Θανατική ποινή για τους παιδόφιλους: συμφωνείτε;

Θανατική ποινή για τους παιδόφιλους. Συμφωνείτε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 126)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγω λεω οχι,,γιατι ειναι βασικα αρρωστοι ανθρωποι ,που πρεπει να μπουν σε ιδρυμα-ασφαλειας εννοειται- για να γινουν καλα,και αν δεν γινουν τουλαχιστον να μην ενοχλουν τη κοινωνια τριγυρω..

και ενα ερωτημα..γιατι ειναι τοσο περισσοτεροι οι παιδοφιλοι ανδρες απο τις παιδοφιλες γυναικες?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γιατί οι γυναίκες εξαιτίας του συναισθηματικού δεσίματος που έχουν με τα παιδιά (λόγω και της μητρότητας αλλά και του ενστίκτου) έχουν τελείως διαφορετική στάση απέναντι σε αυτά.

Αλλά και ο δολοφόνος αν το πάρουμε διαφορετικά άρρωστος άνθρωπος δεν είναι? Για να οδηγηθεί κάποιος σε μία τέτοια πράξη, νομίζω ότι ψυχολογικά πρέπει να έχει πολλά τραύματα. Δεν μπορώ να καταλάβω δηλαδή αυτό τον διαχωρισμό που έκανες ειδικά για τους παιδόφιλους. :hmm:
Εγώ σαν γενικό κανόνα λέω όχι στη θανατική ποινή...
Αλλά ακούγοντας κάποια γεγονότα στις ειδήσεις έχω πιάσει κάποιες φορές τον εαυτό μου να είμαι πολύ σκληρή που να λέω ότι σε αυτό το.. τέρας(!) θα του άξιζε κάτι τέτοιο....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αλλά και ο δολοφόνος αν το πάρουμε διαφορετικά άρρωστος άνθρωπος δεν είναι? Για να οδηγηθεί κάποιος σε μία τέτοια πράξη, νομίζω ότι ψυχολογικά πρέπει να έχει πολλά τραύματα. Δεν μπορώ να καταλάβω δηλαδή αυτό τον διαχωρισμό που έκανες ειδικά για τους παιδόφιλους. :hmm:
Εγώ σαν γενικό κανόνα λέω όχι στη θανατική ποινή...
Αλλά ακούγοντας κάποια γεγονότα στις ειδήσεις έχω πιάσει κάποιες φορές τον εαυτό μου να είμαι πολύ σκληρή που να λέω ότι σε αυτό το.. τέρας(!) θα του άξιζε κάτι τέτοιο...
πρωτον,,η παιδεραστια ειναι επισημα αρρωστια ψυχικη επιστημονικα(και προσπαθουν να τους θεραπευσουν ,αλλα συνηθως δεν τα καταφερνουν..),,αυτοι οι ανθρωποι σιγουρα ειναι ψυχικα διαταραγμενοι..
ενω οι δολοφονοι οχι παντα..δεν ειναι το ιδιο..
δεν λεω ενοειται την αρρωστια ως ελαφρυντικο,,αλλα ως δεδομενο,,υπαρχουν ψυχιατρικες φυλακες πχ..και αλλα τετοια μερη..

τωρα λεκτικα,,ναι,,πολλοι λεμε να τον σκοτωσουν ,κρεμασουν(εγω προσωπικα αν με πιστευεις βεβαια ποτέ δεν το εχω πει για κανεναν)..
αλλα η πραξη ειναι διαφορετικη.. εγω οταν ακουω τα της παιδδοφιλιας ,σκεφτομαι ποσο διεστραμμενος μπορει να ειναι ενας ανθρωπος..παντως μισος δεν νιωθω..
αρρωστοι ανθρωποι ειναι..

το θεμα αυτο της θανατικης ποινης στους παιδοφιλους ειναι ενα ακραιο σκληρο τεστ για την αγαπη που δειχνει η κοινωνια προς τους συνανθρωπους της..ποσο θελουμε για να πατησουμε ,το ου φονευσεις ,ή το αγαπα τον πλησιον σου ως εαυτον,,

και καταληγουμε στη διψα για αιμα και εκδικηση,?
ακομα και σε εναν ανθρωπο που εχει διαπραξει ενα τοσο διεστραμμενο εγκλημα..

ποσο θελει ενας open minded και προοδευτικος ανθρωπος να μετατραπει σε φανατικο ταλιμπαν που ζηταει κρεμασμα και αιμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
πρωτον,,η παιδεραστια ειναι επισημα αρρωστια ψυχικη επιστημονικα,,αυτοι οι ανθρωποι σιγουρα ειναι ψυχικα διαταραγμενοι..
ενω οι δολοφονοι οχι..δεν ειναι το ιδιο..

τωρα λεκτικα,,ναι,,πολλοι λεμε να τον σκοτωσουν ,κρεμασουν(εγω προσωπικα αν με πιστευεις βεβαια ποτέ δεν το εχω πει για κανεναν)..
αλλα η πραξη ειναι διαφορετικη.. εγω οταν ακουω τα της παιδδοφιλιας ,σκεφτομαι ποσο διεστραμμενος μπορει να ειναι ενας ανθρωπος..παντως μισος δεν νιωθω..
αρρωστοι ανθρωποι ειναι..


Μπορεί οι δολοφόνοι να μην έχουν επίσημα "δική τους" αρρώστια όπως λες ότι έχουν οι παιδόφιλοι αλλά προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι για να προβεί κάποιος σε μία τόσο ακραία ενέργεια σίγουρα έχει κάποιες διαταραχές. Και αν δεν είναι έτσι σε όλο το ποσοστό, η πλειονότητα είναι έτσι οπωσδήποτε....
Φυσικά και σε πιστεύω γιατί εσύ δείχνεις ευαισθησία σκεπτόμενος ότι αυτός ο άνθρωπος είναι ψυχικά άρρωστος και πολύ πιθανόν να υποφέρει και ο ίδιος. Αλλά εγώ πάντα σκεφτόμουν το θύμα - και αυτός είναι ο λόγος που ήμουν και σκληρή.
Από την άλλη όμως όταν κάποιος είναι τόσο άρρωστος ψυχικά υπάρχει περιθώριο βελτίωσης?

Για σκέψου όμως...
What goes around comes around..
Γιατί έτσι θα μπορούσε ο καθένας να δηλώσει ψυχική ασθένεια για να αντιμετωπίσει μία ελαφρύτερη ποινή.. Πόσο δίκαιο είναι αυτό???
Η δικαιοσύνη δυστυχώς δεν συγκλίνει πάντα με την ηθική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αλλά εγώ πάντα σκεφτόμουν το θύμα - και αυτός είναι ο λόγος που ήμουν και σκληρή.
Από την άλλη όμως όταν κάποιος είναι τόσο άρρωστος ψυχικά υπάρχει περιθώριο βελτίωσης?
οι αναπηροι εχουν πιθανοτητα?γιατι κανουν τα παντα να τους θεραπευσουν?
εδω εχουμε αναπήρους στο μυαλο...

δεν σκοτωνουμε αρρωστους..τους θεραπευουμε.(απομονώνοντας τους βεβαια απο την κοινωνια)

.και μανιακοι ψυχωτικοι υπαρχουν που θελουν ψυχιατρειο και σκοτωνουν κοσμο,,τους βαζουν σε ειδικα ιδρυματα..

Γιατί έτσι θα μπορούσε ο καθένας να δηλώσει ψυχική ασθένεια για να αντιμετωπίσει μία ελαφρύτερη ποινή.. Πόσο δίκαιο είναι αυτό???
γιαυτο υπαρχουν αυστηροι γιατροι που εξεταζουν,,εχουν προβλεφθει αυτα..
(αλλωστε ολοι τρελοι το παιζουν στα δικαστηρια για να γλυτωσουν..,,,αν τους πιστευαν ολους οι δικαστες και οι γιατροι..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
οι αναπηροι εχουν πιθανοτητα?γιατι κανουν τα παντα να τους θεραπευσουν?
εδω εχουμε αναπήρους στο μυαλο...

δεν σκοτωνουμε αρρωστους..τους θεραπευουμε.(απομονώνοντας τους βεβαια απο την κοινωνια)

.και μανιακοι ψυχωτικοι υπαρχουν που θελουν ψυχιατρειο και σκοτωνουν κοσμο,,τους βαζουν σε ειδικα ιδρυματα..

γιαυτο υπαρχουν αυστηροι γιατροι που εξεταζουν,,εχουν προβλεφθει αυτα..
(αλλωστε ολοι τρελοι το παιζουν στα δικαστηρια για να γλυτωσουν..,,,αν τους πιστευαν ολους οι δικαστες και οι γιατροι..)

Μην μου συγχύζεσαι και μην γράφεις με έντονα γιατί αισθάνομαι ότι μου φωνάζεις!!:redface:

Δεν λέω να τους σκοτώσουμε, απλά κάνω το συνήγορο του διαβόλου αυτή τη στιγμή. Γιατί σωστό είναι να βλέπουμε και την άλλη άποψη πριν κατασταλάξουμε κάπου.
Νομίζεις ότι την οικογένεια που το παιδί της έχει περάσει κάτι τέτοιο θα την απασχολεί αν ο άνθρωπος που το έκανε ήταν άρρωστος??
Το μικρό παιδί μετά από αυτό τι θα πρέπει να κάνει? Η ψυχική ζημιά που του έχει γίνει είναι πολύ μεγάλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ψήφισα όχι, μόνο γιατί είμαι κατά της θανατικής ποινής γενικά.
Πιστεύω όμως ότι θα πρέπει να θεωρείται σοβαρό ποινικό αδίκημα, με αυστηρότατες ποινές φυλάκισης, και δεν τους θεωρώ ψυχικά ασθενείς που θέλουν θεραπεία, αλλά αποβράσματα της κοινωνίας και επικίνδυνους για την κοινωνία.
Και όσοι πιστεύουν ότι υπερβάλλω, ας σκεφθούν τι θα πίστευαν, αν θύμα ήταν ή το παιδί τους, ή κάποιο ανίψι τους, ή κάποιο γνωστό και αγαπητό τους πρόσωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Και όσοι πιστεύουν ότι υπερβάλλω, ας σκεφθούν τι θα πίστευαν, αν θύμα ήταν ή το παιδί τους, ή κάποιο ανίψι τους, ή κάποιο γνωστό και αγαπητό τους πρόσωπο.

Δεν αντιλέγω σε αυτό και όπως είδες το έγραψα και παραπάνω.. Αλλά μήπως και αυτό είναι άδικο?:hmm:
Γιατί με τον θάνατο αυτού του ανθρώπου το μικρό παιδί δεν θα κερδίσει κάτι ούτε θα σβηστεί από το μυαλό του η αποτρόπαια αυτή πράξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω σε αυτό και όπως είδες το έγραψα και παραπάνω.. Αλλά μήπως και αυτό είναι άδικο?:hmm:
Γιατί με τον θάνατο αυτού του ανθρώπου το μικρό παιδί δεν θα κερδίσει κάτι ούτε θα σβηστεί από το μυαλό του η αποτρόπαια αυτή πράξη...

Μα, είπα ότι ψήφισα όχι !
Είμαι κατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Είμαι κατά.



Και εγώ.
Μαζί με ένα καίριο σίγμα κάπου στην πρόταση :worry:




υγ.
αρρωστοι ανθρωποι ,που πρεπει να μπουν σε ιδρυμα-ασφαλειας εννοειται-

Λολ
προτείνω οι λογικοί άνθρωποι να μπουν σε ίδρυμα που θα τους παρέχει ασφάλεια από τους έξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μα, είπα ότι ψήφισα όχι !
Είμαι κατά.

Το ξέρω.. Συζήτηση κάνουμε...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Να μην θανατώνονται! Υπάρχει μεγαλύτερη λύτρωση, εξάλλου; Τους απαλλάσσεις από το κοινωνικό στίγμα, τους απαλλάσσεις από τις τύψεις που ενδέχεται να νιώσουν κάποτε. Είμαι υπέρ της ισόβιας κάθειρξης όμως. ΙΣΟΒΙΑΣ, χωρίς χάρες, χωρίς χαρίσματα. Συγγνώμη που είμαι κάπως έντονη, αλλά χθες σε μια δίκη ένας "παΤΕΡΑΣ" που βίαζε τις δύο του κορούλες ΑΠΟ ΤΑ 10 μέχρι τα 18, κρίθηκε ένοχος και θα φυλακιστεί ΜΟΝΟ για 20 χρόνια, που σημαίνει πως με καλή διαγωγή ίσως κάνει και λιγότερα χρόνια! Αν είναι ποτέ δυνατόν! Τα κοριτσάκια αυτά που έχουν προβλήματα και επισκέπτονται ψυχιάτρους από τα 18 τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Να μην θανατώνονται! Υπάρχει μεγαλύτερη λύτρωση, εξάλλου; Τους απαλλάσσεις από το κοινωνικό στίγμα, τους απαλλάσσεις από τις τύψεις που ενδέχεται να νιώσουν κάποτε. Είμαι υπέρ της ισόβιας κάθειρξης όμως. ΙΣΟΒΙΑΣ, χωρίς χάρες, χωρίς χαρίσματα. Συγγνώμη που είμαι κάπως έντονη, αλλά χθες σε μια δίκη ένας "παΤΕΡΑΣ" που βίαζε τις δύο του κορούλες ΑΠΟ ΤΑ 10 μέχρι τα 18, κρίθηκε ένοχος και θα φυλακιστεί ΜΟΝΟ για 20 χρόνια, που σημαίνει πως με καλή διαγωγή ίσως κάνει και λιγότερα χρόνια! Αν είναι ποτέ δυνατόν! Τα κοριτσάκια αυτά που έχουν προβλήματα και επισκέπτονται ψυχιάτρους από τα 18 τους;

Σε αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο!!! Με ένα μέλλον τόσο σκληρό ο θάνατος πραγματικά έρχεται και σαν λύτρωση....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εγω λεω οχι,,γιατι ειναι βασικα αρρωστοι ανθρωποι ,που πρεπει να μπουν σε ιδρυμα-ασφαλειας εννοειται- για να γινουν καλα,και αν δεν γινουν τουλαχιστον να μην ενοχλουν τη κοινωνια τριγυρω..

Δεν θεραπεύονται αυτά φίλε μου, είναι καταδικασμένοι δυστυχώς. Είναι η φύση τους αυτή.

και ενα ερωτημα..γιατι ειναι τοσο περισσοτεροι οι παιδοφιλοι ανδρες απο τις παιδοφιλες γυναικες?:hmm:

πράγματι, υπάρχουν κυρίως τεκνατζούδες, όχι παιδόφιλες. Οι άντρες έχουν ανεπτυγμένο περισσότερο το πατρικό φίλτρο είναι μια εξήγηση. 'Αλλη εξήγηση μπορεί να'ναι ότι οι άντρες ωριμάζουν πολύ πιο αργά από τις γυναίκες και έχουν περισσότερες τάσεις παλιμπαιδισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν θεραπεύονται αυτά φίλε μου, είναι καταδικασμένοι δυστυχώς. Είναι η φύση τους αυτή.
σαν τους ομοφυλοφιλους ε?
συμφωνω:hehe::hehe:


παντως για τα 20 χρονια φυλακη..δυστυχως καιο κοεμτζης που σκοτωσε 5 νομιζω,,μετα απο 20 χρονια βγηκε..οποτε..ασε..


παντως εκπλησσομαι απο τη σκληροτητα που δειχνετε εδω..και στην ητλεοραση..αυτη η ανθρωποφαγια..σφαχτε τους ,σκοτωστε τους,,με σοκαρει(εστω και στα λογια,,βασικα..)..
τι ναπω..

και ιδιαιτερα απο ανεκτικους ,και φιλελευθερους ανθρωπους που κατανοουν τους αλλους σε τοσα αλλα θεματα..όπως δεν ειμαι εγω οντας ενα φαλλοκρατικο,ρατσιστικο γουρουνι...8)
πώς βγαινει ξαφνικα αυτο το μισος.....

παντως χαιρομαι που μεχρι τωρα ολοι λενε οχι..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
σαν τους ομοφυλοφιλους ε?
συμφωνω:hehe::hehe:


παντως για τα 20 χρονια φυλακη..δυστυχως καιο κοεμτζης που σκοτωσε 5 νομιζω,,μετα απο 20 χρονια βγηκε..οποτε..ασε..


παντως εκπλησσομαι απο τη σκληροτητα που δειχνετε εδω..και στην ητλεοραση..αυτη η ανθρωποφαγια..σφαχτε τους ,σκοτωστε τους,,με σοκαρει(εστω και στα λογια,,βασικα..)..
τι ναπω..

και ιδιαιτερα απο ανεκτικους ,και φιλελευθερους ανθρωπους που κατανοουν τους αλλους σε τοσα αλλα θεματα..όπως δεν ειμαι εγω οντας ενα φαλλοκρατικο,ρατσιστικο γουρουνι...8)
πώς βγαινει ξαφνικα αυτο το μισος.....

παντως χαιρομαι που μεχρι τωρα ολοι λενε οχι..:)

Μην με μεταφράζεις λάθος. Δεν έγραψα πουθενά σκοτώστε τους. 'Εγραψα ότι δεν θεραπεύεται ή καλύτερα δεν αλλάζει η φύση του ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εγω παλι, οπως εχω αναφερει και σε αλλο θεμα, ειμαι υπερ...

Εννοειται οτι τον αρρωστο πρεπει να τον θεραπευουμε(σκοπευω να περασω μια ζωη κανοντας κατι τετοιο)... Αλλα πρεπει να χριζει θεραπειας... Και δυστυχως αυτοι οι ανθρωποι δεν γινεται να θεραπευθουν...

Καταστρεφουν αθωες ζωες και οικογενειες ολοκληρες... Και για μενα ειναι πολυ χειροτερο να καταστρεφεις μια ζωη απο την αφαιρεις... Ετσι ειμαι εμφανως υπερ...:(

Ισως ναι... Να τους οδηγουμε στην λυτρωση... Αλλα με τον τροπο που λειτουργουν τα ποινικα συστηματα στον κοσμο δεν προκειται ποτε να τηρηθει πραγματικα η ποινη...

Απο την αλλη μεσα στην φυλακη και 10 χρονια να κατσουν επειδη ακομη και οι καταδικοι εχουν καποιες αξιες αυτους τους "ανθρωπους" τους "περιποιουνται"(με το ιδιο νομισμα) καταλληλα... Αλλα και παλι... Ειναι λυση και αυτο??? Δεν ειναι αυτοδικια??:confused:

ΥΓ. Οφειλω να ομολογησω οτι πριν μερικους μηνες ημουν πολυ πιο απολυτος στο θεμα της θανατικης ποινης... Ισως τελικα να αλλαξει η γνωμη μου αν δω αποψεις που πραγματικα θα με πεισουν... Κι αυτο το θεμα πιστευω πως ειναι το καταλληλοτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Κατά της θανατικής ποινής για οποιοδήποτε έγκλημα. Δεν προσφέρει τίποτε άλλωστε.

Επίσης δε θεωρώ ότι ο βιασμός ενός παιδιού είναι κάτι χειρότερο από το να πέθαινε. Έλεος.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
η διακήρυξη της ουνέσκο για τα δικαιώματα του παιδιού
Το παιδί πρέπει να απολαμβάνει όλα τα δικαιώματα του
Πρέπει να παρέχεται ειδική προστασία από το νόμο όσο και από άλλα μέσα, που εξασφαλίζουν ελευθερία και αξιοπρέπεια.
Το παιδί πρέπει να έχει όνομα και μια εθνικότητα μόλις γεννηθεί.
Το παιδί πρέπει να συμπεριληφθεί στην κοινωνική ασφάλιση και να είναι σε θέση να μεγαλώσει και να αναπτυχθεί με τρόπο υγιή.
Το παιδί που βρίσκεται σε μειονεκτική θέση από σωματική, διανοητική και κοινωνική πλευρά, πρέπει να παρέχονται θεραπευτικές δυνατότητες.
Το κάθε παιδί πρέπει να μεγαλώνει υπό την προστασία και την ευθύνη των γονιών του.
H εκπαίδευση πρέπει να παρέχεται δωρεάν.
Το παιδί είναι το πρώτο που θα δεχθεί προστασία από τους ανθρώπους.
Δεν πρέπει να παραμελείται από τους γονείς του και να εργάζεται από μικρή ηλικία.

Το παιδί είναι το πρώτο που θα δεχθεί προστασία από τους ανθρώπους......ίσως το πιο σημαντικό δικαίωμα γιατί το παιδί επειδή δεν έχει ακόμη αναπτύξει την ελεύθερη βούληση του και την επιλογή στο να λέει ναι και όχι όπως ένας ενήλικας -που έχει δικαίωμα στις επιλογές της ζωής του, έστω κι αν αυτές είναι λάθος αλλά πρέπει να δέχεται τις συνέπειες των πράξεων του- θα πρέπει να προστατευθεί κάθε παιδί που κακοποιείται και να τιμωρηθεί αυστηρότητα ο παιδεραστής.....διότι του αφαίρεσε το δικαίωμα να απολαμβάνει όλα τα παραπάνω δικαιώματά του... του στέρησε την αξιοπρέπεια, δεν προστατεύτηκε από τους ανθρώπους, το εμπόδισαν να μεγαλώσει με υγιή τρόπο και του "βίασαν" την ελευθερία και το οδήγησαν σε καταναγκασμό πράξης άνομης χωρίς την συγκατάθεση του......

πριν χρόνια είχε συγκλονίσει όλη την Ελλάδα η υπόθεση του παιδεραστή και παιδοκτόνου Δουρή.......
"αυτοκτόνησε" ή "τον αυτοκτόνησαν"
ήταν, δεν ήταν δεν θα μαθευτεί ποτέ ...... στο μυαλό όλων όμως έμεινε ως το ανθρωπόμορφο τέρας......
απλά αναφέρω και τις ιστοσελίδες που παρουσιάζουν διαφορετικές απόψεις επί του θέματος , χωρίς να ασπάζομαι το περιεχόμενο τους
https://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&la=2&catid=0&artid=443827&pg=1
https://math-telos-agras.pblogs.gr/2009/07/o-paidoktonos-anwlhs-oyrhs-kai-o-attilas-toy-74.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Εγω θα τολμησω να πω οτι σε μερικες περιπτωσεις ειμαι υπερ..:redface:

Βεβαια θα μου πεις οτι σκοπος της τιμωριας ειναι ο σωφρονισμος..Αλλα δεν ξερω κατα ποσο ενας παιδεραστης θα σοφρωνηστει με 15-20 χρονια φυλακιση..αν ενας serial killer θα ''αλλαξει'' με 15 χρονια φυλακιση..:/: Ολα εναι τοσο ρευστα..:(

Βεβαια στο παρελθον εχει αποδειχτει η αθωοτητα του θανατοποινητη μετα το θανατο του..και ειναι τραγικο..:/: αλλα με ορισμενους ''ανθρωπους'' που εχουν διαπραξει τραγικα εγκληματα πιανω τον εαυτο μου να ειμαι τοσο υπερ της θανατικης του καταδικης οσο τιποτα αλλο..:redface: Ισως αν υπηρχε διαφοριτικη και ουσιαστικη τιμωρια και σοφρωνισμος να ελεγα οχι στην θανατικη ποινη..αυτη τη στιγμη ομως και δεδομενης της καταστασης και του συστηματος λεω ναι σε ορισμενες περιπτωσεις..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top