Έθνος, Εθνότητα και καθαρότητα των Φυλών

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Mπράβο Ρηνούλα! 20 στο μάθημα
υπαρχει και ο ορος φυλη ομως..
αλλοι οι μαυροι.αλλοι οι λευκοι,αλλοι οι βορειοευρωπαιοι,αλλοι οι ελληνες ή οι σλαβοι ή οι κινεζοι..και σε καθε εθνος κυριαρχει συνηθως μια φυλη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
υπαρχει και ο ορος φυλη ομως..
αλλοι οι μαυροι.αλλοι οι λευκοι,αλλοι οι βορειοευρωπαιοι,αλλοι οι ελληνες ή οι σλαβοι ή οι κινεζοι..και σε καθε εθνος κυριαρχει συνηθως μια φυλη..

"Όρος" όμως, φίλε μου Άγγελε, που στον ορισμό του "ανθρώπου" δεν κάνει τον έναν "άλλο" και τον άλλο...μισό( ή έστω, και κάτι)!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ξερω τι λες..αλλα η διαφορα υπαρχει..και ας την μεταφρασει κανεις οπως του κατεβασει η κουτρα του..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
δεν ξερω τι λες..αλλα η διαφορα υπαρχει..και ας την μεταφρασει κανεις οπως του κατεβασει η κουτρα του..:confused:

Εμένα η κούτρα μου μού λέει, πως γενικά, η μόνη σίγουρη ομοιότητα μεταξύ των ανθρώπων, ανεξαρτήτως ηλικίας, φύλου, φυλής, χρώματος, θρησκείας, γλώσσας, ποδοσφαιρικών προτιμήσεων σεξουαλικών διαθέσεων κλπ κλπ, είναι η διαφορετικότητά τους. Λανθάνει;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εμένα η κούτρα μου μού λέει, πως γενικά, η μόνη σίγουρη ομοιότητα μεταξύ των ανθρώπων, ανεξαρτήτως ηλικίας, φύλου, φυλής, χρώματος, θρησκείας, γλώσσας, ποδοσφαιρικών προτιμήσεων σεξουαλικών διαθέσεων κλπ κλπ, είναι η διαφορετικότητά τους. Λανθάνει;:redface:
ναι..εχουμε το ιδιο dna πρακτικα,,ανηκουμε στο ιδιο ειδος..το ανθρωπινο..

εχουμε και κοινα και διαφορετικα,που περιστρεφονται γυρω απο τα κοινα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Υπάρχει και η φυλή, η μαύρη, η λευκη...
Εχουμε και κοινα και διαφορετικα,που περιστρεφονται γυρω απο τα κοινα..


...Έτσι όπως το θετεις, μου θυμίζεις κάτι αναπαντεχα κοινό που μου συνέβη
με μια δίμετρη μαύρη
εκεί στην Φυλής
:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Να θέσω ένα άλλο ερώτημα: Γιατί μας ενδιαφέρει τόσο πολή να ξεκαθαρίσουμε τους ορισμούς έθνος, εθνότητα και φυλή;
Καταλαβαίνω ότι στην Ελλάδα υπάρχει ένα πρακτικό θέμα όσον αφορά στην απόκτηση υπηκοότητας.
Στην Κύπρο όμως αυτή η συζήτηση μόνο σε διχασμό οδήγησε, πρώτα του νησιού στη μέση, μετά των ανθρώπων μεταξύ τους και από τις δύο πλευρές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Βρε για δες κατι θεματα που ξεθαβει το συστημα,καλα φοβερη ιδεα!
Ο well μιας και το ειδα και μου μπανισε να πω και την αποψη μου.

Bullshit.

Τοπικιστικες και εθνικιστικες μαλακιες.
Ενας Αρειανος αν μας βλεπει θα γελα πικροχολα.

Η ουσια ειναι.
Ανθρωποι και ανθρωπακια.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,633 μηνύματα.
Χωρίς το Έθνος δεν θα υπήρχαμε γενικά. Θεωρώ ότι ο όρος Έθνος και εθνικό κράτος εξυπηρετούν απλά ένα μέρος της ανθρώπινης φύσης. Οι άνθρωποι γεννήθηκαν για να έχουν μία ιστορία, παράδοση, γεωγραφική καταγωγή κλπ. Σε κάθε εποχή τα ερμήνευαν και διαφορετικά.

Καθαρότητα της Φυλής ακριβώς δεν υπάρχει υπό την έννοια ότι σε όλες τις Φυλές έχουν περάσει ξένα στοιχεία σε ένα βαθμό μέσα στους αιώνες. Παρόλα αυτά οι νέες μελέτες της γενετικής συγκλίνουν ολοένα και περισσότερο στο ότι υπάρχει Φυλή και οι σχέσεις με τους αρχαίους προγόνους δεν αποκόπηκαν εντελώς. Απλά άλλος περισσότερο άλλος λιγότερο έχει μία σύνδεση.

Προσωπικά, έχω βαθιά πίστη στα Έθνη και στις Φυλές και δεν υπονομεύω κανένα από τα δύο. Άλλο το να πιστεύεις στις φυλές και άλλο στην ιεράρχηση τους ( ανώτερη-κατώτερη ).
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,877 μηνύματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top