Ποτοαπορίες...

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Παίδες εχω απορίες πάνω στο θέμα του αλκοόλ...Θέλω να μου πειτε ποια είναι τα είδη(Vodkes,Jin νομιζω κτλ..) με τι πίνονται τι γευση έχουν και διάφορα τετοια....βασικά θα με βοηθούσε αν μου δίνατε καμία ιστοσελίδα η κανα προσπέκτους.... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Είσαι κάτω των 18 και δε κάνει να σου πούμε.


πς: πιες Cardhu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να δεις και εδώ, αλλά τι να τα κάνεις όλα τα είδη; Δοκιμάζεις κάτι και αν δε σου αρέσει δε ξανά πίνεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μπορείς να δεις και εδώ, αλλά τι να τα κάνεις όλα τα είδη; Δοκιμάζεις κάτι και αν δε σου αρέσει δε ξανά πίνεις. :)
Θα ξεπαραδιαστεί το παιδί έτσι ρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ενώ αν παραγγέλνει Cardhu , θα του περισσεύουν και για τον κουμπαρά του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μη το πίει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
...και να το φτύσει

:antiouiskas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θα ξεπαραδιαστεί το παιδί έτσι ρε.
Ναι, γιατί αν του πούμε ποιες το τάδε είμαστε σίγουροι πως θα του αρέσει. :P
Άλλωστε, αν δεν ήθελε να δοκιμάσει νέα ποτά δε θα ρωτούσε, θα έπινε αυτό που πίνει πάντα (ό,τι πίνει τελός πάντων). ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ναι, γιατί αν του πούμε ποιες το τάδε είμαστε σίγουροι πως θα του αρέσει. :P
Άλλωστε, αν δεν ήθελε να δοκιμάσει νέα ποτά δε θα ρωτούσε, θα έπινε αυτό που πίνει πάντα (ό,τι πίνει τελός πάντων). ;)

Αφού λέει ότι δεν έχει καμία σχέση με ποτά καλέ.

Βτω.. τεκίλα να δοκιμάσεις :pfff: με λεμονάκι:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αφού λέει ότι δεν έχει καμία σχέση με ποτά καλέ.

Βτω.. τεκίλα να δοκιμάσεις :pfff: με λεμονάκι:redface:
Απορίες λέει βασικά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Το ίδιο είναι:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Παίδες εχω απορίες πάνω στο θέμα του αλκοόλ...Θέλω να μου πειτε ποια είναι τα είδη(Vodkes,Jin νομιζω κτλ..) με τι πίνονται τι γευση έχουν και διάφορα τετοια....βασικά θα με βοηθούσε αν μου δίνατε καμία ιστοσελίδα η κανα προσπέκτους.... :D

1) Λευκά ποτά: Σου κάνουν το κεφάλι καζάνι και δεν παχαίνουν

2) Υπόλοιπα ποτά: Σου κάνουν το κεφάλι καζάνι και παχαίνουν

3) Κοκτέιλ: Αποτέλεσμα της βαρεμάρας μερικών μπάρμαν

4) Τέσσερα λευκά: Σταματάς να πίνεις μετά τη δοκιμή 2 τέτοιων την ίδια νύχτα

Υ.Γ. Υπάρχει σχολή μπάρμαν στην Αγγλία νομίζω αν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ πάρε ένα φοιτητικό δάνειο και πήγαινε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Δοκίμασε μερικά ποτά σε σφηνάκια..εδώ κάνουν 1? και είναι πολύ οικονομικός τρόπος να δοκιμάσεις διάφορες γεύσεις για να δεις τι σου αρέσει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
άμα κάνουν 1 ευρώ έκαστο , όλα μου αρέσουν :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Υ.Γ. Υπάρχει σχολή μπάρμαν στην Αγγλία νομίζω αν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ πάρε ένα φοιτητικό δάνειο και πήγαινε :P
Ήταν η πρώτη μου σκέψη. “Μπας και το παιδί είναι στην φάση του επαγγελματικού προσανατολισμού…”



…όλα τα ποτά να δοκιμάσεις, αν εχεις περιέργεια, με κανενα ομως να μη "χορτάσεις".
(μεταφρασμενη ρουμάνικη σκέψη… έχει νόημα για σας?:hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αναφορικά με το ποτό, πρέπει να καταλάβεις ότι το τι ποτό αρέσει στον καθένα
1) Αλλάζει από άτομο σε άτομο και
2) Αλλάζει με το χρόνο, υπάρχουν δηλαδή ποτά που είναι acquired taste (πρέπει να τα συνηθίσεις).

εγώ το είδα αυτό επειδή η εντύπωση που μου άφησε η πρώτη μου επαφή με το ουίσκι ήταν "παναγία μ' πως το πίνουν το κρεμμιδοζούμι" που είναι η αναμενόμενη αντίδραση πρώτης φοράς καθ ενός που εκτίθεται στο εθνικό ποτό ανθρώπων που έχουν άθλημα όπου πετάνε κορμούς δέντρων. Από τότε βέβαια άλλαξα γνώμη και τώρα πίνω και "γιατί μου έβαλες το ουίσκι στο τασάκι" laphroaig (είναι καπνιστό).

Η πορεία που ακολούθησα (την παραθέτω ως τελείως ενδεικτική για να πάρεις ιδέες) ήταν
1) Μπύρα (θα αναπτυχθεί πιο κάτω)
2) Λικέρ με γάλα (Beily's και drambuie cream (λικερ weather's original) )
3) Martini + sprite
4) Sambuca + calua
5) Χειμώνιασε και επιασα dramuie κανονικό (ουίσκυ σε "easy mode")
6) Απο εκεί στα σκληρά, jonnie (το οποιο απέρριψα) και πέρδικα (πιο αξιοπρεπής αλλα δεν υπάρχει λόγος)
7) Glenfiddich, talisker, bushmills.

Απέρριψα με συνοπτικές διαδικασίες την σκετη τεκίλα (μαργαρίτα είναι οκ αν δεν έχεις να ανησυχήσεις για τα "ου μωρή λουλου" της παρέας) και με ειδοποίησαν να μείνω μακρυα απο το jagermeister όπως ο διάολος απ το λιβάνι (χωρίς να έχω προσωπική πείρα όμως, απλά εμπιστεύομαι το παιδι)

Για τη μπύρα θέλω να κάνω ειδική μνεία. Είναι ένα ποτό που δεν πρέπει να είναι σε μία κατηγορία. Υπάρχει από την ελαφριά "την πίνω για κοκακόλα με το φαί" lager μέχρι ιρλανδέζικη stout που έχει δυνατή και γεμάτη γευση, μέχρι φοβερά ευγευστες και περίπλοκες (αλλά και δυνατές) βελγικές μπύρες. Η μπύρα πάσχει απο το γεγονός οτι στην Ελλάδα συνήθως το μαγαζί έχει τις κλασσικές 3 lager (δηλαδή ίδιες) άντε συν μία "περίεργη" (δηλαδή όχι Lager, με άλλη γεύση). Οπότε οι δυνατότητές σου είναι περιορισμένες απο την προσφορά. Αξίζει να δοκιμάσεις όμως κάτι παραπάνω, και πρέπει να θυμάσαι οτι στην ελλάδα έχουμε συνηθίσει να πίνουμε ένα είδος μπύρας και δεν είναι όλες έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δοκίμασε μερικά ποτά σε σφηνάκια..εδώ κάνουν 1? και είναι πολύ οικονομικός τρόπος να δοκιμάσεις διάφορες γεύσεις για να δεις τι σου αρέσει;)
Που κάνουν 1 ευρώ τα σφηνάκια να πάω να μεθοκοπήσω δίχως αύριο;


πς:



Νιώστε ρε! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top