλλα εβαλα το πιο φτηνο, με πολυ λιγο χρονο ομιλιας δηλαδη γιατι δεν μιλαω και καθολου στο σταθερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top