Ελληνάρας

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Mα καλά, που πάτε και τους βρίσκεται όλους αυτούς;

ε δεν τους έχω και φίλους.... απλά κοιτάω γύρω μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κι εγώ κοιτάω βρε Κουε αλλά δεν το βλέπω έτσι όπως το περιγράφεις......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αυτά που περιέγραψα είναι αληθινές ιστορίες που έχω ζήσει προσωπικά... :P
Και είναι και χωρίς σάλτσα μέσα :P
Γυναίκες που έχω ΔΕΙ με τα μάτια μου να συμπεριφέρονται έτσι... δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κρίμα, εγώ ευτυχώς δεν έχω ζήσει κάτι τέτοιο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ξέρω ότι θα ακουστεί όφ άλλα δεν είναι σήμερα τουρίστας πέρασε κόκκινο σε μια διαστάυρωση πολλύ επικήνδυνή οι Ελληνες να σφηρήζουν για την παρανομία και ο τουρίστας στα παλιά του τα παπούτσια, αυτο που έκανε εκείνος δεν θα το έκανε ποτέ ένας έλληνας, το συμπέρασμα μου είναι ότι όλοι μας ψάλουμε την ψωροκώστενα άλλα ήδα ότι και αυτοί που πέρασαν το κόκκινο δεν έιχαν τίποτα παραπάνω απο εμάς τους Ελληνάρες, καλό είναι να μην τα ρίχνουμε όλα σε έμας άλλα να δούμε απλά πώς θα γίνουμε καλύτεροι εμείς για μένα και οι ξένοι είναι ίδιοι με εμείς παρατηρούμε καλύτερα τα λάθη τα δικά μας παρά των ξένων στον τόπο μας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Kαι από που προκύπτει οτι όλοι αυτόν τον τύπο τον συχαίνονται, μα όλοι τον προσκυνάνε;

Από το ότι ζει και βασιλεύει, είναι παντού πρώτη μούρη και από το γεγονός ότι το πρότυπο του εύκολου πλουτισμού, της ματαιοδοξίας και της επίδειξης αποτελεί αντικείμενο θαυμασμού και υπέρτατη αξία. Είναι το πρότυπο του μάγκα και γενικού μαμάω, αυτό που διδάσκουμε στα παιδιά μας (ευτυχώς όχι όλοι, όσοι μπορούν ακόμη αντιστέκονται).

Mηπως να γραφαμε ποιος ΔΕΝ ειναι Ελληναρας ρε παιδια...
Με ολα αυτα που εχουν γραφτει στα τελευταια ποστ (αμφιβαλω εαν καποιος δεν εχει κανει τιποτα απο αυτα εστω μια φορα στην ζωη του.Νταξ' ηταν Ελληναρας περιορισμενου χρονικου διαδτηματος) πιστευω πως θα ηταν πολυ πιο συντομο να γραψουμε τα χαρακτηριστικα του μη-Ελληναρα!:P
Και προσωπικα ξαναλεω πως πλεον η λεξη "ελληναρας" εχει γινει καραμελα.
Πραγματικα φτανω να πιστευω (περαν το thread αυτου) οτι ο καθε ελληνας στα ματια του αλλου Ελληνα ειναι ελληναρα και τουμπαλην.:/:

Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου. Καραμέλα κι εύκολος αφορισμός. Και όλοι έχουμε λίγο από αυτό μέσα μας. Καλά θα κάνουμε να αποφασίσουμε τι μας αρέσει και να το κρατήσουμε και τι δεν μας αρέσει και να το αλλάξουμε αντί να μεμψιμοιρούμε. Η ατομική στάση και παρέμβαση στην κοινωνία είναι το πρώτο βήμα για μια μαζικότερη αντίδραση απέναντι στα κακώς κείμενα. Ας αλλάξουμε τους εαυτούς μας πρώτα. Η συζήτηση που κάνουμε θεωρώ ότι συμβάλει σε αυτήν τη συνειδητοποίηση.

Nα ανοίξουμε και ένα ψοφ-τόπικ για την Ελληναρού; Εκείνη που δεν πετάγεται μέχρι το περίπτερο αν δεν βαφτεί πρώτα κλπ :P

Πέστα ρεμάλι μου, σόρρυ ρεμπεσκέ μου, σκεφτόμουν κι εγώ ότι είχαμε περιορίσει το θέμα στους άνδρες, αλλά δεν τολμούσα να παρέμβω επ' αυτού

αυτή που πετάει τη σακούλα των σκουπιδιών απ τον δεύτερο στον κάδο!
Αυτή που δε σου δίνει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ προτεραιότητα στον δρόμο γιατί είναι "επιθετική και σούπερ μαμάω οδηγός" και σε κοιτάει με αλαζονεία!
Αυτή που ενώ ξέρει ότι είναι έγκυος πάει και κάνει βαφή στη ρίζα στον δεύτερο μήνα!
Αυτή που ουρλιάζει ότι οι άλλες μανάδες δεν προσέχουν τα παιδιά τους και έχει γεμίσει το σχολείο ψείρες και τις ψείρες τις έφερε το δικό της παιδί!
Αυτή που προσπαθεί να σου φάει ύπουλα τη σειρά γιατί... βιάζεται!
Αυτή που ΕΠΙΣΗΣ δεν σηκώνεται στο λεωφορείο αν δει γυναίκα έγκυο! (έλεος!!!)
Μπορώ να γράψω κι άλλα.... αλλά είναι πρωί ακόμα :P

Πολύ καλά τα λες Κουέ. Έχω παρατηρήσει κι εγώ τα παραπάνω, ειδικά αυτό με τις ψείρες. Πέστα εσύ για να μην μας πουν εμάς φαλλοκράτες.
Μια μέρα λοιπόν μια Ελληναρού έκανε μια φριχτή παράβαση προσπαθώντας να στρίψει αριστερά, από δυο λωρίδες δεξιότερα και κόντεψε να με χτυπήσει. Ε, της ζήτησα το λόγο και αυτή ανοίγει το παράθυρο, μου κάνει την χαρακτηριστική κίνηση:whatever:και μου λέει με παροιμιώδη ευγένια: "Είσαι μ@λλ@κας ρε μ@λλ@κα, αφού έβγαλλα φλλας" (έχουμε και μια προφορά στη Σαλλλονίκη, πως να το κάνουμε) για να εισπράξει την χαοτική απάντηση: "Την π**τσα μ' τη φ'λας μωρή;" και να μείνει κάγγελο. (Άλλος Ελληναράς κι εγώ, όμως το φχαριστήθηκα, αααχ)

Ξέρω ότι θα ακουστεί όφ άλλα δεν είναι σήμερα τουρίστας πέρασε κόκκινο σε μια διαστάυρωση πολλύ επικήνδυνή οι Ελληνες να σφηρήζουν για την παρανομία και ο τουρίστας στα παλιά του τα παπούτσια, αυτο που έκανε εκείνος δεν θα το έκανε ποτέ ένας έλληνας, το συμπέρασμα μου είναι ότι όλοι μας ψάλουμε την ψωροκώστενα άλλα ήδα ότι και αυτοί που πέρασαν το κόκκινο δεν έιχαν τίποτα παραπάνω απο εμάς τους Ελληνάρες, καλό είναι να μην τα ρίχνουμε όλα σε έμας άλλα να δούμε απλά πώς θα γίνουμε καλύτεροι εμείς για μένα και οι ξένοι είναι ίδιοι με εμείς παρατηρούμε καλύτερα τα λάθη τα δικά μας παρά των ξένων στον τόπο μας.:)

Πράγματι Μάνια μου, ήθελα να το γράψω κι εγώ, με πρόλαβες όμως. Έχω δει πολλές φορές Γερμανούς (για τους βρετανούς μέθυσους δεν θα μιλήσω, με πρόλαβε η αστερισμός) να πετάν σκουπίδια από το παράθυρο του αυτοκινήτου, να οδηγούν σαν τρελλοί κλπ και δεν ήταν Έλληνες της Γερμανίας. Οι λαοί αυτοί έχουν μάθει τον πολιτισμό με το μαστίγιο και μόλις βρούνε λάσκα...

Μα τι στο διάτανο έπαθα και συμφωνώ σήμερα με όλους; Μάλλον έχω τις κακές μου φαίνεται:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
για να εισπράξει την χαοτική απάντηση: "Την π**τσα μ' τη φ'λας μωρή;" και να μείνει κάγγελο. (Άλλος Ελληναράς κι εγώ, όμως το φχαριστήθηκα, αααχ)

Xάος να διορθώσω. Δεν είναι μωρή είναι μαρή! :clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

Οτι και να λέτε εγώ μας αγαπάω. Εχουμε τα ελαττώματά μας ως Ελληναρούδες (ε?), αλλά βαφόμαστε να πάμε περίπτερο κι αυτό μας κάνει σούπερ!!! :clapup::P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Από το ότι ζει και βασιλεύει, είναι παντού πρώτη μούρη και από το γεγονός ότι το πρότυπο του εύκολου πλουτισμού, της ματαιοδοξίας και της επίδειξης αποτελεί αντικείμενο θαυμασμού και υπέρτατη αξία. Είναι το πρότυπο του μάγκα και γενικού μαμάω, αυτό που διδάσκουμε στα παιδιά μας (ευτυχώς όχι όλοι, όσοι μπορούν ακόμη αντιστέκονται).
Aυτό που λες είναι εντελώς άκυρο.
Δεν ισχύει με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.



Οτι και να λέτε εγώ μας αγαπάω. Εχουμε τα ελαττώματά μας ως Ελληναρούδες (ε?), αλλά βαφόμαστε να πάμε περίπτερο κι αυτό μας κάνει σούπερ!!! :clapup::P:P


Παντως, το προτιμω αυτο απο τις Σουηδεζες που οταν ακουμπας ποδι νομιζεις οτι εισαι στο πατωμα και χαιδευεις τη φλοκατη.

Ενα αλλο υπεροχο χαρακτηριστικο ειναι:
Φοραμε φουστα μακρυα? Σιγα να μην χαλασουα την τριχοφυια.
Φουστα γονατου? Μεχρι και το γονατο το ξυρισμα
Φουστιτσα μινι? Εκει πια, τις τρωει το ξημεροβραδιασμα στο ξυραφακι.

:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Το βλέπω καιρό αυτό το θέμα αλλά κάτι με κρατούσε μακριά του :P τώρα όμως το αποφάσισα.
Δεν μπόρεσα να διαβάσω και τις 13 σελίδες όμως συμφωνώ με όσα διάβασα.

Θέλω να προσθέσω κάποια ακόμα πράγματα που έχω εντοπίσει εδώ και που με ενοχλούν αφάνταστα:

1. Ο Έλληνας απο παντού προσπαθεί να κλέψει. Παιδιά στο σχολείο που βουτάνε παραπάνω βιβλία χωρίς λόγο,ο κύριος που δουλεύει στην τράπεζα και κλέβει διορθωτικά και γενικότερα γραφική ύλη για την οικογένεια, ο άλλος δημόσιος υπάλληλος που καθυστερεί, έτσι κι αλλιώς θα πληρωθεί με την ώρα και όχι με τους πελάτες, ο άλλος που όπως προαναφέρθηκε, προσπερνάει χωρίς λόγο στο δρόμο, (και ΟΧΙ δεν το κάνουν όλοι όπως απάντησε κάποιο άλλο μέλος), ο οικογενειάρχης που παρακαλάει μισή ώρα στο αεροδρόμιο να πάρει τα παραπάνω κιλά στη βαλίτσα δωρεάν (έπρεπε να του κάνουμε ειδική τιμή, είναι διαφορετικός απο τους καθυστερημένους που ακολουθούν τους κανόνες) και ένα σωρό άλλα παραδείγματα.

Ενώ λοιπόν ο Έλληνας είναι τόσο έντιμος, το ΚΑΚΟ κράτος συνέχεια τον κλέβει, οι πολιτικοί συνέχεια τον κοροιδεύουν, οι δημόσιες υπηρεσίες τον καθυστερούν, στο δρόμο του κλέβουν την προταιρεότητα, οι τράπεζες του κλέβουν τα χρήματα, το σχολείο, το πανεπιστήμιο, όλοι. Ότι περιέχει μέσα τη λέξη 'δημόσιο' ή 'κρατικό' τον κλέβει, λες και το κράτος είναι κάποιος ξένος, δεν είναι ο ίδιος του ο εαυτός.

2. Ο Έλληνας είναι όντως πολύ καλόκαρδος αλλά εις βάθος κι αυτή τόσο βαθιά κρυμμένη τείνει να εξαμφανιστεί. Και το πιστεύω αυτό, κάθε μικρή μέρα, όταν διαβάζω εκείνο το κείμενο στο Ίντερνετ απο την καρκινοπαθής κοπέλα και απο την αντιμετώπιση που δέχτηκε απο Έλληνες συνανθρώπους της.

3. Ο Έλληνας είναι πολυ επιρρεπής σε ξένους λαούς και έχει αρχίσει (αποτυχημένα ή μη) να τους μιμείται. Ξεκινώντας απο fast food πριν πολλά χρόνια και φτάνωντας σήμερα στην ολοκαίνουρια σαπουνόπερα 'Μαρία η άσχημη' η οποία, πρώτη ημέρα του χρόνου, χτυπάει 30% τηλεθέαση στην ελληνική τηλεόραση. Κάθε Κυριακή βράδυ το show, που χτυπάει επίσης μεγάλη τηλεθέαση, με την αμερικανή πλέον παρουσιάστρια, και τον άλλο τον 'πολύ χαρούμενο-ενάρετο' άντρα. Hey, bravisimo! ένας ολόκληρος λαός σκύβει (τον κώλο του) και στοιχηματίζει με αγωνία που θα χέσει η αγελάδα κα είναι καλό ΓΜΤ ΜΟΥ να δέχεσαι ξένες κουλτούρες και να είσαι ανοιχτός σε ξένους λαούς αλλά όχι να τους δέχεσαι αμάσητους.

4. Συνεχίζοντας αυτό με την αγελαδίτσα, προσθέτω οτι πάνω σε όλο αυτό το παιχνίδι υπάρχει κάτι που το καθιστά χειρότερο όλων. Είναι η ψευδαίσθηση. Η ψευδαίσθηση που έχει ο Έλληνας οτι είναι ηθικός, οτι είναι επαναστάτης, οτι είναι φιλόσοφος, οτι είναι σκεπτικιστής, οτι είναι ελεύθερος (ΧΑΧΑ), οτι είναι δημοκρατικός (ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ), οτι είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ (ΜΟΥΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑ).

Παρεξηγήθηκε ο Έλληνας, γνωστό σε όλους νομίζω, γιατί τα τουριστικά φυλλάδια, με συγχωρείτε! τα βιβλία ιστορίας ήθελα να πω, δεν διαφημίζουν αρκετά, με συγχωρείτε! δεν διαλαλούν αρκετά τους αγώνες και τις επαναστάσεις των αρχαίων ημών πρόγονων και πολύ σωστά έκανε και παρεξηγήθηκε ο Έλλην γιατί αν του αφαιρέσεις το παρελθόν του τα παίρνεις όλα, τι θα δείξει; το fame story ή το the mall? αν είναι δυνατόν!

5. Η δημοκρατία του Έλληνα. Ούτε που σκέφτομαι να το συζητήσω, θα χρειαστώ άλλον έναν server γι'αυτό.

6.Η εικονική επανάσταση του Έλληνα. Δεν θα το σχολιάσω επίσης.

7. Η ευγένεια που κατέχει, η φιλοξενία, η φιλικότητα και όλα αυτά τα ωραία που χαρακτηρίζουν τους έλληνες για ακόμα μία φορά ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ. Διαωνεί κανένας;

Και για όσους Έλληνες παρεξηγηθούν, δεν πειράζει, θα σας περάσει, ανοίξτε λίγο tv και θα ανέβει το ηθικό σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Σε παω πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Aυτό που λες είναι εντελώς άκυρο.
Δεν ισχύει με τίποτα.

Όχι μόνο ισχύουν, αλλά ξέχασα να πω ότι τους ψηφίζουμε κι από πάνω. Πόσα και πόσα τέτοια λαμόγια εκμεταλλευτές, αμόρφωτους και ξιπασμένους δεν έχουμε για πολιτικούς, από υπουργούς, βουλευτές, νομάρχες (ο δικός μας ο νομάρχης δεν είναι χαρακτηριστικός καπετάνιε; ), δημάρχους (θυμάσαι τον προηγούμενο δήμαρχο Αλμυρού Βόλου που έβαζε χέρι στις γυναίκες για να τις "διορίσει") μέχρι δημοτικούς συμβούλους. Άκου που σου λέω αυτοί είναι οι μάγκες και μεις οι λαλάκες.

Θέλω να προσθέσω κάποια ακόμα πράγματα που έχω εντοπίσει εδώ και που με ενοχλούν αφάνταστα:

1. Ο Έλληνας απο παντού προσπαθεί να κλέψει.

Ενώ λοιπόν ο Έλληνας είναι τόσο έντιμος, το ΚΑΚΟ κράτος συνέχεια τον κλέβει, οι πολιτικοί συνέχεια τον κοροιδεύουν, οι δημόσιες υπηρεσίες τον καθυστερούν, στο δρόμο του κλέβουν την προταιρεότητα, οι τράπεζες του κλέβουν τα χρήματα, το σχολείο, το πανεπιστήμιο, όλοι. Ότι περιέχει μέσα τη λέξη 'δημόσιο' ή 'κρατικό' τον κλέβει, λες και το κράτος είναι κάποιος ξένος, δεν είναι ο ίδιος του ο εαυτός.

2. Ο Έλληνας είναι όντως πολύ καλόκαρδος αλλά εις βάθος κι αυτή τόσο βαθιά κρυμμένη τείνει να εξαμφανιστεί.

3. Ο Έλληνας είναι πολυ επιρρεπής σε ξένους λαούς και έχει αρχίσει (αποτυχημένα ή μη) να τους μιμείται.
είναι καλό ΓΜΤ ΜΟΥ να δέχεσαι ξένες κουλτούρες και να είσαι ανοιχτός σε ξένους λαούς αλλά όχι να τους δέχεσαι αμάσητους.

4. Συνεχίζοντας αυτό με την αγελαδίτσα, προσθέτω οτι πάνω σε όλο αυτό το παιχνίδι υπάρχει κάτι που το καθιστά χειρότερο όλων. Είναι η ψευδαίσθηση. Η ψευδαίσθηση που έχει ο Έλληνας οτι είναι ηθικός, οτι είναι επαναστάτης, οτι είναι φιλόσοφος, οτι είναι σκεπτικιστής, οτι είναι ελεύθερος (ΧΑΧΑ), οτι είναι δημοκρατικός (ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ), οτι είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ (ΜΟΥΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑ).

Παρεξηγήθηκε ο Έλληνας, γνωστό σε όλους νομίζω, γιατί τα τουριστικά φυλλάδια, με συγχωρείτε! τα βιβλία ιστορίας ήθελα να πω, δεν διαφημίζουν αρκετά, με συγχωρείτε! δεν διαλαλούν αρκετά τους αγώνες και τις επαναστάσεις των αρχαίων ημών πρόγονων και πολύ σωστά έκανε και παρεξηγήθηκε ο Έλλην γιατί αν του αφαιρέσεις το παρελθόν του τα παίρνεις όλα, τι θα δείξει; το fame story ή το the mall? αν είναι δυνατόν!

5. Η δημοκρατία του Έλληνα. Ούτε που σκέφτομαι να το συζητήσω, θα χρειαστώ άλλον έναν server γι'αυτό.

6.Η εικονική επανάσταση του Έλληνα. Δεν θα το σχολιάσω επίσης.

7. Η ευγένεια που κατέχει, η φιλοξενία, η φιλικότητα και όλα αυτά τα ωραία που χαρακτηρίζουν τους έλληνες για ακόμα μία φορά ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ. Διαωνεί κανένας;

Και για όσους Έλληνες παρεξηγηθούν, δεν πειράζει, θα σας περάσει, ανοίξτε λίγο tv και θα ανέβει το ηθικό σας.

Στην Ελλάδα υπάρχει η παροιμία: "Δούλευε για να τρως και κλέβε για νά'χεις":D. Στην αρχαία Σπάρτη τα παιδιά εκπαιδεύονταν στην κλοπή, με μέγιστο ταμπού το να μη τους ανακαλύπτουν. Είναι αυτό που λέμε: "Ξέρεις να κλέβεις; Ξέρω! Ξέρεις να κρύβεσαι; Όχι. Ε, τότε μην κλέβεις!":D. Είναι κι αυτή μια τεχνική επιβίωσης σε δύσκολες στιγμές. Μην ξεχνάς ότι για 400 χρόνια οι ελεύθεροι Έλληνες επιβίωναν στα βουνά κλέβοντας τον Τούρκο και τους κοτσαμπάσηδές του. (Τι να πεις για έναν λαό που οι ήρωές του είναι "Κλέφτες και Αμαρτωλοί" που έλεγε και η συγχωρεμένη η γιαγιά μου).

Για το πόσο ληστρικό είναι το Ελληνικό Κράτος, θα το ανακαλύψεις κι εσύ όταν βγεις στην παραγωγή. Θα φρίξεις!!
Αμφισβητώ ότι το Ελληνικό Κράτος εκπροσωπεί τους Έλληνες (βλέπε παραπάνω σε προηγούμενο post μου για τη σχέση των Ελλήνων κυβερνώντων με τις μεγάλες δυνάμεις). Το δυστύχημα, όπως λέω και παραπάνω στον καπετάνιο, είναι ότι έχουμε πειστεί και τους ψηφίζουμε αντί να τους γιαουρτώσουμε.
Σε αυτά που λες περί ξενομανίας συμφωνώ, όπως και με την οριοθέτηση που βάζεις (όχι να τα καταπίνουμε αμάσητα). Σε αυτά, εν πολλοίς, στηρίζω τη θέση μου περί συμπλεγμάτων κατωτερώτητας, όπως και σε αυτό που γράφεις για το ένδοξο παρελθόν. Σε αυτό έχω να σχολιάσω ότι υπάρχουν και σήμερα ταλαντούχοι και σημαντικοί Έλληνες, όμως η Τηλεόραση και τα άλλα ΜΜΕ, από τα οποία όπως βλέπω αντλείς κυρίως την άποψή σου για τη χώρα μας, λες από κάποια υπερκόσμια συνωμοσία δείχνουν πάντα ότι πιο κακό και πιο μίζερο υπάρχει. Αντισταθείτε στη μιζέρια και στη μετριότητα! Αξίζουμε περισσότερα!!!

Αυτό με την αγελαδίτσα δεν το γνωρίζω. Μπορώ να μάθω περισσότερα παρακαλώ;

Για τη δημοκρατία μας, δυστυχώς θα αναγκαστώ να συμφωνήσω, σημειώνοντας όμως ότι η δημοκρατία έχει υποχωρήσει παγκοσμίως, ακόμη και σε χώρες όπως η Γαλλία, η Ολλανδία και η Δανία θεωρείται ότι έχει πέσει σε απόλυτη παρακμή και αμφισβητείται έντονα, με ένα μεγάλο συγκρουσιακό ρεύμα να διαμορφώνεται συνεχώς και τη βία να χτίζεται όλο και περισσότερο. Μην είσαι άδικη ειδικά με την Ελλάδα, το πρότυπο δημοκρατίας που ισχύει σήμερα παγκοσμίως είναι παραδομένο στα μεγάλα οικονομικά συμφέροντα και κάθε έννοια ελευθερίας τείνει να αντικατασταθεί από την έννοια "ασφάλεια". Μπορεί από κάποιες απόψεις να έχουμε περισσότερη ελευθερία από άλλους (????)

Σε γενικές γραμμές δεν μου αρέσει ο τρόπος που βλέπεις την Ελλάδα και τους Έλληνες, πολύ περισσότερο που τρως το δόλωμα και κρίνεις την κοινωνία αποκλειστικά από την τηλεόραση (έχεις δει Γιαπωνέζικη τηλεόραση, είναι για κλάμματα). Όμως σε δικαιολογώ απόλυτα γιατί στην ηλικία σου μόνο αυτήν την Ελλάδα πρόλαβες να γνωρίσεις. Εμείς προλάβαμε μια εποχή, όχι πολύ παλιά θέλουμε να πιστεύουμε, όπου τα καλά χαρακτηριστικά του Έλληνα υπήρχαν έντονα (μαζί με τα άσχημα) και όχι "στα χαρτιά" όπως λες.
Πρέπει να προβληματιστούμε έντονα όταν η νέα γενιά βλέπει τη χώρα της με αυτόν τον τρόπο.
Είδες καπετάνιο τι εννοούσα όταν σου έλεγα ότι με αυτά τα πρότυπα μεγαλώνουμε πλέον τα παιδιά μας;;;;:hmm:Αυτό γνωρίζουν σήμερα για Ελλάδα, αυτόν τον τύπο ανθρώπου βλέπουν παντού γύρω τους.

Ποια δημοκρατία μου μιλάτε, ποια προγράμματα
Ποια πανεπιστήμια, ποια Ευρώπη και ποια γράμματα (γάμ@τ@)
Πού'να η παιδεία, πού'ναι η υγεία σας,
κύριε υπουργέ, γ@μώ τα υπουργεία σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Στην Ελλάδα υπάρχει η παροιμία: "Δούλευε για να τρως και κλέβε για νά'χεις":D. Στην αρχαία Σπάρτη τα παιδιά εκπαιδεύονταν στην κλοπή, με μέγιστο ταμπού το να μη τους ανακαλύπτουν. Είναι αυτό που λέμε: "Ξέρεις να κλέβεις; Ξέρω! Ξέρεις να κρύβεσαι; Όχι. Ε, τότε μην κλέβεις!":D. Είναι κι αυτή μια τεχνική επιβίωσης σε δύσκολες στιγμές. Μην ξεχνάς ότι για 400 χρόνια οι ελεύθεροι Έλληνες επιβίωναν στα βουνά κλέβοντας τον Τούρκο και τους κοτσαμπάσηδές του. (Τι να πεις για έναν λαό που οι ήρωές του είναι "Κλέφτες και Αμαρτωλοί" που έλεγε και η συγχωρεμένη η γιαγιά μου).

Αρχικά, δεν το έλεγε μόνο η γιαγιά σου, έτσι ονόμαζαν τις παρατάξεις τους στα βουνά.
Ύστερα, δεν δίνω μία για την αρχαία Σπάρτη ή το παρελθόν γενικότερα του λαού μου όταν εγώ στην ίδια μου την πατρίδα δεν μπορώ να ζήσω ήρεμα. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να δεχτώ τη νοοτροπία ʽσε κλέβω-με κλέβειςʼ πόσο μάλλον να περηφανευτώ γιʼ αυτήν.
Αλλά ακόμα κι αν είναι έτσι, ας φροντίσει κάποιος να πει στους Έλληνες ότι πλέον δεν κλέβουν τους Τούρκους και τους κοτζαμπάσηδες τους αλλά τον ίδιο τους τον εαυτό.

Το δυστύχημα, όπως λέω και παραπάνω στον καπετάνιο, είναι ότι έχουμε πειστεί και τους ψηφίζουμε αντί να τους γιαουρτώσουμε.

Προτείνω να ανοίξουμε ένα καινούριο topic για τη δημοκρατία αν ενδιαφέρεστε κι εσείς.

Σε αυτά που λες περί ξενομανίας συμφωνώ, όπως και με την οριοθέτηση που βάζεις (όχι να τα καταπίνουμε αμάσητα). Σε αυτά, εν πολλοίς, στηρίζω τη θέση μου περί συμπλεγμάτων κατωτερώτητας, όπως και σε αυτό που γράφεις για το ένδοξο παρελθόν. Σε αυτό έχω να σχολιάσω ότι υπάρχουν και σήμερα ταλαντούχοι και σημαντικοί Έλληνες, όμως η Τηλεόραση και τα άλλα ΜΜΕ, από τα οποία όπως βλέπω αντλείς κυρίως την άποψή σου για τη χώρα μας, λες από κάποια υπερκόσμια συνωμοσία δείχνουν πάντα ότι πιο κακό και πιο μίζερο υπάρχει. Αντισταθείτε στη μιζέρια και στη μετριότητα! Αξίζουμε περισσότερα!!!

Αν αντλώ από εκεί πληροφορίες, που το κάνω γιατί είναι κάτι που με ενοχλεί ιδιαίτερα, το κάνω γιατί η τηλεόραση μία λαού τον χαρακτηρίζει άμεσα πιστεύω. Η τηλεόραση προβάλλει πάντα αυτό που ζητάει ο λαός της άρα γιατί να μην κρίνω από εκεί;

Αυτό με την αγελαδίτσα δεν το γνωρίζω. Μπορώ να μάθω περισσότερα παρακαλώ;

Άνοιξε την Κυριακή το βράδυ την τηλεόραση να δεις το τσίρκο και θα καταλάβεις για ποια αγελαδίτσα μιλάω.

Σε γενικές γραμμές δεν μου αρέσει ο τρόπος που βλέπεις την Ελλάδα και τους Έλληνες, πολύ περισσότερο που τρως το δόλωμα και κρίνεις την κοινωνία αποκλειστικά από την τηλεόραση (έχεις δει Γιαπωνέζικη τηλεόραση, είναι για κλάμματα). Όμως σε δικαιολογώ απόλυτα γιατί στην ηλικία σου μόνο αυτήν την Ελλάδα πρόλαβες να γνωρίσεις. Εμείς προλάβαμε μια εποχή, όχι πολύ παλιά θέλουμε να πιστεύουμε, όπου τα καλά χαρακτηριστικά του Έλληνα υπήρχαν έντονα (μαζί με τα άσχημα) και όχι "στα χαρτιά" όπως λες.
Πρέπει να προβληματιστούμε έντονα όταν η νέα γενιά βλέπει τη χώρα της με αυτόν τον τρόπο.

Μιλάω πολύ για την τηλεόραση αλλά δεν αποκλείω τα άλλα. Αν ήταν μόνο η τηλεόραση και η καθημερινή μου ζωή σε αυτόν τον τόπο με αυτούς τους ανθρώπους ήταν μια χαρά πιστεύεις ότι θα είχα κίνητρα να γράψω ένα τέτοιο κείμενο; Δηλαδή αν ήταν μόνο η τηλεόραση δεν θα με ενοχλούσε τόσο, ο καθένας μπορεί να παρακολουθεί ότι θέλει, θα το έκρινα αλλά δεν θα με ενοχλούσε.

Όταν όμως οδηγώ να πάω το πρωί σχολείο και μπλοκάρει ο δρόμος γιατί οι δρόμοι της Χίου είναι στενοί αλλά τα λεωφορεία είναι μεγάλα και ο τάδε Έλληνας πολίτης παρκάρει μες τη μέση καθιστώντας ακόμα πιο δύσκολη τη μετακίνηση του λεωφορείου και αναγκάζοντας τόσους άλλους Έλληνες πολίτες να τον περιμένουν μέχρι να έρθει να πάρει το αμάξι, ΕΝΟΧΛΟΥΜΑΙ.

Όταν η μητέρα μου περιμένει 2 ώρες στη δημόσια υπηρεσία για να πάρει ένα χαρτί, ΕΝΟΧΛΟΥΜΑΙ κι όταν ο τάδε άσχετος βγαίνει στο δημαρχείο ή στη νομαρχία να με κυβερνήσει άμεσα και έχει επιλεχθεί επειδή έκανε χάρες και όχι επειδή είναι ικανός ΕΝΟΧΛΟΥΜΑΙ.

Και μη προβληματιστείς σε παρακαλώ για τη νέα γενιά, σε πληροφορώ ότι όλοι μια χαρά τα πάνε, φραπέ στο χέρι, επανάσταση φωνάζουν κι αν τους πεις για την πατρίδα θα σου κόψουν το κεφάλι.

Και θα ήθελα να προσθέσω κάτι ακόμα που αφορά το μεσογειακό ελληνικό ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ περιβάλλον. Παραλίες, ήλιος κτλπ. Δεν είναι λίγες Ελληνίδες μάνες που αλλάζουν πάνα το μωρό στην παραλία και δεν ψάχνουν ΚΑΝ για τον κάδο ώστε να μην μολύνουν το περιβάλλον. Δεν είναι λίγα τα βουνά που έχουν σκουπίδια, απο παλιοσίδερα, παλιά αυτοκίνητα, παλιά πλυντήρια, παλιά ψυγεία κτλπ. Και τέλος δεν είναι λίγα τα παλαιά σπίτια, αρχοντικά η μη με άψογη αρχιτεκτονική που έχουν καταστραφεί και έχουν καταντήσει μπορδέλα.

Αλήθεια, πόσες φορές έχετε ακούσει κάποιον ή έχετε πει ο ίδιος οτι έρχονται οι τουρίστες και μας βρωμίζουν τις παραλίες; (δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχικά, δεν το έλεγε μόνο η γιαγιά σου, έτσι ονόμαζαν τις παρατάξεις τους στα βουνά.
χίλια συγγνώμη... μια μικρή διόρθωση...
όχι δεν τους έλεγαν αμαρτωλούς (απ΄ την αμαρτία και καλά της κλεψιάς) όπως το είπε με bold Για τη γιαγιά του...

τους έλεγαν αρματολούς... κοινώς αυτοί με τα άρματα... (άρματα = όπλα)

και γιαυτό το έβαλε με Bold... επειδή ακριβώς ήταν λάθος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
χίλια συγγνώμη... μια μικρή διόρθωση...
όχι δεν τους έλεγαν αμαρτωλούς (απ΄ την αμαρτία και καλά της κλεψιάς) όπως το είπε με bold Για τη γιαγιά του...

τους έλεγαν αρματολούς... κοινώς αυτοί με τα άρματα... (άρματα = όπλα)

και γιαυτό το έβαλε με Bold... επειδή ακριβώς ήταν λάθος :)

οοps :P οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Suspiria, '
μπραβο σου.
Για 17 χρονων ανθρωπος εχει και παρα πολλες εμπειριες και απιθανα δομημενο τροπο σκεψης. Τα συγχαρητηρια μου και να μου επιτραπει να πιστευω οτι το μελλον δεν ειναι τοσο δυσοιωνο οσο πολλοι πιστευουν.

Αλλα, σε παρακαλω, μην κρινεις καποιον λαο απο την τηλεοραση γιατι ΔΕΝ υπαρχει χωρα στον κοσμο με "καλη" τηλεοραση. Το μονο που καταφερνεις να λες ετσι, ειναι το οτι δεν εχει δει τηλεοραση στο εξωτερικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Suspiria, '
μπραβο σου.
Για 17 χρονων ανθρωπος εχει και παρα πολλες εμπειριες και απιθανα δομημενο τροπο σκεψης. Τα συγχαρητηρια μου και να μου επιτραπει να πιστευω οτι το μελλον δεν ειναι τοσο δυσοιωνο οσο πολλοι πιστευουν.
Ειχα σκοπο να της το πω κι εγω το παραπανω.Οποτε τωρα απλως συμφωνω.

Αλλα, σε παρακαλω, μην κρινεις καποιον λαο απο την τηλεοραση γιατι ΔΕΝ υπαρχει χωρα στον κοσμο με "καλη" τηλεοραση. Το μονο που καταφερνεις να λες ετσι, ειναι το οτι δεν εχει δει τηλεοραση στο εξωτερικο...
Ακριβως...βλεπω καθημερινα τα χαλια της Ιταλικης τηλεορασης.
Εδω δεν υπαρχει σοου-εκπομπη στην οποια να μην υπαρχουν καμια 10αρια πιτσιρικες που να φορανε ενα "δειγμα" ρουχου πανω τους και να χαμογελανε και να χορευουν...
Να μην πουμε για ριαλιτυ...Και μονο οτι εφτασαν στον εβδομο "big brother" κι εχουν τουλαχιστον αλλα 7-8 ριαλιτυ σε νησια,σπιτια κτλ κτλ κτλ....ε!
Συμφωνω με bisbiriko δηλαδη.Προσωπικα αμφιβαλω για το αν υπαρχει καπου καπου "γενικα καλη" τηλεοραση.
Απλως υπαρχουν ΚΑΙ ορισμενες ποιοτηκες εκπομπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Όταν όμως οδηγώ να πάω το πρωί σχολείο και μπλοκάρει ο δρόμος γιατί οι δρόμοι της Χίου είναι στενοί αλλά τα λεωφορεία είναι μεγάλα και ο τάδε Έλληνας πολίτης παρκάρει μες τη μέση καθιστώντας ακόμα πιο δύσκολη τη μετακίνηση του λεωφορείου και αναγκάζοντας τόσους άλλους Έλληνες πολίτες να τον περιμένουν μέχρι να έρθει να πάρει το αμάξι, ΕΝΟΧΛΟΥΜΑΙ.
εχμ, συγνώμη, αλλά αν είσαι 17 κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις άδεια οδήγησης. άρα και να οδηγείς. Κάνω λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Mηχανακι λογικα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Mηχανακι λογικα.;)
Το μηχανάκι δεν έχει κατώτατο όριο ηλικίας που μπορείς να πάρεις δίπλωμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top