Έκλεισε το blog troktiko

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
To troktiko.blogspot.com έριξε λουκέτο σήμερα το πρωί...... Το δημοφιλέστερο blog του κόσμου έκλεισε και αποχαιρέτησε τους αναγνώστες λίγες μερες μετά το θάνατο του εμπνευστή του.

Αυτή είναι η τελευταία ανάρτηση
Καληνύχτα Ελλάδα, ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης.


Καλό ταξίδι Σωκράτη και να μας προσέχεις απο εκεί πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Eνας απτα μελη του τροκικου εγραψε αυτο στο facebook
"Σε σχέση με όσα γράφονται τις τελευταίες ώρες, σας λέμε εμείς ότι το Τρωκτικό δεν τελείωσε! Σε λίγες μέρες μπορεί να ξαναρχίσουμε να γράφουμε στο Τρωκτικό αλλίως εμείς, μερικοί από τους συντάκτες τους, θα αρχίσουμε να γράφουμε σε άλλο μπλογκ. Και εκείς θα τα πούμε όλα, όσα δεν πρόλαβαμε να βγάλουμε στο ΤΡΩΚΤΙΚΟ! Δεν είναι προειδοποιήση, αλλά απειλή..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πιθανόν αυτός να μην είναι συντάκτης του Τρωκτικού. Το όνομα αυτού που το έχει γράψει είναι troktikos troktikou και κανένας δεν ξέρει αν στην πραγματικότητα είναι συντάκτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Από τι πέθανε ο συντάκτης του troktikoy;

edit: Τώρα το είδα. okz

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Το δημοφιλέστερο blog του κόσμου, κόψε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το δημοφιλέστερο blog του κόσμου, κόψε κάτι.

Συγκεκριμένα αυτή τη στιγμή ειναι στη θέση #835 όλων των site στον κόσμο
tο bp.blogspot.com ειναι το δημοφιλέστερο blog αλλά είναι οff εδώ και καιρό
Στη πρώτη 500 δεν εντόπισα άλλο blog. Eπομένως αν δεν είναι πρώτο φιγουράρει στις πρώτες θέσεις στο κόσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δεκάρα δε δίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Το χαρακτήρισαν ως "δημοφιλέστερο" blog λόγω των εμφανίσεων σελίδων όχι των μοναδικών επισκεπτών. Μπορεί κανείς να φανταστεί κάθε χρήστη να κάνει εκατοντάδες ανανεώσεις την ημέρα, μην πω την ώρα και αρχίσουμε να μαλλιοτραβιόμαστε. Επίσης, επειδή ένας ιστότοπος δηλώνει ανεξάρτητος από εφημερίδες, πολιτικά κόμματα και διατυμπανίζει ότι λέει "την αλήθεια και μόνον αυτή" δεν σημαίνει ότι αληθεύει κιόλας. Λόγω ακριβώς των πολλών επισκέψεων από τους ίδιους ή μη χρήστες του διαδικτύου έγινε γνωστό, έθιξε κάποιες γνωστές "προσωπικότητες" και γι αυτό έγινε ακόμα πιο δημοφιλές μέσω και κάποιων εκπομπών (όχι απαραιτήτως ενημερωτικού τομέα). Η συντριπτική πλειοψηφία των δημοσιεύσεών του αναφέρονταν σε μπούτια, κ%λους και βίζιτες, σε "σταρ" επιπέδου star channel και σε πολιτικές ειδήσεις ήδη γνωστές με πιασάρικους τίτλους "Αμάν τι έκανε ο τάδε!" και εικονίτσα ψαρωτική, με μια παράγραφο είδηση , ήδη γνωστή, παρουσιασμένη με προκλητικό τρόπο. Είναι λυπηρό που δολοφονήθηκε ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος, όχι επειδή ήταν συντελεστής του τρωκτικού ή κάθε άλλου blog, εφημερίδας κ.ο.κ. αλλά επειδή δολοφονήθηκε ένας άνθρωπος. Κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα πού και γιατί ήταν μπλεγμένος και δεν έχει σημασία. Το troktiko για μένα ήταν μια αδιάφορη, διόλου ενημερωτική (αν ήθελα ενημέρωση έχω 1000 άλλα μέσα και σελίδες που δεν αποσκοπούν στην πρόκληση εντυπώσεων και προβολής) και αδιάφορη εως trash σελίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το troktiko για μένα ήταν μια αδιάφορη, διόλου ενημερωτική (αν ήθελα ενημέρωση έχω 1000 άλλα μέσα και σελίδες που δεν αποσκοπούν στην πρόκληση εντυπώσεων και προβολής) και αδιάφορη εως trash σελίδα.
Η συντριπτική πλειοψηφία των δημοσιεύσεών του αναφέρονταν σε μπούτια, κ%λους και βίζιτες, σε "σταρ" επιπέδου star channel και σε πολιτικές ειδήσεις ήδη γνωστές με πιασάρικους τίτλους "Αμάν τι έκανε ο τάδε!" και εικονίτσα ψαρωτική, με μια παράγραφο είδηση , ήδη γνωστή, παρουσιασμένη με προκλητικό τρόπο.
σωστοο..

και για μενα..σχεδον ποτέ δεν εμπαινα..λιγο απο "ενημερωση" λιγο απο κ@λους..

ασε καλυτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socrates1997

Νεοφερμένος

Ο socrates1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.

socrates1997

Νεοφερμένος

Ο socrates1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Όχι ρε eco warior τι είναι αυτά που λες; Εγώ ούτε μολότωφ δεν ξέρω να φτιάχνω!:);):hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το χαρακτήρισαν ως "δημοφιλέστερο" blog λόγω των εμφανίσεων σελίδων όχι των μοναδικών επισκεπτών. Μπορεί κανείς να φανταστεί κάθε χρήστη να κάνει εκατοντάδες ανανεώσεις την ημέρα, μην πω την ώρα και αρχίσουμε να μαλλιοτραβιόμαστε. Επίσης, επειδή ένας ιστότοπος δηλώνει ανεξάρτητος από εφημερίδες, πολιτικά κόμματα και διατυμπανίζει ότι λέει "την αλήθεια και μόνον αυτή" δεν σημαίνει ότι αληθεύει κιόλας. Λόγω ακριβώς των πολλών επισκέψεων από τους ίδιους ή μη χρήστες του διαδικτύου έγινε γνωστό, έθιξε κάποιες γνωστές "προσωπικότητες" και γι αυτό έγινε ακόμα πιο δημοφιλές μέσω και κάποιων εκπομπών (όχι απαραιτήτως ενημερωτικού τομέα). Η συντριπτική πλειοψηφία των δημοσιεύσεών του αναφέρονταν σε μπούτια, κ%λους και βίζιτες, σε "σταρ" επιπέδου star channel και σε πολιτικές ειδήσεις ήδη γνωστές με πιασάρικους τίτλους "Αμάν τι έκανε ο τάδε!" και εικονίτσα ψαρωτική, με μια παράγραφο είδηση , ήδη γνωστή, παρουσιασμένη με προκλητικό τρόπο. Είναι λυπηρό που δολοφονήθηκε ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος, όχι επειδή ήταν συντελεστής του τρωκτικού ή κάθε άλλου blog, εφημερίδας κ.ο.κ. αλλά επειδή δολοφονήθηκε ένας άνθρωπος. Κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα πού και γιατί ήταν μπλεγμένος και δεν έχει σημασία. Το troktiko για μένα ήταν μια αδιάφορη, διόλου ενημερωτική (αν ήθελα ενημέρωση έχω 1000 άλλα μέσα και σελίδες που δεν αποσκοπούν στην πρόκληση εντυπώσεων και προβολής) και αδιάφορη εως trash σελίδα.

To ότι το troktiko κατάφερε να κρατήσει τους αναγνώστες και να το επισκέπτονται αρκετές φορές την ημέρα είναι υπέρ του.... Πολλοί προσπάθησαν να το αντγράψουν κανένα όμως με τόση επιτυχία. Ανεξάρτητα μέσα δεν υπάρχουν όπως δεν υπάρχουν και ανεξάρτητοι άνθρωποι όλοι επηρεάζονται από κάποιους παράγοντες και άθελα ή ηθελημένα σχηματίζουν γνώμη από αυτούς... Παρουσίαζε την είδηση και αμέσως μετά την σχολίαζε.... Μερικά από τα σχόλια του συμφωνούσα με μερικά διαφωνούσα. Αρκετές φορές δημοσίευε και σχόλια χρηστών (μερικά από τα οποία δικά μου και οφείλω να πω ότι δεν μου λογόκρινε τίποτα) που διαφωνούσαν με τις αναρτήσεις του.

Ο παραλληλισμός με το star είναι εντελώς άστοχη... Το star (και η πλειοψηφία των ΜΜΕ) κοροιδεύουν τους τηλεθεατές/αναγνώστες του... Διαφημίζουν συνεχώς μια αποκλειστική είδηση η οποία τοποθετείτε στο τέλος του δελτίου και στο τέλος η είδηση αποδυκνείεται μαιμού (χωρίς ονόματα και γενικόλογη)... Οι αποκαλύψεις του troktikou ήταν με όνοματα και αποδείξεις... Αρκετές από αυτές λογοκρίνονται από τα υπόλοιπα ΜΜΕ. Για μένα η δύναμη του troktikou ήταν οι χαλαρές ειδήσεις. και ο χιουμοριστικός τρόπος παρουσίασης του και όχι οι βαριές. Αξίζει να σημειωθεί ότι αρκετά από αυτά που δημοσίευε το troktiko τα έβλεπες την επόμενη μέρα στη ΤV χωρίς να λένε οι τελευταίοι από που πήρανε την είδηση. Το troktiko είχε μια έντονη εμμονή με κάποιους αλλά δεν κούραζε τον αναγνώστη (τουλάχιστον εμένα).

Θα ήθελα να μου πεις 2, 3 site σελίδες από αυτές που ενημερώνεσαι γιατί άρχισε να μου λύπει το troktikouli μου :(... Eχω ψάξει αρκετά αλλά την αμεσότητα και κυρίως την ταχύτητα στην ενημέρωση του trοktikou δεν την βρήκα πουθενά. Αρκετοί κατηγορούν το troktiko ως μη έγκυρο. Αυτό οφείλεται επειδή μερικοί αναδημοσιεύουν αναρτήσεις του που αφορούν σχόλια αναγνωστών σε forum και σε άλλους ιστοχώρους. Σε αυτά όμως κάτω κάτω αναφέρει ξεκάθαρα "Αναγνώστης" και συνεπώς σε αυτά ενοείται ότι εγκυρότητα δεν είναι σίγουρη.

Για μένα το troktiko είναι ένα blog που άφησε την σφραγίδα του στο ελληνικό internet και αποκαθύλωσε τους μεγαλοδημοσιογράφους.... Με έκανε να κλείσω την τηλεόραση. Θα μου λείψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Συγκεκριμένα αυτή τη στιγμή ειναι στη θέση #835 όλων των site στον κόσμο tο bp.blogspot.com ειναι το δημοφιλέστερο blog αλλά είναι οff εδώ και καιρό Στη πρώτη 500 δεν εντόπισα άλλο blog. Eπομένως αν δεν είναι πρώτο φιγουράρει στις πρώτες θέσεις στο κόσμο

Από τη Δευτέρα που διάβασα για την δολοφονία, μπήκα κάποιες φορές σ'αυτό το μπλόγκ. Αφήνω κατα μέρος την χειρίστη εντύπωση που μου έκανε αισθητικά, μιάς και αυτή μάλλον απορρέει απο το γεγονός ότι ήμουν επαγγελματίας γραφίστας για χρόνια. Δεν ξέρω σε πόσο βαθμό με επηρρέασε όμως και οσα διάβασα δεν μου φάνηκαν συγκλονιστικά. Μπορώ να πώ ότι περισσότερο με συγκλόνισε η λίστα με τους φοροφυγάδες γιατρούς που βγήκε το Φεβρουάριο δόθηκε στη διάθεση όλων στο Διαδίκτυο (δεν χρειάστηκε δηλαδή κανένας να την αποκαλυψει) και.... δεν μπορούσες να βρείς ούτε έναν απο αυτούς στο Χρυσό Οδηγό.

Οταν είδα λοιπόν τα στατιστικά του, ειδικά αυτό το 6 εκ. χιτς την ημέρα, αναρωτήθηκα: γιατί ένα τόσο αντιστασιακό σαιτ, που είναι και τόσο διάσημο, δεν έκανε ανοικτό Δημοψήφισμα κατά του Μνημονίου ΠΡΙΝ αυτό ψηφιστεί; Κάτι τέτοιο με τόσα χιτς θα είχε σίγουρα μεγάλο νόημα για τον κάθε Ελληνα αφού μπορεί να συγκέντρωνε πολλές χιλίαδες ψήφους διαμαρτυρίας. Υπο αυτές τις συνθήκες η δολοφονία του κ. Γκιολια μου φαίνεται μάλλον προσωπική του υπόθεση με ανθρώπους που εκείνος είχε δοσοληψίες.

Για όσους βιαστουν να περιγελάσουν τι θα έκαναν τυχόν 500,000 ψήφοι εναντίον του μνημονίου πρέπει να αναφέρω ψηφοφορία (στην οποία μάλιστα συμμετείχα) για Ιρανή που θα τηνεκτελουσαν επειδή τραυμάτισε εναν και σκότωσε άλλον ένα απο τους 3 βιαστές της , κατηγορώντας την ότι έκανε σέξ με την θέληση της χωρίς να είναι παντρεμένη, πέρα απο την κατηγορία της πρόκλησης σωματικών βλαβών και δολοφονίας !! Η Ναζανιν τελικά σώθηκε μετα απο 330,000 ψήφους υπερ της βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Είναι θλιβερό να κλείνει ένα μέσο και μάλιστα με αυτό τον τρόπο..
Προφανώς και οι δολοφόνοι πέτυχαν αυτό που ήθελαν.

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο στο troktiko ήταν η αμεσότητα στο ανέβασμα των ειδήσεων και το γεγονός ότι δινόταν βάρος στην καθεαυτή είδηση -τις περισσότερες φορές- τουλάχιστον κι όχι στα μεγάλα λόγια και σχόλια που μας έχουν κουράσει.
Κάποιες φορές διαφωνούσα με τις δημοσιεύσεις τύπου star, αλλά πλέον τα περισσότερα μέσα τις έχουν υιοθετήσει γιατί πουλάνε.. (ως πότε..??)

Επίσης πολύ σημαντικό βρήκα το γεγονός ότι το troktiko έδωσε βήμα στον κάθε πολίτη να λέει την άποψη του και να καταγγέλει τα κακώς κείμενα..
Αυτό είναι κάτι που κανένα άλλο μέσο δεν κατάφερε με τόσο μεγάλη επιτυχία.

Αυτά ήθελα να πω με θλίψη για τον άνθρωπο που έφυγε τόσο άδικα και για ένα blog που φιμώθηκε με το χειρότερο τρόπο.
Αναρωτιέμαι τι πολίτευμα έχουμε πλέον στην Ελλάδα............. :hmm: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Κάποιες φορές διαφωνούσα με τις δημοσιεύσεις τύπου star, αλλά πλέον τα περισσότερα μέσα τις έχουν υιοθετήσει γιατί πουλάνε.. (ως πότε..??)

Ως τότε που η μεγάλη μερίδα των χρηστών θα πάψουν να κάνουν κλίκ σε δημοσιεύσεις τύπου στάρ μήπως; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Κρίμα που έκλεισε γιατί εκτός των άλλων το είχε κάνει μόδα να ενδιαφέρονται οι Έλληνες για τα πολιτικά. Και ανάμεσα στα 'μπούτια' που λένε κάποιοι είχε και πολύ τρανταχτές ειδήσεις, που στην τελική κανένα απ' τα κανάλια δεν τολμούσε να βγάλει. Προσωπικά εκτιμώ περισσότερο κάποιον που ενημερωνόταν από το τρωκτικό παρά από το μέγκα πχ

Εμένα το αστείο μου φαίνεται ότι όλοι ασχολούνται με το αν ήταν ή δεν ήταν αξιόπιστο μπλογκ το τρωκτικό, και με το αν χαίρονται η όχι που έκλεισε αντί να αναρωτηθούν γιατί να κλείνει ένα τόσο δημοφιλές μπλογκ. Διότι παρότι, με τον λάθος τρόπο το τρωκτικό αποκάλυψε πολλά σκάνδαλα του πολιτικού κόσμου τα οποία διαφορετικά πολλοί δεν θα τα είχαν μάθει ποτέ. Προσωπικά, πιστεύω ότι είναι πιθανόν να εκβίαζαν τους δημιουργούς από καιρό αλλά οι ίδιοι να μην το έπαιρναν και τόσο στα σοβαρά, όμως τώρα που σκότωσαν τον Γκόλια, φοβήθηκαν και το έκλεισαν.

Όπως και να χει, δεν είναι νέο ότι δεν έχουμε δημοκρατία στην Ελλάδα. Γνωστή μου δημοσιογράφος μου έλεγε τις προάλλες ότι, λογικό είναι(!) που σκότωσαν τον Γκόλια γιατί παρέβηκε λέει τους κανόνες του επαγγέλματος. Δηλαδή, οτι δεν μπορείς να γράφεις ότι θέλεις και όλα είναι ελεγχόμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
To ότι το troktiko κατάφερε να κρατήσει τους αναγνώστες και να το επισκέπτονται αρκετές φορές την ημέρα είναι υπέρ του....
Σε όλα τα κλικ πρέπει να προσθέσεις και αυτά όπου οι ειδήσεις σου έχονται με μειλ και τις ανοίγεις χωρίς πραγματικά να περιμένεις να ενημερωθείς. Και για τοπ τρωκτικό ήταν πολλά απ'ότι μπορώ να κρίνω.
Οι αποκαλύψεις του troktikou ήταν με όνοματα και αποδείξεις... Αρκετές από αυτές λογοκρίνονται από τα υπόλοιπα ΜΜΕ. Για μένα η δύναμη του troktikou ήταν οι χαλαρές ειδήσεις. και ο χιουμοριστικός τρόπος παρουσίασης του και όχι οι βαριές. Αξίζει να σημειωθεί ότι αρκετά από αυτά που δημοσίευε το troktiko τα έβλεπες την επόμενη μέρα στη ΤV χωρίς να λένε οι τελευταίοι από που πήρανε την είδηση. Το troktiko είχε μια έντονη εμμονή με κάποιους αλλά δεν κούραζε τον αναγνώστη (τουλάχιστον εμένα).
Συγγνώμη αλλά αν είχες ζήσει έστω μία είδηση του από τα μέσα θα έβλεπες ότι μπορούσε να είναι απόλυτα κίτρινο - με την έννοια ότι ο λόγος του μπορούσε να λαϊκίζει δίνοντας ψευδή διάσταση στα πράγματα- και εκβιαστικό - με την έννοια ότι αυτός που έδινε την είδηση στο τροκτικό κάτι είχε να κερδίσει που δεν διαφαινόταν στο κείμενο. Δεν λέω ότι ήταν πάντα αλλά εγώ αυτό έχω ζήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Διότι παρότι, με τον λάθος τρόπο το τρωκτικό αποκάλυψε πολλά σκάνδαλα του πολιτικού κόσμου τα οποία διαφορετικά πολλοί δεν θα τα είχαν μάθει ποτέ.


  • Θα προτιμούσα ενα μπλόγκ αποκαλύψεων με αλλιώτικο ονομα, που να μου εμπνέει ότι οι αποκαλύψεις αυτές ήταν αληθινές
  • Θα προτιμούσα ενα μπλόγκ πολιτικής να δείχνει τέτοιο και να μήν μοιάζει με το δελτίο καιρού της Πετρούλας Σαχλίδου
  • Θα προτιμούσα ενα τέτοιο μπλόγκ να συγκεντρώνει όλα τα κλικ που ισχυρίζεται ότι είχε το τρωκτικό και δη αληθινά.
  • Θα προτιμούσα τέλος ενα τέτοιο σοβαρό και αποκαλυπτικό μπλόγκ πολιτικής, να έχει παρέμβει ΠΡΙΝ την υπογραφή του μνημονίου.

Γιατί τότε εμένα, τον απλό πολίτη, που υποφέρω πραγματικά απο την κατάσταση και κυριολεκτικά σταρχίδια μου ο κώλος της κάθε Πετρούλας Σαχλχίδου, ενα τέτοιο μπλόγκ θα με βοηθούσε να θρέψω τα παιδιά μου. Θα μου έδινε μια ελπίδα έστω ότι τα πράγματα μπορεί να αλλαξουν. Οτι αυτή η ακατάσχετη μανία καταστροφής που απειλεί να σαρώσει όλη τη γή, θα μπορούσε κάπου να σταματήσει. Οτι υπήρχαν κάποιοι που θα το ήθελαν.

Γιατί αντίθετα τώρα, ύστερα απο τόσους μήνες που το κάθε τρωκτικο έπαιζε το ρόλο της (ανύπαρκτης) αντίστασης, και ο κάθε χρήστης που έμπαινε εκεί και το έκανε δημοφιλές, απλά επιβεβαίωνε ότι κανείς απο όλους αυτούς (και ήταν πολλοί) δεν ήθελαν πραγματικά να σταματήσει η καταστροφή, το Μνημόνιο φυσικά ψηφίστηκε. Και εκτοτε δεν χρειάζεται κανείς συγκλονιστικές τάχα αποκαλύψεις για να καταλάβει ότι "κατόπιν απομακρύνσεως εκ του ταμείου ουδέν λάθος αναγνωρίζεται". Ολοι το ξέρουν και όλοι το βλέπουν κάθε μέρα, στα δελτία των υπαρχόντων ΜΜΕ. Αν ανοίξουν βέβαια την τηλεόραση κάτι που πλέον είναι μάλλον περιττό τουλάχιστον για της ειδήσεις. Τα πραγματα είναι απλά και οφθαλμοφανέστατα.

Μόνο κάπόιος με δείκτη νοημοσύνης διψήφιο δεν θα καταλάβαινε τότε , το 1940, ότι απαξ και μπήκαν οι Γερμανοί θα επακολουθούσε κατοχή πείνα και καταστροφή. Τότε δεν χρειάζονταν κανένα μπλόγκ για να τους το πεί ούτε εφημερίδα ούτε τηλεόραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Για όσους πένθησαν το troktiko, σας έχω νέα: ιδού το τρομακτικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top